In Saarland zou de Europese federatie begin kunnen vinden I Antwerpse bijdrage tot vernieuwing der vaak miskende operacultuur Paolo Soprani Een Kerstboodschap van Prinses Wilhelmina Ingezonden stukken Nogmaals huurverhoging Onbekende werkelijkheid vlakbij Bloemendaal Lisse Heemstede Haarlemmermeer Amsterdamse Beurs ACCORDEONS „Pelléas en Mélisande" van Debussy Bijzondere diensten der Ned. Herv. Kerk in Haarlem Het Kerstfeest Inbraken te Aerdenhout Waterleiding en vorst „Gouden" weekreisje De Prins vertoonde film voor Kamerleden Goede hoop op behoud van Hemony-klok in Uitgeest Japanse judo-beoefenaars in ons land Tennis Internationale wedstrijden op Marlot in Den Haag Verenigde Staten in Challenge Round Voorstellen voor de gemeenteraad De CAO in het bloembollenbedrijf Kersttentoonstelling van bloemen te Lisse Motor slipte, auto reed arbeider aan VROOM RREENM/l.W Adverteert in dit blad VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f; Antwerpen is een opera-stad. Dit da teert niet van vandaag of gisteren. Van oudsher had men er het Theatre Royal", de Franse Opera (waarvan de oorsprong teruggaat tot in het begin der achttiende eeuw) en nu zowat een halve eeuw geleden ontstond daarnaast als een der expo nenten van de Vlaamse beweging de Vlaamse Opera, die in 1907 ook een eigen gebouw kreeg. Twee opera's in één stad van even 300.000 inwoners, het mocht een ongekende luxe heten. Toch hielden zij het jaren naast elkaar uit. Maar de tijd kwam dat een van beide moest verdwijnen. De oude Franse Opera werd opgeheven en de jonge Vlaamse, tot Koninklijke verheven, had nu het rijk alleen, met al de conse quenties die daaraan vastzaten. Geboren als zij was uit idealistische drang om de nationale kunst te dienen en haar ontwik keling te bevorderen, en tevens om de be volking in contact te brengen met de mees terwerken der opera-litteratuur en het op te voeden tot aesthetisch genieten, kreeg het nu mede de taak om een geschoold pu bliek te dienen, dat naar de schouwburg kwam om in een bepaalde rol een bepaalde zangeres of zanger te heren en zijn critisch oordeel te geven over de hoge c van de tenor en de lage e van de contra-alt een publiek, dat zich met de opera als kunst bitter weinig inliet en maar liefst de bekende melodieën hoorde waarmee het zo lang reeds zoet gehouden was. Dat maakte dat de Koninklijke Vlaamse Opera, wilde zij van haar oorsprong niet vervreemden, vaak voor moeilijke situaties kwam te staan en verplicht was als groot steeds kunstbedrijf 40 a 50 werken per sei zoen op de planken te brengen. Het noopte haar tevens om geregeld vertoningen met gasten te geven, een systeem dat in de regel de regie overhoop gooit en hier bo vendien het belachelijke effect sorteerde van een meertalige uitvoering. Wie de Vlaamse Opera in haar idealistische jaren van ..Sturm und Drang" gekend heeft en haar later toevallig op zo'n gasten-avond weer eens bezocht kon zich bezwaarlijk in die sfeer thuis voelen. Maar een Opera instelling in een „opera-stad" is mu een maal slaaf van haar publiek: een opera- publiek, dat van vocalisten houdt en het kunstwerk slechts waardeert voor zover het deze brillante kansen biedt. Tal van problemen Overigens heeft men in Antwerpen met dezelfde moeilijkheden te kampen die men ook in Amsterdam ondervindt, namelijk dat het concertpubliek zich weinig aan de operacultuur gelegen laat liggen. Wat na tuurlijk ook weer niet bevorderlijk is om de opera als kunstvorm in aanzien te doen stij gen. Want daarvoor is het klankbord van 'n begrijpend publiek nodig, dat zich op de muziek heeft leren concentreren. Het is te