Vier essentiële punten vandaag ter tafel Hoop op een gunstige oplossing Wereldnieuws STRAA TSB UR GSE ASSEMBLéE De radio geeft Dinsdag -bed is ook voor U ideaal! [-SSS2" Belgische concessies welhaast zeker Sint bezocht kinderen van N.Z.H.-personeel De Kerstinzameling voor de Stille Armen PANDA'S TOCHT NAAR MAANDAG ID DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 'n TIP VAN BOOTZ Heringa Wathrich Televisie Demonstraties Nazi's roerig in Zuid-Amerika Wildrit R.A.C.-West Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Benelux - conferentie te Brussel Aanklacht tegen twee Chinese officieren Inbrekers namen brandkast met 10.000.- mee Ruim 250.000.- voor Noord-Italië Distributie in de volksdemocratie De regenkleding voor gemeentepersoneel Arbeiderstoneelvereniging „Samuel Falkland" opgericht De Kerstuitkering aan gesteunden Twee wenken Het tamboerskorps der Haarlemse Postfanfare Auto reed tegen boom Verhuur leslokalen Agenda voor Haarlem (Van een speciale verslaggever) Straatsburg, 10 December Vandaag een lange vergadering; ver wacht wordt zelfs een vegadernacht. De Fransen moeten Dinsdagochtend voor de stemming in hun Nationale Vergadering naar Parijs vertrekken. De zitting van de Straatsburgse Assemblee zal morgen ein digen. Als er uit deze zitting belang rijke beslissingen te voorschijn zullen ko men, moet dat dus vandaag gebeuren. Een grondslag voor die belangrijke be slissingen is er nu wel. Verleden week zijn er in het algemeen debat over de Euro pese politiek verscheidene Franse voorstel len ter tafel gekomen, die allemaal onder meer de strekking hadden een oplossing te vinden voor een zogenaamde politieke autoriteit boven het Europese leger die een zekere binding met Engeland zou kun nen hebben. Als dit zou lukken, zal het Europese leger in het Franse parlement een wat minder slechte kans maken. Ver der was er een rapport van de politieke commissie, het „rapport Struye", dat de Europese politiek nieuwe vorm wilde ge ven. Dit rapport en de Franse voorstellen heeft de politieke commissie met elkaar gecombineerd en tenslotte zijn er vier pun ten uit samengesteld die vandaag in de Assemblée op tafel komen. De vier punten waar de politieke com missie het over eens blijkt te zijn gewor den zijn: Benoeming in elk land van een „Minis ter van Europese Zaken". Deze ministers, elk onder gezag van zijn eigen minister van Buitenlandse Zaken werkende, zul len tezamen als college optreden en zij zullen kunnen bevorderen, dat gedelegeer den voor bepaalde aangelegenheden wor den benoemd. Instelling van een politieke autoriteit, gevormd door de landen die bereid zijn tot het Europese leger toe te treden. Deze po litieke autoriteit zal alleen bevoegdheden hebben op het gebied van defensie en bui tenlandse politiek, voorzover haar optre den noodzakelijk is voor het Europese le ger en in verband met het Atlantisch Pact. Zij zal verbindingen met andere landen (Engeland!) kunnen aangaan. Een studieconferentie met het Britse Gemenebest om de mogelijkheid van in schakeling van continentaal Europa in het sterlinggebied te bezien. Een Europese conferentie, begin 1952 te houden, ter hergroepering van de verschil lende Europese instellingen. Deze vier punten komen vandaag aan de orde in de vorm van ontwerp-aanbevelin- gen: de eerste drie punten zijn verwerkt in één aanbeveling, het vierde punt in een andere. De dingen lopen zonderling door elkaar. Want morgen komen hier de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het Europese leger bij elkaar. De Assemblée zal haar beslissingen dan hebben genomen. Intussen is een van hen, Schuman, zijn ministeriële leven niet zeker, want morgeri wordt in Parijs over de vertrouwenskwestie gestemd. Deze zelfde minister zal vandaag nog te Straatsburg de Assemblée toespre ken (ook zullen er redevoeringen