De H.O.V. verdient terugkeer naar oude subsidiebasis Het Hek van de Dam De dokter houdt spreekuur en de djoeka's gaan jagen cL% Omschakeling tot provinciaal orkest moet krachtig worden doorgezet In de hoofdstad uit ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 5 Hulpactie India U/ESSELING Chauffeur sloeg garage knecht neer en stal auto $sd aikalivrij wasmiddel ongekende waskracht in 3a4 druppels! mm Niet in orde Luy en lecker V olleybaluitsïagen Als overal op de wereld, denk ik, zijn de ochtenden het heerlijkst. Midden op de dag staat de zon loodrecht boven de rivier. Men wordt niet alleen door de hitte verpletterd, maar men ziet geen kleur, geen schaduw meer. Wij baden in de rivier, met een schichtig oog links en rechts, want de ge dachte aan de gevreesde „pireng" laat ons niet los. Als wij in ons bivak terugkeren zijn de hangmatten alweer opgerold en heeft Ohristoforus koffie gezet en pap ge kookt. Het ontbijt aan de oever in het mor genlicht is een genot op zichzelf! Schubert en ik. constateren met gemengde gevoelens dat wij niet eens flink zijn of behoeven te zijn, want wij worden door de zorgzame Christoforus, hierbij gesteund door vijftien zwarte mannen, als hulpeloze kinderen be handeld. Als ik net mijn schoenen wil uit trekken om naar de korjaal te waden, word ik door een djoeka opgepakt en in het vaartuig gezet alsof ik een lief klein kindje was! Bij wijze van dankbaarheid geef ik hem een klinkende slag op zijn gespierde rug, hetgeen een vreugdegekrijs bij hem en zijn vrienden uitlokt. Wij varen weg. Och, wij houden heus veel van Holland, maar deze natuur, het samenzijn met deze sterke, ongeremde, goed gehumeurde kerelsWij leven in Hol land in een voortdurende toestand van bezorgdheid. Gekweld door schuldgevoe lens, ingemetseld in verplichtingen, zitten wij met z'n negen millioenen op een nat stuk gras en mogen een enkele keer, tussen twee hekken, door een bosje lopen, om stuwd door met revolvers en verordenin gen uitgeruste agenten. Ach, en geen radio, geen ingeblikte kwai'tiertjes jammerlijk heid in alle huizen uitgekrijst, geen recla meborden met leugens en ook geen „tele foon voor U"1 Naarmate we hogerop komen verwisselen de djoeka's hun pagaaien meer en meer tegen vaarbomen, wij moeten telkens tegen stroomversnellingen op en hoe verder we komen, hoe moeilijker het wordt. Soms stappen de mannen over boord en trekken, door het water wadend, de korjaal tussen de granietbarrières door. Geen ogenblik verlaat hen echter hun opgewektheid. On ophoudelijk roepen ze elkaar toe en het lachen is niet van de lucht. Wij gaan bij een dorpje aan wal, Schubert en ik stap pen deftig als een soort (het zij dan een vreemd soort) erewacht achter de commis saris aan. Wij maken kennis met het dorps hoofd de „kapitein" en vinden het een aardig, pienter oud kereltje. Het valt ons overigens op dat de raskentekenen bij oude mensen veel minder aan de dag treden. Wil men zich een bosnegerkapitein voor stellen? Men neme één dier oude heren die in Den Haag in „de Witte" zitten men klede hem uit, men verve hem bruin, men binde hem een lendendoekje om hij is van een bosnegerkapitein niet te onder scheiden! Terwijl de commissaris met de „kapitein" confereert, de dokter spreekuur houdt, kuieren Schubert en ik door het dorp. Boven het deurtje van een der hutten is een houten bord aangebracht, waarop met onvaste hand het woord „gasfabriek" is geschilderd. Wij roepen Ohristoforus te hulp om uit te vinden wat ter wereld het betekenen mag. De man die hier woont, zegt Christoforus, heeft in de stad een groot gebouw gezien waar dat woord op stond en vindt het nu deftig zijn huis zo te noemen! Wij bezoeken de „meester". U moet voor al niet denken dat hij de onderwijzersop leiding gehad heeft, want hij kan maar net-aan lezen en schrijven. Hij blijkt een sombere fanaticus te zijn en