Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Perzië stelt de afnemers van zijn olie voor ultimatum NAZEGGING De „Arnhem" in Sydney De radio geeft Woensdag Brand op zolder van kazerne in Den Haag Uit vliegtuig gevallen éénmaal altijd Leider van Duitse veteranen afgetreden PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA „Westkust" wordt naar Huil gesleept FLITTER voor Kerstversiering Omgekomen Duitser geïdentificeerd Bouw van een huis voor bejaarden Vermoedelijke dader van juwelendiefstal gepakt Ex-burgemeester ten on rechte van diefstal beticht de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Vluchtelingen in parlement krijgen gezelschap van toneelspelers FALCON REGENKLEDING Zilversmokkelarij in West-Duitsland Geruchten over Engelse devaluatie Belasting verhoging in Frankrijk Mevrouw Führi vrijgelaten DINSDAG 11 DECEMBER 1951 De tien opvarenden van de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder „Westkust", die Zondagavond bij Bridlington voor de Engelse kust in moeilijkheden geraakte, zijn gered en in Bridlington aan land gebracht. Een bemanningslid van een der drie reddingsboten, die het schip te hulp kwamen, is hierbij om het leven gekomen. Foto: De reddingsbrigade helpt de opvarenden ua?i de „Westkust" aan wal. De 500 ton metende Rotterdamse kust vaarder „Westkust", waarvan de tien be manningsleden in het noodweer van Zon dag met grote moeite zijn gered door de reddingboot uit Scarborough in Engeland, is hedenmorgen vroeg door de Britse trawler „Swanella" op sleeptouw geno men. Toen de „Swanella" de „Westkust" be reikte, waren er verscheidene andere sche pen in de buurt, die echter door de hoge zee nog geen pogingen hadden gedaan om vast te maken. De kapitein van de „Swa nella" slaagde er dadelijk in, de verbinding met de „Westkust" tot stand te brengen. Vier leden van de bemanning van de „Swa nella" klommen aan boord van het verlaten schip en men slaagde er in een radiover binding tussen beide schepen tot stand te brengen. De „Swanella" ging met de „Westkust" op sleeptouw op weg naar Huil, waar de schepen vandaag nog verwacht worden. Het nieuwe Duitse schip „Bernhard Howald, dat Zondag op ongeveer 90 kilo meter ten Westen van IJmuiden in moei lijkheden raakte is Maandagavond door de sleepboot „Zwarte Zee" in Hoek van Hol land binnengebracht. Ook het als vermist opgegeven motor- Het eerste vliegtuig van de nieuwe lucht, lijn AmsterdamSydney, de KLM-Constel- lation „Arnhem", is gisteravond met enige vertraging in Sydney aangekomen. De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, had een brief meegegeven voor de Australische minister voor de Burgerluchtvaart. In deze brief zegt minister Wemmers te hopen dat de nieuwe luchtlijn zowel Ne derland als Australië ten zegen zal zijn. De dienst zal zonder twijfel de zeer goede be trekkingen, die reeds tussen beide landen bestaan, verstevigen. In dit opzicht dacht minister Wemmers in het bijzonder aan de grote gastvrijheid die Australië verleent aan een groot aantal Nederlanders dat in de afgelopen jaren daar een nieuw vaderland heeft gevonden. Minister Wemmers besluit met de wen sen, dat deze luchtlijn de twee landen nog dichter bij elkaar zal brengen, de banden van vriendschap zal versterken en, indien nog mogelijk, de betrekkingen, zowel op economisch als op cultureel gebied, zal ver beteren tot voordeel van de beide volken. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 aan te brengen met lijm. HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9100 Nieuws, 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Pagoda Road, hoorspel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.37 Tweede Adventstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjomuziek. 13.50 Platen. 14-00 Vocaal kwartet. 14.35 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamerorkest en soliste 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 Marinierskapel. 19.00 Christelijk Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Commentaar Familie Competitie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Ambon en Kerstfeest, 'causerie. 