Taxi? 18000 Vooral beeldhouwers slaan goed figuur op Kerstexpositie in „Huis Van Looy" ERRES producten HOERA! Goepzo a „TAXI-13000" M0BÏLIFOON Ingezonden stukken DE ROOIJ 8 Winkeldievegge sloeg slag in Haarlem Zinkroof in Zandvoort voor de politierechter Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd David Hollestelle zong bij de H.O.V. Kort nieuws Burgerlijke stand van Haarlem De Friese taalkwestie ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE heeft thans al zijn taxi's uitgerust met de Of U in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede of waar ook woont, altijd is er wel een onzer taxi's in Uw buurt, welke zijn opdracht radiografisch van onze telefonist ontvangt. Tijdbesparing, ook voor U BEL 13000 OF 17000 - DAG EN NACHT. Gisteravond werd in het museum „Het Huis Van Looy" de Kersttentoonstelling van werken van Haarlemse kunstenaars door de wethouder van Kunstzaken ge opend. De heer D. J. A. Geluk zeide zich er over te verheugen dat er zoveel belangstel ling voor het begin van deze expositie was. Juist het vraagstuk van het te geringe be zoek aan „Het Huis Van Looy" was een punt van zorg voor de gemeente en de commissie van Kunstzaken. Dat een be langrijke tentoonstelling als die van de Groningse kunstenaars slechts 200 bezoe kers kreeg, vond spreker wel erg min voor een stad van 200.000 inwoners. Spreker achtte zich niet in staat de oorzaken daar van vast te stellen, maar wel meende hij dat het voornaamste streven er op gericht moest zijn alleen het allerbeste naar voren te brengen. De hier geboden tentoonstelling zag hij als een poging in die richting al ontveinsde hij zich niet dat ook hier wellicht belang rijke figuren vergeten konden zijn. Spreker wilde niet beweren dat de kunstenaars zelf niet in staat zijn een tentoonstelling te or ganiseren, maar hij meende dat op een ex positie als deze ook niet georganiseerde kunstenaars naar voren gebracht moet worden. De commissie stond voor geen ge makkelijke taak, maar de wethouder kon de aanwezigen verzekeren dat deze op volkomen onbevooroordeelde manier was verricht. Veelzijdige expositie Als uitgangspunt voor de tentoonstelling stelde de commissie vast, dat dit jaar een keuze gemaakt zou worden uit werken van kunstenaars die het vorige jaar niet op de Kersttentoonstelling vertegenwoordigd wa ren. Zij stelde zich voor ditmaal kunste naars uit te nodigen „wier uitdrukkings vorm bepaald wordt door het impression- nisme, of die richting, welke het vorig jaar niet vertegenwoordigd was." De bezoeker zal spoedig gewaar worden dat deze doel stelling, hoe goed bedoeld ook, ietwat vaag was. Sterke verschillen in kwaliteit èn in gerichtheid kan hij er signaleren, om zich een enkele maal af te vragen of er bij de verzending der invitaties niet een „slip of the pen" heeft plaats gehad. Toch biedt de tentoonstelling echter een groot aantal wer ken die als representatief kunnen gelden voor het hedendaagse kunstleven in onze stad. Vooral de beeldhouwers slaan een goed figuur. Het uiterst 'sensibele portret dat Mari Andriessen maakte van de, dit jaar over leden, bekende hagiograaf Emile Erens, werd door het gemeentebestuur aangekocht en wordt hier voor het eerst getoond. Het zelfportret van Theo van Reyn en de meer dan levensgrote kop van Jac. P. Thysse behoren tot de beste werken van deze beeldhouwer. Van de jongeren is zonder twijfel J. H. van Borssum Buisman het meest gevormde talent. Zijn „Meisjeskop" in.chamotte heeft een nobele vormgeving en de uitdrukking van het gelaat is met veel liefde en aandacht waargenomen. Breed van allure is ook het kleine staande figuurtje van de zelfde beeldhouwer. Nel Bakema maakte een vrouwenkop in eiken hout getiteld: Ruth, die even renaissancis tisch aandoet. Met het alleraardigste, leven dige ..Meisjeskopje" van mevrouw Metra- kos-Kaufmann te noemen, meen ik het be langrijkste beeldhouwwerk genoteerd te hebben. De schilder D. C. Breed is voor mij een nieuwe naam. Juist boven de doorgang naar de middenzaal hangt een aantrekkelijk „dorpstafreel". Verderop vindt men zijn tekeningen (welke altijd de waarheid zeg gen) die verraden dat er nog veel zwakke plekken te overwinnen zijn. Sam le Poole maakte een mooi stemmig winterlandschap en een heel levendige, heldere waterverf ADVERTENTIE KERKO vaste boord 11.50, 2 boorden 19.75 FAVLINO vaste boord 11.90, 2 boorden 14.90 DENO vaste boord 9.90 De dertigjarige Amsterdamse die afge lopen Maandag in een drogisterij aan de Wagenweg te Haarlem op heterdaad werd betrapt toen zij enige toiletartikelen weg nam, blijkt meer winkeldiefstallen op haar geweten te hebben. Het door de Haarlemse politie ingestelde onderzoek naar doen en laten van deze dame bracht aan het licht, dat zij in verscheidene winkels te Haarlem en Amsterdam allerlei wat van haar gading was meenam zonder te betalen. In de Spaarnestad eigende zij zich onder meer zeep, lippenstiften, huishoudelijke- en textielgoederen en boeken toe. Alle gesto len goederen, die een waarde van ruim 125 gulden vertegenwoordigen zijn opgespoord en aan de eigenaars teruggegeven. van Amersfoort. Ook van Jan Visser is er een polder met hoeve in sneeuw, ingetogen en sober. Gé Houbein heeft wel een mooi kleurgevoel, maar het geheel van zijn in zending maakt een ietwat onzekere indruk. Bijzonder opwekkend zijn de schilderijen die Frans Verpoorten maakte naar aanlei ding van zijn zeereis. Als een geschilderd „logboek!' is het geestig gecomponeerde paneel met drie buitenstudies. Er is een gevoel van ingehoudenhumor merkbaar achter deze tafrelen van havens en sema- foren en gekantelde bootjes, en dat doet nogal weldadig aan in deze grijze wereld. Bij Poppe Damave is dit, in mindere mate, ook te vinden, maar van hem waardeer ik het meest zijn tekeningen uit Engeland, die hier al eerder werden besproken. Frans Funke was ook op reis en bracht van lie de Ré bij Bretagne enige solide aquarellen en suggestieve tekeningen mede. Van Jan Mi- chels had ik na zijn tentoonstelling in het Huis Van Looy een overtuigender inzending verwacht. Een zeer vlot geaquarelleerd groentenstilleven doet het talent van me juffrouw Rompelman op z'n best uitkomen. Vermelden we verder nog een suite aar dige schetsen „rond de Kerstboom" van Roelf Gerbrands, de zeer knappe tekenin gen van S. H. de Roos en niet te vergeten de houtskoolstudies van Cor Hak. Vooral de grote vrouwenkop waarin voluit met wa terverf werd gewassen, was een verrassing! De surrealistische verbeeldingen van D. Lindeboom verdienen meer aandacht dan waarvoor op zo'n omvangrijke expositie gelegenheid is. Natuurlijk ontbreken ook op deze tentoonstelling Dirk Harting's ver antwoorde etsjes niet. Juist omdat het mijn ernstig streven is de objectiviteit steeds te laten zegevieren in mijn stukjes valt het mij (gelukkig voor hem) toch te zwaar deze ook toe te passen op de inzending van OTTO B. DE KAT. Voor de Haarlemse politierechter stonden Vrijdag de drie Zandvoortenaren C. H. ten B., E. de M. en R. van D. terecht, wie ten laste was gelogd, dat zij in de nacht van 28 op 29 November van drie huizen in Zandvoort zinken pijnen hadden losge werkt en meegenomen. Met hun buit wa ren zij door de politie gesnapt en bij de achtervolging hadden zij een deel ervan weggegooid. Ten B., die het initiatief voor deze zinkroof had genomen, verklaarde voor de politierechter, dat hij uit een soort baldadigheid had gehandeld en niet het doel had om te stelen. Hetzelfde zei Van D., die, naar later ter zitting bleek, de nachte lijke onderneming tevoren nog had afge raden. De M. heeft niet aan het wegslopen en plattrappen van de zinkpijpen meege daan, maar hielp de buit ter waarde van ongeveer dertig gulden wel vervoeren. