Ouden van dagen krijgen geen compensatie-uitkering (Kefarïne ,4 KACHELINE Critiek in de Tweede Kamer op woningbouw- en huurpolitiek jkZêtf ABDUSÏROOP ütö fïïat „Ballonvaart was niet verantwoord" benauwde Volgens minister Joekes kan de geleide loonpolitiek nog niet gemist worden Chefarine „4" beval méér en doei méér! De radio geeft Donderdag Uitspraak over ongeval bij Zandvoort op 30 April PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA 2 TWEEDE KAMER Principiële bezwaren tegen voorgenomen premielening Nederlandse regering betuigt deelneming Jeugdig drietal met gestolen auto op reis Unie-bespreking in de ministerraad Leeftijdsgrens voor dienstplichtigen Boksen Schoenmaker in de finale der weltercompetitie Koreaanse onderscheiding voor Nederlanders Basketball In eerste klasse heren heerst grote spanning WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 Negentien sprekers.hebben bij de behan deling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid vragen gesteld en wen sen en bezwaren kenbaar gemaakt. Bij de dertien woordvoerders, die Vrij dag reeds het hunne zeiden, hebben zich gisteren nog zes anderen gevoegd. Daarbij heeft de heer Suurhoff (P.v.d.A.) er de regering min of meer een verwijt van ge maakt, dat zij te veel uitwijkmogelijkheid zoekt in commissies en in de Sociaal Écono mische Raad. Deze afgevaardigde vroeg van de minister een uitspraak over een systeem van winstverdeling, waarbij aan werk nemers, bij wijze van aandeel in de winst, certificaten zouden worden verstrekt met het oog op nieuwe investeringen. Hij bepleitte voorts een uitkering aan ouden van dagen en rentetrekkers van 2.50 ter compensatie van de stijging van de kosten van levensonderhoud en hij stel de in uitzicht daarover een uitspraak van de Kamer te zullen vragen. De heer Krol (C.H.U.) brak een lans voor de provinciale opbouworganen, me vrouw PI o eg-Ploeg (P.v.d.A.) besprak het vraagstuk der gezinsverzorgsters en de heer We 11 e r (K.N.P.) bepleitte emigratie in kolonieverband met regeringssteun. Tenslotte kwam de heer Gortzak (C. P.N.) met drie moties, respectievelijk tot het verplicht stellen van de uitkering in eens, tot het toepasselijk verklaren der uit kering voor hen, die vallen onder de Nood wet Ouderdomsvoorziening en voor hen, die krachtens de sociale verzekeringswetten uitkeringen ontvangen. Minister Joekes heeft de Kamer daar na gedurende ruim tweeëneenhalf uur be zig gehouden met een uiteenzetting van zijn beleid. Hij besprak achtereenvolgens de werkgelegenheidspolitiek, de loonvor ming, de scholing, de beroepskeuzevoor lichting, het emigratievraagstuk, de ar beidsbescherming, de sociale zekerheid en de internationale arbeidswetgeving. De werkgelegenheidspolitiek is niet al leen een economisch vraagstuk, maar voor al ook een zedelijk vraagstuk. Het is ook in studie bij de S.É.R. Daarbij dringen zich twee problemen op: consumptiebesparing en investeringsbeperking. Deze laatste is van grote invloed op de werkgelegenheid. Voorts betoogde de minister dat de ge leide loonpolitiek nog niet kan worden ge mist. Hij betoogde dat het bedrijfsleven bij de loonvorming voldoende ruimte heeft. Het vraagstuk der bezitsspreiding is in studie bij de S.E.R. Een rapport over de winstverdeling zal binnenkort worden ge publiceerd. De kwestie van het investe ringsaandeel is eveneens bij de S.E.R. in studie. Het antwoord van minister Joekes over de bijzondere uitkering-in-eens week niet af van wat daaromtrent reeds eerder in de Kamer is medegedeeld. De regering heeft aan het dringende verzoek van de Stich ting van de Arbeid gemeend te moeten vol doen, maar zij heeft dat niet van harte gedaan. Tegen het denkbeeld van de heer Suurhoff inzake de uitkering aan ouden van dagen en rentetrekkers had de minister overwegende bezwaren. Door de wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening is reeds een compensatie van meer dan 5 per cent verkregen. Het Amerikaanse emigratieplan Minister Joekes heeft ook mededelingen gedaan over het ter conferentie van Brus sel besproken Amerikaanse emigratieplan. ADVERTENTIE Elk tablei Chefarine „4" bevat 4 wereld beroemde geneesmiddelen. Zij helpen bij hevige pijnen en griep, ook wan neer andere middelen falen. f/ VIERVOUDIGE WERKING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Orkest. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Amusementsmuziek. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Piano kwartet. 15.55 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Jeugd journaal. 18.40 Op de Stelling. 18.50 Leger des Heilsmuziek. 19.05 Levensvragen. 19.20 Verzoekprogramma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.C0 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Tussen Sinterklaas en Kerstmis, causerie, 12.00 Dansorkest en solisten. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pianoduo. 12.50 Financieel overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Voor de vrouw. 14.45 Orgel. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersengym nastiek. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Platen. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Walsen. 19.40 Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch orkest en solisten. 21.30 Honderd gulden, hoorspel. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL 324 M. 11.45 Balletmuziek. 12.00 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Dansmuziek. 15.40 Franse les. 16.00 Lichte muziek. 16.30 en 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Kantwerkstersliederen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. Het voorziet in de emigratie van 100.000 personen, waarvoor een bedrag van 10 millioen beschikbaar zal zijn. Daarnaast zal 3 millioen voor het vervoer van ontheem den beschikbaar komen. Voor het werk der particuliere organisa ties overweegt de minister bij suppletoire begroting gelden aan te vragen. De sugges tie van de heer Weiter vond de minister wel wat te optimistisch. Niettemin ver klaarde hij bereid te zijn, te onderzoeken wat er kan worden gedaan om de door de heer Weiter bedoelde kolonisatie te verwe zenlijken. Tenslotte gaf de minister een overzicht van het resultaat van de Noodwet Kinder bijslag voor kleine zelfstandigen. Er wer den 18205 aanvragen ingediend, waarvan er 3565 werden afgewezen of ingetrokken. Van de overblijvende 14640 werd in 8156 gevallen bijslag uitgekeerd voor 17481 kin deren en wel tot een bedrag van ƒ1.500.000. In totaal zal waarschijnlijk drie millioen gulden worden uitgekeerd. De resultaten zijn beneden de raming gebleven. Vandaag is het woord aan staatssecreta ris Van Rhijn. ADVERTENTIE MS' Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Bij beschikking van de rechtbank werd vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 4 December 1951, waarbij J. R. M. van Deurzen, scheepsbouwkundige, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 113, in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haarlem, tot curat rice. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: de nalatenschap van wijlen C. van den Berg, laatstelijk gewoond hebbende te Haar lem, van Hogendorpstraat 2. C. P. Smit, kleermaker, wonende te Wor- mer, Dorpsstraat 448. Surséance van betaling Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 8 December 1951 is aan L. Smids, brood- en banketbakker, wonende te Heemstede, Raadhuisstraat 95, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem, tot be windvoerder, terwijl het verhoor der schuld eisers is bepaald op Maandag 4 Februari 1952 des namiddags 2 uur. De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan over het ongeval met de ballon PH-BHD. Deze ballon is op 30 April 1951 tijdens een vlucht langs de kust in zee gedaald. De twee inzittenden, de balloncommandante mevrouw C. C. E. Boesman-Visscher, en de auteur Godfried Bomans konden met moeite worden gered. De raad is van oordeel, dat het uitvoeren van deze. ballonvlucht zo dicht langs de kust en bij landwind niet verantwoord was. De raad acht evenwel geen aanleiding aanwezig tot het opleggen van een