begrijpen dat de overheden, die voor de nodige subsidies moeten zorgen om een zo kostbare cultuur-instelling als de K.V.O. in stand te houden, deze en nog tal van andere problemen onder het oog zien en naar middelen zoeken om de zaak gezond te maken. Zo heeft men van het periodieke aftreden van de directie der Opera gebruik gemaakt om er een be kende componist als directeur aan het hoofd te stellen die all-round kunstenaar het tegendeel is van een routinier, name lijk de componist Robert Herberigs. En men heeft goed gevonden dat deze voor een deel van de te spelen werken de re gisseur Anton van de Velde, de man van de fantastische openluchtspelen van Brugge en Gent, engageerde Van dit tweetal nu wordt een belangrijke ommekeer in het Antwerpse opera-bedrijf verwacht. Veelzijdige lof Zij hebben begin October het seizoen ge opend met „Boris Godounov" van Mous- sorgsky, een vertoning die heel wat pennen in beroering bracht, maar waarover wij van verschillende zijden geestdriftige verhalen hoorden, vooral ten aanzien van de pak kende toneelbeelden, de belichting en het samenspel, dit alles als een verantwoorde aanvulling op deze merkwaardige parti tuur. Deze belangwekkende pogingen om de regie van een opera uit de muziek op te bouwen, gaven ons aanleiding om de jongste creatie van de nieuwe leiders van de K.V.O. te gaan zien, namelijk de herop voering na jaren van Debussy's meesterwerk „Pelléas en Mélisande". Als er nu één werk is dat feitelijk ongeschikt is om in een andere taal dan het Frans ge zongen te worden, dan is het wel dit. Dat weet men in Antwerpen ook wel; maar men kan er niet aan beginnen. Met het zingen in Nederlandse vertaling is het „zijn of niet zijn" van de instelling gemoeid. Wat er van zij, de Vlaamse tekst heeft mij wei nig of niet gehinderd, vooral niet bij de vertolking van Golaud door Armand Rey- naerts, een bariton met een prachtige dic tie; evenmin bij de nobele interpretatie die de Hollandse baszanger Guus Hoekman van de Arkelpartij gaf. Twee jonge krachten van het gezelschap, Raymonde Serverius De commissie voor Bijzonder Kerkewerk van de Ned. Herv. Kerk te Haarlem heeft een Kerkzangdienst georganiseerd in de Grote Kerk op Donderdag 20 December. De commissie vond Prinses Wilhelmina bereid een kort woord van bezinning te spreken. Dit zal evenwel langs radio grafische weg overgebracht worden. Daar de gehele dienst door de N.C.R.V. wordt uitgezonden kan heel Nederland daarvan kennis nemen. De dienst wordt geleid door ds. Joh. Bronsgeest. Piet van Egmond bespeelt het orgel. Voor de dienst begint zal het Christ. Fanfarecorps Arti et Religione gewijde muziek tc-n gehore brengen. Voorts zal ook dit jaar in de nacht van 24 op 25 December in de Grote Kerk een Kerstnachtdienst worden gehouden, die aanvangt des avonds 12 uur. Voorganger is Ds. Joh. Bronsgeest, organist Feike Asma, medewerking verleent het Schotens Christelijk Gemengd Koor. Daar in deze dienst wederom een grote opkomst wordt verwacht, zullen in de kerk vele extra zitplaatsen worden aangebracht. Na afloop van de dienst (om 1 uur) zal de N.Z.H.V.M. extra autobussen laten rijden in alle richtingen. en Willy van Hese, stonden voor de zware taak de hoofdfiguren weer te geven. Er was blijkbaar op hun onmiskenbare muzi kale kwaliteiten gerekend en de regie deed de rest. Het samenspel was het hele werk door bijzonder merkwaardig: volkomen aange past aan de wonderlijke muziek. Moest in een dergelijke montering een „gast" in vallen, het geheel zou wankel komen te staan. De décors (van Georgia), soms syn thetisch en dan heel mooi (als bijvoor beeld bij de scène