Zwitsers vliegtuig nabij Schiphol verongelukt J. Vorrink: „Tot dusver was er geen internationale politiek'' Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Inzittenden wisten het reeds brandende toestel nog tijdig te verlaten Vulkaan N lee w j aar wens België in het Europese leger Spionnageverhaal uit Praag Het woord is aan. Het rijk koopt „Duinrust" in O verveen Koopsom f 2 millioen Duitse kwestie in de UNO Europa moet ook Engeland omvatten, aldus jhr. Van der Goes van Naters Voor de Stille Armen Sterrekundige expeditie terug in Nederland Oostenrijks protest Haarlems Dagblad Verzoek aan onze weekabonnés Maandag Engels Egyptische besprekingen Uitnodiging voor Zweden Zwitserland en Noorwegen SOCIALISTISCHE INTERNATIONALE „Herzien" ontwapeningsplan blijkt hetzelfde te zijn 56e JAARGANG No 136 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 295 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op EEN van de talloze kleine eilandjes, die tot de Philippijnen behoren, is on langs een vulkaan tot uitbarsting gekomen en het is een grote ramp geworden, die ettelijke slachtoffers heeft geëist. Verleden jaar had deze vuurspuwende berg ook zijn Kokende woede geuit en een kleiner aantal mensen vernietigd. Ge kunt u erover ver wonderen dat na zulk een ervaring de overigen op dat eilandje blijven wonen. Nog verwonderlijker lijkt het dat na de grotere ramp, die nu is geschied, er nog steeds zullen blijven. Waarom is dat zo? Zij zijn aan die voortdurende bedreiging van hun leven gewend geraakt. Misschien zouden deze Philippijnen, als zij het ver- Keer in wereldsteden van het Westen eens 'aanschouwen konden, zich hunnerzijds met verbazing afvragen hoe men daar een levensgevaar, dat zich dagelijks bij her haling voordoet, kan verduren. Zij zouden het misschien erger vinden dan hun vul- Kaan, die soms jaren achtereen zwijgt. Op groter eilanden van hun archipel worden hun landgenoten overigens weer in andere zin bedreigd, want daar woedt nu al jaren lang een soort guerilla, die gelijk de over eenkomstige strijdmethoden in Burma en Malakka telkens weer oplaait. Er woedt nog steeds een oorlog in Korea en een andere, op kleiner schaal, in Indo china. Het Engels-Perzische olieconflict zet zich vóórt 'in venijnige politieke strijd in Perzië, waarbij velen hun leven niet zeker zijn. In de Suezkanaal-zöne heerst hevige spanning tussen Egyptenaren en Engelse bezettingstroepen; de Egyptische ambas sadeur is uit Londen teruggeroepen. Ma rokko verkeert in dreigende crisis-toestand. Het Nabije Oosten is eve'nals het Verre Oosten vol onrust en opwinding; daar in de verte leeft trouwens ook het conflict tussen India en Pakistan, over Kashmir. Allemaal vulkanen, die in min of meer ernstige mate in werking zijn. En de koude oorlog tussen Oost en West duurt voort. Er is nog geen werkelijk uit zicht op een vredesverdrag. Wij leven nu weer in een periode waarin het er wat hoopvoller uitziet; de grootste vulkaan van alle rommelt minder luid. Maar aangezien ervaring zulkt aantoont kunnen wij er wel op rekenen dat binnen afzienbare tijd hij zich weer grimmiger zal gedragen, met de gebruikelijke begeleiding van paniekerige verklaringen door opgewonden politici en van kalmerende woorden van kalme lieden. Niettemin leven wij allemaal op de berg hellingen van die grote vulkaan; verhuizen zou in dit geval niet eens baten, ofschoon sommige mensen zich inbeelden dat zij vei liger zouden zijn als er werkelijk ooit een derde wereldoorlog zou uitbarsten in