maat regel van tucht, zoals door de directeur- generaal was gevorderd. Het ongeval moet naar het oordeel van de raad worden toegeschreven aan de om standigheid, dat de ballon in de nabijheid van de kust onverwacht in een naar de zee gerichte luchtstroming is geraakt. De balloncommandante, zo zegt de raad in zijn conclusie, heeft niet voldoende inzicht ge had in de meteorologische omstandigheden. De raad verwacht, dat zij zich betere ken nis van de meteorologische verschijnselen zal verwerven dan zij thans bezit en meer in het bijzonder voorzichtigheid zal be trachten bij vluchten in het grensgebied van circulatieveranderingen. Bij het vertrek van de ballon van een sportterrein in Bloemendaal heerste er wanorde In strijd met de bepalingen be vond een groot aantal mensen zich vlak bij de ballon. Wat het verweer van de bal loncommandante betreft de ballon zou op bevel van de ballonmeester zijn vertrok- ADVERTÈNT1E VOOR KACHEL EN HAARD ';V y De Tweede Kamer, voorgezeten door ds. Zandt als oudste lid in jaren, heeft gister avond een begin gemaakt met de behande ling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Minister In 't Veld heeft nogal wat cri tiek te horen gekregen. De heer Stapelkamp (A.R.) consta teerde dat de woningbouwpolitiek is vast gelopen zodat men nu zijn toevlucht moet nemen tot een bedenkelijke leningpolitiek door de gemeenten. De regering heeft door haar lage rente-politiek de bron verstopt. De A.R.-woordvoerder constateerde ver volgens, dat de regering met het huur- probleem geen raad weet. Wanneer zij op deze weg voortgaat zal de situatie door de onevenredige verhouding tussen huren en bouwkosten steeds wanhopiger worden. Over de-huurpolitiek is heel wat gezegd. Het verst ging waarschijnlijk de heer Van der Feltz (C.H.) die op huurverhoging aandrong. De heer V a n V1 i e t (K.V.P.) zocht de oplossing in een looncompensatie voor de noodzakelijke huurverhoging. De heer A 1 g e r a (A.R.) ontwikkelde principiële bezwaren tegen de premie lening, welke de regering zich voorstelt uit te schrijven. Het is wel erg dat de regering, om de vastgelopen financiering van de wo ningbouw op gang te helpen, nu een be roep wil doen op de goklust van het Neder landse volk, zo meende deze afgevaardig de, die de regering ernstig verzocht, van dit voornemen af te zien. Deze afgevaar digde drong aan op de bouw van meer kerken. Steun ondervond het beleid van de mi nister van de heer D e L o o r (P. v. d. A.), hoewel ook hij critiek had. Deze critiek zou er niet zijn, aldus deze afgevaardigde, in dien deze minister een socialistische wo ningbouwpolitiek zou kunnen voeren. In grote lijnen is de woningbouwpolitiek niet mislukt; de resultaten zijn bemoedigend, al ontveinsde ook de heer De Loor zich niet dat de toekomst zorgen baart. De heer Ritmeester (V.V.D.) sprak onder meer over krotwoningen en advi seerde de minister eens een tocht door Am sterdam te maken om zich een beeld te vormen van de ontstellende woningtoe standen. Dr. Mol (K.V.P.) heeft tenslotte de aan dacht van de minister gevraagd voor de ziekenhuisbouw. Vanavond worden de beraadslagingen over Wederopbouw en Volkshuisvesting voortgezet. ADVERTENTIE Als andere middelen gefaald hebben Uw .hoest minder benauwd te maken, neem dan Het ongeluk met Deense redders De minister-president, dr. W. Drees, heeft in een telegram aan de Deense re gering zijn leedwezen tot uitdrukking ge bracht met de dood van vijf leden van de bemanning van de reddingboot uit Hvide Sande in Noord-Jutland. Hij heeft de eerste minister van Denemarken verzocht de deel neming der Nederlandse regering te willen overbrengen aan de nabestaanden der slachtoffers. De kapitein van de Nederlandse zandzui ger „Kinhem" heeft naar aanleiding van de in Denemarken geuite critiek, dat het vaar tuig ten onrechte noodsignalen zou hebben gegeven, medegedeeld dat de bemanning, toen de zuiger door de storm naar de kust werd gedreven, eerst herhaaldelijk ge tracht heeft met een morselamp om een sleepboot te seinen. Er kwam echter geen antwoord van