„Huidige omvang der dagbladen 1 Het Hek van de Dam gedoogt geen verdere teruggang" Federatie van Nederlandse Journalisten doet een beroep op de ministerraad Huis voor Zandvoorts burgervader Verbondenen accoord met neutrale waarnemers „Grote Onbekende" hielp Argentinië Nieuwe uitgaven In de hoofdstad uit 3 Bouw van ruim veertig mijnenvegers wintertijd wringertijd! Agenda voor Haarlem Schatkistpositie met 100 millioen verbeterd Heringa Wuthrich Nederlands leerplan doet Amerikanen versteld staan Tuinbouw en plantkunde Polen uit Tuschinski in Schaken Herstel van „Haarlem duurt voort Zzvemmen HVGB won competitie voor nieuwelingen Honkbal Spaans initiatief voor Europese federatie Biljarten Hof van Holland-Scheywijk WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 De Federatie van Nederlandse Journa listen heeft een adres gezonden aan de ministerraad, waarin onder meer gezegd wordt dat door de verhoging van de pa- pierprijs voor de 'Nederlandse dagbladbe drijven een noodtoestand zal ontstaan. Het is vrijwel zeker, zo verklaart de fe deratie, dat de prijsverhoging mede zal moeten worden opgevangen door een ver mindering van de omvang der dagbladen, welke op dit ogenblik reeds met als regel zes tot acht pagina's per dag dermate mi nimaal is, dat een werkelijk voldoende voorlichting over de overstelpende hoe veelheid problemen, die in de huidige sa menleving aan de orde is, niet mogelijk moet worden geacht. Om deze redenen verzoekt de Federatie van Nederlandse Journalisten de minister raad ten krachtigste maatregelen in over weging te willen nemen, waardoor inkrim ping van de omvang der dagbladen kan worden voorkomen. De door de minister van Financiën in uitzicht gestelde vermin dering van het invoerrecht op papier kan in dit opzicht geen uitkomst bieden. Er bestaat dringend behoefte aan onmid dellijke hulp. De zeer bescheiden omvang der dagbladen gedoogt geen verdere terug gang op straffe van een inzinking beneden het toelaatbare minimum van het werk, dat de pers in het belang van een goede functi- onnering van een moderne, democratische, dat is op kennis van feiten en op inzicht in betekenis en samenhang van die feiten be rustende, samenleving verricht. Reeds thans kan de Nederlandse pers slechts met grote moeite aan de allerdringendste eisen voldoen. Tal van andere niet minder ge wichtig te achten gebieden van voorlich ting moet zij braak laten liggen. Terwille van het geestelijke en demo cratische belang, dat een goede voorlich ting door middel van de pers betekent, achten de Nederlandse journalisten zich ge roepen een dringend beroep te doen op de ministerraad zich op korte termijn te wil len beraden op andere maatregelen, die terstond zulk een voor de gehele Neder landse bevolking heilloos gevolg van de verhoging van de papierprijs kunnen voor komen. Het is niet aan de journalisten zich uit te spreken over de vraag, welke middelen daartoe het meest doeltreffend geacht kun nen worden. In en buiten het overleg met de Tweede Kamer zijn genoemd opschor ting van de Omzetbelasting op abonnemen ten en advertenties, alsmede beschikbaar stelling van dollars om, indien het moge lijk zou blijken op de Canadese markt tegen een aanzienlijk lagere prijs papier te kopen, van die gelegenheid onmiddellijk te kunnen profiteren. Een deel komt voor rekening van Amerika Het A.N.P. verneemt dat er plannen be staan voor de bouw van 40 a 48 mijnen vegers voor de Nederlandse marine. De regering der Verenigde Staten zou voor haar rekening het grootste deel in ons land laten bouwen en de mijnenvegers dan ter beschikking van ons land stellen. De an dere vaartuigen zullen dan voor rekening van ons land