De Haarlemse Burgerzin-lening Taxi? 18000 DEKENS Kerstinzameling voor de Stille Armen Predikbeurten Radio Moors Aanschaffen van vuilnis emmers kost geld Bouw van lagere scholen in Haarlem-Oost en Noord GAAT HAARLEM BOUWEN U slaapf bet De tucht in het leger Subsidie H.O.V. TAXI 12500 ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De start is, naar het gemeentebestuur meent, hoopvol Auto tegen een boom gereden in Aerdenhout Provinciale begroting van Noordholland Betere verlichting podium Concertgebouw Teken daarom in op „Burgerzin 4%" Vooral de nood onder vele Ouden van Dagen is toegenomen Nijverheidsonderwijs Bestelauto in brand Verordening bedoeld in de Wet Autovervoer personen Inbraak opgehelderd Stichting tot exploitatie van Concertgebouw-Orkest Fischer niet verschenen - Nog geen beslissing over kerkklok van Uitgeest KAISER FRAZER De inschrijving op de Haarlemse Burger zin-lening is van het begin van deze week al opengesteld. Maar de groot-opgezette propaganda daarvoor moet nog beginnen. Maandag worden, over de gemeente ver spreid, 5 speciale inschrijf kantoren ge opend, die ook 's avonds geopend zullen zijn. Daar zal een gemeente-ambtenaar aanwezig zijn om inlichtingen te geven. B. en W. zijn overtuigd dat het gemeente- personeel uit Burgerzin dit werk in de avonduren zal doen zonder daarvoor aan spraak te maken op betaling van over uren. De eerste inschrijving op de lening kwam bij de Gemeente-ontvanger. Daar kwam een arbeider, die het eerste tientje wilde storten op zijn aandeel van 100. De volgende maanden zou hij met de an dere tientjes komen. Hoewel in de voor waarden staat dat de gelden pas in Fe bruari gestort moeten worden, heeft de ontvanger deze man niet willen teleurstel len en zijn tientje meteen aangenomen. Tot en met Vrijdagmiddag was op de lening voor iets meer dan 200.000 inge schreven. Gelet op de omstandigheid dat de grote propaganda-actie nog moet beginnen, vindt het gemeentebestuur deze start hoopvol. Temeer omdat gebleken is dat deze opgaven veelal afkomstig zijn van mensen die an ders niet op leningen inschrijven. De vaste inschrijvers komen bovendien altijd later, zij wachten meestal tot de laatste dagen. Uit dit feit mag worden afgeleid dat de Burgerzin-lening goed aanslaat en dat daarop ook inschrijvingen komen uit de grote groep niet-beleggers De volgende week worden op 4 punten in de stad palen met zogenaamde thermo meter-standen opgericht. Het zijn hoge masten die aangeven hoe het met de in schrijving op dat ogenblik staat. Voor elke 10.000 gulden kan een huis gebouwd wor den. Dit wordt dan aangegeven door aar dig geschilderde huisjes die aan deze mas ten op dwarslatten bevestigd worden. Op dit ogenblik zouden dus reeds 20 huizen aan de masten gespijkerd kunnen worden. Maar die 20 moeten van dag tot dag vermeerderd worden. Tenslotte moeten daar alle 500 huizen prijken, als een bewijs dat de Bur gerzin-lening voltekend is. Het voornemen is om telkens als een honderdtal is volgemaakt het honderdste huis met enige plechtigheid aan de mast te bevestigen. Dan zal daarbij ook voor muziek gezorgd worden. Dezer dagen zal ook begonnen worden met de verspreiding van 20.000 raam biljetten. Dat betekent op elke 2 huizen die in Haarlem staan een raambiljet. Dan zal men dus overal de goede raad „Toon uw Burgerzin" voor ogen hebben. Aan de werkgevers zal een brief van het gemeentebestuur uitgaan om niet alleen de werkgevers uit te nodigen op de lening in te schrijven, maar het ook mogelijk te maken dat werknemers obligaties van 100 nemen. Dan kan elke week 2 gulden op het loon worden ingehouden. Voor het gemeentepersoneel is ook zo'n regeling ge troffen. Het gemeentebestuur heeft toezegging van vele verenigingen ontvangen om mede te helpen bij de propaganda voor de lening. O.a. van de Federatie van Woningbouw- ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM B. en W. hebben de gemeenteraad een ontwerp-verordening