Amerika dan hier. Het heeft mij nimmer logisch toegeschenen dat men bij uitstek veilig zou zijn in Amerika als Amerika en Rusland in oorlog geraakten. Trouwens ook niet in Rusland. Maar misschien is dit een te eenvoudige gedachte. Ge kunt denken aan die rustiger tijden waarin voorouders geleefd hebben en u vergissen. Ge kunt u voorstellen dat zij zoveel veiliger, zoveel zekerder van de naaste toekomst leefden en u met een histo rische fantaisie bezig houden. Want hun levensdraad kon even spoedig en even on voorzien afgesneden worden als die van hun nazaten. Was het niet door oorlogen, die toen op minder grote schaal maar wel in groot aantal bedreven werden, dan door die ziekten, waartegen toen geen remedie bestond en nu wel. Soms traden zij in de vorm van epidemieën op, die wij in het Westen niet meer kennen, die in het alge meen zeldzaam in de wereld zijn geworden, die soms in een enkel klein district in wei nige dagen duizenden ten grave sleepten. De mensheid heeft altijd op de berghellin gen van een vulkaan geleefd. Misschien is in feite het voornaamste verschil, dat zij er vroeger minder rumoer bij maakte, niet met sensatie werd overstelpt, zich minder bezighield met wat wel eens zou kunnen gebeuren en dus de waarde van het oude woord „pluk de dag" beter begreep. Mis schien stonden, laat ons zeggen in de negen tiende en in de achttiende eeuw om niet al te ver terug te hoeven denken, de mensen berustender, vooral bescheidener, dus wij zer tegenover het leven dan nu. Dat de meesten hun belangstelling konden bepa len tot de kleine omgeving waarin zij leef den en werkten tot hun dorp, hun stadje, hoogstens hun streek maakte het voor hen ongetwijfeld gemakkelijker dan voor ons, zo'n houding te handhaven. Maar de vulkaan is er altijd geweest. Bij tijden heeft ieder hem in zijn leven en dat van zijn naasten horen rommelen. Eigen lijk is dat wel een rustige gedachte. Als wij onze eigen tijd eens van een tijdstip- in-de-toekomst, bijvoorbeeld het jaar twee duizend, konden overzien op een af stand dus en niet zo verblindend en ver warrend dichtbij zouden wij wellicht ervaren dat een sterker ontwikkeling naar beter in moeizame wording is dan ooit te voren. R- P' Met het s.s. „Grotekerk" is in Neder land teruggekeerd de sterrenkundige expe ditie die in Augustus 1947 onder leiding van dr. G. van Herk, van de Leidse Ster renwacht, naar Kenya in Afrika ging voor astronomische waarnemingen. De expedi tie was een succes geweest. De Oostenrijkse minister van Financiën beeft gisteren in het parlement een krach tig protest laten horen tegen de verhoging der bezettingskosten met pl.m. 8,5 percent. Hij zei dat het besluit van de geallieerde bezettingsraad een willekeurige daad is, die een zware last voor bet land betekent, na melijk 600 millioen schilling voor het vol gend jaar. NIEUWE FRANSE ZENDER Dezer dagen is een nieuwe Franse radio- omroepzender van 10 kW op de midden golf in gebruik 'genomen. De zender werd gebouwd door een Franse firma. Automobilisten, die naar West-Duits- land reizen, mogen 50 liter benzine, die zich m de normale tank moet bevinden, vrij in voeren. Vrijdagavond om even voor zevenen dc juiste aankomsttijd volgens het schema was 18.50 uur is het viermotorige DC -4 toestel JIB-ILO van de Zwitserse Luchtvaartmaatschappij „Swiss Air" in de onmiddellijke nabij heid van het vliegveld Schiphol verongelukt. Op ongeveer honderd meter afstand van het vliegveld is het tegen de gfónd gestoten en een meter of zestig, van de