aan het venster soms tamelijk realistisch, kregen onder de be lichting van Van de Velde (het lijkt soms of de regisseur een „licht-orgel" bespeelt als een extra-partij in Debussy's parti tuur!) een fantastisch aspect. Zij illustreer den de muziek als een zinrijke achtergrond waarop het spel zich rhythmisch afteken de. Tenslotte moet natuurlijk ook het orkest genoemd worden, dat de kern van heel dit fantastisch gebeuren leverde, dat de actie voortstuwde en de hele sfeer bepaalde een instrumentaal ensemble dat onder lei ding van de Hollander Johannes den Her tog het meesterwerk van Debussy liet klin ken zoals men het in Parijs niet mooier kan horen, dank zij de zeer gunstige accoustiek van het gebouw, maar vooral ook dank zij de toegewijde vertolking van de zeer be kwame dirigent en van een muzikaal appa raat van de eerste rang. De indruk die wij van deze Pelléas-op- voering meedroegen was die van een zo goed als ongestoord genieten van Debus sy's partituur Wanneer het Antwerpse operapubliek er aan toe is de opvoeringen aldus als een concentratie te beleven en te waarderen, dan zullen de hernieuwings pogingen van de nieuwe directie der K.V. O. blijken vrucht te dragen. En wanneer het concertpubliek der Scheldestad er zich in die zin aan cvergeeft, kan het ervaren, dat een goed gemonteerde opera niet een hybridisch ding is, waarvoor zij het genre wellicht niet ten onrechte versleten hebben. JOS. DE KLERK Wat het Leger des Heils zal doen Duizenden zien weer uit naar wat het Leger des Heils dit jaar doen zal om het Kerstfeest tot een werkelijk „Feest" voor hen te maken. Wij zijn gereed met onze plannen. De honderden levensmiddelen-pakketten zijn reeds besteld! Deze pakketten bevatten dit jaar: een worst, boter, vet, een blik sperciebonen, thee, suiker, een koek, pudding, een kren tenbrood en een kerstboek. Dit te ontvan gen betekent een heerlijk Kerstmaal te kunnen samenstellen met een tractatie. Met een groot aantal alléénstaanden hopen wij op het Kerstfeest aan te zitten voor een eenvoudige, maar smakelijke Kerstmaaltijd. Honderden kinderen die thuis geen Kerstboom hebben, hopen wij rondom de Kerstboom te verzamelen en te onthalen op een feest met ruime tractaties en een nieuw stuk speelgoed. Dan zijn er de kinderen van onze Zon dagschool; meer dan 150 hunner ontvan gen een warm kledingstuk zoals trui, pull over, nachtpon, ondergoed, enz. De pupillen van ons Jongens-Tehuis al hier willen wij met Kerstfeest eens werke lijk verrassen. Ook werken wij mede om de gedetineer den een Kerstverrassing te bereiden. Om dit alles te kunnen doen hebben wij veler hulp nodig. Ons giro-nummer is 43-90-41 ten name van het Leger des Heils Haarlem, Schagchelstraat 26. Dè Kerstpotten staan in Heemstede op a.s. Zaterdag en in Haarlem op 21, 22 en 24 December. Tijdens afwezigheid der bewoners is in de avond van Woensdag in twee villa's in Aerdenhout ingebroken. Door verbreking van een ruit verschafte men zich toegang. Aangezien niemand thuis was had men rustig gelegenheid de kamers te doorzoe ken. Uitsluitend sieraden zijn gestolen, zo als oorbellen, gouden doosjes, ringen en médaillons. Overal in Nederland is deze week een landelijke actie begonnen ter vernietiging van de bruine rat, die voor tonnen schade aanricht. Van overheidswege is besloten tot grondige vernietigingsactie in alle delen van het land. De ratten worden verdelgd door het deponeren van giftige tabletten op alle plaatsen waar zich ratten kunnen ophouden. De verdelgingsbrigade, die de kop van Noordholland tot haar arbeidsterrein heeft, beschikt over een schuit. De giftabletten worden