op de heffing en in vordering van een vuilnisemmer-retribu tie aangeboden. Vuilnisemmers zullen in eigendom aan de verbruikers worden af gestaan. Verwacht wordt, dat daarmee be reikt wordt, dat de verstrekte emmers met meer zorg behandeld zullen worden, ten gevolge waarvan de gebruiksduur verlengd zal worden. De prijs wordt gesteld op 10.Er zal gelegenheid bestaan het be drag in vijf termijnen te voldoen. Bij ge bleken onvermogen wordt ontheffing ver leend. Dan blijft de emmer eigendom van de gemeente. Ditzelfde is het geval met emmers, uitgegeven voor de inwerking treding van de verordening; rekening hou dende met een gebruiksduur van de em mers van tien jaar, zal bij i'egelmatige ver zorging van oude emmers op den duur be reikt worden, dat elke uitgereikte emmer eigendom van de gebruiker is. Voorgesteld wordt artikel 199 der Alge mene Politieverordening te wijzigen en als volgt te lezen: „Het is verboden as, vuil, of ander afval op de openbare weg te plaatsen of te hebben: a. in wijken, waar van gemeentewege uniforme vuilnisemmers zijn verstrekt, anders dan in deze emmers; b. in wijken, waar geen uniforme vuilnis emmers zijn verstrekt anders dan in voor werpen van voldoende stevige constructie en welke voldoende zijn afgedekt; c. op andere dagen dan waarop de dienst der gemeentereiniging zich aldaar voor het ledigen van die voorwerpen pleegt aan te melden." Voorts wordt voorgesteld artikel 200 als volgt te laten luiden: „Het is verboden op of aan de openbare weg voorwerpen, waar in as, vuilnis of ander afval is geborgen, te doorzoeken, om te halen of uit te stor ten." Tenslotte hebben B. en W. de gemeente raad voorgesteld enkele bepalingen voor de dienst der Gemeentereiniging te wijzigen, waardoor tarieven herzien worden. Dit wordt gewenst geacht, omdat de in de oude bepalingen genoemde tarieven de huidige kosten van de daarvoor te verlenen dien sten niet meer dekken. Wegens de finan ciële toestand der gemeente achten B en W. het noodzakelijk de tarieven te ver hogen. Vrijdagavond om halftien reed op de Bentveldsweg te Aerdenhout in de rich ting Overveen een auto, waarin enige jon gelui uit Heemstede zaten. De auto be hoorde aan de vader van een der inzitten den. Vermoedelijk door te grote snelheid kon de achttienjarige bestuurder een bocht niet goed nemen. De auto reed tegen een boom en werd zwaar beschadigd. Een der inzittenden is uit de auto gevallen en is met een hersenschudding naar het Marine hospitaal te Overveen overgebracht. De bestuurder was aan het hoofd gewond. verenigingen, de Huisvrouwenvereniging en enkele jeugdorganisaties. „Polygoon" heeft zich bereid verklaard om een filmpje te maken om de aandacht te vestigen op de Burgerzinlening. Dit filmpje zal van a.s. Vrijdag af in de bio scopen draaien. Noodgevallen gaan voor! Vrijdagavond is een conferentie gehou den tussen het gemeentebestuur en de be sturen van de Haarlemse woningbouw verenigingen. Daarbij is ter sprake geko men de vraag wie in aanmerking moeten komen als bewoners van de 500 huizen die de gemeente hoopt te kunnen bouwen voor de 5.000.000 gulden van de Burgerzin lening. Er werd door de besturen van de woningbouwverenigingen medewerking toegezegd aan het plan van het gemeente bestuur om het daarheen te leiden dat met de huizen van de Burgerzin-lening in het bijzonder geholpen zullen worden de men sen die als „onhoudbare" en „zeer urgente gevallen" ingeschreven staan bij het Huis vestingsbureau. Indien dit niet in alle gevallen door directe toewijzing mogelijk wordt, kan het ook bereikt worden door een opschuiving. Het is namelijk mogelijk dat zo'n huis in Haarlem Zuid-Oost toegewezen wordt aan iemand die niet op deze lijst staat, maar toch ook dringend behoefte heeft aan een groter huis. Dan komt dat huis waarin die gelukkige nu woont open en daarmee kan dan een gezin geholpen worden dat wel op de lijst staat. Bij het Huisvestingsbureau zijn thans 1769 