wij kunnen hem in het zorgeloze leven, dat wij op dit ogenblik zo met volle teugen genieten, slecht plaatsen. Hij woont in een houten huisje, heeft een harmonium (want hij is ook godsdienstleraar) en er hangen spreu ken aan de wand. Daar ik geneigd ben de persoonlijkheid van de mens met behulp van zijn interieur voor mij zelf op te bou wen, lees ik die nieuwsgierig. „Veiliger zijt gij in een kring van leeuwen, dan in een kring van vrienden" vermeldt het ene karton en op een ander staat: „Hoedt u voor uw vrienden, tegen uw vijanden zal Ik u bijstaan." Wij respecteren gaarne ieders overtui ging, wij vinden het best als iedereen doet wat hij zelf het prettigste vindt, maar dit is ons toch wel wat erg somber. Bovendien zit die zwarte man ons met zijn hongerige ogen aan te kijken of hij het bevrijdende woord van ons verwacht. Wij nemen enigs zins bedremmeld afscheid van hem en haasten ons naar buiten. Over het gezicht van Schubert ligt een diep verdrietige uit drukking. De middaghitte slaat op ons als een zweep, wij strompelen naar de oever, werpen onze kleren uit en gaan in het water. „De pirengs kunnen niet erger zijn" zegt Schubert. De dokter komt schouderophalend en hoofdschuddend van het spreekuur terug. Hij is lang niet zo verrukt over de djoeka s als wij. Zij willen allemaal wat hebben omdat'ze het voor niets kunnen krijgen, zegt hij. Allemaal hebben ze „pijn in hun rug" en ze willen niets liever dan een in jectie, maar geen woord van dank. De dokter heeft in Indonesië gewerkt en vertelt hele verhalen van de dankbaarheid van de bevolking die hem op de handen droeg! De commissaris ergert zich omdat de kapitein zich door die meester op z'n kop laat zitten, want de mensen mogen ook niet dansen voor ons, tenzij begeleid door een man met een lege koektrommel, want een trom is heidens! Zo zitten we daar voor het eerst enigszins ontstemd te praten. Er klinken drie scho ten in het bos en even later loopt een djoeka met nog rokend jachtgeweer langs ons maar zonder buit. Ja, hij heeft wel wat geschoten een aap, maar dat beest is voor hem „treef" (taboe), hij mag het. niet aanraken op straffe van alle mogelijk onheil dat hem treffen zou. Zijn vrienden gaan het bos in en keren terug met het slappe lichaam van een grote aap met lange zwarte haren. Een der djoeka s toont ons, met een grijns, het kopje met de ge broken ogen. De anderen zijn druk in de weer een vuur te stoken. De aap wordt er in gelegd, in de rivier gedompeld, weer m het vuur gelegd, weer in het water om ADVERTENTIE Raotfi.MPISSTRAAT 20 TEL. 15^59 PELSGEVOERDE JEKKERS H. J. Prenen tekende uit het geheugen deze caricatuur van de beeïhouwer Mari Andriessen, die in nevenstaande brief zijn relaas van de tocht over de Saramacca- rivier door het Surinaamse oerwoud vervolgt. de haren er af te krijgen. Maar wij hebben er genoeg van en gaan zwijgend naar onze stoeltjes terug. De aap wordt intussen sma kelijk opgepeuzeld. Naar Christoforus ons vertelt is het een speciale délicatesse de rijst met het apenhandje op te scheppen, omdat de geur van vlees zich dan aan de rijst meedeelt. Ohristoforus, zegt de commissaris, ik ge loof dat we nog een borrel hebben? Ja commissaris! MARI ANDRIESSEN. Het comité van de Ned. Jeugd Gemeen schap schrijft ons: De hulpactie India is geëindigd. De laatste guldens zijn nog niet binnen, doch dit zijn slechts kleine bedragen, die op de onkosten- rekening worden verantwoord. Wij hebben zeer veel medewerking ondervonden, alsmede tegenwerking. Toch hebben wij naar ver houding een behoorlijk bedrag namens Haar lem, Heemstede en Bloemendaal kunnen overmaken, namelijk 5275. Er is bovendien nog extra medewerking verleend door allerlei diensten, goedkoop drukwerk, geschonken en veloppen, schrijf werk, enz. Al met al een goede prestatie en we hebben bovendien bereikt, dat overal de naam N. J. G. heeft geklonken. Het totaal in Nederland opgehaalde bedrag voor India zal misschien de 200.000.