moeten worden gebouwd. Het is nog niet bekend of daarvoor gebruik zal kunnen worden gemaakt van de gelden uit de tegenwaarderekening van de Marshall fondsen. Boven het voor Amerikaanse en Neder landse rekening te bouwen aantal mijnen vegers zou door de Verenigde Staten nog een aantal in Amerika gebouwde mijnen vegers ter beschikking van de Nederlandse marine worden gesteld. ADVERTENTIE Erre» houten wa». machine! Uw wal een wlsiawaija Verlang van Uw handelaar dit Neder landse fabrikaat ■pi ....HH R. S. STOKVIS Z O N E N N.V. WOENSDAG 12 DECEMBER Brinkmann, Grote Markt: Vereniging van .Spiritistische Philosophie, 8 uur. Gebouw Cultura: Vereniging van Spiritisten „Har- monia", openbare lezing, 8 uur. Frans Hals: „Verboden zóne", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Captain Horatio Hornblower', 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Songs of the Islands", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het vonnis is geveld", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „We gaan naar Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 u. Spaarne: „De Robin Hood van Texas", 14 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 DECEMBER Concertgebouw: Pianoconcert Nicolaï Or- loff, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Concert Doopsgezind Zangkoor, Jeruzalemkerkkoor (Amsterdam), Amsterdam. Vrouwenkoor, Inge Roos, Albert de Klerk, 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Haarlems Kunst Gemeenschap, vertoning der film „Ninotchka', 8.15 uur. Zuiderkapel, spreker J. Kits, 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming, spreekster mevrpuw H. J. Kar- remanVermeer, 8 uur. Rembrandt, Luxor en Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Voor pro gramma, zie agenda van Woensdag). Het adres besluit: De Federatie van Ne derlandse Journalisten wil over deze naar hun aard economische maatregelen geen voorkeuren uitspreken, maar zij legt u wel met de grootste nadruk het probleem in zijn volle ernst voor, in het volle vertrou wen, dat nader beraad u zal leiden tot het inzicht, dat hier op korte termijn verzach tende en tegemoetkomende maatregelen van de overheid in het belang van de voor lichting der publieke opinie geboden zijn". Een afschrift van het adres is gezonden aan de leden van de Tweede Kamer. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank per 10 December blijkt dat het saldo van 's rijks schatkist met ruim 72 mil lioen gestegen is tot bijna 98 milioen, een stand die sinds 9 April niet meer bereikt is. Tevens heeft de post wissels en schat kistpapier, door de bank gekocht, een ver mindering ondergaan. Zij is gedaald tot 139 millioen. Dit tezamen betekent een verbetering van ruim 100 millioen van de positie van het rijk. De grote stijging van de biljetten circu latie, een gebruikelijk verschijnsel in het begin van December, is geheel teniet ge daan. De omloop is weer teruggekeerd op het uitgangspunt van 26 November, name lijk 2843 millioen. Ook de deviezenpositie is verder verbe terd. De netto deviezenreserve is met 38 millioen toegenomen tot 383 millioen, hetgeen inclusief goud en zilver, een devie zenvoorraad van 1.583,8 millioen bete kent. ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS „Verspilling van tijd, goed en energie" In Amsterdam is de algemene ledenver gadering gehouden van de Vereniging van Directies van Nijverheidsscholen. In deze vergadering heeft de heer L. van der Zweep, inspecteur bij het Lager Onderwijs te Amsterdam, een lezing gehouden over het onderwerp: „De Amerikaanse onder wijsorganisatie en de onderwijsnota van minister Rutten". In de nota wordt er op gewezen, dat kennisneming van het onderwijs in de Angelsaksische landen sommige tekortko mingen van ons onderwijs scherp doet ge voelen, zo zei de heer Van der Zweep. In Amerika beschouwt men een school als een plaats waar de kinderen lichame lijk en geestelijk gezond kunnen opgroeien en vreugde beleven. Wanneer men een Amerikaanse onder wijsman een Nederlands leerplan met les rooster uitlegt, slaat hij zijn handen in elkaar. Zo'n programma kunnen slechts de zeer begaafden met enig succes verwer ken, oordeelt hij. Als men hem dan de statistieken toont van het „succes", zoals dat blijkt uit het euvel van het zitten blijven, het voortijdig de school verlaten en de examenresultaten, dan staat hij ver steld over zoveel verspilling van tijd, geld, energie en besef aan eigenwaarde bij de gedupeerde leerlingen Over de nota van minister Rutten zeide de heer Van der Zweep: „Zo vloeiend en bewegelijk de Amerikaanse school is, zo star is de Nederlandse. De nota wil deze starheid doorbreken. Zij stelt het experi ment in het vooruitzicht. Zij wil de door stroming vergemakkelijken en meer reke ning houden met de individuele begaafd heden der leerlingen. Zowel voor de jon gens- als voor de meisjes-industriescho len opent de nota blijde perspectieven. De „doorstroming" van de ene school vorm naar de andere zal hier tot de vrome wensen blijven behoren, zolang het aantal leraren bepaald wordt aoor het aantal leer lingen en het schoolbelang wordt gesteld boven dat van de leerling. De ouderlijke ij delheid zal steeds een moeilijk te nemen hindernis blijven. Wij moeten' minister Rutten dankbaar zijn voor deze nota en aan de verwezenlijking der daarin ge stelde idealen het onze bijdragen", zo be sloot de heer Van der Zweep. In Zandvoort hebben ihans velen hoop, dat het huisvestingsvraagstuk van de burgemeester spoedig zal zijn opgelost. Het Huisvestingsbureau heeft namelijk de aandacht van de burgemeester gevestigd op een villa aan de Kostverlorenstraat 120, die na het overlijden van de hoofdbewoonster is vrijgekomen. De burgemees ter heeft zich in principe bereid verklaard het huis te aanvaarden, mits er enige noodzakelijke voorzieningen in worden aangebracht. T.OKIO (Reuter). De onderhande laars der verbondenen hebben heden op de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoen- tljom ingestemd met het Noordelijke voor stel voor inspectie achter de linies door neutrale waarnemers na het sluiten van een wapenstilstand. De leider van de delegatie der verbon denen in de subcommissie voor naleving van een wapenstilstand, generaal-majoor Howard Turner, diende een zeven punten omvattend voorstel in, dat, zo zeide hij, de Noordelijken in zijn geheel dienen te aan vaarden of te verwerpen. Brigade-generaal William Nuckols heeft verklaard, dat het nieuwe voorstel der verbondenen het herstel van vliegvelden aan beide kanten toestaat, maar verschil maakt tussen herstel en uitbreiding of ver betering der bestaande vliegvelden. De aanleg van nieuwe vliegvelden is volgens het voorstel niet toegestaan. Te Washington is meer en meer merk baar, dat men het denkbeeld steunt om de datum waarop een wapenstilstand moet worden bereikt (27 December) te laten varen, teneinde een latere datum vast te stellen, aldus Reuters correspondent. De U.N.O. immers stemde er mede in een de- max-catielijn te bepalen onder voorwaarde, dat vóór 27 December overeenstemming over de wapenstilstandsbesprekingen be reikt zou worden. Een verschuiving van de grensdatum, zo zegt de correspondent, zou een aanzienlijke concessie aan de Noorde lijken betekenen. Mochten de Noordelijken tonen oprecht bereid te zijn om tot een overeenstemming te geraken en