Cijfers over de woningbouw formalFatura her-opent! Trainingsbroeken f3.95 EEN NAAM IN RUBBER TAXI 12500 Minister In 't Veld verwacht dat in 1960 de woning bezetting het peil van 1938 zal bereiken Huizen voor grote gezinnen JAAP MOLENAAR WIMIBO Adres van Bergens Heemwacht aan Gedeputeerde Staten De berging van de „Westkust" Het ontslag aan de Annakliniek te Leiden Tegen correctiekampen Uitspraken Haarlemse rechtbank Oud-burgemeester moet ambtswoning verlaten Hoe kan ïïw maag „graag" zijn Zwitserse avond in Teisterbant U ïortmRatura Bestrijding veeziekten Voor de kinderen -Clowntje Riek Ijsbaan aan de Kleverlaan Noordelijken iets toeschietelijker KAISER FRAZER FEUILLETON Lynne Thorn's dilemma DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een stortvloed van cijfers heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting gisteravond over de Tweede Ka merleden uitgestort. Het was soms om van te duizelen, maar wij willen een poging wagen uit deze bijna drie uren durende wolkbreuk van cijfers de belangrijkste op te diepen. Men wil meer woningen per jaar, maar bij een jaarlijks volume van 60 a 70.000 woningen, bestaat het gevaar van een in zinking. Als ideaal was gesteld een aan bouw van 55.000 woningen, te bereiken in 1953. Dat deze 55.000 reeds in 1951 zijn bereikt, pleit voor de inspanning, aldus de minister. In dit schema was ook begrepen het aanvaarden van het systeem van du- plex-woningen. In deze verwachting is de minister teleurgesteld. Zijn beleid van de afgelopen vier jaren overziende, zeide de minister, dat er in deze periode 180.000 woningen gereed zijn gekomen, waarvan 10.500 duplexwoningen. Er kwamen 5500 woningsplitsingen tot stand. Krotopruiming, zo zei de minister, is on der de huidige omstandigheden een luxe. Sanering zal zeker niet aan de aandacht ontsnappen. De minister voorzag dat in 1960 de ge middelde woningbezetting het peil van 1938 zal hebben bereikt, maar daaruit mag men niet afleiden dat er dan een eind zal zijn gekomen aan de woningnood. Het totale tekort aan woningen schatte de minister op ongeveer 250.000. Het tempo van wo ningbouw moet worden versneld. „Dat ik te optimistisch ben geweest", aldus mr. In 't Veld, „moet ik bestrijden. Integendeel, ik heb er steeds weer dé na druk op gevestigd dat de vooruitzichten allerminst rooskleurig zijn. De bezuiniging op het bbuwprogram met f 300 millioen maakte het gereedkomen van 40.000 wo ningen per jaar moeilijk". De minister be toogde dat alle plannen en denkbeelden, welke hij had geopperd om de financiering mogelijk te maken, waren afgewezen. Pas toen alle wegen waren afgesneden heeft hij voor de kapitaalvoorziening een beroep op de gemeenten gedaan. Het beroep op de burgerzin is niet ver geefs geweest en daaraan is het te danken, dat er geen catastrofale inzinking van het woningbouwprogram heeft plaats gehad. „Ik zie hierin," aldus de minister, „een be wijs dat in ons volk sociale verantwoorde lijkheid leeft". De werkloosheid in de bouwvakken noemde de minister niet ontstellend. Zij is te verklaren uit de verhoging van de ar beidsproductiviteit, aan de toeneming van het aantal bouwvakarbeiders (in één jaar met 9000) en aan de vermindering van de onderhoudswerken. Het cijfer voor gereed te komen wonin gen zal in 1951 boven de 55.000 liggen. Het aantal, dat op 1 Januari in uitvoering zal zijn, schat de minister op 40.000. Het zal mogelijk zijn in 1952 de prestatie van 1951 te overtreffen. De gemeentelijke leningen hebben reeds honderd millioen gulden opgeleverd. Uit hetgeen van de levensverzekeringmaat schappijen werd verkregen, mede ter schulddelging, kwam 120 millioen gulden voor woningbouw beschikbaar. De minister verwacht, dat hetgeen verder nodig is uit ADVERTENTIE ZWARE KWALITEIT marine en bruin leeftijd 214 jaar vanaf kleine stijging per maat Aaagang 19 Haarlint - Tal. 21413 Een belangrijke beslissing van B. en W. van Haarlem In ons vorig nummer gaven wij. cijfers over het aantal grote gezinnen dat op de lijst van onhoudbare gevallen van het Haarlemse Huisvestingsbureau staat. Wij voegden daaraan toe dat B. en W. naar middelen zochten om een oplossing van deze moeilijkheden mogelijk te maken. Nu kunnen wij mededelen dat het college de volgende beslissingen genomen heeft: In het complex huizen aan de Amster damse Vaart (dat gebouwd zal worden van het geld dat verkregen zal worden van de Burgerzin-lening) zullen volgens de aan gevulde plannen nog zes woningen voor grote gezinnen worden opgenomen. In totaal komen daarin voor grote gezinnen 10 woningen met 7 bedden, 2 met 8 bedden, 3 met 10 bedden en 6 met 14 bedden. B. en W. vertrouwen dat dan alle on houdbare gevallen zullen kunnen worden geholpen. de nationale premielening en uit de 4 per cents lening zal komen. Ten aanzien van de premielening zei de minister dat met principiële bezwaren reke ning zal worden gehouden, maar hij ver wacht, dat men ook van A.R.-zijde begrip zal tonen voor de moeilijkheden en de 4 percents lening zal steunen. De heer Algera zegde dit bij de replieken toe. Over de financieringsobjecten heeft de minister nog gezegd, dat er tot eind 1952 voor 30.000 woningwetwoningen 270 mil lioen gulden nodig is, voor straat- en riool- aanleg voor 50.000 woningen 50 millioen gulden® Slaagt de lening dan hoopt de minister het bouwprogramma, dat hij zich voorstelt, te kunnen verwerkelijken. ADVERTENTIE vertelt Ballades en Sprookjes tijdens lunch- en pannekoekenuurtje TRIO VISSERS-DE LEUR „T OLDE BINNENHOFJE" Singel 449 - Amsterdam Tel. 30643-42052 Protest tegen waterleiding werken in ongerepte duinen Bergen aan Zee, dat van zich deed spre ken door de actie voor het behoud van de tramverbinding AlkmaarBergen aan Zee en de actie tegen de plannen tot bebouwing van het Oude Hof-complex, vraagt voor een nieuwe actie de aandacht. De Heemwacht, een contactcommissie van Vreemdelingenverkeer, de Natuur- wacht, de Volkshogeschool en het Kunste naarscentrum, die zich ten doel stelt te waken voor behoud en herstel van het na tuur- en doi-psschoon, heeft ernstige be zwaren tegen de werkzaamheden, welke door het Provinciaal Waterleidingbedrijf achter De Fransman te Bergen aan Zee worden uitgevoerd en die naar het oordeel van de Heemwacht een uniek stuk maag delijk duinterrein ernstig bedreigen. Over een oppervlakte van 25 hectare is het duingebied hier volkomen van aspect veranderd; er worden brede paden aange legd, er vinden afgravingen plaats, dalen worden gevuld en heuvels geslechts en het gehele terrein wordt diep omgespit. Men wenst in Bei-gen geen fraai aange legde parken in het ongerepte duingebied zoals die welke de provincie in de duinen bij Castricum en Wijk aanZee heeft aange legd. De Heemwacht te Bergen heeft zich ^iu met een adres tot Gedeputeerde Staten gewend, waarin er met de meeste klem op wordt aangedrongen, dit „vernielingswerk" stop te zetten. dij net overbrengen naar het winter verblijf is een maraboe van het Noorder Dierenpark te. Emmen weggevlogen. Men verwacht dat de Rotterdamse kust vaarder die Zondag voor de Engelse kust in nood verkeerde en waarvan de beman ning door Engelse redders, Van wie één het leven verloor, van boord is gehaald, na een voorlopige reparatie zeevaardig genoeg zal zijn om later naar Rotterdam terug te keren. De Nederlandse bemanningsleden hebben zowel over de redding als over de berging door de Engelse trawler „Swa- nella", die het schip met zware slagzij naar Huil sleepte, hun bewondering uitgespro ken. Naar het Parool weet mede te delen is er een verschil van mening ontstaan over de prijs, die de opvarenden van de „Swan- nella" vragen. De reders, de erven T. den Hartigh in Rqtterdam vinden deze zo hoog, dat zij er