L De Verenigde Staten door de UNO-commissie vrijgesproken UNO wenst uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen De Gaulle heeft een eigen plan voor Europees leger Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder staten Russische aanklacht verworpen Brits schip bij Cyprus op drift geraakt Verzoek in Panmoendjom Maar eerst moet in Frankrijk de toestand op poten zijn gezet" Nieuwjaarswens Israel geteisterd door zware overstromingen Amerikaanse vliegers in Hongarije voor gerecht Het woord is aan Avondklok in Ismailia Voor de Stille Armen Verdere acties tegen muiters op Java Amerikaans schip bij Zeebrugge aangevaren Haarlems Dagblad Tunesische leiders in Parijs Slagzin-prijj s vraag Grote Houtstraatvereniging JAARGANG No 142 ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie. Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buifcenspaarne 12, Tel. 15295. pirecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 301 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman GRIEKENLAND is gekozen als lid van de Veiligheidsraad. Te langen leste is jet gekozen. Men heeft er negentien stem- mingen aan besteed eer eindelijk Athene de vereiste meerderheid van twee derden be haalde. Indertijd was in de U.N.O.-ver gadering afgesproken, dat als Joego-Slavië aan de beurt van aftreden was in elk geval wn vertegenwoordiger van Oost-Europa gekozen zou worden. Dat wil zeggen: van je Russische invloedssfeer. Zoals bekend is jeeft Joego-Slavië daar indertijd zelf toe behoord, maar nu al sinds jaren niet meer, sinds het onder leiding van maarschalk Tito de Moscovieten ontrouw is geworden. Wel- nU) te Parijs was Wit-Rusland, of wel gyelo-Rusland, de candidaat van achter jet Gordijn en het bracht het aanvankelijk tot 36 stemmen: één minder dan voor de meerderheid van twee derden nodig was. Verscheidene West-Europese landen, blijk baar ook Nederland, stemden toen voor Wit-Rusland.Maar bij de volgende stemmin gen brokkelde zijn aantal af; verscheidene landen liepen naar de candidaat Grieken land over, tot die overwinnaar werd. Het Parool heeft daar critiek op uitgeoefend, zeggende dat Amerika, van welk machtig land de tegenstand tegen de candidatuur- Wit-Rusland in hoofdzaak is uitgegaan, met dit optreden het Russische blok zonder noodzaak heeft geprikkeld. Het Westen heeft er geen enkel tastbaar voordeel bij, dat Griekenland inplaats van Wit-Rusland is gekozen. Bij elke beslissing kan Rusland immers het veto-recht gebruiken, zodat een stem meer of minder voor een door het Westen gesteund voorstel weinig terzake doet. Dat zegt Het Parool en het herinnert er ook aan dat de Engelse minister Eden in zijn eerste rede ter huidige Assemblée een politiek heeft verdedigd, waarbij men op bepaalde punten tot overeenstemming met Rusland zou kunnen komen, om op die basis naar verder overleg in belangrijker zaken te streven. De Amerikanen hebben die rede toen toegejuicht, maar er bij de verkiezing van een lid in de Veiligheidsraad niet naar gehandeld. Nu zijn alleen maai de Russen voor het hoofd gestoten zonder dat er enig voordeel tegenover staat. Het blad constateert dat zulk optreden van de Verenigde Staten wrevel wekt ook onder de vrienden* en bondgenoten in het Atlan tisch Pact. Ja. Wij zijn het met deze commentaar geheel eens. Er wordt „onder staten" vaak zonderling vreemd beleid toegepast. Dat in ons jand juist een verbod aan ambtenaren is uitgevaardigd om lid van de communis tische partij te zijn en dat minister-presi dent Drees gisteren in de Kamer een toe lichting op dat verbod heeft gegeven, die het volkomen verklaart, kan geen aanlei ding voor ons zijn om toe te juichen dat Wit-Rusland niet in de Veiligheidsraad is gekozen. Overal in Europa is en wordt nog steeds de noodzaak