De Zuid-Afrikaanse delegatie blijft voorlopig weg uit UNO-Assemblée Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stille Armen Resolutie der beheerschapscommissie zette kwaad bloed Engeland zou bereid zijn tot nieuw verdrag met Egypte W.H.N.V.A. Westelijken herzien hun ontwapeningsvoorstellen Dr. Malan: „De UNO pleegt aggressie tegen ons" Contributie voor de UNO Voor de Stille Armen Het woord is aan. Voor een Europees atoomcentrum Huren moeten omhoog (Wij Houden Niet Van Afkortingen) Russisch schip redde Belgische opvarenden Sukarno is „bezeten van de idee-Irian" Egyptische ambassadeur nog niet vertrokken Minister In 't Veld: Tot 145 a 150 percent van vooroorlogs peil Een dode bij autobotsing Opnieuw aanvallen in Indochina Beiers minister kreeg een „tip" fie JAARGANG No 134 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 293 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks b eh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET verheugt ons dat de vierde ver antwoording van bijdragen, door onze lezers geschonken voor een Kerstgave aan Stille Armen, het totaal al op meer dan vierduizend gulden heeft gebracht. Dat is een bijzonder goed begin. Als wij de reeds lange historie van deze jaarlijkse inzame ling die dateert uit de tijden van voor oorlogse economische wereldcrisis in herinnering roepen schijnt het al zijn voor gangers te overtreffen. Het is nodig. Niet alleen omdat de wereld opnieuw in staat van crisis verkeert en omdat, ook als wij in gedachten maar enkele jaren teruggaan, de verminderde koopkracht van de gulden zich pijnlijk opdringt, maar ook omdat het aan tal mensen, die voor de Kerstgave in aan merking komen, aanmerkelijk is gestegen. Het Comité voor de Stille Armen heeft ons daaromtrent niet in twijfel gelaten. En niemand kan er beter over oordelen dan de groep leden in dit comité, die de verschil lende organisaties op het gebied van sociale bijstand vertegenwoordigen. Wij hebben ons in de loop der jaren wel eens bezorgd gemaakt over het welslagen van cleze inzameling. De algemene toestand daar dan aanleiding toe. Maar als wij ïevoren die bezorgdheid gevoeld hadden stelde het resultaat ons telkens in het on gelijk. Het werd duidelijk dat dit beroep op de Haarlemmers traditie verworven had; het bleek ons zelfs dat vele bedachtzame mensen, die hun particuliere uitgaven ple gen te begroten, de Kerstgave in hun foud- als vaste post hadden opgenomen. Dit was een moedgevend besef en sinds lang twijfelen wij dan ook niet meer aan het welslagen. De minister van Wederopbouw heeft gis teren, naar aanleiding van de geslaagde .burgerzin-leningen" voor de woningbouw in een aantal gemeenten waarvan het totaal de honderd millioen al te boven gaat - met voldoening vastgesteld dat een sterke sociale zin in ons volk leeft. De Haarlemse lening van vijf millioen is nog onderweg, zodat mr, In 't Veld die er nog niet bij heeft kunnen tellen. Maar hij heeft hier jaren gewoond; hij kent onze stad en velen van haar inwoners; hij zal dus verwachten dat de Haarlemse lening slagen zal. In dat geval wordt aan hen, die geld te beleggen hebben, alleen gevraagd een bescheiden offer in rente te brengen. Bij het voorbereiden van een Kerstgave aan de Stille Armen stelt het Comité geen lening voor maar vraagt giften ineens, a fonds perdu. Dat de burgerzin in Haarlem zo on veranderd sterk