onhoudbare en zeer urgente gevallen ingeschreven. Daaronder zijn er 45 die er reeds op staan van 1947 af. 129 van 1948, 280 van 1949 en 584 van 1950. Voor het stichten van een zevenklassige school voor gewoon lager onderwijs op het terrein, gelegen achter de Van Zeggelen- straat vragen B. en W. van Haarlem de ge meenteraad een bedrag van 386.400 be schikbaar te stellen. Het hoge geboortecij fer in 1946 en volgende jaren en de voort schrijdende bebouwing van het stadsdeel bij het Van Zeggelenplein doet een sterke toeneming van het aantal leerplich tige kinderen in deze omgeving very/ach- ten, zodat de school in kwestie in een drin gende behoefte zal voorzien. Met de voortschrijdende bebouwing in de onmiddellijke omgeving van de jacht haven aan het Noorder Buiten Spaarne en ten Noorden van de Jan Gijzenvaart neemt ook de bevolkingsdichtheid daar sterk toe. Sinds enige jaren zijn aan de in dit stads deel gelegen openbare lagere scholen pa rallelklassen gevormd, welke tezamen reeds meer leerlingen boven de maximum klas sen-bezetting bevatten dan ingevolge de bepalingen in de Lagei Onderwijswet 1920 nodig zijn voor de stichting van een nieuwe school. Stichting van een zevenklassige school zal in 1952 urgent worden. De mi nister van Onderwijs heeft B. en W. reeds meegedeeld, dat voor het volgende jaar het nodige bouwvolume ter beschikking zal worden gesteld. B. en W. stellen de ge meenteraad voor, het aantal gemeentelijke scholen voor gewoon lager onderwijs met één te vermeerderen. De school komt op een terrein gelegen aan de Zuidzijde van de Jan Gijzenvaart. Uitbreiding Noorderschool B. en W. stellen voorts aan het bestuur der Stichting Noorderkerk en -school te Haarlem medewerking te verlenen tot het uitbreiden van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Velser- straat 55 (Noorderschool) met twee lokalen wegens de toeneming van het aantal leer lingen. De kosten worden op 75.000 ge raamd. De provinciale begroting van Noordhol land van 1952 is behandeld in de afdelin gen van de Provinciale Staten. Blijkens het verslag hebben verscheidene leden het beleid van Gedeputeerde Staten, in het bijzonder op het gebied van de gezond heidsleer, de wegen en de waterstaat, ge prezen. Van een zijde werd evenwel op gemerkt, dat Gedeputeerde Staten zich kennelijk tot hoofddoel stellen de lands- politiek te volgen, terwijl zij naar de me ning van de hier aan het woord zijnde leden van het provinciaal belang dienden uit te gaan en aan de regering duidelijk dienden te maken, dat zij een andere lands- politiek wensen, in dier voege, dat pro vinciën en gemeenten zich kapitaal kun nen verschaffen voor grote werken. Zeer veel leden spraken hun vreugde en waardering uit over het feit, dat Gedepu teerde Staten de begroting sluitend hebben gemaakt zonder een beroep op de reserve te doen en zonder belastingverhoging voor te stellen. Van diverse zijden is aan Gedeputeerde Staten gevraagd enige mede delingen te willen doen omtrent de bestaan de mogelijkheid om geld te lenen. Verscheidene leden gaven uiting aan hun bezorgdheid over de in aantal en grootte zich steeds uitbreidende subsidies. Voor 1952 is het subsidiebedrag met twee ton verhoogd: een lid verwacht hiervan een inflatorische werking. Naar zijn me ning behoren Gedeputeerde Staten aan vragen voor nieuwe of hogere subsidies zeer critisch te bezien en zich in hun oor deel daarover, vooral ten aanzien van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, onafhankelijk te tonen. Vele leden informeerden naar de stand van de tunnelplannen bij Velsen en bij Amsterdam en vragen of Gedeputeerde Staten iets kunnen doen om daarin snel lere voortgang te brengen. Voor het aanbrengen van verbeteringen aan de verlichting van het podium in de grote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw vragen B. en W. de gemeenteraad ter beschikking te stellen een bedrag van 2700, omdat de verlichting reeds lang