Labour delegatie stemde vóór een Europees leger Onderzoek naar oorzaak van ongeluk met HB-ILO begonnen Londense valuta-markt weer volledig ingeschakeld Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Snelheid Doch haastte zich de consequenties daarvan te ontkennen Eden en El Din Pasja zijn heden in Parijs Verdronken Deense redders begraven Vliegtuig bij het op stijgen verongelukt Churchill en Eden heden in Parijs Het woord is aan. Grady spreekt nu andere taal Handel in termijn-valuta vrij Europese defensie nadert evenwicht Noorwegen bereid tot inspectie in Korea Toen die grote avon'turen-schrijver uit een vervlogen tijdperk, de Fransman jules Verne, de „Reis om de wereld in tach tig dagen" schreef liet hij de held van zijn boek op de avond vertrekken van de dag, waarop hij de weddenschap had afgesloten jat hij zijn wereldreis in zo korte tijd vol brengen zou. Zo korte tijd. Ge moogt daar „u om lachen, in het fiere bewustzijn van onZe hedendaagse snelheden, maar de trotse lach zal u op de lippen besterven als „e er André Siegfried op naleest. In zijn inleidend hoofdstuk „Het nieuwe aanschijn jer wereld" in Volkskarakters legt deze latere Fransman er de nadruk op, dat Phi- leas Fogg vertrok binnen enkele uren nadat je eerste gedachte aan zijn reis bij hem was opgekomen. Wij zouden diezelfde reis in minder dan een week kunnen volbren- maar hoeveel tijd van voorbereiding jouden wij nodig hebben eer wij de visa En de deviezen bij elkaar zouden hebben en verschillende inentingen ondergaan? Dit is een pijnlijke vraag. Als ge over de beantwoording gaat nadenken en u iemand voorstelt, die niet over bijzondere relaties beschikt een gewone man dus, evenals Fhileas Fogg, die behalve door zijn boven menselijk flegma, zijn ijskoude bedaard heid. zich niet zeer onderscheidde wordt ge steeds minder optimistisch. Als een denkbeeldige kleinzoon van Fogg vanmid- _.w in een Londense club de weddenschap aanging, om daar over tachtig dagen terug te keren nadat hij inmiddels een wereldreis jou hebben volbracht vandaag over tachtig dagen dus is het de vraag nog of hij zou slagen. Dit is van waarlijk belang. Als men een grote reis met bijzondere snel heid wil volbrengen doet men dat meestal niet bij wijze van sportprestatie of om er jen weddenschap mee te winnen, maar om een of ander zakelijk resultaat met zo wei nig mogelijk tijdverlies te bereiken. Als het grote afstanden met bezoek aan vele lan den betreft staat het te bezien of wij wer kelijk veel tijdverlies hebben ingehaald. Men zou de zaak kunnen omdraaien en zeggen, dat het vliegtuig bijtijds is uitge vonden om het grote tijdverlies, dat de moderne staat en zijn ambtenarij ons be zorgen, in te halen. En als men aan Phileas Fogg denkt rijst de vraag, of zelfs zijn doodbedaardheid opgewassen zou zijn ge weest tegen de ambtelijke beproevingen, die iemand moet doorstaan die naar Cana da, Australië of een ander land-zonder- gedrang wil emigreren. „Afstanden worden veel sneller afgelegd dan vroeger", zegt Siegfried, „maar de zodoende gewonnen tijd gaat weer verloren in een doolhof van for maliteiten, verwikkelingen en visa en het is zeer de vraag, of er per slot van rekening iets is gewonnen.Onze eeuw heeft, zoals Paul Morand het uitdrukt, een nieuwe ondeugd uitgevonden: de snelheid. Wij kunnen er niet meer buiten, ofschoon gerede twijfel mag geopperd worden aan de vraag, of wij er veel beter van zijn geworden. Onderzoek naar corruptie in Amerika Socialistische Internationale Ontmoeting is echter niet zeker Verzoek aan onze weekabonnés De 56 inzittenden omgekomen Uitgewezen ambassade secretaris verliet T s jechoslowakij e Radar-landingsinstallatie verkeert nog in een proefstadium en is daarom niet gebruikt Eisenhower yol moed jjge JAARGANG No 137 hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 17 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 296 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zelfs op kleine