— bereiken. Er zijn reeds 4 schepen met voedsel verstuurd naar India en er zal nog een vijfde vertrekken. Onlangs schreef ik dat de enige diplo matieke post, die ik met hart en ziel begeer, die van H.M.'s Gezant bij het Keizerlijke Hof van Ethiopië met standplaats Addis- Abeba is. Ik beklaagde mij bij die gelegen heid diep over de heer minister Stikker die mij voor deze post onlangs gepasseerd heeft, al vermoed ik dat niet hij persoon lijk, doch geheimzinnige machten achter de zijden kamerschermen van het Plein daaraan schuldig zijn. Hoge heren ontvan gen nu eenmaal veel wind. En wie de hoogten bereikt heeft moet rekenen met de storm. Maar nu heb ik, de officiële berichten uit de Staatscourant lezende, bemerkt dat ambassadeur in Addis Abeba toch nog niet het heerlijkste is, want ik zag dat de re serve-kapitein Cramer benoemd is tot mi litair attaché in Siam en wanneer ik ergens gek op ben dan is dat Bangkok met zijn gouden pagoden; in de verblindende schoonheid van dat goud behoeft de kraag niet van goud te zijn: kapitein is voldoen de en reserve-kapitein is genoeg. Nu ben ik a) padvinder en b) dpi. sol daat geweest en niet dat ik die functies vergelijkbaar acht met die rang van (re serve) kapitein, maar iets zit daar toch in, dat mij moed en hoop geeft op een militair attaché-schap, zij dit niet op zo'n belang rijke post als die in Siam, dan toch op een minder belangrijke. Ik had gedacht: als Maarschalk Staf het nu goed met mij voorheeft, dan moet deze hint aan de andere zijde van het Plein tussen die winkel in potten en pannen en dat cafétje-restaurantje begrepen worden. Als niet-reserve-kapitein zou ik de belangwekkende Bangkokse positie niet van onder de reserve-kapitein Cramer willen wegkapen, maar als oud-padvinder en oud dpi. soldaat denk ik aan Liechten stein of San Marino. Liechtenstein in de éérste plaats, excel lentie. Vaduz moet een reuzeknus plaatsje zijn, excellentie. En ik verzeker u dat ik mijn padvinders ogen de kost zal geven Excellentie ELIAS. ADVERTENTIE Dagelijks geopend v. 8—24 u. uitstekende diners Prima Indische keuken RESTAURANT-LUNCHROOM GROTE MARKT HAARLEM Wanneer de „Arnhem" op 10 December op het vliegveld van Sydney is gearriveerd, zullen de inzittenden worden begroet door de consul-generaal van Nederland in Australië, jhr. mr. G. R. G. van Swinderen. Jhr. Van Swinderen begroette in 1938 de eerste KLM-machine van de lijn Amsterdam Kaapstad in Kaapstad, toen hij daar in consulaire dienst werkzaam was, in 1946 die van de lijn AmsterdamNew York te New York en in 1948 het eerste toestel van de lijn AmsterdamShanghai te Shanghai. Een 25-jarige chauffeur had op 18 Aug. meer gedronken dan goed voor hem was. Tegen middernacht kwam hij een garage in Amsterdam-Zuid binnen met het voor nemen de wagen van zijn patroon te halen om met een meisje te gaan rijden. De bei de garageknechts wilden hem echter de wagen niet meegeven. De chauffeur sloeg beiden neer en ging er met een andere auto dan die van zijn patroon vandoor. Bij Amstelveen vloog de wagen in brand. De chauffeur en het meisje wisten uit de wa gen te komen en werden door de inmid dels gewaarschuwde politie ingerekend. Vrijdag stond de chauffeur voor de Am sterdamse rechtbank terecht. Hij zei zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren. De officier van Justitie eiste tegen hem wegens diefstal met geweld pleging anderhalf jaar gevangenisstraf. In een artikel in „Het Parool" van Woens dagavond, waarin ten onrechte uit de pu blicatie van vertrouwelijke gegevens de conclusie werd getrokken dat het Haar lemse orkest met ondergang wordt be dreigd, komt ook de volgende passage voor: „Een verzoek van het Verbond van Sym- phonie Orkesten om een inzicht te krijgen in de verdeling der