niet aan wensen te voldoen. Wanneer de partijen het onderling niet eens kunnen worden, zal de bergingssom moeten worden bepaald door buiten de zaak staande deskundigen, aldus het Parool. Minister Joekes zegt onderzoek toe In de Twqede Kamer, bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid, hebben de heren Stapel kamp (A.R.) en De Kort (K.V.P.) het ont slag van dr. Van Nes als orthopaedisch chirurg aan de Annakliniek te Leiden ter sprake gebracht. Beide afgevaardigden hebben er bij de minister op aangedrongen de Kamer over deze kwestie in te lichten. Minister Joekes verklaarde zich bereid een onderzoek te doen instellen en het re sultaat daarvan in een vertrouwelijke nota aan de Kamer te verstrekken. ADVERTENTIE De Vereniging van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingsjaren welke ver eniging nauw verbonden is met het Natio naal Comité ter bestrijding van het Con centratiekampsysteem staat afwijzend tegenover het wetsontwerp Buitengewone bevoegdheden Openbaar Gezag, in het bij zonder tegen artikel 24 van het wetsont werp dat aan de minister van Binnenland se Zaken en in bijzondere gevallen aan de Commissarissen der Koningin de bevoegd heid geeft, ieder willekeurig persoon, ten aanzien van wie ernstig vermoeden bestaat dat hij de openbare orde, rust of veiligheid in gevaar brengt, te kunnen doen inter neren. De vereniging acht het volkomen onjuist buiten de normale rechtsorde en dus buiten het normale ambtelijke gevangenisstelsel om niet-welgevallige elementen op te ber gen. Bovendien is het, ondanks de wijzi ging die aangebracht is op aandringen van de Kamer, mogelijk mensen, tegen wie een vermoeden bestaat dat zij de openbare rust of veiligheid in gevaar zullen brengen, langdurig op te bergen zonder dat zij in de gelegenheid worden gesteld om op korte termijn te worden gehoord. Ook acht de vereniging het onjuist dat mensen, die op aanwijzing van derden, door fluistercampagnes of om politieke over wegingen gevangen zijn gezet, niet dezelf de waarborgen genieten die via de straf wet aan de criminele misdadigers worden verleend, zodat zij niet in staat zijn zich van juridische bijstand te voorzien. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, eiste veertien dagen geleden twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ter be schikking stelling van de regering tegen de 22-jarige Haarlemse magazijnbediende C. A. M. v. L., die ervan werd verdacht in de zomer van 1950 twee auto's, twee brom fietsen en een motor te hebben gestolen. De rechtbank veroordeelde Van L. hedenmor gen tot een gevangenisstraf van een jaay en ter beschikking stelling van de regering. De diefstal van auto's werd niet bewezen ge acht. De Haarlemse politie-agent J. A. B. werd conform de eis wegen smaadschrift veroordeeld tot een boete van 75, subsi diair dertig dagen hechtenis en verder een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. In de Nieuwe Haarlemsche Courant had B. een ingezonden stuk geschreven, waardoor de longarts S. J. van S. zich in zijn eer en goede naam voelde aangetast. De hoofdredacteur van de Nieuwe Haar lemsche Courant, de heer H. D. M. van R., werd vrijgesproken omdat de opzet niet be wezen werd geacht. Tegen hem had de officier 300 boete subsidiair twee maan den hechtenis geëist. In de gemeente Jisp in Noordholland heeft de oud-burgemeester, de heer W. Vos- ter van B. en W. aanzegging gekregen zijn woning uiterlijk op 31 December te ver laten en te ontruimen. Het motief van B. en W. is, dat de heer Voster, die op 1 Mei van dit jaar met pen sioen ging de door hem betrokken ambts woning nog steeds niet ter beschikking van de gemeente heeft gesteld en de huidige burgemeester, de heer J. H. Bergh, die te Bloemendaal woont, iedere dag heen en weer moet reizen. ADVERTENTIE met angst om 't hart voor Brandend Maagzuur Die „angst-bij-voorbaat" kunt U wegnemen door altijd een paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk verlichting bij het eerste optreden van brandend maagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dade lijk blussen, 'n Heerlijk middel, die Rennies. Smakelijk, onbetwist afdoende enge. makkelijk in te nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Rennies in huis. Voor Uzelf en Uw huisgenoten. ook voor de gaande en komende man.... Gisteravond hield in de gewelven van de Sociëteit Teisterbant de heer A. L. C. A. van Nijnanten een causerie ovei^ Zwitser land. Deze lezing was bedoeld als een eer ste kennismaking met het werk en de strekking van de Stichting Nederland Zwitserland die beoogt het wederzijds be grip tussen beide landen te verdiepen en de culturele banden nauwer aan te halen. De Nederlandse en Zwitserse geschiedenis hebben in de kern veel gemeenschappelijks als de beide oer-landen der West-Europese democratie. Reeds uit dien hoofde zijn ze elkanders belangstelling overwaard. De heer van Nijnanten, die het algemeen secretariaat van de stichting voert, is een enthousiast kenner van het Zwitserse land, dat hij in alle hoeken en gaten, kloven, spleten en dalen doorkruist heeft. Boven dien is hij een voortreffelijk en stoutmoedig fotograaf, hetgeen bleek uit de gekleurde lichtbeelden waarmede hij zijn lezing il lustreerde en die vervaardigd zijn naar de talrijke opnamen die hij op zijn reizen daar gemaakt heeft. Deze lichtbeelden bevatten allerlei détails van de Zwitserse natuur, volksgebruiken, stedenbouw en berg- structuur. Tijdens de pauze werden Zwitserse wijn en kaas geserveerd, een hoffelijk gebaar van het bestuur ADVERTENTIE 9 9 na algehele UITBREIDING op Zaterdag 15 December, 9 uur in Haarlem de enige gespecialiseerde zaak voor moeilijke voeten wetenschappelijke Voet-VERZORGING toepassing van Dr. SCHOLL's steunzolen en praeparaten. Forma Natu'.a weetraad, Al's U géén raad meer weet. GEHEEL VRIJ LIGGEN UW TENEN INDE SórmaS&tura SCHOENEN Kruisweg 42 Tel. 12637 Fa J. HUIZING Haarlem In de Woensdagmorgen onder leiding van de heer J. C. Gehrels gehouden vergadering van de Vereniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in het melkwinningsgebied Haar lem en omstreken zijn de jaarverslagen van de secretaris-penningmeester, de heer H. P. Kwagtes, behandeld. Enkele leden hadden bezwaren tegen verhoging der kosten voor 't bestrijden der veeziekten: opgemerkt werd, dat de kosten vèn de Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Noordhol land stijgen en daardoor moeten de leden der vereniging meer betalen. De vergadering besloot de contributie niet te wijzigen, doch het te verwachten tekort te dekken door een bijdrage uit de reserve te halen. De runder- horzelbestrijding zal voortgezet worden, waarvoor een bedrag beschikbaar werd gesteld. De heer R. M. Nelis die periodiek als be stuurslid aftrad, werd bij acclamatie her kozen. Na afloop der vergadering deed de heer D. Rempt, directeur der Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Noord- holiand, mededelingen over het werk der stichting. Op 1 December 1946 is de dienst, met de spreker als dierenarts, begonnen. In het afgelopen jaar is het personeel van de stichting uitgebreid doordat de werkzaam heden steeds toenemen. Er werken thans drie dierenartsen en binnenkort wordt een vierde benoemd die speciaal belast wordt de tbc onder het rundvee te bestrijden. Er zijn vele beambten op de administratie werk zaam en de stichting ondervindt medewer king van vrijwilligers. Met kracht wordt ge werkt de veestapel te saneren, hetgeen in het belang is van de volksgezondheid. In het afgelopen jaar werden 12.471 bedrijven be zocht die 204.757 runderen bezitten. 