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, die zeide, dat tegen de toenemende diefstallen van non-ferro metalen krachtig dient te worden opgetreden, vorderde tegen Ten B. twee maanden, waarvan één voor waardelijk met een proeftijd, van twee jaar, tegen De M. drie weken en een maand voorwaardelijk en tegen Van D. een maand voorwaardelijk alsmede een boete van f 50 subs 30 dagen. De raadsman van Ten B., mr. Van Vliet, voerde aan. dat het drie tal onder invloed van sterke drank had ge handeld en dat zijd cliënt, wiens timmer manszaak in ernstige moeilijkheden ver keert, evenals de twee anderen, spoedig de schade heeft vergoed. Hij vroeg vrijspraak voor Ten B. De raadisman van De M. en Van D., mr. Van Wijk, bepleitte voor de eerstgenoemde beperking van de straf tot de tijd van het voorarrest en voor Van D. vrijspraak. De laatste verwacht binnenkort te kunnen emi greren en zou door een veroordeling van dit plan moeten afzien. Hoewel alle drie een blanco-strafblad hadden, luidden de in lichtingen over Van D. wel het gunstigst. Het vonnis van de politierechter, mr. J. P. Peters, luidde: drie weken gevangenis met aftrek voor Ten B. en De M. en f 50 boete, subs. 15 dagen voor Van D. ADVERTENTIE C. C. KROUWELS Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Verkoop en reparatie-inrichting ADVERTENTIE Voor de a.s. feestdagen LEVEREN WIJ WEER onze welbekende Hors d'Oeuvres Russische eieren Huzaren-salades Polonaises gevuld met ijs Polonaises gevuld met slagroom STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 Toon Verhey opende het vijfde Vrijdag avondconcert der HSp.y. met een markante vertolking van de tragische ouverture „Coriolanus" van Beethoven. Dit sobere werk, waaruit alle uiterlijk effect geweerd is, doch waarvan elke noot, elke rhyth- mische figuur, elke nuance een preciese waarde heeft en doeltreffend is, vraagt een interpretatie die deze soberheid geen ge weld aandoet. Verhey wist deze te berei ken door uiterste correctheid en innerlijke geladenheid. Als tweede nummer op het programma stonden de „Vier ernste Gesange" van Jo hannes Brahms, te zingen door de jonge bariton David Hollestelle, die dit jaar op een auditorium van het Contact-centrum van Nederlandse Musici, door de jury aan gewezen werd als de beste vocalist van 1951. Inderdaad heeft deze zanger buitengewone kwaliteiten. Hij beschikt over een kern achtige, zeldzaam mooi getimbreerde stem, die met een natuurlijke lenigheid gehoor zaamt aan elke gemoedsbeweging. Maar wanneer de gemoedsbewegingen niet een rijp kunstenaar verraden, dan blijft die mooie klank toch maar een oppervlakkig iets. En-zo was het helaas. De taak was voor deze jonge en veelbelovende zanger te zwaar; de diepe zin van Brahms ernstige liederen brandt nog niet in zijn binnenste, het kunstwerk zit hem nog niet in het bloed. Het was niet Hollestelle die de Ernste Gesange interpreteerde, maar Toon Verhey, terwijl de zanger volgzaam zijn partij vervulde. Er was tussen beiden niet de spanning waaruit de vonk ontspringt en die, indien aanwezig, een dergelijk prachtig orgaan hoog had kunnen doen op laaien. Deze aangeduide tekorten kunnen de jonge zahger nauwelijks aangerekend worden. Het zou haast een wonder zijn in dien hij gezien zijn late intrede in het vak nu reeds de diepte van deze Bij belse liederen zou weten te peilen en er de muzikale uitdrukkingskracht in zou weten te leggen die de