Besteldienst A. B. C. Autoverhuur zonder chauffeur Radio Moors TAXI 12500 Garage Hartog Nieuwe uitgaven Hillegom Bloemendaal Lisse Cafetaria „Fluks" Restaurant Heemstede Hoofddorp Haarlemmermeer Bennebroek ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 - OPRECHTE HAARLEM&HE COURANT 7 De hótelbouw bij „Riche" in Zandvoort Kerstbijeenkomsten Vrouwenbond N.V.V. P. Peetoom nam afscheid van Hout en Plantsoenen De Haarlemse Burgerzin-lening T andheelkundige verzorging Winterprogramma van de Volksuniversiteit Algemene UNO- vergadering op Kerstvacantie Pakkettenacties voor de Ambonezen hadden succes Brand in een Amerikaanse mijn KAISER FRAZER Biljarten Van de Pol leidt in strijd om kampioenschap 47/2 Courses op Mereveld Treinbotsing in Amsterdam Auto te water; één dode Schoolkinderen verhuizen Afscheid van de heer W. van der Hoef Plattelandsvrouwen voerden Kerstspel op Scheepvaart HAARLEMS DAGBLAD ADVERTENTIE A.B.C. - Barrevoetestraat 2, Haarlem Tel. 18428 - na 6 uur 14810 14155 vervoert goed en goedkoop al Uw goederen. Neemt een proef en U zult het ondervinden. Wijziging van het uitbreidings plan is daarvoor nodig De Zandvoortse gemeenteraad is in een spoedeisende vergadering bijeengeroepen op Donderdagavond a.s. te 8 uur. De agen da vermeldt slechts één punt, namelijk de erfpachtsuitgifte van grond, ten behoeve van de uitbreiding van „Riche" met een hotel. In de toelichting delen B. en W. mede, dat dit voorstel in de raadsvergadering van 27 November jl. werd aangehouden, omdat de raad het wenselijk achtte, hier voor eerst ihet advies van de Planologische dienst af te wachten. Telefonisch is thans door genoemde dienst medegedeeld, dat ter plaatse volgens het geldende uitbreidings plan, ge e n hótelbouw is toegelaten. Daar om achten B. en W. het gewenst, alvorens te beslissen omtrent het verzoek tot de erfpachtsuitgifte, dat de raad zich eerst uitspreekt over de vraag, of een herzie ning van het uitbreidingsplan wenselijk is in die zin, dat hótelbouw daar ter plaatse kan worden toegelaten. B. en W. vragen daarom de raad, in deze vergadering te beslissen, of in beginsel accoord wordt gegaan met een wijziging van het plan van uitbreiding in hoofd zaak in die zin, dat ter plaatse van het huidige paviljoen „Riche" hótelbouw wordt toegelaten. Als de raad hiertoe in beginsel wil besluiten kan daarna het voorstel, dat in de raadsvergadering van 27 November werd aangehouden, in stemming worden gebracht. Een eventueel besluit tot uit gifte van de gevraagde grond, kan dan, om zoveel mogelijk tijd te winnen, reeds naar Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden gezonden, daar een definitieve be slissing over een herziening van het uit breidingsplan, een tijdrovende procedure is, waarover de raad dan ter zijner tijd te beslissen zal krijgen. De Vrouwenbond van het NVV had voor Vrijdag twee Kerstbijeenkomsten uitge schreven in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat. Die in de middaguren was be stemd voor oudere vakbondsleden en die in de avonduren voor de leden van de Vrouwenbond. Het was de bedoeling, dat de heer E. Kupers in de avondvergadering het woord zou voeren. Wegens ziekte was hij verhinderd en in zijn plaats sprak de heer R. Laan sr., oud-voorzitter van de Centrale Bond van werknemers in de Transportbedrijven die ook des middags een toespraak had gehouden. De voorzitster, mevrouw J. van den Berg, had er in de middagbijeenkomst aan her innerd, dat het voor de derde keer is, dat oude vakbondsleden uitgenodigd waren een Kerstviering van de Vrouwenbond bij te wonen. Velen van hen hebben een tijd van strijd achter de rug, sommigen wel een periode van vijftig jaar. Zij hebben het niet gemakkelijk gehad, zowel in hun gezin als in de strijd om het bestaan. Het is ech ter een prettige gedachte te weten, dat hun strijd