van Adenauer, De Gasperi en Van Zeeland zijn). Het is een samenloop van gebeurtenissen, waar de Assemblée zich niet veel van zal kunnen aantrekken. Zij zal haar bijdragen tot oplossing van de critieke toestand in de Europese politiek trachten te leveren: zij zal dit vandaag nog, op de valreep, moeten ADVERTENTIE Een advocaat kreeg. oh sensatie, Voor een smokkelaar zo maar gratie. „Hoe komt je pleidooi Vroeg men hem toch zo mooi?" „Wel uit TIP", zei hij, „put ik inspiratie". Inz. Heer J. D. Oosterhout ontv. 1 fles TIP HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Vraaggesprek. 13.25 Promenade-orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Platen. 14.57 Klein koor. 15.20 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zie ken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 R.V.U.: India. 19.00 Hier is vrij Europa, Vaudeville programma, 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch orkest. 21.10 Actualiteiten. 21.20 Viool en piano. 21.50 Dokter. 22.00 Orkest, koor en solisten. 22.15 Huldigingsconcert Rosa Spier. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radio Volks Uni versiteit: bespreking van de roman Barabbas van Par Lagerkvist. 11.30 Voor zieken 12.00 Sopraan, bariton en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansorkest en solisten. 13.50 Platen. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.30 Platen 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Amuse mentsmuziek. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Pianj. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Kamerkoor. 19.44 Grote ont dekkingen van de laatste vijftig jaar, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.30 Kent u zelve, causerie. 21.35 Amusements muziek. 22.00 Dit is uw land, uw volk, klank beeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.1521.45 Kampioen-toneelkappers aan het werk; Actualiteit; Film; Een merkwaardige huis vlijt: „Merklappen"; Weeroverzicht; „Het costuum van onze voorouders". BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Klas sieke muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.45 Filmmuziek. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Platen. 16.00 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkest. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.0 Jeugd en muziek. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 Klankbeeld. 20.40 Figaros Hoch- zeit opera. 23.4524.00 Platen. doen. Men is deze zitting begonnen met de gedachte: hier moet iets uitkomen. Thans, tegen het einde van de zitting zal moeten blijken, of de Assemblée deze gedachte waar kan maken. De Assemblée heeft, terwijl haar politieke commissie aan het werk was, zelf niet stil gezeten. Vrijdag en Zaterdag is een rijk ge schakeerde agenda afgewerkt. Er is een nieuw reglement van orde vastgesteld, waarbij een voorstel-Mollet, om uitdrukke lijk te bepalen dat commissies uit eigen beweging onderwerpen mogen aansnijden, is verworpen. Men loopt namelijk de kans, dat de Assemblée zo'n door een commissie cp eigen initiatief aangesneden onderwerp eenvoudigweg doodzwijgt; zoals mejuf frouw Klompé Zaterdagochtend met haar rapport over de bijzondere gezagsorganen pijnlijk had ervaren. Er zijn verder vele aanbevelingen goed gekeurd op cultureel en sociaal gebied; onder meer betreffende de vorming van een fonds voor studenten uit Oost-Europese landen die als politieke bannelingen in West-Europa leven, zo luidde het voorstel tenminste oorspronkelijk. Op initiatief van de Labour-afgevaardigde Janec is het ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak den betekent, overal geratificeerd kunnen worden. Spaakmej. Klompé De A.N.P.