niet meer voldoet aan de eisen, welke naar de tegenwoordige opvattingen redelijkerwijs worden gesteld. In het plafond boven het voorpodium zullen vier zogenaamde diep- stralers worden aangebracht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Er is berekend, dat niet minder dan 5% van de Haarlemse bevolking onvoldoende is gehuisvest. Dag aan dag ondervinden 8000 volwassenen en kinderen de ellende van de woningnood. Meer dan 1000 jonge mensen moeten de dag van hun huwelijk steeds weer uitstellen. Door geldgebrek staat het gemeentebestuur machteloos. Alleen met aller hulp kan de woningbouw weer op gang komen. De storting van elke obligatie van 100,kan desgewenst geschieden in termijnen van 2.per week of 10.per maand. Gelegenheid tot inschrijving op alle werkdagen van 10—15 en van 19—21 uur (Zaterdags uitsluitend van 1015 uur) bij: Kantoor Gemeente-Ontvanger, Pandpoort. Dienstgebouw Spaarndam. Filiaal Stadsbibliotheek „Huis te Zaanen" Bur. Schoolartsendienst, Rijksstraatweg 250a. Jeugdbibliotheek Schouwtjeslaan 63. Clubgebouw Speeltuinver. Oosterkwartier (van 1015 en Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 19—21 uur). Wij hadden een onderhoud met mr. P. E. Barbas, de secretaris van de Armenraad, waaraan ook enkele ambtenaren die in het bijzonder betrokken zijn bij de Armen zorg, deelnamen. Allen waren het er over eens dat er niet alleen meer Stille Armen zijn, maar ook dat de nood nog groter is dan een jaar ge leden. Dit geldt in het bijzonder voor de gezinnen die niet in steun zijn bij Sociale Zaken. Die gemeentelijke instelling houdt rekening met de verminderde koopki-acht van de gulden en daarom heeft zij in de laatste jaren al enige keren de basis der uitkeringen verhoogd. Dit is ook de reden waarom in het algemeen deze gesteunden niet voor een Kerstuitkering van het Co mité voor de Stille Armen in aanmerking komen. Alleen in bijzondere gevallen kan daarvan worden afgeweken. Dit gaat ook op voor de mensen die een uitkering ingevolge de noodvoorziening voor de Ouden van Dagen krijgen, aan gevuld met een bijslag van Sociale Zaken, omdat daarbij rekening is gehouden met het duurder worden van het leven. Maar anders is het met de Ouden van Dagen die practisch moeten bestaan van de Nooduitkering. Dat moeten die men sen wel niet, want als zij aankloppen bij Sociale Zaken krijgen zij natuurlijk ook een bijslag. Maar er zijn veel oudjes die er nog niet toe konden komen, omdat zij daar in een „uitkering van de armen" zien. Zij hebben hun hele leven op eigen benen kun nen staan. „De uitkering van Drees", die accepteren ze, want dat is, zo redeneren zij, een recht, maar die uitkering van So ciale Zaken, die achten zij niet verenigbaar met hun opvatting van zelfrespect. Soms ontstaan daardoor schrijnende gevallen van armoede. Dan moeten belangstellenden, die toevallig achter die noodgevallen ko men, soms heel wat praten =om de oudjes in hun eigen belang te bepraten om toch ook die bij steun aan te vragen. Vooral in deze tijd nu alles zo schrik barend duur geworden is. Er is voor deze mensen niet aan te denken om een hecto liter anthraciet op te doen, want daarmee is immers de helft van hun weekinkomen gemoeid. De stakkers lopen nu met een emmertje naar de brandstoffenhandelaar, om voor een gulden kolen te kopen, waar door ze althans op enkele koude dagen een paar uurtjes de kachel kunnen branden. - En niet alleen de kolen zijn duur. Vrij wel alles is de laatste jaren in prijs geste gen. Brood, vlees, huur, gas, electriciteit, ja wat al niet? De Nooduitkering zelf is ook v/el iets verhoogd, maar daarmee zijn de prijsstijgingen slechts gedeeltelijk op te vangen. Er waren ook heel wat Drees-klantjes die van kinderen of andere familieleden Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Nij verheidsonderwijs, om de noodzakelijkheid uit te spreken van het verbinden van dag- cursussen voor de opleiding van leerlin gen in de typografie