20.20 Philharmonisch orkest. 21.25 De Bijbel als boek, causerie. 21.45 Geestelijke liederen. 22.15 Piano. 22.32 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de huis vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Pianoduo. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest en solist. 13.50 Regeringsuitzending: Groot en klein bedrijf in Suriname. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinder koor. 15.20 Piano en cello. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.15 Amusementsmuziek. 19,00 Doen wij het zelf of doet de Staat het, discussie. 19.20 Schaakwedstrijd Nederland Denemarken. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Op de Korrel. 20.15 Promenade orkest, klein koor en solisten. 21.00 Aether- forum. 21.40 Concertgebouworkest. 22.15 Sprinkhanen, causerie. 22.30 Joodse uitzen ding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL 324 M. 11.45 Symphonie-orkest. 12.15 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 Klassieke muziek. 16.45 Internationale radio-universi teit. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cause rie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koor en solist. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. 23.15 Volksliederen. 23.3024.00 Platgn, schip „Admiraal de Ruyter" is terecht. Het is op eigen kracht naar IJmuiden gevaren en kwam daar Maandagavond binnen. Op de zolder van één der gebouwen van de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag is Maandag avond brand uitgebroken. De brandweer wist de brand tot de zolder te beperken. Een deel van het dak is door het vuur ver nield. Om ongeveer acht uur werd de wacht van de kazerne gewaarschuwd, dat de droogzolder van het gebouw in brand stond. Op deze zolder lagen strozakken op gestapeld, bestemd voor de nieuwe lichting, die in Januari onder de wapenen komt. Maandagavond hadden enkele manschap pen op deze zolder gewerkt. Er waren op het ogenblik, dat de brand ontdekt werd, weinig soldaten in de kazerne, want het grootste deel was voor een nachtoefening uitgerukt. Degenen, die nog aanwezig waren, gingen het vuur onmiddellijk met handblusapparaten bestrijden, maar zij slaagden er niet in de brand meester te worden. Toen de brandweer met twee motorspuiten, een ladderwagen en een ma teriaalwagen arriveerde, sloegen de vlam men uit de zolderramen. Toch had men het vuur, ondanks de sterke wind, na een half uur bedwongen. De nablussingswerkzaam- heden namen nog geruime tijd in beslag, omdat het vuur in het stro nasmeulde. De onder de zolder gelegen slaapvertrekken, waar manschappen van het regiment zware luchtdoelartillerie „Rhenen" gele gerd waren, liepen waterschade op. De Duitse jongeman, wiens stoffelijk overschot vorige week Woensdag werd ge vonden in een weiland aan de rand van Amsterdam, is thans geïdentificeerd. Hij is de 17-jarige leerling-monteur Gerhard Holschuh uit Aschaffenburg. een plaatsje 40 km ten Zuid-Oosten van Frankfort aan de Main. De jongeman, die in Aschaffenburg bij zijn tante inwoonde, was Maandagmorgen 3 December naar zijn werk gegaan. Sedert dien had men echter niets meer van hem vernomen. Op het lichaam werden onder meer een briefje van een wasserij in Aschaffenburg en een dienstregeling van de Pan American Airways gevonden. In deze dienstregeling was de vertrektijd van een vliegtuig naar New York onderstreept en op het routekaartje was de route Frank fortAmsterdamGlasgowNew York overgetrokken. Reeds dadelijk kreeg de politie de indruk, dat de jongeman zich in de ruimte van het landingsgestel had ver borgen, door de koude bevangen was ge raakt en toen in de nabijheid van Schip hol het landingsgestel werd uitgeklapt, naar beneden was gevallen. Dit vermoeden blijkt nu juist te zijn. Het lichaam lag in de landingsbaan van het vliegtuig. Boven dien was het horloge van de jongeman door de schok op 22.18 uur stil blijven staan. Het vliegtuig dat 's avonds om negen uur uit Frankfort