-correspondent meldt: In de Europese Assemblée ontstond Zaterdag een conflict tussen president Spaak en de Ne derlandse afgevaardigde mej. M. Klompé. Mej. Klompé had in haar kwaliteit van rapportrice van de politieke commissie uit voerig het voorstel van deze commissie ver dedigd, om in een besluit van de Assemblée de algemene beginselen vast te leggen, die zouden moeten gelden voor in Europa te stichten gezagsorganen. Toen het rapport der commissie na korte bespreking rijp voor stemming was, meng de president Spaak zich in het debat met de opmerking dat hij aarzelde tot stem ming over te gaan, omdat de betekenis van de daarin vervatte aanbeveling hem niet duidelijk was. Bovendien wist hij niet tot wie de assemblee zich met deze omschrij ving der gezagsorganen zou willen richten. Ofschoon mej. Klompé hem terstond van antwoord diende en zeide, dat de opgestel de beginselen als gids zouden moeten die nen bij de vorming van zulke organen en. als zodanig aan de regeringen en parle menten moesten worden gericht, bleef de president bezwaar maken tegen stemming. De 27 overige leden der politieke commis sie, die de aanbeveling allen hadden onder woord „Oost" geschrapt. Er zullen dus ook steund, toen zij acht maanden geleden werd LONDEN, (Reuter). De positie van Joodse gemeenschappen in Zuid-Amerika wordt bedreigd door een internationale nationaal-socialistische beweging, aldus heeft dr. Israel Goldstein, voorzitter van de Amerikaanse afdeling van het bestuur van het Joodse wereldcongres op een ver gadering te Londen ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan der Britse afde ling verklaard. Er bestaat weinig twijfel, dat het cen trum dezer beweging thans in Zuid- Amerika is gevestigd, aldus dr. Goldstein. „Een onafgebroken stroom propaganda- lectuur en periodieken, waarin de herle ving der nationaal-socialistische gedachten openlijk wordt voorgestaan, wordt ver spreid door nationaal-socialistische uitge versfirma's in Zuid-Amerika. Centra van nazistische activiteit in Zuid-Amerika wor den voortdurend aangevuld met Duitse immigranten. Niet alleen zijn Duitse tech nische deskundigen in wijde kring in dienst genomen, doch personen, die in het verleden een werkzaam aandeel hebben gehad in de Hitler-beweging, bezetten be langrijke en invloedrijke plaatsen bij re- geringsinstanties. De internationale nazis tische beweging heeft nauwe betrekkingen aangeknoopt met Arabische gemeenschap pen in geheel Zuid-Amerika, waar onge veer zevenhonderdduizend Joden wonen. politieke vluchtelingen uit Spanje onder kunnen vallen. Noemen wij tenslotte het aanvullende protocol bij de conferentie over de rechten van de mens. Wanneer ook het Ministerscomité dit protocol aanvaardt zal deze overeenkomst, die een gemeenschap pelijke ondergrond voor de Europese lan- opgesteld, waren afwezig of zwegen. Zij lieten hun rapportrice alleen in de verde diging van het uitvoerige rapport. Nadat mej. Klompé zich daarbij bij ge brek aan ondersteuning uit de vergadering had neergelegd, werd het rapport naar de commissie teruggewezen. De RAC-West heeft Zondag haar jaarlijkse wildrit gehouden, waaraan dit keer door 52 équipes werd deelgenomen. De uitslag luidde: 1. De heer en mevrouw Van de Kloos ter (0 strafp.); 2. de heer en mevrouw Kir- kenier (1 strafp.); 3. M. Vehmeyer en mej. Bijleveld. De damesprijs werd gewonnen door mej. Schade en mej. Erens. ADVERTENTIE BRUSSEL, (ANP) Tijdens de Zater dag te Brussel gehouden conferentie der Beneluxlanden ziji\ in het bijzonder de rapporten bestudeerd, die de deskundigen hebben uitgebracht betreffende de moge lijkheid om met betrekking tot de Belgische uitvoerbelasting een voorkeursysteem vast te stellen voor de Nederlandse en Luxem burgse partners in de Benelux. Na afloop der besprekingen deelde de Nederlandse minister van Financiën Lieftinck mede, dat de onderhandelingen, die in gunstige sfeer verliepen, de volgende week door de experts zullen