subsidies, is afgewezen. Dit is een geheimzinnigheid die er aller minst toe bijdraagt het gerezen wantrou- Horizontaal: 1. mest vocht; 5. meisjesnaam; 9. spoedig; 10. deel v. e. etmaal; 11. Europeaan; 12. bijwoord; 14. toe spraak; 15. elastisch; 18. rij; 20. wiel; 21. stad in België; 23. zuivelpro- product; 25. bouwmate riaal; 26. papegaai; 27. koning met ezelsoren (myth.); 29. onderricht; 31. tijdrekening; 32. groente; 34. bitterkoekje; 37. faam; 39. een groep zangers; 41. huid; 42. etensbereider; 43. plaats in Gelderland; 44. delf stof; 45. oorlogsgod. Verticaal: 1. slangetje; 2. vogel; 3. schoeisel; 4. rustdag der Joden; 6. zij rivier v. d. Maas; 7. Ne derlands (afk.); 8. strijd perk; 13. zangnoot; 14. deel v. e. mast; 16. jaar boek; 17. roofvogel; 19. meisjesnaam die vrede betekent; 22. kleinood; 23. oorlogswapen; 24. paard; 28. keizersalade; 29. made; 30. zand-aal; 32. koord; 33. straat naam en woonplaats; 35. in het jaar der wereld (afk.); 36. in orde 38. grondsoort; 40. lofzang. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld ADVERTENTIE mmmm® EXTRA ZACHT EN VEILIG DOOR HUIDBESCHERMEND SAPOBIEL i. op het gedrukte diagram dat hierboven staat. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. koper; 5. arend; 9. Ido; 10. oom; 12. dar; 13. s.e.; 14. pedel; 16. pi; 17 materie; 19. kar: 20. ten; 22. kales; 24. leder; 26. al; 27. lager; 29. do; 30. rib; 31. men; 32. rem: 33. eb; 34. beits; 36. ra; 37. tegen; 39. ecrin; 41. rat; 43. heg; 45. so praan; 49. id.; 51. nadir; 52. pa; 53 non; 55. Ned. 56. das; 57 graad; 58. agent. Verticaal: 1. kist; 2. ode; 3. Po; 4. roet; 5. Amer; 6. e.d.; 7. nap; 8. drie; 11. Oder; 14. parel; 15. liter; 17. mal; 18. eed 19. ka liber; 21 nederig; 22. karet; 23 samen; 24. lente; 25. roman, 28. gei: 34. beton; 35. schar; 38. gas; 40. ren; 42. orde; 44. ring; 46. pand; 47. Aïda; 48. mast; 50. dor; 52. pan; 54. na; 56. de. De prijzen werden als volgt toegekend: f 7.50: C. van Leyden Boslaan 69, Bloe mendaal; f 5.P. J. Hof, Voorhelmstraat 35zw. Haarlem; f 2.50: Mevr. L. E. Twijsel, Kostverloren straat 39, Zandvoort. Deze week zijn wij naar Amsterdam getogen voor een bedevaart, echter geens zins om een knieval voor Sint Nicolaas te doen. Laat die maar bij ons op het dak gaan zitten, hebben wij gedacht. Nee wij begaven ons naar de hoofd stad om onze eerbiedige hulde te bren gen aan de nagedachtenis van dokter Samuel Coster, wiens beeltenis sinds enkele dagen de zijgevel van de bak stenen Stadsschouwburg siert aan de stille zijde van het Leidseplein. Tengevolge van de enorme drukte konden wij op weg daarheen helaas niet de beschikking krijgen over één van die uiterst comfortabele, met trijp be klede zitplaatsen de* zogenaamde dommelstoelen in de rijtuigen, welke de N.Z.H. speciaal in dienst heeft om de reizigers door middel van het knik kebollen in hun kindertijd te verplaat sen. Dit geschiedt sneller dan het ver plaatsen van de reizigers naar het cen trum van Amsterdam, hetgeen zonder tegenwind nog altijd een dikke veertig minuten vergt. Wij kwamen terecht op een houten klapstoel ter grootte van een overlangs doorgesneden zeepkist in de cabine, waar zich de conducteur zou hebben moeten bevinden als het de voorste wagen was geweest. Overigens mogen wij wel opmerken, ter instructie van onze lezers, dat de functionaris die wij als conducteur plegen aan te duiden bij deze maatschappij wagenvoerder heet, alleen om de man die zulke mooie gaatjes in de kaartjes knipt volkomen ten onrechte conducteur te noemen. Dit is echter niet de enige mystifica tie, want recht tegenover ons bemerkten wij een keurig bordje met het raadsel achtige opschrift: BALCON PLAATSEN ACHTER 7 Wij zijn aan het piekeren geslagen wat dit zou kunnen betekenen, maar jammer genoeg was hogere algebra nooit ons sterkste vak. De moeilijkheid wordt nog aanzienlijk vergroot