betoogd van het berei ken van een vredige samenleving van Oost en West door overleg op het hoogste niveau. Auriol heeft dat aanbevolen, Eden heeft in die richting gestreefd, beiden hebben ont roerde bijval geoogst. Het is duidelijk dat er weinig kans op bestaat zolang Oost en West zich elk in eigen „stellingen" ver schanst houden en elkaar dwars zitten ook als dat geen zichtbare noodzaak heeft, zoals m dit geval. Men zou opnieuw de verge lijking kunnen maken met twee zaken lieden of twee firma's, die met elkaar tot een overeenkomst willen komen om eikaars terrein van werkzaamheden te ontzien en die niettemin geen van beiden iets willen toegeven en elkaar nog sarren bovendien. Als zij zelf niet spoedig tot de ontdekking kwamen, dat zij op die wijze 'hun doel niet zouden bereiken, zouden hun vrienden hun dat wel duidelijk maken. In elk geval zou den zij geen streep verder komen. Zaken mannen zijn veelal zo slim, dit zelf tijdig in te zien. Men zou zich ook iets anders kunnen voorstellen: niet als een waar schijnlijkheid maar als een spel der ver beelding. Men zou zich namelijk kunnen voorstellen dat Rusland en Amerika elk twee of drie mannen van betekenis aan wezen om een soort proef-overleg te plegen, waarbij zij (met volkomen kennis van zaken) naar eigen overtuiging en eigen geweten een gemeenschappelijke oplossing zouden pogen te vinden. Er lijkt weinig twijfel aan dat zij persoonlijk overwegend en overleg gend, zonder beperkende opdracht, in hun proef-overleg zouden slagen. Het zou een hoogst belangrijke wegwijzer zijn, dat re sultaat. Het zou beslissend kunnen baten. En zó fantastisch is de gedachte niet eens als men zich de Mandaten-commissie van de Volkenbond herinnert, die na de eerste wereldoorlog over de ex-Duitse koloniën in hoogste instantie gezag uitoefende. De leden van die commissie behoorden tot vijf verschillende landen (ook het onze; prof. van Asbeck was de Nederlander) maar niet als vertegenwoordigers van die landen. Zij handelden uit eigen overtuiging: per soonlijk. Het gebeurde in die commissie dat de Engelsman een standpunt van de Engelse regering bestreed en de Fransman het verdedigde. Een schone herinnering. Dat is toen toch wel een kostbare nieuwe vondst geweest. Zij bleek bovendien, in de practijk, een succes. Toen men eens ergens niet onder staten was.R. P. DJAKARTA. (Aneta). Bij de voortgezet te actie tegen de verzetslieden van het op standige bataljon 426 in Midden-Java zijn deze van Wirosari verder in Zuid-Ooste lijke richting gevlucht en de Solorivier^ overgestoken op de grens van de residen- 1 ties Pati en Madioen. Zij bevinden zich dus thans in het gebied van Oost-Java. De Oost-Java-divisie Brawidjaja heeft reeds de nodige maatregelen getroffen voor een ;.warme ontvangst", aldus heeft de woord voerder van de Diponegoro-divisie aan Aneta medegedeeld. In de omgeving van Soka ten Noord- Westen van Delanggoe werden 17 leden van het opstandige bataljon gevangen ge nomen. De politiekazerne te Dalanggoe werd Woensdagnacht door een bewapende hende aangevallen, zo heeft de politie van Solo aan de speciale correspondent van Aneta medegedeeld. Na aankomst van een militaire verster king vluchtten de aanvallers, die vermoe delijk tot de opstandelingen behoorden. In Solo is de avondklok ingesteld. PARIJS (A.F.P.) De politieke com missie der UNO heeft Vrijdag de Sovjet- Russische klacht over de Amerikaanse wet op de wederzijdse beveiliging verworpen. Met 39 tegen vijf stemmen bij 11 onthou dingen zijn de Russische beschuldigingen, dat de Verenigde Staten in de .Cominform- landen „vijfde colonnes" organiseren, van de hand gewezen. Een Russische resolutie, welke herroeping eist van de Amerikaanse wet tot wederzijdse beveiliging, werd ver worpen. In de middagzitting