worden voortgezet. Verdere mededelingen konden in dit stadium nog niet %vorden gedaan. De Bel gische minister van Financiën Jean van Houtte verklaarde nog, dat de werkzaam heden beter verlopen zijn dan men aan vankelijk had verwacht. De ministers zul len niet meer in vergadering bijeenkomen en wanneer de deskundigen hun werk zaamheden hebben beëindigd zal volstaan kunnen worden met een briefwisseling, zo voegde hij hieraan toe. Onze correspondent in Brussel seint: Het mag als een vaststaand feit beschouwd worden dat België op het stuk van de ex port-heffingen concessies zal doen aan zijn beide Beneluxpartners. Experts, die de Brusselse conferentie van Zaterdag bij woonden, bevestigden ons de optimistische verklaringen van de ministers Van Houtte en Lieftinck, namelijk dat de conferentie in een gunstige sfeer was verlopen. Deze bij eenkomst vond Zaterdag plaats in de ambtswoning van de Belgische minister van Financiën, prof. J. van Houtte. Het blijkt dat het genoemde bedrag van f 20 millioen, dat de schadepost voor Ne derland zou zijn, indien de Belgische uit- voerheffingen op naar Nederland uitgevoer de Belgische goederen zouden worden toe gepast, een uit de lucht gegrepen cijfer is. Noch minister Lieftinck, noch minister Van den Brink hebben ter conferentie een der gelijk bedrag genoemd. Morgen zullen de Belgische en Neder landse experts op het secretariaat der Be- WASHINGTON. (Reuter). Tsjang Kai Tjsek heeft generaal Mow Tang-Thoe ont heven van zijn functies als plaatsvervan- gend-bevelhebber van de Chinese lucht macht en als vertegenwoordiger bij de mi litaire stafcommissie van de Veiligheids raad, aldus een bekendmaking van de Chi nese ambassade te Washington. Volgens de bekendmaking was generaal Mow verwik keld in een financieel meningsverschil met zijn regering en heeft hij bevel gekregen naar Formosa terug te keren, evenals ko lonel Hsiang. De nationalistische regering heeft het federale hof in Washington verzocht de beide officieren te verplichten rekenschap af te leggen over de gelden, die zij hebben besteed voor de aankoop van vliegtuigen en voorraden in de Verenigde Staten. Inbrekers hebben in de nacht van Vrij dag op Zaterdag de brandkast uit het ge bouw van de Coöperatieve Vereniging „De Landbouw" te Terwolde weggehaald. De brandkast bevatte tienduizend gulden. De daders hadden de driehonderd kilo gram zware brandkast naar buiten gerold en in een auto geladen. De resultaten van de actie in Nederland ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming in Italië hebben de verwach ting verre overtroffen, zo deelt het Neder landse Rode Kruis mede. Nog steeds ko men gelden binnen en ook zijn er afdelin gen, waar door plaatselijke omstandighe den pas deze week kan worden gecollec teerd. De opbrengst zoals die thans bij het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis bekend is, bedraagt ruim 250.000. nelux te Brussel bijeenkomen en het mag als waarschijnlijk worden beschouwd, dat nog deze week een voor de drie partners bevredigende oplossing zal worden ge vonden. Volgens radio-Praag heeft het Tsjecho- slowaakse ministerie van binnenlandse handel, mededelingen gedaan ober ,d,e distributie in het komende jaar>. Rij)$e boeren en „werkgevers" zullen geen kaarten ontvangen, maar alle levens middelen en textiel op de vrije markt" tegen hogere prijzen moeten kopen. Mijnwerkers en arbeiders in de zware industrie zullen slechts dan extra rantsoenen krijgen, als zij „regelmatig op het vjerk verschijnen en niet meer dan twee dagen per maand verzuimen". Het „basis-rantsoen", hetgeen personen krijgen, die niet behoren tot een gena tionaliseerde staats-, gemeente-, of coö peratieve onderneming, zal voor be paalde voedingsmiddelen, zoals brood, vlees, boter en suiker, enigszins worden verlaagd, aldus radio-Praag. De kinderen