door de wetenschap dat er op beide balcons evenveel plaatsen zijn namelijk drie. Waarschijnlijk heeft de directie hier het oog gehad op schoothondjes en perso nen die niet voor vol kunnen worden aangezien. Dit zou alles op slag duidelijk maken, zoals wij gerust zonder bewijs mogen beweren. Het kan ook zijn dat de plaatsen op het voorbalcon voor lij ders aan een breuk zijn geresei-veerd. Dit zou dan uiterst kies zijn geformu leerd. Maar hoe dan ook, het geheel deed ons denken aan die beknopte sa menvatting van een complete roman van echtelijk leed in de volgende zin: HIJ ZEI Hetgeen, zoals iedereen natuurlijk op het eerste gezicht kan lezen, niets meer of minder wil zeggen dan: hij is over spannen en zij is ook niet helemaal in orde. Wie Samuel Coster was, behoeven wij u natuurlijk niet te vertellen. Kom nou, dat weet u toch wel? Mocht u het on verhoopt vergeten zijn, dan kunt u het lezen op de plaquette die door de arts Th. Hammes en enige vrienden aan de gemeente Amsterdam is aangeboden: „Stadsgeneesheer, toneeldichter en grondlegger van de eerste schouwburg in 1617". Destijds was het helemaal niet zo een voudig om een theaterbedrijf te begin nen als tegenwoordig, al ware het slechts omdat er geen subsidies beston den. Bovendien probeerden toen de Cal vinistische predikanten het toneel on mogelijk te maken, een taak die tegen woordig wordt uitgeoefend door de ambtenaren van de vermakelijkheidsbe lasting. Ds. Wittewrongel bijvoorbeeld beschouwde in een zijner geschriften de dramatische kunst als een verzameling van „sondige ydelheden ende onvrucht bare wercken der duysternisse". Heftig fulmineerde hij tegen de practijken „die by de blinde heydenen seer ghemeen gheweest zyn". Ook aan treurspelen had hij blijkbaar een broertje dood, want die omschreef hij als „versierde fabe len, vol onkuysheydt, wreet en bloe- digh". Maar Coster behoorde tot een ander kerkgenootschap en trok zich daar niets van aan. Hij stichtte in het genoemde jaar de „Eenighe en. eerste Nederduyt- sche Academie" aan de Keizersgracht, waar aanvankelijk ook enige weten schappelijke colleges werden gegeven. Vondel, Hooft en Bredero waren er kind aan huis. De zaken liepen best, want de toegangsprijs bedroeg slechts drie stuivers voor een loge met een gor dijntje ervoor, zodat men bij een verve lend stuk rustig kon gaan zitten vrijen. In 1638 werd de schouwburg op het Leidseplein geopend, die in 1664 werd afgebroken omdat men het gevaarte toen opeens niet mooi meer vond. Als het erg druk was kon men gemakshalve een „dringer" huren voor het fijnere elleboogwerk om nog ergens een goed plaatsje te veroveren. Tegenwoordig is dat niet nodig, maar dat komt vermoe delijk omdat er geen „schoone ver- maeckelijke tragedies en raare belache lijke kluchten" meer worden geschre ven. Wij willen van deze rubriek geen ge schiedenislesje maken, maar het kan toch geen kwaad te vermelden dat Sa muel Coster de eerste Nederlandse blij speldichter was. In 1618 publiceerde hij „Teeuwis de Boer en men Juffer van Grevelinckhuysen" en een jaar later de geschiedenis van „Tysken van der Schilden" onder het geruststellende motto: „Luy, lecker en veel te meughen, dat zijn drie dinghen die niet en deu- ghen". Hij is de schepper van enige, al thans door hun naam onsterfelijke per sonages, zoals Ian Hen, Labbe Kack en Jan Rap en zijn maat. Deze beide laat ste heren leven nog steeds in Amster dam, zoals men op de bijgaande aller- Het A.T.G. komt vanavond met een première: Het hart vol sintels" van André Obey onder regie van Albert van Dalsum met Hans Culeman in de hoofdrol. Verder werken mede: Loudi Nijhoff, Jenny van Maerlant, Liane Saalborn, Louis van Gasteren, Rob de Vries en vele anderen. De vertaling is van Luisa Treves. De Nederlandse Comedie geeft Woensdag in de Stadsschouwburg een voorstelling van „De bruiloft van Figaro" van