Toenemende werkloosheid niet verontrustend, zegt mr. v. Rhijn Bakkers vragen voor volksbrood één cent per 800 gram meer Enschedé gaat een drukkerij in Indonesië vestigen Wereldnieuws PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA 'MORRIST De radio geeft Vrijdag Motie-Suurhoff wil uitkering ineens aan de ouden van dagen toekennen Indonesisch-Nederlandse N.V. wordt opgericht ROEIT ZE Uit DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 TWEEDE KAMER ^nSTORM EN REGEN... Ih &uis/ Officieel onderzoek naar het ongeluk der Deense redders Gestolen sleepboot onbemand teruggevonden draagt U met genoegen ook als v.a f 12.5» het vaak gewassen is! DE PRIJS VAN HET BROOD RAT noch MUIS Bescherming der bevolking in oorlogstijd Ook in Haarlemmermeer een Burgerzin-lening Agenda voor Haarlem Sir Benegal N. Rau (rechts) wordt gefeliciteerd met zijn benoeming tot rechter bij het Internationaal Gerechtshof. Links mr. Rajeshwar Dayal, een der ÜNO-afgevaar digden van Indiain het midden de gedelegeerde van Indonesië mr. Palar. (Van onze parlementaire redacteur) Sociale bijstand, werkloosheidswet en werkgelegenheid waren de onderwerpen, die staatssecretaris mr. Van Rhijn gister middag in de Tweede Kamer voor zijn re kening nam. Hij begon wat het eerstver- melde onderwerp betreft met een uiteen zetting, waaruit bleek, dat er een wetsont werp op komst is inzake het verschaffen van arbeid aan blinden.. Op het terrein van de huishoudelijke voorlichting wordt, zoals de staatssecretaris met cijfers aantoonde, heel wat gedaan en bereikt. Zo spoedig mogelijk zal ver vanging plaats vinden van ongediplo meerde gezinsverzorgsters. De belangen van de werkloze hoofdarbeiders worden zo goed mogelijk behartigd. Van hen zijn er 452 in een aantal gemeenten werkzaam. Bij het in werking treden van de Werk loosheidswet op 1 Juli 1952 doet zich de vraag voor hoe dan te handelen met de compensatie voor de premiebetaling. De regering wil hieromtrent pas beslissen na ontvangst van het desbetreffende advies van de Stichting van de Arbeid. In alle West-Europese landen bestaat een goede werkloosheidsverzekering die niet gelijk nu hier wel het geval is op de schouders van de regering rust. Bij het onderwerp werkgelegenheid roerde de staatssecretaris, D.U.W.-aange- legenheden aan. De D.U.W. is een nood- werkgever, die alleen aanvullend moet werken. Intussen gaf mr. Van Rhijn de af- ADVERTENTIE Er zit griep in de lucht! Neem hel zekere voor .Vjs het onzekere. Zorg er- vvoor Aspirin, voorzien i van hel Bayer-kruis, in v huis te hebben. De eersto symptomen van een ge- vatte kou kunt U dan onmiddellijk onderdrukken. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Alt en piano. 11.45 Platen. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Militaire reportage. 13.55 Platen. 14.00 Bemesting van vruchtbo men, causerie. 14.15 Platen. 14.45 Lichte mu ziek. 15.15 Voordracht 15.35 Fluit en clave- cimbel. 16.00 Platen, ie.10 Voordracht. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. 18.35 Regeringsuitzending: Het Nimboran- plan in Noord NieuwGuinea. 18.45 Platen. 18.50 Muziekpraatje. 19.15 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Salon orkest. 20.45 Engelse hoorn, viool en piano. 21.10 De pensioen- en spaarfondsenwet, cau serie. 21.30 Vocaal ensemble en solisten. 21.50 Zwerftocht door het verre Oosten, reportage. 22.00 Piano. 22.20 Platen. 22.30 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evan gelie in Esperanto. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Voor zieken. 11.25 Feuilleton. 11.45 Bas en piano. 12.00 Dans- orkest en solisten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Platen. (Om 15.00 Voordracht). 16.00 Muziekpraatje. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.30 Christelijke feestdagen, causerie. 20.00 Boekbespreking. 20.15 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Een sterk volk, causerie. 21.00 Geva rieerd programma. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In Huwe lijk en Gezin, causerie. 23.3024.00 Orkest. TELEVISIE (zender Lopik). Experimenteel programma. 20.15—21.45 Hap zeit-ie! Actualiteiten. Programma over wijnen. Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.00 Voor kinderen. 15.30 Kamermu ziek. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 De We reld der muziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Pla ten. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Feuilleton. 20.00 Film muziek. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Operaconcert, gevaardigden, die nog nader op deze kwesties zouden willen ingaan, de raad er dan maar eens bij Wederopbouw over te spreken. Werkloosheid niet alarmerend De werkloosheid, sociale ramp nummer één met haar ellende, die zich op alle mo gelijke terrein kan doen gevoelen en be halve zedelijke tevens economische en fi nanciële gevaren kan veroorzaken, deed de staatssecretaris verklaren, dat er in de afgelopen jaren en ook thans geen reden bestaat om ernstig alarm te slaan. Wel is er een kentering in de toestand, hoewel zich geen reden voor bijzondere zorg voor doet. Op het ogenblik zijn er op ongeveer 3 miTlioen loontrekkenden circa 100.000 werklozen. In het algemeen is deze 3 geen reden om het signaal op onveilig te zetten. In bepaalde bedrijfstakken, bijvoor beeld die van textiel, schoenen en confec tie, is grotere en wel reden tot een zekere bezorgdheid gevende werkloosheid. Voor een machtigingswet met het oog op de werkloosheidsbestrijding voelde mr. Van Rhijn niet, al moet men natuurlijk paraat blijven. Dit kreeg de heer Nederhorst (Ar beid) te horen, die op zulk een machti gingswet had aangedrongen. In de ge noemde bedrijfstakken had men met een typische „Korea-crisis" en niet met een „koopkracht-crisis" te maken. Overigens, men behoort het ene oog op zo volledig mo gelijke werkgelegenheid en het andere oog op de betalingsbalans gericht te houden, zei de staatssecretaris. De openbare werken-politiek behoort mede tot de belangrijke middelen ter be strijding der werkloosheid. Hoe het in de toekomst zal gaan is in zeer sterke mate afhankelijk van de internatio nale omstandigheden, waaromtrent moeilijk iets te voorspellen valt. Op het ogenblik is er, tevens gelet op andere landen, geen reden tot ongerustheid. Men zal echter wel op zijn hoede moeten zijn voor het geval er toch een grote internationale econo mische crisis zou intreden. Een bij de replieken ter tafel gekomen motie-Suurhoff (Arbeid) om een uitke ring ineens aan de ouden van dagen te ver lenen, kon bij de regering geen genade vinden. Minister Joekes heeft in zijn antwoord als nieuw argument aangevoerd, dat voor deze categorie in Januari de verplichte ziekteverzekering toepasselijk was ver klaard, hetgeen ook als compensatie was beschouwd. Er is een bedrag van 10 mil lioen gulden mee gemoeid. De minister wees de motie af. Nu doet zich het geval voor, dat deze motie mede werd onder tekend door de heren Stapelkamp (A.R.) en Kikkert (C.H.) en aangezien niet te verwachten is, dat de heer Suurhoff voor de argumenten van de minister zal zwich ten, word't de stemming over deze motie met belangstelling tegemoet gezien. Verklaring van kapitein van de zuiger „Kinhem" Woensdag is in Esbjerg een officieel on derzoek ingesteld naar de gebeurtenissen met de Nederlandse hopper-zuiger „Kin- hem", die indirect hebben geleid tot de dood van vijf Deense redders. De vraag was, of de