FRANKEN*) VAL DA Nieuw onderkomen voor tuinierende schooljeugd Kerstmiddag voor ouden van dagen De goede soort ^Het originele KERSTBROOD daarvoor moet je bij Voor Bloemen eun s TAXI 12500 Kerststukje AVONDBLOUSES DE GROOT ingezonden stukken ■pe Kleine Georgette Hagedoorn zong kerstliederen 3 Loterij om een konijn loemenmagazijn Het Brederodeduin KAISER FRAZER De Kerstvacantie op de scholen Ook voor Kerstgeschenken Boekhandel v. Cittert De Burgerzinlening van Haarlem Bloemenmagazijn Leutscher Laat dieren vakkundig slachten ZEER EXCLUSIEVE COLLECTIE Neem een dpos echte pastilles VERKOUDHEID Ex-verpleger ontstak in woede Nederlands Olympisch Comité koos een nieuwe voorzitter RADIO ORIGINELE ZWEEDSE KERSTDINERS Telef. 16840 BOLWERK Brandweer en openbare orde Agenda voor Haarlem DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE ADVERTENTIE Woensdagmiddag is bij bet Noorder sportpark, even ten Oosten van de jeugd herberg „Jan Gijzen", een nieuw, smaakvol uitgevoerd gebouwtje, dat behoort bij het schooltuinen - omplex in Haarlem-Noord, namens de gemeente Haarlem door de wet houder van Openbare Wenken, de heer A. J. M. Angenent, in beheer gegeven aan de Vereniging voor School- en Werktuinen. Het huisje, waarvan de bouw in April van dit jaar begon en dat een dezer dagen ge reed kwam, is zowel bestemd voor de ber ging van gereedschappen als voor theorie lessen voor tuinierende leerlingen. In het gezellige lokaaltje, waarin de schoolkinde ren, die van volgend jaar April af weer over de 688 tuintjes in Noord uitzwerven, nu en dan instructie, zullen krijgen, over handigde de wethouder de sleutel aan de secretaris van de Vereniging voor Schooi en Werktuinen, de heer L. M. van der Hart. In een toespraak merkte hij op, dat de gemeente op de oorspronkelijk uitgestip pelde grootte had moeten beknibbelen ten gevolge van de snel verslechterde finan ciële toestand, waardoor bijna het hele pro ject van de baan was geschoven. „Indien de gemeente thans nog had moeten beslui ten over het al of niet te doen bouwen, dan was er zeker afwijzend over beschikt", zei hij. „Wij zijn er nu aan gewend geraakt te rekenen in woningen. Elke uitgave,waar voor wij staan, doet ons allereerst denken: hoeveel woningen kunnen we er voor dat bedrag bij krijgen." Niettemin zei de wet houder zich te verheugen over de vol tooiing van dit gebouwtje omdat het nodig is voor een werk onder de schooljeugd dat hij zeer belangrijk achtte; het aankweken van liefde voor de. natuur door de kinderen er zelf mee bezig te doen zijn. Na de overdracht werd het woord ge voerd door de penningmeester van de ver eniging, ir. J. A. Dorresteyn, die zijn te vredenheid betuigde over de bloei van het schooltuinwerk. „De kinderen hebben de aanvankelijke schroom blijkbaar overwon nen," zei hij, „nu vechten ze in ieder geval om er bij te zijn, vooral hier." De belang stelling in Noord was zo groot, dat er dit jaar plaats werd ingeruimd voor 175 nieu we tuintjes van 15 vierkante meter; daar door is het totale aantal tuintjes in Haar lem met die aan de Van Oosten de Bruyn- straat en de Marnixstraat samen reeds 1775 geworden, dat is ruim twee keer zo veel Een 12-jarig jongetje dat Woensdag met loten langs de huizen van het Flevoplein trok en er al 53 voor een dubbeltje per stuk had verkocht, ontmoette een Haar lemse politieman, die belangstellend naar het doel en de hoofdprijs van deze loterij informeerde. De agent kocht tot zijn teleur stelling