Wenende Mossadeq werd van zijn praatstoel geschreeuwd Lynne Thorn's dilemma •Clowntje Rick Krasse taal in Perzisch parlement UNO-resoluties over Zuid-West-Afrika Engeland heeft 600 millioen dollars nodig Ludamus speelde „Blijde dagen" Amsterdamse Beurs Heemstede Burgerlijke stand van Haarlem Wapens voor Nieuw Guinea in beslag genomen Aanhouding in zaak van bomaanslagen FEUILLETON Sleepboot ontvreemd uit Rotterdam Doodstraf voor Kotalla gewijzigd in levenslang Commissaris Cohen terug uit Israel Katholieke gezinspolitiek Scheepvaart Voor de kinderen WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 (Reuter). Nadat militairen gisteren na de vechtpartij in het Perzische parlement de orde weer enigszins hadden hersteld, ^erde dr. Mossadeq in de vergaderzaal -«jï en werd de vergadering voortgezet. Dr. Mossadeq bezwoer de afgevaardigden orde en rust te bewaren terwijl hU zou spreken, doch de oppositie bleef roepen en jouwen. „Indien u mij niet aan het woord wil laten komen, zal ik het volk te hulp roepen", zeide Mossadeq daarop en verliet onder uitroepen als „eruit" het spreekge stoelte. Daarop besteeg de leider der op positie, Djemal Imarai, het podium. Inmiddels had zich buiten het hek. dat het parlementsgebouw omgeeft, een me nigte ter sterkte van verscheidene duizen den personen verzameld, die schreeuwend poogde zich een weg door de poorten te banen om de afgevaardigden der oppositie in het parlementsgebouw zelf aan te val len. Drie maal viel de menigte aan, doch even zo veie keren werd zij door mili tairen, met de bajonet op het geweer, te ruggedreven. Vele aanhangers van Mossadeq verza melden zich op het plein, waaraan het parlementsgebouw is gelegen. Zij riepen luidkeels: „Wij zullen de afgevaardigden van de oppositie met onze eigen handen wurgen". Het geluid dezer kreten drong tot in de vergaderzaal door. In de vergaderzaal zelf had premier Mossadeq inmiddels wenend van ontroe ring zijn pogingen om het woord te voe ren opgegeven De leider der oppositie Djemal Imami, riep hem toe: „De Kamer is niet uw privé-eigendom. Ga maar liever de straatschenders, die u steunen, toespre ken. Ruk uit en loop naar de hel. Gij zijt een pest van onze maatschappij". Hierop verliet de voorzitter van de Ka mer het gebouw. De Kamer zette onder leiding van de vice-voorzitter de bespre kingen in besloten zitting voort. Het pu bliek en de journalisten moesten de Ka mer ontruimen. Aan het woord Nadat orde en rust hersteld waren, be- De beheerschapseommissie van de U.N.O. heeft Dinsdag een beroep gedaan op Zuid-Afrika, dat uit de vergadering van de commissie wegblijft, om de besprekin gen met de U N O. over de status van Zuidwest-Afrika te hervatten. De commis sie besloot een debat van drie dagen over de toekomst van het betwiste gebied door zich met 39 tegen vijf stemmen en acht onthoudingen uit te spreken ten gunste van een achtmogendheden-resolutie waarin het beroep is vervat. Zuid-Afrika is uit de commissie wegge bleven van het ogenblik dat deze besloot vertegenwoordigers van de Herero-stam in Zuidwest-Afrika te horen. genoemde resolutie, ingediend door Amerika, Cuba. Denemarken, Ecuador, Egypte, Irak, de Philippijnen en Thailand, verzoekt Zuid-Afrika rapporten in te die nen over het beheer van de voormalige Duitse kolonie en petities van bevolkings groepen van het betrokken gebied naar de U.N.O. door te zenden. Met 33 tegen nul stemmen bij 17 ont houdingen keurde de commissie voorts een door Cuba, Egypte, Ecuador, India en de Philippijnen ingediende resolutie goed, die verklaart, dat het enige alternatief om het mandaatstelsel te handhaven is, Zuidwest- Afrika onder beheer van de U.N.O. te stellen. (In 1947 deelde Zuid-Afrika de U.N.O mede, dat het voornemens was Zuidwest- Afrika in te lijven. De Algemene Vergade ring verzette zich hier echter tegen. De status van Zuidwest-Afrika is nog steeds die van een mandaatgebied). INTERNATIONAAL CONCOURS VOOR VIOLISTEN TE ROME. De nationale academie „Santa Cecilia" te Rome houdt in 1952 een internationaal con cours voor violisten, waaraan vrouwelijke en mannelijke violisten kunnen deelnemen die op 1 Januari 1952 de leeftijd van 30 jaar nog niet bereikt hebbsn. Van 15 Mei af zullen de candidaten proeven van be kwaamheid moeten afleggen. De eerste prijs bedraagt 1.000.000 lire. HAARLEM, 11 December 1951 GEHUWD: 11 Dec.. J. N. de Wit en G. L. Eschauzier; A. van den Berg en L. M. van de Kerkhof. BEVALLEN van een zoon: 8 Dec., C. M. PompeHulsebosch; 9 Dec., P. J. Oudshoorn Aubroek; 10 Dec.. G. B. MingaarsHospes; J. H. L. BevelanderVlutters. BEVALLEN van een dochter: 10 Dec., M. R. G. RoossienJansen; J. A. van der Eem te Kloeze; W. J. F. de NooijScheurman; L C. Nobels—Karl. OVERLEDEN: 9 Dec.. J. G. van Dapperen, 80 j., Karei van Manderstraat; H. Luidens. 