blijft dat het antwoord in de eerste dagen al meteen welsprekend is mag gelden als een goed voorteken ook voor het welslagen der lening. Misschien mag men er bovendien uit afleiden dat een oude Hollandse gewoonte, waarmee geluk kig niet allen maar wel velen behept ble ken te zijn, namelijk om het. maar eens een weekje aan te zien voor men zelf iets deed, in onbruik gaat raken. Dat is dan een voor deel bij het zo vaak met enige droefenis waargenomen verschijnsel, dat wij steeds sneller en jachtiger zijn gaan leven. Wat sneller kon het in menig opzicht blijkbaar wel, zonder dat het de mens schaadt. Hij wordt er trouwens, zoals de statistiek be wijst, gemiddeld ouder bij. Ten aanzien van de Kerstinzameling is het nodig dat men snel zijn bijdrage zendt, om te bevor deren dat de uitkering tijdig kan geschie den. Wie zelf aan zijn Kerstviering hecht, wie zich op de diepe betekenis van dat feest weet te bezinnen, zal begrijpen dat wie daar een gave voor ontvangt niet ach teraf bedacht moet worden. Zij zou er niet in geldswaarde, maar in gevoelswaarde door verminderen. K. P. PARIJS. (Reuter). Een Britse woord voerder heeft Donderdag te Parijs meege deeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten bezig zijn hun ontwapenings voorstellen te herzien teneinde aan de Rus sische wensen tegemoet te komen. Wanneer de politieke commissie bijeen komt zal een geamendeerde resolutie wor den ingediend, waarin een poging wordt gedaan aan enige bezwaren van Russische zijde, aan de dag getreden bij de bespre kingen in de subcommissie der grote vier, tegemoet te komen, aldus de Britse woord voerder. In de politieke UNO-commisie heeft de Rus sische minister vap Buitenlandse Zaken, Wysjinski, het plan tot instelling van een ontwapeningscommissie een bemoedigend teken genoemd en hoopgevend voor het mogelijk verkrijgen van nog uitgebreider overeenkomsten. De Russische minister verklaarde zich accoord met dat deel van de preambule, waarin de wens wordt uitgesproken de druk van de bewapening op te heffen, de vrees voor oorlog weg „te nemen en energie vrij te maken voor de wederopbouw. Indien verschil van mening zou ontstaan over de wijze waarop dit kan worden bereikt, zou den andere wegen moeten worden gevon den, zo voegde Wysjinski hieraan toe. Naar zijn mening moet bepaald worden waar de bewapeningslast het grootste is. De drie Westelijke mogendheden, die het plan hadden ingediend, kunnen niet ont kennen dat zij en haar bondgenoten in het Atlantische vex-drag in een „krankzinnige bewapeningswedloop zijn gewikkeld", al dus spreker. De besprekingen in de sub commissie heeft ons nog in deze mening gesterkt. Wysjinski pleitte voor het onmiddellijk en onvoorwaardelijk verbieden van de atoombom en het teglijkertijd instellen van een controlerend lichaam. Volgens Wy sjinski komt het Westelijke voorstel tot geleidelijke ontwapening neer op het uit stellen van het verbod van atoomwapens „tot een nooit aanbrekend tijdstip". Wysjinski merkte op, dat de atoombom nog niet bij militaire acties is gebruikt, hoewel geen conventie het vex-biedt. (De overlevenden van Hirosjima en Nagasaki zullen bij deze opmerking wellicht vreemd hebben opgekeken. Red.). „De vraag wat zal gebeuren met die genen, die van een dergelijk wapen gebruik maken, is blijkbaar nog een overweging die hen doet terugschrikken", aldus vervolgde Wysjinski. De