en het rasterdiep- drukbedrijf aan de onder dit bestuur staande ambachtsschool stellen B. en W. de gemeenteraad voor het aanvullend on derwijs nodig te verklaren. Bij de gemeenteraad zijn ook verzoeken ingekomen van hetzelfde bestuur om nood zakelijk te verklaren de dag- en avond opleidingen in het brood- en banketbakken en ten aanzien van het voorlopig diploma als scheepswerktuigkundige. Deze verzoe ken komen Woensdag aan de orde. B. en W. stellen voor die in hun handen te stel len om prae-advies. VERMIST AMERIKAANS VLIEGTUIG GEVONDEN. Vanmorgen heeft een Amerikaans vlieg tuig in de bergen ten Noorden van Mar seille het wrak van de met tien personen aan boord vermiste Amerikaanse C-47 waargenomen. Volgens aanwijzingen van de piloot van het Amerikaanse vliegtuig is de C-47 niet ver van de „Pic des Beguines" (1113 m), de hoogste top van het bergmassief La Sainte-Baume, neergestort. Er zijn geen tekenen van overlevenden waargenomen. De sedert Donderdag vermiste machine was op weg van Tripolis naar Marignane bij Marseille. enige aanvulling kregen. Maar veel uitke ringen zijn de laatste tijd opgehouden, of althans minder geworden omdat in veel gevallen ook die mensen nu moeilijker door het leven gaan. Dan wordt het eerst bezuinigd op de uitgaven die niet strikt nodig gevonden worden. De oudjes lijden dan daaronder. Zo zijn er dus heel wat Ouden van Dagen die in kommervolle omstandigheden de feestdagen tegemoet zien. De adviseurs van het Comité voor de Stille Armen weten van velen het adres. Laten wij daarom, met elkaar, maken dat die oudjes verblijd kunnen worden met een Kerstgave. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". Vrijdagmiddag om tien over twee reed een bestelauto in de Marnixstraat in de richting van de Velserstraat en verleende bij de Kleverlaan geen voorrang aan een vrachtauto, komende uit de Velserstaat. Een botsing volgde, waardoor de bestel auto in brand vloog. De bestuurder, de kantoorbediende H. F. van B., heeft het vuur geblust. Naast hem zat de eenender tig-jarige sociale werkster mejuffrouw F. P. Zij is uit de auto gevallen en liep een wond aan een onderbeen op. Per auto is zij naar de Mariastichting overgebracht. In de Woensdagmiddag te houden ver gadering van de gemeenteraad van Haar lem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen over het vaststellen van een verordening, bedoeld in artikel 51 van de Wet Autovervoer Personen. Het college deelt in de toelichting mee, dat het door de in menig opzicht veranderde omstan digheden in het taxi- en huurautobedrijf gewenst was de bestaande verordening van 27 September 1939 te herzien en dat deze verordening bovendien niet meer in over eenstemming is met de gewijzigde Wet Autovervoer Personen. In de nieuwe ver ordening komen bepalingen voor, betrek king hebbende op de standplaatsen. In ons blad van gisteren deelden wij mee, dat een inbraak gepleegd is in een confec tiebedrijf aan Zuider Buiten Spaarne te Haarlem, waarbij twaalf damesmantels gestolen zijn. Twee verdachten zijn aange houden en elf mantels zijn opgespoord. De recherche hield gistermiddag de negen en twintigjarige schilder P. D. aan die ge tracht had vijf damesmantels in de binnen stad te verkopen. In de loop van de avond is de zeven en dertigjarige schilder A. O. in arrest gesteld. Beiden worden verdacht van diefstal door middel van inklimming. ADVERTENTIE Tot dusver werd het optreden van bui tenlandse operagroepen hier te lande op voorschrift van hogerhand beperkt tot die plaatsen, waar de Nederlandse Opera niet of slechts zelden optreedt. In ieder geval kregen zij geen toestemming tot het geven van voorstellingen in de subsidieverlenen- de gemeenten. Deze maatregel kwam voort uit de overweging dat de jonge Nederland se Opera in staat gesteld moest worden zich een eigen plaats in het artistieke le ven te verwerven. In zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over debegroting