Schipholweg, die langs het vliegveld loopt, in een bouwland tot stilstand gekomen. In enkele seconden tijds wisten de veertien passa giers en de zes leden van de bemanning uit het toestel te komen, juist bij tijds, want vrijwel direct nadat het toestel de grond raakte, ontstond brand aan boord Een der twee stewardessen heeft nog een poging gedaan het toestel binnen te gaan, om te zien of inderdaad wel iedereen het vliegtuig verlaten had. Zij heeft daarbij vrij ernstige brandwonden opgelopen. De overige leden van de bemanning en passa giers zijn er goed afgekomen. Een enkeling heeft brandwonden, anderen hebben kneu zingen of lichte snijwonden, maar niemand behoefde opgenomen te worden in een ziekenhuis, uitgezonderd de stewardess, die naar het Wilhelmina Gasthuis is ver voerd. Het toestel is grotendeels in vlammen opgegaan. Dichte mist Op het ogenblik van het ongeluk waren de weersomstandigheden voor een landing zeer ongunstig. Er hing een dichte mist, waardoor het zicht slechts 50 a 100 meter was. Het toestel cirkelde tegen zeven uur laag boven het vliegveld en de gezagvoer der stond op normale wijze in radio-tele fonisch contact met de verkeerstoren op Schiphol, waar men hem de gebruikelijke inlichtingen omtrent de weersomstandig heden verstrekte. Hem was onder meer medegedeeld dat het zicht in korte tijd van 400 tot 50 a 100 meter was verminderd. De radar-installatie van Schiphol voor het binnenloodsen van vliegtuigen, die nog niet officieel in dienst is, heeft men niet ge bruikt. De landing geschiedde geheel op verantwoordelijkheid van de gezagvoerder. Omstreeks kwart voor zeven werd het radiocontact plotseling verbroken. Direct daarna werd op de verkeerstoren een vuur gloed waargenomen, waarop direct brand weer en reddingsploegen werden gealar meerd. Hoewel het land, waar het brandende vliegtuig lag vrij drassig was, waren drie motorspuiten met schuimblustanks van de terreinbrandweer vrij snel ter plaatse, even nadat reeds een autobus vijf leden dei- bemanning en de veertien passagiers naar het stationsgebouw had vervoerd. Men miste toen de stewardess Grete Hefti. Maar enkele ogenblikken later bleek dat ook zij gered was. Een automobilist had het meisje, dat vrij ernstige brandwonden had opge lopen, in het akkerland vlak bij de Schip holweg aangetroffen. Hij bracht haar ter stond naar het stationsgebouw. In het ziekenzaaltje zijn de gewonden geholpen. De stewardess is later naar het Wilhel mina Gasthuis overgebracht. Haar toestand was hedenmorgen redelijk wel. De brandweer heeft met schuim de brand geblust en is tot over achten bezig geweest voordat het vuur totaal gedoofd was. Enige delen van de romp heeft men kunnen behouden alsmede een deel van de rechtervleugel van het vliegtuig. Negen Nederlanders onder de passagiers Aan boord van het Zwitserse toestel be vonden zich negen Nederlanders: de heren Van Rensselaer, Woerdeman, Boterman, Joekes, Brakel, Van Oorschot, Van Dran, Ditmar en mevrouw Klaarmond; twee Zwitsers: Walter Baumgartner en mevrouw Mosier; twee Amerikanen: de heer Kopp en mevrouw Scheyder en de Italiaan Solaini. De bemanning bestond uit de ge zagvoerder Otto Schuebbach, de tweede piloot Ernst Bill, de marconist Max Rued- linger, de mecanicien Ernst Senn en de stewardessen Grete Hefti en Alice Hut- macher. De Amerikaanse mevrouw Scheyder heeft met het K.L.M.