heeft Wysjinsky voor de stemming nog het woord gevoerd. „De staten-leden van het Atlantische verdrag hebben gepoogd elkander te overtreffen bij het belasteren van en uiting geven aan hun haat jegens de Sovjet-Unie", zo zeide hij. „De Amerikaanse wet tot wederzijdse be veiliging is een nieuwe stap in de richting van een derde wereldoorlog. Deze wet heeft ten doel leden van bevolkingsgroepen uit de Sovjet-Unie en de volksdemocrati- sche staten aan te werven en' in militaire eenheden te organiseren die tot opdracht krijgen te pogen de regeringen dezer landen omver te werpen. De Verenigde Staten heb ben per valscherm personen boven gebied der communistische staten uitgeworpen, met het doel de afgeworpenen misdaden tegen de regeringen dezer landen te doen plegen", aldus Wysjinski. Het lid der Amerikaanse delegatie Mans- field antwoordde dat de politieke commissie moest kiezen tussen de Russische en Ameri kaanse uitleggingen. „In het door de Rus sen aangevochten gedeelte der wet staat dat het uitgewekenen is toegestaan dienst te nemen bij de Atlantische strijdkrachten. Deze maatregel draagt een verdedigend karakter? De Verenigde Staten verontschul digen zich er niet voor", aldus Mansfield. De politieke commissie heeft de Russi sche resolutie verworpen na een debat van Het 7.176 ton metende Amerikaanse schip „Edison Mariner" is Vrijdagavond nabij de Belgische kust tussen Zeebrugge en Oostende in aanvaring gekomen met het 2.016 ton metende Britse stoomschip „Kittywake". Het eerstgenoemde schip meldde, dat twee opvarenden waren ge wond en een derde was ingesloten. Het vroeg om een acyteleenbrander teneinde dit bemanningslid te bevrijden. De sleep boot „Ganges" uit Rotterdam, die spoedig langszij kwam had het gevraagde werktuig niet aan boord, maar uit Vlissingen ging het bergingsvaartuig „Bruinvis" met een brander op weg naar het Amerikaanse schip en ook een Belgische sleepboot, de „Adriën Letzer" koerste er heen. Vijftien opvarenden van de „Edis.on Mariner" wer den aan boord genomen van een Belgische loodsboot en zouden door een marinevaar tuig uit Oostende worden afgehaald. Men vreesde dat het ingesloten bemanningslid, indien het niet tijdig zou kunnen worden bevrijd, om het leven zou komen. De „Kittywake" is met een ernstig be schadigde voorsteven op weg gegaan naar Vlissingen. drie dagen. Slechts de Cominformlanden hebben vóór gestemd. Afghanistan, Birma, Egypte, Guatemala, India, Indonesië, Perzië, Pakistan, Saoedi- Arabië, Syrië en Jemen onthielden zich van stemming. Dit is bijna dezelfde groep van landen, die ook geweigerd heeft steun te verlenen aan het door de Westelijke grote drie ingediende ontwapeningsvoor stel. FAMAGUSTA (Reuter). In een hevi ge storm is gisteren het Britse schip „Por- lock Hill" (7.210 ton), dat op de rede van Fagamusta (Cyprus) lag, door het breken van de ankerketting op drift geslagen en gestrand. Eenheden van het Britse leger, gealar meerd door de noodseinen van het schip, snelden naar de plaats van de stranding. Met lichters heeft men getracht de „Por- lick Hill", die zware slagzij maakte en door hoge golven werd overspoeld, tegen de zware storm in los te krijgen, hetgeen niet gelukte. Twintig leden van de bemanning kwa men in de kokende golven terecht, toen een lichter, waarmee zij trachtten de wal te bereiken, omsloeg. De soldaten aan de wal vormden een keten en slaagden er in de drenkelingen in veiligheid te brengen. De andere 32 leden van de bemanning, in clusief de kapitein, bleven aan boord. Toen Vrijdagavond een nieuwe storm op stak, brak de „Porlock Hill" in tweeën. Er bevonden zich toen nog 18 personen aan boord, onder wie de gezagvoerder. Bij een tevoren gedane poging om de 33 opvarenden die zich nog op de „Porlock Hill" bevonden, te