geen lot, maar wilde de vader van het jongetje wel eens spreken. Zo kwam er een eind aan de loterij, die door een 43-jarige arbeider op touw was gezet en waarvoor een „levend konijn" als prijs was uitgeloofd. De Loterij wet heeft namelijk iets tegen dergelijke ondernemingen, zodat de politie het konijn, de opbrengst van de verkochte loten en de resterende 47 on verkochte loten in beslag moest nemen. Tegen de organisator van deze loterij werd procesverbaal opgemaakt. als in de eerste na-oorlogse jaren. De opening van het gebouwtje werd onder meer bijgewoond door de directeur van Openbare Werken, ir. M. H. Maas, door het hoofd van de bouwkundige afdeling, ir. H. A. Breuning en door mejuffrouw J. Wes tendorp, oud-lid van de Vereniging voor School- en Werktuinen, die jarenlang voor dit doel heeft geijverd. ADVERTENTIE B Gierstraat 75 - Tel. 14858 - Haarlem In het kinderdagverblijf „Brederodeduin" van de Haarlemse vereniging tot bestrij ding der tuberculose zijn deze zomer 5 groepen opgenomen. Het waren totaal 61 kinderen, 26 jongens en 35 meisjes, met 2476 verpleegdagen. De kinderen worden elke morgen ep avond per autobus vervoerd. Bij de kinderen is een verhoging van het weerstandsvermogen geconstateerd. In het orgaan van de vereniging wordt opge merkt: „Wij vleien ons weer met de hoop door- deze uitzendingen een stap vooruit te hebben gedaan in de strijd tegen de tuber culose, want het is opvallend, hoe zelden het maar voorkomt, dat een kind, hetwelk één of tweemaal voorbehoedend in ons kinderdagverblijf verpleegd is geweest la ter voor een tuberculeuze aandoening in ons nachtverblijf of in een ander sanato rium opgenomen behoeft te worden". Wij rijden met Alleen in Bloemendaal met een week verlengd iggn v ig huis scholen Zaterdag "huiswaarts keren voor de Middelbare scholen reeds Vrijdag zullen zij niet eerder op school terugkeren dan Maandag 14 Januari 1952 (Middel bare scholen 15 Januari). De vacantie duurt dus een week langer dan gewoon lijk. Dit is gedaan door de precaire toe stand van de brandstoffenpositie op ver zoek van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, die zulks heeft verzocht. In Haarlem wordt volstaan met verlen ging van één dag. 'Het was aanvankelijk het plan om de scholen weer op Maandag 7 Januari te laten beginnen, maar dit wordt nu Dinsdag 8 Januari. Dan behoeven de ketels van de centrale verwarming niet reeds op Zaterdag aangemaakt te worden, maar pas Maandag. Heemstede brengt in het geheel geen wijziging de vacantie. ADVERTENTIE TELEF. 10839 SPEKSTRAAT 14 Thans geld voor 78 woningen Er zijn vandaag weer huizen geslagen aan de palen die de stand van de inschrij ving op de Burgerzinlening van Haarlem in beeld brengen. Zaterdag waren er 57 huizen te tellen, nu 78. Dat wil dus zeggen dat er op dit ogen blik voor 780.000 is ingeschreven. ADVERTENTIE Voor een aardig Santpoortcrstr. 44 - Tel. 20650 - Haarlem De Vereniging voor Dierenbescherming verzoekt ons het publiek dat dieren wil laten slachten voor de feestdagen, erop te wijzen zulks vakkundig en vooral niet door leken te laten doen. Het ondeskundig slach ten van welk dier ook veroorzaakt onnoe melijk dierenleed. Ook de VPRO zal gaan deelnemen aan de televisie. Het ligt in de bedoeling,, dat de VPRO één keer per kwartaal een uitzending van een half uur zal verzorgen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UIT ALLE MODE-CENTRA IN ALLE MATEN DE GROOTSTE COLLECTIE GROTE HOUTSTRAAT 98 