afstanden is de winst niet altijd zichtbaar. Wie over een snelle auto beschikt kan van Haarlem (op zijn horloge kijkend bij de Amsterdamse Poort) naar Amsterdam (Mercatorplein) rijden in een kwartier. Maar als hij op een weekdag een bespreking in de binnenstad moet voeren heeft hij zeker nog een kwartier nodig, onderbroken door veelvuldig stoppen voor rode verkeerslichten, eer hij dat punt heeft bereikt. Dan ervaart hij, vooral als het aan een gracht ligt, dat geen officieel-ver- oorloofde parkeerruimte beschikbaar is, of maar voor één of twee uur beschikbaar is, terwijl hij kan voorzien dat zijn vergade ring drie uur zal duren. Waagt hij dat erop, dan kost het hem een gulden of acht boete. Dus gaat hij op zoek naar een andere par keerplaats, verspeelt met gemak een derde kwartier van zijn tijd, moet tenslotte nog een eind lopen en komt te laat op zijn ver gadering. Het afleggen van een afstand van twintig kilometer heeft hem vijftig minu ten gekost. Ik overdrijf niet; er doen zich krasser gevallen voor. Maar de internationale belemmeringen zijn de ergste. Politieke en administratieve slagbomen zijn erger dan ooit tevoren, zegt Siegfried terecht: elke volkseenheid tracht zich tegen de andere te verdedigen door zich met obstakels te omringen. Onze zo blijde verworven snelheden, vormend „de nieuwe ondeugd onzer eeuw", worden op allerlei vernuftige wijzen geremd en tot een gemiddelde teruggebracht dat de voor vaderen, als zij temidden van ons konden terugkeren, minder verwonderen zou dan onze zonderlinge afwisseling van hollen en stilstaan. Een gestadige voortbeweging, zij het dan in kalm tempo en met minder on gelukken maar met ongeveer hetzelfde re sultaat, zou hun nog steeds aantrekkelijker lijken. Ons misschien ook, als wij er ons op gingen bezinnen. Het is bovendien jammer dat men deze overweging geenszins tot verkeersmiddelen beperken kan. De tijd waarin men er (voor bereiding meegerekend) in slagen kan een huis te bouwen, of een nieuwe machine uit het buitenland te betrekken en in zijn be drijf in werking te stellen, of een verwor ven erfenisje in zijn bezit te krijgen, of. nu ja, gaat u maar verder. Er "zal niet gauw een eind aan de opsomming van lang durige tijdvakken komen. Er is dan ook geen reden om er u over te verbazen dat u de uitdrukking „de eeuw van de snel heid" nooit meer hoort. Dat was een ver gissing. Dat is niet de twintigste eeuw. Dat was de negentiende, die helags aan de onze voorafging. Dit is alleen maar de eeuw van de spurts. En de remmen. R. P. NEW YORK (Reuter) Volgens berich ten uit New York heeft Truman de federale rechter Thorrtas F. Murphy tot hoofd be noemd van een commissi©, die een onder zoek moet instellen naar de beschuldigingen van corruptie onder Amerikaanse ambte naren. De directeur van het federale bureau van onderzoek (FBI), Edgar Hoover, zou naar verwachting ook een belangrijk aan deel aan dit onderzoek krijgen. Spoedig wordt een officiële bekendmaking ver- Wacht. - De Nederlandse Bank heeft de termijn- handel in buitenlandse valuta voorlopig stopgezet. BRUSSEL. (Reuter). De raad van de Socialistische Internationale, te Brussel in Congres bijeen, heeft besloten een speciale commissie te benoemen om het vraagstuk te onderzoeken hoe de huidige levens standaarden kunnen worden gehandhaafd ondanks de bewapeningskosten. De vice-voorzitter van de Belgische so cialistische partij, Anseele, verklaarde dat zijn partij niet tevreden is met handha ving van de huidige levensstandaard in België. „De levensomstandigheden van de arbeiders moeten worden verbeterd", zei hij. „Hoe hoger de levensstandaard is met zoveel te meer ijver zullen de arbeiders die verdedigen". De bijeenkomst van de raad der Socia listische Internationale, die drie dagen heeft geduurd is Zondag geëindigd. In een met algemene stemmen aangenomen re solutie wordt ondermeer verklaard dat „het instellen van een wezenlijk Europees leger, waaraan alle vrije landen deel zou den