was vertrokken, landde om 22.24 uur op Schiphol. De Amsterdamse politie had Vrijdag een uitvoerige persoonsbeschrijving, alsmede een opgave van hetgeen op de jongeman was gevonden, naar de politie in Hamburg en München gezonden. Zondagmorgen ontving men twee telegrammen uit Mün chen met de personalia van de jongeman. Aangenomen wordt, dat de jongeman Maandagavond tijdens de duisternis kans gezien heeft het vliegveld te Frankfort te betreden en zich onder in het toestel te verbergen. Het stoffelijk overschot van de jonge man, wieris ouders in Berlijn wonen, zal in Amsterdam ter aarde worden besteld. Plannen werden besproken met B. en W. van Zandvoort De te Amsterdam gevestigde centrale voor huisvesting van bejaarden voert on derhandelingen met het gemeentebestuur van Zandvoort om in die gemeente een verzorgingstehuis voor bejaarden te bou wen, plaats biedend aan 257 pensiongas ten en 30 personeelsleden. Het gebouw zou aan de Zandvoortselaan verrijzen. Het gemeentebestuur voelt er in principe wel voor een garantie te verlenen voor de aflossing van het stichtingskapitaal en de betaling van de rente, mits een slui tende exploitatie te verkrijgen is. Het ligt in het voornemen van de genoemde cen trale in de toekomst in diverse plaatsen soortgelijke tehuizen te stichten. De recherche te Amsterdam heeft een 27-jarige Amsterdammer van zijn bed ge licht, die er van verdacht wordt in de avond van 21 November bij een bankier aan de Oranje Nassaulaan te Amsterdam te hebben ingebroken. De buit bestond uit juwelen en sieraden ter waarde van onge veer 15.000 gulden. De aangehoudene, die nog geen bekentenis heeft afgelegd is aldus de politie - een bekende van de justitie. Het is een ernstige zaak, daar bij de rechtbank. Afgezien dan misschien van de mensen, die er hun werk vinden, komt nie mand er voor zijn plezier. De verdachten worden verdacht en dat is een aangelegen heid die uiteraard door de mensen, die hen verdenken, hoogst ernstig wordt genomen. De politiemannen en de deurwaarder, die er ook altijd bij zijn, zorgen voor de orde in de zaal en houden er het oog op, dat alle verdachten en eventuele getuigen op tijd voor de lange groene tafel staan. En het publiek bestaat voornamelijk uit mensen, die iets komen leren uit de fouten van anderen; want die verdacht zijn, hebben ergens een fout gemaakt en wil je het goed doen, dan moet je niet net zo'n fout maken. Die hebben dus ook geen tijd om plezier te hebben. Zij leren. Er de verdedigers ver dedigen. Het is er dus allemaal even ernstig. Be halve af en toe eens bij de politierechter is niemand erg in de stemming voor grapjes. En als er eens een loskomt is iedereen zo verbaasd, dat het even duurt eer er ge lachen wordt. Zo ook dezer dagen. Er was een belang rijke zaak aan de gang, iets met diefstallen en inbraken. De verdachte werd gehoord en de aandacht was volledig op wat hij te vertellen had. Daarna kwam een getuige. Hij was kennelijk nog nooit eerder in een rechtszaal geweest en keek onwennig en een beetje bevreesd om zich heen. De deur waarder bracht hem met een vaderlijk ge baar naar het hekje voor de president. Die begon hem zijn naam en andere dergelijke gegevens te vragen. Getuige vergiste zich telkens met het „Ja meneer.... eh, edel achtbare". Maar dat komt meer voor en niemand was verbaasd. „Steekt u de voorste twee vingers van de rechterhand omhoog en zegt u mij eerbie- diglijk na: Zo waarlijk helpe mij God Al machtig", zei de president. „Zo waarlijk helpe mij God Almachtig", zei de getuige prompt. „Laat u uw hand maar weer zakken", ging de president verder. „Laat u uw hand maar weer zakken", volgde de getuige, braaf. Het duurde bijna een minuut. Toen ging er een zachte rimpeling door de ernstige groene zaal. De getuige keek verbaasd om zich heen. E. P. ADVERTENTIE Tegen Hilversummer zes maanden geëist Kort voor de bevrijding gaf de N.S.B.