tussen de naden van een half vergane schoeiïng van een oud bruggetje gelegd. De directeur van het gemeentelijk water bedrijf Haarlem maakt alle gebruikers er op attent, dat zij verplicht zijn te zorgen voor het vorstvrijhouden van de water meter en de binnenleiding. Schade toegebracht aan de watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van de gebruiker, waarbij men dient te bedenken dat watermeters en onderdelen niet alleen duur zijn, doch bovendien de viezen kosten. Water, dat verloren is gegaan uit door vorst veroorzaakte lekken of door open staande leegloopkranen, moet worden be taald. De meter-putten dienen te worden afge dekt door een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. In een meterput buitenshuis moet op halve hoogte een houten tussendeksel, voorzien van een handvat, worden aange bracht, zodat tussen dit deksel en de water meter een isolerende luchtlaag wordt ge vormd. Het tussendeksel kan het volgend jaar wederom dienst doen, nadat men dit in het voorjaar uit de meterput heeft ver wijderd en opgeborgen. Watermeters, welke binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst, moeten zijn voorzien van een overal goed sluitende omtimme- ring, ter bescherming tegen vorst. Overtuigt u nu reeds of de hoofdkraan bij de watermeter wel goed afsluit en in dien dit niet het geval is, geeft daarvan dan onmiddellijk kennis aan het Waterbedrijf, Kampersingel nr. 4, telefoon 10279 Zodra gevaar voor bevriezen ontstaat, is het noodzakelijk onderstaande aanwijzingen nauwkeurig op te volgen: 1. Sluit de hoofdkraan 's avonds zo vroeg mogelijk af, wanneer dit kan ook overdag. Van te voren natuurlijk eerst voldoende water in voorraad nemen. 2. Open de leeg loopkraan en alle tapkranen. Trek de closetstortbakken door. De stopkraan vóór de stortbak mag niet gesloten worden. 3. Indien slechts een gedeelte van de binnen leiding aan bevriezing bloot staat en hier voor een stopkraan met leegloopkraan aanwezig is, deze tijdig controleren en bij vorst sluiten en de leiding ledigen. De hoofdkraan kan dan geopend blijven. 4. Blaas de leiding door, want dit kan nood zakelijk zijn. Begin daarbij op zolder en eindig beneden. Daardoor vloeit het nog in de leidingen achtergebleven water door de leegloopkraan weg. 5. Sluit daarna alle tapkranen. Daarmede voorkomt u water- verlies of overstroming wanneer de hoofd kraan of stopkraan later weer wordt open gedraaid. 6. Bij het weder in gebruik nemen van de leiding moet allereerst de leegloopkraan goed worden gesloten en dan pas de hoofdkraan of stopkraan geopend. 7. Het is absoluut noodzakelijk om direct hierna de in de leiding achtergebleven lucht gelegenheid te geven te ontsnappen, door alle tapkranen even te openen. Hoewel het personeel van het water bedrijf geen onwerkbaar weer of vorst verlet kent, dient men er rekening mee te houden, dat zolang de vorst duurt en ook na de vorst dit bedrijf niet altijd direct hulp zal kunnen verlenen. Neemt derhalve de hiervoor vermelde maatregelen in eigen belang. Nu men nogmaals tot huurverhoging wij overgaan, lijkt het mij zeer onbillijk, de oude huizen, die al veertig jaar en lan ger staan, daarin te betrekken. Deze huren zijn in de loop der jaren al enige keren verhoogd, de laatste keer met vijftien percent, waarin volgens mij voor de eigenaar voldoende compensatie gele gen is, te meer daar aan deze huizen dooi de eigenaars niets, maar dan ook niets wordt gedaan. Een mijns inziens ongewenste loonsver hoging, zoude beslist hierop moeten volgen. Voor de nieuwbouw ligt de zaak anders, gezien de prijsstijging der materialen. B. Herinnert u