Franse afgevaaxdigde Jules Moch zag in het besluit tot vorming van een nieuwe ontwapeningscommissie een reden tot ge matigd optimisme. KAAPSTAD (Reuter). De Zuid-Afrikaanse regering heeft besloten haar delegatie uit de Algemene Vergadering der UNO terug te trekken. Dit besluit blijft van kracht zo lang de klacht van Zuid-Afrika tegen het optreden van de beheerschapscommissie der UNO (inzake het vraagstuk van het beheer over Zuid-West-Afrika) niet op bevredigende wijze is be handeld, aldus is Woensdagavond in een te Kaapstad uitgegeven officiële verklaring medegedeeld. Premier Malan zeide, dat eveneens be sloten is het hoofd van de delegatie, dr. Doenges, minister van Binnenlandse Za ken, terug te roepen voor het uitbrengen van een mondeling rapport en voor verder overleg. Hij zeide, dat de Unie van Zuid-Afrika smadelijk behandeld en beledigd is. „In strijd met het Handvest der UNO en de procedureregels is over ons hoofd heen contact gemaakt met personen uit Zuid- West-Afx-ika en Michael Scott, een alge meen bekend en vijandig en fanatiek bui tenlander en agitator. Onze rechten zijn ge schonden en de ox-ganisatie der UNO heeft zich aan aggressie tegenover Zuid-Afrika schuldig gemaakt. Naar aanleiding van het antwoord van de voorzitter der Algemene Vergadering, waarin deze aan dr. Doenges beroep weigert, nemen wij aan, dat de Al gemene Vergadering zich stilzwijgend met het optreden der commissie verenigt. De taak rust nu op haar het tegendeel te be wijzen mocht zij de neiging daartoe hebben en de gelegenheid bieden onze klacht te behandelen." Verzoek Reuter tekent hierbij aan, dat de vroe- gex-e kolonie van Duitsland Zuid-West- Afrika nog steeds de status heeft van man daatgebied. Zuid-Afrika, dat sinds 1920 de mandaatmogendheid is, deelde in 1947 de UNO mee, dat het van plan was Zuid- West-Afrika in te lijven. De Algemene Vex-- gadering verzette zich echter hiertegen. Een resolutie in de beheerschapscommis sie van de huidige Algemene Vergadering, ingediend door acht rïïogendheden, verzoekt Zuid-Afrika de onderhandelingen over het betwiste gebied met de UNO te hervatten. „Zuid-West-Afrika is geen gebied onder beheer en derhalve kunnen wij niets aan vaarden wat hierop neerkomt of wat in strijd is met het i-echt, dat ons bij verdrag gegeven werd om Zuid-West-Afrika te be sturen als een integrerend deel van de Unie", aldus verklaarde dr. Malan nog. Hij voegde er aan toe, dat het besluit van Zuid-Afrika, zich ten minste voor deze zit ting afzijdig te houden van de wex-kzaam- heden van de UNO, niet het uittreden van Zuid-Afrika uit de organisatie der UNO betekent. Een Britse regeringsfunctionaris heeft te Londen verklaard, dat het niet aannemelijk is, dat Engeland op enigerlei wijze tussen beide zal komen. „Zuid-Afrika is een onaf hankelijk lid van het Gemenebest cn heeft het recht de eerder vermelde stap te doen." De Zuid-Afx-ikaanse afgevaardigde naar de UNO, de minister van Binnenlandse Za ken Doenges, heeft Woensdagavond ver klaard, dat hij Vrijdag Parijs zal verlaten. Hij zei: „De terugtrekking is tijdelijk en zal slechts van toepassing zijn op de ple naire zittingen van de Algemene Vergade ring. Wij zullen voortgaan aan het wex-k van de commissies deel te nemen, doch natuurlijk niet aan dat van de beheer schapscommissie." Dr. Doenges verwachtte na overleg met premier Malan naar Parijs