niet tevergeefs is geweest. De jon geren zullen hun werk voortzetten. Leden van de Vrouwenbond verzorgden het programma. De zanggroep, onder lei ding van A. van der Korf, zong een aan tal liederen, waarvan enkele betrekking hadden op Kerstmis. Voor een aardige af wisseling zorgden de leden door de uitbeel ding van de maanden van het jaar en verder van een aantal letters. Muzikale medewerking verleenden mevrouw Van Marken (zang) en J. Halsema (viool). De heer Laan zeide waardering te heb ben voor het werk van de Vrouwenbond, speciaal ten aanzien van hetgeen hij doet voor de oudere vakbondsleden, die het vroeger niet gemakkelijk hebben gehad. Daarbij herinnerde hij aan de lange ar beidstijden, de lage lonen en de sociale positie van vroeger. Dank zij de vakbewe ging is er heel wat veranderd in de loop der jaren. Veel aandacht is besteed aan de oude dag, bij ziekte wordt uitkering gedaan, de arbeidstijden zijn korter enz. Ook vroeg de heer Laan aandacht voor de toekomst. Er moet nog veel door de vakbeweging gedaan worden en daarbij is de steun van de vrouwen ook nodig. ADVERTENTIE Vrijdagmiddag heeft P. Peetoom, chauffeur bij de dienst van Hout en Plantsoenen, we gens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, afscheid genomen. Achtendertig jaar is liij in dienst der gemeente geweest. In tegenwoordigheid van het personeel is hij op de kwekerij toegesproken door de direc teur, de heer J. A. Dorresteyn, die hem namens het gemeentebestuur dank bracht voor de vele diensten. Hem werd een ge schenk aangeboden. De heer Van Norde voerde het woord namens het jubileumfonds en overhandigde geschenken. In de toespraken werd er aan herinnerd, dat de heer Peetoom bloemen en planten vervoerde, om gebouwen te versieren, Daar om zei men vaak, dat „Peetoom de bloeme tjes buiten zette". Bouw van 101 huizen is thans verzekerd Op de Burgerzinlening van Haarlem is thans voor iets meer dan 1.000.000 inge schreven. Dat wil dus zeggen dat de bouw van 101 huizen verzekerd is, want er wordt gere kend 10.000 per huis. Hedenmiddag 3 uur zal de waarnemend burgemeester, wethouder Geluk, op de Grote Markt met enig ceremonieel het 101ste huis aan de paal slaan. Men weet dat op verschillende punten der stad palen zijn geplaatst, waarop aangegeven wordt hoe de stand van de inschrijvingen is. Er is aan die palen plaats voor 500 huizen. Bij deze plechtigheid op de Grote Markt zal het muziekkorps van de Padvinders medewerken. A.s. Zaterdag zou de termijn van de in schrijving op de Burgerzin-lening aflopen. Er wordt verwacht dat in de komende week nog heel wat binnenkomt. Er is o.a. een zeer belangrijke toezegging. Maar de inschrijftermijn wordt toch ver lengd en wel tot 10 Januari. A.s. Zaterdag zal van die verlenging kennis gegeven worden door een huis-aan-huis versprei ding van een geïllustreerde folder die met „muzikale begeleiding" door leden van jeugdverenigingen verspreid zal worden. ADVERTENTIE LSymiffi. Van ouds bekend. Tel. 14609 xliilgliir Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Het bestuur van de Vereniging van Haar lemse Ziekenfondsen tot bevordering van Tandheelkundige Verzorging houdt, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan, een re ceptie in café-restaurant Brinkmann, Gro te Markt te Haarlem, op Zaterdag 5 Januari 1952 om 15 uur. Het tweede gedeelte van het winter seizoen van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken wordt op Woensdag 16 Januari geopend met een piano-avond door Sas Bunge in het Frans Halsmuseum. Hij brengt werken van Bach, Mozart, Schumann, Béla Bartok en Ravel ten ge hore. Voortgezet zal worden de cursus „Crisis der cultuur". Een vergelijking zal worden getroffen tussen het cultuurbeeld na de eerste wereldoorlog en dat van heden. Dr. L. M. van Dis spreekt over letterkunde (23 