de reste rende tijd niet te gebruiken voor „psycho logische oorlog en voorbereidingen tot her vatting der gevechten op volle schaal", dan zou het commando van de U.N.O.zo meent men, bereid zijn de gestelde termijn te ver lengen. Waarnemers verwachten echter, dat, in dien tegen het bijeenkomen van het Con gres in Januari geen wapenstilstand is ge sloten, in het Congres krachtige eisen ge hoord zullen worden om de oorlog „met geweld" tot een einde te brengen. Men zou dan onder meer aandringen op bombarde menten van de luchtbases in Mandsjoerije. De verbondenen hebben in een bood schap aan de Noordelijken toegegeven, dat een vliegtuig van het commando van de UNO de neutrale zóne van Kaesong Dins dag door „onachtzaamheid" van de piloot heeft geschonden. In het Krelagehuis vergaderde de afde ling Haarlem en omstreken van de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde onder leiding van haar voor zitter mr. J. J. Hage. Met grote belangstelling luisterden de vele aanwezigen naar hetgeen de heer Hugo T. Hooftman, boomkweker te Boskoop, te vertellen had over de Boskoopse cultures. Een uitvoerige serie zeer mooie gekleurde lichtbeelden demonstreerde welk een be langrijk boomkwekers-centrum Boskoop is en liet de toepassing van de producten in tuinen in Nederland en het buitenland zien. Het was een serie lichtbeelden, die door deze kweker op zijn zakenreizen aan de afnemers wordt vertoond om deze van meer nabij kennis te laten maken met de groeiwijze, kleurenrijkdom en kwaliteit. Deze beelden zeggen meer dan een woord van aanbeveling en hadden bij de verkoop al veel successen opgeleverd. Een voor beeld, dat zeker navolging verdient. Vooral trok de aandacht de fraaie aanleg op de kerkhoven in Zwitserland, waar veel Boskoopse producten worden verwerkt. De tuinbouwers hebben de voordracht en de opnamen van de heer Hooftman zeer ge waardeerd. De voorzitter reikte aan de volgende leerlingen, die geslaagd waren voor het examen tweede knecht bloemist-hovenier, een diploma uit: J. Koopman. J. J. v. d. Putten, J. v. d. Bosch, C. H. de Vries. P. Passchier. L. F. Houweling. H. H. Michel. H. C. Beliën, J. Adrichem. A. van Ketel en W. C. J. Preyde. De laatste richtte woorden van dank tot de leraren G. Post en C. van Holk voor het genoten onderwijs. Met zijn beide wethouders gaat burge meester A. H. de Bekker van Gemert persoonlijk de huizen langs om loten te verkopen voor het provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant. De gelden van de loterij komen ten goede aan het Brabantse cul turele leven, voor welk doel de populaire burgemeester zich gaarne persoonlijk wil inspannen. BUENOS AIRES. (Reuter). Argentinië zal een bondgenootschap aangaan met een „industrieel hoogontwikkeld land" voor de ontwikkeling van de atoomenergie. Dit ver klaarde dr. Richter, de in Argentinië werkzame Oostenrijkse atoomgeleerde Dinsdag. Hij noemde de naam van het land niet. Dr. Richter zeide, dat er reeds onder handelingen met het betrokken land wer den gevoerd. Over ongeveer drie maanden zou Argentinië wellicht resultaten kunnen laten zien. Hij voegde er aan toe, dat de tot dusver op het eiland Hümel verrichte proeven hadden aangetoond, dat een gro te reactor, die thans in aanbouw is, drie tot vijf keer meer energie zal kunnen op brengen dan aanvankelijk verwacht werd. De resultaten konden nog vergroot worden door gebruik te maken van de technische middelen waarover het „industrieel hoog ontwikkelde land" beschikte. Professor Richter voorspelde, dat als de overeenkomst zal zijn getekend „Argenti nië niet langer gebrek zal hebben aan bui tenlandse valuta" en het gevolg zou een „wezenlijke economische