Woonprobleem in Haarlem nijpender dan ooit tevoren Daarom moet de Woningbouwlening slagen De ellende der samenwoning Haarlem heeft een woningtekort van 6000 a 7000 huizen Taxi? 18000 Zorg voor geesteszieken in deze tijd Modern programma door de H.O.V. 5 In vele gezinnen is de toestand onhoudbaar geworden Wat de bouw van 500 woningen betekent Twee stropers gevat „Havnia" met slagzij binnen In de oorlogsjaren werd heel weinig gebouwd en na de bevrijding werden slechts 1432 huizen voltooid Interressante lezing van dr. P. v. d. Esch Monique Haas soliste Diefstal langs de spoorbaan WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wh door bijzondere omstandigheden de gemeenten geen, of zeer moeilijk, geldleningen met een lange looptijd (een eis der regering, waaraan voldaan moet worden om wo ningen te mogen bouwen) kunnen afsluiten op de vrije markt, heeft het gemeente bestuur van Haarlem een beroep gedaan op de burgerzin der ingezetenen. Haarlem vraagt 5 millioen, waarvoor 4 obligaties worden uitgegeven. Deze min of meer al gebruikelijk geworden weg voor de gemeentebesturen wordt door Haarlem bewandeld omdat voorkomen moet worden dat de woningbouw stagneert. Bij alle narigheid geldt altijd de regel „ieder voelt zijn eigen leed het (zwaarst", maar zonder overdrijving kan gezegd wor den dat in weinig gemeenten in verhouding zo'n nijpend tekort aan huizen is als in Haarlem. Na de oorlog waren er veel ge meenten die zwaarder getroffen waren dan Haarlem, maar daar is na de oorlog in ver houding veel meer gebouwd. Daardoor is de vergelijking voor Haarlem nu ongun stiger geworden. In een persconferentie waaraan van de zijde van het gemeentebestuur werd deel genomen door de heren W. F. Happé, wet houder van Sociale Zaken, tevens belast met de verdeling der Woonruimte; ir. R. G. Veenebos, directeur van Bouw- en Woning toezicht ir. M. H. Maas; ir. J. J. Fuij'kschot, directeur en hoofdingenieur van Openbare Werken en W. Hazevoet, hoofd van het Huisvestingsbureau werd dit nog eens omstandig toegelicht. De heer Hazevoet en de overige ambte naren van het Huisvestingsbureau hebben een moeilijke en dan ook geenszins te be nijden taak. Er komen dag aan dag zeer velen om huisvesting vragen in de afge lopen maand waren het er 1185 en een groot aantal hunner heeft volkomen ge gronde aanspraken, maar waar niet is, kan niet gegeven worden. Onhoudbare en zeer urgente gevallen Op het Huisvestingsbureau zijn thans 178 „onhoudbare" en 1591 zeer „urgente ge vallen" ingeschreven. Heel veel verschil is er in die twee categoriën niet. „Zeer urgente gevallen" zijn immers ook „onhoudbaar" en „onhoudbare gevallen" zijn natuurlijk ook „zeer urgent". Het wil zeggen dat Haarlem pas in de dringendste noodgevallen kan voorzien als er 1746 nieuwe woningen bij komen. Onder de onhoudbare gevallen zijn 65 grote gezinnen (dat zijn gezinnen met meer dan zeven kinderen, dus met vader en moeder mee negen personen). Voorts 33 ge vallen met „dringend" medisch advies. Op de lijst der zeer urgente gevallen staan ook 322 gevallen met medisch advies. Dat zijn de algemene gevallen. Pas indien de toe stand in zo'n gezin nog verergert, zodat er gevaar voor besmetting van gezinsleden dreigt, leidt het „dringende" advies tot de overschrijving naar de lijst der onhoudbare gevallen. Verder staan op de lijst der zeer urgente gevallen 136 gedemobiliseerden en 21 benoemde leerkrachten bij het openbaar en bijzonder onderwijs. Tenslotte zijn er 1091 normale gevallen van onvoldoende of zelfs een absoluut ge mis aan huisvesting. Dit zijn dan hoofd zakelijk gevallen van gezinnen met kin deren. Er zijn 52 gevallen dat de ouders gescheiden moeten leven (elk in het eigen ouderlijk gezin of elders) terwijl de kin deren ook nog verdeeld zijn over verschil lende gezinnen, of in