Januari), H. C. Verkruisen over beel dende kunsten (30 Januari), Wouter Paap over muziek (6 Februari) en Anton van Duinkerken over „Overeenkomst en ver schil van stemming na de eerste en na de tweede wereldoorlog" (13 Februari). A. den Doolaard spreekt op 22 Januari over „Amerika en nu", dr. C. Spoelder leidt op Zaterdagmiddag 26 April een ex cursie door oud-Haarlem en dr. A. Mees ters op 17 Mei door de Kennemerdüinen. Het programma bevat de volgende cur sussen: prof. dr. G. L. Smit Sibinga over „De evolutie van het leven op aarde"; dr. A. van der Boom over „De Griekse wereld en de beeldende kunst"; prof. dr. H. Olde- welt over „Individualisme en massageest"; Johan Patist over „Drie pianorecitals"; dr. W. H. C. Tenhaeff over „Magnetiseurs en somnambules"; H. C. Verkruysen over „Bijzondere kunstwei'ken"; H. P. Baard over „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". Verder zal op Zondagoch tend 20 Januari de film „Mira" vertoond worden. In „Het Wapen van Heemstede" te Heemstede houdt dr. A. van Biemen een cursus over „Geestelijke leiders van onze tijd"; dr. J. M. Lodewijks over „Merk waardige dieren en mensen in Australië en Kees Hana zal een lezing houden over „Denemarken". Voor Haarlem-Noord (in de Koningin Emmaschool) staan enige bijeenkomsten op Donderdagavonden op het programma. Jhr. dr. J. C. Mollerus zal spreken over „Zuid-Amerika"; dr. Melchior over „Schoonheid en bijgeloof"; J. W. Bos over „Wat maken wij van ons huwelijk". Ver der zal de Volksmuziekschool een avond verzorgen, Aafje Top zal declameren en er zal een film over Australië vertoond worden. Voorts zullen weer diverse taalcursussen gehouden worden. FRANSE STAAT KOCHT WERKEN VAN NEDERLANDSE SCHILDERS Deze maand hebben de Nederlandse schilders Cornelius Postma en Pieter van Leer in de galerie Kleinberger te Parijs een expositie van hun werk gehouden. De Franse staat heeft van beiden een werk aangekocht. De zitting der Algemene Vergadering van de U.N.O. is Vrijdagavond verdaagd. De meeste delegatieleden en de beambten der internationale organisatie zijn voorne mens zich tien dagen lang niet met de in ternationale politiek bezig te houden. De voorzitter van de politieke commissie, de Noor Finn Moe, heeft, alvorens Vrijdag de zitting te verdagen, een beroep op de dele gatieleden gedaan van het Kerstreces ge bruik te maken om hun redevoeringen voor te bereiden. A.F.P. meldt dat de poli tieke commissie twee Januari 1952 weel bij een zal komen. De Italiaanse gezant in Den Haag heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis dank betuigd voor de Nederlandse hulp aan de slachtoffers van de overstro ming in de Po-vlakte. Het „Erefonds voor Oud-verpleegsters" heeft thans ook een beroep gedaan op alle verpleegsters in Nederland om haar mede werking te verlenen aan de vorming van een grondkapitaal voor steun aan oud-verpleeg sters. Aan de directrices van alle Neder landse ziekenhuizen is een schrijven gericht, waarin wordt verzocht om kleine geldinza melingen te houden. A. Rutgers van der Loeff—Basenau: Mens of Wolf? Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam. Als inwoonster van het door Rusland be zette Silezië heeft Lcne Stojke met haar opgroeiend kind Erlof zoveel meegemaakt, dat het homo homini lupus (de mens is de mens een wolf) heel licht haar levensstel ling had kunnen worden. Dat wordt het niet. Integendeel. Door haar sterke innerlijke kracht weet zij voor zich en voor haar zoon steeds weer in ieder, ook in hen die haar leed doen, de gelijkwaardige mens te vin den. Zij straalt een bijzondere harmonie en waardige rust uit, dat ondervinden allen die met haar in aanraking komen. Haar zoon is onweerstaanbaar eerlijk en daarbij kinder lijk jongensachtig, hetgeen op Pool en Rus een ontwapenende uitwerking heeft. Het opbouwen schijnt hem aangeboren,.hij