zich die Duitse operette-films van voor de oorlog, die altijd in een minia tuur-staatje speelden? Als het décor niet zo deerlijk gehavend was en de hele achter grond van het Saar-vraagstuk niet zo tragisch, zou men de neiging hebben, daar een film te gaan opnemen, want zelfs het barokke slot en de rococo-kerken ontbreken niet. En evenmin de huizen met vakwerk, de oude gesmede bron, het Gothische stad huis en de eeuwenoude eethuizen met wonderlijke namen. Maar in 1951 is de realiteit te ernstig om zich nog langer met operette-films bezig te houden. Het Saarland is een „onbekende werkelijkheid" vlak bij ons, en misschien dat het recente bezoek van Luxemburgse, Belgische en Nederlandse journalisten daar iets aan zal kunnen ver anderen. Voorlopig is de toestand nog zo: op het postkantoor zegt men dat een pakje voor Saarbrücken naar Duitsland moet; een tweede functionaris komt erbij en zegt, dat het Saargebied „door de Fransen ingelijfd" is. Een Salomonsoordeel is tenslotte, dat het Saargebied half Frans, half Duits is, maar op mijn vraag, in welk deel Saar- briicken dan ligt, weet niemand antwoord. De zaak is eigenlijk heel interessant. Het Saarland kwam in 1871 na de eerste Duitse veroveringsoorlog bij Duitsland, werd in 1920 door de Fransen bezet, koos in 1935 bij het plebisciet, dat velen zich nog herin neren zullen omdat ook Nederlandse bur gemeesters als voorzitter van een stem bureau fungeerden, wederom de Duitse zijde, werd in 1945 opnieuw door Frankrijk bezet en verkreeg vier jaar geleden, in 1947, de status van een autonoom gebied. U hoort er Duits spreken, maar er wordt onderscheid gemaakt tussen „Saarlanders" en „Duitsers" in de conversatie, en laatst genoemden voelen zich er ook al vreemde lingen. Cultureel en ook wat dialect aan gaat, bestaat er een nauwe band tussen Saarland en Elzas, terwijl ook de Luxem burgers „er bij horen". Het overgrote deel der bevolking wil nog niet bij Duits land zijn. Daarvoor heeft het te veel onder vonden. Komt het ooit zover, dan ligt dit aan de Franse degermaniserings-politiek, die ondanks alle ontkenningen wel degelijk bestaat. Als grensland kent dit land aile tragiek van tussen twee grote landen te liggen. De Saarlanders bewenen doden uit drie oorlogen; de Fransen hebben zich ge haast, in 1945 de Duitse graven met de grond gelijk te maken.... Kwestie van (on)tact, net als dié Franse opschriften in de overigens voortreffelijke bussen in de stad. Dat in elke winkel één Fransspreken de kracht aanwezig -moet zijn, is alleen maar practisch. Maar er gebeuren nog wel andere dingen. Indertijd heeft het Saarland welbewust, verlangend naar autonomie in een federatief Europa, en gesteund door de federalisten en nuchterlingen Schuman in Frankrijk en de huidige president Johannes Hofmann in eigen land, autonomie geko zen. De Duitsers hebben ook in de oorlog deze grensbewoners nooit vertrouwd; de tegenwerking is er groot geweest. Hoff mann zelf ontvluchtte in 1935 het nazi régime en week uit naar Londen. Een over wegend christen-democratische en verder socialistische regering bestuurt het lénd, dat eerst slechts met Frankrijk een economi sche unie had, maar nu ook met Duitsland weer handel drijft, en welvarend is, al ligt tweederde van de mooie oude stad in puin. Die autonomie van 1947 is helaas nooit een feit geworden. Nog altijd heet Gilbert Grandval er „Hoge Commissaris" voor Frankrijk en niet „ambassadeur". Nog al tijd is het Saarland niet toegelaten tot het plan-Schuman en dit vooral heeft veel kwaad bloed gezet. De kolen van de Saar èn de erts van Lotharingen, daar is het Frivkrjjk om te