een inrichting ver pleegd worden. Dit laatste veelal op kosten van Sociale Zaken. Die gevallen van drin gende gezinshereniging genieten ook voor rang. Tenslotte staan er 133 ouden van dagen ingeschreven voor een kleine woning. Er is grote behoefte aan een nieuw complex wo ningen voor ouden van dagen, want als de oudjes zo'n kleine woning, speciaal voor hun behoeften gebouwd, krijgen, komt dik wijls een groter huis leeg, dat dan weer toegewezen kan worden aan een gezin met kinderen. Ook door de oprichting van meer verzor gingshuizen voor ouden van dagen kan dit doel bereikt worden. Met veel inspanning slaagt Huisvesting er in elke maand nog een zeker aantal ge vallen tot een oplossing te brengen. In de afgelopen maand werden 456 vergunningen tot het betrekken van woonruimte uitge reikt. Daaronder waren er 144 voor inwo ning. 131 echtparen konden een gedeelte van een woning huren. Daaronder zijn er 85 die van een hoofdbewoner huurden en 46 die met de huiseigenaar een overeen komst sloten. Voor het betrekken van een zelfstandige maandwoning kregen 73 ge zinnen toestemming en voor een weekwo- ning 97. Een schijnbaar gunstig resultaat van „Huisvesting". Maar niettegenstaande dat nemen de lijsten van „onhoudbare" en „zeer urgente gevallen" elke maand nog toe, omdat er helaas meer nieuwe gevallen ingeschreven moeten worden dan er kun nen worden afgevoerd. De enige oplossing is: meer huizen bou wen. Het gemeentebestuur van Haarlem vraagt thans aller medewerking om de Wo ningbouwlening van 5.000.000 gulden vol ledig te plaatsen. Elke 10.000 gulden betekent de bouw van één huis. In totaal zouden er dan 500 woningen gebouwd kunnen worden. Zonder die huizen kan Haarlem het niet stellen, want dan zou immers geen gebruik gemaakt kunnen worden van het toch al lage bouwvolume dat aan Haarlem is toe gewezen en zou de woningnood nog erger toenemen dan te voren. Vandaar dat wij opwekken dat ieder naar vermogen zal medewerken om de Woning bouwlening voltekend te krijgen. Indien men het tekort aan huizen in Haarlem schat op 6000 a 7000 ligt het voor de hand dat er ook 6000 a 7000 gevallen van samenwoning zijn. Maar bij elk geval van samenwoning zijn tenminste twee gezinnen betrokken, zodat het totaal 12.000 a 14.000 beloopt. In een zeer groot aantal gevallen ont staat door die samenwoning narigheid. De heer W. Hazevoet, het hoofd van het Huisvestingsbureau, heeft ons daarover meermalen bijzonderheden verteld. Herin nert u zich het verhaal over plagerijen om daarmee het leven van huisgenoten zo te vergallen dat zij alles doen om zo spoedig mogelijk een ander onderdak te vinden? De trapleuning die elke avond werd ge schilderd om het een medebewoner, die niet goed ter been is, moeilijk te maken om in zijn kamer te komen? De stelselmatige blokkering van de ene W.C. in het huis om de niet gewenste medebewoner te beletten daarvan ook gebruik te maken? Gelukkig neemt het niet altijd zulke grove vormen aan, maar legio is toch het aantal gevallen dat men op voet van ge wapende vrede leeft, met af en toe een uitbarsting. Die uitbarstingen zijn soms nog dragelijker dan die altijd durende span ning, want die is zenuwslopend. De groot ste moeilijkheden ontstaan als twèe vrou wen in één keuken moeten koken. Helaas is het slechts zelden mogelijk door het in richten van een tweede keuken een bron van ergernis en twist weg te nemen. Soms wordt, om dit mogelijk te maken, een bad kamer opgeofferd. Inwonende getrouwde kinderen Ouders geven zo vertelde de heer Hazevoet aan een kind dat trouwen wil (soms moet) soms vrij gemakkelijk toe stemming om in te wonen. Och, het is ook eenvoudig, als de jongelui slechts een ka mertje hebben om te slapen is het vol doende. Er wordt immers gezamenlijk van de huiskamer gebruik gemaakt en boven dien wordt er uit