tracht te herstellen wat is stukgemaakt en is met zijn moedig vertrouwen Lene Stojke vaak tot grote steun. De schrijfster is nergens tot sensatie over gegaan, hoewel er mogelijkheden te over waren. Het boek is doordrenkt met een wel doende mildheid. Het toont de lezer in de figuur van Erlofs moeder hoe het mogelijk is leed en misère te beleven zonder er door te worden verbitterd of in zelfbeklag onder te gaan. De schrijfster heeft geen bijzonder mooie stijl, maar zij schreef een boek dat uitzicht biedt en dat is heel wat waard. A. S. De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven deelt mede dat de Sinter klaas- en de Kerstpakketten-actie voor de Ambonese woonoorden uitstekend geslaagd zijn. Sedert het begin van de actie in No vember is in totaal reeds een bedrag van 19.516 bij de stichting binnengeko men. Op het St. Nicolaasfeest werden daar voor in vijftien kampen 480 gezinnen en 167 vrijgezellen van een pakket voorzien. Nog vóór de Kerstdagen verwacht men 28 kampen aan 720 gezinnen en 593 gezellen een Kerstpakket te kunnen scl. ken. Het staat nu reeds vast, aldus de stich ting, dat elk Ambonees gezin en elke vrij gezel in de woonoorden een pakket zullen ontvangen. In een mijn in de buurt van West-Frank fort in de Amerikaanse staat Illinois is brand uitgebroken. Volgens de eerste be richten zou een honderdtal mijnwerkers zijn ingesloten. ADVERTENTIE Wij rijden met In de strijd om het Nederlands kampioen schap hoofdklasse 47/2 te Amsterdam heeft Van de Pol vief partijen gespeeld en alle gewonnen. Het is te verwachten, dat hij de titel zal behalen. De Ruyter is minder 'goed op dreef en heeft pas een partij gewonnen. De uitslagen van Vrijdag waren: Van de Pol 400 9 135 44,44 De Ruyter 315 9 212 35. De Leeuw 400 20 137 20.— Van Oosterhout 243 20 50 12.15 Kruythof 383 24 106 15.95 Sweering 400 24 90 16.66 Eichelsheim 307 19 70 16.15 Teegelaar 4C0 19 102 21.05 Van Oosterhout 167 20 35 8.35 Teegelaar 400 20 103 20.— De Leeuw 400 34 75 11.76 Eichelsheim 391 34 95 11.50 Kruythof 95 8 28 11.87 Van de Pol 400 8 156 50.— De Ruyter 400 10 189 40.— Sweering 131 10 83 13.10 De stand na de tweede dag is: v. d. Pol 4 1600 40 162 40.— Sweering 3 1331 82 114 16.23 Teegelaar 2 1341 79 103 16.97 v. Oosterhout.. 2 1210 81 93 14.93 Eichelsheim 2 1498 114 95 13.14 De Leeuw 2 955 85 137 11.23 De Ruyter 1 1343 71 212 18.91 Kruythof0 1096 82 106 13.36 Mede dank zij de gunstige weersomstan digheden is het aan de groot bezette velden voor Zondag op Mereveld nauwelijks te merken, dait heit seizoen 1951 ten einde loopt. De Wintersport-prijs telt alleen al 20 ingeschreven paarden, waarvan Playsïer ondanks de steeds zwaardere handicap de voorkeur geniet boven Parel Holland C en Ostrogatta K. Pepsi Cola zou kunnen ver rassen. In de amateurscourse zal vooral bij zware baan Nelly Scott met de beste papieren aan de start komen. In Lex V mag de ernstigste concurrent -worden gezien. Ook Lepelaar S en Lazuur zullen niet veraf eindigen. De serie-draverij telt meer dan 20 deel nemers. Na zijn ongelukkige courses van afgelopen Zondag mag nu Omar Spencer als de favoriet worden beschouwd. Behalve dit paard heeft Geersen nog Old Gold, die na lange afwezigheid een uitstekend her optreden deed. Geersens keuze is ook onze keuze. Voor de plaatsen zien wij Prince Bond en Our Volann. Max van Bongershof, die nu de korte afstand mee heeft, zal bij een niet te zware baan een belangrijke rol in de eindstrijd kunnen spelen. Een zeer moeilijk nummer is de Slede- prijs, waarin tal van kanspaarden van ge lijke kracht nog even zullen proberen een schep haver voor de winter te verdienen. Gezien zijn laatste courses wordt in Little Monty het meeste vertrouwen gesteld, ge volgd door Lion en Linotte S. Nino Narvile is de outsider in dit gezelschap. Het slotnummer brengt de 6 cracks