schok voor de wereld" zijn. Hij legde er de nadruk op. dat zijn werk op gebruik van atoomenergie voor industriële oogmerken was gecon centreerd. MEISJESBOEKEN Mevrouw N. MeyboomVeltman schreef voor oudere meisjes: EEN MAND VOL LET TERS dat de strubbelingen vertelt van een jong meisje dat journaliste wordt. De moei lijkheden "komen niet zo zeer door het werk dan wel door de liefde. Het boek is vooral in het begin goed geschreven we kunnen ons het „vreemde" dat Marian vindt in het roezige drukke bedrijf van een krant,, goed voorstellen. Een neef van de directeur, be stemd om hem op te volgen, heeft het alles behalve gemakkelijk, door de scherpe critiek van de andere jongelui, maar ten slotte wordt alles goed als hij en Marion het eens worden. G. Betlem schreef „HET MEISJE VAN PETE", voor meisjes boven de 16. Marcelle en Pete (waarom zulke buitenissige na men?) zijn verloofd, hoewel niet officieel als Pete terwille van de dienstplicht enkele jaren naar Indonesië gaat. Marcelle is dol gelukkig wanneer hij eindelijk weer terug komt, maar al heel spoedig blijkt dat beiden door de grotere levenservaring wat ver anderd zijn, en de daaruit voortkomende moeilijkheden zijn psychologisch goed gezien en boeiend beschreven. Gelukkig blijkt de liefde sterk te zijn, en als Pete na enig zoe ken een baan naar zijn zin krijgt staat niets het „happy end" meer in de weg. C. P Wij zijn uit Polen gezet. Tja, u vat wel, dat wij daar zelf ook een weinig van schrokken, toen wij zo maar op staande voet moesten opkras sen. Al wisten wij natuurlijk wel, dat men in Polen op journalisten niet ge brand is. Maar omdat we er zo vrien delijk en met veel strijkages werden ontvangen, hadden we gedacht, dat men het in Polen niet zo slecht met ons meende en dat men er misschien wel belang bij had eens een onbevooroor deelde journalist over te hebben, die ook de goede kanten van het Polen van heden eens naar voren zou brengen. Maar niets daarvan. Men bleef welis waar allervriendelijkst, maar wij kregen al van het begin af aan sterk de indruk, dat men op ons loerde. Dat men ons doen en laten scherp in de gaten hield. Zo gauw wij ons bijvoorbeeld naar een telefoon begaven, kwam er een geüni formeerde kerel op ons af, die weliswaar allervriendelijkst de deur van de tele fooncel voor ons open hield, maar toch zo dicht in de buurt bleef, quasi bezig met in zijn nagels te peuteren of in zijn oor te roeren, dat hij kon volgen, wat wij zeiden. En dan was er nog een ander man netje in eén zwart pak, dat ook maar voortdurend om ons heen draaide. Zelfs als wij ons naar het toilet begaven, was hij altijd in de buurt te vinden. En toen wij, om hem uit zijn tent te lokken, hem vroegen waar wij een pakje kauwgom konden krijgen, verschoot hij van kleur. Want ze hebben in Polen natuurlijk ook wel van de affaire-Neumann gehoord en ze zijn er helemaal niet te beroerd voor om iest op te steken van onze Bin nenlandse Veiligheidsdienst. En in de spionnage is kauwgom een rekbaar begrip. Wij voelden ons in ieder geval bitter weinig op ons gemak in dat Poolse café, waar wij over al deze ervaringen na zaten te denken. En omdat weer dat mannetje in dat zwarte pak om ons heen kwam drentelen, wilden wij zijn ken nelijke achterdocht wat verminderen, door ons te zetten aan de lezing van een gedicht, getiteld Tsjaganak Bersyjew, vertaald door Theun de Vries, waarvan de eerste strofen luidden: Van de gierst sprak Jozef Stalin Met Mitsjoerins school, Hij sprak van mest en dorre wind En dc grote oogstbereider Van de Sovjet-volken Zei: „De gierst is een verwaarloosd kind". Wij' hadden gehoopt, dat het lezen van deze lichtvoetige partij-poëzie ons man