de wal en toen uit de ma chinekamer gemeld werd dat de motor in het geheel niet meer werkte, zijn raketten afgeschoten. Het seinen met de morselamp om sleepboothulp was inmiddels doorge gaan. Naar de rederij van de „Kinhem" mededeelde is er voor een verzoek om sleepboothulp en voor reddingboothulp slechts een type vuurpijL „Westkust" In veiligheid De 500 ton metende Rotterdamse kust vaarder „Westkust", waarvan de beman ning tijdens de storm van Zondag met veel moeite is gered, is Dinsdag door de Britse trawler „Swanella" de haven van Huil binnengesleept. De „Westkust" maakte dertig graden slagzij, toen het schip de ha ven werd binnengesleept, hetgeen een ge volg is van het verschuiven van de lading steenkool. Vier bemanningsleden van de „Swanella" hebben gedurende de tocht van tachtig mijl, die twintig uur duurde, zon der eten of rust op het hellende dek van de „Westkust" gezeten. Het m.s. Oranje van de Mij. Nederland wordt Donderdag in de morgenuren voor IJmuiden verwacht. De ontscheping is vast gesteld om 9 uur aan de Javakade te Am sterdam. Plannen leden aan de grens schipbreuk Twee jongelieden van 17 en 18 jaar die in Den Haag in gezelschap van een meisje van 15 uit de bioscoop kwamen, zagen op de Groenmarkt een auto geparkeerd staan, toebehorende aan iemand uit 's Hertogen bosch. De auto was op slot, maar één raampje bleek open te staan. Voor één van de jongemannen, automonteur van beroep, was het niet moeilijk in de auto te komen en de motor op gang te brengen. Het drie tal reed naar Rotterdam en daar besloten zij naar het buitenland te gaan. Tot de grenspost Bergeyk ging alles goed, maar daar begonnen de moeilijkheden. De papieren van de auto waren weliswaar in orde, maar de inzittenden konden noch een Bewijs van Nederlanderschap noch een paspoort tonen. Bovendien weigerden zij hun namen op te geven. Dit kwam de grensbeamten zo verdacht voor, dat zij het drietal voorlopig vasthielden. Toen de ouders van een der jongens de politie de volgende dag verzochten hun zoon op te sporen en dit verzoek ook de grenspost be reikte, was de zaak spoedig opgelost. Het drietal is naar Den Haag teruggebracht en de Bossenaar kwam weer in het bezit van zijn auto. De ministerraad heeft zich bezig gehou den met de kwestie van de aanstaande be sprekingen met vertegenwoordigers van de Indonesische regering. De Nederlandse regering houdt thans contact dienaangaan de met de voorzitter der Indonesische de legatie, prof. Supomo. In de Dienstplichtwet is bepaald, dat sol daten, die de leeftijd van 35 jaar hebben bereikt, uit de dienst worden ontslagen. Voor onderofficieren en officieren ligt die leeftijdsgrens respectievelijk bij 40 en 45 jaar. Deze bepaling is sedert October 1939 niet meer toegepast, maar zij zal binnen af zienbare tijd weer van kracht worden. Dit betekent niet, dat alle dienstplichtigen, die de leeftijdsgrens hebben bereikt en nog in werkelijke dienst zijn, ontslagen zullen worden. De dienstplichtigen, die krachtens een vrijwillige verbintenis nog in dienst zijn, worden pas uit de dienst ontslagen op de dag, waarop hun verbintenis eindigt. De dienstplichtigen, die wel voor ontslag in aanmerking komen, maar wier verder ver blijf in werkelijke dienst op prijs wordt gesteld, kunnen, mits zij aan de gestelde eisen voldoen, een vrnwillige verbintenis als beroepsmilitair sluiten. In Den Haag is de internationale welter- competitie boksen voortgezet. In de eerste halve finale won de Belg Mino na een strijd van tien ronden op punten van de Fransman Ussin. De boksers waren niet technisch ge schoold. doch de partij was bijzonder span nend. Zij gaven elkaar weinig toe. Mino won; het verschil in aantal punten zal niet groot geweest zijn. De andre halve finale ging tussen Schoen maker (Nederland) en Julien (Frankrijk). Onze landgenoot won op punten, eveneens na een partij van tien ronden. In het begin maakte Schoenmaker gebruik van minder goed dekken van zijn tegenstander en be haalde daardoor een voorsprong. De Frans man trad feller op en in de vijfde ronde was hij