kapitein van de „Kinhem" roe keloos had gehandeld door fakkels af te schieten. Kapitein Auer van de „Kinhem" ver klaarde dat Zondagochtend, op 70 mijl uit de kust, besloten werd te trachten naar Esbjerg terug te keren, omdat het weer slechter werd en de hopper-zuiger daar door moeilijk bestuurbaar werd. De „Kin hem" trachtte in het gezicht van de kust de aandacht te trekken door het gebruik van fakkels, terwijl tevens voortdurend in morse om een sleepboot werd verzocht. Een paar uur later ging de „Kinhem" voor anker. Men bleef fakkels afschieten en seinen, evenwel tevergeefs. Het vaartuig kon geen roer houden en de ankerketting was zwaar belast. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat men op de kust zou wor den geworpen. Zondagochtend om zes uur werden opnieuw fakkels afgeschoten en daarop kwam de reddingboot van Hvide- sande naar de „Kinhem" toe. Aan de op varenden daarvan werd meegedeeld, dat de hopper-zuiger een sleepboot nodig had. De redders zeiden, dat er een bergings vaartuig uit Esbjerg zou komen. Maandag ochtend om half zes verscheen het ber gingsvaartuig „Mimer" opdagen, dat de „Kinhem" naar Esbjerg sleepte. De be manning van de „Kinhem" heeft deze ver klaringen van kapitein Auer bevestigd. De sleepboot „Swift", die Woensdagmor gen uit de St.Jobshaven te Rotterdam werd ontvreemd, is bij Maassluis terug gevonden. De boot lag met de neus in de wal en de motor draaide nog. Er bevond zich niemand aan boord. Vermoedelijk hebben de opvarenden het avontuur niet durven doorzetten. Een jongeman, die verleden jaar ge poogd had een sleepboot te stelen, had zich, toen de verdwijning van de boot be kend werd, gemeld, zodat aangenomen moet worden dat hij niet medeplichtig is. Het Nederlandse Rode Kruis deelt mede dat het bedrag van de inzameling voor de watersnoodslachtoffers in de Po-vlakte de drie ton met f25.764 heeft overschreden. ADVERTENTIE In Nederland werken 14.000 bakkerspa troons en 50.000 gezellen. Beide groepen zijn vertegenwoordigd in de Nederlandse Bakkerijstichting, zodat die organisatie op treedt namens het gehele bedrijf. De voorzitter van die stichting, de heer C. J. Ulrich uit Rotterdam, leidde Woens dagmiddag in een bijeenkomst van het Contact-Centrum op Voorlichtingsgebied, waaraan ook door vele journalisten werd deelgenomen, de vraag in hoe de prijs van het brood moet zijn. In zijn inleiding gaf hij eerst een blik in het verleden. Vroeger waren de bakkers vrij (zij deden dat veelal in regionaal ver band) om de prijs van het brood vast te stellen. Na de oorlog is daarin verandering gekomen. Nu bepaalt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de prijs van het volkswit- en volksbruin- brood. Reeds langen tijd betogen de bak kers dat die prijs te laag is en dringen daarom aan op verhoging. Zij menen recht te hebben op de kostende prijs, verhoogd met een redelijk winstpercentage. Maar minister Mansholt wil daarop niet ingaan. Hij zegt dat de bakkers op het duurdere wittebrood zoveel verdienen dat zij best kunnen uitkomen. Maar zo verzekerde de heer Ulrich dat is niet zo. Landelijk wordt 60 volks wit- en volksbruinbrood gegeten en 40 DJAKARTA. (Aneta). Tussen het mi nisterie van Financiën van Indonesië en Johan Enschedé en Zonen grafische bedrij ven N.V. te Haarlem, is Dinsdag een over eenkomst getekend, inhoudende, dat door beide partijen een naamloze vennootschap zal worden opgericht met tot doel het drukken van Indonesische munt- en bank biljetten en ander waardepapier, aldus heeft Aneta vernomen. De overeenkomst is een uitvloeisel van een enige weken geleden door het Indone sische kabinet genomen besluit om over te gaan tot het in Indonesië drukken van munt- en bankbiljetten en andere waarde