redden, was men er na melijk in geslaagd acht personen in veilig heid te brengen. Drie anderen verdronken en vier werden als vermist opgegeven. Elf dagKerst- en Nieuwjaarsverlof. Dit buitenkansje viel onze militairen ten deel dank z\Tj de kolensckaarste en zij waren er best mee in hun schik. In de kazernes heerste dan ook Vrijdagmiddag tegen het vertrekuur een bizonder opgewekte stem ming. Op de binnenplaats staan de soldaten opgesteld voor het laatste appèl voor het verlof. Hun bagage ligt reeds klaar. TOKIO (Reuter). De Noordelijken in Panmoendjom hebben vandaag beloofd een verzoek van de UNO betreffende onmiddel lijke uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen te overwegen. De UNO heeft onthuld, dat „ongeveer 37.000" namen van de lijsten met Noorde lijke krijgsgevangenen zijn weggelaten, om dat zij hadden vastgesteld, dat het hier Zuid-Koreanen betrof, die tot dienst neming in het Noord-Koreaanse leger 99 Van onze correspondent te Parijs) Gisteren heeft generaal De Gaulle een persconferentie bijeengeroepen, speciaal om zijn denkbeelden inzake de Europese eenwording nader toe te lichten. Hij voelde daartoe klaarblijkelijk be hoefte in verband met de niet zo gunstige indruk, die de negatieve houding van hem zelf en zijn fractie in de Kamer onlangs zowel in Frankrijk als daarbuiten heeft verwekt. Men herinnert zich, dat de RPF in het parlement met de communisten te gen het Schuman-plan stemde en dat de generaal persoonlijk kort daarvoor het Franse plan voor een Europees leger van de hand had gewezen. Vijf billioen francs zullen nodig zijn om het beroemde slot van Versailles voor volko men verval te behoeden. De restauratie in 1925, die 35 millioen francs kostte, welke door het Rockefeller Instituut verstrekt werden, blijkt onvoldoende te zijn ge weest. Plafonds begeven het, vloeren zakken in en pilaren verbrokkelen. Sommige gedeelten van het kasteel staan op instorten. Ook het dak, met een totale opper vlakte van 27 are, behoeft dringend reparatie. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 20 cent per m.m., minimum 12 m.m., maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter formaat en groter letter wordt de gewone losse-regelprijs be rekend, of de plaatsing op het be staande contract in mindering gebracht. Zendt ons tydig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Maan dag 31 December (of Woensdag 2 Ja nuari). GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 TEL AVIV, (Reuter) Door de stro mende regens is Tel Aviv bijna geheel van de rest van Israel afgesneden. De meeste wegen naar het Noorden en Zuiden zijn on begaanbaar. Vele honderden gezinnen moesten uit overstroomde kampen voor vluchtelingen worden geëvacueerd. De Israëlische regering heeft Vrijdag be sloten de schoolkinderen naar huis te stu ren en de scholen te gebruiken als onder komen voor de duizenden vluchtelingen uit de overstroomde kampen. De minister van Onderwijs heeft in een radiotoespraak het onderwijzend personeel verzocht deel te nemen aan de reddings werkzaamheden. De toestand in de kam pen en afgelegen nederzettingen wordt slechter. De spoorwegautoriteiten hebben mede gedeeld, dat alle spoorwegverkeer in het gehele land is stilgelegd. De Israëlische luchtmacht heeft voedsel en medicamenten neergelaten voor neder zettingen in Zuid-Israel, welke door de overstromingen geïsoleerd zijn. Het meest getroffen gebied is Nahariya, ten Noorden van Haifa, waar soldaten en politie de gehele nacht in de stromende regen door werkten om de immigranten in de neder zettingen te helpen. De Gaulle merkte op, dat alle pogingen een verenigd Europa op te bouwen thans wel moeten stranden, zo lang n'iet eerst Frankrijk zelf op poten is gezet. Het hui dige vermolmde bewind moest, zo