sterker. Ook later kreeg Julien vele kan sen, doch de jury was van mening, dat Schoenmaker de zege toekwam. Het publiek was het met deze beslissing niet eens. Een der toeschouwers wierp een stoel in de ring. Door krachtig optreden van de politie wer den moeilijkheden voorkomen. Schoenmaker komt op 15 Januari in de finale tegen Mino en .om de derde en vierde plaats komen Ussin en Julien tegen elkaar. KNOCK OUT NEDERLAAG VAN JOB ROOS. Tijdens internationale bokswed strijden te Antwerpen verloor de Neder landse middengewicht Job Roos in de derde ronde door knock out van de Amerikaan Mel Brown. ken zonder dat zij volledig voorbereid was is de raad de mening toegedaan, dat de balloncommandante, ongeacht de verant woordelijkheid van de ballonmeester, de uiteindelijke verantwoordelijkheid heeft voor het vertrek. Taak van een ballonmeester Bij de openbare behandeling van dit on geval is ook de taak van de ballonmeester ter sprake gekomen. Deze, de heer D. Dijk stra uit Amersfoort, heeft enige mededelin gen gedaan over de werkzaamheden en be voegdheden van een dergelijke functiona ris. Hij acht het een gebiedende eis dat voor het grondpersoneel bij ballonopstijgingen omlijnde voorschriften worden vastgesteld. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft destijds een commis sie ingesteld om voorschriften dienaan gaande te ontwerpen en deze commissie heeft zich ook van haar opdracht gekwe ten, maar de voorgestelde voorschriften zijn nimmer officieel vastgesteld. Nu is alleen de ballon commandant verantwoordelijk aldus de Tieer Dijkstra, ook voor hetgeen op het terrein van opstij ging geschiedt. In Bloemendaal, zo zei de heer Dijkstra, kon van een behoorlijk afwegen van de ballon geen sprake zijn. Wanneer hij van de organisatoren toen had geëist het ter rein te doen ontruimen en, indien daaraan geen gevolg was gegeven, de scheurbaan van de ballon had getrokken zodat de op stijging geen doorgang had kunnen vinden, zou hij aansprakelijk zijn geweest voor de financiële gevolgen. Hij kon zich nooit be roepen op een toegekende bevoegdheid. Artikel 10 van de Luchtvaartwet bepaalt dat het verboden is de luchtvaart uit te oefenen op zodanige wijze dat de orde of de openbare veiligheid wordt verstoord of in gevaar gebracht. Dat daartegen bij bal lonopstijgingen zeer veel wordt gezondigd zal, volgens de heer Dijkstra, ieder onbe vooroordeelde met hem eens zijn. Bij de tegenwoordige opstijgingen speelt naar de mening van de heer Dijkstra re clame de hoofdrol en de veiligheid wordt uit het oog verloren. Op 4 December heeft op het hoofdkwar tier van het Koreaanse leger te Taegu de generaal-majoor Ya Jae Heung aan luite nant-kolonel W. D. H. Eekhout een onder scheiding voor buitengewone dapperheid uitgereikt, toegekend door de president Singhman Rhee. Voorts nam luitenant-kolonel Eekhout enige onderscheidingen in ontvangst voor een aantal militairen van het Nederlandse detachement in Korea, die inmiddels ge repatrieerd zijn. Het programma voor Donderdag 13 De cember en Vrijdag 14 December in het Kre- lagehuis aan de Leidsevaart luidt: Dames: HOC 1Rapiditas 1; SC Haarlem IV—HOC III; Sportbond IHHC I; HOC II— SC Haarlem II. Heren: HOC III—HHC III; HHC I—Sport bond I; IHJ I—OK II; RAO II—SC Haarlem III: HGA II—Sportbond II; HHC IV—OK III; PSVH II—HHC II; HOC I—PSVH I; HGA I OK I; SC Haarlem IVRes. Politie I. Doordat HHC er in slaagde in de eerste klasse heren te winnen van RAO is de span ning in deze klasse gebleven. De Donderdag te spelen wedstrijd HHC—Sportbond zal moeten uitmaken of de ploeg van RAO nog mee zal blijven tellen voor de bovenste plaats, want bij een overwinning van Sport bond heeft dit team een veilige voorsprong. Bij de andere wedstrijden in deze klasse hebben de ploegen van PSVH en OI£ de beste kansen, hoewel verrassingen niet uit gesloten zyn. In de tweede klasse heren zullen Sport bond en HHC wel geen misstap begaan, zo dat ook in deze klasse de wedstrijd van deze ploegen tegen elkaar de beslissing zal moeten brengen. In de dames eerste klasse zal het