Beaumarchais onder regie van Johan de Meester, met Fons Rademakers in de titelrol. De Nederlandse Opera brengt Zon dagmiddag „Faust" van Gounod ten tonele. Dinsdagavond en Vrijdag avond „Lohengrin" van Richard Wagner. De studentenbioscoop Kriterion ver toont sinds Vrijdag de uitstekende film „Alles draait om Eva" met Bette Davis, Anne Baxter en George San ders. In Tuschinski is Hoffmann's Vertellingen" geprolongeerd. „De Uitkijk" geeft reprises van „The 39 steps" van Hitchcock. Zondagavond wordt in het Concert gebouw een Belgisch-Nederlands concert gegeven door >yArti Vocali" uit Antwerpen, het Amsterdams Ora toriumkoor en de H.O.V. Uitgevoerd worden de Kroningsmis van Mozart en de Missa Pro Pace van Rudolf Mengelberg. Solisten zijn Corry Bij ster, Annie Hermes, Wiebe Drayer en Herman Schey. Dirigent is Piet van Egmond. Het U.S.O. speelt Maandagavond in het Concertgebouw voor de kunst kring onder leiding van Paul Hxip- perts werken van Bach, Mozart, Franck en Bruckner, met medewer king van de pianist Gerard Henge- veld. In de kleine zaal van het Concert gebouw treedt Maandagavond het Nederlands Kamer Symphonie-Or- kest onder directie van Arthur Oro- bio de Castro op. Dinsdagavond heeft er in het Con certgebouw een uitvoering van het Kerstoratorium van Hubert Cuypers plaats door het Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder leiding van Wille?n Wiesehahn, door het ge mengd koor „Zang na studie" en vocale solisten, onder anderen Jo Vincent en Laurens Bogtman. V individueelste expressie van hun aller individueelste emotie duidelijk ziet. Zij zijn hier kennelijk in genoegelijke kout bijeen. Verder kan men uit deze kunstige illus tratie afleiden dat de goede Coster een opvallende plaquette heeft gekregen. BOEDA wen weg te nemen". Een dergelijk verzoek is echter nooit gedaan en dus ook niet ge weigerd. Wel is er op de vergadering van het Verbond gesproken over het loslaten door het rijk van de op de helft der sala rissen van de orkestleden berustende basis voor de vaststelling der subsidies. Het rijk gaat hierbij namelijk uit van de honoraria zoals deze in 1947 door het College van Rijksbemiddelaars werden vastgesteld, on geacht latere verhogingen door de werk gever, die bijvoorbeeld bij het Concertge bouw Orkest en bij het Residentie Orkest hebben plaats gehad. Zekerheid geboden Hoe dit echter ook zij, het is te hopen dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor wat de H.O.V. betreft naar deze basis terugkeert bij de toeken ning van een subsidie voor het volgende seizoen. Dat is zelfs noodzakelijk, omdat er voor het leveren van artistiek verant woorde prestaties ten minste sociale ze kerheid moet bestaan voor de musici. Bij de huidige regeling is de uitkering aan de H.O.V. een variabele post, in het ongunstig ste geval afhankelijk van wat er overblijft na de toewijzing van elders benodigde gel den uit een vaststaand bedrag. Nu dient men terdege te beseffen dat de positie van het Haarlemse orkest in vergelijking met verleden jaar aanzienlijk veranderd, dat wil zeggen: verbeterd is. Het is niet lan ger in te zien waarom er voor de H.O.V. een uitzondering op de algemene regel moet worden gemaakt. Deze zomer kon men zeggen dat de be staansmogelijkheden aanvechtbaar waren ten gevolge van het oude tekort van veer tigduizend gulden. Dank zij het prijzens waardige verantwoordelijkheidsbesef van particulieren en grote bedrijven is dit thans ongedaan gemaakt. De exploitatie rekening over het van 1 October 1950 tot 1 October 1951 lopende seizoen wees een tekort van ongeveer 3900.aan. Voor dit boekjaar heeft men echter van het rijk nog een aandeel in de sociale lasten van 10.000 te wachten, waardoor het finan ciële beeld veel rooskleuriger wordt. Door een geweldige krachtsinspanning (men denke maar eens aan het grote aantal be geleidingen) verwerft