Prof. de Vries over Moskouse conferentie Dr. C. Spoelder over de Griekse filosofie „Cremer" met stuk van Priestley Amsterdamse Beurs De vakbeweging en de P.B.O. Omzetten in textiel weer flink gestegen Bloemendaal steno-typiste een flinke medewerker De export van bloemen Dammen Haarlemse Damclub is in veiligheid Biljarten Hof van Holland-Scheywijk V olleybalbond WEEKABONNEMENTEN Santpoortse dame ernstig gewond bij botsing J. W. Rengelink bestudeer de televisie in Amerika Geld uit geldkistje weggenomen Scheepvaart HULP SN AUTOMATIEK Dame 37 jaar b.z.a. Zeer mooi eiken orgei f 275 5 De „Tilley straalkachel" t ueen reuk a* r 4fi 90 3 I. KORT IJZERHANDEL N.V. Wij noteren voor prima vers Holi. vlees: SLAGER KNOP - RIJKSSTRAATWEG 215. (STENO)-TYPISTE Alle schoenen komen uii eigen fabriekenwaardoor de prijzen véél lager zijnJ „A N I M E X" J DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT r Mededelingen van dr. A. J. Verhage Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Ver eniging de Nederlandse Bloemisterij, ver telde in een bijeenkomst in Den Haag bij zonderheden over de aspecten van de bloemenexport. Exporteerde men vóór de economische depressie voor 5 tot 6,5 millioen gulden sjaars, voor de oorlog was dit cijfer reeds teruggelopen tot rond 3 millioen gulden. Slechts langzaam slaagde men er na de oorlog in de oude afzetgebieden te her overen. In 1947 exporteerde men in totaal slechts voor 2,68 millioen gulden, in 1948 voor 4 millioen en in 1949 voor ruim 9 millioen. De stijging zette zich voort tot in 1950, toen men voor bijna 17,5 millioen naar het buitenland verzond. Een ernstige slag kreeg de bloemenex port door de importstop, waartoe Duitsland genoodzaakt was. De voorjaarsexport naar dit land liep hierdoor terug van 5 tot 1,5 millioen gulden. Op basis van handelsver dragen is de export weer hervat, maar men schat het totaal toch op niet meer dan 4,5 millioen, al is het resultaat van de zo belangrijke Kerstperiode thans nog niet bekend. Een lichtpunt is dat ondanks deze tegen slag de totaalexport reeds thans geschat kan worden op ruim 17 millioen gulden, düs ongeveer hetzelfde bedrag als vorig jaar. Dit komt vooral door de ruimere af zetmogelijkheden in Engeland. Ook België zal ondanks de ingevoerde heffing op deze producten dit jaar meer afnemen; het be drag taxeert men reeds thans op ruim 4 millioen. Ondanks moeilijkheden in Zweden en Zwitserland verwacht men dat het export cijfer naar deze landen gelijk zal blijven. De pogingen om een gecentraliseerde ex port van seringen naar de V.S. op te bou wen, hebben steeds meer succes. Opvoering van de export is noodzakelijk omdat de koopkracht in het binnenland, het grootste afzetgebied van de bloemiste rij, afneemt. De Haarlemse Damclub speelde in haar clublokaal voor de hoofdklasse haar laatste wedstrijd tegen „Zaandam", dat op de rang lijst de vierde plaats innam. De Haarlemmers hebben in deze wedstrijd resoluut een einde gemaakt aan de spanning, waarin de H.D.C. de laatste weken verkeerde wegens de drei gende onderste plaats. Door een 11—9 over winning (welke door de afgebroken partij aan het eerste bord zelfs nog een 12—8 overwinning kan worden) stelden zij zich definitief in veiligheid. Het Amsterdam se D.S.T.O. staat nu definitief onderaan en moet degradatiewedstrijden spelen tegen de Beverwijkse Damclub en „Oostzaan". De uitslag luidt: J. B. Sluiter Jr.—P. v. d. Horst afgebr. P. J. van DartelenB. Maij 2-0. J. H. Meure—P. Blees 2—0. H. T. Luif— J, Bos 2—0. J. W. van Dartelen—P. Beunder 0—2. Nico BlomS. Bosman 0—2. J. P. van EijkC. de Bree 02. A. SmitH. Burg graaf 20. G. EisingA. Braaij 2—0. G. de la Rie Sr.