team van HOC geen risico nemen tegen Rapiditas en Sportbond zal zich moeten aanpassen om de punten tegen HHC binnen te halen. De standen van de leidende ploegen zijn: Heren eerste klasse: Sportbond 5 5 0 10 H. H. C5 3 1 7 R. A. 05 3 0 6 Tweede klasse: Sportbond II 5 5 0 10 H. H. C. II 5 5 0 10 Dames eerste klasse: H. O. C5 5 0 10 SC Haarlem 5 4 0 8 P. S. V. H5 4 0 8 60. Panda werd, zoals we gezien hebben, onder groot misbaar door de poortwach ters gevangen genomen en in de boeien geslagen. Het bleek, dat deze lieden een zekere argwaan koesterden jegens vreem delingen, en inzonderheid jegens vreem delingen die medailles kwamen brengen. Dat was dus zeer onaangenaam voor Pan da, en het spijt mij hier te moeten aan tekenen, dat Joris Goedbloed geen enkele poging deed om zijn reisgenoot te hulp te komen. Integendeel, de lafhartige stelde zich in veiligheid door een overhaaste vlucht over de stadsmuur, waar hij al spoedig een venster ontdekte dat hem vei ligheid scheen te beloven; en zonder aar zelen stapte hij hier over het kozijn. „Een zaamheid en stilte is het, wat bespiegelen de naturen zoals de mijne van node heb ben!", prevelde hij maar daarbij had hij niet gerekend op de heer Ibn Ben Suff. Deze heer een welgesteld Oosters ren tenier had zich namelijk juist onder dit venster uitgestrekt om van een welver diende middagdut te genieten, en bij het binnentreden trapte Joris hem nu midden op de mollige buik. Geen wonder, dat de vredelievende middenstander nu met een ijselijke gil ontwaakte! „Kriekjes!", riep Joris Goedbloed verschrikt. „Welk een wonderbaar land is het Oosten toch! Reeds vroeger had ik gehoord, dat fanatieke ijveraars zich onder de voeten van beroem de bezoekers werpen, maar dat mij dit zo spoedig zou overkomen had ik toch niet verwacht! Mijn populariteit wordt over weldigend, en wanneer ik inderdaad mijn zozeer behoefde rust wil hebben, zal ik mij van een vermomming dienen te voor zien!" Aan deze gedachtengang werd kracht bijgezet door het feit, dat er heftig op de deur van het vertrek werd gebonsd, terwijl buiten een barse stem kreet: „Doe open! Hier is de politie!" Wat Joris deed maakt bovenstaande afbeelding duidelijk. ,J-,uctor et decipi!", gelijk wij latinisten niet schromen te zeggen!", mompelde hij, terwijl hij zich het ruime gewaad van Ibn Ben Suff omhing. De goede rentenier bood geen enkele tegenstand, daar hij er van overtuigd was dat hij een nachtmerrie be leefde; dat had hij namelijk wel eens va ker na de maaltijd. Voorstel. Deskundigen uit 12 Europese landen van het plan-Marshall, die een bezoek van zes weken hebben gebracht aan de Verenigde Staten om de spoor wegen aldaar te bestuderen, hébben aangedrongen op een gecoördineerd spoorweg vrachtsysteem voor West- Europa. De deskundigen verklaarden: er moeten voortdurend pogingen in het werk worden gesteld de spoorwegtarief systemen te coördineren teneinde een samenhangend systeem tot stand te brengen, dat uniforme transportcondi ties in een enkel marktgebied schept. Afgewezen. Hongarije heeft de Ameri kaanse verklaring, dat een vrachtvlieg. tuig van het Amerikaanse leger, dat op 19 November door Russische jagers tot landen gedwongen werd, onopzettelijk boven Hongaars gebied was geraakt, van de hand gewezen. De V. S. hadden te ruggave van het vliegtuig en uitlevering van de bemanning geëist. In de Hon gaarse nota wordt gezegd, dat het on mogelijk is, dat de bemanning de koers verloren heeft. Volgens de nota bevond het vliegtuig zich op een bijzondere missie en was het de bedoeling spionnen op Hongaars gebied neer te laten. Plaats genoeg. Horacio Lafer, de Brazi liaanse minister van Financiën, heeft verklaard, dat Brazilië een millioen emigranten zou kunnen opnemen indien er een internationale organisatie zou bestaan, die de uitzending van deze emi granten zou kunnen regelen. Hij voegde er aan toe, dat Brazilië niet over de no dige middelen beschikt om de overtocht van grote aantallen emigranten te finan cieren. Het heeft echter voldoende ge bied beschikbaar om zonder enig be zwaar