- burgemeester van Hilversum, G. J. H. F., een radiotoestel en enige andere goederen in bewaring aan de 65-jarige Hilversum mer W. de J. Toen de ex-burgemeester, na vijf jaar geïnterneerd geweest te zijn, zijn toestel kwam terughalen, beweerde De J. dat het toestel zijn eigendom was en dat hij het na de bevrijding van een Canadees had gekocht. De ex-burgemeester zag ech ter kans het toestel mee te nemen, waarop De J. een aanklacht tegen hem indiende wegens diefstal. Ter terechtzitting hield de ex-burgemeester vol dat het toestel zijn eigendom was. De J. verklaarde onder $de het tegendeel. De rechter gelastte een na der onderzoek, waarbij vastgesteld werd dat het radiotoestel ver vóór de oorlog aan de heer F. was geleverd. De ex-burge meester werd daarop vrijgesproken. Tegen De J. is thans wegens meineed zes maanden gevangenisstraf geëist. Op 21 De cember volgt de uitspraak. VOORTZETTING ZWEMCOMPETITIE. Hedenavond wordt de zwemcompetitie voortgezet in het Sportfondsenbad. Op het programma staan de nummers: 66 2/3 meter vrije slag heren nieuwelingen, 66 2/3 meter rugslag dames. 3 x 66 2/3 meter wisselslag estafette heren nieuwelingen, 66 2/3 meter schoolslag meisjes en 100 meter rugslag heren juniores. De organisatie berust bij de R.K. zwemvereniging „De Watertrappers". ADVERTENTIE KING'S L KING'S (Van onze correspondent te Bonn) De generaal Friessner, de eerste voor lopige voorzitter van het „Verband Deut- scher Soldaten", is plotseling afgetreden Hij heeft niet stand kunnen houden tegen de critiek, die in binnen- en buitenland tegen verklaringen is gerezen die hij in de korte tijd van zijn voorzitterschap heeft afgelegd. Aanvankelijk meende men in Bonn ver heugd te kunnen zijn over de keus van deze, weinig op de voorgrond getreden troepenofficier, die een absoluut onpolitieke indruk maakte en verder van de gave der bescheidenheid niet ontbloot was. Totdat een lunch met de buitenlandse persvereni ging in Bad Godesberg, waarop het g woonte is, dat de gasten allerlei soms zeer netelige vragen worden gesteld, hem nood lottig werd. De generaal vergaloppeerde zich daar deerlijk. In de eerste plaats verkondigde hij omtrent het uitbreken van de tweede wereldoorlog de mening, dat de inval in Polen noodzakelijk was geworden wegens de wreedheden, die de bewoners van dat land tegen de Duitse minderheid begingen. Verder zeide Friessner op de betreffende lunch, dat hij als Oostfront-generaal inder tijd weinig waardering had voor Stauffen- berg en de zijnen, die op 20 Juli 1944 in Berlijn een staatsgreep ten uitvoer wilden leggen. Hij beschouwde dit als een verraad aan de Duitse soldaten, die volgens hem in dat stadium van de oorlog alleen nog maar vochten met het doel de toegang van het bolsjewisme tot Europa te versperren. De regering zette daarop onmiddellijk een actie op touw om de nabestaanden van de slachtoffers van deze samenzwering, die totnogtoe slecht verzorgd waren, beter te helpen en oefende tegelijkertijd in de sol- datenbonden invloed uit om Friessner ver vangen te krijgen. Nu heeft hij het veld moeten ruimen, want een aanblijven zou waarschijnlijk het voortbestaan van het „Verband Deutscher Soldaten" op het spel hebben gezet. Sedert lange tijd stond vast, dat 1 Januari 1952 een nieuwe blijvende voorzitter geko zen zal worden. Dat Friessner nog kort daarvoor moest verdwijnen, bewijst hoe de regering zijn uitingen heeft opgevat en hoe weinig zij passen in Adenauer's politiek het in Duitse zaken hyper-critische buitenland niet nodeloos voor het hoofd te stoten. Vijf personen uit de mijnstreek, die be trokken waren bij het verhandelen van 82 ampullen opium, welke uit Duitsland naar Nederland waren gesmokkeld, zijn door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld. Een leraar kreeg f 200 boete en een maand voor waardelijk, twee mijnwerkers en een textiel arbeider kregen f 100 boete en een maand voorwaardelijk en de vierde, een inwoner van Kerkrade, kwam er met f 100 boete af. TEHERAN (Reuter) Volgens een Perzische regeringswoordvoerder hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van Perzië in het buitenland opdracht gekregen, voormalige afnemers van de Brits-Perzi sche oliemaatschappij