overtuiging geeft van een volkomen doorleven. Dat die tijd voor hem komen zal, daar twijfel ik niet aan en dan kunnen we iets buitengewoons aan hem beleven. Toon Verhey heeft dit diep-ernstige werk van Brahms van zijn kant het volle pond gegeven. Het tweede deel van het concert was ge wijd aan de Zesde Symphonie van Tsjai- kofsky, de zogenaamde „Pathétique", die evengoed, of nog beter, de tragische- of wanhoopssymphonie had kunnen heten. Het orchestrate effect krijgt in deze zwa nenzang van de Russische componist zijn beste kansen en het dient gezegd te wor den dat Verhey geen enkele troef ver speelde. Het werd een magistrale uitvoe ring. JOS. DE KLERK Nachtdienst apotheken Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11, tel. 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12033. ADVERTENTIE De actrice Enny Meunier ts opgenomen in het ziekenhuis „Bethlehem" te 's Graven- hage voor het ondergaaan van een operatie. Zij zal gedurende anderhalve maand niet kunnen spelen. De Dienst Identificatie en Berging wordt op 31 December opgeheven. De dienst droeg sedert zijn oprichting in Mei 1946 zorg voor het terugvinden, overbrengen en her begraven der stoffelijke resten van bijna 2500 Nederlandse oorlogsslachtoffers. Ook werd door het werk van deze dienst de in richting mogelijk van het Russische kerkhof te Amersfoort en van het Franse kerkhof te Westkapelle. HAARLEM, 21 December 1951 GEHUWD: 21 Dec., N. Adelaar en L. Hurk- mans. BEVALLEN van een zoon: 20 Dec., A. E. van der JagtMeijer; B. BijsterPater; A. M. de BoerPeeters; 21 Dec., P. J. L. Koster Jonckbloedt. BEVALLEN van een dochter: 19 Dec., C. L. van BeekVerhoeven; 20 Dec., G. J. Groe nendijkvan der Veldt; M. R. H. Sanberg Kuiper; J. de Graafvan der Bijl; A. van der WoudeSeis; 21 Dec., E. M. Willems—de RooijD. M. E. Evers—Humme; T. J. Kauf- feld—Huizinga; M. Dekkers—Bakker. OVERLEDEN: 19 Dec., J. W. Lucas, 69 j„ Wagenweg 85; II. Drièssende Vrij, 78 j., Mercuriusstraat; 20 Dec., A. Hennipman, 28 j., Lourens Costerstraat; P. de Wolf, 61 j„ Meerkoetstraat. Aan de Noord-Boulevard te Zandvoort zullen 570 woningen gebouwd worden. Daarbij zijn flatwoningen van drie tot negen verdiepingen. De woningen zullen worden gebouivd door de heren N. W. van Meggelen en J. H. Lancée te Den Haag. Een foto van een maquette van enkele flats. Eiland der Pygmeeën (Frans Hals). Een Jungle Jim-verhaal met de gespierde heer Weismüller in de hoofdrol. Daarmee is eigenlijk alles gezegd, want het stramien waarop deze verhalen voortborduren is eeuwig hetzelfde. Kwalijke schurken zoe ken er altijd in naar iets, dat hun niet toe behoort, zij dreigen het immer te zullen winnen, maar dan komt op het laatst Johnny Weismüller toch nog het roet in het eten strooien. De heer Weismüller laat zijn toehoorders overigens voortdurend in de benauwenis zitten, door de argeloosheid, waarmee hij zelve slechts met een pen- nemesje gewapend door het schootsveld van mitrailleurs en andere lichte artillerie wandelt, door de doodsverachting, waar mee hij krokodillen wurgt en gorilla's in ravijnen werpt en door het in het alge meen doen van dingen, die op korte ter mijn een eind zouden maken aan het be staan van normale stervelingen. Hij doet het dit keer terwUle van de de fensie-productie der Verenigde Staten, want die zijn gebrand op een nieuw soort vezel van een plant, die ergens in het Pygmeeën-gebied groeit. Maar een „ander land" is daar eveneens tuk op en de beide expedities beoorlogen elkaar, dat het een aard heeft. De Pygmeeën worden tenslotte echter bereid gevonden de verdediging van de vrije wereld te steunen, de vezels gaan naar Amerika en alle zorgen zijn voorbij. W. L. B. „Two weeks with love" (Cinema