doen; door een opneming van het Saargebied in de boven-nationale organisatie zou de Franse bevoorrechting komen te vervallen. En düs bestaat de autonomie op papier en in de harten der Saarlanders, maar niet in werkelijkheid. Merkwaardig genoeg lucht men zijn hart door een hekel te hebben aan alles wat. van Lotharingen komt. Metz ligt met de sneltrein maar ruim een uur van Saar- brücken, maar het is een andere wereld. De schuld ligt echter niet alleen bij de voor iedereen duidelijk zichtbare kolen-hebzucht van de Fransen; de schuld ligt ook bij het feit, dat de anders zo tactvolle Schuman het goede moment ,om de Saar haar vrij heid te geven, voorbij heeft laten gaan, aan het geringe vertrouwen dat de sceptische Saarlanders aan hun eigen regering schen ken, en aan de Bondsregering in Bonn. Een land, waar de in theorie vertrokken, maar in werkelijkheid aanwezige Franse geheime politie de telefoongesprekken afluistert, is een land dat langzaam rijp gemaakt wordt voor de ultra-nationale ideëen van de Duitse socialistenleider Schumacher. Het „Heim ins Reich" heeft al eens geklonken. Als er ergens een begin van een federa tie gemaakt kan worden, is het hier. Bonn en Parijs trekken echter ieder aan een eind, en het is verwonderlijk dat dit kleine land zo'n onuitwisbare indruk maakt van blijheid, gemakkelijk leven, iets „sprude- lends", minder zwaar dan de Elzas, met een heel eigen charme. De stad ligt ver rukkelijk en wordt gedomineerd door het barokke slot, thans bijna weer hersteld, van de vorsten van Hessen-Nassau: een slot waar men dichterlijk bij zou worden. Mooi is het golvende land om Saarbrücken, de heuvels van Spichern, waar zo gevochten is in drie oorlogen. Mooi, en van een eigen charme is de stad zelf, een van die steden waaraan men zijn hart verliest. Maar de lezer zal vragen: goed, maar hoe is nu de situatie? De munt is de Franse franc; een douanie-unie maakt het reizen van Frank rijk uit heel makkelijk; het land heeft een parlement en een regering, beide in 1947 op democratische wijze gekozen. Van even beoosten Metz tot voorbij Neunkirchen in het Saarland loopt een kolenbekken. De erts heeft Lotharingen. Een leger heeft het Saargebied niet; Frankrijk zal wel voor de verdediging zorgen, en de Saarlanders, die eerst in 1939 en daarna in 1944 eva cuatie, oorlog en bombardementen mee maakten, willen geen soldaat geven voor Duitsland, noch voor Frankrijk hoog stens voor Europa. Het Europa, dat maar niet tot stand komt. In dit verrukkelijke kleine landje is een stukje Europa werke lijkheid geworden dat vrezen wij door het bekende gebrek aan „durf en fantasie" wellicht geen stand zal kunnen houden. T. V. De VEM trawler Post Boy verscheen vanmorgen na een weekreis met 2200 kis ten Kanaalharing aan de IJmuidense markt en besomde, dank zij een gemiddelde prijs van f 25 per kist, f 45.000. Hiermee heeft deze trawler in drie weken voor f 100.000 vis uit het Kanaal gehaald. Voor een groot aantal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal heeft Prins Bernhard in de Rolzaal in Den Haag een kleurenfilm vertoond, welke de Prins heeft opgenomen gedurende zijn laatste reis naar Zuid-Amerika. Er was een begeleiding van Zuid-Amerikaanse muziek. De film is nimmer in het openbaar ver toond en het ligt ook niet in de bedoeling dit te doen. Er bestaat een goede kans, dat de uit 1650 daterende klok van de Hervormde kerk in Uitgeest voor ons land behouden blijft. De kerkeraad heeft namelijk beslo ten tot het vormen van een comité, dat gelden inzamelt voor het bouwen van een verenigingshuis. Mocht het benodigde be drag van f 12.000 bijeengebracht