kunnen hebben, een daad zou zijn waarmede reeds bij het begin de gemeen schappelijke veiligheid op doelmatige^wijze zou worden versterkt". De afgevaardigden der Zweedse en Zwitserse socialistische partijen verklaar den na de stemming nadrukkelijk dat hun voorstemmen niet moest worden uitge legd als enige verandering in de tradi tionele neutrale politiek hunner landen. Morgan Philips, secretaris-generaal der Britse socialistische partij en voorzitter van de raad der Socialistische Interna tionale, zette later tegenover verslagge vers uiteen dat de resolutie niet inhoudt dat Engeland of enig ander land „noodza kelijk direct zal deelnemen aan het Euro pese leger. Zij kunnen dit doen, indien zij het wensen". Voorts wordt verklaard dat de herbewa pening gepaard moet gaan met een streven tot grotere productie, „opdat alle volken een betere levensstandaard deelachtig zul len worden". Er is een commissie van deskundigen samengesteld, die zich speciaal met dit vraagstuk zal bezig houden. „Aan de werkende klasse moet niet wor den gevraagd het grootste gedeelte van de last der herbewapening te dragen", aldus vervolgt de resolutie, waarin verder nog wordt gezegd dat „de chefs der generale staven geen invloed mogen uitoefenen bij (AFP en Reuter). Hoewel te Parijs werd gezegd, dat de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland en Egypte, Eden en Salah El Din Pasja, heden te Ph- rijs een onderhoud zouden hebben, heeft een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat Eden weliswaar nog steeds bereid is zijn Egyptische collega te ontmoeten, maar dat hij niet het initiatief voor een onder houd wil nemen. Salah El Din Pasja is op het ogenblik te Parijs. Eden is vandaag en morgen in de Franse hoofdstad, samen met Churchill, voor besprekingen met de Franse regering. Zaterdag is tussen Suez en Ismaila een Britse militaire trein ontspoord. Een Britse soldaat brak een been. De Britse autoriteiten in de kanaal-zóne waren van mening, dat er sabotage in het spel kon zijn. Egyptenaren hebben Zon dag een pantserwagen van een Britse pa trouille beschoten. De Britten beantwoord den het vuur met mortieren, waardoor twee der aanvallers werden gedood. Het „Soedanese nationale front" heeft Zondag telegrammen gezonden aan de UNO, Groot-Brittannië ën Egypte, waarin het zich uitspreekt voor het houden van een volksstemming, onder toezicht van de UNO om tot een uitspraak over de toe komstige statuut van de Soedan te komen. Groot-Brittannië, dat thans tezamen met Egypte het bestuur over de Soedan voert (overeenkomstig een verdrag, dat door Egypte is opgezegd), heeft reeds ver klaard een volksstemming thans onprac- tisch te achten. het nemen van beslissingen op politiek terrein". „Aangezien de zaak van de .vrede onaf scheidelijk verbonden is met die der vrij heid, moeten de democratische staten geen bondgenootschappen aangaan met Spanje van Franco of de regering-Tsjang Kai Tsjek", aldus de resolutie, waarin voorts wordt aangedrongen op internationale en toenemende beperking der bewapening, zonder uitzondering van enige soort oor logstuig. Ook wordt vrijheid van handel tussen Oost en West bepleit, met een uit zondering voor de verhandeling van wa pens. Wegens incassomoeilijkheden in ver band met de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 1722 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van 2429 December aan onze bezor gers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE KOPENHAGEN, (Ritzau). De vijf Deense redders die zijn verdronken na een tocht naar de Nederlandse hopperzuiger „Kinhem", zijn Zaterdag begraven. De kerkdienst te Hvide Sande is door meer dan 2.000 personen bijgewoond. De Deense Koning had een vertegenwoordiger gezonden. Voorts waren aanwezig leden van de Deense regering en vertegenwoor digers van de Deense marine. Nederland was vertegenwoordigd door de consul-ge neraal te Kopenhagen, Chr. J. F. Wijers en de vice-consul te Esbjerg, J. Hassing. Bij