vond hij, radicaal worden weggevaagd. Het was tot niets in staat. Voor verschillende regeringspersonen, die, zo merkte hij op, mijn eigen ministers zijn geweest had De Gaulle nochtans wel wat waardering en eventueel zou hij dan ook niet onge neigd zijn hun medewerking in overweging te nemen, wanneer zijn uur was gekomen. Maar van samenwerking op de basis van de huidige constitutie, waarvan hij de rechtmatigheid zelfs in twijfel trok, kon in geen geval iets komen. Schuman-plan, Pleven-plan en landbouw pool, dat waren surrogaten, waarvan men het gevaar bovendien niet moest onder schatten, omdat zij bij de publieke opinie de Europese gedachte in discrediet dreig den te brengen. Want ze zouden toch tot niets kunnen leiden. Daarvan was de ge neraal wel diep overtuigd. Het enige nieuwe element, dat De Gaulle naar voren bracht, was de aankondiging dat zijn compagnons, zoals hij zijn partij genoten pleegt te noemen, in de Kamer binnenkort een deugdelijker plan voor een een Europees leger in zouden dienen. Maar détails wenste hij daarover nog niet te geven. Ofschoon De Gaulle dus weinig vertelde wat ieder niet al wist, heeft hij de 300 aanwezigen weer verbaasd en als het geen journalisten waren, zouden wij zeggen ge ïmponeerd, door de snelheid en zorgvul dige beknoptheid, waarmee hij ook op de neteligste vragen reageerde. Ook deze persconferentie van de gene raal is opnieuw een briljant intellectueel steekspel geworden. LONDEN, (Reuter) Naar radio Boe dapest bericht heeft de Hongaarse rege ring in een nota aan de Amerikaanse re gering meegedeeld, dat de vier leden van de bemanning van het Amerikaanse vlieg tuig, dat onlangs in Hongarije tot dalen werd gedwongen, in Hongarije terecht zul len moeten staan. In de nota wordt gezegd, dat „definitief is vastgesteld", dat het vliegtuig het Hon gaarse luchtruim schond „volgens een te voren opgesteld plan". De leden der be manning zullen voor een Hongaars ge rechtshof terechtstaan als „personen, die het Hongaarse grondgebied met misdadige bedoelingen hebben geschonden". Dit be sluit was genomen, „omdat de Amerikaan se regering het niet nodig heeft geoordeeld de personen, die hiervoor verantwoordelijk zijn, te straffen", aldus de Hongaarse nota. Het Amerikaanse toestel, dat, volgens de Amerikaanse lezing met voorraden voor de Amerikaanse ambassade te Belgrado op weg van München naar de Joegoslavi sche hoofdstad, uit de koers was geraakt, werd op 19 November door Russische jachtvliegtuigen boven Hongarije tot dalen gedwongen. Toen de Amerikaanse rege ring Hongarije verzocht het toestel vrij te geven en de bemanning vrij te laten, uitte de Hongaarse regering de beschuldiging, dat het vliegtuig gebruikt was „om spion nen boven Hongarije uit te werpen". De Russische minister van Buitenlandse Za ken, Wysjinski, was deze week in de poli tieke commissie der UNO te Parijs dezelfde mening toegedaan. waren gedwongen. Dit werd meegedeeld door admiraal Libby, afgevaardigde van de UNO in de subcommissie voor de krijgs gevangenen. Hij voegde daaraan toe, dat de verbondenen het internationale Rode Kruis van deze handelwijze op de hoogte hadden gesteld. De mededeling van admiraal Libby was het antwoord op de beschuldiging van de Noordelijken, dat de namen van „meer dan 40.000" Noordelijke krijgsgevangenen, die door het geallieerde opperbevel reeds wa ren opgegeven aan het internationale Rode Kruis, niet op de ingeleverde lijsten voor kwamen. De Noord-Koreaanse afgevaardigde in de subcommissie zei dit als een hoogst ernstige zaak te beschouwen. De verbondenen hebben eerder de be schuldiging geuit, dat op de Noordelijke lijsten van gevangenen meer dan duizend geallieerde soldaten ontbraken, wier namen reeds in Noordelijke radio-uitzendingen waren