—B. Visser 0—2. De wedstrijd Hof van Holland—Scheywijk (Beverwijk) is geëindigd in een overwinning van 15—9 (vorige stand 9—3) voor de Haar lemmers. De uitslagen van Woensdag waren: Van Badr (85) 85 36 12 .2,36 Van Dam (50) 43 36 6 1,19 Noordman (315) 315 31 51 10.16 Van der Hoek (250) 150 31 21 4,83 Sakkens (220) 121 24 28 5,04 Scholten (230) 230 34 37 9,58 Van Noordt (90) 90 45 15 2,— Hoenderdos (60) 49 45 4 1,08 Noordman (315) 149 23 24 6,47 Nobels (250) 250 23 52 10.86 Sakkens (220) 166 34 48 4,88 Van Rongen (310) 310 34 41 9,11 Voor de competitie in de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond zijn ge speeld: Dames le klas A: BGV—VCR 1—3. PSVH- VCK 0—4. PWN—HVS 0—4. Dames ie klas B: BGV 2Velox 2 22. KI. Houtstraat—OVRA 3—1. Ramplaan— OSS 1—3. Heren le klas VCR—Brandweer 13. VCK—OSS 1—3. Velox—Brandweer 1—3. Heren 2e klas A: MSO—VCR 2 2—2. OVRA -BGV 2—2. CIOS 2—HVS 2 2—2. Heren 2e klas B: RamplaanHVS 3 b 13. MSO 2—KI. Houtstraat 4—0. Boru—Velox 2 3-0. Heren 2e klas C: HaarlemOVRA 2 31. Brandweer 3—VCR 3 3—0. HBC 2—PWN 2 1-3. IJSHOCKEYWED STRIJDEN. Te Keu len werd voor 8000 toeschouwers een ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen een gecom bineerd team van Preussen en Krefeld en de ploeg van HHIJC. De Duitsers wonnen met 158. De tussenscores luften: 54, 51, 5—3. Te Den Haag werd de wedstrijd Ijsvo gels (Amsterdam)—KEV (Krefeld) „gespeeld. De Amsterdammers wonnen met 63. De tussenstanden waren: 31, 22, 10. 's GRAVENHAGE (ANP) In een te 's Gravenhage gehouden vergadering heeft prof. mr. C. W. de Vries opheldering ge geven over een voorgenomen deelneming ook van Nederland aan een internationale handelsconferentie, welke in het voorjaar van 1952 te Moskou zal worden gehouden. Hij wees er op, dat het volstrekt geen uit zonderlijke uitnodiging voor Nederland alleen was. De bedoeling is, dat uit de deel nemende landen non-communistische ver tegenwoordigers zullen overkomen die in staat zullen worden gesteld in Moskou de atlas der Westerse beschaving over te leg gen. Er is niet gedacht aan een handels vertegenwoordiging als zodanig om op de conferentie ook „zaken" te doen. De gevol gen van het gesprek te Moskou te voeren kunnen niet van te voren worden vastge legd. Voorwaarde is dat vrijheid wordt ge geven de Westerse traditionele gedachten te verkondigen. Spreker ziet een voordeel in het contact van de naties en van volks groepen, naast het contact der regeringen. Aan dit eerste contact heeft de UNO nog weinig gedaan. Spreker dankte de regeringsinstanties voor de gelukkig gelaten wijheid hier te handelen naar eigen vrije keuze van con tact zoeken. Hij betreurde, dat de waar nemende minister van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer op 28 November zo weinig over de conferentie had gezegd. Het deelnemen van buitenlandse niet- communisten aan deze conferentie te Mos kou is geheel vrijwillig. Mochten daaraan zakenlieden deelnemen, dan staan zij onder niemands pressie. Spreker wenste over deze confertenie de grootst mogelijke open baarheid, ook ten aanzien van zaken waar over minister Teulings slechts aanwijzingen gaf. Prof. De Vries waarschuwde tegen de toenemende anti-communistische propa ganda in West-Duitsland. Weer wordt het voorgesteld alsof alleen een opnieuw be wapend Duitsland Europa kan beschermen. De grote lijnen der internationale politiek worden niet door sympathieën, maar door belangen beheerst, aldus de spreker. Het Haerlems Studenten Gildt heeft Woensdagavond op de Sociëteit „Stads- doelen" dr. C. Spoelder in zijn midden ge had om van deze een uiteenzetting te horen over het Griekse denken. De oude Griekse filosofen, die