de kransen was er een van de be manning van de „Kinhem". Vernomen wordt, dat de eigenaars van de „Kinhem" 15.000 kronen aan de nabe staanden van de verdronken redders heb ben gezonden. Bij intekening is voorts in Denemarken voor de weduwen en haar achttien kinderen tot dusver 150.000 kronen ingezameld. NEW YORK (Reuter). Zondag is een tweemotorig vliegtuig vlak bij de plaats Elizabeth, in de staat New Jersey (V.S.) omlaag gestort. De 56 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig, een „C-46", raakte een magazijn van de „Elizabeth Water Com pany". Ooggetuigen verklaarden dat de machine aan stuurboord in brand vloog. Zij kregen de indruk dat de bestuurder daarop poogde terug te keren naar het vliegveld van Elizabeth, waar hij was op gestegen. Een van de vleugels krulde ech ter om, waarna het vliegtuig op het maga zijnsgebouw viel. De „C-46" was Zondagavond iets over negen uur (Nederlandse tijd) van het vliegveld van Newark opgestegen. Het had de plaats Tampa, in de staat Florida, als eindbestemming. Aan boord van het toestel bevonden zich 56 personen, namelijk de uit vier koppen bestaande bemanning en tweeënvijftig passagiers. Allen kwamen om het leven. Toen het toestel omlaag stortte, viel het vlak langs een aantal huizen. Het vliegtuig stortte op het magazijn, kantelde en schoot vervolgens met de neus omlaag in de smalle, traag stromende rivier Elizabeth, waaraan het magazijn is gelegen. Een employé van de „Elizabeth Water Company" die in het magazijn was, werd niet ernstig gewond. Terwijl een zwijgende menigte zich aan de oever van de Elizabeth verzamelde en naar de berging der slachtoffers keek, waadden drie priesters ter kniehoogte door het water om de katholieke inzittenden van het verongelukte vliegtuig de laatste sacramenten toe te dienen. Een ooggetuige, van wie vier familie leden aan boord van het verongelukte toe stel waren, zeide: „Toen de „C-46" startte, ontwikkelde de rechter motor zeer veel rook. Het vliegtuig had de gehele lengte van het vliegveld nodig, voordat het er in slaagde tot vijftien meter hoogte te stijgen." MüNCHEN, (Reuter). De tweede se cretaris bij de Britse ambassade in Praag, Robert Neil Gardner, die van de Tsjecho. Slowaakse regering aanzegging had gekre gen het land te verlaten, is Zaterdag in West-Duitsland aangekomen. Het is niet bekend op welke wijze mej. Daphne Gre gory Maines, die eveneens werd uitgewe zen en vermoedelijk te Praag in een zie kenhuis verblijft, het land zal verlaten. Radio-Praag berichtte Vrijdag, dat ge noemde personen licht waren gewond, toen zij poogden een verboden militair gebied te verlaten met medeneming van zeer ge heime documenten en Tsjechoslowaakse wachtposten het vuur op hun auto open den. Het hef schroef vliegtuig, dat reeds geruime tijd belangrijke diensten bewijst bij het vervoer van gewonden, voedsel en licht materiaal van en naar de fronten in Korea, is daar dezer dagen voor de eerste maal ook in een operationele taak gebruikt. Een eskader Sikorsky-helicoptères van het nieuwste type, de HRS-1, vervoerde een com pagnie Amerikaanse mariniers naar een geïsoleerde sector van TJNO-troepen die dringend versterkingen nodig had. Hier zoekt een aantal der zojuist gelande „marines" dekking voor het vuur van de vijand. Op de achtergrond een der helicoptères. Zaterdag zijn in Amsterdam vijf Zwit serse luchtvaartdeskundigen aangekomen, die een onderzoek zullen instellen naar de oorzaak van het ongeluk met de HB-ILO van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swiss Air. Direct na aankomst hebben zij zich in verbinding gesteld met ir. C. A. F. Falkenhagen van de Rijksluchtvaartdienst, die de leiding van het onderzoek heeft. Ook hadden zij een onderhoud met de gezag voerder van het verongelukte vliegtuig. Enkele leden van de commissie hebben een bezoek gebracht aan de stewardesse, mej. Hefti. De bemanning van het verongelukte toe stel zal voorlopig in Nederland blijven en heeft