van rijke boeren en werk gevers zullen alleen dan kaarten voor zeep en suiker en textielpunten ontvan gen, als hun ouders „hun leveringsplicht nakomen". Arbeiders in mijnen en zware industrie, schrijvers, componisten en schilders, die „lid van hun vakverenigingen zijn" krijgen een hoger rantsoen suiker dan de rest van de bevolking. Naar aanleiding van het antwoord dat B. en W. van Haarlem gegeven hebben op de schriftelijke vragen van de heren Hen- nevelt en Vooren hebben de communis tische raadsleden opnieuw vragen inge zonden, o.a.: acht uw college het niet ge wenst, gezien de urgentie van de regenkle ding voor deze groepen gemeente-ambte naren, de bepalingen over het verstrek ken van regenkleding in het Kledingbe- sluit onmiddellijk te wijzigen, zonder te wachten op het definitieve rapport betref fende „Kledingverstrekking gemeenteper soneel", aangezien wij niet de indruk heb ben, dat dit rapport zeer binnenkort zal verschijnen? Als gevolg van het conflict in de arbei derstoneelvereniging „Herman Heijermans" werd dezer dagen de arbeiderstoneelver eniging Samuel Falkland" opgericht. De heer C. Pouw bekleedt het voorzitterschap, de heer J. Leuven treedt op als penning meester. Het secretariaat wordt waargeno men door mevrouw N. Umans Graafschap straat 63 te Haarlem. Sinterklaas is niet zoals aanvankelijk was verwacht Vrijdag maar pas Zaterdag avond naar zijn bisdom ten Zuiden van de Pyreneeën teruggekeerd. Hij heeft name lijk eerst nog gevolg gegeven aan een ver zoek van het comité „Kindervreugd" van het-N.Z.H.-personeel om nog even in het Krelagehuis aan te wippen, waar enige honderden jongens en meisjes hem vol ver wachting zaten te verbeiden en hem met hun welluidende zang als het ware dwon gen om binnen te komen. Het wachten werd gekort met een toe spraak van de voorzitter van het comité, de heer H. Kooi, die enige passages uit zijn particuliere correspondentie met de Sint voorlas, met muziek van het accordeon gezelschap De Haan en met goochelarij en poppenspel van „Mister Lawoe". Deze mocht zowel stormachtige toejuichingen in ontvangst nemen voor de trucjes waar mee hij zelfs de ouderen ten hoogste ver baasde als felle protesten, wanneer de kindermenigte manipulaties gewaar werd, die zij niet als pure toverij kon aanvaarden. Ondanks zijn vulkanische naam maakte de heer Lawoe zich tot een zeer geziene gast door de sympathieke manier, waarop hij de kleinen bezighield. In het poppenkastnum- mer gaf hij de toeschouwertjes volop ge legenheid een boze diender voor de gek te houden, die op jacht was naar de ondeu gende Jan Klaassen-junior, en ze gingen daar nog dankbaar op in ook, hoewel de komst van Sinterklaas zeer nabij was. De goedheiligman heeft het de kleinen niet aangerekend. Hij toonde zich zoals al tijd een beminnelijk mens, die nooit met lege handen komt. Toen het feest met een paar films was besloten, hadden ze beide handen nodig om het speel- en snoepgoed, dat hun ten deel was gevallen, naar huis te nemen. De heer P. H. Vooren, communistisch raadslid te Haarlem, zond aan B. en W. de volgende vraag: Is het college van B. en W. bereid aan de dienst van Sociale Za ken. op te dragen de extra-uitkering voor de Kerstdagen, die deze gesteunden jaar lijks ontvangen, tot 50 van het wekelijk se steunbedrag te verhogen? De Kerstinzameling voor de Stille Armen is in volle actie. Uit de giften die reeds in gekomen zijn blijkt met voldoening kunnen wij dit constateren dat de in woners van Haarlem en omgeving besef fen dat de nood onder deze slachtoffers van de ongunst der tijden groot is en dat daar om zo mogelijk met milde hand hulp ge boden moet worden. Wie helpen kan, mag niet achterblijven. Wij verwachten, als steeds, grote, middel matige, maar ook kleine giften. Er is nog altijd veel waars in het spreekwoord „vele kleintjes