weer tegenover eikaar. Leo Axkit, die zich op een zware baan het meest in zijn element voelt, is de vermoedelijke winnaar. Maar hij krijgt nu grote concurrentie van Juno Vita. Nellie Gregor en Madame B zijn de overige kanspaarden. De vorige week door baanomstandig- heden uitgestelde ren wordt Zondag ge lopen. Entrainement Riem heeft met Great Girl en Madame de Maintenon de grootste kansen in deze laatste ren van het jaar. Marlotta en Aquavit kunnen verrassen. Vrijdagavond omstreeks negen uur is de passagierstrein, die om 19 35 uit Alkmaar was vertrokken op de brug over het Wes terkanaal nabij het Centraal Station in Amsterdam in botsing gekomen met een goederentrein. De gevolgen bleven be perkt tot materiële schade. Doordat de achterste wagen van de goederentrein uit de rails liep was het spoorwegverkeer over die lijn geruime tijd geblokkeerd.- MAURÏTSHUIS KRIJGT DOEK VAN MEINDERT HOBBEMA CADEAU Een in Zwitserland wonende Nederlan der heeft aan het Mauritshuis te 's-Gra- venhage een schilderij van Meindert Hob- bema geschonken, dat voorstelt een gezicht op Deventer met de torens van de Nico- laaskerk en de Bergpoort. Deze aanwinst wordt zeer welkom geacht, daar het Mau ritshuis geen schilderij van deze meester meer bezat. Hedenmorgen om kwart voor acht is te Numansdorp een vrachtauto, waarvan de bestuurder door de mist misleid was, van een dijk gereden, omgeslagen en in de dijk- sloot gevallen. Van de drie inzittenden is een veertigjarige inwoner van Ooltgens- plaat verdronken. ADVERTENTIE UITZENDING J. V. d. WAALS In de godsdienstoefening der Geref. kerk van Zondagmorgen a.s. zal de uitzending plaats hebben namens de samenwerkende Gereformeerde Zendingskerken van de heer J. v. d. Waals, die na een verlof in Holland naar Indonesië terugkeert als ad viseur in onderwijszaken. Wij hebben reeds gemeld, dat na het in gebruik nemen van de Koningin Wilhel- minaschool voor Christelijk lager onder wijs aan de Dompvloedslaan te Overveen, enkele scholen in de gemeente zouden moeten verhuizen. Onder meer bestond het plan om de Hartenlustschool de openbare school voor uitgebreid lager on derwijs in de „bollenschuur" aan de Vrijburglaan Overveen onder te brengen. In de bollenschuur wordt voorlopig ech ter alleen de collectie van de heer K. Tinhoït ondergebracht. De Hartenlust school blijft gehuisvest in het gebouw aan de Vijverweg. Daar heeft zij de beschik king over de benedenverdieping. Voorlo pig is deze ruimte voldoende. De boven verdieping zal worden ingenomen door de Christelijke school voor lager onderwijs. Van deze school waren reeds vier klassen in het gebouw aan de Vijverweg onder gebracht. Daardoor zal de Christelijke school voor uitgebreid lager onderwijs in het schoolgebouw aan de Bos en Duinlaan kunnen blijven. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat déze school het gebouw aan de Vijverweg volledig zou gaan bezetten. De verhuizing zal in de komende vacan- tie worden uitgevoerd, zodat de leerlingen bij de hervatting der lessen op 14 Januari in hun nieuwe omgeving gaan werken. Tijdens een. bijeenkomst in het gymnas tieklokaal van de Hartenlustschool aan de Vijverweg te Bloemendaal, werd Vrijdag avond afscheid genomen van de heer W. van der Hoef, die het onderwijs per 1 Februari 1952, na het ruim dertig jaar te hebben gediend, met pensioen gaat ver laten. In het bijzijn van de leerlingen van alle klassen sprak het hoofd der school, de heer J. Buis Jr., de scheidende onderwij zer toe. Vervolgens sprak de wethouder van Onderwijs, mr. F. P. Th. Rohling, na mens het coliege van B. en W. Hij herin nerde aan de buitengewone plichtsbetrach ting van de heer Van der Hoef en noemde hem waarschijnlijk de enige leerkracht in de gemeente, die in die dertig jaar nooit wegens ziekte heeft verzuimd. Wethouder Rohling overhandigde als