opdracht zich voor inlichtingen ter beschikking van de commissie van onder zoek te houden. Mej. Hefti, de gewonde stewardesse, is op haar verzoek van het Wilhelminagasthuis naar de Nederlands Hervormde Diacones sen-inrichting te Amsterdam overgebracht. Haar toestand is redelijk. Waarschijnlijk zal zij over enkele weken naar Zwitserland worden vervoerd. Het wrak van de verongelukte DC-4 zal waarschijnlijk Dinsdag worden opgeruimd. Radar werd niet gebruikt Bij de landing van de HB-ILO is geen gebruik gemaakt van de nieuwe radar installatie van het vliegveld Schiphol. De Rijksluchtvaartdienst heeft hierover een verklaring gepubliceerd,waarin onder meer gezegd wordt, dat deze installatie, die eind October door de fabriek is afgeleverd, op dat tijdstip voorlopig bij wijze van proef in bedrijf werd gesteld. In dit proefstadium wordt door een groot aantal proeflandingen door het bedieningspersoneel ervaring in het „binnenpraten" van vliegtuigen opge daan. Wel heeft het personeel een speciale cursus in Engeland gevolgd en is het tech nisch personeel op de fabriek te Parijs ge schoold, maar de plaatselijke omstandig heden op Schiphol en het opbouwen van vertrouwend personeel zijn factoren, die een overijlde inbedrijfsteiling ongewenst maken. Het zal zeker nog een maand duren voor dat de installatie voldoende proefuren heeft en het personeel een voldoend aantal vlieg tuigen heeft „binnengepraat", voordat het verantwoord zal worden geacht, de instal latie in bedrijf te stellen. Maar ook dan is het zeker niet de bedoe ling de piloot de aanwijzingen te geven tot het ogenblik dat het vliegtuig op de baan is. Het is gebruikelijk slechts aanwijzingen te geven tot een zekere hoogte boven de grond. Indien de vliegtuigbestuurder op die hoogte boven de grond de landingsbaan of de aanloopverlichting daarvan niet kan zien, is een landing in het algemeen af te raden. Volledige radar-landing is nog niet mogelijk Komt een vliegtuig beneden deze hoogte dan neemt de radar-bediening geen ver antwoordelijkheid meer. Een voortzetten van de landing is in dit geval slechts mo gelijk indien de piloot op dat ogenblik vol doende grondzicht heeft. Een radar-landing is, indien het vlieg veld volkomen „dicht" zit, in het huidige stadium van de blindlandingstechniek nog niet mogelijk. Het Zwitserse vliegtuig maakte Vrijdag avond gebruik van het landingsradiobaken Schiphol, dat normaal heeft gefunction- neerd. Bovendien werden de piloot op zijn verzoek, door middel van peilingen, koer sen en afstanden verstrekt. Ook dit peil- systeem heeft normaal gefunctionneerd. PARIJS (Reuter). Vandaag beginnen te Parijs de besprekingen tussen de En gelse premier en minister van Landsver dediging Winston Churchill en de minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden enerzijds en de Franse minister-president René Pieven en de minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman anderzijds. Een der besprekingen zal gewijd zijn aan de voorgestelde instelling van een Europees leger en de andere aan het Koreaanse vraagstuk. De Britse staatslieden zijn voornemens Dinsdagavond weer naar Londen terug te vliegen. Het officiële doel van Churchills bezoek aan Parijs is overleg te plegen met de Franse regering, voordat hij in Januari naar Washington vertrekt voor het voeren van besprekingen met president Truman. Men verwacht dat de inzichten, waarvan Pleven en Schuman Maandag en Dinsdag tegenover hun Britse collega's blijk zullen geven, grote invloed zullen hebben op het standpunt, dat Churchill bij zijn bespre kingen met de Amerikaanse regering zal innemen. Naar verluidt is het eerste punt, waar over Churchill de huidige Franse mening wenst te vernemen, de vraag welke poli tiek de UNO in Korea zal volgen, indien het onmogelijk zou blijken een wapen stilstandsovereenkomst te sluiten. Het gaat er hierbij vooral om of de ver bondenen dan zullen overgaan tot het voe ren van een totale oorlog in Korea, het geen