dr. Spoelder de pioniers van het hedendaagse denken noemde, stelden hun problemen op een naïef-genale ma nier. De vraagstukken vindt men nog voort, durend in allerlei filosofische bespiegelin gen terug, zij het in veel meer verfijnde en uitgesponnen vormen, maar de kern ervan blijkt bij vergelijking nog veelal hetzelfde te zijn. De spreker gaf een boeiende beschrijving van de ontwikkeling in het Griekse denken van de eerste natuurfilosofen van de kust van Klein-Azie in de zesde eeuw voor Christus af tot aan Socrates. Onder invloed van hun contacten met Babyloniërs, die nogal ver gevorderd waren in de sterre- kunde, zijn de eerste bekende Griekse den kers zich gaan verdiepen in het probleem van het ontstaan van alles, wat deel uit maakt van de natuur. Men zocht naar het algemene, dat de ondergrond ervan vor men kon: naar een oerstof. Dr. Spoelder noemde een lange reeks theorièën, die hier omtrent zijn op- en omgeworpen. De mens was nog geen object in al 'deze bespiegelingen. Pas nadat Griekenland de Perzische Moloch had verslagen en het rijk belangrijk was uitgebreid, zodat zich aller lei bestuursproblemen gingen voordoen, werd de aandacht van de filosofen op de mens gericht. Het zijn de Sophisten ge weest die, afgezien van hun gebreken, deze wending hebben teweeggebracht. Zij gaven adviezen omtrent het bestuur over de rijks bewoners, die zoals zij leerden, beschouwd moésten worden als redelijke en zedelijke wezens. De Sophisten verwierpen de theo rie van sommige natuurfilosofen vóór hun tijd, dat de mens door zijn zinnen misleid zou worden en alleen door het denken de volle waarheid te weten kon komen. Wat de mens door middel van zijn zinnen ge waar werd, achtten zij de werkelijkheid. Een wijsgeer uit hun midden waarschuwde echter voor overdreven vertrouwen op de zinnen en dat was Socrates.. Deze verlegde het accent weer naar het denken. Als de mens maar goed denkt en goed weet, dan zal hij zich daar vanzelf ook aan houden, zo leerde Socrates, daarin dus de stelling ponerend, dat deugd aan te leren is. Het weten verwerft men zich glechts door zui ver te denken, waardoor men volgens deze wijsgeer ook de normen van goed en kwaad te weten kan komen. Na de rede van dr. Spoelder werd er nog enige tijd over het betoogde gedis cussieerd. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Nu ik voor de vijfde keer binnen een tijdsbestek van nog geen twee jaar van een opvoering van het toneelstuk „Een inspec teur voor u" verslag moet uitbrengen, meen ik een waardering van de inhoud wel buiten beschouwing te mogen laten. Slechts één opmerking hieromtrent: hoe beter de vertoning, des te sterker beseft men hoe na Priestley er aan toe is geweest een schokkend meesterwerk te schrijven en hoe deerlijk hem dit tenslotte mislukte. Het zou de moeite lonen op de oorzaken hiervan dieper in te gaan, doch een der gelijk onderzoek valt buiten het bestek van deze kroniek. In ieder geval kan dit er van worden gezegd dat Priestley, die met criti- sche bedoelingen enige uiterlijk fatsoen lijke en maatschappelijk gerespecteerde lieden in hun hemd zet en de maskers af rukt, maar al te spoedig de blootgelegde schande met de mantel der mensenliefde bedekt. Desondanks bleek duidelijk dat het pu bliek, dat gisteravond in de Haarlemse Schouwburg de voorstelling door de letter lievende vereniging „J. J. Cremer" bij woonde, de moraal van de geschiedenis niet alleen volkomen begreep, doch er ook mee instemde. Het is althans niet aan te nemen dat het „open doekje" na de pas sage over de wederzijdse verantwoorde lijkheid de zegsman van die woorden gold. Want strikt genomen bracht Fons Cornet als de