70 j., Weltevredenplein: 10 Dec.. A. E. C Tie- meijer—Geerlings, 78 j„ Gasthuisvest. klom Mossadeq opnieuw het spreekge stoelte voor het uitspreken van een rede van anderhalf uur. „Zolang er geen motie van wantrouwen tegen mijn regering is in gediend en door de Kamer aanvaard, zal zij aan het bewind blijven. Wij zullen, on danks de wijze waarop men ons uitdaagt dooreaan met het or<*anicpren van vr"» verkiezingen, daar de hervormingen, die wij in ons land willen uitvoeren, niet los kunnen worden gezien van op deze wijze gehouden verkiezingen". Aan boord van de „Blitar" in Tandjong Priok DJAKARTA (Aneta). Een woordvoer der van het militaire commando van Dja karta heeft Aneta in verband met een be richt, dat Indonesische autoriteiten aan boord van het Nederlandse schip „Blitar" wapens van boord hebben gehaald, het volgende medegedeeld: „Naast een hoe veelheid wapens voor Indonesië bevonden zich aan boord van de Blitar nog 137 kis ten met wapens, technische apparaten et cetera, die niet bestemd waren voor Indo nesië". De woordvoerder zei, dat de havenauto riteiten alvorens tot inbeslagneming over te gaan, hebben gevraagd of er nog andere wapens dan die bestemd voor Indonesië aan boord waren, waarop de kapitein dui delijk heeft geantwoord: „Neen". Bij op nieuw aandringen werd toegegeven, dat er inderdaad nog andere wapens aan boord waren. Naar het A.N.P. verneemt, waren de door de Indonesische autoriteiten te Tandjong Priok in beslag genomen wapens een zen ding uit Nederland, bestemd voor de ma rine in Nieuw-Guinea. BREMEN (Reuter). De West-Duitse politie, die een onderzoek instelt naar de drie bomaanslagen, welke twaalf dagen ge leden in Noord-Duitsland plaats hadden, heeft meegedeeld, dat zij een man heeft gearresteerd, die zy van de aanslagen ver denkt. Deze man, de 25-jarige Erich von Ha- lacz, werd Zondag te Nienburg in Noord- Duitsland aangehouden. Volgens de politie is hij de afgelopen weken herhaaldelijk in Bremen geweest, waar een van de bom men ontplofte. Ook heeft de politie mee gedeeld, dat de schrijfmachine, waarop de adressen voor de pakketten werden ge schreven, achterhaald is. Von Haiacz had bij zijn arrestatie papieren bij zich, die op dezelfde machine waren geschreven. Volgens berichten uit Oost-Duitsland heeft de politie aldaar twee personen aan gehouden, wier signalement overeenkomt met dat van de mannen, wier aanhouding eerder werd verzocht. Te Alsdorl by Aken is uit een passeren de auto een bom geworpen voor een pomp station van de Shell. De bom ontplofte, doch richtte geen schade aan. Volgens de politie was het een zelfgemaakte bom, die verpakt was in een kartonnen doos. Bekentenis Von Haiacz heeft na een politieverhoor van vijf uur bekend, dal hij heeft deel genomen aan drie pakketbomcomplotten in Noord-Duitsland. De Amerikaanse bladen melden dat Engeland om ongeveer 600 millioen dollar aan Amerikaanse hulp gedurende de ko mende 6 maanden heeft verzocht, teneinde een nieuwe financiële crisis te voorkomen. Engeland maakte het duidelijk, dat het de voorkeur zou geven aan indirecte steun boven formele schenkingen, zo werd in de berichten uit Washington medegedeeld, waaraan nog werd toegevoegd, dat moge lijkheden werden genoemd als Amerikaanse aankopen op grote schaal van Britse mili taire goederen voor de West-Europese defensie. Welingelichte ambtenaren zei den, dat Amerika waarschijnlijk Engeland niet meer dan de helft van de 600 mil lioen dollars, die verlangd worden, zal schenken Zij voegden daaraan toe, dat de Britse aangelegenheid verleden week met de ECA besproken is. De ambtenaren ver klaarden, dat de Amerikanen geen belofte deden, maar naar verluidt zouden zij na bestudering van de Britse zaak tot de gevolgtrekking gekomen zijn, dat Enge land dringend hulp nodig had. In de Straatsburgse Assemblée verklaar de jhr. van de Goes van Naters, de Neder landse vice-voorzitter van de commissie van Algemene Zaken: „Ik meen, dat Engeland 