24.1 (vorig jaar 25,4 waren reageerders. Op het ogenblik zijn 3692 bedrijven en 5600 run deren tbc-vrij. Voor 1 November j.l. zijn 1298 runderen die tbc hadden, opgeruimd. Óp 1 November 1952 zal dat. aantal bedragen 2610. op 1 November 1953 3578, op 4 No vember 1954 11.406 en op 1 November 1955 30.387. Dan hoopt men met de actie, om bin nen vijf jaar Noordholland tbc-vrij te krij gen, geslaagd zijn. Nu, er overkwam hun geen kwaadRustig voeren ze de rivier op en nergens was enig gevaar te bespeuren. Toen zagen ze in de verte een stad opdoemen. Vol spanning keken ze ernaar. „Maar kijk eens. dat zijn allemaal huizen waarin wezens moeten wonen van onze grootte!", zeiden ze verrast. „Nou, daar zullen we dan wel geen vijandschap van ondervinden!" Eindelijk hadden ze de stad bereikt. Dit was natuurlijk Speelgoedstad; maar dat wisten ze op dit ogenblik nog niet. Ze voeren de haven in en legden het scheepje vast aan een kade, waar er plaats voor was. Toen gingen ze op onderzoek uit; ze verlieten het schip en wandelden de stad in. Opgetogen liepen ze door de straten en ze keken hun ogen uit naar de mooie huizen en de vele winkels. Niemand viel hen lastig, men scheen het niet eens vreemd te vinden, dat ze hier liepen. „Ik geloof, dat we 't bijzonder getroffen hebben", zei de burgemeester-kaboutS ver heugd. „Als men goedvindt, dat we hier komen wonen, zullen we 't hier erg prettig en veilig hebben!" Gedurende enige weken heeft Openbare Werken hard gewerkt aan de grondige ver betering van de ijsbaan aan de Kleverlaan. Het terrein is geëgaliseerd en door het opwerpen van dijkjes is een prachtige lange baan ontstaan voor de hardrijders. Het ge deelte voor de kunst- en schoonrijders is op dezelfde wijze geheel van de rest van de baan gescheiden. Ook is een gedeelte ge reserveerd voor het beoefenen van ijs hockey. De kinderbaan oiedt gelegenheid tot rustig en veilig rijden voor de jeugd. Voorts is de verlichting belangrijk ver beterd, zodat de ijssport-enthousiasten de komende winter op een goed geoutilleerde ijsbaan hun hart kunnen ophalen. Maan dag a.s. zijn de werkzaamheden zover ge vorderd, dat de baan onder water kan wor den gezet. De commissie voor de ijsbaan heeft plan nen om te komen tot het organiseren van wedstrijden. Overigens wordt een gecostu- meerd ijsfeest gehouden. PANMOENDJOM (Reuter). De Noor delijken hebben heden bij de wapenstil standsbesprekingen te Panmoendjom ver klaard, dat er overeenstemming over toe zicht op een wapenstilstand in Korea zou kunnen worden bereikt, indien de verbon denen zouden garanderen, dat er geen in menging in de binnenlandse aangelegen heden van Noord-Korea zou zijn en het Noord-Koreaanse achterland beveiligd zou zijn. De subcommissies voor toezicht op de wapenstilstand en voor krijgsgevangenen hebben nog geen resultaat bereikt. Van beide zijden verzocht men de ander zijn eigen voorstellen te bestuderen. In de subcommissie voor krijgsgevange nen verklaarde admiraal Libby van de verbondenen, dat de U.N.O. de voorstellen der Noordelijken van gisteren niet zou kunnen beantwoorden, voordat zij inlich tingen zouden hebben verstrekt over de gevangenen, die zij vasthouden, en er mee instemmen vertegenwoordigers van het in ternationale Rode Kruis te vragen de krijgsgevangenen in Noord-Korea te be zoeken. De verbondenen wezen de voorstellen echter niet van de hand. Zij houden in, dat alle gevangenen zouden worden vrijge laten en dat er een uitwisselingsorganisatie met gelijke vertegenwoordiging zou wor den gevormd onder toezicht van een wa penstilstandscommissie. Het overschot van Nederland in het be talingsverkeer met aan de Europese Beta lingsunie deelnemende landen in November heeft 195.236.000 bedragen. Van dit bedrag is 3.754.000 door de E. B. U. gedekt in goud en 31.677.000 in dollers. Met het restant ad 159.805.000 is de schuld van Nederland a-n de E. B. U. afgenomen. Deze schuld bedraagt thans 251.727.000. De Haagse rechtbank