mysterieuze inspecteur Goole voort durend de opzet van het stuk in gevaar. Dat is overigens geenszins de schuld van deze verdienstelijke acteur, die zich bijzon der nauwgezet en met toewijding van zijn taak kweet, enkele onlogische beklemto ningen daargelaten. Hij was eenvoudig het verkeerde type, v/aarbij nog kwam dat hij er door zijn nadrukkelijke mimiek bijna een marqué van maakte. Deze moeilijke figuur vraagt een koele, zakelijke toon. Men zou ook kunnen zeggen: een mense lijke warmte, die vermoed maar niet ge voeld mag worden. Hij is geen listige uit zuiger van waarheid, maar veeleer een objectieve rechter. Frans Boone, die deze rol onlangs bij de Kennemer Toneelkring vervulde, bleek precies over de gewenste eigenschappen te beschikken. Het zou de moeite waard zijn hem eens als gast in het uitstekende Cremermilieu te zien! Ik moet bovendien nog opmerken dat de inspec teur (ook om aesthetische redenen, als contrast met de avondkleding der andere heren) beter een grijs pak had kunnen dragen. Overigens was het een doorgaans voor treffelijke opvoering, waarbij vooral de mise-en-scène bewondering afdwong, al ware het beter geweest de inspecteur wat minder beweging toe te staan. Johan van Doorn gaf na een door zwaarwichtige eentonigheid zwak begin tijdens de verlo vingsviering een uitstekende vertolking van de industrieel Birling met zijn mis plaatste autoriteit en (soms wat al te) burgerlijke gemakzucht. Eki Oostwald- Bouwer liet de aanmatigende zelfverze kerdheid van mevrouw Birling net iets te laat doorbreken om de dramatische ironie op volle spanning te bTengen, maar was vooraf in het laatste bedrijf voorbeeldig in haar mooi geschakeerde moederrol. Heel zuiver beeldde Anneke de Wilde de eerlijk voor haar gevoelens uitkomende dochter des huizes uit. Aan dit drietal is in hoofd zaak het succes van de voorstelling te dan ken. Aad Stroman had als de door hem lang niet onverdienstelijk gespeelde ver loofde wel iets meer emotie en Henk Tel- man als de losgeslagen zoon een fellere opstandigheid mogen laten uitkomen. On danks enkele bezwaren vormden zij ech ter een boeiend gevarieerd ensemble, dat in hoge mate aan de eisen kon beantwoor den. Het décor droeg veel tot de gewenste sfeer bij, hoewel de plaatsing der deuren niet gelukkig was. D.K. Het tweé&e detachement voor Korea uit Suriname, dat omstreeks 15 December nSar Nederland zal vertrekken, telt ongeveer 35 tot 40 man. Het wordt bij het Nederlandse Korea-detachement gevoegd. Van de 126 personen die zich hadden aangemeld, moes ten na de medische keuring 44 personen worden afgewezen en 22 personen konden wegens te hoge leeftijd niet in aanmerking komen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 !4 Nederl. 47 87i1/ib 85/t A.K.U 157 158 Lever Brothers 178 177)4 Philips Gloeil. 167 166 Nwe Philips 163 162 Kon. Petroleum 283)4 284 A'dam Rubber 90)4 93 Holl. Amer. Lijn 179 179 N. Scheepv. Unie 138/ 137)4 H.V.A 97 98)4 71/ 73 Amsterd. Bank 162 162 Rotterd. Bank 160/ 160)4 Twentse Bank 159 159 Anaconda Copper 54/ 51)4 Bethlehem Steel 54% 54)4 Republic Steel 46 46 Shell Union 70% 72 Tidewater 46% 46/ U. S. Steel 43/ 43)4 N. Lever Brothers 173)4 173 De secretaris van het N.V.V., de heer A. Vermeulen, hield gisteravond in het wijk- gebouw van de Nederlands Hervormde ge meente aan de Ged. Oude Gracht een lezing, waarin hij de taak van de vakbe weging in de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie belichtte. De heer Vermeulen, die sprak voor de Haarlemse Bestuurders- bond van het N.V.V., gaf allereerst een be knopt overzicht van de wijzigingen, die zich in de loop der jaren in het Nederlandse staatsbeheer en