600.000.000 dollar van Amerika nodig heeft. Ik hoop dat de Verenigde Staten er op zullen aandringen, dat de Europese een heid gelijke tred hiermede houdt". door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 6) 9 Jean is daar ook. Ze doet een rustkuur, na de vermoeienissen van haar diensttijd in de oorlog, en voorlopig schijnt ze van die rust nog niet genoeg te hebben. Jean is jong, aardig om te zien en vrolijk en met haar kun je precies de vacantie heb ben, die voor jou nodig is.. Ze zal wel griezelen, als ik haar schrijf, dat er een vrouwelijke dokter komt logeren, want ze heeft een gezonde afkeer van blauwkou sen". „Waarom zou u het haar vertellen?, vroeg Lynne en ze lachte ondanks zich zelf. Hij keek haar even verrast aan. Dan draaide hij zijn hoofd om en riep: „Man- nerley, kom eens even hier!" Preston Mannerley gaf onmiddellijk ge volg aan dit verzoek, als een jongen, die door het schoolhoofd geroepen wordt. Het was duidelijk, dat Mannerley, die ook enige tijd onder de grote man gewerkt had, een diepe eerbied voor hem koesterde. „Heeft u mij nodig, dokter Harris?" „Je moet me eens wat vertellen", zei Philip Harris „Geloof jij, dat iemand, die dit meisje ziet niét onmiddellijk zou ra den, wat haar beroep is? Kijk niet zo ver baasd, ik stci je een heel eenvoudige vraag. Ben je van mening, dat iemand in dit meisje niét onmiddellijk de dokter zou herkennen?" Nog steeds niet helemaal van zijn ver bazing bekomen, keek Mannerley naar Lynne's blozende, verontwaardigde ge zichtje. Wat mankeerde de oude Harris? Het was overduidelijk, dat Lynne woe dend was om 't een of ander, en waarom moest hij er nu bij gehaald worden? „Dr. Thorn is inderdaad het type van de vrouwelijke dokterbegon hij aarzelend. Lynne draaide zich om in een onmach tige woede. De tranen brandden in haar ogen en haar keel was droog. De oude dokter lachte vrolijk en beduidde Manner ley hen weer alleen te laten. „Alweer die nare waarheid, Lynne", zei hij plagend. „Ik ben ervan overtuigd, dat je dat frivole dochtertje van mij niet om de tuin zult kunnen leiden". Haar ogen schitterden en haar wangen gloeiden, toen ze heftig uitviel: „U zult versteld staan, dokter Harris. Het zal me gelukken. Ik zal bij uw dochter gaan lo geren en ik durf er iets onder te verwed den, dat noch zij, noch iemand van het gezelschap daar, achter mijn beroep zal In „Ludamus" zijn enige van de beste katholieke amateurs verenigd. Het wekt daarom verbazing dat de voorstellingen van deze toneelgroep de laatste tijd nogal ver beneden de mogelijkheden blijven. Zo deden wij gisteravond bij de opvoering van „Blijde Dagen" in de schouwburg te Haarlem weer een teleurstellende erva ring op. De wel zeer gebrekkige rolkennis was daar voor een belangrijk deel de oor zaak van, want maar al te dikwijls haperde er iets aan het samenspel, hetgeen zeker in dit geval niet had mogen gebeuren. Overigens moet ik herhalen wat ik reeds enkele jaren geleden schreef, toen Comedia dit stuk voor het eerst vertoonde: „Blfjde Dagen" is werkelijk onuitstaanbaar verve lend, al kan men daar blijkbaar anders over denken. Het werd geschreven (in 1934!) door de bekeerling Philip Barry, een auteur waarvan men aanvankelijk uit zonderlijk hoge verwachtingen koesterde en die met zijn cynisch-realistische „Phila delphia Story" (hier te lande kort voor de oorlog met veel succes door het Centraal Toneel van Cees Laseur gespeeld) het toppunt van zijn kunnen bereikte. Vroeg of later worden al zijn personen gedreven tot openbaring van hun diepste innerlijk. Zo ook hier. Maar helaas zijn in dit „mo derne spel rond Kerstmis" alleen volslagen onbelangrijke of oppervlakkig getekende wezens aan het woord, waarbij nog komt dat de verkondigde wijsheden teveel aan een stichtelijke scheurkalender herinneren en dat de vleugjes humor het zout des levens missen. De geschiedehis komt op het volgende neer: een non keert voor een paar dagen terug bij haar familieleden en bemerkt dat het leven van de meesten van hen op een dood spoor is gekomen. Het blijmoedige vertrouwen, dat van haar uitstraalt, doet het licht der zelfkennis voor hen opgaan. Zy geraken tot inkeer en zullen betere wegen kunnen inslaan. Intussen leerde de inspanning van Comedia ons reeds dat het geenszins eenvoudig is deze zoetigheden smakelijk op te dienen. Toeschouwers van de destijds gegeven voorstellingen zullen