netje om de tuin zou leiden, maar het keek ten hoogste nog argwanender. Zo dat wij maar weer wat droevig aan onze zwaYte koffie begonnen te slurpen. Niet zulke gek beste koffie overigens. Maar ja, wat wil men in Polen. Toen kwam dat zwarte mannetje in eens naar ons toe en zei beleefd genoeg maar streng en onverbiddellijk: „Me neer. U heeft nog tien minuten en dan moet u er uit." „Polen uit?", vroegen wij. „Polen uit", zei hij beslist. Hij liep weg en ging nog een paar Hollanders, die in het café zaten, van hun uitwijzing kond doen. Er was een blond meisje bij, dat met een strak en verbeten gezicht haar jas aantrok en haar bagage bijeen ging zoeken. Zij liet haar vertering onaangeroerd staan en haar waardige houding was als een volkslied. Zelden hebben wij ons zo onrecht vaardig behandeld gevoeld. Maar ja, wat doet men als uitgewezen vreemde ling in Polen? Men gaat heen. En zo gingen wij heen. In de regen de Kalverstraat in. En keken nog eens boos om naar restaurant Polen, waar het zo als iedere Maandagmiddag om 2 uur houtbeurs is. En de ober, de man in het zwarte pak, betuigde zijn spijt, dat iedereen moest opkrassen. Maar het is een oude traditie, zei hij nog. Omdat het zo regende, zijn wij daarop maar naar de bioscoop gegaan. Naar Tuschinski, waar de film „Hoffmanns Vertellingen" draait van de Britse boog schutters Powell en Pressburger. Wel aan, de heren Powell en Pressburger kunnenons nog veel meer vertellen. Dat menen zij althans. Is de opera zelf al een hele hap, de film is een compleet diner van vijf gangen. Zodat men wel waar krijgt voor de twee gulden, die men mag betalen om in een uitermate ongemakkelijke stoel twee uur en een kwartier van het ene zitvlak op het andere te schuiven en alle huismiddel tjes tegen kramp op hun doeltreffend heid te toetsen. En toch zijn wij altoos graag in Tuschinski. Wij vinden het een imponérende bioscoop. Speciaal de wandschildering, die boven het doek is aangebracht heeft altijd onze onverdeel de aandacht. Op dat kleine muurbestek is namelijk de ganse kosmos op beknopte en overzichtelijke wijze weergegeven. Men treft er alle primaire elementen aan als de donder, de bliksem, de zee, de lucht, de storm, de aarde en de film. En daardoorheen zijn nog allerlei in teressante bijkomstigheden geweven. Zo ziet men uit de golven van de zee het hoofd van prof. mr. P. S. Gerbrandy briesend opduiken. De voormalige mi nister-president zwemt in de richting van twee geheel ontklede jongedames, die hij kennelijk denkt te gaan onder houden. Over hun onwelvoeglijke kle ding. Nadat wij ons manhaftig door de ad vertenties hadden heen geworsteld, waarop welgevormde jongevrouwen de aandacht afleiden van de aanbevolen voorwerpen, die zij aanhebben, berijden of voor huishoudelijke bezigheden aan wenden, begon de hoofdfilm. Wij von den het wel een mooie film. Offenbachs muziek sleepte ons mee, hetgeen in een bioscoop nogal wat beroering met zich meebrengt, want men moet dan na iedere aria weer naar zijn stoel terug. Moira Shearer betoverde ons met haar dansen en het spel van de fameuze ac trice Pamela Brown was eenvoudig adembenemend. De décors waren over weldigend en het ganse effect van deze reusachtige productie was verpletterend, om in de filmtaal te spreken. Wel ge zult kunnen begrijpen hoe wij ons voelden, nadat men ons achtereen volgens meegesleept, de adem benomen, betoverd, overweldigd en verpletterd had. Maar we beginnen alweer aardig te herstellen. BOEDA. De Nederlandse Comedie geeft van avond een voorstelling van „De bruiloft van Figaro" door Beaumar- chais in de Stadsschouwburg. In de titelrol: Fons Rademakers. Regie van Johan de Meester. Donderdagavond