ADVERTENTIE TEGEN -J Voor de Haarlemse rechtbank had zich de zevenendertig]arige schilder J. D. van der B. uit Bennebroek te verantwoorden, vefelacht van mishandeling. Tot voor kort was hij werkzaam als verpleger op de stichting „Vogelenzang" en belast met de leiding van de arbeidstherapie. Op een dag in Augustus van dit jaar hadden patiënten gewerkt en na afloop begaven zij zich naar hun afdelingen, op een na. Deze gooide een aantal voorwerpen van een tafel en daar over ontstak Van der B. in woede. Hij gaf de patiënt een klap tegen een oog. Het ge volg was, dat de patiënt thans met dit oog slecht kan zien. De officier van justitie merkte op, dat er van mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tot gevolg hebbend, sprake is. Aa,n het beroep van verpleger worden hoge eisen ge steld. Naastenliefde en zelfbeheersing zijn belangrijke punten. Aan zelfbeheersing heeft het verdachte ontbroken. Bij hét aan stellen van personeel dient rekening te worden gehouden met de karaktereigen schappen van de candidaten. Aangezien verdachte reeds disciplinair gestraft is, wilde de spreker geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf eisen, maar wel een vo'ör- waardelijke van een maand met een proeftijd van drie jaar en bovendien een geldboete van 75, subsidiair dertig dagen hechtenis. De verdediger, mr. C. L. Wieringa, deel de mee. dat verdachte de feiten toegeeft. Hij verzocht hem een geldboete op te leg gen, echter geen voorwaardelijke gevange nisstraf, omdat herhaling niet te vrezen is. De rechtbank zal op 10 Januari uitspraak doen. Oproep van getuigen van ongeluk op Buitenrustbrug De Haarlemse politie verzoekt degenen, die Woensdagmorgen getuige waren van de aanrijding van een 18-jarige jongen op de Buitenrustbrug, tengevolge waarvan deze' is overleden, zich te willen meldep. bij de Verkeerspolitie aan de Lange Wijngaard straat. Een scène uit de pantomime die door de padvinders werd opgevoerd. Dank zij da goede zorgen van de Unie van Vrouwelijks Vrijwilligers te Haarlem hebben vele ouden van dagen Woensdag in het Concertgebouw een prettige middag meegemaakt. Zij waren uitgenodigd het Kerstfeest te vieren. Mevrouw. J. van Nis pen-Van Wely, presidente van de U.V.V. heette de duizend gasten welkom en wenste allen prettige Kerstdagen toe. Lorenzo Pappolo (Viool) en Sas Bunge (piano) verleenden medewerking en brach ten o.a. een Kerstliedje van Mendelssohn ten gehore. De heer Groen las het verhaal „Engelen van de witte wereld" voor, waar naar met grote aandacht geluisterd werd. Het tweede deel van de middag verleen de de jeugd medewerking. Onder leiding van mevrouw Niemeijer-Van der Wall voerden padvinders een pantomine „Door het geloof" op, bevattende taferelen uit het Oude Testament. De meeste taferelen zijn enkele weken geleden reeds vertoond op een bijeenkomst van Haarlemse pad vinders. Met voldoening kan de U.V.V. op deze middag terugzien. Onder de gasten waren mevrouw J. M. baronesse de Vos van Steen- wijk-Van Royen, de heren mr. P. E. Bar bas, secretaris van de Sociale Raad en D. H. Suerink, directeur van Sociale Zaken. In de te Den Haag gehouden buitengewone algemene vergadering van het Nederlands Olympisch Comité is mr. J. Linthorst Ho- man benoemd tot voorzitter van het N.O.C. in de vacature van de heer C. F. Pahud de Mortanges, die wegens zeer drukke werk zaamheden deze functie niet langer kon waarnemen. Tot bestuurslid, respectievelijk ter voor ziening in de vacature