er van in kennis te stellen, dat Perzië de olie aan anderen zal verkopen, indien zij niet binnen tien dagen een koopacte tekenen. Volgens een functionaris van de voorlich tingsdienst van de Perzische nationale olie maatschappij heeft premier Mossadeq een nieuw plan om olie en benzine te ruilen voor buitenlandse goederen, die Perzië nodig heeft, goedgekeurd. Hij voegde er aan toe, dat Perzië bereid is een gemengde raad van toezicht op de olie-industrie te aanvaarden, die zou be staan uit Perzen en vertegenwoordigers van. de Wereldbank. In Washington heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten in Perzië waterputten zullen boren om „de gezond heid en de landbouwproductie van de Per zische boeren" te verbeteren. Het plan valt onder het programma voor hulp aan onvoldoende ontwikkelde gebieden. Gezelschap Behalve de 32 redacteuren en 20 afge vaardigden, die in het parlementsgebouw ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 bivakkeren, omdat zij zich daarbuiten niet veilig voelen, hebben nu ook nog negen toneelspelers en twee ontslagen arbeiders hun toevlucht in de Perzische Tweede Ka mer gezocht. De arbeiders zijn lid van de communistische Toedeh-partij. De toneel spelers behoren tot het Saadi-theater en zij zullen de toch al reeds emotionele scènes in het theatraalste parlement ter wereld ongetwijfeld nog meer dramatische luister bijzetten. Zij hebben verklaard, dat hun leven in gevaar is, omdat sluipmoorde naars, die in opdracht van de regering- Mossadeq zouden handelen, het op hen gemunt hebben. Het kan overigens een lange kampeer- partij worden, want de vluchtelingen heb ben verklaard, dat zij in het gebouw zullen blijven tot hun dood, of tot Mossadeq van de macht ontheven wordt. De oppositie-pers heeft inmiddels een manifest uitgegeven, waarin wordt verklaard: „Van nu af aan is het oog om oog en tand om tand". TEHERAN. (Reuter). De Perzische premier, Mossadeq, heeft heden, beschermd door een escorte met stenguns, door een zijdeur het parlementsgebouw moeten ver laten, nadat er in de Kamer hevige ge vechten waren uitgebroken tussen rege ringsaanhangers en -tegenstanders. De zaalwachten trokken revolvers en ont ruimden de Kamer. De voorzitter der Kamer vroeg het mi litaire garnizoen in Teheran dringend om hulp. Personen op de tribune in de Kamer riepen: „Dood aan Mossadeq" en „Lang leve Djemal Imami" (de leider der oppo sitie). Beambten van de Britse en Amerikaanse bezettingstroepen in West-Duitsland doen tezamen met West-Duitse douaniers naspo ringen naar de werkzaamheid van een in ternationale organisatie, waarvan men aan neemt, dat zij zich bezig houdt met het smokkelen van zilver en andere waarde volle goederen. De nasporingen zijn begon nen nadat een wegpatrouille van het Ame rikaanse leger twee auto's had aangehou den, waarin zich 26 zakken ongemunt zil ver en 22 Perzische tapijten bevonden. De auto's werden bestuurd door een Britse soldaat en een Duitse burger. De waarde van het zilver bedraagt ongeveer 100.000 mark. Naar aanleiding van het door een buiten lands persagentschap gepubliceerd bericht, dat Engeland binnenkort genoodzaakt zal zijn het pond te devalueren, heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van Financiën herinnerd aan hetgeen onge veer een maand geleden door de minister van Financiën is verklaard, namelijk dat de Engelse regering alle nodige maatrege len zal nemen om het pond sterling te red den en het vertrouwen van het buitenland in het Engelse pond te herstellen. In financiële kringen te Londen staat men zeer sceptisch tegenover het bericht inzake een devaluatie van het pond ster ling. Men verklaart in deze kringen niet te geloven dat een devaluatie van het pond op handen is, en dat een eventuele deva luatie in ieder geval niet zou geschieden vóór de besprekignen, die Churchill begin volgend jaar te Washington zal voeren Op de Benoordenhoutseweg nabij Film- stad te 's Gravenhage is een verkeersongeluk gbeurd dat aan de 32-jarige militaire motor rijder A. W. het leven heeft