zich echter desondanks nog wel de ver dienstelijke prestaties van Mimi Boesnach en Ellen Vogel voor de geest kunnen halen. Het trekken van vergelijkingen zou on rechtvaardig zijn, al haalt men zich dez? handicap op de hals door in het voetspoor van onze beroepsgezelschappen te treden.' Maar het is gemakkelijk te begrijpen dat „Ludamus" de keuze op „Blijde Dagen" heeft laten vallen, daar de gelegenheden tot verkondiging van een geloofsovertuiging door middel van de dramatische kunst nu eenmaal niet voor het opscheppen liggen. De krachten van Ans Swart schoten tekort om van zuster Christina een creatie te leveren, die de gulle beminnelijkheid zelve verbeeldde. Daarvoor was haar optreden te beperkt van allure. Niettemin verdiende haar poging veel waardering. Zij was har telijk, goedlachs of bezorgd, al naar ge lang de situaties dit eisten en bracht vol doende overtuiging en begrip mee. De rol met de meeste kansen is die van de in haar huwelijksleven teleurgestelde Terry en het mag gezegd worden dat Con van Moorse- laar daar lang niet slecht gebruik van maakte, zij het dan te weinig ad rem en met onvoldoende beneerste overgangen. Verder moeten Guus Boersma en Wim de Ree nog worden genoemd. Regisseur Kraakman dient in de toekomst zijn ensem bles beter in de hand te hebben. D. K. Vanmorgen in alle vroegte is uit de St. Jobshaven te Rotterdam de sleepboot „Swift" gestolen van de firma C. Swart- touws Stuwadoors Maatschappij. De kapi tein bemerkte vanmorgen dat de boot was verdwenen. De post Hoek van Holland van Dirkzwagers Scheepsagentuur heeft ge meld, dat de „Swift" vanmorgen om zeven uur zee heeft gekozen. De rivierpolitie te Rotterdam verzoekt op de op zee vertoe vende schepen naar deze sleepboot te wil len uitkijken en van de positie melding te maken. Vermoedelijk is er één lid van de beman ning aan boord. 3-3Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A DeU Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 85* 85* 156 156* 174 176 166 166 161* 161* 285 284* 92 90* 178* 178* 137* 138 98* 96* 72* 71 162* 162* 162 162 159 159 54* 54 55 55 46* 46 71* 71 46* 46* 44* 43* 169* 171 's-GRAVENHAGE. Bij wijze van gratie is de aan J. J. Kotalla opgelegde doodstraf veranderd is levenslange gevangenisstraf. Kotalla is destijds ondercommandant ge weest in het „Durchgangslager" te Amers foort en hem was onder meer ten laste ge legd, dat hij honderd gevangenen had neergeschoten. De gratieverlening is uitsluitend gegrond op de omstandigheid, dat de na de eind uitspraak van de Bijzondere Raad van Cassatie uitgebrachte psychiatrische rap porten concludeerden tot verminderde toe rekeningsvatbaarheid. Op deze grond is, ondanks de onmense lijkheid der door Kotalla gepleegde feiten, de tenuitvoerlegging van de zwaarste straf niet langer verantwoord geacht. Taxichauffeurs worden r\jk in Tel Aviv Commisaris L. A. A. Cohen, hoofd van de Amsterdamse verkeerspolitie, is terug uit Israel, waar de commissaris op uitno diging van de Israëlische autoriteiten ver keersproblemen heeft bestudeerd. Hij vond het leven in Israel zeer moei lijk, vooral voor de huisvrouwen. De wo ningproblemen zijn er onbeschrijflijk. Alleen brood is er voldoende zodat er geen honger wordt geleden. Werk is er voor iedereen als er voldoende materiaal zou zijn. Ambte naren kunnen er van hun salarissen niet rondkomen. Taxichauffeurs daarentegen zijn er de rijkaards. Die taxi's vormen juist een van de grote problemen in het verkeer. Er zijn er namelijk veel te veel, als gevolg van het feit, dat de autobussen het vervoer op geen stukken na kunnen verwerken. Er zijn ook naar verhouding veel meer particuliere auto's dan in Am sterdam. Tel Aviv, de stad waar de com missaris drie maanden is geweest, heeft 350.000 inwoners en een oppervlakte als Amsterdam-Zuid met een stukje van Am sterdam-West. De mensen wonen er dus dicht op elkaar en er bestaat een voetgan gersprobleem, waarbij het Amsterdamse voetgangersvraagstuk maar kinderspel is. In de stad zijn op slechts twee plaatsen verkeerslichten. Over de verkeersproblemen van Tel Aviv bracht commissaris Cohen een rap port uit van zeventig getypte vellen. Hij dicteerde het in het Duits, want nergens was een typiste te vinden die in het Engels kon opnemen. Nu wordt het door drie experts in het nieuw Hebreeuws vertaald. Deze taal is nieuw en kent verscheidene verkeersuitdrukkingen niet zodat de ex perts elkaar over de juiste omschrijving in de haren zitten. Voor de Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van 4 December, de volgende bijdragen ontvangen: S. ƒ10.