K. J. J. Lotsy en ter uitbreiding van het bestuur, werden gekozen de heren H. J. Slingenberg en ir. A. Paulen. Op voorstel van het bestuur werd bij acclamatie het scheidende bestuurslid de heer K. J. J. Lotsy tot erelid benoemd. HHIJCCAMBRIDGE 8—1. Op de Hokij te Den Haag heeft HHIJC met 81 de universiteitsploeg van Cambridge verslagen. De tussenscores waren 10, 11, 60. ADVERTENTIE PHILIPS - ER RES - WALDORP - SIEMENS Betaling in overlcc. I. G. KAASENBROOD Grote Houtstraat 131 - Smedcstraat 7 ADVERTENTIE NU.AUEMAAL ZH/AHERBERG'S ROOK WORSE.KOlOSSAACi RA HET PlEZiER/O Gl'JDEN OP GIADDE3AAN. TRACTEER7 MOEDER OPROOKWORSTi/AHDE 5. „MffilMAN": ADVERTENTIE BEEDE KERSTDAGEN BESCHAAFDE MUZIEK RESERVEER TIJDIG UW TAFEL SVENSKA RESTAURANGEN In ons vorig nummer namen wij over de kwestie „Brandweer en openbare orde" van een Bloemendaalse vrijwilliger een uiteenzetting van zijn standpunt op, waar in hij de argumenten van dr. C. Spoelder, de voorzitter der Haarlemse Brandweer, bestreed. Nu verzoekt ons het bestuur van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal om mede te delen, dat üit stukje zonder mede weten en dus ook buiten verantwoordelijk heid van de staf en het bestuur is inge zonden. Daaraan wordt toegevoegd: „Wat de uiteenzetting van di\ Spoelder betreft, kunnen wij, alhoewel het niet in onze bedoeling lag om hierop te reageren, volstaan met de mededeling, dat er van enige verplichting geen sprake is geweest. De brandweerlieden van de ploeg Over- veen hebben zich, toen een beroep op hen werd gedaan, zonder uitzondering spon taan beschikbaar gesteld. Onzerzijds beschouwen wij hiermede dit „probleem" als afgedaan". DONDERDAG 20 DECEMBER Grote Kerk: Kerstzangdienst, 8 uur. Zui derkapel: Kerstwijding, 8 uur. Remonstrantse Kerk: Kerstspel „De Ster van Bethlehem" 8 uur. Rembrandt: „De held van de straat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Nachtclub de Gouden kooi", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ja dat is Parijs", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Code nummer 3", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Ik doodde Jesse James", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Liefde kent geen muren", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 DECEMBER Gebouw Cultura: Geestelijke Studiekring „De Tempel", 8 uur. Rembrandt, Luxor en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw pro gramma). Wat beschaving is? Jongen, als het waar is wat ge daar zegt, dat ge dat woord zo dik wijls in de schoolboeken tegenkomt, dan kan ik begrij pen dat ge ook weten wilt wat het betekent. Maar ge moet niet denken dat ik daar met een Franse slag antwoord op weet te geven. Het is een eenvoudige vraag, maar het antwoord erop is niet zo gemakkelijk als vliegen vangen. Kom, het loopt tegen de Kerst en dat is een feest waarmee beschaving heel wat te maken heeft. Ik zal proberen om het uit te leggen. Maar ge moet in de gaten houden dat het een antwoord met een omweg is. Ge kent uw grootvader als jen rechtvaardig man. We kun- ïen dat in hem prijzen, maar ik zeg u dat ik daar in mijn jonge tijd last genoeg van gehad heb. Toen ik klein was, leerde hij mij rechtvaardig te zijn in een tijd, dat ik het juist zo plezierig begon te vinden om het niet te zijn. Ik had bij mijn verjaardag een zak vol met kleurige knikkers gekregen, ik weet nog hoe rijk ik mij voelde als ik de glanzen de balletjes door mijn vingers liet ritsen. Die