Pa lace). Het zijn geen twee weken met louter liefde, die een bakvis uit grootmoe ders tijd doorbrengt met haar familie in een badplaatsje, doch de veertien dagen eindigen in ieder geval wel met een over vloed er van'. Deze vrolijke kleurenfilm geeft op humoristische wijze de belevenis sen van een zeer jonge dame weer, dia vreest de „liefdesbus te zullen missen" doordat zij met haar zestien jaren nog steeds als kind behandeld wordt. Een cor set destijds kenteken van mondigheid speelt een belangrijke rol in deze historie, die bovendien nog wordt opgevrolijkt door opgewekte tonelen in de „kinderkamer" waar uit hun krachten gegroeide jongelui zich amuseren mot het uitstekend voordra gen van plezierige cabaretliederen. Als apotheose van de vermakelijke on handigheid van de vader der familie krijgt de toeschouwer een gigantisch vuurwerk te zien, dat niet alleen door het feit dat het in kleuren is opgenomen een verras- ADVERTENTIE 6 6 tmszoa net nadat U haar gisteren geld hebt gegeven Bent U verontrust over de prijsstijgingen en de hoge belastingen? Hebt U te veel zorgen in Uw werk? Der.k dan aan plezierige dingen, sleek een rokertje op en geniet van iets goeds, van een glaasje OUDE VLEK, de fijne zachte oude genever uit Delft. Prijs per literfles. Een week geleden deelden wij bijzon derheden mede over de woningbouw in Haarlem-Noord. Hierboven een kijkje op een terrein ten Westen van het Noorder Buiten Spaarne waar thans druk gewerkt wordt aan het afwerken van een groot complex huizen met drie woonlagen. Dit zijn dus huizen waar de voordeur toegang heeft tot een trappenhuis met drie deuren. Het betonnen trappenhuis is gemeenschap pelijk eigendom, elk woongedeelte komt daarop uit met een „voordeur", zodat iedere bewoner heer en meester is op eigen ter rein. De gemeente bouwt daar complexen woningen met 116 en 182 „woonruimten". Deze worden in exploitatie gegeven aan de verenigingen „Eigen Woning" en „Eigen Haard". De 116 zijn ééngezins- en duplex - woningen die reeds voltooid zijn en ook al bewoond worden. Aan de Jan Gijzenkade werd enige blokken huizen „2 op 1" vol tooid. Dit zijn huizen met een beneden en twee bovenwoningen. Het type dat aan het Noorder Buiten Spaarne komt en waarvan wij hier een foto geven zal in exploitatie komen bij „Eigen woning". send effect geeft, doch vooral door de om standigheid dat het midden in de nacht binnenskamers tot uitbarsting komt. In het voorprogramma twee groot meesters op het biljart niet zozeer inte ressant voor sportliefhebbers dan wel voor degenen, die van een dwaze tekenfilm hou den. Zoals wij. J. L. Het rijk van Tarzan (Spaarne). Een levenslange film over een Indianen- eiland, met een verborgen schat, schip breuken, blanke bandieten, vulkanen en een geheimzinnige vallei, waarin een nog geheimzinniger monster huist. En temid den van al deze griezeligheden dartelt de Tarzaanse heer Herman Brix rond, gaat niets of niemand uit de weg, ontsnapt uit situaties, waarin een minder gehard man al tot soepvlees zou zijn gedegradeerd en trekt voortdurend aan het langste eind. Al lijkt het er soms wel op, dat hij het ver keerd eindje in zijn handen heeft. Maar dat is om de spanning er in te houden. W. L. B. „Tomahawk" (City) schildert in felle kleuren letterlijk en figuurlijk een bewogen episode uit de geschiedenis van de Verenigde Staten, namelijk de strijd van de federale troepen tegen de Sioux-Indianen in de staat Wyoming in de jaren 1864'66. Dat die strijd door de regering en het leger niet altijd met oirbare middelen gevoerd is, wordt niet verheeld, maar tenslotte breekt ook in de federale hoofdstad het besef baan, dat ook deze Indianen recht op een mens waardig bestaan hebben en sluit