van On-orders wordt gepraat derwiis, Kunsten en Wetenschappen meent minister Rutten dat de gemaakte beper king gaandeweg zal kunnen vervallen, al thans ernstig worden verzacht. De ook door de minister dringend no dig geachte reorganisatie van het Concert gebouw-Orkest is opgedragen aan een commissie van vier, die gevormd wordt door vertegenwoordigers van de gemeen te Amsterdam, van de N.V. Het Concertge bouw, van de vereniging „Het Concertge- bouw-Orchest" en de minister. In de Me morie wordt opgemerkt dat het geen twij fel lijdt dat een verbintenis, die meer dan zestig jaar heeft geduurd, niet dan na grondige bestudering van alle daarmee sa menhangende problemen verbroken kan worden. Een overhaaste beslissing, aldus minister Rutten, zou ongetwijfeld belang rijke nadelige gevolgen met zich meebren gen. De plannen om te geraken tot de nieuwe status nemen overigens een steeds vastere vorm aan. Het is de bedoeling een stich ting tot stand te brengen, die de exploi tatie van het orkest op zich zal kunnen nemen. De subsidies zullen aan deze stich ting worden verleend, zodat er geen fi nanciële band meer behoeft te bestaan tussen de overheid en de N.V. Het Concert gebouw, die zich uitsluitend met de ex ploitatie van het gebouw zal bezig houden. De minister heeft goede hoop dat deze status binnen betrekkelijk korte tijd be reikt zal kunnen worden. De Duitse douane-ambtenaar W. F. E. Fischer die zich hedenmorgen voor de Bij zondere Strafkamer van de Haarlemse rechtbank moest verantwoorden wegens plunderingen in Noordholland tijdens de oorlog, heeft verstek laten gaan. De zaak tegen deze vroegere Zoll-sekretÉir van het Devisen Schutzkommando für Noordhol land is uitgesteld, omdat de rechtbank er niet zeker van was dat de dagvaarding aan Fischer is uitgereikt. Minister Staf heeft enige opmerkingen gemaakt over de tucht in het leger. Er be staan dienaangaande bedenkelijke misver standen welke er toe leiden dat het gezag van opper- of vlagofficier op bedenkelijke wijze wordt ondermijnd, zo zei hij. Een generaal is een hooggeacht lid van een militaire organisatie. Zo denkt men er in het buitenland over en hij wordt dien overeenkomstig behandeld. Hier te lande ontbreekt wel het een en ander aan de waardering voor een generaal. Het is met het oog op de handhaving van de krijgs tucht zeer belangrijk, dit gezag niet te on dermijnen. Het komt niet te pas, aldus de Orders moeten worden uitgevoerd en daarmee basta. Dat gebeurt overal en dat moet in Nederland ook mogelijk zijn. Wat er gaat gebeuren met de ruim drie eeuwen oude Hemony-klok van de Neder lands-Hervormde kerk in Uitgeest, die door de New Yorkse Alfred University wordt begeerd, is nog niet beslist. Ruim 90 leden van de Hervormde gemeente in Uit geest zijn Vrijdagavond in de kerk bijeen geweest om hun ooi-deel te geven over de transactie en een groot deel van de ge meente bleek er sterk tegen gekant te zijn. De kerkelijke autoriteiten hadden echter geadviseerd de klok te verkopen. Deze staat nu voor de moeilijke keuze: een onver vangbaar cultuurgoed aan het buitenland afstaan of de klok te houden en daarmee de mogelijkheid van de bouw van een ver enigingshuis en restauratie van de pastorie prijsgeven. B. en W. delen de gemeenteraad van Haarlem mee, dat het onderzoek naar de mogelijkheid om te komen tot vorming van een Noordhollands orkest nog gaande is. Het laat zich aanzien, dat een beslissing over een streekorkest niet zo spoedig kan worden tegemoet gezien. Naar aanleiding hiervan hadden B. en W. de raad nog geen voorstel gedaan om een beslissing te nemen ten aanzien van de subsidie voor de Haarlemse Orkest Ver eniging. Nu het seizoen reeds is aangevan gen en de beslissing niet spoedig te ver wachten is stellen B. en W. voor aan de H.O.V. voor het seizoen 1951/1952 een sub sidie te verlenen van ten hoogste 80.000, waarvan ten hoogste 20.000 voor het tijd vak van 1 October tot en met 31 December 