het bombarderen van de basis der Chinese luchtmacht in Mandsjoerije zou inhouden. Het tweede belangrijke probleem, dat te Parijs zal worden besproken, is de vraag op welke wijze Groot-Brittannië zich zal verbinden met het Europese leger, indien dit eenmaal tot stand is gekomen. Het verluidt dat Churchill voorstander is Zuid-Af rik a Gee mij 'n man Wat sê wat waar is As die duiwel daar is; Wat doen wat reg is As die regter weg is; Wat trou by sy gewete bly As hij straf in plaas van beloning kry. van het vestigen van een soort van orga nische band tussen de Britse strijdkrach ten op het Europese vasteland en het Europese leger. Tezelfdertijd zullen de Britse staatslieden er angstvallig naar stre ven alles te vermijden hetgeen zou kun nen leiden tot vertraging in de vorming van het Europese leger overeenkomstig het door generaal Eisenhower goedgekeur de (Franse) Plan-Pleven. WASHINGTON, (Reuter). De vorige Amerikaanse ambassadeur in Perzië, Henry Grady, heeft in een artikel in het onoffi ciële „Foreign Policy Bulletin" verklaard, dat de Perzische oliecrisis grotendeels te wijten is aan de „halsstarrige, onbuigzame houding" van de Brits-Iraanse oliemaat schappij vóór de nationalisatie der olie industrie. Hij was echter van mening, dat Perzië later het „royale aanbod" van de Britten had moeten aanvaarden. Naar zijn oordeel had de Amerikaanse regering er meer dan een jaar geleden op moeten wijzen, dat het vraagstuk „van vitale betekenis" voor de Verenigde Staten was en dat het ^op koloniale wijze optre den" van de Anglo-Iranian zeker ondoel treffend zou zijn. LONDEN (Reuter). De Bank van Engeland heeft Zaterdag meegedeeld, dat de Londense buitenlandse valutamarkt met ingang van vandaag volledig zal worden heropend zowel voor loco- als voor termijn valuta. De Bank van Engeland zal ophou den met het noteren van officiële koersen voor termijnvaluta. De nieuwe regeling betekent, naar verder wordt vernomen, niet de afschaffing van de deviezenbeperkingen. De dollarpariteit blijft gehandhaafd op 2,80 en de officiële goudprijs op 250 per ounce. Het voornaamste gevolg is, dat, hoewel de deviezencontröle blijft bestaan, de transacties zullen plaatsvinden via de markt inplaats van via de Bank van Enge land. De Bank van Engeland zal voortaan geen officiële koersen voor termijnvaluta note ren en een bredere „spreiding" toestaan voor loco-valuta. Commerciële banken zullen in termijn valuta kunnen handelen tegen markt- koerssn. De Bank van Engeland draagt in feite het risico, verbonden aan de handel in bui tenlandse valuta over aan de handels banken door de valutamarkt vrij te ma ken en toe te staan, dat de termijnkoersen voor vele valuta's nu zelf hun peil vinden. Hiertoe behoren voornamelijk de Ameri kaanse en Canadese dollars, de Nederland se gulden en de francs van België, Frank rijk en Zwitserland. De Bank van Engeland PARIJS, (United Press). Generaal Eisenhower heeft verklaard er zeker van te zijn dat de Europese defensiemacht, omschreven het laatste rapport van de bestuursraad van het Atlantisch Pact, vol doende zal zijn om een machtsevenwicht tegen Russische aggressie te handhaven. Tezelfder tijd gaf hij echter toe dat sommige der twaalf Atlantische landen niet in staat zullen zijn te verwezenlijken wat voor hen is vastgesteld. Eisenhower vertelde de commissie der 12 ministers van Financiën dat de geallieer den spoedig een punt zullen hebben be reikt, waarop het dwaasheid zou zijn Europa aan te vallen. Later misschien, zo voegde hij er aan toe, zal het mogelijk zijn met Rusland tot een vergelijk te komen en de Westelijke wereld zal dan haar grote militaire last niet tot in het oneindige be hoeven te dragen. Eisenhower richtte zich tegen cynische critiek op het concept voor een Europees leger dat volgens hem een fundamentele factor in de huidige defensieplannen is. Het Europese leger is niet moeilijker te verwezenlijken dan het Atlantisch Pact, meende hij. Eisenhower zeide dat