men een verdrag met de Sioux^hoofden dat beide partijen het hunne geeft. Voordat de strijd bijl aldus begraven wnrdt, komt het echter, mede door het tactloze optreden van een jonge, wrede luitenant, tot hevige gevech ten met de roodhuiden en het behoeft geen betoog, dat Hollywood uit deze botsingen het maximum aan sensatie heeft weten te halen. Gelukkig komt alles, na een techni color bloedbad van aanzienlijke duur, toch weer op zijn pootjes terecht, dank zij de interventie van een sympathieke bontjager (Van Heflin) die als loon voor zijn be moeiingen de schone Yvonne de Carlo in zijn sterke armen mag sluiten. Wie nog met heimwee aan zijn Karl May-tijd terug denkt, kan aan deze film volop zijn genoe gen beleven. H. C. De leukste thuis (L u x o r). Deze wel wat onbenullige Nederlandse titel dekt een grappige filmgeschiedenis van Michel Pertwee over de wonderbaarlijke testa mentaire beschikking van een Londenaar, die gedurende zijn leven tal van mensen voor de gek heeft gehouden en op zijn sterfbed besluit ook nog eens vier familie leden een poets te bakken. Zij vernemen tot hun grote blijdschap dat aan elk vier duizend pond is toebedeeld maar staan even later toch met tamelijk zure gezich ten voor het portret van hun erflater „For he's a jolly good fellow" te zingen, want de voorwaarden, die deze grappenmaker heeft gesteld, zijn lang niet mals. De eerste, een ex-kapitein, een schijnbaar onkreuk bare autoriteit, die in het geheim echter bedenkelijke kwartjes-romans schrijft, moet een maand in een gevangenis door brengen voordat hij de som in ontvangst mag nemen. Een vrouwelijk familielid, dat haar dienstbode tyranniseert, moet zelf een maand als dienstbode gaan werken. Aan de derde, een levensgenieter, die fier en zelf bewust op andermans zak leeft, wordt op gedragen met de eerste vrouw, die hem aanspreekt te trouwen en de laatste erf genaam, een wanhopig bedeesde bankem ployé, moet zijn directeur met een revolver gedurende vijf minuten aan zich onder werpen. De moeizame „executie" van het testament, vooral de pogingen, die de stie keme schrijver allemaal moet ondernemen om in de nor te komen, bezorgen de toe schouwer vaak heftige leverschuddingen. Het voldoen aan de gestelde voorwaarden heeft overigens zo'n heilzame uitwerking op de vier nazaten, dat zij nog niet eens boos zijn, wanneer zij uit een brief, die pas nadat de condities zijn vervuld mag wor den geopend, vernemen, dat hun „erflater" in werkelijkheid zelfs geen penny had na te laten. De onbedaarlijke lachbui, waar mee ze dan alle vier te kampen krijgen en waarin het overleden familielid als Lon- dens grootste' „practical joker" wordt er kend, maakt het slot wel wat geforceerd, maar dat doet niets af aan de koddige in houd H. B. „Vader plukt de vruchten" (R e m- brandt). Wie indertijd Spencer Tracy gezien heeft als vader van de bruid, mag vooral het vervolg op deze amusante film niet overslaan, dat onder de weinig ge lukkige titel „Vader plukt de vruchten" een kostelijk relaas geeft van Spencer Tracy's belevenissen als grootvader. Het merk waardige is dat deze belevenissen in geen enkel opzicht afwijken van die van andere grootvaders en het gaat in deze film dan ook alleen maar om de manier, waarop Spencer Tracy er op reageert. Reeds de aankondiging van de komst van de klein zoon brengt hem min of meer in een wan- hoopstemming, het wachten op de blijde gebeurtenis bezorgt hem slapeloze nachten, zodat hij ten einde raad een slaapmiddel inneemt en dat is dan ook de oorzaak dat de telefonische mededeling van de geboorte van zijn kleinzoon uiteindelijk niet eens tot hem doordringt. Dit is maar een greep uit de inhoud van deze bijzonder geestige film, die onmoge