worden, dan vervalt de noodzaak om de Hemony- klok aan de Alfred Universiteit in New York te verkopen. Aangezien de kerkeraad sedert het be kend worden van de plannen tot verkoop uit het gehele land toezeggingen voor gel delijke steun heeft ontvangen, neemt ds. mr. G. D. Boerlage aan dat de actie van het comité zal leiden tot het behoud van de klok. De Nederlandse Judoraad houdt met mede werking van de Nederlandse Jiu Jitsu- en Judobond zijn jaarlijkse Judofestival in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Aanwezig zullen zijn vier Japanse grootmeesters, waaronder Kano, zoon van de president van de Kodo- kan te Tokio en de kampioen van Japan 1951. Het gezelschap is op een wereldtournée om de vorderingen die het judo buiten Japan heeft gemaakt, te bestuderen. Vanmiddag zal het gezelschap ontvangen worden op het Cios te Overveen door de voorzitter van de Nederlandse Judoraad J. Nauawelaerts de Agé. Alle Nederlandse zwarte-banden zullen acte de présence geven. Op de demonstratie-avond te Leiden zal het Nederlandse Judo-team, dat verleden week te Parijs aan de Europese Judokam pioenschappen met een bevredigend resul taat heeft deelgenomen, worden voorgesteld. Het programma van de internationale ten niswedstrijden, welke Zaterdag en Zondag op de overdekte banen van Marlot te Den Haag worden gespeeld, luidt: Zaterdagavond 8 uur: Van Dalsum Destremau (Frankrijk): Van Meegeren Drobny (Engeland); Drobny en Van Dalsum; Destremau en Van Meegeren. Zondagmiddag 2 uur: mevrouw RoosVan der Walmejuffrouw Anderson (Verenigde Staten); Drobny—Destremau: Drobny— Van Meegeren en DestremauWilton. Alle partijen worden gespeeld om drie ge wonnen sets. Reeds na de tweede dag kan het team van de Verenigde Staten zich winnaar noe men van de interzóne-finale tegen Zweden. In het dubbelspel sloegen Trabert en Schroder de Zweden Bergelin en Davidson met 10-12, 6-0, 6-3, 6-2. De stand luidt thans 3-0 voor de Ver enigde Staten. Er wordt Donderdagmiddag ten raadhui- ze te Overveen een zitting van de gemeen teraad gehouden. B. en W. stellen de gemeenteraad voor terug te kopen van de N.V. bioscoop-ex ploitatiemaatschappij „Frans Hals" grond aan de Dompvloedslaan. Enige jaren gele den besloot de raad de grond te verkopen en die te bestemmen voor het bouwen van een cultureel centrum, onder voorwaarde, dat mocht de bouw niet doorgaan de grond teruggekocht zal worden. Aangezien de di rectie van „Frans Hals" van het bouwen heeft moeten afzien stellen B. en W. voor de grond terug te kopen. Ten behoeve van de aankoop van school boeken en leermiddelen voor de Harten- lustschool vragen B. en W. de gemeente raad een crediet van 5.000. De aanbeveling van lid van de commis sie van toezicht op het middelbaar onder wijs luidt: 1. mr. A. S. van Nierop (aftre dend), 2. mr. J. Bierens de Haan. Voorgesteld wordt opnieuw voor de tijd van drie jaar te benoemen in de commis sies tot wering van schoolverzuim de heren S. A. Wilson (commissie 1) en F. Versluis (commissie 2) Voor de verhoging van de kindertoeslag stellen B. en W. de gemeenteraad voor een bedrag van 750 beschikbaar te stellen en voor verhoging van kleding- en rijwieltoe lage van 250. Geen aardappelteelt meer? Tijdens de vergadering van de Katholie ke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf werd medegedeeld, dat deze organisatie het geheel eens is met het standpunt van de Plantenziektenkundige Dienst, dat de teelt van aardappelen uit de Bloembollenstreek geheel dient te worden geweerd. Deze maatregel wordt aanbevolen in de strijd tegen de aardappelmoeheid en houdt verbandt met de scherpe