heeft een instru mentmaker* en een kellner, beiden uit Den Haag, tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld. De instrumentmaker was werkzaam bij een fabriek die landmijnen vervaardigt. Met afgekeurde onderdelen maakte hij een landmijn, welke hij door bemiddeling van de Itellner aan een vreemde mogendheid wilde verkopen. In Leiden is opgericht een studiecom missie tot voorbereiding van het bevolkings onderzoek op tuberculose in het district Leiden. Dit district omvat 28 gemeenten, hoofdzakelijk liggend in de Rijnstreek en voor een deel ook in de bollenstreek, alsmede de gemeente Wassenaar. Het district telt totaal ongeveer 300.000 inwoners. De heer Edwin L. Manthey, de onlangs benoemde ambtenaar voor de dèfensiepro- ductie is zijn werkzaamheden voor de afde ling industrie van de E.C.A.-missie in Neder land begonnen. De heer Manthey is expert op het gebied van metaalverwerkende in dustrieën en arsenalen. Op een onbewaakte overweg bij Heken dorp onder Gouda is een 43-jarige schillen- ophaler met zijn hittenwagentje door een trein aangereden. Hij was op slag dood. Het wagentje werd versplinterd, het paard bleef ongedeerd. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de termijn voor na-aanmelding van effecten, welke tot nu toe nog niet bij de afdeling effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel waren aangemeld, op 31 De cember wordt afgesloten. Effecten, welke dan nog niet zijn aangemeld, komen voor waar deloosverklaring in aanmerking. Ook het Contact cent rum op Voorlich- tingsgebied heeft uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de aangekondigde sterke stijging van de papierprijzen, welke voor de vqorlichting van het Nederlandse volk ernstige gevolgen dreigt te hebben. Het Contactcentrum zal een krachtig beroep doen op de regering, opdat deze ernstige aandacht schenkt aan de papiersituatie. In het dorpje Vlist is een auto, waarin drie Hagenaars waren gezeten,' te water ge reden. Een der inzittenden de 32-jarige L. A. J. is daarbij verdronken. De weg was ter plaatse door de vorst zeer glad. De Nederlandse landbouwatlaché te Rio de Janeiro, ir. H. Meijer, is aan de Land bouwhogeschool te Wageningen gepromo veerd tot doctor in de landbouwkunde na verdediging van een proefschrift met stel lingen, getiteld „Rural Brazil at the cross roads". De promotieplechtigheid werd bij gewoond door de gezant van Brazilië HAARLEM EN OMGEVING Leden van het personeel van een was serij te Haarlem bespraken enige tijd geleden de nood van hen die niet in staat zijn te werken. Besloten werd een actie onder het personeel te voeren en te vragen de centen uit het loonzakje beschikbaar te stellen, om enkele gezinnen met Kerstmis een verras sing te bezorgen. Op het verzoek volgde een spontane reactie van het personeel. Alle leden storten iedere week een bijdrage en de directie steunt de actie op bijzondere wijz>e. Verwacht wordt, dat een flink bedrag bijeengebracht wordt. De Kerstverlichting in de Gen. Cronjé- straat en Julianapark zal ontstoken worden door burgemeester Cremers a.s. Vrijdagmid dag vijf uur. De heer J. Heule, theologisch candidaat te Bloemendaal, is beroepen bij de Geref. kerken in Lekkerkerk en in Tuindorp- Oostzaan. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is bevorderd tot arts mej. P. L. Meyer te Heemstede. Voor het arts-examen (le gedeelte) slaagde de heer H. I. F. Heijer- mans 5uit Aerdenhout. Op uitnod'ging van de Spoorweg Schaak club Haarlem, zal dr. Max Euwe Maandag avond in het Christelijk Militair Tehuis simultaan spelen tegen vijftien leden der club en vijftien genodigden. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal op 14 en 21 December geen spreekuur houden. ADVERTENTIE Wij rijden met door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels HOOFDSTUK II. 7) Later, terugkijkend op deze dagen, vond Lynne het aitijd moeilijk te begrijpen, dat Jean's brief met het onverwachte nieuws over Jimmie Mathers een dergelijke in druk op haar had gemaakt. Ze had het druk met alle toebereidse len voor haar vacantie, maar onder haar werkzaamheden door dacht ze met een wonderlijk gevoel van opwinding aan hun weerzien. Nan Henway sloeg haar vrien din met heimelijke verbazing gade: ze zag de blos op Lynnne's gewoonlijk bleke wan gen en haar stralende ogen. In de laatste dagen voor het aanbreken van de vacantie hielp Nan vol enthousiasme met het sor teren van Lynne's garderobe, en Lynne zelf, die voor 't eerst sinds jaren weer eens enige belangstelling voor kleren toonde, keek geamuseerd toe. „Je hebt gelijk", gaf ze toe, toen Nan haar wees op wat er ont brak, „ik zal er wat nieuwe bij aan moeten schaffen. Diverse van m'n oude spullen zijn niet goed genoeg meer". Nan keek haar verrast aan. „Er moet heel wat gebeuren, voor jij belangstelling voor kleren toont, merkte ze op. „Ga je bij die logeerpartij iemand ontmoeten, in wie je speciaal belangstelt?" Lynne lachte aarzelend. Het viel, na al die jaren van zelfbeheersing, niet mee nu toe te geven aan een zo anders gerichte belangstelling. „In zekere zin is dat inder daad het geval", antwoordde ze langzaam. „Toevallig zal ik daar een oude vriend van jaren geleden terugzien. Het is een wonderlijke samenloop. Jean Harris blijkt namelijk bevriend te zijn met een jonge man die jaren geleden mijn buurvriend.ie was. Ik heb hem sindsdien niet meer ge zien, ik was veertien, toen hij verhuisde. We beleefden een kinderlijke idylle sa men Nan antwoordde niet dadelijk. „Ik be grijp 't", zei ze dan langzaam. „Je ver langt er nu naar hem weer te zien en je hoopt dat jullie kinderlijke romance uit zal bloeien tot dé grote liefde"? Lynne lachte. „Wat heb je toch een romantische indruk. Ik ben heus niet zo'n dwaas om zo iets te verlangen. Het lijkt me alleen maar boeiend, hem na al die jaren weer te zien en samen over onze ervaringen te praten. Sinds ik Jean's brief kreeg, heb ik veel aan Jimmie gedacht en herinnerde ik me ook weer zijn muzikale talenten. Naar wat zij me schrijft, is hij thans bandleider, maar ik kan me de donkere, ernstige jongen, die ik voor ogen heb, niet als zodanig voorstellen. Vroeger stal hij geld om naar werkelijk goede con certen te gaan. „Stelen....?" „Ja, inderdaad hij stal 't", herhaalde Lynne, met een glimlach naar Nan's ver ontwaardigde gezicht kijken. „Maar het was niet zo erg als het klinkt. Jimmie woonde bij een afschuwelijke oom. Hij haatte de oude man en greep iedere ge legenheid aan om niet thuis te zijn. Hij kwam heel veel bij ons. Mijn moeder pro beerde hem zelfs eens helemaal in huis te nemen, maar de oom wilde daar niets van weten. Hij wilde, dat Jimmie advocaat zou worden net als hij. AIS je Jimmie ech ter kende, wist je hoé onmogelijk dat was. Jimmie leefde in de muziek en zijn oom ergerde zich hieraan zó, dat hij hem ver bood naar de enkele concerten te gaan die er destijds bij ons gegeven werden. Op een zekere dag zou er een groot bekend symphonie-orkest komen spelen en Jim mie zou een kaartje hiervoor als Kerstge schenk van zijn oom krijgen. In de week, die eraan voorafging, waren er echter moeilijkheden met huiswerk, en de oude man verscheurde het entree-biljet". „Wat gemeen!" Lynne keek peinzend voor zich uit. „Ik geloof, dat ik nog nooit iemand zo ver drietig en teleurgesteld heb gezien als Jimmie, toen hij dat concertkaartje zag verscheuren, zei ze langzaam. „Het was méér dan enkel kinderverdriet, Nan, Jim- mie's geloof in de menselijke goedheid werd hier verscheurd, misschien wel zijn geloof in het leven zelf. Hij stal daar na geld van zijn oom om toch naar het concert te gaan". „Kwam de oude man er achter?", vroeg Nan vol belangstelling. „Was hij erg boos?" „Hij