papieren. De nieuwe N.V. zal een kapitaal hebben van 50 millioen rupiah. De meerderheid van de aandelen zal in handen zijn van de Indonesische republiek. De directie zal in handen zijn van de drukkerij Enschedé, die twee personen in de directie zal benoe men, waarvan één Indonesiër, die benoemd zal worden in overleg met de Indonesische regering. Enschedé zal haar kennis en er varing in de nieuwe N.V. inbrengen en daartoe een aantal experts naar Indonesië zenden, die tevens de opleiding van Indo nesisch technisch personeel ter hand zul len nemen. Daarnaast zullen Indonesische technici naar Nederland gaan om in de bankbiljetten-drukkerij te Haarlem techni sche ervaring op te doen. De regering heeft ADVERTENTIE ontsnapt aan het onweerstaanbare als haar wens kenbaar gemaakt, dat de drukkerij van bankbiljetten in de loop van 1953 in werking zal zijn. De nieuwe druk kerij zal in Djakarta, waarschijnlijk in de satellietstad Kemajoran worden gevestigd. De heer B. F. Enschedé president-directeur van Enschedé is gisteren na een verblijf van 5 weken in Indonesië, gedurende wel ke hij de desbetreffende besprekingen heeft gevoerd, naar Nederland vertrokken. Stichting zal voorlichting bevorderen In een der zalen van het departement van Binnenlandse Zaken heeft dr. ir. Ch. Th. Groothoff, president-directeur van de Staatsmijnen, het bestuur geïnstalleerd van een stichting, welke uit particulier initiatief geboren is en zich ten doel stelt, de voorlichting inzake de bescherming der bevolking in oorlogstijd te bevorderen. Minister Teulings heeft bij deze instal latie een toelichtend woord gesproken. Hij verheugde zich erover, dat thans door een stichting, gedragen door de medewerking en het initiatief van poiucuxiereu, ue ue- langrijke zaak, maar tevens ook de moei lijke zaak van de bescherming der bevol king tegen de gevolgen van oorlogsgeweld wordt aangepakt. Met de plannen der overheid alleen is men er nog niet. Zij moeten immers tot uitvoering wgrden gebracht door het volk zelf. Hiervoor is onmisbaar een duidelijk inzicht bij de bevolking van hetgeen haar mogelijk kan overkomen. 61. Nog maar nét op tijd liet Joris het wijde gewaad van de verbijsterde Ibn Ben Suff om zijn leden glijden; hij was nog maar nauwelijks gereed, of de deur werd open getrapt en een hoog functionaris van de Illiraanse politie stoof met getrokken sabel naar binnen. „Ik zoek een verstopte vreemdeling! Ik hoorde hier iemand schreeuwenLaat de waarheid als dauw van uwe lippen druipen, o inwoners van deze behuizing!", schreeuwde de vlijtige ambtenaar. Doch Joris Goedbloed stelde hem gerust. „Deze edele effendi is beslist geen vreemdeling, o hoogwaardigheidsbe kleder!", sprak hij onverdroten. „De brave lijdt echter aan besmettelijke ijlkoortsen, en ik verpleeg hem zo lang als het duurt". Nog voordat hij uitgesproken was greep een ontzettende angst de politieman aan. „Besmettelijkkoortsen!", hijgde hij, en vol schrik verliet hij het vertrek nog sneller dan hij het betreden had. En ook Ibn Ben Suff was geheel overtuigd. „IJl- koortsprevelde hij, overweldigd door de snelle loop der gebeurtenissen. „Ja dat moet het zijn! Ach! Wee mij!" En zo had Joris Goedbloed dus weer vrij spel. „Labor vincit", sprak hij eenvoudig. „Ik kan mij gaan wijden aan het zoeken van de Rambam-Robijn, die zich ergens in deze omgeving moet bevinden!" Ja, ergens! Maar waar? Panda dacht dat hij het ant woord wist. Onze jonge vriend was in middels gevankelijk voor de Sheik ge bracht, die hem met een stortvloed van boze woorden ontving. „Dus jij kwam me óók al een medaille brengen, o wurm!", riep hij verdrietig uit. „Zeker net zo een als deze.... zonder juweel....". En zo sprekend hield hij het Keizerlijke