een millioen personen te her bergen. Toeristenklasse. Volgens gewoonlijk be trouwbare bron heeft de internationale luchttransportorganisatie (I.A.T.A.) be. sloten ook voor de luchtdiensten in Europa een toeristenklasse in te voeren. De speciale lage tarieven hiervoor zul len in mindere mate van de gewone ta rieven afwijken dan bij de toeristen klasse van de Transatlantische diensten het geval zal zijn. Democratie. Premier Piboel Songgram van Thailand heeft zijn kabinet gewijzigd teneinde zeven van de negen leiders van de staatsgreep van 29 November in de regering op te nemen. De opperbevel hebber van het leger, generaal Phin Tsjan Ahawan, die de omwenteling leid de, wordt vice-president. Het hoofd van de politie, generaal Phao Srijanond, en de bevelhebber van het eerste leger, generaal Sarit Thanarat, worden minis ters zonder portefeuille. De minister president deelde mee, dat de politiek van zijn regering gericht blijft op het handhaven van de democratie en het bestrijden van het communisme. Hogere wet. Manilal Gandhi, een zoon van wijlen Mahatma Gandhi, heeft de Zuid- Afrikaanse premier, Malan, medege deeld, dat hij zich 14 December naar Oranje Vrijstaat zal begeven, hetgeen in strijd is met de „wet op de apartheid". Indiërs mogen deze staat namelijk slechts met speciale vergunning binnen komen. Gandhi zeide een conferentie van het Afrikaanse nationale congres op 15 December te willen bijwonen. In zijn brief zegt hij de tocht „in nederigheid" te zullen maken en dat het hem be droeft de wetten van het land te moeten overtreden. Hij wordt echter door de „hogere wetten van God" geleid, schrijft hij. Productie. Charles Wilson, directeur van de Amerikaanse defensie-mobilisatie, heeft bij de opening van een nieuwe aluminiumfabriek medegedeeld, dat maandelijks in de V. S. voor twee mil liard dollar aan militaire goederen wor den geproduceerd. In 1953 zou de vier milliard per maand worden bereikt. Hulp. Het bureau van de UNO voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen heeft een rapport gepubliceerd, waarin een drie jarenplan wordt voorgesteld om het Pa lestijnse vluchtelingenvraagstuk op te lossen. Het plan, waarmee een bedrag van 250 millioen dollar zal zijn gemoeid, beoogt een einde te maken aan de hulp verlening aan de 878.000 Arabische vluchtelingen door deze op te nemen in landen van het Midden-Oosten, waar zij zullen worden geholpen bij het vin den van woongelegenheid en werk. Waarschuwing. De Oostenrijkse regering heeft volgens een hoofdartikel in de socialistische „Arbeiterzeitung" een ern stige waarschuwing van de Europese betalingsunie gekregen. Het blad be klaagt er zich over, dat het Oostenrijkse volk niet officieel van deze waarschu wing in kennis is gesteld. Volgens het blad hield de waarschuwing verband met het verzoek aan de aangesloten lan den om maatregelen te nemen tot sta bilisatie van de valuta, bestrijding van de inflatie en vermindering van tekorten op de handelsbalans. Arrestatie. De Zweedse politie heeft twee vluchtelingen een gravin van Russi sche afkomst en een Hongaarse fabrieks arbeider wegens spionnage gearres teerd. De vrouw is de gravin De Tour- ville, die in 1948 als verstekelinge op een Pools kolenschip naar Zweden ging en daar om asyl vroeg. Zij trachtte de vriendschap te winnen van vluchtelin gen uit communistische landen en hielp sommigen van hen aan geld. De vluch telingenorganisaties te Stockholm heb ben hun leden evenwel geadviseerd, haar hulp niet te aanvaarden. Luchtvaart. Het West-Duitse ministerie van Verkeer heeft nog niet besloten, of het de oprichting van Duitse luchtvaart maatschappijen vour het onderhouden van luchtdiensten binnen Duitsland al dan niet zal aanmoedigen, zo deelde een woordvoerder van dit ministerie mede. Hij zeide, dat luchtvaartmaatschappijen, die alleen binnen Duitsland diensten mogen onderhouden, niet met winst kunnen concurreren, zolang de buiten landse maatschappijen gebruik blijven maken van hun concessies in Duitsland. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2