zond Jimmie weg", antwoordde Lynne rustig, denkend aan de dag, dat hij afscheid van haar was komen nemen. „Hij, zei, dat Jimmie maar eens een lesje moest hebben, en hij deed hem op kantoor bij een advocaat in Londen, een vriend van hem. Jimmie kwam nooit weer terug en ik heb hem sindsdien niet meer gezien". „En nu is hij dus een bekend bandlei der", zei Nan droogjes, „en jij bent van plan de romance uit je kinderjaren weer nieuw leven in te blazen. Is 't wel eens in je opgekomen, dat hij intussen misschien al getrouwd is?" Lynne stond op. „Schei uit met onzin praten", zei ze kalm. „Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat hij intussen getrouwd is, misschien is hij ook wel dik en gezapig geworden en helemaal onmogelijk!" „En misschien ziet ook hij wel enig on derscheid tussen de Lynne van veertien jaar en de tegenwoordige jonge dokter", merkte Nan zachtjes op. „Een bandleider en een vrouwelijke dokter is nu niet direct een ideale combinatie te noemen, vind je wel?" Lynne kon zich niet weerhouden een snibbig antwoord te geven. „Als je som mige mensen hoort praten, zou je den ken, dat een vrouwelijke dokter iets on mogelijks moet zijn", antwoordde ze kort af. „Ik ren er nu vandoor, ik heb bij de kapper afgesproken". De laatste dagen voor haar vertrek vlo gen voorbij. Lynne werkte hard in de kliniek, en ze was deels geërgerd, deels geroerd door de reactie van de patiënten op haar aanstaande afwezigheid. Moeder Dent, die weer eens met een ander lastig kind was komen opdagen, dat ziektever schijnselen vertoonde, keek Lynne onge lukkig aan. „Wie moet er in uw vacantie naar mijn arme Doreen kijken, als ze zich niet lekker gevoelt?", vroeg ze ernstig. „Ik begrijp, dat u ook wel eens vacantie wilt hebben, maar 't gaat toch niet aan, dat we zonder dokter komen te zitten..". „Er blijven hier nog vier dokters", on derbrak Lynne haar. „Ik heb alles geregeld en ze nemen voor mij waar. Dr. Manner- ley zal u helpen, voor het geval er iets mocht zijn. U kent hem?" „Ik kan 'm niet uitstaan", zei moeder Dent nadrukkelijk. „Als hij m'n Doreen moet behandelen, kom ik niet. Hij snapt niets van kinderen. Hij heeft Doreen eens een vervelend, verwend kind genoemd, stelt u zich voor. Ik ben natuurlijk nooit weer naar hem toegegaan. Ik zal wel wach ten, tot u terug bent". Lynne's verpleegster, Helen James, die na haar ziekte weer terug was, knipoogde vertrouwelijk tegen Lynne, toen moeder Dent mopperend vertrok. „Moet u dat als een belofte of als een dreigement opvatten, dokter?", fluisterde ze en Lynne moest ondanks zichzelf lachen om de opmerking van de jonge, aantrek kelijke verpleegster. Ze hield van deze Ierse met haar pikante ondeugende ge zichtje, haar diepblauwe ogen en donker bruine krullen, die weerbarstig onder het verpleegsterskapje uitsprongen. „Gaat u bij dr. Mannerley werken tij dens mijn vacantie?", vroeg ze, het meisje vriendelijk aankijkend. Tot haar verwon dering zag ze een diepe blos op het jonge gezicht komen. „Ik denk 't wel dokter", antwoordde ze. „Dr. Mannerley heeft 't me zelf gevraagd. Blijft u lang weg?" Lynne, die intussen bezig was met een volgende patiënt 'n zenuwachtig meisje van een jaar of vijftien, met een overdre ven gedienstige moeder antwoordde niet dadelijk. Pas toen ze de kwaal van het kind vastgesteld had, de medicijn had voorgeschreven en moeder en dochter zag vertrekken, kwam ze op de vraag van de verpleegster terug. „Ik zal een week of twee, misschien drie, wegblijven", zei ze, terwijl ze van het laatste geval rapport opmaakte. „Als deze patiënt bij dr. Man nerley komt tijdens mijn afwezigheid, wilt u hem dan dit rapport laten lezen? Ik ben bang voor een geval van tuberculose, maar ik wil de moeder niet onnodig verontrus ten. Misschien kan er een foto genomen worden (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6