dag kreeg ik een kwestie met mijn buurjon gen en ik sloeg hem een oog dicht als ge jong bent dan houdt ge niet van lang heen en weer praten. Mijn vader werd erin gekend en hij zei: Ge hebt een mede mens leed gedaan, daar hoort ge wat tegenover te stellen. Biedt die jongen de helft van uw knikkers aan, als genoeg doening. Alsof het niets was. De helft van mijn rijkdom voor die en kele klabats op dat ene oog. Dat was een soort rechtvaardigheid om de tenen van bij elkaar te knijpen. Maar het zou en moest gedaan, met tegenspreken moest ge bij grootvader niet aankomen. Ik ga met mijn knikkers naar de buurjongen en ik zeg: Ik biedt u de helft van mijn knik kers aan, maar ik sla u dat an dere oog ook dicht als ge het hart hebt om ze aan te nemen. Kijk jongen, daar hebt ge nu twee soorten beschaving. De ene, van mijn vader, komend uit een rechtvaardig hart en een wijs verstand. De andere, die van mij, slecht geleerd en naar uiterlijke schijn gevoerd. Ik behoef niet te vertellen wel ke soort beschaving de echte is. Maar het is te begrijpen dat de slechte soort gedurig in de uit stalkast van de wereld ligt voor een zacht prijsje. En dat ze wordt gekocht en ge dragen met trots, zo veelvuldig lat hele mensenmassa's de ech te soort niet eens meer kennen, al zeggen ze ervoor te willen vechten. Jongen, gij met uw eenvoudig verstand kunt misschien op tijd nog leren, dat de ingewikkeld heden van het leven de ware beschaving in een duistere hoek hebben gedrongen. Zij is niet de puler van onze maatschap pij geworden die zij had moé ten worden nadat het voor de eerste maal Kerstmis was ge weest. Zij is in druppels in de harten der mensen gedrongen, bij de ene bewaard en gekoes terd als de maatstaf van het leven, bij de andere versmaad en verloren als een onnutte last. Als ge in de tram of de bus op uw beurt wacht zonder te drin gen en zonder geniepig enkel aan u zelf te denken, dan is dat een blijk van beschaving, al is het een kleine. En als ge bij alle leed dat mensen u aan doen bedenkt dat zij het niet zo kwaad bedoelen, dan is dat een blijk van beschaving, en niet zo'n kleine. En als ge bij uw streven om door het leven te komen uw weg niet baant ten koste van anderen, dan kunt ge van uzelf denken dat ge die drup pel echte beschaving in uw hart nog vers bewaard hebt. Maar het is niet genoeg, jon gen, ik heb u gezegd dat het niet eenvoudig is. De mindere soort kunt ge met een hand omdraai leren uit boeken, waarin staat hoe ge uw mes en vork moet leggen en hoeveel ge van de pudding moogt nemen. Maar de echte moet groeien in uw hart onder de warmte van liefde, in de vruchtbare aarde van uw rechtvaardigheid, ge voed door een helder en simpel begrip voor de waarden van het leven. Een nieuwe verjaardag van de geboorte der beschaving vieren wij met de Kerst. En wilt ge nu eens op die dag de jarige een schone bloem op de hoed steken? Ziet eens om u heen hoe ge met grote liefde rechtvaardig kunt zijn. Geef eens de helft van uw .knikkers aan de jon gens die er geen heeft gewon nen noch gekregen. Schudt uw' spaarpot eens om voor een an der en gun uzelf het plezier van de gedachte, dat in u de beschaving het hoogste woord heeft. Er zijn armen en noodlijden den in bittere hoeveelheid, geen duizend spaarpotten zul len daar een eind aan kunnen maken. Maar laat hun tenmin ste weten, dat ook in deze tijd van de hoogste beschaving der mindere soort de betere niet is verdroogd en gestorven. Het is belangrijk, hun