genoemd. Voorstel De Britse regering bestudeert momenteel een Amerikaans voorstel betreffende een mogelijke uitbreiding van de strijd tot Chinees gebied indien een te sluiten be stand in Korea door de Noordelijken zou worden geschonden. Te Londen neemt men aan, dat hierover geen volledige overeenstemming zal wor den bereikt, voordat de kwestie volgende maand te Washington is besproken door Truman en Churchill. CCCOCXX>OOOOOOOCOOCOOOCC3COOOOOOOOCCOOOOOOI>7; TVTEGEN5 de grote toevloed van W kopij moet de pagina voor de vrouw ditmaal tot onze spijt vervallen. (Red.). :c "xxotccctococ Henry Ford: Werken doet meer dan voor ons onderhoud zorgen, het geeft ons ons leven. ISMAILIA (Reuter). De Britse opper bevelhebber in Egypte generaal Erskine, heeft voor Ismailia een uitgangsverbod van zonsondergang tot zonsopgang uitgevaar digd en al het Egyptische verkeer op de wegen tussen Port-Said en Fajid, behalve voor bepaald noodzakelijk vervoer, ver boden. Niemand zal zich 's nachts in Ismailia langs het zoetwaterkanaal mogen bevinden of zich mogen ophouden in het gebied ten Zuiden van Ismailia tussen het kanaal en het Timsah-meer. Het uitgangsverbod is een gevolg van een incident bij de waterinstallaties van Suez, waar Donderdagavond soldaten van de genie een aantal Egyptenaren betrapten, die bezig waren een pijpleiding op te gra ven. Bij een daarop volgende schietpartij werden vijf Egyptenaren gedood en drie gevangen genomen. Ter gelegenheid van het vertrek van de eerste uit studenten gevormde eenheid mi litairen naar de kanaalzone zijn ruim 10.000 studenten in de grote gehoorzaal van de Foead-universiteit bijeengekomen. Ook een groot aantal professoren nam aan de be toging deel. Uit zijn fondsen heeft de bond van stu denten 30.000 gulden voor deze eerste een heid beschikbaar gesteld. Het blad „De Egyptische Beurs" heeft gemeld, dat de eerste door studenten ver<- vaardigde bommen zijn beproefd en dat tot op heden ruim 3.000 granaten door studen ten zijn vervaardigd. Het Egyptische regeringsgezinde blad „Al Misri" voorspelt een afkondigen van de staat van beleg in de Suezkanaal-zöne als gevolg van de „snel slechter wordende" toestand aldaar. PARIJS, (AFP). Een delegatie van Tunesische ministers, die op het ogenblik te Parijs is, heeft Vrijdag een onderhoud gehad met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman. De Tu nesische premier, Mohammed Chenik, ver klaarde na afloop: „Onze standpunten en respectieve voorwaarden zijn niet gewij zigd". Het secretariaat van het Tunesische vak verbond heeft aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO, Nervo, aan secretaris-generaal Trvgve Lie en aan de voorzitter van de beheerschapscom- missie der UNO telegrammen gezonden, waarin gezegd wordt, dat „het Tunesische volk zal strijden voor zijn souvereiniteit en eenheid". De aangekondigde algemene staking in Tunis van drie dagen is Vrijdag begon nen. Tot dusver is de toestand rustig. llde verantwoording Gerrie 2.50; Loe de R. 2.50; J. P. S. 2.-; N. N. 10.-; J. W. 1.—; A. Q. 15.—; Dames B. de B. 10.—; Mevr. E. f 2.—; Mevr. H. 2.—: J. H. D. 10-—; j. en M. 5.—; G. M. H. 2.—; P. F. 25.—; Dames v. S. 5.—; Kienavond Personeelsver. Stampers 77.50; A. H. Gerhardschool 90-01; Supportersver. „Haarlem" 10.B. C. H. 8.30; J. G. 1.—; Afdracht Slagzin-prijs vraag Grote Houtstraatvereniging 600.—; P. Q. f 2.50; Mevr. Ph. C. E. R. 1.—; C. T. 10.—; Fam. de W. 5.—; X. X. 4—; Dient elkander door de liefde, en vervult de wet van Christus 1.Bv. 3.P. P. V. 5.—; B. P. 1.—; O. 1.—; Wed. L. K. f i._- wed. B. 2.50; v. d. K. 1.— H. W. A.—M. f 10—; L. K. 5—; G B. H. 2.50; E. v. f 2.—; V. d. G. f 4.—; H J. K. 2.50; J. D. (Zandv.) 2.50; R. V 2.50; H. d. L. f 5.—; C. F. B. 1.50; M. v. d. V. 2.—; Robbie f 2.50; Aanget. brief Hoofdred. 