gekost. Bij het ongeluk waren twee personenauto's en een tractor met aanhangwagen betrokken. W. was afkomstig uit Hinde!open. Vrijheid. Op een Januari 1952 wordt eeu nieuwe Zweedse wet van kracht, waar. door ook formeel in Zweden volledigi vrijheid van godsdienst zal bestaan Voor de eerste maal in eeuwen zal he( een Zweedse burger thans mogelijk zjjf zich bij geen enkel kerkgenootsehaf aan te sluiten. Tot nu toe waren alle Zweden automatisch lid van de Lu, therse staatskerk. Zij konden wel uit da staatskerk treden, doch slechts dat wanneer zij dit deden om toe te tredet tot een andere erkende (de Methodis, tische, Joodse of Rooms-Katholieke) kerk. Motie. Na afloop van het internationaa congres van de koloniale pers te Brus, sel is met algemene stemmen de vol gende motie aangenomen: Het interna- tionaal congres van de koloniale perj spreekt de wens uit, dat de internatio- nale publiek opinie beter wordt voor- gelicht over het beschavingswerk, dal sedert tientallen jaren in de minder ont wikkelde landen door de Europese mo gendheden, die zich daarmee hebben willen belasten, wordt verricht. De steun, die aan die gebieden wordt ver- leend, heeft kennelijk tot doel de in landse bevolking ertoe te brengen ge leidelijk aan de verantwoordelijkheid van een geordend bestuur op zich te nemen. Cycloon. De wervelstorm, die over het eiland Camiguin is gegaan, heeft ook andere provincies van de Philippijnen geteisterd. Volgens sommige berichten zijn in de stad Cebu meer dan 100 men sen om het leven gekomen of spoorlooi verdwenen. De schade zou 20 millioen pesos bedragen. 50.000 personen zijn dakloos. Bruggen en wegen zijn door" gezwollen rivieren vernield. Voorkeur. Op een lunch van de Canadese Kamer van Koophandel in Londen heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, verklaard, dat men op internationale conferenties te veel propaganda maakt voor de eigen ideolo gie in plaats van te streven naar ver mindering van de spanning. Hij zag lie ver een goede voetbalwedstrijd, zei hij, Wind. Een ijskoude wind raasde Maan dag met een snelheid van 150 km per uur over Zuid-Californië. De oogst wordt bedreigd en grote gearelten van wegen zijn met het oog op de orkaan voor het verkeer gesloten. Alle schepen, met uitzondering van de grootste, moe ten in de havens blijven. Verscheidene steden werden in duisternis gehuld doordat electriciteitsmasten sneuvelden. Drie vliegvelden werden gesloten daar het landen door dichte stofwolken on mogelijk was geworden. Diefstal. De zanger Frank Sinatra en zijn vrouw Ava Gardner, die op het ogen blik in Engeland verblijven, hebben aangifte gedaan van diefstal van juwe len uit hun hötel te Londen ter waarde van 60.000 gulden. Ontslag. Een raadsheer van het hof van beroep van Brunswijk is ontslagen, om dat hij Zaterdag in het openbaar het Horst Wessel-lied heeft gezongen. Opoffering. Dinsdag heeft de Egyptische premier, Nahas Pasja, ter herdenking van de geboortedag van de profeet Moeled el Nabi een radiorede gehouden. Hij zei, dat de Islam „opoffering en het ondergaan van de enkeling ten bate van de groep" vraagt. Hij deed een beroep op het volk om het voorbeeld van de profeet te volgen en verklaarde, dat de Britse aggressie niet de wil van de natie zou kunnen breken. Monsterproces. In Lucera (Italië) is giste ren een proces begonnen tegen 110 in woners van San Severo, die er van be schuldigd worden in Maart 1950 te hebben deelgenomen aan een gewa pende opstand tegen de staat. Bij een algemene staking hadden zij de toe gang tot de stad gebarricadeerd, een arsenaal geplunderd en de politie in de kazerne belegerd. Onder de beschuldig den bevindt zich de echtgenote var. de communistische senator Allegato. Men verwacht, dat het proces drie maanden zal duren. Ondergronds. In een mijn te Forbach (Frankrijk) zijn 60 mijnwerkers reeds sinds Zaterdag onder de grond geble ven. Zij eisen 50 procent loonsverhoging voor Zondagswerk, een Kerstgratificatie van 10.000 francs en een toelage voor goede prestaties. Ongeveer 15.000 mijn werkers