1951 en tenhoogste-/ 60.000 voor het tijd vak van 1 Januari tot en met 30 Septem ber 1952. ADVERTENTIE Wij rijden met Ten Zuiden van de Amsterdamsevuart in Haarlem-Oost, waar woningen gebouwd zullen worden, welke gefinanceerd worden uit de woningbouwlening der gemeente Haarlem, werkt men reeds hard aan de voorbereidingen. Draglines zijn bezig de rioleringskanalen te graven. ZONDAG 9 DECEMBER 1951 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Dr. A. J. Rasker, Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Dr. A. J. Rasker. Nieuwe Kerk 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorderkerk. Zaterdag 45 Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker, H. Avondm. 5: Ds. B. van Gelder. Oosterkerk. 10: Ds. J. Bronsgeest. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. J. P. van Eijsden, Kinderkerk. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Bakenesserkerk. 9.30: Dhr. F. H. Geursen, Kinderkerk. 10.30: Ds. B. van Gelder. Jeugdkerk. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost 10: Dhr. J. de Nie Centrum 10: Dhr. J. Jongkind. West. 10: Mej. N. de Groot. Ver. van Vrjjz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 9 Décem- bre a 10 h. 30: Service présidé par le pasteur J. Baudraz. Church of England, Kinderhuis singel. 8.30 a. m. Holy Communion, Rev. Mossman. Ned. Herv. Evangelisatie, Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L. Tdkker, van Delft. Alle-Dag-Kerk. Woensdag Waalse Kerk. Tweetalige dienst. Ds. D. E, Boeke en Ds. J. Baudraz. Dinsdag Broeder- kerk, 3: Ronde tafelbespreking. Stads-Evan- gelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7 30: Is. Kui.jper, Amersfoort. Woensdag 8: Ge meenschapsavond. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: De zelfde, Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugd- bijeenkomst o.l.v. Mej. A. Punt, van de Bij belclub-beweging uit Amsterdam (met fla- nellograaf). Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Kits, di recteur van 't Brandpunt te Doorn. Vrije Evangelische Gemeente, geb. Bethel. Voor helmstraat 3. 10 en 5: Ds. F. J. Nijkamp. uit Utrecht O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej, Ds. Soutendijk. Jeugdkerk. Peuzelaar- steeg. 10.30: Ds. Daalder. Noorderkapel, In disch estraat 5.45: Mej. B. Luikinga. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst Gercf. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. W'ilhcl- minakerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. L. Hdorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: A. B. C. Hofland. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. H. Avondmaal. Ger. Gemeente, Ridderstr. 29 Zaterdag 7.30: Ds. G. de Gier, van Lisse. Zondag 10 en 5: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Donderdag 7.30: Ds. M. Holtrop. Bijbellezing. Geref. Ge meente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Maandag: Ds. J. A. Srnink, van R'darn, Baptiste Gemeente, gebouw C. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10: Ds. J. W. Weenink, Jeugddienst. 5: Dezelfde. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Geb. „Salem", Bakenessergracht 65: Dinsdag 8: Gemeentevergadering. 9: A. W. C. vergade ring. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jacob van Ruysdaellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Ochtendaanbiddingsdienst met Avond maal en Preek. 19: Avonderedienst met Bij bellezing. Donderdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal) Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen-Geloofsgemeenschap, gebouw Ro- senhaghe, Hoofmanstraat. 10: Samenkomst. 8: Samenkomst Garenkokerskade 27. Don derdag 8: Bidstond, Garenkokerskade 27. Iedere Zaterdagavond 8: Jeugdbij eenkomst Benkoelenstraat 28. H.-N. Pinkster Evange lisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cor- nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. H. J. Kort, Heemstede. Theologisch-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vi-ijdag 8: Ds. M. W. Smink. den Haag. Psycho-Synthese. Brinkmann. Gr. Markt. 