—; D. L. ƒ50.— C. G. B. ƒ10,—; D. v. W. ƒ50.—; Mr. C. M. J. A. J. ƒ7,50; Mevr. W. A. M. G.—H. 2,—; J. D. B. 5,—; W. M. v. H. ƒ10,—; v. L. 25,—; J. R. 5,—; R. v. S.H. ƒ2,50; K. R. v. S. ƒ50,—; T. K. B. 2,50- G. A. B. 25,—; Mevr. I. D.—D. f 2,50; N. S. G. ƒ5,—; L. J. v. L. K. ƒ2,50; A. V. ƒ6,—; Mevr. M. L. v. W.—S. 10,—; P. M. v. D. ƒ5,—; Mevr. S. M. B.—V. ƒ10,—; A. B. 10,—; W. B. 5,—; Mevr. J. A. J. v. D M. 10,—; J. G. 25.—; M. 10.—; S. A. 100,—; D. B. 25,—: N. N. ƒ5,— A. V. ƒ2,50; Mevr. L. H. 1,—; L J. M. A. W. ƒ10,—; A. S. A. ƒ5,—; B. B. ƒ2.50; L. A. v. B. ƒ10,—; J. H. H. v. B. ƒ2,50: Mej. G. G. ƒ2.50; Mr. J. A. d. I. H. ƒ50.—: G. R. ƒ10,—; Feestavond „Ex celsior" f286.77; E. W. ƒ3.—; Th. G. M. 20,—; Mevr. D. v. d. W.—v. A. ƒ10,—. Totaal 901,27, zodat nu is ontvangen 2320,52. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal nog gaarne bijdragen van u in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12. als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308. De heer J. Peters, die voor de K.V.P. zitting heeft in de Tweede Kamer, sprak gisteravond in het Heemsteedse Parochie huis over de katholieke gezinspolitiek. Hij merkte op dat vooral in niet-katholieke kringen een neergang van het gezinsleven valt te constateren. De heer Peters weet zulks onder meer aan de geloofsafval, waardoor volgens hem de heiligheid van het huwelijk ernstig wordt aangetast. Ook in de litteratuur en de film zijn oorzaken te vinden die een nadelige invloed op het gezinsleven hebben. Dan is er voorts de techniek, die even min heeft nagelaten in menig gezin de band tussen ouders en kinderen te ver zwakken. De film bijvoorbeeld is er oor zaak van dat de uithuizigheid sterk toe neemt. De gecompliceerde maatschappij, die de taak van het gezin allerminst ver gemakkelijkt, noemde de heer Peters ver volgens een andere oorzaak van dit ver schijnsel. De arbeid van de gehuwde vrouw kan nog aan deze reeks worden toege voegd. De heer Peters betoogde dat het voor een katholieke politicus een gewetenszaak is, het gezinsleven te beschermen en te sti muleren. Het zijn overigens alleen de ka tholieken die dit standpunt huldigen. Als de factoren die de katholiek hierin alleen doen staan, noemde hij de onwil, de angst en de onkunde van de tegenpartij. De onwil, aldus spreker, is vooral te con stateren bij diegenen, die een materialis tische levensopvatting hebben. Een groep, waartoe een groot deel van de Nederlandse bevolking behoort. De angst leeft, volgens de heer Peters, vooral bij hen, die in de katholieke gezinspolitiek een Rooms im perialisme zien en de onkunde bij de te genstanders die in een daling van het ge boortecijfer een voordeel voor de volks huishouding menen op te merken. De stij ging van het geboortecijfer, zo betoogde de heer Peters, valt echter niet waar te ne men in katholieke maar juist in niet- katholieke gezinnen. De heer Peters zei het te betreuren dat de kinderbijslag reeds bi.i het eerste kind wordt verleend, en voegde daaraan toe dat deze maatregel niet gebruikt mag worden om er een argument, uit te smeden tegen de katholieke gezinspolitiek. Ook de militaire dienst laat zijn invloed op het gezin gelden. Zij betekent namelijk dikwijls een niet onbelangrijke inkomsten derving, zodat de K.V.P. dan ook in de bres heeft gestaan ter verkrijging van een betere kostwinnersvergoeding aan dienst plichtigen. De heer Peters besloot met te zeggen: „Er is een tijd geweest dat wij een school strijd moesten voeren, thans moeten wij voor het gezin strijden. Wij hopen dat wij de moed en de energie kunnen opbrengen om ook uit deze strijd als overwinnaars te treden. Wij moeten er in de eerste plaats voor zorgen onze eenheid te bewaren". Aalsdijk, 10 v. R'dam te New Orleans. Alwaki, 10 van Rio de Janeiro. Arendskerk, pass. 10 Guardafui. Almkerk, 11 van Antw. te R'dam. Adinda, 6 van Haiphong te Hongkong. Agamemnon, 11 te Pto Cabello. Alcyone, pass. 10 Malta. Almdijk, 10 330 m. Z.ZW. Bermudas. Aludra, 10 260 m. NO. Flores. Amstelvaart, 10 230 m. ZZO. Havanna. Armilla, 5 te Haiphong v. Saigon. Aard Ijk, 10 240 m. ZW. Lands End. Alamak, 10 80 m. Napels n. Genua. Aldegonda, 10 van Pladju naar Bangkok. Alderamln. 