-toestel, dat om elf uur naar New York vertrok, haar reis voortgezet. Gezagvoerder wilde nog niet landen Gezagvoerder Schuebbach, die door het Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 20 cent per m.m., minimum 12 m.m„ maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter formaat en groter letter wordt de gewone losse-regelprijs be rekend, of de plaatsing op het be staande contr act in mindering gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Maan dag 31 December (of Woensdag 2 Ja nuari). GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 gebeurde een shock had, zei tegen journa listen: We hebben vermoedelijk door de mist te laag gevlogen. Het was mijn be doeling niet om reeds te landen. Een der Nederlandse passagiers, de heer W. P. A. Ditmar, employé van de Unilever, vertelde: „Ik had mijn stoelriem vast gemaakt en verwonderde mij erover, dat het toestel maar steeds in de wolken bleef. Plotseling voelde ik een schok. Een ogen blik later werd ik aangepakt en uit het vliegtuig gesleurd. Buiten in de modder van de wei vond ik mijn actentas. Ik zag nog iemand van de bemanning naar binnen gaan, hoewel het vliegtuig een vlammenzee was. Toen kwamen de hulpdiensten en werden we naar het vliegveld gebracht. Men moet het grootste respect hebben voor het gedrag van de bemanning. Een andere Nederlander, de heer Th. Woerdeman uit Haarlem, is erin geslaagd de deur van de cabine te openen. Een deel van het logboek en een gedeelte van de bagage der passagiers zijn gered. Vandaag is de Rijksluchtvaartdienst met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk begonnen. Een vliegtuig met ex perts van de Swiss-Air arriveerde heden op Schiphol. (Van onze correspondent in Brussel) Het Europese leger zal voorlopig slechts infanterie en tactische luchtmacht-eenhe den omvatten, aldus werd gisteravond in Belgische regeringskringen bekend. Ook in de kringen der Belgische oppo sitie is men het eens met Van Zeeland, voor wat betreft de door hem te Straats burg voorgestelde formule over het Euro pees leger en de toekomstige Europese sa menwerking. Intussen hoopt men, dat Frankrijk als nog de fox-mule van een gefusionneerd Europees leger onder leiding van een ge specialiseerde hoge militaire overheid, naar het model van het plan-Schuman, zal la ten varen om een onmiddellijk te verwe zenlijken formule voor het Europees leger op te stellen. De Verenigde Staten zijn klaarblijkelijk bereid Duitsland zonder meer in het At lantisch pact op te nemen. Dit zal het ge val zijn, indien het Europees leger niet klaar komt voor de conferentie van mi nisters van het Atlantisch pact op 2 Fe bruari te Lissabon. De Belgische minister van Financiën Van Houtte is gisteravond naar Parijs ver trokken om, naar verluidt, de „onjuisthe den en onbillijkheden van het rapport- Harriman over België" recht te zetten. Bo vendien weigert België kosteloze militaire leveringen te doen. Men wil alhier de le gende van het „rijke België" definitief de kop indrukken. Ter conferentie van Rome hadden de Amerikaanse, Engelse en Fran se delegaties aan België gevraagd de lan den van het Atlantisch pact een serie mi litaire goederen kosteloos te leveren. Wegens incassomoeilijkheden in ver band met de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 1722 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van 2429 December aan onze bezor gers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE WENEN, (Reuter). Radio-Praag heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat twee em ployés van de Britse ambassade In Praag schotwonden hebben opgelopen toen zij trachtten te verdwijnen na zich