staatsbestuur hadden voor gedaan. Door het groeiende klassebewust- zijn van de arbeiders, zag de staat zich ge dwongen steeds meer op sociaal en econo misch terrein werkzaam te zijn. De werk wijze van het parlement onderging dien tengevolge de laatste jaren een wijziging. Het tempo versnelde en steeds meer werk werd overgedragen aan commissies en spe cialisten. Het idee werd toen geboren om publiekrechtelijke organen in het leven te roepen, die bepaalde werkzaamheden van het parlement zouden kunnen overnemen. Ook na de totstandkoming van de PBO, aldus betoogde de heer Vermeulen, heeft de vakbeweging nog een belangrijke taak te vervullen. Als onderbouw van de PBO is de vakorganisatie niet te missen. „De kiezers bepalen het parlement, de vakorganisaties de PBO". Spreker schetste voorts het stand punt van de andere politieke partijen en merkte daarbij op dat dat in menig opzicht van het standpunt der Partij van de Arbeid verschilde. Het standpunt van het NW is volgens de heer Vermeulen „socialisatie van de beschikkingsmacht en de centrali satie van bestuur en beheer." In de periode van Juni 1950 tot April 1951, toen een belangrijk deel van de Ne derlandse bevolking een meer dan normale kooplust aan de dag legde naar aanleiding van het conflict in Korea, zijn belangrijke bedragen aan de spaarbanken onttrokken. Volgens het Economisch Instituut voor de Middenstand zijn de opgenomen gelden vooral besteed voor de aankoop van duur zame consumptiegoederen zoals textiel en schoeisel. De teruggang van de omzetten in de branches in duurzame consumptiegoe deren in Augustus en September 1951 leid de tot de conclusie, dat de bevolking weer is gaan sparen. In de loop van de maanden September en October gaven echter met name de omzetten in textielgoederen weer een aanzienlijke stijging te zien, en wel van 37 percent. Ook in schoeisel zijn de omzet ten vergroot, namelijk met 14 percent en in meubelen en aanverwante artikelen met 13 percent. Minder gunstig waren de omzetten in de detailhandel in glas, porcelein, aardewerk en huishoudelijke artikelen, in welke branche een daling werd genoteerd van 5 percent. In het rijwielbedrijf en in de kantoorboekhandel zijn de omzetten ver minderd met respectievelijk 25 en 3 per cent, maar hierin komt een normale sei zoenschommeling tot uiting. Ogenschijnlijk geeft het omzetverloop in October in verschillende takken van de détailhandel dus reden tot tevredenheid. Vergelijkt men evenwel de omzetten van deze maand met die in de overeenkomstige maand van 1950, dan blijkt dat de geld- omzetten in tal van branches lager zijn. Op de hoek van de Hoofdstraat en de Wüstelaan in Santpoort werd gisterign de 61-jarige Santpoortse dame T. K.S. het slachtoffer van een botsing met een per sonenauto. De dame kwam op de fiets uit de Wüstelaan op het moment, dat een auto, rijdende in de richting Haarlem, eveneens het kruispunt naderde. De wielrijdster ver leende de wagen geen voorrang, zodat zij op de auto botste. Haar fiets werd ge kraakt en mevrouw K. bleef met een ge broken linkerbovenarm op straat liggen. Bovendien liep zij verwondingen aan de beide benen en de andere bovenarm en een hersenschudding op. De dame is naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Woensdagmorgen is de „Sibajak" uit Indo nesië te Rotterdam aangekomen. De 873 pas sagiers zijn bijna allen in Indonesië gewor- telden, wier plaatsen in het openbare leven zijn ingenomen door Indonesiërs. In Neder land worden zij ondergebracht in een hon derdtal hotels, verdeeld over het gehele land. De kosten voor hen, die zónder in komsten zijn, worden door het rijk gedragen. De „Sibajak" bracht ook 35 Indonesische studenten mee, die in ons land komen stu deren. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. Schoen—Apitius, d.; O. Zomer—Haluschka, z.; W. Lindeman—Koot, z.; H. J. v. d. Velden—Thomas, d.; R. Smid Wisch, d.; C. DuivemanNooij, z.; C. J. M. Nederstigtv. Bakel, z. ONDERTROUWD: Chr. van Huijzen en P. A. Salomé; F. Luchsinger en J. Sibie. GEHUWD: F. Vissers en M. C. T. de Vries; J. v. d. Veer en I. H. Bakker; T. H. Boon- acker en F. G. T. Dekker; T. de Ruiter en D. de Voogd. OVERLEDEN: C. Wolzak, 76 j.; P. de Graaf, 48 j.; B. P. H. Tjaden, 72 j. De heer J. W. Rengelink, secretaris van de Nederlandse Televisiestichting heeft een reis naar de Verenigde Staten gemaakt om daar de televisie te bestuderen. Hij is tot de conclusie gekomen dat men in technisch opzicht in Nederland niet voor Amerika behoeft onder te doen. Hij heeft bezwaren tegen de Amerikaanse televisie, die op commerciële leest geschoeid is. Er zijn 108 televisiestations in de V. S„ particuliere ondernemingen die zendtijd verkopen. On dernemingen, die reclame maken, zoeken naar programma's die voor de grote massa bestemd zijn. Het peil is niet zo hoog. Op voedende en instructieve programma's ko men er niet voor. De heer Rengelink is van mening dat er in de V.S. te veel televisie stations zijn. Alleen al in de stad New York bevinden zich zeven stations, die onafge broken in de lucht zijn van 8 uur 's mor gens tot 's nachts 12 of 1 uur. Hoe groter het aantal stations is, hoe moeilijker het wordt het algemene peih van de program ma's te verhogen. De heer Rengelink staat op het stand punt, dat in Nederland de moeilijkheden moeten worden opgelost zonder tot het commerciële systeem over te gcian. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste hedenmorgen vier maanden gevangenisstraf tegen de 56-jarige hoofd opzichter van de P.T.T., C. U. uit Deventer die ervan werd verdacht in het begin van dit jaar vier maal een bankbiljet van hon derd gulden uit een geldkistje van kennis sen uit Overveen te hebben weggenomen. De verdachte gaf het hem ten laste geleg de toe. De verdediger van U., mr. Schmidt, be toogde dat de verdachte in uiterst moei lijke omstandigheden verkeert en vroeg vertrouwen in zijn cliënt opdat hij zou kunnen bewijzen spijt van zijn misstap te hebben. Uitspraak 27 December. Alcyone, 14 Port Said verwacht. Alhena, 11 te Santos. Ampenan, 12 te Halifax. Algenib, 12 te R'dam v. Antwerpen. Alkaid, 12 te R'dam v. Hamburg." Amstelveen, 13 te Halifax. Ariadne, 12 te Bremen van Amsterdam. Aardijk, 11 480 m. NW. Lissabon. Agamemnon, 12 te Maracaibo. AgathS, 11 van Saigon naar Haiphong, Alderamin, 11 500 m. N.NW. Flores. Alnati, pass W. ten N. Madeira. Amsteldijk. 11 190 m. ZO Sable eil. Amstelkerk, li ieo m Cp. St. Vincent. Annenkerk, 11 nog op rede Adelaide Arnedyk, 11 750 m. W.ZW. Lands End'. Aliot'h, pass. 12 Madeira naar Antw. Abbedijk, 12 te Hamburg van R'dam. Arendskerk. 12 van Aden. Aliblasserdijk, 12 te Antwerpen. AWabi, pass. 12 Madeira n- Antwerpen. Almdijk, 12 te Havanna Arnstelstad, 12 te New Orleans v. R'dam. Averdijk, 13 te R'dam v. Bremen Akkrumdtjk, 12 te Khoramshar. Arkeidijk. 11 te New York v. R'dam. Arundo, 18, 19 of 20 R'dam verwacht! Bintang, 11 van Belawan naar Madras. Boskoop, 12 te Antwerpen. Bacchus, 11 te Amsterdam v. Vlissingen. Baarn, 11 te Rotterdam v. Hamburg. Blantir, 11 in Golf van Biscaye. Barendrecht, 11 300 m W.ten N. Madeira Bonaire, 11 1040 m. ZW. St. Maria. Boissevain, 10 te Beira. Breda. 12 v. Callao naar MoHettdo. Britsum, 15 R'dam verwacht Ceram, 11 v. Calcutta of Madras. Celebes, 11 te Amsterdam v. Djakarta. Congostroom. 