Erekruis omhoog, dat hij van Graaf Isen Grim had gekregen. Maar Panda antwoordde kalm: „Juist, Hoogheid, deze zelfde medaille kwam ik u brengenmet dit verschil, dat ik weet waar de Rambam-Robijn is die er bij hoort!" duurder witbrood. In de verschillende stre ken van ons land, zelfs in de onderschei dene wijken van steden, liggen de percen tages heel anders. Er zijn dan ook bakkers die slechts 15 duurder witbrood verko pen. Vooral de bakkers die in verhouding veel volkswit- en volksbruinbrood bakken zijn er bij deze compensatierekening van minister Mansholt slecht aan toe. Is het (zo vroeg de spreker) niet tekenend dat van de 14.000 bakkers er op dit ogenblik niet minder dan 1600 zijn die achter zijn met het afdragen der premies voor de Ziektewet. Ook het afrekenen van de Loonbelasting gaat bij velen zeer moeilijk. Bovendien komen er vrij veel faillissemen ten voor. Nog groter is het aantal bakkers dat in slechte financiële conditie is geko men doordat zij bestaan van het crediet van hun leveranciers. Het is boven dieh onjuist dat de regering de bakkers dwingt om een product bene den de kostenden prijs te verkopen. En de bakkers worden daartoe inderdaad ge dwongen, want de regering eist dat elke bakker steeds voldoende volkswit- en volksbruinbrood in voorraad heeft. Van deze gang van zaken worden zo vervolgde de heer Ulrich ook de werk nemers de dupe. De werkgevers willen op zich ngmen om de redelijke eisen van de gezellen in te willigen indien de regering hen toestaat een redelijke prijs voor het goedkopere brood te vragen. Op 30 Mei is de kwestie van de brood prijs in de Tweede Kamer ter sprake ge komen. Er was verschil van mening over de cijfers. Daarom werd op voorstel van het Kamerlid Hooy besloten advies te vra gen aan de Kamercommissie voor Midden standsaangelegenheden. Sindsdien zijn er meer dan zes maanden verlopen. Nog altijd is er geen advies dezer commissie geko men. Alleen weet spreker dat in de com missie onomstootbaar is aangetoond, dat de tegenwoordige broodprijs lager is dan de kostende prijs. Er wordt verwacht dat nog deze maand het advies zal. binnenko men en dat nog in dit jaar de Kamer een beslissing zal nemen De bakkers wordën thans ongeduldig, maar zij zijn overtuigd dat tenslotte hun billijke eis zal worden ingewilligd. Bij de gedachtenwisseling kwamen nog enkele interessante dingen naar voren. De arbeidersgezinnen geven 6,7 van hun in komen uit aan brood, de meer-welgestel- den slechts 2,7 Gevraagd werd waarin het verschil be staat tussen volkswitbrood en het duur dere wittebrood. Daarop antwoordde de heer Ulrich dat de tarwe voor het volks brood wordt uitgemalen tot 84 a 85 ter wijl dit percentage voor het duurdere wit tebrood slechts 77 is. In kringen van het maalbedrijf gaan stemmen op om in het vervolg slechts één soort meel te malen, zodat er dan ook slechts één soort brood gebakken zal kun nen worden. Ook werd een pertinent antwoord ver zocht op de vraag hoeveel de bakkers de prijs van het volkswit- en bruinbrood wil len verhogen. Daarop was het antwoord 1 cent per 800 gram. Voor een gezin van 4 personen, aan nemende dat dit 9 broden van 800 gram per week gebruikt, zou dit betekenen een hogere uitgaaf van 9 cent. Dit kan zo besloot de heer Ulrich de loon- en prijspolitiek der regering niet in de war sturen. Wij tekenen hierbij evenwel aan dat in veel gezinnen per persoon meer brood ge geten wordt dan slechts 1800 gram per week. Aflossing in zijn geheel na 15 jaar Op de raadsagenda van Donderdag 13 December staat vermeld: „Mededeling in zake een te sluiten burgerzinlening" ten behoeve van de woningbouw. Wij zijn, al dus B. en W., na ernstig beraad, tot de slotsom gekomen, dat het gewenst is ook in