te zullen tei-ug- Het Russische schip „Imandra" heeft radiografisch medegedeeld de bemanning van het Belgische vaartuig „Jean Marie" aan boord te hebben genomen. Men meent, dat de 976 ton metende „Jeaxx Marie", die, zoals wij.gisteren nog in een deel van onze editie hebben gemeld, in moeilijkheden verkeerde in de Botnische golf ten Oosten van Stockholm, is gezonken. Een mijnen veger, een „Catalina"-vliegboot, een sleep en een reddingboot hebben aan het red dingswerk deelgenomen. De „Imandra" is thans met de geredden op weg naar Amsterdam, waar dit 2361 ton metende schip op 16 December wordt verwacht. keren met nieuwe instructies om de onwet tige acties van de beheerschapscommissie te bestrijden. Op de spits Het Zuid-Afrikaanse besluit is in diplo matieke kringen van de UNO met grote spijt ontvangen, aldus meldt Reuters cor respondent. Britse en Franse diplomaten menen, hoewel zij de beslissing betreuren, dat het wel goed is, dat de zaak op de spits wordt gedreven. Een Amerikaanse afgevaardigde meende, dat het Zuid-Afrikaanse besluit „onver standig" zou kunnen zijn, omdat de Unie zichzelf van de mogelijkheid om haar standpunt in de Algemene Vergadering uit een te zetten berooft. Ook andere, West- Eux-opese diplomaten waren van gevoelen, dat de Unie vei-standiger zou hebben ge handeld, als zij aan de méx-ites van haar ax-gumenten had vastgehouden. Hoge functionarissen van de UNO over wegen, of het aanbeveling zou verdienen om de zaak vóór het Kerst-reces te behan delen. Een direct gevolg van het besluit van Zuid-Afrika is, dat het vandaag niet mee zal kunnen stemmen over de vacante zetel in de Veiligheidsraad. DJAKARTA (Aneta). President Su karno heeft in een rede, die hij in zijn paleis te Djakarta hield voor een gehoor van 3000 personen ter gelegenheid van de herdenking der geboorte van de px-ofeet Mohammed, onder meer verklaard: Wij hebben nog. een zaak te regelen, en dat is Ix-ian. Er is geen enkele Indonesische leider die niet zegt, dat Irian vast en zeker tot Indonesië zal terugkeren. Wij geloven, dat Irian eenmaal tot het grondgebied der republiek zal behoren, maar waarop base ren wij dit? God beloofde profeet Moham med glorie en overwinning, doch deson danks zette hij de strijd voort. „Ik ben bezeten van de idee Irian en ik verlies het voox-beeld van profeet Mohammed niet uit het oog. Als onze gehele 75 millioen zielen tel lende bevolking van de idee Irian bezeten is als Bung Karno zelf kunnen wij er zeker van zijn, dat Irian tot Indonesië zal terug keren", aldus de president. „Onze natio nale eis tot bezit van Irian kan niet in vervulling gaaix als wij met de handen in de schoot blijven zitten", aldus zeide Su karno ten slotte. In Washington heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, op een persconferentie verklaard, dat Australië Nedex-land ten volle steunt in het geschil met Indonesië over het hand haven van de Nederlandse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea. PARIJS (Reuter). De commissie der UNO voor administratieve en begrotingszaken heeft Woensdag haar goedkeuring gehecht aan de contributie-aanslagen voor de UNO- leden voor 1952. Een gemeenschappelijke Brits-Syrische resolutie, die goedkeuring aanbeveelt van de voorgestelde aanslagen over 1952 en verzoekt om herziening van de contributies voor 1953 werd aangeno men met 44 tegen vijf stemmen