12 van Antwerpen n. Bordeaux. Callisto, 11 260 m. NW. Finisterre Chama, pass. 11 Almeria. Coryda. 12 540 m. O Bermudas. Cottica, 11 1360 m. NÓ. Barbados Chama, pass. 12 Gibraltar Gordias. 13 te R'dam v. A'dam. Cronenburgh. 11 v. Gyon n. Bilbao Drente verm. 13 v. Oslo n. Sta'vanger en Hamburg. Delft, li 860 m. ZW. Flores. Delfland, 12 v. Las Paimas Rio de Janeiro Diemerdijk, 12 te San Francisco. Fsso Den Haag, 13 Aruba verwacht. Esso Rotterdam, 14 Vado verwacht. Bendracht, verm 12 v. Bremen, naar Rambun Ena. 11 420 m. NO. St. Maria. Feiipes, 11 v. Singapore n. Bangkok. Enggano, 12 v. Aden naar Suez. Friesland (SSM), pass. 11 Cp. St. Vincent. Gooiland, 11 v. Las Paimas naar Amsterdam. Ganymedes, 11 anar Trinidad. Gaasterkerk, 12 v Bremen naar Hamburg. Hecuba, 12 te Bremen v. Amsterdam. Hydra, 12 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Hector. 11 in Golf van Biscaye. Hestia, l'l 920 m ZW. San Miguel. Hersilia, 12 te Aruba verwacht. Haarlem, 12 v. Amsterdam n Barbados. Ittersum, 11 tc R'dam v. Galveston. Iris, 12 te Gothenburg v. Amsterdam. Japara (KRL), 12 te Suez. Jupiter, 11 te Amsterdam v. Hamburg. Jagersfontein, 12 1100 m. ZO. Freetown. Japara (KPM), pass. 11 Zoeloe eil. Kota Gede, 11 van Colombo naar Port Soedan Kota Inten, 11 van Suez naar Aden. Kieldrecht, 11 te Hongkong. Kedoe, 11 in Golf van Biscaye. Kota Baroe, 11 in Straat Banka. Laagkei-k, pass. 11 Cp. Palos. Leerdam, 11 490 m. NW Flores. Langkoeas, lil te Antwerpen v- R'dam. Loosdrecht, 11 255 m. W.ten N. Kp. Guardafui Lievevrouwekerk, 13 te Madras. Leopolds kerk, 12 v. Alexandrië naar Genua. Larenberg, 12 te R'dam v. Sluiskil. Lawak, 9 v. Seattle Laurenskerk, 13 te Antwerpen v. Hamburg. Leuvekerk, pass. 12 Finisterre. Lindekerk. 13 17 u. voor Hoek v. Holland verw Loppersum, 12 te R'dam v. A'dam. Maas, pass. 11 Gibraltar. Mapia, 12 Pondi Cherry verwacht. Mirza, 11 v. Durban n. MenaelahmadL Maaskerk, 10 te Luanda. Molenkerk, verm. 13 v. Luanda n. Loblto. Macuba. 11 120 m. ZW. Ouessant. Marken, 11 200 m. NW. Finisterre. Mentor, 12 Tunis verwacht. Merwede, 11 450 m. N. Flores. Marisa, 12 130 m. ZO. Salvador. Marpessa. pass. 12 Jamaica. Mitra. 9 te Pulobukom. Myonia, pass 11 Labuan. Manoeran, 12 v. Marseille. Malea, 12 te Yokohama. Madoera, 8 te Seattle. Muiderkerk, 13 te Amsterdam v. Antw. Nestor, 11 te Haifa. Nigerstroom, 11 10 m. W. Lissabon. Noordam. 11 670 m. W. Scilly's. Omala, 11 120 m. NW. Pulu Bras. Orion, 12 Malta verwacht.' Ootmarsum, pass 12 Flores. Oranje. 13 te Amsterdam. Prins Maurits, pass. 12 Gibraltar. Prins Philips Willem, 12 v. R'dam n. St. John. Prins Willem IV, 12 v. R'dam n. Hamburg, Sluiskil en Barcelona. Prins Willem V, 12 v. R'dam n. Antwerpen, Rouaan en Duala. Prins Fred. Hendrik, 11 300 m W. Scilly's. Prins Joh. w. Friso, 11 260 m. O. ten Z. Cp Race naar Hamburg. Prins Willem II, 11 330 m. N.NW. Flores, Phrontis, 12 v. Banjuwangi naar Aden. Polydorus, 13 te Marseille. Rempang, 11 v. Semarang n. Soerabaja. Riouw, 11 rede Djakarta. Rossum, 11 van Amsterdam n. Casablanca. Raki, 12 v. Antwerpen te Londen. Reyniersz, 11 v. Makassar n. Bululeng. Rijndam. 11 320 m W. Scilly's. Ruys, 12 van Hongkong n. Yokohama. Rijnkerk, 13 Karachi verwacht. Roepat, 13 v. Safaga naar Aden. Salatiga, 12 Colombo. Sibajak. 11 te R'dam v. Indonesië. Straat Malakka, 9 van Singapore n. Rio de Janeiro. Stentor, 11 v. Paramaribo n. George Town. Schie, 11 van Piraeus n. Istanboel. Sliedrecht, 11 450 m. NW. Tristan da Cunha. Stanvac Talang Akar, 12 Djakarta verwacht. Sarangan. 8 320 m. O.ZO. Marcus eil. Schiedijk, pass 12 Port de Galle, Salland. pass. 12 n. St. Vincent. Samarlnda, 13 v R'dam te Palembang verw. Stad Schiedam, 14 te Vlaardingen, Scherpendrecht, 12 v. Swansea naar Sidon. Slamat, 13 te Soerabaja. S:raat Malakka. 