de Haarlemmermeer, evenals dat in sommige andere gemeenten plaats heeft, een beroep te doen op de bevolking tot deelneming in een zogenaamde burgerzin lening. Een premie-lening komt voor de Haarlemmermeer niet in aanmerking, om dat, afgezien van principiële bezwaren welke hiertegen bestaan, het bedrag daar van zeer groot moet zijn, willen de pre mies hoog genoeg kunnen worden gesteld om attractief te zijn. De bedoeling is thans een 4 obligatie lening uit te geven, met een looptijd van 15 jaar, waarop geen jaarlijkse aflossing zal plaats vinden, maar die na 15 jaar in zijn geheel zal worden terugbetaald (een fixe-lening) uit te geven in stukken van 1000, 500 en 100 tegen de koers van 100 Aan de plaatselijke banken zal mede werking worden gevraagd. Het valt niet te ontkennen, dat het voor de Haarlemmermeer een zware opgaaf zal zijn om een zodanige lening te doen slagen. Het is dan ook niet mogelijk het totaal be drag van de lening thans te bepalen. Voor het stichten van 150 woningen is reeds llA millioen nodig. Het aantal woningzoeken den in de Haarlemmermeer bedraagt mo menteel (volgens de opgaaf door wethou der Bos verstrekt) 922, waarbij vele zeer urgente gevallen, daarbij komt nog dat velen wonen in huizen die voor afbraak in aanmerking komen. De toestand is dan ook, gezien de steeds toenemende bevolking, ernstig te noemen. Bank. Dr. Hjalmar Schacht, oud-president van de Duitse Reichsbank, heeft vei. klaard, dat hij zijn plan om een bankte stichten met een kapitaal van zes mil, lioen mark zal gaan verwezenlijken. Speciaal. Alle Tsjechoslowaakse functio- narissen, die het toezicht hebben op <je levering van landbouwproducten aan de plaatselijke nationale comités zullen door „speciale secretarissen" worden vervangen, aldus een bekenmaking van de minister van Binnenlandse Zaken, Nossek. Rechtspraak. In Kweiyang (China) zijn 23 „contra-revolutionnairen" ter dood vet. oordeeld. Voorts werden 122 tot gevan- genisstraffen veroordeeld. Ongeveer 1200 personen waren aanwezig op deze „beschuldigingsvergadering". Gevaar. Dit jaar zijn in West-Duitse mij nen meer dan 700 personen om het levën gekomen. Het vorig jaar was het aantal dodelijke ongelukken 620. Onderzeeër. In Washington is door de Amerikaanse marine bekend gemaakt, dat de eerste Amerikaanse door atoom kracht gedreven onderzeeboot in 1954 gereed zal komen. Verwacht wordt, dat de kiel voor de boot in het komende voorjaar door de „Electric Boat Com pany of Groton" zal worden gelegd. Het ontwerp voor de atoommotor is geza menlijk door „Argonne National Labo- ratory", de commissie voor atoomener- gie en „Westinghouse Electric" ontwor- pen. Volgens niet-officiële schatting z^\ de onderzeeboot, die volgens de bekend, making van de Amerikaanse marine „Nautilus" zal heten, onder water een snelheid van ruim 30 knopen kunnen halen en daax-door in staat zijn het snel. ste koopvaardijschip te achterhalen, Cycloon. Volgens de laatste berichten is het aantal slachtoffers van de wervel storm, die eergisteren op de Philippijnen heeft gewoed, 204. Initiatief. De Zuid-Afrikaanse automobi listenvereniging heeft er bij haar rege- ring op aangedrongen het initiatief te nemen tot de vorming van een verenigd front van verzet tegen de stijging der benzineprijzen. De regering van Zuid- Afrika zou volgens het voorstel een conferentie moeten beleggen van rege ringen van het Britse gemenebest en wellicht ook van West-Europese landen teneinde te onderzoeken in welke mate de wereld-olie-industrie de prijzen van olie en benzine voor de landen, die geen olie produceren, heeft verhoogd. Crisis. De Tunesische premier Mohamed Tsjenik heeft gisteren op een persconfe. rentie te Parijs verklaard, dat de betrek, kingen