lijk na te vertellen is, maar die iedereen moet gaan zien, speciaal de grootvaders-in- spe, om er een uur uitbundige vrolijkheid mee te beleven. S. K. VERBETERING MILITAIRENWEG De hoek Lonbar Petrilaan—Militairenweg is dezer dagen verbeterd, doordat een gedeel te van de tuin van perceel Militairenweg 9 bij de weg werd gevoegd. Er zijn nu nog twee punten op de Militairenweg, die voor het verkeer verbeterd zouden kunnen wor den. Dat is de verplaatsing van het hek voor perceel no. 12, opdat het voetpad kan worden doorgetrokken en de hoek bij Kweekduin- weg en Lonbar Petrilaan, waar het uitzicht onvoldoende is. ADVERTENTIE Het millioen gepasseerd. Haarlem laat zich niet onbe tuigd. Meer dan f 1.000.000 aan inschrijvingen kwam reeds bin nen en - wat méér is - boven dien werden van verschillende zijden belangrijke sommen nog toegezegd. Een gepenstonneerd gemeentewerkman gaf f 500.- tan zijn spaargeld. Een architect nam voor elk ra» zijn kinderen een obligatie van f 100.-. De R.K. Arbeidersbeweging f 1000.-. De Haarlemse Voetbalbond f 2000.- Het Sportweek Comité f 300.-. Het Kerstmisgilde 1000.-. De Buurtver. Haarlem Zuid- West f 200.-. WoningbouwverenigingenPatrimo nium f2000.-, Eigen Haard f 4000.-. De N.Z.H. Vervoer Mij f 20.000.-. Hier schrijft U in: Alle Bankinstellingen in U/|w) Haarlem en verder: (ge- opend van 10-3 u. en met uitzondering van Zaterdags ook 's avonds van 7-9 u.) De Gemeente Ontvanger, Pand 2; Huis te Zaanen; Rijksstraatweg 2 50a, hoek JanjGijzenkadeJeugd bibliotheek, Schouwtjeslaan 63 Dienstgebouw Spaarndam; Geb. Speeltuin Oosterkwartier (geopend 10-3 u. en Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 7-9 uur 's avonds); Incasso Dienst (alle werkdagen van 10-3 u.) I I Als geboren en getogen Fries, sinds 40 jaar mijn bestaan in Holland vindend, blijf ik toch altijd die taal en dat land een warm hart toedragen. Dat deze taal steeds meer wordt bedreigd door industrialisatie en toenemend verkeer valt te begrijpen en het is prijzenswaardig dat zoveel mogelijk wordt gedaan tot behoud van het Fries- eigen. Het Friese taalgebied strekte zich vroe ger uit over Groningen en Oost-Friesland. Het is waar dat in Oost-Friesland het Fries-eigen reeds sinds Frederik de Grote is weggedrukt. De eenheidsstaat Pruisen maakte het onmogelijk. Dat in onze pro vincie zoveel is behouden, is zeker voor een belangrijk deel te danken aan Neder lands individualisme en vrijheidszin. De Franeker hogeschool was een gewone hogeschool naast die van Leiden en later Groningen en Utrecht. Hoe prof. Wassen- bergh over deze beweging zou' denken laat ik in het midden. Deze beweging dient zich aan als reeds heel oud, maar ze is in 1915 begonnen dooi de dichter Kalma. De enigszins schismati- sche strekking, het opeisen van bijzondere rechten voor de provincie Friesland is in de 19de eeuw nimmer vernomen en schijnt mij bedenkelijk. Kunstmatig ook in deze beweging is, dat zij het aloude woord Boerefries vervangt door „landfries". (Zie b.v. Ensi deel II pag. 3) „Stad en Lande" klingt Gronings, „boersk en stêdsk" is Fries. De Friese taal is een boeretaal! Daarvoor heeft men maar welk woordenboek ook op te slaan. Schuwen de Jong-friesen het woord boerefries? Zijn zij zich niet bewust dat de taal van het machtige Romeinse rijk (een taal die nog in de wereld veel ge bruikt wordt) zijn eerste wortels schoot in het boerse Latium? Het zou dienstig zijn dat de beweging zich in dit stadium bezint op Lafontaine's bekende fabel: De stier en de kikvors. Dr. A. IE. S. SLUYTERMAN ADVERTENTIE ANEGANG 14 HAARLEM Kantoorboeken alle liniaturen Zakagenda's - Kantooragenda's Postpapieren - Vulpenhouders

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10