herinnering het boek van dr. P. Hoekstra over Oud- Bloemendaal. Vervolgens spraken drs. A. P. W. van der Ham als voorzitter van de Oudercom missie en de heer D. Kuiper als oud collega. Hij memoreerde de vele goede kwaliteiten van en de prettige samenwer king met de heer Van der Hoef. Namens de leerlingen bood een meisje bloemen en het boek De Slag van Piet Bakker aan. De heer Van der Hoef.dankte tenslotte de sprekers in een gevoelvolle toespraak en meende het recept voor zijn nimmer verzuim te hebben gevonden in de me ning, dat men het beste tegen ziekte be stand is door deze te negeren. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts H. D. G. A. Immink. Bloemen- daalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseewg 307 Overveen, telefoon 12698, b.g.g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 30 December aanstaan de verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, telefoon 22181. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Bernardus Johannes Maria. z. van P. Faas en W. C. Does; Johannes Hendri- kus, z. van H. van Dongen en C. C. van Ba- kel; Wilhelmus Petrus Hermanus, z. van H. A. Siebelten en W. E. v. d. Reep: Gerard, z. van E. den Hollander en C. Molhman. ONDERTROUWD: A. J. Bemelman en B. M. v. d. Geest. GEHUWD: B. C. Warmerdam en Th. A. A. van Werkhoven. DUIVENTENTOONSTELLING Vrijdagavond is in de zaal Van Riel de Nationale postduivententoonstelling geopend. De voorzitter van de postduivenvereniging „De Luchtklievers". de heer G. C. Deggcr heeft het woord gevoerd. De voornaamste prijswinnaars waren: wis selbeker voor hoogst aantal punten B. C. Rij- gersberg; wisselbeker voor beste oude "ogel B. Roodeburg; wisselbeker voor beste jonge vogel B. C. Rijgersberg; f 10 voor beste jonge vogel Gebr. Passchier van Noordwijk. In totaal zijn 550 duiven geëxposeerd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag 23 December: dr. J. M. van Dijk, Achterweg 6. tel. 3134. Eerste Kerstdag: dr. Haasse, Achterweg 42, telefoon 3685. Tweede Kerstdag: dr, H. A. Htjol, Veld horststraat 50, tel. 3155. GROTE HOUTSTRAAT 23 TELEF. 10065 CHOCOLADE KRANSJES 45 cent per 100 gram FIJNE KOEKKRANSJES 25 cent per 100 gram OPGEMAAKTE BANKETKRANS 2.25 per pond Voor het OUDE JAAR bakken wjj weer onze bekende OLIEBOLLEN MET KRENTEN 10 cent en verzorgen Uw HORS D' OEUVRE SCHOTELS. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden op Zondag 23 December en de beide Kerstdagen als volgt waargenomen: Zondag 23 December: dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 38032 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster B. G; Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man. Binnenweg 206208, tel. 38320. Eerste Kerstdag: dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertslaan 6, tel. 39875 en dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 35008. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp laan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg .98, tel. 8197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Tweede Kerstdag', dr. K. L. Kout, Heren weg 197, tel. 26224 en dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9. tel. 38103. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende Apotheken, als op eerste Kerst dag, echter tot 27 December v.m. 8 uur, daarna is apotheek Schotsman geopend. Het Kerstspel „De ster van Bethlehem" is Vrijdagmiddag met groot succes opge voerd door een aantal leden van de „Bond van Plattelandsvrouwen" in hotel „De Beurs" te Hoofddorp. Onder leiding van mevrouw Rie Hagen-Bolijn hebben de op- voerenden voor een aanvaardbare uitvoe ring vaft dit spel zorg gedragen. De vaak ontroerende weergave van Eva door me vrouw Mastenbroek en de knap gespeelde rol van Herodes door mevrouw Hagen droegen tot het succes niet weinig bij. Ook décors en verlichting waren goed gekozen. Met grote aandacht werd het spel door de ruim 300 toeschouwers gevolgd. De afdelings-rpresidente van de bond, mevrouw D. Jongejans-Molenaar betuigde tenslotte haar dank aan de speelsters. DOKTERSDIENST Hoofddorp: 23, 25 en 26 December: dr. Bult. Nieuw Vennep: 23 December dr. Van Hae- ringen; 25 en 26 December: dr. Van der Weg. Halfweg: 23 December dr. Reynders; 25 en 26 December dr. Hoekstra. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen zijn op Zondag 23 December en de beide Kerstdagen als volgt geregeld: Zondag 23 December, dr. P. v. Aalst, Rijks straatweg 41, tel. K 2502 300. Eerste Kerstdag: dr. G. Manschot, Rijks straatweg 18, tel. K 252 430. Tweede Kerstdag: dr. P. v. Aalst, Rijks straatweg 41, tel'. K 2502 300. Almkerk, 21 te Marseille. Aldabi 21 v. Buenos Aires te R'dam Al'nena, 18 v. R'dam te Buenos Aires. Abbedijk, 21 van Antwerpen. Alioth, 21 van Antwerpen. Amstelpark, 20 v. Newport News n. Nederland Alnati. 20 bij St. Paulsrock. Akkrumdijk, 21 Bahrein verwacht. Alpherat, 20 700 m. ZW. Lands End. Amsleldiep, 20 240 m NO. Flores. Amstelvaart, 20 180 m. N. Flores. Arkeldijk, 20 500 m. N. Azoren. Averdijk, pass. 20 Wight. Agamemnon, 22 v. Gonaives te Biackriver verw Alblasserdijk. 20 230 m. ZW. Fayal. Ampennan, 20 v. New York n Philadelphia. Antor.ia, 17 te Panang. Arendsdijk, 20 300 m. NO. Demerara. Armilla, 19 v. Pulubukom n. Haiphong. Axel dijk, 20 570 m. W.ZW. Flores. Aalsdij'k, 21 v. Houston te Galveston. Aardijk. 22 v. R'dam te New Orleans verwacht Alkald, 21 van Las Palmas n. Recife. Almdijk. 20 v. Tampico n. Vera Cruz. Amstelikerk, 21 te Takoradi Barenarecht, 22 van R'dam te Aruba verw. Bennekom, 21 v. Aruba te Pta Cardon. Boskoop, pas. 20 Ouessant. Britsum. 20 v. R'dam n Hamptonreads. Bloemfontein, 20 te Kaapstad. Bonaire, 20 v Plymouth. Bandjermasin, pass. 20 Sabang Boissevain. 20 v. Zanzibar naar Singapore. Bantam, 21 te Koeweit. Blommersdijk, 21 v. New York n. Antwerpen. Bosch fontein, 21 v. Mombassa naar Tanga, Caitex Nederland, 20 v. R'dam n. Sidon. Celebes. 21 te Vlissingen. Congostroom, 20 v. Bordeaux n. Dakar. Callisto, 20 400 m. ZO. Bermudas. Caitex Leiden, pass. 20 Gibraltar. Clavella, 20 660 m. Z. Marotiri eil. Cottica, 22 te Paramaribo. Ceronia, pass. 21 Ouessant. Delft, 20 te Antwerpen. Dalerdijk 23 ca. 22 u. te Le Havre verwacht. Dalerdijk, 20 430 m. N.NO. Flores n. Le Havre. Delfland, pass. 20 Fernando Noronha. Delfshaven, pass 20 Vlissingen. Drente, 20 te Hamburg. Eemdijk, 21 te Antwerpen Elmina. 20 van Hamburg naar Amsterdam. Enggano. 20 150 m. ZO. Kreta n. Genua. Esso Rotterdam, pass. 21 Gibraltar. Friesland (KRL) 20 v. Aden naar Suez. Gordias, pass. 20 Burlirrs n. Beyrouth. Gariet, verm. 26 12 u. v. R'dam n. Antw Gaasterland, 21 v. Ilheus n. Bahia. Hermes, 19 v, New York n. Port au Prince. Hero, 21 te Balboa. Heelsum, 19 v Browpsville n. Mobile. Haarlem, 20 310 m NO. St. Maria Helicon, 20 120 m. ZO. St. Maria. Hydra, 20 720 m. O. Bermudas rt. Antw. Hestia, 21 te San Juan. Ittersum, 21 v. R'dam n Baltimore. Ino, 17 v. Antigua n. St. Kitts. Jagersfontein, 20 v Teneriffe n Southampton Japara (KRL), bij Kp. de Gata Kaloekoe, 21 v. Benkulen te Tj. Priok. Kota Agoeng, pass. 20 Malta. Kota Baroe, 20 180 m. ZO. Sabang n. Aden. Kota Gede, 21 van Port Soedan n. Suez. Kota Inten, paass. 22 Ceylon n. Belawan. Laurenskerk. 20 v. Londen tg R'dam. Lombok, 17 te Los Angeles. Loppersum, pass. 21 Finisterre. Laertes, pass. 21 Gibraltar. Leuvekerk, 20 200 m. W. ten Z. Kreta Laagkerk, 22 te Port Said. Lissekerk. 21 v. Alexandria n. Genua. Macuba, 21 Port Said verwacht. Maas, 21 van R'dam te Amsterdam. Meliskerk, 20 te Dar es Salaam. Mataram, 21 van Makassar n. Singapore. Mentor, pass. 21 Gibraltar naar R'dam. Markelo. 21 320 m. N. Dakar. Marken, 20 580 m. ZO. Bermudas. Mirza. 