één pot gegeten. In veel gevallen gaat het met die samenwoning in de eerste tijd goed. Soms komen er al gauw botsingen, vooral indien de karak ters van moeder en schoondochter niet harmoniëren. Komen er kinderen dan rij zen er vrijwel overal moeilijkheden. Voor al na het tweede kind, want dan wordt het ruimteprobleem meestal nijpend. Er werd ons een kijkje gegeven in de moeilijke gezinsomstandigheden door sa menwoning ontstaan, toen wij een bezoek brachten in Haarlem-Noord. Het was een middenstandshuis, dat voldoende ruimte biedt voor een gezin met 3 of 4 kinderen. Nu wonen er evenwel een vader en moe der met twee volwassen kinderen, terwijl er bovendien nog een dochter en een zoon inwonen. De dochter met twee kinderen. Tezamen in cut ééngezinshuis drie gezin nen. Daarvoor is de ruimte natuurlijk te beperkt. Het werd een hopeloos gedrang Grootvader en grootmoeder schikken zich zoveel mogelijk in de omstandigheden. Eerst is, zo vertelde de vrouw, onze doch ter ingetrouwd en toen later ook de zoon wilde trouwen en bij ons wonen, konden wij hem dat toch niet weigeren. Beiden hebben evenveel recht. Maar het bleek op den duur toch niet houdbaar. De grootmoeder die, toen wij kwamen kijken, omringd werd door haar kleinkinderen, zei: „Het zijn schatten, maar het valt als je ouder wordt, niet mee altijd weer jonge kinderen om je heen te hebben. Het vermoeit zo. Nooit rust. En dan de aanmerkingen van de nog onge huwde kinderen, die zich achtergesteld voelen, omdat, in hun oog althans, in huis alles draait om de gehuwde kinderen en de kleinkinderen. Gelukkig zo besloot de grootmoeder is ons nu door Huisvesting belooft dat mijn dochter gauw een eigen huis krijgt. Dan komt er hier weer wat rust. Ons huis is groot genoeg om aan twee gezinnen plaats te bieden, maar drie was te erg! De nood der grote gezinnen Op onze pers-excursie kwam ook de nood der grote gezinnen ter sprake. Er staan nu 65 gevallen op de lijst der „on houdbare gevallen" die in aanmerking ko men voor een grotere woning. Dit is pro- centsgewijze niet zo heel veel, want bij de woningtelling van 1947 bleek dat er in Haarlem niet minder dan 690 gezinnen zijn met 9 of meer kinderen. Het volledige lijstje is 305 met 9 kinderen, 182 met 10 kinderen, 104 met 11 kinderen en 99 met 12 of meer kinderen. Veelal wordt verondersteld dat in Haar lem de zeer grote gezinnen vrijwel alleen onder de Rooms Katholieken gezocht moe ten worden. Maar die indruk is blijkbaar onjuist. Onder de 65 grote gezinnen die nu een ruimer huis zoeken zijn althans 26 Rooms Katholieke, 20 niet-kerkelijke en 19 Protestants Christelijke gezinnen. Onderzocht wordt de mogelijkheid in de eerstvolgende plannen, een aantal grote- gezins woningen op te nemen. Dit werd ons duidelijk toen wij in Haar lem-Noord aanschouwden hoe in een ge wone arbeiderswoning gezinnen met 8 kin deren wonen. In de slaapkamertjes staan de ledikanten „mannetje aan mannetje", als soldaten in het gelid. Het moet voor moeder een hele toer zijn om er bij te ko men om de bedden op te maken. Een der moedei's klaagde: Nu is er weer een kleine op komst en nu weet ik wer kelijk niet waar wij nog een plekje voor een wieg moeten vinden. De heer Hazevoet keek overal rond, maar ook hij zag geen oplossing. Later verzekerde hij ons, dat dit gezin het eerste grote huis krijgt dat beschikbaar komt. Indien de Burgerzin-lening slaagt en Haarlem dus 5.000.000 gulden krijgt voor verdere financiering van de Wo ningbouw, zijn daarvan 500 huizen te bouwen. Nu zal men zeggen: ook daar mee zal het woningtekort in Haarlem niet opgelost zijn. Dat is zo, want indien men dat zou willen wegwerken moeten er geen 500, maar 6000 a 7000 huizen gebouwd wor den. Maar toch is daarmee een belangrijke stap vooruit te doen. Allereerst wordt er door bereikt dat er