bij - drie onthoudingen. Een Egyptisch amendement, dat vraagt in het bijzonder rekening te willen houden met landen met een gering inkomen per hoofd van de bevolking bij de verdeling van contributies over 1953 werd eveneens aangenomen. Verworpen werd een Cana dees amendement, dat een plafond van 331/3 aan de bijdragen voor 1953 wil stellen. De Sovjet-Unie en andere communisti sche landen maakten bezwaar tegen een verhoging van de bijdragen voor hun lan den voor 1952. Zij vex-klaarden, dat er te veel gevergd werd van hun „door de oor log getroffen economieën". De verdeling van de contributies van de leden der UNO voor 1952, waaraan de commissie haar goedkeuring heeft gehecht, luidt in percentages uitgedrukt voor Ne derland 1,27, België 1,35, Engeland 10,56, Denemarken 0,79, Luxemburg 0,05, Noor- wegen 0,50, Zweden 1,73, de Sovjet-Unie 9,85 en de Verenigde Staten 36,90. 4de verantwoording Jhr 1. H. A. B. 100,—; S. D. 50,—; Dr. D. M. H. ƒ25,—; J. S. Sr. 25,—; J. G. M. Zn, 25,—.; J. M.—Z. 20,—; B. ƒ15,—; M. C. de J. 10.—; J. P. B. 10,—; W. A. M. H. B. 10,—; E. H. J. B. 10,—; M. M. v. V. 10,—; M. H. v. S. L. 10,— E. E. V. 10,—; C. H. A.—E. ƒ10,—; J. A. L.—K. S. ƒ10.—; C. N. H. d. J 10,—; J. M. K. 10,—; Jhr. R. A. v. V. 10,—; Dr. G. W. P. H. ƒ10,—; Jhr. P. J. B. 10,—; J. V, 10,—; J. v. S.—G. 10,—.; M. J. M. S. V.—V. 10,—; Mr. A. M. L. 10,—; J. T. 10,—; J. S. M. V. 10,—; D. v. K. ƒ10,—; H. C. M. B. L.—J. f5,— J. S. K. O. ƒ5.—; J. J. F. ƒ5,—; C M. J. F. L. W. d. W. ƒ5,—; A. d. G. ƒ5.—; M. E. J. W. 5,—; J. C K. 5,—; W. v. R 5,—; F. Z. B. ƒ5,—; J. B'.—H. ƒ5,—; A. S. G. B.—V. ƒ5,—; J. A. J. H. ƒ5—; „Ons Avontuur" ƒ5,N. N. ƒ5,—; J G. D. ƒ5,—; N. N. ƒ5,—; Mej. S. ƒ5,—; I. P. v. 't W. ƒ5.— P. K. ƒ5,—; M. M. A. ƒ5,—; J. H. S. ƒ5,—; Wed. W. F. H.— H. ƒ5,—; Mr G. W. C. P.—d. V. ƒ5,—; R. B. M. 5,—; R. H. 5,—; Zr. C. v. d. K. 3,—; J. M. V. enz. ƒ3,—; C. G. d. G. ƒ3,— N. N. 2,50; H. J. B.—T. 2,50; „Rus" 2,50; M. E. B.—d. G. ƒ2,50; H. M. C. d. V.—d. B. ƒ2,50; H. L. T. ƒ2,50; T. T. ƒ2,50; G. L. S. ƒ2,50; C. M. N.—D. ƒ2,50; J. W. J. v. d. S. ƒ2,50; P. R. ƒ2.50; G. v. E. ƒ2,50; A. K. en H. E. K. v. d. S. ƒ2,50; I. F. 2,50; C. G. H.—V. ƒ2,50; A. M. T. ƒ2,50; A. d. B. ƒ2,50; A. J. v. L. ƒ2,50; W. v. B ƒ2,50; A. H. K. W. 2,50; R. M. 2,50; H. H. V. K. 2,50; Dr. Ir. P. N. D. ƒ2,50; J. d. C. ƒ2,50; L. H ƒ2,50; S. B. ƒ3,50; C. F. v. S. ƒ5,50; M. C. T. ƒ2.—; J. H. ƒ1—; M. v. L ƒ1—; E. A. Ie P.—D. ƒ5—; B. v. E. Bl'daal 2,—; N. N. 1,—; P. T. 2,50; Mevr. H. ƒ5,Nora en Kees ƒ5,E. C. K. B. ƒ2,50; N. N. ƒ2,—; N. N. ƒ2,50; N. N. ƒ1,—.; A. H. ƒ2.50; N. N. ƒ2,50; D. L. ƒ2,— J. K. ƒ10.—; W. B. f2.50; Mevr. N. N. (ring) ƒ4,50; Mevr. S. ƒ2,50; Helen ƒ13,—; H. V. 5,G B 5,Vrouwen Gemeenschap G. G. G. 50,N. N. ƒ1,—; Nicole ƒ1.—; C. de R. 2,50; V. ƒ3,50: F. S. ƒ5,—; 't Snok- keltje 10,Dames R 5,—; M. M. B. 5, N. N. 1,—; B. K. ƒ4.—; J. C. E. K. ƒ2,50; N. N. 10,Prov. Griffie 15,L. G. M. 3 5.— Fam. Fr. 4.—; J. 2.50; T. O. 2.—; Mw. W. B. 10—; N. N. 1—; A. v. d. L. ƒ2—; Beer ƒ5—; D. K. ƒ25—; A. F. Sch. f 2.50; Fam. J. H. M. 10.—; R. v. E. 1— Mevr. H. 1.50; G. A. 1—; Dames B. 1.