in het be zit van zeer geheime staatsdocumenten ge steld te hebben. Het Tsjechoslowaakse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft een nota gezonden aan de Britse ambassade waarin geprotesteerd wordt tegen de acti viteit van de bewuste personen: De twee de secretaris, Robert Niel Gardner en de vrouwelijke employé Daphne Gregory Benz. De nota eiste tevens hun terugroe ping. Gardner en mej. Benz hadden zich per auto naar een gebied begeven, dat voor vreemdelingen om militaire redenen verboden was. Zij werden echter zonder het te weten „geschaduwd". Terwijl mej. Benz in de auto bleef zitten begaf Gardner zich te voet in het verboden gebied. Gardner had een pakje bij zich, dat hij in een geheime plaats verborg. Hieruit haal de hij een ander pakje, dat hij meenam. Toen hij naar de auto terugkeerde, werd hij gesommeerd stil te staan. Hij rende echter naar de auto, werd beschoten en licht gewond. Daarna werden mejuffrouw Benz en Gardner gevangen genomen. Het bleek, dat het pakje, dat Gardner bij zich had gestoken, zeer geheime staatsdocumen ten bevatte. Het pakje dat hij achterliet bevatte 40.000 kronen, aldus de nota. De nota eist, dat Gardner binnen 24 uur het land zal verlaten. Mejuffrouw Benz is onder medische behandeling vanwege een schotwond. Zij zou onmiddellijk terugge roepen moeten worden, zodra zij het land zou kunnen verlaten. Tenslotte bevat de een lange op somming van spionnage-activiteit, die door employés van de Britse ambassade in Praag de afgelopen jaren zou zijn ge voerd. Koreaanse Commissie Ric h a r d Hughes: Het is een feit dat ervaring nodig is voordat iemand kan beseffen wat een catastrophe is en wat niet. Kinderen kunnen slecht on derscheiden tussen een ramp en de geioone gang van zaken in hun leven. De resten van het uitgebrande vliegtuig. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de rijksbe groting voor 1951 ten behoeve van de aan koop van Huize Duinrust te Overveen. In de Memorie van Toelichting zegt de minis ter van Marine onder meer, dat de Konink lijke Marine voorheen de beschikking had over een eigen hospitaal te Den Helder. Dit gebouw is echter in de oorlogsjaren geheel verwoest. Met medewerking van de Rijksgebouwen dienst is in 1947 Huize Duinrust te Over veen gehuurd voor de tijd van vijf jaar. Aan de inrichting van dit gebouw tot hos pitaal zijn daarna belangrijke bedragen ten koste gelegd. Aangezien te voorzien is dat het niet mo gelijk zal zijn het huurcontract in 1952 te verlengen, bouwvolume voor een nieuw hospitaal bezwaarlijk verkregen kan wor den en het in gebruik zijnde gebouw aan de gestelde eisen voldoet, heeft de minister de directeur-generaal van de Rijksgebou wendienst gevraagd te onderzoeken of het mogelijk zou zijn Huize Duinrust aan te kopen. De hierover gevoerde besprekingen zijn thans zodanig gevorderd, dat fondsen voor deze transactie beschikbaar dienen te zijn. De geraamde aankoopprijs kan gesteld worden op circa 2 millioen. PARIJS (Reuter). De Zweedse minis ter van Buitenlandse Zaken, Osten Unden, heeft Vrijdag in de commissie ad hoe voor gesteld, dat de Algemene Vergadering der UNO een beroep doet op de grote vier om de kwestie betreffende het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. De vier bezettende mogendheden zouden door een onderling accoord en in overleg met vertegenwoordigers van de beide delen van Duitsland moeten trachten de voor waarden te scheppen voor het houden van dergelijke verkiezingen, aldus de Zweedse minister. Intussen