10 560 m. NW. Flores. Amsteldijk, 10 370 m. Z. Kp. Ras. Annenkerk, 10 rede Adelaide. Arnedijk, 10 420 m. N.NW. Flores. Arundo, 10 650 m. W. Azoren. Averdijk, 11 v. Hamburg te Bremen verw. Alcyone, 14 Port Said verwacht. Alhena, 11 te Santos. Alioth, 11 van Las Palmas n. Antwerpen. Ampenan, 12 te Halifax. Aldabi. pass. 12 Canarische eiL Algenib, 12 te R'dam v. Antwerpen. Alkaid, 12 te R'dam v. Hamburg. Alblasserdijk, 11 op Schelde bij Antwerpen Wat waren de Kabouters blij! Nu zouden ze misschien een land vinden, waar ze rustig konden leven Wel was de kust, die ze ontdekt hadden, nog heel erg ver weg; maar ze stuurden de boot er recht op aan en zouden in enkele uren het land wel kunnen bereiken. Opgewonden stonden ze aan dek te praten en te turen. Wat zouden ze daar straks aantreffenEen land met bewoners, die hun goedgezind zouden blijken? Met de wind achter en een flinke vaart zeilde het schip in de goede richting. Steeds duidelijker konden ze de vreemde kust waarnemen. En eindelijk waren ze er al dichtbij, ze zagen twee pieren, die een veilige invaart mogelijk maakten, en een vuurtoren boven op een duintop. De burgemeester keek er aandachtig naar. „Zien jullie dat?", zei hij verheugd. „Dat is niet door mensen gebouwdIk zou zeggen, dat daar soortgenoten van ons wonen. Laten we 't hopen, dan worden we waarschijnlijk wel goed ontvangen en is er geen gevaar om er aan land te gaan! En zo waagden ze het, de rivier op te varen, toen ze die hadden bereikt. ADVERTENTIE DAMES LEDEREN KLEDING komen binnen veertien dagen na mijn aankomst". Hij keek haar geamuseerd aan. „Kalm aan meisje, zo'n weddenschap verlies je en ik kan toch geen geld van je aanne men. Je bent nog geen uur in Jean's ge zelschap, of je zult haar al verteld heb ben, dat ze haar amandelen moet laten knippen, als ze ooit helemaal goed gezond wil zijn". „Voor mijn part blijft ze er haar hele leven mee sukkelen, ik zal er heus mijn mening niet over ten beste geven", ant woordde ze fel. „Durft u de weddenschap met mij aan? Ik wed dus met u, dat ik twee weken bij uw dochter zal logeren, zon der dat iemand daar er achter zal komen, wat mijn beroep is. Ik wed om 5 Pond. Accoord?" Hij grinnikte. „Maar ik win 't Lynne, en ik kan geen geld van je aannemen! Hoe 't ook zij, omdat .ie zo aandringt, accep teer ik de weddenschap! Ik zal Jean van avond nog schrijven, dat je de volgende week komt. Blijf zo lang als je wilt, veer tien dagen, een maandDe lucht daar in Sussex werkt als een tonicum en Jean is ook een prims stimulans. Misschien heb jij óók wél een goede invloed op haar", voegde hij er aan toe, terwijl hij met een onhandig gebaar even langs haar arm streek. „Ik zal Jean schrijven, dat je een patiënt van me bent, die verandering van lucht nodig heeft. Afgesproken?" Op dat moment werd ae oude dokter weggeroepen en Lynne bleef alleen ach ter, volkomen onthutst over wat ze zich zelf aangedaan had. Ze zou niet alleen een vacantie, waarnaar ze helemaal hiet verlangde, moeten nemen, maar ook ge durende veertien dagen het soort leven moeten leiden, dat ze jaren geleden zon der enige spijt, opgegeven had om zich geheel aan haar werk te wijden. Maar wat had ze anders kunnen doen tegen over Harris en Mannerley, die er beiden kennelijk aan twijfelden, dat ze naast een goede dokter ook een bekoorlijke jonge vrouw zou kunnen zijn? Alle verborgen vrouwelijkheid in haar kwam naar voren en eiste vergeten rechten op. Ze zou hun eens wat laten zien! Ze zou deze twee dokters en alie andere collega's laten zien, dat zij ondanks haar harde werken en snelle studio, die onder vaak moeilijke omstandigheden was verricht een echte vrouw was! Ze zou hun tonen, dat haar strenge doktersjas en weinig aantrekke lijke coiffure vervangen konden worden door bekoorlijke vrouwelijkheid! Een dag of vier later, toen ze over het gehele voorval niet zo veel meer nadacht, vond ze op een middag in de kliniek een brief van dr. Harris, waarin een brief van zijn dochter ingesloten was. Ze las de brief met gretige belangstelling en eigen lijk verbaasde ze zich over het gevoel van opwinding, dat ze onderging. De oude dokter had dus werkelijk gemeend wat hij zeide. De ingesloten brief was harte lijk en vlot geschreven, Jean leidde ken nelijk een vrolijk leventje en wilde van geankerd (mist) v. R'dam n. Golfhavens. Amstelveen, 13 te Halifax. Ariadne, 12 te Bremen van Amsterdam. Bennekom, 10 te La Guaira. Billiton, 10 v. Aden naar Perzische Golf. Bali, 7 van Galveston n. Lake Charles. Bantam, pass. 10 Daedalus n. Damman. Barendrecht, 10 290 m. N. ten W. Madeira. Bawean, 10 v. Soerabaja n. Bandjermasin. Bloemfontein, 10 220 m. Z. Dakar n. Kaapstad. Blijdendijk, 10 600 m. O. Kp. Race n. Antw. Bonaire, 10 1060 m. NO. Barbados. Britsum, 10 500 m. NW. Finisterre. Bintang, 11 van Belawan naar Madras. Boskoop, 12 te Antwerpen. Boissevain, 8 v. Durban naar Beira. Bacchus, 11 te Amsterdam v. Vlissingen. Baarn. 