het niet somber behoeft te stemmen wanneer een of meer landen ontdekken dat voor hen te hoog gegrepen is. Andere landen zullen in staat zijn boven hun minimum uit te komen. Men neemt aan dat in de eerste plaats België, Denemarken en Nederland zich zullen kanten tegen aanbevelingen die in het rapport worden gedaan om de inspan ningen te verhogen. Aan België zal wor den verzocht zijn militair budget met 50 procent te verhogen tegen 1954, maar Bel gische autoriteiten zeggen dat het rapport gebaseerd is op imposante gegevens be treffende de Belgische rijkdommen. Dene marken wordt een verhoging van 40 pro cent gevraagd en Nederland een van 5 procent, een percentage dat van de meeste andere landen verlangd wordt. Alleen de Verenigde Staten, Engeland, Portugal en IJsland ontsnapten aan een verzoek om verhoging. is tot de conclusie gekomen, dat de goed kope gelegenheid, die zij bood voor het sluiten van transacties op termijn in vreemd geld, werd gebruikt voor „quasi speculatieve" transacties. Voortaan zullen de handelaars valuta moeten kopen en ver kopen tegen de termijnkoersen van de vrije markt. De nieuwe maatregelen zullen bijdragen tot herstel van Engelands vroegere positie als de geldmarkt van de wereld. Voor de oorlog werden te Londen alle buitenlandse valuta's verhandeld en liepen de omzetten in de honderden millioenen ponden ster ling per jaar. Deze handel leverde Enge land vele millioenen ponden winst op. Deze bron van inkomsten zal weer rijker gaan vloeien nu de valutamarkt wordt heropend. In financiële kringen te Amsterdam meent men, dat de nieuwe bepalingen van de Bank of England weinig veranderingen voor Nederland brengen. Wat de contante transacties betreft is de toestand in Enge land nu vrijwel gelijk aan die in Neder land. In Nederland zijn echter de termijn transacties uitsluitend in handen van de Nederlandse Bank: in Engeland kunnen thans ook de handelsbanken termijn transacties verrichten. De nieuwe maat regelen in Engeland betekenen géén deva luatie nóch de overgang naar een zwe vende valuta. (Reuter) Noorwegen heeft de V.S. doen weten, dat het bereid is zitting te nemen in de voorgestelde neutrale inspec tiecommissie in Korea, aldus meldt het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken. De onderhandelaars van de UNO te Pan- moendjom hebben de eis ingetrokken, dat vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis de krijgsgevangenkampen der Noordelijken zouden inspecteren. Zij blij ven echter eisen, dat alle gegevens over de krijgsgevangenen worden verstrekt voor dat verdere besluiten worden genomen. Admiraal Libby zeide, dat de verbonde nen bereid zullen zijn over de kwestie der krijgsgevangenen te spreken zodra de ge vraagde gegevens verstrekt zijn. Hij had een stapel papieren bij zich met gegevens over door de verbondenen gemaakte gevan genen. De Noordelijken wensten deze lijs ten echter niet te aanvaarden en boden de verbondenen geen lijst aan omtrent hun gevangenen. De onderhandelaars hebben heden weder, om geen resultaat bereikt. De Noordelijken bleven weigeren inlichtingen te verstrekken over de krijgsgevangenen. De Amerikaanse luchtmachtgroep „Verre Oosten" heeft meegedeeld, dat het aantal Sabre-straaljagers in Korea is verhoogd teneinde aan de verhoogde adtiviteit van Noordelijke straaljagers het hoofd te kun nen bieden. IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Nevelig en zwaar bewolkt met hier en daar enige motregen. Zwakke tot ma tige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets kouder. 18 December Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 21.34 uur, onder 11.52 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Maandag 17 December Hoog water: 6.04 en 18.16 uur. Laag water: 1.41 en 14 00 uur. Dinsdag 18 December Hoog water: 6.37 en 2.13 uur. Laag water: 18.52 en 14.33 uur. iCCOOOC<X>DXi.OCOOOOCO(aXpOC>3CCOOO<XOOOOOOOCOOOOOOOOOOOC

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1