maken één grote". Wij wekken daarom op inzamelingen te houden op kantoren en werkplaatsen. Wie neemt het initiatief om een lijst of een bus te doen rondgaan? De ervaring is dat dan iedereen wat voor dit sympathieke doel afzondert. De een een rijksdaalder, de ander een gul den. Sommigen kunnen niet meer dan een kwartje geven. Maar elke gift heeft in zekere zin het karakter van een offer; zich zelf iets ontzeggen om wat voor een ander te kunnen doen. Men komt er niet zo gauw toe om een kwartje aan ons bureau af te geven. Maar als er duizend giften van een kwartje "binnen komen betekent dit 250 gulden. Daarmee kan de Kerstzon even een lichtstraal doen vallen in de kommervolle omstandigheden van verscheidene Stille Armen. Dan nog een verzoek. Doordat de Kerstdagen op Dinsdag en Woensdag vallen wil het Comité voor de Stille Armen er naar streven om de Kerst gaven zoveel mogelijk reeds op Vrijdag 21 December uit te reiken. Dan kunnen de mensen op Zaterdag reeds hun inkopen doen. Wil dat mogelijk zijn dan moeten de meeste bijdragen ook tijdig binnen komen. Giften over de giro dienen, als het mogelijk is, reeds op 18 December verzon den te worden om die op te kunnen nemen in de uitdelingen van 21 December. De giften die dan na 21 December bin nenkomen zullen nog verwerkt worden op Zaterdag 22 en Maandag 24 December. De vrijwilligers die de gaven uitreiken nemen die Maandag geen vrije dag. Als er nog een paar tientjes onverdeeld zijn, zullen ze er desnoods op Maandagavond op uit gaan om een Stille Arme die tot dat ogen blik tevergeefs heeft zitten uitkijken naai de bezorging van de bekende enveloppe, met de Kerstwens van het comité, nog ge lukkig te maken. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". Zaterdagavond musiceerde de Haarlemse Postfanfare in de Gemeentelijke Concert zaal voor een aandachtig publiek. De be langstelling ging vooral uit naar het optre den van het tamboerskorps, waarmee de Postfanfare in de toekomst op straat zal komen. Dit korps, bestaande uit dertien man, toonde op onderscheidene manieren zijn reeds verworven vaardigheid, onder meer met dynamische roffels en reacties op de directie van de instructeur, de heer Van der Pijl. Tezamen met de fanfare werd er ook een wachtparade gehouden; de défilerende troepen moest men er maar bij fantaseren. De Postfanfare bleek ook op deze wijze van muziek maken ingesteld, maar toch zal zij haar discant beduidend met bugels moeten versterken om het klankevenwicht te vin den ten opzichte van de uitgebreide „bat terij" en dan tevens ten bate van haar taak als concerterend ensemble. De middenmoot en de bas van de fanfare zijn heel goed van klank en ook van stemming, hetgeen bijzonder opvallend was in het „Trio" van „Het afscheid der gladiatoren". Het hoofdnummer van het concertpro gramma was de geestige Rossiniana-ouver- ture van Gerard Boedijn. Het werk werd in een vlot tempo gespeeld. Het was jam mer dat de te dunne discant bijna geregeld zweefde. Dit euvel deed zich ook in de andere nummers voor: de aria uit de „Wa termuziek" van Handel en drie bewerkingen door de dirigent A. Nieman, waarvan het voorspel van „Traviata" nog het beste slaagde. „Intermezzo" uit „l'Arlésienne" gaf gelegenheid om de fraaie klank van de middenpartijen te waarderen. De heer Nieman dirigeerde als steeds met vaste hand. Zijn strakke leiding hielp het ensem ble in goed verband te houden. In het tweede gedeelte van de avond werd het publiek aangenaam bezig gehou den door de Tyrolerkapel „De Alpen jagers", „The Marinucci's" met de „Zingen de Zusjes" en de boerenkapel „De Hooy- schelf". JOS. DE KLERK. Op het Prinsen Bolwerk te Haarlem reed de bestuurder van een bestelauto Zondag morgen tegen een boom, toen hij wilde uit wijken voor een fietser. Het zicht werd hem door het slechte weer belemmerd. De auto