dat te laten weten. Ge zult dat besef fen, als ge groter zijt geworden. Dan zult ge zien hoe een be schaving niet verdedigd noch gered kan worden met er ka nonnen en pantserwagens om heen te zetten doch enkel door te tonen dat zij leeft en richting geeft aan de daden der mensen. En zet nu de Kerstboom maar overeind, jongen. J. L. De Renaissancezaal van het Frans Hals museum was gisteren haast te klein om alle leden van de Volksuniversiteit te ber gen die gekomen waren om een voordracht avond van Georgette Hagedoorn bij te wonen. Men kan deze grote belangstelling begrijpen want iedereen weet dat hetgeen deze kunstenares presenteert enig is in zijn soort. Zelfs wanneer zij, zoals nu, meent de clementie van het publiek te moeten inroepen wegens indispositie van haar stem, weet zij dit orgaan toch op duizen derlei wijze te nuanceren en tot een willig werktuig te maken in dienst van haar grenzeloze fantasie. Met haar onafscheidelijke vleugeladju dant Pierre Verdonck bracht Georgette Hagedoorn een rijk gevarieerd programma, waarop het cabaretlied naast de middel eeuwse ballade en het Hollands folkloris tisch lied gelijkelijk vertegenwoordigd waren. Verder was ook een deel van het programma gewijd aan een keur van Vlaamse en Franse Kerstliederen die zij met een verbindende tekst tot een boeiend geheel maakte; het verhaal van Jezus' ge boorte, gezien in de folkloristische kleur en het aspect dat het volkslied er aan ver leent. De kunstenares noemde deze reeks haar lievelingsprogramma en zij vertelde hoe het tot stand kwam in de beruchte hongerwinter en de huisconcerten een trac- tatie vormde die de traditionele Kerst- cadeaux moest vervangen. Georgette Ha gedoorn vond in de onopgesmukte direct heid van menig populair Kerstlied over vloedige stof voor rake beelding en tref fende expressie. Men zou haast zeggen: wanneer men deze eenvoudige volkszangen zó hoort interpreteren dat ze als toneel ont staan zijn. Het grootste contrast en tevens de sterkste verbondenheid openbaarde aldus het heerlijke Kersttafereel „Herders, Hij is geboren", dat zich ontwikkelt als een geestelijk spel op een onzer fraaiste volksmelodieën, naast het levendig rea listische Franse Noel, waarin het verhaal der geboorte van Jezus door het volk in populaire termen voortverteld en bespro ken wordt. Georgette Hagedoorn trof voor dit laat ste lied de karakteristieke toon en de hou ding van een echte „commère" en gaf aan het voornoemde Vlaamse Kerstlied een blij-naieve bewogenheid die boeide en ont roerde. Hoe treffend in het laatste couplet klonk die aanmaning van Maria tot de her ders om nu maar weg te gaan, opdat het Kind zou kunnen slapen! En dan het ge moedelijke: „Komt morgen nog eens weer!" Georgette toverde ons dit alles voor ogen als een tot leven gewekt schilderij van een oud-Vlaamse meester, terwijl zij ons gehoor en ons muzikale gemoed streel de met een der innigste melodieën uit onze Kerstliederenschat. En hoe sterk sug gereerde zij ons de komst der Wijzen uit het Oosten en de legende van het koren veld, dat de voor Herodes vluchtende Jozef en Maria aan het oog van de beulsknech ten onttrok. Eenvoudige liederen en toch kunst van de hoogste orde, wanneer ze tot waarach tig leven worden gewekt door een begena digde kunstenares als Georgette Hage doorn. Het aandeel van Pierre Verdonck in deze interessante herschepping mag ook niet worden onderschat. JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5