25.—; R. B. M. B. M. 2.50; H. J. V. 5.—; B. f 2.50; A. B. K. 2.50; Fam. v. M. 5.—; H V 5.—: de L, en S. 10.—; N. N. 2.50; M. NL G. 1.25; R. V. 2.50; X. 2.50; M. G. f 3.—: Fam. W. v. W. 2.50; N. N. f 5.— U. J. f 2.50; A- E. 10.—; T. S. 25.—; j g f i.Mevr. K. 7.50; B. N. 2.50; F J. S. 2.50; J. F. 't V. 6.— N. N. 2.50; 5 V.'s f 54.—; van Wout 3.60; Bridgeclub B. S. f 10.— Oma B.' 3.—; A. H. 2.50; v L. f 250.—; H. B. 25.—; P. Q. 10.—; E. f 10.—X. 50.—; A. H. 5.—; J. F. v. D. f' 25.—; Th. A. Th. 12.50: Mr A. W. H. 10.—; Mej. B. IQ—; W. G. E. d. M. 10.—; J. H. 'd. P—R. 5.— N. N. 5.—; A. H. f 5 A. F. v. A. 5.—; H. F. O. 5.—; Dames V. f 5.— J. W. S. 5.—; A. F. V. 5.—; E. J. E. 5.— D. J. H.—v. D. 2.50; Marianneke f 2.50; Mieke 2.50; H. B. 2.50; Dr. H. O. d. J—M. J. J. 2.50; W. E. W. 2.50: J. B. f 1.—; Mevr. M. 2.—; G. A. C. 1.—; Mr. F. J. D. T. 35.— Dagtotaal 1687.66. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 11.792.39. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn nog de volgende giften binnengekomen: P. J. K. ƒ2.50; Mevr. C. K. v. L. ƒ0,50; J. A. P. ƒ10,—; N. V. F. E. i. o. ƒ40,—; H. en P. 10,-. Gestort is bij de Twentse Bank: Th. M. J. D 10,—: Mevr. M. N. V V. 10,—; N. V. H. B. v. H. F. ƒ50.—: B. P. O. ƒ10.—: N. V. H. Br. ƒ25,—; D. ƒ250.—; D. Jac. ƒ50,—; O. N. C. 5,—; Mevr. G. v. B.—H. ƒ5,—; Kienavond Tw. Bank ƒ27,81; N. V. R. B. f2.50: J. H. J C. 10,—; W. F. H. B. ƒ100,—; S. P. R. Có. ƒ50.—; v. W. Kon. Gr. N. V. 25,—; C. T. Adv. B. ƒ10,—; J. Chr. 10,— Mej. J Q. v. R. A: ƒ5,—; B. en H. 250,—: A. J. v. Sch. ƒ5,—: W. V. Zn. ƒ25,—: K. H. N. V. ƒ100,—; De B. ƒ2,50; W. E. ƒ10,—. De Slagzin-prijsvraag van de Grote Koutstraatvereniging is, om in de zin van de slag te blijven, een doorslaand succes geworden. Niet minder dan ongeveer 3300 deelnemers en deelneemsters hebben hun formulier ingezonden. Voorwaarde van die inzending was, dat een bedrag van min stens 25 cent aan postzegels werd bijge plakt boven de vereiste portikosten. Dat is dus ook 3300 keer gebeurd, hetgeen dus een bedrag heeft opgeleverd van bruto minstens f 825.De twee woorden hier onmiddellijk voor het bedrag genoemd, behoeven een nadere verklaring. Wij zei den „bruto", omdat de posterijen bij der gelijke bijplak-acties twee cent per stuk in rekening brengen voor administratie kosten. Wij zeiden ook „minstens" omdat het begrijpelijkerwijs het bestuur van de Grote Houtstraatvereniging nog een tij die werk kost om na te gaan hoevelen van die 3300 er nog meer dan 25 cent bijplakten. En men wilde het liefdadig doel der Stille Armen, waarvoor de inzameling vóór Kerstmis officiëel sluit, niet langer laten wachten op deze voorlopige afrekening. Van het bedrag, op f 750.afgerond, is nu f 600.verstrekt aan de Haarlemse inzamelingsactie Stille Armen en f 150. aan de gelijknamiga Heemsteedse actie. Men vindt het Haarlemse bedrag in de verantwoording in ons nummer van heden. Wat er dan verder, na inspectie van de inzendingen, nog uit blijkt te zijn gekomen zal aan de inzameling voor de Stille Ar men van het volgend jaar worden afge dragen. De Grote Houtstraatvereniging heeft met haar Slagzin-prijsvraag mede een schoon doel met een belangrijk bedrag bevor derd. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 23 December Zon op 8.47 uur, onder 36.31 uur. Maan op 2.32 uur, onder 12.48 uur. 24 December Zon op 8-47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 3.55 uur, onder 13.03 uur. Hoog en laag water in IJtnuiden Zaterdag 22 December Hoog water: 9.37 en 22.07 uur. Laag water: 4.54 en 17.19 uur. Zondag 23 December Hoog water: 10.39 en 2313 uur Laag water: 5.52- en 18.24 uur. Maandag 24 December Hoog water: 11.42 uur. Laag water: 7.02 en 9.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1