werd zwaar beschadigd. De twee in zittenden kregen lichte kwetsuren. Bij de bron. De Frans-Venezolaanse ex. peditie van Joseph Grelier heeft in het begin van deze maand het doel bereikt dat zij zich gesteld had, het ontdekken van de bronnen van de Orinoco-rivier, Deze voor Venezuela belangrijke rivier ontspringt in tot nu toe onbetreden streken, waarvan zowel bevolking als flora en fauna totaal onbekend zijn. Begin Augustus drong de expeditie dezj onbekende streek binnen. Plastic. De afdeling uitrusting van het Amerikaanse leger maakt bekend, dat een nieuw soort onderkleding van plas. tic is vervaardigd, die koude en vocht tegenhoudt. Ook bij lage temperatuur kan men zich in deze onderkleding te water begeven zonder hinder van de koude te ondervinden en bovendien ia het water drijvende blijven zonder een beweging te maken. Deze winter zullen proeven met de nieuwe onderkleding worden genomen op Alaska. Afpersing. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft Zondagavond bekendgemaakt, dat het ministerie zal verzoeken het zenden van gelden naar communistisch China strafbaar te stellen. Hij verklaarde, dat talrijke in de Verenigde Staten wonen de Chinezen dreigbrieven hebben ont vangen, waarin gevraagd wordt som men, variërend van 500 tot 10.000 dollar te storten, om vrijlating van familie- leden in communistisch China te ver krijgen. Reeds zou door deze „systema. lische en goed georganiseerde" campag. ne vier vijf millioen dollar naar China gezonden zijn. Verloren. De Griekse generaal Stephanos Saraphis, die in September bij de alge mene verkiezingen door de linkse partij der verenigde democraten in het par- lement werd gekozen, doch met vier an- dere gekozenen gedeporteerd werd, heeft zijn zaak voor het gerecht ver loren. Het gerecht, heeft bepaald, dat het vijftal geen lid van het parlement kan worden wegens verlies van burger, rechten. Bereid. Volgens het Britse weekblad „The People" zou maarschalk Stalin bereid zijn een onderhoud te hebben met Chur. chili, mits de bijeenkomst in Rusland zou worden gehouden. De diplomatieke correspondent van het blad verklaart, dat de Sovjet-Unie de weg voor zulk een bespreking heeft geëffend door plot. seling de campagne tegen de Britse premier, die „oorlogs-hitser" werd ge noemd. te staken. Aanval. Marinkof, de premier van Slowe- nië, een van de deelstaten van het fede. rale Joegoslavië, heeft in een door het dagblad „Politika" afgenomen interview het Vaticaan er van beschuldigd, „zich te mengen in de binnenlandse aange legenheden van ons land". De katho lieke hiërarchie in Joegoslavië maakt in opdracht van het Vaticaan misbruik van 'de godsdienstvrijheid om haar middel eeuwse feodale privileges te herwinnen, aldus Marinkof. Hij voegde er aan toe, dat het Vaticaan geen uiteindelijke bij legging van de geschillen tussen kerk en staat in Joegoslavië wenst. Boek. Binnenkort zal een boek verschijnen van de hand van Paus Pius de Twaalf de, waarin een volledig verslag zal wor- den gegeven van het ontdekken van het graf van de apostel Petrus onder het hoogaltaar van de St. Pieterskerk te Rome. Keveren. Het Russische persbureau Tass meldt, dat Russische deskundigen een middel hebben gevonden om de Colo- rado-kever uit te roeien. Dit middel is volgens Tass een chemische stof, die met het ploegen in de bodem wordt ver werkt en dodelijk is voor alle Colorado, kevers, ook voor de kevers die bij het naderen van de winter een toevlucht in openingen in de grond zoeken. Eenheid. De kiezers in de drie West-Duitse staten Zuid-Baden, Württemfoerg-Ho- henzollern en Württenberg-Baden heb ben Zondag in meerderheid (ruim 700.000 tegen 50.000) gestemd vóór sa mensmelting tot één staat. De andere keuze was de wederinstelling van de staten Württemberg en Baden, zoals die waren vóór de splitsing van 1945. Er