quaran taine-bepalingen in verschillende landen. Ook bij de wei-knemers-organisaties, zo werd medegedeeld, bestond begrip voor dit verlangen. Het is nl zo dat een deel der werknemers in het bloembollenbedrijf een uitkering in natura krijgt, bestaande hetzij in ter be schikkingstelling van een bepaalde .opper vlakte als aardappelland, hetzij in levering van aardappelen. Hiei-aan wil men op vei'zoek van boven genoemde dienst een eind maken. Men zal trachten een regeling te treffen, met goed- keui'ing van het College van Rijksbemiclde- laars, waardoor de wei-knemers hiervan geen schade ondeiwinden. De datum van afloop der C.A.O. is ver schoven van 1 December 1951 naar 1 Januari 1952. De Stichting Bloemlust te Lisse houdt met Kerstmis en daarna weer in het ge bouw van de H.B.G. aan de Grachtweg een bloemententoonstelling. Een der vei lingzalen met een oppervlakte van 1200 vierkante meter werd reeds enkele jaren geleden voor dit doel ingericht. Dit jaar heeft de architectt de heer v. d. Lee een aanleg ontworpen, die geheel past in de sfeer van Kerstmis. Niet alleen zal men er duizenden hyacinten, tulpen en narcissen kunnen zien, maar ook uitge breide collecties rode en witte amai-yllissen en andere Kei'stbloemen worden ingezon den. De verlichting vaxx de zaal met kaar sen en het aanbrengen van kerstklokken zullen geheel passen in de Kerstsfeer. Op 24 December om halfvijf wordt de tentoonstelling geopend door mr. Th. de Graaf, burgemeester van Lisse. De Eerste Kerstdag is zij gesloten, maar 26, 27, 28 en 29 December zal men kunnen genieten van de winterse bloemenpracht. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: Wed. A. H. E. Landweer- Hagenbeek. 74 j.; J. Heijting, 72 j.; L. M. Kracht, 51 j.; C. Kapiteijn, 63 j.; J. W. Wack- witz, 81 j.; H. F. Schaap, 82 j. ONDERTROUWD: C. J. Haak en A. Ch. Schulze; Th. G. Peperkoorn en W. Th. Leuven. GEHUWD: N. M. Nooij en M. A. A. Mooren. GEBOREN: Erica Wilhelmina Christina, d. van A. P. Voorderhaak en I. M. Groenland; Nicolaas Aloysius, z. van H. J. de Reus en P. F. Zonneveldt; Petronella Frederika Wil- lemina, d. van Chr. F. Möhlmann en D. Visser. Donderdagmorgen slipte een motorrijder met duopassagiers ten gevolge van de glad heid op de Kruisweg nabij de Kagei-tocht. Enige auto's moesten daarom plotseling van richting veranderen. Een van die auto's, een pex-sonenwagen, bestuurd door een Haarlemse arts, reed in de wegberm waar enige gemeente-arbeiders aan het wei-k waren. Een der arbeiders, H. F., werd aangereden en kreeg een hersenschudding. Hij is naar het Diaconessenhuis in Haarlem gebracht. 3-3% Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers gisteren 85 158% 180 167 163% 284 94% 178 138 99 74% 163 162 159% 54% 54% e. d. 4513/IO 72% 46% 43% 174% Openings koersen 85% 158% 182% 168 163% 285 96 178 138% 99 75% 163 162% 160 35% 54% 45% 72% 46% 43% 176% BANKETSTAAF met Kerstopmaak KERSTKRANSJES zeer fijn koekje, 250 gram KERSTKRANSJES „populair", 250 gram FONDANTKRANSJES 250 gram CRêMEKRANSJES iets fijns gesorteerd, 200 gram CHOCOLADEKLOKKEN en CHOCOLADEFIGUREN per stuk TAPIJTEN - DEKENS Toonkamer-restanten v. ongelooflijke prijzen. Wil tons, Velours, Smyrna's f 39.25, f 62.50, f 89.—, f 135, Coeos karpet 200 x 300 f 47.50; Wilton cou pons, ijzersterk van f 8.50 voor f 4.50 p. meter. De kens (iets vuil) f 9.50, f 14.50, f 19.50. Verkoop Zaterdag 15 en Maandag 17 Dec. v. 9-5 u. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85 b\j Grote Markt, Haarlem Ook bespeelde instru menten SPAARNRIJKSTR. Haarlem-N. Tel. 25487 30

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10