treedt de Hoofd stad-Operette in de Stadsschouwburg op met Ich kiisse ihre Hand, Mada me" van Robert Stolz met in de voor naamste rollen: Ruth Rhoden, Otto Aurich, Fritz Steiner en Herman Valsner. Onder leiding van Karl Elmendorff brengt de Nederlandse Opera op Vrij dagavond „Lohengrin" van Wagner ten tonele, met onder anderen Greet Koeman, Franz Lechleitner en Cas per Broecheler. In de andere schotiwburgen duren de reeds vermelde programma's voort, zodat u in. het Leidseplein Theater „Eens in de honderd jaar" van de Nederlandse Comedie kunt zien, in het Centraal Theater „Kra keel om het kasteel" met Nell Kop pen en in de Kleine Komedie „De appels van Eva" met Enny Mols de Leeuwe (in zeven rollen). Op de abonnementsconcerten van Woensdag en Donderdag door het Concertgebouw Orkest onder leiding van Eduard van Beinum is Monique Haas soliste. „De Messias" van Handel wordt Vrijdagavond in het Concertgebouw ten gehore gebracht door het Utrechts Stedelijk Orkest, het koor van de Handelvereniging en de vocale solisten Dora van Doorn- Lindeman, Annie Hermes, Laurens Bogtman en Leo Larsen. Het geheel staat onder leiding van Jack P. Loorij. In het Stedelijk Museum is een her denkingstentoonstelling van werk van Max Beckmann ingericht, die tot 28 Januari duurt. Emïle Viegers exposeert tot 17 December in het I.C.C. en Frans W. G. Boers tot 13 December in kïoistzaal Hamel (O.Z. Voorburgwal). Behalve schilderijen van Mena Loopuyt is er ook kunst uit Bali bij Van Lier op het Rokin tentoongesteld. i Waarom Haarlem in de tweede klasse B van de KNSB eerst twee nederlagen liet aan tekenen, zal altijd wel een raadsel blijven. Zijn ware kracht toonde het reeds in de voorlaatste wedstrijd, welke met 8—2 van BSG II gewonnen werd en of dit nog niet overtuigend genoeg was, werd thans Wee- nink I met eveneens 82 verslagen. In de competitie van de Noordhollandse Schaakbond was een pauze wegens de Sint Nicolaasdrukte. In de overgangsklasse gaat Heemstede deze strijd met vertrouwen tegemoet, ge sterkt door een voorlopige 51 voorsprong op M.S.C. Rolland gaat trachten zijn plan nen te verwezenlijken daartoe aangemoedigd door de twee overwinningen, de laatste op HSG II met 5Vi—4'A In de eerste klasse A werd de uitslag Haarlem IIZaandam I reglementair 55. In de tweede klasse A krijgt Bloemendaal II het moeilijk. De laatste wedstrijd werd met voorlopig 8'.tverloren van Wee- nink I. In de tweede klasse B werd de defini tieve uitslag van HoofddorpRolland II 46. Heemstede IIMSC II staat nog steeds op 4143!i_ HWP gaat mei optimisme de toe komst tegemoet. Na de 64 overwinning op Hoofddorp heeft het met twee overwinnin gen de leiding. Minder goed verging het het tweede tien tal van HWP, dat in de tweede klasse C de uitslag tegen Kijk Uit definitief zag worden: een 82 nederlaag. Het Oosten II werd een illusie armer door de 73 nederlaag tegen Het Oude Slot, Haarlem IIIKijk Uit staat nog steeds op 24. In de derde klasse A is de uitslag De TorensHalfweg (voorlopig 44) nog steeds onzeker. HOSC IIIHaarlem IV werd 46. In de derde klasse B trokken twee grote overwinningen de aandacht. MSC III won met 3—7 van Heemstede IV, terwijl het voor Het Oosten IV na de 2—8 nederlaag tegen SSCH oppassen wordt Inmiddels schijnen de spoorwegschakers kampioensaspiratie's te koesteren, gezien hun twee overwinningen. In de vierde klasse B werden nog twee uit slagen bekend van Het Oude Slot II een 4Vi—514 nederlaag tegen Zandvoort I en een 3J,2614 overwinning op HWP III. Spaarn- dam boekte een goede 46 overwinning op Rolland III. In de vierde klasse E verloor Het Oosten van Halfweg met 4!i—5!i. Gisterenavond is de zwemcompetitie van de kring