10.30: Zondagmorgenvoordracht. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi sche Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14 10 en 7.30: E. Schuurman. Donderdag 7.45: Dhr. M. v. d. Sluis, Amsterdam. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Ds. G. Koch Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. G. Lans, van A'dam. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. Dr. N. A. Bruining. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Advents Gedachten. 7: Openluchtsamenkomst. 8: Verlossingssamen komst. 12 en 5: Kindersamenkomst. Dinsdag 2—3.30: Gezinsbond samenkomst. Leiders Majoor A. C. E. Wijkhuizen en Kapiteine H. Weenink. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achterweg 2 A. Zondag 4: Licht beelden o. 1. v. H. Vallentgoed, uit Spaarn dam. Zaterdag 15 Dec. geen club. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P, de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J, van Dorp. 19; Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. 19; Ds. J. Bronsgeest, Haarlem. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. H. Bartlema, Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. C. P. Hoekema', Dg., Heemstede. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Koe- diefslaan. 10: Ds. S. J. Popma, Amsterdam 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. S. J. Popma. Geref. Kerk, He renweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. 17: Dr. H. van der Loos, uit Haarlem-N. Jeugddienst. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hoogleraar te Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma 9: Jeugdkapel, 12—15 jaar, Maranatha. 10.15: Jeugdkerk Marana- tha. Dhr. G. Dorland, uit Hst. 11.45: Zon dagsschool, 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan. 11.45: Zondagsschool, 7-12 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4 10.30: Ds. C. H. Brandt, Lt. Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Genezingsdienst en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel, 12-16 jaar. Irene, Elswoutslaan 1. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 in de kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda, H. Avondmaal. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. J. J. Monster, van Katwijk. 5: Ds. S. L. Knottnerus. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. K. J. Brouwer, van Oegstgeest. 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. T. G. Siccama, van Bovenknijpe. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Bes NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. M. C. Don. Abbe- nes, 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel 10: Mr. C. Lebbing. van Amsterdam. Geref, Kerk. 0.30 en 3: Ds. J. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Oskamp, Jeugddienst. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds. J. Kroon. 10.30: Dezelfde H. Doop. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17, 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. Don derdag 8: I. P. Wester, uit Haarlem. Bijbel lezing. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. ter Steege, H. Doop. „De Toorts" 10: Ds. E. F. Wildervanck, Bussum. „De Kapel" 5: Prof. Dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: Ds. F. L, van Duijkeren van Amsterdam. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster van Amsterdam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. Th. van Veenen, Hillegersberg. Geref. Kerk 10.30 en 5: Ds. R. Kooistra, van den Haag. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Leesdienst. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier.Oud- Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref, Kerk. 9 en 3: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9