geen stagnatie komt in het bouw-programma. Boven dien kunnen, als die 500 woningen be trokken kunnen worden, veel meer mensen geholpen worden. Misschien wel 1000. Als gezinnen die nu inwonen, een eigen huis krijgen, raken de gezinnen waar mee zij nu gedwongen de woonruimte delen, immers ook van de inwoning verlost. Het mes snijdt in zo'n geval aan twee kanten. Een van hen ging speurhond met een mes te Ujf In de duinen ten Zuiden van de Zeeweg bij Bloemendaal trof een jachtopziener Dinsdagmiddag om drie uur twee stropers aan, die met behulp van netten konijnen trachtten te verschalken. Een van hen, die 19-jarige B. uit Haarlem, liet zich gewillig door de jachtopziener naar het politie bureau in Bloemendaal brengen, maar de andere, de 22-jarige chauffeur K. uit Haar lem, nam de benen. De jachtopziener stuur de hem zijn speurhond achterna. Dit dier werd echter even later ernstig gewond door twee diepe messteken aangetroffen en de achtervolgde Haarlemmer bleek ont snapt te zijn. In de avond heeft echter de Bloemendaalse politie in Haarlem ook deze man gearresteerd. Hij bekende de hond, toen deze hem aanviel, te hebben neerge stoken. De politie heeft de buit, drie ko nijnen, in beslag genomen evenals de net ten, die de twee mannen in de duinen had den uitgezet om er de konijnen in te drij ven. De 19-jarige B. is al eens eerder wegens stroperij aangehouden. Beide man nen zijn voorlopig op vrije voeten gesteld. Tegen hen zal proces verbaal worden op gemaakt. Men heeft goede hoop, dat de hond zal herstellen. Vannacht is de Finse houtboot „Havnia" van ruim 2000 ton, die met roerschade enige benauwde dagen heeft doorgebracht ter hoogte van Texel, door de sleepboten Holland I en Holland II in IJmuiden bin nengebracht. Het scheepje maakt bijna 20 graden slag zij en is aan de Kanaaloever bij de Velser- burg gemeerd. Buiten de gebroken roer ketting valt de schade mee. Ik schat met woningtekort dat Haarlem heeft op minstens 6000 zo zei ons de directeur van Bouw- en Woningtoezicht, ir. R. G. Veenebos. Hij kwam tot die raming op de volgende gronden: Vóór de oorlog 19401945 wer den er in Haarlem gemiddeld 700 nieuwe woningen gebouwd. Daarmee werd de be volkingsaanwas behoorlijk opgevangen. Haarlems inwoner-aantal ging in die pe riode constant met 2000 vooruit, zowel door een geboorte-overschot (meer geboorte- dan sterfgevallen) als door vestigingsover schot (meer vestiging dan vertrék). Sinds het uitbreken van de oorlog zijn er nu ruim 11 jaar verlopen. Als het oude tempo van bouw was aangehouden, zouden er in die tijd 7700 nieuwe huizen gezet zijn. Er zijn er evenwel niet meer dan 1432 gekomen. Onder dit totaal is alles begre pen: de bouw die de gemeente verzorgde, zowel als de bouw van particulieren met premie van het rijk of in de vrije sector. De heer W. Hazevoet, hoofd van het Huisvestingsbureau, die in zijn functie in aanraking komt met de mensen die om woonruimte vragen, vreesde zelfs dat er nog meer huizen nodig zullen zijn om aan elk gezin een eigen woning te geven. Daarbij gaf hij de volgende toelichting: Per jaar worden er in Haarlem gemiddeld 1500 huwelijken gesloten. In de oude tijd kregen de meeste jonggehuwden meteen een huis. Alles hing toen af van de vraag of de huur betaald kon worden, want hui zen waren er meer dan genoeg. Er stonden er vele leeg, zodat men kon kiezen. Het aantal jongelui dat voorlopig bij de ouders ging inwonen, of met kamers genoegen nam, was klein. De jonggehuwden het slachtoffer Wij weten niet zo zei de heer Haze voet hoeveel jonge echtparen er nu zijn die een eigen woning willen hebben. Het Huisvestingsbureau zoekt namelijk geen woonruimte voor jonggehuwden. Dezen moeten zelf naar kamers zoeken voor zover zij niet kunnen introuwen bij de ouders. Als er eenmaal kinderen komen en de