zou het debat over het Weste lijke voorstel tot het instellen van een neu trale commissie van onderzoek, tegen welk plan de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland zich verzetten, moeten worden verdaagd. Bolivia, Brazilië, Columbia, Cuba en Uruguay hebben een ontwerpresolutie in gediend, waarin wordt voorgesteld, dat de Algemene Vergadering een commissie be noemt die zich onmiddellijk naar Duits land begeeft en binnen een maand een rapport zal indienen over de mogelijkheid van een hereniging van de beide delen van Duitsland op grond van werkelijk vrije en geheime verkiezingen. PARIJS, 15 December (AFP) Te Pa rijs wordt uit verkiezingskringen verno men dat de ministers van Buitenlandse Za ken van Engeland en Egypte, Anthony Eden en Mohammed El Din Pasja Maan dag te Parijs een onderhoud zullen hebben over het geschil met betrekking tot de Suezkanaal-kwestie. WASHINGTON, (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Zwitserland, Noorwegen en Zweden gevraagd, of zij een afgevaardigde willen benoemen in de voorgestelde neu trale commissie voor inspectie in Korea, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Washington vernomen. De onderhandelaars van de verbondenen in Panmoendjom hebben heden het uit zes punten bestaande voorstel, dat de Noorde lijken gisteren hebben ingediend, ver worpen. Het voorstel betrof de regeling van het toezicht op een wapenstilstand in Korea. De punten van het Noordelijke plan waren onder meer: Beide partijen zullen alle vijandelijk heden binnen 24 uur na het tekenen van een wapenstilstandsovereenkomst staken. Alle strijdkrachten, behalve de politie, moeten zich binnen 72 uur uit de gedémili- tariseerde zóne terugtrekken. Alle strijdkrachten moeten zich binnen vijf dagen uit de territoriale wateren van de andere zijde terugtrekken, alsmede van de eilanden in deze wateren. Beide partijen moeten er mee instemmen geen nieuwe militaire strijdkrachten, uit rusting en munitie naar Korea over te brengen, maar zij zouden per maand 5000 man mogen vervangen. Dit zou aan toe zicht ter plaatse onderworpen moeten zijn. Generaal Howard Turner, afgevaardigde der verbondenen in de subcommissie voor toezicht op naleving van een wapenstilstand verklaarde, dat het Noordelijke voorstel „geen belangrijke concessies" bevatte. „Wij zeiden, dat wij bereid zijn te onderhande len, wanneer zij iets hebben, dat een stap voorwaarts betekent", aldus generaal Tur ner. BRUSSEL Reuter-A.F.P.In de al gemene raad van de Socialistische Inter nationale, die Vrijdag te Brussel bijeen is gekomen, heeft de Nederlandse afgevaar digde jhr. Van der Goes van Naters, spre kend in zijn kwaliteit van rapporteur in zake de Europese eenheid, er zijn leed wezen over uitgesproken dat de Belg Spaak heeft bedankt als voorzitter van de Euro pese Assemblée. Hij betreurde het, dat Spaak de indruk heeft gewekt als zou de Raad van Europa een algehele mislukking zijn. Jhr. Van der Goes van Naters legde, evenals de Belgische afgevaardigde Larock, de nadruk op de noodzakelijkheid van een „groot Europa" met inbegrip van Engeland. Het congres wordt bijgewoond door afge vaardigden uit Oostenrijk, Engeland, Bel gië, Brazilië, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Nederland, Luxemburg, Italië, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Op de agenda staan onder meer de vol gende punten: Het hulpplan aan onontwik kelde gebieden, de internationale toestand en het Europese leger, de socialistische par tijen