11 te Rotterdam v. Hamburg. Ceronia, pass. 10 Port Said. Caltex The Hague, 10 v. R'dam naar Sidon Cleodora, 10 180 m. Z.ZO. Bahia. Coryda. 10 880 m. O. Bermudas. Caltex Delft, pass. 10 Kreta. Callisto, pass. 10 ten Z. Scilly's. Castor, 11 v. Pto Cabello te Curasao. Cottica, 10 950 m. ZW. Madeira. Ceram, 11 v. Calcutta of Madras. Celebes, 11 te Amsterdam v. Djakarta. Congostroom, 12 van Antwerpen n. Bordeaux. Diemerdljk, 10 van Vancouver n. R'dam. Dalerdiik, 10 270 m. Z. ten W. Kingston. Delft, io 1200 m. ZW. Flores n. Antw. Duivendrecht, 11 verder van Breakser licht schip (waar geankerd was). Delftland, 12 te Las Palmas. Drente, vevrn. 13 v. Oslo n. Stavanger en Hamburg. Etrema, 11 op de Thames van Humber. Esso Den Haag. 13 Aruba verwacht. Esso Rotterdam, 14 Vado verwacht. Friesland (KRL), 10 Tj. Priok n. Aden. Friesland (SSM), 10 van Huelva n. R'dam. Gooiland, 11 v. Las Palmas naar Amsterdam. Heelsum, 6 v. Tampa, naar Houston. Heemskerk, 11 van Sydney te R'dam. Hersilia, 11 v. Curagao n. Aruba. Helena, 10 500 m. NO. Pto Plata n. Antw. Iiestia. 10 630 m. ZW. San Miguel. Hecuba, 12 te Bremen v. Amsterdam. Hydra, 12 v Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Ittersum, 11 te R'dam v. Galveston. Jagersfontein, 10 400 m. O.NO. St. Helena. Japara (KRL), 12 te Suez. Jupiter, 11 te Amsterdam v. Hamburg. Kota Baroe, 10 van Tj. Priok n. Singapore. Kaloekoe, 10 van Benkulen naar Padang. Kedoe, pass. 10 Ouessant. Kota Gede, 11 van Colombo naar Pnrt Soedan. Kota Inten, 11 van Suez naar Aden. Kieldrecht, 11 te Hongkong. Laagkerk, pass. 10 Gibraltar n. Genua. Laertes. 11 te Aden. Lieve Vrouwekerk, 10 v. Colombo n. Madras. Loosdrecht, 10 v. Aden naar Colombo. Lissekerk, pass. 11 Perim. Lekerkerk, 10 100 m. NO. Port Soedan. Leuvekerk, pass. 10 Kanaal eil. Leopoldskerk, 11 te Alexandrië. Lindekerk. pass. 12 Ouessant. Leersum, 11 v. Galveston n. New Orleans. Mataram, 10 rede Amurang. Manoeran, verm. 12 v. Marseille. Macuba, pass. 10 Startpoint. Marisa, 10 370 m. Z. San Salvador. Marken, pass. 10 Ouessant. Maetsuycker, 8 v. Tj. Priok te Fremantle. Malea, 3 van Sorong n. Yokohama. Maas, pass. 11 Gibraltar. Mapia, 12 Pondi Cherry verwacht. Mirza, 11 v. Durban n. Menaelahmadi. Maaskerk, 10 te Luanda. Molenkerk, verm. 13 v. Luanda n. Lobito. Notos, 7 Ciudad Trujillo n. Port au Prince. Nestor, 10 v. Calamata te Tel Aviv. Nieuw Holland, 11 Semarang verwacht. Nigerstroom, 10 320 m. ZW. Kp. St. Vincent. Noordam, 10 250 m. W. Scilly's. Ovula, 12 v. R'dam te Curagao vedwacht. Oberon, 10 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Orestes, 11 v. Port of Spain te Paramaribo. Ootmarsum, 10 540 m. NO. Flores. Oranje, pass. 11 Ouessant. Parkhaven, 12 v. Antwerpen te Buenos Aires verwacht. Prins Johan Willem Friso. pass. 10 Kp. Race Poseidon, 11 v. Paramaribo te Amsterdam. Prins Willem III, 11 780 m. W. Cp. Clear. Prins Fred. Hendrik, 10 550 m. W. Scilly's. Prins Willem II, 10 430 m. NW. Flores. Polydurus, pass. 11 Malta. Prins Maurits, pass. 12 Gibraltar. Prlns Philips Willem, 12 v. R'dam n. St. John. Prins Willem IV, 12 v. R'dam n. Hamburg, Sluiskil en Barcelona. Prins Willem V, 12 v. R'dam n. Antwerpen, Rouaan en Duala. Rondo, 10 v. Singapore n. Belawan. Rijnland. 11 v. A'dam te Buenos Aires. Ridderkerk, 10 v. Zanzibar te Mombassa. Rotti, 8 v. Los Angeles n. Cristobal. Rijndam, pass. 10 Scilly's. Riouw, 20 dwars Singapore eil. Rijnkerk, 10 dwars Malakka n. Karachi. Rijndam, 10 bij Plymouth. Rempang, 11 v. Semarang n. Soerabaja. Riouw, 11 rede Djakarta. Rossum, 11 van Amsterdam n. Casablanca. Raki, 12 v. Antwerpen te Londen. Stad Breda, 10 v. Narvik te Emden. Stad Schiedam, pass. 10 Finisterre. Straat Makassar, 10 te Dar es Salaam. Schiedijk. pass. 10 Minlcoy n. Penang. Salland, 10 60 m. W. Finisterre. Sibigo, 11 v. Tj. Priok te Makassar verwacht. Sliedrecht, 10 220 m. NW. Tristan da Cunha. Stanvac Djirak. 