— Anonymus Beschaving is niets anders dan een langzaam proces van leren mild te zijn. Oost-Duitse vertegenwoordigers zijn voor de eerste maal verschenen voor de politieke commissie van de UNO-Assemblée om de voorstellen te bespreken voor algemene verkiezingen in geheel Duitsland. De vertegenwoordigers van de Oost-Duitse regering wezen het voorstel om een UNO-commissie in hun zóne te laten onderzoeken of er vrije verkiezingen zouden kunnen worden gehouden, eenparig van de hand. Op de ■foto: dr. Lothar Bolz (tweede van links), hoofd van de delegatie, zet zijn standpunt uiteen. Links Anton Ackerman, rechts Otto Nuschke en naast hem de burgemeester van Oost-Berlijn, Friederich Ebert. KOBELT ZWITSERS BONDSPRESIDENT BERN (A.F.P.). Karl Kobelt, de Zwit serse minister van Defensie, is met 176 van de 231 door het parlement uitgebrachte stemmen gekozen tot president van de Zwitserse bondsrepubliek voor het jaar 1952. De middensluis van IJmuiden krijgt nieu we deuren. Een drijvende bok brengt hier een der nieuwe deuren op haar plaats. LONDEN (Reuter). Naar in diploma tieke kringen te Londen verluidt, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, gisteren de Egyptische ambassadeur, Abdoel Fattah Amr Pasja, medegedeeld, dat, hoewel Engeland het opzeggen van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 niet goedkeurt, het bereid is over een geheel nieuw verdrag te onderhandelen, waarbij men rekening zou houden met de Egypti sche eisen. In genoemde kringen acht men het mogelijk, dat bovenstaande mededeling de offiëiële terugroeping van de Egypti sche ambassadeur heeft tegengehouden. De Egyptische regering heeft na de aankondi ging van de terugroeping door een woord voerder geen officieel communiqué uitge geven. Woensdagavond had men noch op de Egyptische ambassade noch op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een officieel bericht omtrent deze zaak ont vangen. Reuter tekent hiei'bij aan, dat het slopen van de vijftig hutten in de kanaalzone in Engeland veel commentaar heeft uitgelokt en dat de Britse regering zich mogelijk ge dwongen zal zien een volledige verklaring hieromtrent af te leggen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeide, dat het afbreken van de hutten een militaire noodzakelijkheid was geweest doch dat men met „leedwezen" tot de actie was overgegaan. De hutten waren door sluip schutters gebruikt en vormden een gevaar voor de Britse militairen. Andex-e tegen maatregelen zouden mogelijk Egyptische levens hebben gekost zo zeide hij. Indonesische erkenning Naar Reuter in Djakarta verneemt, wor den er besprekingen gehouden tussen Egypte en Indonesië over de mogelijkheid, dat Indonesië Koning Faroek als „Koning van Egypte en de Soedan" zal erkennen. Volgens het dagblad „Pedoman" zou het Indonesische standpunt gebaseerd zijn op de rapporten, die het van de Indonesische ambassade in Caïro heeft ontvangen en op de ontwikkelingen in het Engels-Egyptische geschil. Volgens „Pedoman" heeft de permanente vex-tegenwoordiger van Indonesië bij de U.N.O., de heer Palar, contact opgenomen met de Egyptische afgevaardigdén. De mo gelijke erkenning van koning Fax-oek zou volgen uit de Indonesische politiek van verwerping van iedere vorm van kolonia lisme. Kringen in Djakarta voorspellen dat er in de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Engeland moeilijkheden zul len rijzen, indien Indonesië Koning Faroek als koning van de Soedan zou erkennen. PARIJS (A.F.P.) Onder auspiciën van de Unesco zal te Parijs van 17 tot 21 De cember een conferentie gehouden worden voor de stichting van een centrum van atoomonderzoek in