in Azië, de handhaving van de levens standaard en de toelating van de partijen in ballingschap. De Nederlandse afgevaardigde J. J. Vor rink heeft gesproken over „de ongerust heid van de Nederlanders over het gemis van een internationale socialistische poli tiek". Tot dusver heeft de Internationale op dit gebied niets tot stand gebracht. Zij hèeft zich er toe beperkt de goede betrek kingen tussen de verschillende socialistische partijen te hérstellen. Het zou haar moeilijk vallen een juist antwoord te geven op de gerezen kwesties als gevolg van menings verschillen ten opzichte van het Atlantisch pact, aldus de heer Vorrink. Hij was van oordeel dat de socialistische internationale geen tijd heeft te verliezen als zij een stemming wil scheppen geschikt voor een gemeenschappelijke actie in Europa. „De Nederlanders zijn geen grote voor standers van het Europese leger. Zij zouden deze kwestie liever in het kader van het Atlantisch pact opgelost zien," zeide de heer Vorrink. Hij noemde de houding van de Engelsen en van de Scandinaviërs een ontgoocheling. Als in het Europese leger Duitse eenheden moeten worden opgeno men, dan dient zulks op een basis van ge- lijkgei-echtigheid te geschieden. De gevol gen en de verplichtingen die hieruit voort vloeien moet men dan aanvaarden. Hij sprak de hoop uit dat de Socialistische In ternationale een gemeenschappelijk besluit zou nemen over de voornaamste punten en zich niet zou vergenoegen met een vage verklaring dat zij vrede wil. De Duitse afgevaardigde Hollenhauer zei, dat als Duitse eenheden in het Europese leger opgenomen moeten worden, de Duitse socialisten gelijke rechten zullen eisen. „Be halve een militaire zaak is de verdediging van de democratie ook een zaak van sociale zekerheid en volledige tewerkstelling", al dus Hollenhauer. „Doordat Duitsland in de Russische nabijheid ligt, staat het bloot aan communistische infiltratie. Uitbuiting van de armoede door de communisten dient te worden voorkomen", aldus de Duitse afge vaardigde. Het congres heeft een commissie van vier ingesteld om een resolutie betreffende de toestand van de wereld, de Europese een heid en het voorgestelde Europese leger op te stellen. Zweden, Frankrijk, Duitsland en België zijn in de commissie vertegenwoor digd. 6de verantwoording L. B. ƒ10,—; D. W. ƒ2,50; J. W. ƒ3,50; v. W. ƒ2,50; Mej. M. K. ƒ5,—; Mej. H. D. ƒ2,—; Mej. M. M. ƒ3,50; E. J. K. ƒ1—Zr. B. Z. 10,—; L. S. 5,—; N. C. R. M. 4.—; Kan tongerecht 12,50; Eliane ƒ5,N. N. ƒ25, Mevr. S F. H'stede ƒ2,50; W. D. B. ƒ2,50; C K.—D. G. ƒ10,—; F. S. ƒ5,—; M. N. ƒ2,50; S.' H. B. 1,—; Mej. J. J. B. ƒ5,—; Mej. C. M. ƒ1,—; Dames K. ƒ1,—; fam. v. H. ƒ18,50; N. N. ƒ2,50; W. v. B ƒ2,50; Mevr. T. G. ƒ5,—; Mevr. F. K. 10,—; Mevr. M. K. 2.50; Mevr. K. S. f2.50; Fam. v. D. ƒ2.50; G. K. ƒ2,—; v. S. ƒ2,50: Betty ƒ2.—; B. en H. ƒ2,50; fa. P. F. C. 10.—; V. G. 2,50; N. N. 1,—; J. E. ƒ2,—; W. S. f2,50; Th. J. V. ƒ1,—; S. v. O. ƒ2,50; K. ƒ2,50; Mw. J. M. H.—v. d. P. 10.—; A. N. 5,—; S. W. 25,—; H. B. 1,—; X, Z. ƒ2,—; J. G. ƒ2,50: Bros ƒ2,—; Ber f 1.Anita ƒ2,50: G. M. ƒ1—; fam. P. D. en G H 10,—; A F. 2,—; N. N. S'poort ƒ2,50; L. v. B. ƒ5,— H. J. M. ƒ2.50; G. 1,—; C. v. R. 1,—; P. F. 10.—; E. A. G. d. M d K. f 10.—J. E. S. v. L. ƒ25.—; N. v. S. 25,Ir. W. B. G. ƒ20.—; J. B. ƒ20,—; L. d. W. R. f20.—; J. W. D. ƒ15.—; J. H. K. 15,—; J. C. K. 15,—: Ds. Mr. J. A. O. ƒ10,—: H. J L. ƒ10,—; G. L. ƒ10,—; D. S. ƒ10,—. H. W. H. ƒ10,—; J. B. Th. ƒ10,—; W. J. d. B. ƒ10,—; H. C. K. ƒ10,—; J. C. S. 10.