en spoorweglieden in Lotharin gen hebben Maandag uit sympathie met de 60 mijnwerkers gestaakt. Absent. Russische, Poolse en Chinese di plomaten hebben gisteren de plechtig heid geboycot, die te Stockholm heeft plaats gehad ter gelegenheid van de uitreiking van de Nobelprijzen van dit jaar voor natuurkunde, scheikunde, me dicijnen en litteratuur. De prijzen wer den overhandigd door Koning Gustaaf Adolf van Zweden. Twee duizend Zweedse notabelen en buitenlandse di plomaten woonden de plechtigheid in het concertgebouw van Stockholm bij. In de Zweedse communistische pers is critiek geoefend op de Nobel-stichting omdat zij geen prijs aan een Rus had toegekend. 59. Toen Panda en Joris Goedbloed de stadspoort bereikten, hadden ze eigenlijk zó naar binnen willen rijden, maar dat ging niet. Er dook aan alle kanten een aantal zwaar gewapende schildwachten op, en één daarvan de aanvoerder riep met barse stem: „Heil, o hoogvereerde vreemdelingen! Welk vals voorwendsel brengt u hier? Welke slinkse en imperia listische streken denkt ge hier uit te halen, o hoogmogende bezoekers?" „Nou, kijk, meneer," begon Panda, „dat zit zo. Ik kwam eigenlijk om een medaille te bren gen aan de Sheik, maar.Verder kwam hij niet, want toen de Illiraniërs over een medaille hoorden praten werden ze ont zettend boos. „Ha! Medaille!", riep de hoofdman. Dat is een trucje! Dat kennen we zo langzamerhand! Hoogvereerde wur- m :n van bezoekers die medailles komen brengen deugen niet! Mannen valt aan! Neemt hen gevangen!" Dat lieten de ande ren zich geert twee keer zeggen. Van alle zijden werd de koets bestormd door ver woede Oosterlingen, die in koor uitriepen: „Aan de ketting met hen!" Panda wist van schrik niet waar hij het zoeken moest maar Joris Goedbloed, de schelm, wist het wél, want die had nog wel eens voor hetere vuren gestaan. Een behendige sprong bracht hem vanaf de bok van de koets naar een rand, die boven de poort liep, en op die rand bereikte hij al spoedig een venster, dat hem een voorlopige uitkomst beloofde. Achter hem klonken de verwoe de kreten van de Illiraniërs, die Panda in ketenen sloegen, en ook was het hulpge roep van hun slachtoffer hoorbaar maar Joris scheen niet van plan te zijn om zijn vriend te hulp te komen. „Ik geloof niet," zo mompelde hij, „dat onverschrokken moed in de strijd thans op zijn plaats is. Een slinkse ontsnapping zal ons allen thans groter diensten bewijzenmijzelve al thans! Ave Panda fugitivus te saluat, zo zeg ik de onvergetelijke klassieke Cae sar thans na!" En met die woorden wipte hij het duistere venster in, een onbekende toekomst tegemoet. De Franse regering heeft besloten het parlement voor te stellen de inkomstenbe lasting en vele andere belastingen met tien procent te verhogen teneinde het tekort van 160 milliard francs op de begroting voor 1952 te dekken. Deze begroting voor ziet in uitgaven ten bedrage van 3.500 mil liard francs, waarvan 950 milliard francs voor militaire doeleinden. De regering wenst voorts een extra-hef fing van 20 procent op overwinsten van in dustriële en handelsondernemingen. De regering heeft besloten bezuinigingen m te voeren bij de staatsspoorwegen en de administratie van de socale voorzieningen. Het was aanvankelijk de bedoeling de belastingen met in totaal 200 milliard francs te verhogen, doch met het oog op het ver zet van die leden van het parlement, die de regering slechts matige steun verlenen, heeft zij dit bedrag teruggebracht tot 160 milliard francs. De resterende 40 milliard francs zal zij trachten te vinden door maat regelen tegen belastingontduiking. DJAKARTA (Aneta) Mevrouw Führi- Mierop, hoofdredactrice van het „Nieuw Soerabajasch Handelsblad", die 'op 23 November door de justitie was aangehou den onder verdenking van het plegen van een persdelict, is gisteren vrijgelaten. De aanleiding tot haar arrestatie was een cri tiek, door haar geschreven naar aanleiding van de redevoering van president Soekarna op de herdenkingsdag van de UNO,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2