Europa. Hieraan zullen vertegenwoordigers van wetenschappelijke organisaties en deskundigen op het gebied van de atoomenergie uit 12 landen deel nemen. Men beoogt het opstellen van een voorlopig wex'kschema. De gedachte aan het oprichten van een wetenschappelijk centrum voor atoom onderzoek in Europa is in Juni door de al gemene conferentie van de Unescó goed gekeurd, op instigatie van professor Isidor Rabi, Nobelprijswinnaar en lid van de Ame rikaanse delegatie. Frankrijk, Italië en Bel gië hebben reeds financiële steun toegezegd voor de voorbereidende studies. De andere vertegenwoordigde landen zullen zijn: Groot-Brittannië, Duitsland, Zwitserland, Nedexiand, Denemax'ken, Zweden, Noor wegen, Joegoslavië en Griekenland. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft gisteravond in de Tweede Kamer bij de be- haxideling van de begroting van zijn de partement als zijn persoonlijke mening te kennen gegeven, dat een verhoging van huren niet zal zijn te ontgaan teneinde deze in redelijke verhouding te brengen tot de gestegen bouw- en onderhoudskosten. Hij schatte de noodzakelijke verhoging op 145 a 150 percent van het vooroorlogse huurpeil. Als gevolg daarvan achtte hij in de eerste plaats de invoering van een huur belasting. nodig, waardoor 20 a 25 percent van deze vermeerdere huuropbrengst zou behoren te worden afgeroomd ter finan ciering van de nieuwbouw. In de tweede plaats zag hij ook wel de wenselijkheid van een compensatie voor de huurders, welke in étappes zou moeten verlopen, al stelde hij daar tegenover, dat de huurverhoging niet van bijzonder grote invloed zou zijn op de kosten van levens onderhoud. De minister schatte de verho ging op drie percent van het loon. Over de woningbouw zei de minister: „Ik garandeer voor 1952 het gereedkomen van 40.000 woningen, maar ik verwacht, dat het aantal dichter bij de 50.000 dan bij de 40.000 zal zijn". Hij voegde er aan toe: „Vorig jaar heb ik met de heer Ritmeester een weddenschap willen aangaan. Ik zou dat nu wel weer willen doen, maar dan niet om sigaren, want wij moeten het ro ken bepex'ken". (Voor de verdere mededelingen van de minister over de woningbouw zie men el ders in dit blad). Op de autoweg ArnhemNijmegen is nabij Eist een pex-sonenauto door de glad heid geslipt en tegen een militaire vracht auto gebotst. Van de twee inzittenden, bei den uit Rotterdam, kwam de heer G. K. om het leven. De bestuurder, de heer J. van E., werd zeer ernstig gewond. FRANSE NATIONALE VERGADERING RATIFICEERT HET PLAN-SCHUMAN PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft Donderdagochtend het verdrag betreffende het plan-Schuman geratificeerd. Vijftal 5.-; D. G. 1.-; H. H. 2.-; N. N. 2.50; P. v. A. 2.50; A. L. de J. 10.—JW. F B. 2,50; Wed. M. M. J. ƒ3,50; M. M. lo,-; M. 10,—.; J. B. 5,—; C. H. 5,—. Dagtotaal 1010.50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 4273.62. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". De strijdkrachten der Franse Unie in Indochina zijn sedert drie dagen in een strijd gewikkeld met Vietminh-troepen, die begonnen met twee hevige aanvallen tegen de Westelijke én Zuidelijke gedeelten van de Tonkin-delta, aldus een communiqué van het Franse leger, dat zegt, dat 15.000 man der Vietminh aan de gevechten deel nemen. De Franse strijdkrachten rukken thans op, aldus het commiuxiqué. Een horde van afkortingen vergalt liet leven van lezer zowel als redactie in steeds groter mate. De afkortingen stormen op ons aan in een vloed van woeste taaiversnellingen, die ons dreigen mee te sleuren naar de af grond van duizelingwekkende venvar- ring. Wij meenden er goed aan te doen die versnellingen in rustiger kanalen te leiden door ze te herleiden tot wat ze oorspronkelijk waren: Echte, volwassen woorden voor ech te, volwassen begrippen. Ziet hieron der een lijst van de meest voorkomen de woordgeraamten, die wij ten be hoeve van onze lezers weer omkleed hebben met het oorspronkelijke vlees. Een soort wederopstanding dus, die de lezer helpen moge de taal van de tijd te verstaan. E.C.A.: Economie Cooperation Administra tion. Uitvoerend orgaan van de Marshall hulp, thans in liquidatie om tegen Juni 1952 vervangen te worden door de M.S.A.: Mutual Security Agency, Wederzijds Veiligheidsbureau. N.A.T.O.: North Atlantic Treaty Organisa tion, Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie (Atlantisch Pact). N.A.V.O.: Noord Atlantische Verdrags Or ganisatie. 0.E.E.S.: Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. 1.R.O.: International Refugee Organisation, Internationale vluchtelingen-organisatie van de UNO. I.L.O.: International Labour Organisation. Internationale Arbeidsorganisatie. F.A.O.: Food and Agricultural Organisation, landbouworganisatie der UNO. I.A.T.A.: International Air Transport Orga nisation, internationale luchtvaartorgani satie. U.N.O.: United Nations Organisation, orga nisatie der Verenigde volken, in het Frans geheten O.N.U. U.N.E.S.C.O.: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation, UNO- afdeling voor ontwikkeling, wetenschap en cultuur. U.S.S.R.: Unie van socialistische sovjet-repu blieken. kortweg Sovjet-Unie. U.N.C.U.R.K.: United Nations Commission for Unification and Rehabilitation of Korea. UNO-commissïe voor de eenheid en het herstel van Korea. H.I.C.O.G.: High Commissioner of Germany, Hoge commissaris van Duitsland, hoogste autoriteit van de bezettende mogendheid Amerika. U.S.I.S.: United States Information Service, Amerikaanse voorlichtingsdienst. M.D.A.P.: Mutual Defence Assistance Pro gram. Amerikaans militair hulppro gramma voor Europa. A.F.L.: American Federation of Labour, Amerikaans vakverbond. C.I.O.: Congress -Ind: strial Organisations, Amerikaans vakverbond. De politie varx München heeft medege deeld dat in geheel Beieren een onderzoek is ingesteld naar een mogelijk complot, om de Bei.erse minister van Binnenlandse Za ken, Wilhelm Högner, te ver-moorden en verscheidene openbare gebouwen op te blazen. Maandag werd gewapende politie opge roepen om het parlementsgebouw van de staat en andere openbare gebouwen te be waken. Minister Högner had namelijk een „tip" omtrent het complot ontvangen. NOG WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met in de nacht en och tend lichte en plaatselijk matige vorst. Morgen overdag licht tot half bewolkt en iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. 14 December Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur. Maan op 16.50 uur, onder 10.12 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 December Hoog water: 3.35 en 15.48 uur. Laag water: 11.30 en 23.15 uur. Vrydag 14 December Hoog water: 4.14 en 16.27 uur. Laag water: 12.11 uux\

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1