zullen nu verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering voor de nieuwe staat worden georganiseerd. De weg; terug. Honderden Italianen, de voorhoede van de 218.000 vluchtelingen die door de overstromingen genoodzaakt waren hun huizen te verlaten, keren naar hun huizen in de stad Rovigo te rug. Sommigen wordt echter de toegang ontzegd, omdat technici eerst de huizen moeten onderzoeken. Nog steeds stor ten als gevolg van de overstromingen huizen in. Dag en nacht wordt gewerkt aan het dichten van de bressen in de dijken langs de Po. Honderden tonnen stenen worden in de bressen gestort. Men hoopt vóór de lenteregens komen de dijken dicht te hebben. Nog steeds stroomt uit het buitenland hulp binnen. Reeds is men bezig voor ieder gevlucht gezin een Kerstpakket samen te stellen en dagelijks wordt voedsel en kleding uitgereikt. 58. Het waren opgewonden tonelen, die zich nu afspeelden in het paleis van de Sheik! De Oosterse heerser-zelf zonk we nend op zijn rustbed neer en trachtte ver geefs al zijn tranen van teleurstelling in een licht-blauwe zakdoek te betten; en Graaf Isen Grim danste van woede op en neer. „De Rambam-Robijn is verdwenen! Dat is diefstal! Ik had hem eerlijk gesto len! Panda heeft me bedrogen!", riep hij uit. „Al mijn moeite voor niets! Ik zal hem„Gij zult niemand iets, o dub belhartige oplichter uit het avondland!", barstte de Sheik uit. „Gij zult voorbeeldig gestraft worden! Ik zal u straffen tot uw jammerkreten zijn gelijk het piepen van de muizen achter het behang! Ik veroor deel u tot zeven jaar dwangarbeid als op zichter van mijn oliebronnen! Genoeg! Weg nu met deze jankende spartelaar! Zijn lot moge een afschrikwekkend voorbeeld zijn voor andere opdringerige vreemde lingen!" We moeten echter opmerken, dat nog niet alle vreemdelingen afgeschrikt waren, want op ditzelfde ogenblik repte zich een westerse postkoets met grote haast naar de poorten van de hoofdstaden de passagiers van die postkoets waren geen andere dan Panda en Joris Goedbloed. „Kijk," zei Panda, „de sporen van Graaf Isen Grim gaan regelrecht naar de hoofd stad toe!" „Inderdaad is het opmerkelijk, ventje", zo antwoordde Joris, „hoe deze onverlaat zich schijnt gerept te hebben om de medaille aan de Sheik af te leveren! Tut! Ik had anders verwacht van deze snoodaard! Mundus vult surprisium, ge lijk reeds de Ouden menigmaal verbluft uitriepen. Maar laat ons gaan zien wot er gebeurd is." B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om aan het bestuur van de stichting tot bevordering van de paedagogie van Rudolf Steiner en aan het bestuur van de Prinses Marijkeschool een aantal lesloka len van het schoolgebouw aan de Wilhel- minastraat te verhuren, alsmede het gym nastieklokaal voor een nader te bepalen aantal lesuren per week af te staan. Zulks met dien verstande dat de vergoeding voor het gebruik der leslokalen ten minste 30 per lokaal en per maand zal bedragen en dat voor de huur van het gymnastieklokaal tenminste 56 per jaar en per wekelijks lesuur zal worden berekend. MAANDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg: „Zijne ecxellentie" (Haagse Comedie), 8 uur. Frans Hals: „Ver boden zóne", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Captain Horatio Hornblower", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Songs of the Islands", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het vonnis is geveld", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „We gaan naar Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Robin Hood van Texas", 14 j„ 7 en 9.15 uur. DINSDAG XI DECEMBER Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Rem brandt, Luxor en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur, (Voor programma, zie agenda van Maandag),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2