inwoning moeilijkheden gaat opleveren, krijgt het Huisvestingbureau een taak. Vele jongge huwden komen dan ook na 2 of 3 jaar op de lijsten van het bureau te staan. Niet zelden meteen op die voor „zeer urgente" of „onhoudbare gevallen". En dan duurt het soms nog lang voor wij hen kunnen helpen zo verzuchtte de heer Hazevoet. Op het bureau van de Burgerlijke Stand heeft men een kastje waarin de jongelui op kaart gebracht zijn die in ondertrouw zijn opgenomen, maar die hun huwelijk nog hebben uitgesteld omdat zij geen woon ruimte hebben kunnen vinden. Over 1950 waren er dit 240 en over 1951 223. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand de heer J. C. Luitingh, bladert in het archief der ondertrouwden die hun huwe lijk moesten uitstellen omdat zij geen woonruimte konden vinden. Allen die aan de persconferentie deel namen waren er van doordrongen dat het woonruimtetekort voor jonggehuwden een probleem op zich zelf is, dat ongetwijfeld een veel groter invloed op de samenleving heeft dan veelal vermoed wordt. Vele ADVERTENTIE 30occcoooooooooc*xx*xococooccoooc»c De sociograaf der gemeente Haarlem heeft, met behulp van de „Citograaf", de wonderlijke machine van de Bevol king, die alles registreert, een bereke ning gemaakt van het tekort aan wo ningen. Daarvoor was het nodig het ge hele bevolkingsregister met 165.000 namen door te draaien. Er bleek dat er 40.615 gezinnen met kinderen en 5.858 andere huishoudingen zijn van 2 of meer personen. Bij elkaar komt men dus op 46.473 gezinnen die woonruimte nodig hebben. Er zijn op dit ogenblik in Haarlem 39.442 woningen. Dit betekent een tekort van 7.031. Mogelijk is het woning-tekort iets lager te stellen, omdat er voor de oorlog ook een klein aantal gezinnen was dat om andere redenen bij elkaar woonde, meestal om financiële omstandigheden. Als wij het tekort dus stellen tussen de 6000 en 7000 zijn wij aan de voor zichtige kant. Haarlem is de eerste gemeente in Nederland die, dank zij het bezit van de „Citograaf", het werkelijke woning tekort heeft kunnen berekenen. ccooooooooo De steile afritten van de Liebrug over de Amsterdamse Vaart leveren groot gevaar op voor het wegverkeer, dat bij het passeren der brug zowel aan de zijde van de spoorweg als aan de kant van de tram teveel snelheid krijgt om tijdig tot stilstand te komen. Aan de Haarlemse gemeenteraad is nu door de polderbesturen een request gezonden waarin om verbetering van deze situatie wordt verzocht. jonge mensen, waaronder er zijn die al vijf of meer jaar uitzien naar woonruimte, geven de hoop nog eens te zullen slagen op. Om te peilen waartoe dit niet zelden leidt moet men maar vragen aan geestelijken, geneeskundigen en sociale werkers(sters), die door hun beroep met deze slachtoffers in aanraking komen. De lieer Hazevoet voegde daaraan nog toe: De woningnood in Haarlem nam tot heden nog toe. Het gevolg is dat de kans dat jongelui die trouwen willen kamers vinden, steeds kleiner wordt. Alleen reeds daarom moeten wij alle krachten inspannen om zoveel mogelijk huizen te bouwen. Want als er tenslotte enige verruiming komt zullen ook deze jon gelui daarvan profiteren en kunnen vol doen aan hun redelijk verlangen om zelf een eigen gezin te stichten. In een der bovenzalen van restaurant Brinkmann heeft het Instituut voor Ar beidersontwikkeling gisteravond zijn win- terprogramma voortgezet met een belang wekkende lezing van dr. P. van der Esch, geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, over moderne op vattingen omtrent de zorg voor geesteszie- ken.De heer Van der Esch gaf daartoe eerst een overzicht van de geschiedenis dezer ziekenzorg, waarmee het in vroeger eeuwen, gelijk hij met vele voorbeelden aantoonde, allertreurigst gesteld was. Langzamerhand ontwikkelden zich echter humaner denkbeelden