tussen Tunesië en Frankrijk op het ogenblik een „ongekend ernstige crisis" doormaken. De premier heeft in Parijs een maand lang onderhandeld met de Franse regering op basis van de nota, welke zijn regering op 31 October aan Frankrijk heeft gezonden en waar in Tunesië verzocht om zelfbestuur en een democratisch volledig uit inheem sen samengesteld parlement. Ongerustheid. Volgens „Het Laatste Nieuws" heerst er in Antwerpse haven, kringen grote ongerustheid naar aan leiding van de berichten volgens welke de Belgische regering bereid zoi^ zijn Nederland een verlaging van de uitvoer, belasting toe te staan. Het gevaar be staat, aldus beweert men, dat in zulk geval een groot gedeelte van de Belgi sche ovei-zeese uitvoer via de Neder landse havens zal geschieden, zulks ten nadele van Antwerpen.. Aap. Deskundigen van het Museum van Natuurlijke Historie te Londen zijn tot de conclusie gekomen, dat de „ver schrikkelijke sneeuwman", de legenda rische bewaker van de Himalaya-top- pen, een aap is. De voetafdrukken, die onlangs door de Britse bergbeklimmer Eric Shipton zijn gefotografeerd, komen volgens de deskundigen overeen met die van een aap, die lang geleden eens op grote hoogte geschoten is. Diensttijd. Denemarken zal een parate troepenmacht krijgen van één divisie van 18.000 man, zo heeft de Deense minister van Financiën in de Kamer meegedeeld. Daartoe was het nodig de dienstplicht et verlengen van twaalf tot achttien maanden. De defensiebegroting zal van 2220 tot 3100 millioen kronen worden verhoogd, Met 100 tegen 28 stemmen heeft de Deense Kamer gister avond besloten met ingang van Mei 1952 de militaire diensttijd te verlengen tot anderhalf jaar. Geen voorziening. De verzoeningscommis sie voor Palestina heeft in een rapport aan de algemene secretaris van de UNO, Trygve Lie, gemeld, dat zij er na drie jaar niet in geslaagd is de moeilijkheden tussen Arabieren en Israëliërs over Pa lestina op te lossen, doch met aandrang verzocht, dat verdere pogingen in het werk worden gesteld, het geschil tot een einde te brengen. Israel heeft geweigerd gehoor te geven aan de resolutie van de UNO, waarin werd bepaald, dat vluch telingen uit Palestina gelegenheid moe ten krijgen desgewenst naar hun haard steden terug te keren. ADVERTENTIE IAMSHUIP HANDSCHOENEN DONDERDAG 13 DECEMBER Concertgebouw: Pianoconcert Nicolaï Or-- loff, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Concert Doopsgezind Zangkoor, Jeruzalemkerkkoor (Amsterdam), Amsterdam. Vrouwenkoor, Inge Roos, Albert de Klerk, 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Haarlems Kunst Gemeenschap, vertoning der film „Ninolchka", 8.15 uur. Zuiderkapel: spreker J. Kits 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming, spreekster mevrouw H. J. Kar- remanVermeer, 8 uur. Koningin Emma- school (Roerdompplein, Haarlem-Noord), Volksuniversiteit, lezing met film over beeld houwkunst, 8 uur. Frans Hals: „Verboden zóne", 18 i., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Cap tain Horatio Hornblower", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Palace: „Songs of the Islands", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het vonnis is geveld", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „We gaan naar Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Robin Hood van Texas" 14 j., 7 en 9.15 u, VRIJDAG 14 DECEMBER Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Chris telijk Historische Vrouwengroep, Mary Pos spreekt, 8 uur. Brinkmann: Vereniging van Spiritistische philosophic, spreker P. M. Of ferman, 8 uur. Rembrandt, Luxor en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw programma)

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2