11 te Sungeigerong verw. Salatiga, 12 Colombo. Samarinda. 11 van Soerabaja n. Palembang. Sibajak, 11 te R'dam v. Indonesië. Straat Malakka, 9 van Singapore n. Rio de Janeiro. Stentor, 11 v. Paramaribo n. George Town. Teiresias, pass. 11 Kp. Bon. Tjiluwah, 12 Tj. Priok verwacht. Tomini, 10 v. Tj. Priok n. Semarang. Trompenberg, 11 te Duinkerken. Tabian, 14 IJmuiden verw. v. Tj. Priok. Tawali, verm. 15 v. Soerabaja n. Semarang. Taria. 10 dwars Fremantle. Tiberius, 6 van Houston n. New Orleans. Tjikampek, 10 dwars Palawan. Tankhaven III, 11 Singapore verwacht. Tero, 10 160 m. ZO. Bahia. Tiba, pass. 10 Abrolhos. Tjiwangi, 10 v. Tj. Priok n. Singapore. Tosari, 10 720 m ZW. Flores. Talisse, pass. 11 Anderhalfgraadskanaal. Tarakan, 11 van Colombo naar Diibouti. Tjipanas, 11 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Tegelberg, 9 te Hongkong. Titus, 11 te R'dam van Valencia. Tjisadane, 11 v. Santos naar Rio de Janeiro alwaar 12 verwacht. Teucer, 7 van New York te Galveston. Utrecht, 11 te Singapore. Uni, 3 van Pto Padre n. New Orleans. Van Heutz, 7 van Hongkong naar Singapore. Veendam, 11 van New York naar R'dam. Winterswijk, pass. 10 Gibraltar. Waal, 8 van Cp. Haittien te Houston. Willemstad, 10 680 m. NO. Martinique. Westerdam, 10 390 m. Z.ZW. Kp. Race. Wieldrecht, 10 480 m. ZO. Fernando Noronha. Woensdreeht, 10 130 m. NW. Mona eil. Waterman, 11 350 m. O.ZO. Albany. Willem Ruys, 11 te Singapore. Zuiderkruis. 11 42e m. Cp. Palmas. moeilijkheden niets weten. Ze steunde volgaarne haar vader's uitnodiging en voegde eraan toe: „U zult het vast gezellig vinden. Er lo geren hier nog enige meisjes, die in de oorlog gediend hebben en nu uit willen rusten, en we vinden altijd wel geschikte partners. Er zijn hier nog een paar rege- ringsbureaux uit de oorlogstijd, die men blijkbaar vergeten heeft op te ruimen, en daar werken diverse charmante jonge kerels die we voor feestjes uitnodigen. Vader schrijft, dat u van de een of andere lugubere ziekte herstellende bent, maar dat u geen speciale behandeling nodig hebt. Dat is een grote opluchting voor me, want ik ben niet erg goed met zieken. Vreselijk hè? Jimmie vindt dat ook, maar die plaagt me nu eenmaal altijd. Zelf kan hij echter niet veel zeggen, want hij heeft een abnormale afkeer van vrouwen in uni form en uiterlijk kenbare beroepen. De vorige week is hij nog rustig van een feest je weggelopen, toen een studente in de biologie hem een of andere ontdekking wilde gaan uitleggenHij vindt, dat zulke vrouwen opgesloten moeten worden. Hij zal er ook nog zijn, als u komt. U hebt waarschijnlijk wel van hem gehoord: Jimmie Mathers, de knapste man, die er bestaat, en een bandleider van topklasse. U zult hem ook wel aardig vinden. Wc verheugen ons allemaal dat u komt en we hopen 't u naar de zin te maken. Hartelijke groeten, Jean Harris". De hoofdverpleegster, die terugkwam van een ronde door de zalen, was verrast Lynne aan te treffen, verdiept in het lezen van een brief. „U zult geïnteresseerd zijn, dokter, in het verloop van dat geval van nierste nenbegon ze, maar Lynne keek haar niet een wonderlijk afwezig lachje aan. „Jimmie Mathers", herhaalde ze zachtjes voor zich heen. „Jimmie Mathers, dat kèn toch niet Nee, dokter, de man heette Smith", zei de verpleegster streng, „herinnert u zich het geval niet? Hij kwam de vorige week hier en u zei Lynne streek haar jas recht en met een lachje, dat de verpleegster vreemd voor kwam, volgde ze deze door de lange gan gen. Ze liep als in een droom en met haar hand voelde ze zo nu en dan in de zak van haar schort, of de brief er nog in zat. Vaag zag ze de figuur van dr. Mannerley langs komen en in een van de operatiekamers verdwijnen, ,,'n Fantastische dokter", zuchtte de verpleegster vol bewondering. Lynne keek haar even aan en voelde iets van irritatie. Het was haar wonderlijk te moede en ze zocht naar een verklaring. Was 't enkel en alleen om het feit, dat ze binnen enkele dagen Jimmie Mathers weer zou zien? Jimmie Mathers, die vele jaren geleden naast haar had gewoond, die haar altijd geplaagd èn bewonderd had, met wie ze een eerste kinderlijke liefde had be leefd en die gezworen had nooit een ander meisje dan haar te zullen liefhebben...., (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6