ten opzichte van de behandeling van geesteszieken, maar een definitieve kentering ten goede kwam pas tegen het einde van de 18de eeuw, waarbij Frankrijk en Engeland voorgingen. Neder land bleef in deze beschamend achter en heeft nog een dertigtal jaren geënquêteerd en gerapporteerd voordat prof. Schroeder van der Kolk ook hier de gemoederen wakker schudde. Zijn pleidooien en zijn latere officiële bemoeiingen en aanbeve lingen hebben zeer veel bijgedragen tot de lotsverbetering van de geestesgestoorden in ons land en enkele zijner theorieën vin den ook nu nog toepassing bij de „opvoe ding" van zulke patiënten. Een kernpunt van de moderne opvattingen is namelijk dat geesteszieken principieel voor opvoe ding vatbaar zijn. Daartoe werkt men, voortbouwend op de theorieën van de Duitse psychiater Simon en vele van zijn navolgers uit de laatste kwarteeuw, thans met de arbeidstherapie, aankweken van gemeenschapszin, het voorhouden van het goede voorbeeld, milieuveraangenaming e. d. bij de behandeling van geesteszieken, methoden die wel niet in alle gevallen tot volkomen genezing leiden, maar toch meestal resulteren in opvoeding tot het ge wenste gedrag. Uitvoerig ging spreker nog in op de voor- en nazorg-organisaties, wel ke laatsten op de ontslagenen uit psychia- Het vijfde Dinsdagavondconcert der H.O.V. begon onder leiding van Toon Ver- hey met „Mouvement symphonique", een orkestwerk van de oud-Haarlemmer Ma- rius Monnikendam, dat hier voor het eerst uitgevoerd werd. Dit doet er ons aan den ken, dat de composities van Monniken dam in zijn vaderstad zelden gehoord wor den. Of dit zijn oorzaak vindt in de schuw heid van het Haarlemse publiek voor mo derne muziek, in de uitgebreide bezettin gen van Monnikendams orkestwerk of in zijn gewaagde dynamische experimenten met obstinate motieven wij willen zulks in het midden laten. Het werk dat Verhey van hem bracht heeft ook weer de stuwing van hardnekkig herhaalde rhythmische figuren die de polsslag vormen van de be weging en de motorische kracht verzeke ren, waarmee naar dynamisch effect ge streefd wordt. In wezen is dit een primitief, maar juist daarom zeer suggestief middel, dat met mate toegepast zeker niet te versmaden is. Doch er moet wat anders tegenover staan, namelijk een melodische vindingskracht. Gelukkig konden wij con stateren dat Monnikendam op dit punt zich gunstig ontwikkeld heeft. Zijn harmonie echter blijft schraal. Hij kan zich beroepen op de Bolero van Ravel, maar dat is een uitzonderlijk geval, dat niet om herhaling vraagt. Het werk van Monnikendam werd vrij gunstig onthaald en de componist kwam op het podium de uitvoerders en het pu bliek danken. Hierna hoorde men, met Monique Haas als soliste het Pianoconcert in G van Ravel. Dit geraffineerde meesterwerk toont ons Ravel ten voeten uit. met zijn ironische geest, met zijn spirituele invallen die hij droogkomisch maar met grote virtuositeit wist te debiteren, met zijn ordelijke nauw gezetheid, met zijn nauwelijks verborgen melancholie. Het heeft niets van de „mo derne zakelijkheid", al stond de componist er op dat zijn werk strak-metrisch ge speeld werd. Men voelt er altijd een mens type achter, een scherp denker, een fijn zinnige filosoof, die zich vrolijk maakt. over wat? over wie? Misschien wel over zichzelve. En dat alles komt nog sterker uit wanneer het stuk niet al te machinaal, maar met enig menselijk accent uitgevoerd wordt, zoals Monique Haas het trouwens deze avond deed en waarbij zij in Verhey een willige partner vond. Ik geloof dat deze ras-artiste het niet anders zou kun nen. Waarmee ik maar zeggen wil dat we het Concert van Ravel niet alleen met rake virtuositeit maar tevens met levendig besef en spiritualiteit hoorden vertolken. In het orkest was niet alles zo gaaf als we dat gewend