Haarlem in het Sportfondsenbad voortgezet. Daar op deze avond de beslissing moest vallen in de klasse heren nieuwelingen, wa ren de nummers zeer belangrijk. Op de 66 2/3 meter vrije slag toonde J. Bouman van HPC zich de sterkste, In de goede tijd van 41 seconden won hij dit nummer vóór J. de Haas (HVGB) die een tijd maakte van 41.7 sec. De derde plaats werd ingenomen door J. Schrijner, eveneens van HPC, met een tijd van 41.9 sec. De 66 2/3 meter rugslag dames eindigde in een overwinning voor Jenny van Waard (DWR) die in keurige stijl de afstand af legde in 53.7 sec. De tweede plaats werd ingenomen door Ria Nelissen (DWT), die een mooie race zwom tegen Jopie Wisker (DWR). Haar tijden waren resp. 55,6 en 56.2 sec. De 3 maal 66 2/3 meter wisselslag werd op royale wijze gewonnen door de ploeg van HPC in 2 min. 29.5 sec. (J. Bezijn, F. Dijk stra en J. Bouman). Zwemcl. Haarlem plaat ste zich tweede in 2 min. 34.8 sec., terwijl HVGB zich van de derde plaats verzekerde (tiid 2 min. 35.5 sec.). Het nummer 66 2/3 meter schoolslag voor meisjes gaf het volgende resultaat: 1. E. Hölsken (Haarlem) 58.2 sec.; 2. E. van Hou ten (Haarlem) 1 min. 2.9 sec.; 3. N. de Voogd (HPC) 1 min. 3.1 sec. Tot slot werd verzwommen de 100 meter rugslag heren. Na een felle strijd won W. van Wamel (Haarlem) in de goede tijd van 1 min. 18.4 sec. W. Geurtsen van HPC bezette de tweede plaats met 1 min. 18.6 sec. Derde werd F. van Rijswijk (HVGB) met een tijd van 1 min. 19.9 sec. De voorlopige stand geeft aan dat HVGB het kampioenschap verwierf in de klasse heren nieuwelingen. De standen zijn: Heren nieuwelingen (eindstand) HVGB 1050.5; Zwemclub Haarlem 1063.3; HPC 1081; DWT 1160,6 en DWR 1170.3 punten. Meisjes: Zwemclub Haarlem 326.8: HVGB 329,5: DWT 333,7; DWR 343,1 en HPC 354,2 punten. Dames: DWT 943,9: Zwemclub Haarlem 946.7; HVGB 963,7; DWR 967,3 en HPC 1006.3 punten. Heren Juniores: HPC 252,2; DWT 269,4; Zwemclub Haarlem 269,7; HVGB 284,7 en DWR 311,4 punten. Deze dagen zijn in Haarlem be sprekingen gevoerd tussen vertegenwoor digers van de Spaanse en de Nederlandse Honkbalbond. Voor Spanje waren aanwezig voorzitter Barrio en secretaris Alvarez, die de voorzitter van de Nederlandse Honkbal- bond hebben uitgenodigd om met Pasen in Madrid te komen ter bespreking van de op richting van een Europese honkbalfedera tie. De Spanjaarden hebben al besprekingen gevoerd in Parijs en Brussel met de ver tegenwoordigers van de Franse en Belgi sche Honkbalbond en zullen nog contact opnemen met de Italiaanse en de Engelse bond. De Nederlandse Honkbalbond vertegen woordigd door het dagelijks bestuur, be staande uit de heren D. Beets, voorzitter, D. Baas, secretaris, en A. M. Hordijk, penning meester, heeft zich in principe accoord ver klaard met de oprichting van een Euro pees honkballichaam, maar zal uiteraard eerst de beslissing van het volledige hoofd bestuur moeten afwachten. Op deze bijeenkomst is ook gesproken over het houden van landenwedstrijden tussen de ploegen van Spanje en Neder land. Dit punt zal nader worden onderzocht vooral wat betreft de financiële zijde wegens de hoge reiskosten. Op de eerste avond van de Dinsdag voort gezette jubileumwedstrijden van Hof van Holland heeft deze club een voorsprong van 93 op Scheywijk (Beverwijk) behaald. De uitslagen waren: Noordman (315) 199 24 50 8,29 250 24 48 10,41 Slotemaker (145) 121 27 19 4,48 Klumperbeek (115) 115 27 14 4,25 230 22 51 10,45 311 22 61 14,13 186 17 34 10,94 Dollé (250) 250 17 62 14,17 116 22 29 5,27 230 22 43 10,45 Meijer (190) 190 35 29 5.42 Luiten (200) 200 35 30 5.71 Vanavond wordt de wedstrijd voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5