de H.O.V. zich de benodigde middelen uit een hoog opgevoer de exploitatie, die andere orkesten uit veel grotere subsidies toevloeien. Zal de uit kering van het rijk dit jaar gelijk zijn aan de helft van de salarissen, dan kan ook nu de balans sluitend worden gemaakt! Provinciaal belang Kennelijk heeft Den Haag, bij de verwe zenlijking van de lichtvaardig gemaakte plannen door tijdsgebrek in verlegenheid gebracht, de ontwikkeling in Haarlem ge durende dit seizoen willen aanzien. Het is daarom zaak dat de voorgenomen omscha keling tot (onvervangbaar) provinciaal or kest met kracht wordt doorgezet. De van het orkest profiterende gemeenten in Noordholland zouden daardoor tot een redelijke bijdrage in de algemene kosten kunnen komen. De thans per concert uit gekeerde bedragen kunnen immers nauwe lijks als subsidies worden aangemerkt. Deze zijn zo gering dat men beter van een uitkoopsom kan spreken, zijnde een aan vulling op honorai-ia en andere exploitatie kosten. Door het optreden als provinciaal orkest komt de H.O.V. in een soortgelijke positie te verkeren als het Gelders Orkest of de Groningse Orkestvereniging. Om aan het wel eens geopperde bezwaar van ge brek aan geschikte zalen tegemoet te komen is reeds de zeker voor overweging vatbare suggestie geopperd de H.O.V. in de vele Noordhollandse kerken te laten spelen. De commissie tot vaststelling van de normen voor omschakeling tot provinciaal orkest had reeds enkele weken geleden met de voorbereidende werkzaamheden gereed willen komen, doch is hierin ver hinderd door ziekte van een van de leden. Voortgang der onderhandelingen, met het algemeen belang voor ogen, is dringend geboden. Men komt geen stap verder als men elkaar stilstaande de bal toewerpt. Zonder de omschakeling zouden er name lijk nieuwe tekorten kunnen dreigen en men kan natuurlijk niet verwachten dat Haarlem wederom een extra-subsidie zal geven! Gunstig perspectief Als aan deze beide voorwaarden wordt voldaan terugkeer van de rijkssubsidie op de oude basis van de helft der salaris sen, benevens totstandkoming van een pro vinciaal orkest dan verkeert de H.O.V. in een volkomen gezonde positie. Wij be hoeven er waarlijk niet aan te herinneren dat er onder de voortreffelijke leiding van Toon Verhey een zeer hoog artistiek niveau is bereikt en dat het aantal concerten voor personeelsleden van grote bedrijven en leerlingen van middelbare scholen nog voortdurend toeneemt. Als begeleidings orkest van koren en zangverenigingen doet de H.O.V. bovendien voor alle delen der provincie zowel in sociaal als in cultureel opzicht zulk belangrijk werk dat het onder geen beding en tot geen enkele prijs gemist zou kunnen worden. Dat het rijk dit inzicht deelt moge blij ken uit het feit dat er reeds een voorschot op de te verwachten subsidie is uitgekeerd, ruimer en vroeger dan in voorgaande jaren. Redenen tot pessimisme zijn er dus geenszins, wel aansporingen om de weg naar vernieuwing te vervolgen. Het be stuur mag daarbij niet achteraan komen of alleen maar meelopen, doch dient voor op te gaan. Wij geloven niet dat de rege ring anders kan dan de noodzaak erkennen van het verschaffen van bestaanszekerheid aan een orkest, zat zodanig heeft getoond zijn taak te beseffen. Voor de competitie van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Volleybal Bond zijn gespeeld: Dames, eerste klasse A: HVSDie Raeckse 0—4; PWN—Velox 4—0; PSVH—IHJ 4—0. Dames, eerste klas B: KI. HoutstraatRapi- ditas 2 4—0; PSVH 2—OVRA 3—1; Haar lemVelox 2 40. Heren, eerste klas: CIOSVCR 31; OSS —HVS 04; IHJ—PSCB 2—2. Heren, tweede klas A: MSO—HBC 3—1; BGVBrandweer 2 13; Brandweer 2 Rapiditas 22. Heren, tweede klas B: MSO 2Damiate 3—0; Velox—HVS 3b 0—4; PWN—PSVH 2 1—3. Heren, tweede klas C: PWN 2—Brandweer 3 2—2; GroentjesRapiditas 3 2—2.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7