10 v. Singapore n Mombassa. Stad Alkmaar, 12 800 m. W. ten N. Flores Stad Leiden, 12 v. R'dam n. St. John of Halifax Saparoea, 13 te Amsterdam. Taiisse, pass. 11 Anderhalfgraadskanaal. Tarakan, 11 van Colombo naar Djibouti. Tegelberg, 9 te Hongkong. Titus, 11 te R'dam van Valencia. Tjisadane, 11 v. Santos naar Rio de Janeiro alwaar 12 verwacht. Teueer, 7 van New York te Galveston. Tamo. ïl te Antwerpen v. R'dam. Tosari, 11 400 m. ZW. FJores. Taria, pass. 11 AlbanJ Teiresias, pass. 11 Boné. Tabian, pass. 11 Finisterre. Telamon, pas. 12 Mona eil. Tiba. pass. 12 Rio de Janeiro Tjipanas, 12 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Trompenberg, 12 v. Duinkerken naar Antw! Veendam, 11 van New York naar R'dam. Waterman. 11 350 m. O.ZO. Albany. Westerdam, 11 280 m ZO. Cape Race. Wieldrecht, 11 500 m. ZW. Ascension eil. Willemstad, 11 530 m. NO. Martinique. Winterswijk, pass. 11 Cp. St. Vincent Willem Ruys, 13 te Djakarta. Zuiderkruis, 11 42e m. Cp. Paimas. Zijpenberg, 11 120 m. O. Cp. San Sebastian. Zeeland (KRL), u van Zuez naar Aden. GEVRAAGD: voor de avonduren. Brieven no. 8763. voor huishoud, in klein ge zin, werkend echtpaar, o. i. d, Brieven no. 8764. in prima staat. Van Wouw, Kruisstraat 41. Adverteer in dit blad. De eenvoudigste, meest effectieve en goedkoopste weg naar dit doel is: Wanneer gij uw waren aan de man (of aan de vrouw) wilt brengen, en dat is toch uw streven; dan moet gij die man (of die vrouw) van u laten horen. Filialen te Haarlem: Gen. Cronjéstr. 70, Grote Houtstraat 64; Beverwijk: Bree- straat 66. Vlotte plateau molière met een Sportieve kraag. Geheel genaaid zonder één spij kertje. In beige snow-calfs. Extra jfj 7 5 buigzaam ;*AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ONS GROOTSTE SUCCES <4 geeft U 12 uur heerlijke warmte van slechts -4 1 liter petroleum. /-% j> s walm EEN GENOT p Art gevaar ■4 Kleine Houtstraat 17 Gen. Cronjéstraat 29 Spaarnwouderstraat 85 E Heemstede: Binnenweg 138 Telefoon 10520 13355 14187 39559 ▼▼VVVVYTYTyyVVTVVTYTTVTVYVTTTYTVTTTVf De Kerstdagen naderen. Maak er feestdagen van maar bestel nu reeds UW KERSTROLLADE Het bespaart U wachten. RUNDERROLLADE 1.60 en 1.70, 500 gram RUNDERTONG 1.30, 500 gram LENDE en ROSBIEF 1.75, 500 gram BIEFSTUK 1.80, 500 gram DIK VET bij vlees 1.00. 500 gram HAAS 1.90, 500 gram VARKENSROLLADE 1.90, 500 gram VARKENSCARBONADE 1.60, 500 gram Volop benen en mergpijpen voor de soep. Dagelijks kluiven voor de erwtensoep. Sinds 1936 zijn en blijven w(j de GOEDKOOPSTE- KWALITEITSSLAGER van HAARLEM. De N.V. Algemeene Verzekering-Maatschappij „Pro- videntia" te Amsterdam vraagt een geroutineerde Goede vooruitzichten. Pensioenregeling. Brieven aan de Directie, Herengracht 124—128. Advocatenkantoor in Haarlem vraagt per 1 Januari 1952 Kantoorervaring vereist, goed kunnende stenograferen. Brieven onder opgave van referenties spoedig in te zenden onder no. 8768 aan het bureau van dit blad. Degelijke herenmolière In bruin en oxblood prima 75 afwerking 19_75 ■%SSSm0^ IMPORT en EXPORT FOTO en FILM NIEUWE GRACHT 7 HAARLEM heeft plaats op haar afdeling PUBLICITEIT voor met levendige interesse voor reclame. Middelbare schoolopleiding, grondige kennis der moderne talen, bij voorkeur kunnende typen en stenograferen. Ambitie en enige kennis van moderne reclame- en drukmethoden. Interesse in foto- en filmbranehe, vlotte pen en goed handschrift. Brieven met volle dige inlichting, zo mogelijk met recente pasfoto en opgave van verlangd salaris aan bovengenoem de firma.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7