zijn, maar over het geheel werd het toch een boeiende verklanking van deze lastige partituur. Verhey kwam ten slotte met de Vierde Symphonie van Albert Roussel, die hij een paar jaar geleden bij de H.O.V. als novi teit bracht. Deze absolute muziek van modern-klassiek karakter is vooral aan trekkelijk in de bondige vlugge delen, die door hun doorzichtigheid, hun rijke har monie, hun logische ontwikkeling en hun fraaie orchestratie aangenaam aandoen. Het is muziek van een „wijze", die echter niet kan nalaten ook eens boos te worden, midden in een rustige meditatie. Maar een wijze is ook een mens en dit geval toont aan dat klassieke objectiviteit moeilijk vol te houden is. Dat kon zelfs Mozart niet. Laat ons zeggen: gelukkig maar! De vertolking van dit belangrijk modern werk had vele verdiensten. Wij kunnen begrijpen dat Verhey het met bijzondere voorliefde dirigeerde. JOS. DE KLERK trische inrichtingen altijd „een liefdevol waakzaam oog" gericht houden en ook verder alles doen om de geestelijke en maatschappelijke nood der genezenen te lenigen. Tegenover honderd opnemingen staan, dank zij deze heilzame nieuwe the rapie, tachtig ontslagen uit de inrichtingen, maar met dat al is men nog lang niet waar men wezen moet. Vooral dringend is de behoefte aan geschoold verplegend perso neel en voorts is ook de capaciteit van de gezamenlijke psychiatrische inrichtingen te klein. Spreker hoopte dat vele meisjes zich voor een opleiding tot verzorgster van geesteszieken willen opgeven, een beroep dat de beste vrouwelijke eigenschappen tot ontplooiing brengt en veel meer vol doening schenkt dan „men" in zijn onbe kendheid met de moderne verzorging van geestelijk gestoorden pleegt te veronder stellen. De jachtopziener van het Kostverloren- park ontdekte een losgewoeld stukje grond in het wandelpark. Onder wat losse den nentakken vond hij een grote zak koperen geleidingsdraad. Hij bleef in de omtrek surveilleren en betrapte na enige tijd een 17-jarige Haarlemmer, die zich op verdach te wijze bij de plek ophield. Hij nam hem mee naar het politiebureau, waar de jongeman aanvankelijk hardnekkig ont kende, iets met het gevondene te maken te hebben. Later gaf hij echter toe de koperen eiec- trische beveiliging langs de spoorbaan Overveen-Zandvoort op vele plaatsen te hebben afgeknipt. BINNENLAND Het personeel van de Algemene Kunst zijde Unie heeft aan het Rode Kruis een be drag van f 2000 geschonken voor de slacht offers van de overstromingen in Italië. De vrije vereniging van Nederlandse suiker fabrikanten en raffinadeuren heeft tien ton suiker ter beschikking gesteld voor Italië. Een railveger van de Haagse Tramweg maatschappij is op de Rijswijkseweg door een kraanwagen aangereden. Vermoedelijk was de chauffeur van deze wagen door de zon verblindt. De railveger werd ernstig ge wond en is' later overleden. De N.V. „I.Tselcentrale" te Zwolle heeft ter gelegenheid van haar veertigjarig be staan besloten aan de gemeente Zwolle een geldlening aan te bieden voor de bouw van vijftien woningen. Tien van deze woningen zullen worden gebouwd voor personeel van de N.V. Over de andere vijf kan Zwolle beschikken, In de buitengewone partijraadsverga dering van de K.V.P., welke op 15 December in Utrecht wordt gehouden, zullen het ont werp van een algemeen staatkundig pro gram van de K.V.P. en de daarop ingekomen amendementen worden behandeld. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken hebben er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen de Postraad weer in te stellen. Met ingang van 9 Januari zullen in het radiotelefonieverkeer met Nieuw Guinea niet-zakelijke gesprekken tfamiliegesprek- ken) worden toegelaten tegen een verlaagd tarief. De maximum spreektijd zal drie mi nuten bedragen. Met ingang van 1 Januari zal de heer J. Smit, chef-redacteur van de Arbeiders pers te Leeuwarden, de taak van de heer Sjoerd Leiker als directeur van de Regionale Omroep Noord Overnemen. B. en W. van Groningen hebben de raad medegedeeld, dat uit de Ondernemings belasting f 2.546.307,— van het rijk zal wor den ontvangen. Dit is f446.307 extra en hier door kan de begroting 1952 sluitend worden gemaakt, zonder de f390.000 verhoging der bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds, welke in de begroting was geraamd. De 75 meter hoge toren van de R.K. kerk te Helmond zal verdwijnen. Deskun digen hebben vastgesteld dat de 51 jaar oude toren, een schepping van de architect Jos. Cuypers, zo veel gebreken vertoont dat tot sloping moest worden besloten. Arbeidskrachten voor de landbouw krijgen voorrang van de Canadese immi gratie-instanties. Dit deelde de heer G. K. Small, ambtenaar van de Canadese ambas sade, mee in een vergadering over imigra- tie te Drachten. De eerste drie a vier maan den zullen vrijwel alleen landbouwers ge legenheid krijgen naar Canada te emigreren. De knutselclub van een ijzergieterij in. Breda heeft in paleis Soestdijk aan de Ko ningin een door de clubleden vervaardigd electrisch kinderfornuisje voor de prinses sen aangeboden. De Haagse rechtbank sprak een 61- jarige dierenhandelaar uit Den Haag vrij van de hem ten laste gelegde dierenmishan deling. Er was tegen de handelaar zowel bij de politie als de dierenbescherming een klacht ingediend dat hij zijn te verhandelen honden niet goed verzorgde en de dieren aan schurft en ondervoeding leden. Opzette lijke verwaarlozing achtte de rechtbank echter niet bewezen. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 17 December de Televisieraad installeren. Op 19 September van het vorig jaar is het enige Nederlandse hefschroefvliegtuig, de PH-HAA, bij een mislukte landing op Ypenburg zeer ernstig beschadigd. Het toe stel is thans hersteld en heeft Dinsdag een geslaagde proefvlucht gemaakt. Aan jhr. P. P. de Beaufort is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1952 eer vol omslag verleend als burgemeester der gemeente Driebergen-Rijsenburg. Het Amsterdams gerechtshof heeft een landbouwer uit Wijk bij Duurstede, die zon der redelijk doel met een buks op een hond had geschoten, veroordeeld tot f30 boete. De landbouwer was door de politierechter in Utrecht tot zeven dagen hechtenis veroor deeld. De motorreddingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder is Dinsdag uitgevaren naar het vissersbootje Helder 54, dat zich wegens motorstoring in moeilijkheden bevond onder de Texelse kust. De „Dorus Rijkers" heeft het scheepje op sleeptouw genomen en in Den Helder binnengebracht. De laatste tijd werd het Gooi onveilig gemaakt door looddieven. Zij stalen lood van kerken, scholen en in aanbouw zijnde wo ningen. Thans zijn binnen één week 12 ver dachten gearresteerd, allen Bussummers in de leeftijd van 17 tot 22 jaar. De looddief stallen strekten zich uit tot Bussum, Huizen, Laren, Blaricum, Naarden en Hilversum. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heef', onlangs de Maastrichtse pastoor A. J. C. N. veroordeeld wegens het organiseren van een openbare kienavond ten bate van de kerk. Het gerechtshof nam aan, dat op deze kienavond „aan het publiek opzettelijk gelegenheid werd gegeven tot hazardspel". De pastoor werd tot 5 gulden boete ver oordeeld. De Hoge Raad heeft thans het arrest juist geoordeeld en het beroep in cassatie verworpen. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag en Zondag 15 en 16 December, zullen de 200 mooiste duiven van de leden van de postduivenvereniging „D'e Reisduif" te Haarlem, zoals ieder jaar, weer worden tentoongesteld in haar clublokaal aan de Achterweg.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3