—; M. J v. T.—B. 10.—; P. 10,—; E. d. G. 10,—;' N. N. ƒ7,50; F. A. K.—M. d. L. ƒ5.—; A. G. 5,—; J. L. S. ƒ5,—; A. M. S. ƒ5,— Dr. J. S. B. ƒ5.—; M. T. ƒ5.—; P. v. d. W. f 5.—: Tonny 5,—; Drs. H. K. 5,—; O. J D./C. W. H. f5.—; J. W. D. ƒ5,— B. S ƒ2,50: Drs. H. C V. ƒ2,50; J. K. ƒ2,50; H. O. ƒ.2,50; G. W. K.—K. ƒ2.50: A. J. U. te S. ƒ2,50: G. v. T. ƒ2,50; M. G B. ƒ2,50; A. K. A f2.50; ..Benjo" ƒ2,50; Dames L. ƒ2,50; „Houe Zo" ƒ2,50; F. E. S. ƒ3,—: J. B. ƒ2,—; H. S. 1,50; A. S.—d. B. 1,50; H. J. O. 1,—. Dagtotaal 673,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 5796,22. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn nog de volgende giften binnengekomen: Th. V. f 10.—Mevr. I. V. S. I. ƒ10,—; Mej. M A. M. B. ƒ10,—.. Bij de Twentse Bank is gestort: J. L. 7,50; N. N. ƒ2,50; T. J. ƒ10,—; H. V. R. ƒ3,-; W. S. ƒ2,-. PARIJS (Reuter) De Amerikaanse afgevaardigde, dr. Philip Jessup, heeft Vrij dag in de politieke commissie der UNO verklaard te betreuren, dat de vorige week tussen vertegenwoordigers der grote vier gehouden besprekingen de Russische hou ding niet „buigzamer" hadden gemaakt. „Toch zijn de Westelijke vertegenwoor digers de mening toegedaan, dat 4e bespre kingen belangrijk zijn geweest, vooral met het oog op de bereikte overeenstemming over het instellen van een ontwapenings commissie, welke onder toezicht van de Algemene Vergadering zal staan. De Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk heb ben niet alle Russische amendementen aan vaard", aldus Jessup, die hieraan toevoegde, dat er „fundamentele verschillen bestaan tussen de Russische amendementen en de verschillende resoluties van de Algemene Vergadering in de afgelopen jaren." Jessup diende het „herziene" ontwerp in van het Westelijke ontwapeningsplan. Dit ontwerp, dat bedoeld is om aan enige Rus sische bezwaren tegemoet te komen, ver toont geen fundamentele verschillen met het oorspronkelijke plan. De Amerikaanse afgevaardigde somde de volgende wijzigingen op: De naam „ontwapeningscommissie" is veranderd in „commissie voor atoomenergie en conventionele bewapening". Er is met meer nadruk voorgesteld om een internationaal contröleorgaan in te stel len om de nakoming van een eventueel ont wapeningsprogram te waarborgen. Aan het ontwerp is een clausule toege voegd, waarin de voorgestelde commissie verzocht wordt uiterlijk één Juni van het volgend jaar rapport uit te brengen. De Algemene Vergadering der UNO heeft de Russische klacht over „aggressieve daden" van de Verenigde Staten met 55 stemmen voor, bij twee onthoudingen, op haar agenda geplaatst. Met 47 tegen 5 stemmen, bij twee ont houdingen, werd een Joegoslavische reso lutie aangenomen, waarin de vergadering verzocht wordt, aan te bevelen, dat de rege ringen zich in het diplomatieke verkeer hou den aan de gangbare procedure. ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog en vooral aan vankelijk nevelig weer. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Zach ter. 16 December Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 19.07 uur, onder 11.17 uur. 17 December Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 20.21 uur, onder 11-37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 December Hoog water: 4.53 en 17.03 uur. Laag water: 0.29 en 12.50 uur. Zondag 16 December Hoog water: 5.27 en 17.40 uur. Laag water: 1.06 en 13-24 uur. Maandag 17 December Hoog water: 6.04 en 18.16 uur. Laag water: 1.41 en 14.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1