20 400 m Z. ten O. Kp. Guardaful. Modjokerto, 20 te Singapore. Marissa, 21 100 m. O Trinidad. Molenkerk, 21 rede Lobito. Myonia. pass. 19 Thursday eil. Macuba. 22 te Port Said Maaskerk. 22 te Lobito. Murena. 22 v. Genua te Sidon. Nigerstroom, 20 v. Antwerpen. Nestor, 20 nog rede Mersin. Overijsel, 20 v. Suez naar Aden. Oranjefontein, 20 v. Beira te Amsterdam. Oranjestad, 21 v. Cristobal te Amstei-dam. Ootmarsum, pass. 20 Bahamas. Omala, 19 v. Bombay naar Miri. Ovula, 21 v. Kingston te Willemstad. Polyphemus. 20 v. Makassar n, Singapore. Prins Joh. W. Friso, 20 te Bremen Prins Willem III, 21 v Montreal te R'dam. Polydorus, pass, 20 St. Maria. BINNENLAND Vijf broers uit Harlingen zijn wegens een grootscheepse sluikhandel .in huiden tot totaal f59.000 boete veroordeeld. Het feit werd in 1949 gepleegd. In het Centraal Gebouw voor Volksge zondheid te Rotterdam heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid officieel het internationaal studiecentrum voor de medische en sociale bestrijding der geslachts ziekten onder zeelieden en varensgezellen geopend. In alle godsdienstoefeningen van de Nederlands Hervormde Kerk zal Zondag een kanselboodschap worden voorgelezen, waar in, in het licht van het Kerstevangelie, de aandacht wordt gevestigd, op de geestelijke en stoffelijke nood, die bij de Kerk en haar leden door bewapening en oorlogsgevaar is ontstaan. Verscheidene jeugdorganisaties in 's Gra- venhage hebben het initiatief genomen op 2 Januari 's avonds op verschillende plaatsen van de stad de dan oude Kerstbomen te verbranden. De Gemeentelijke autoriteiten hebben hiermee instemming betuigd. Het onderzoek, dat in Delft is ingesteld naar de belangstelling voor een gemeente lijke obligatielening ten behoeve van de woningbouw is zo teleurstellend uitgevallen, dat B. en W. hebben besloten niet tot het uitschrijven van een lening over te gaan. Het vervoer van kolenslib („mudcoal") door Nederlandse schepen is tot nader order verboden. De inspecteur-generaal van de scheepvaart heeft deze maatregel genomen na de ongelukken met de kustvaarders „Pinguin" en „Westkust", welke beide met kolenslib waren geladen. Onderzocht wordt in hoeverre de aard van de lading oorzaak was van deze ongelukken. De Amsterdamse rechtbank heeft de 65-jarige W. de J. uit Hilversum wegens een gepleegde meineed, waarvan de ex-burge meester van Hilversum bijna de dupe was geworden, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. HAARLEM EN OMGEVING Aan het Nutsscminarium voor Paedago- giek te Amsterdam is voor de middelbare akte geslaagd de heer W. J. de Haan te Heemstede. Op de 13de Nationale Kerstsalon van Fotografische Kunst verwierf mevrouw Nel Herbert te Haarlem met haar inzending de bronzen plaquette van de Amsterdamse Amateur Fotografen Vereniging. Cand. J. Heule te Bloemendaal ontving thans beroepen van de Geref. kerken van Vries en van Woubrugge. De heer Heule heeft thans keuze uit 9 beroepen. Door mej. D. W. Gerhardt te Haarlem werd te 's Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor het diploma der Ver eniging van Spraakleraren. De heer J. P. M. de Vos te Haarlem is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam ge slaagd voor het candidaatsexamen rechten. W ADVERTENTIE Turfmarkt 26 en 18 - Tel. 16066 Het vanouds bekende adres Prins Maurits, pass. 20 Galloper. Pygmalion, 20 v. Paramaribo n. Curagao. Perna. 18 v. Tarakan n Yokohama. Poseidon, 21 v. Amsterdam n. Georgetown Prins W. v. Oranje, 21 v. Valencia n. R'dam. Rondo, 20 v. Colombo naar Port Soedan. Rossum, 20 v. Casablanca naar Amsterdam. Rijnkerk, 20 te Bombay. Raki, 21 v. Londen te Amsterdam. Ruys. 21 v. Nagoya naar Osaka Iteyniersz, 20 v. Tj. Priok n. Semarang. Roepat, 20 300 in W. Colombo. Rem pang, 19 van Makassar. Radja, 22 Semarang verwacht. Riouw, 21 v. Tj. Priok n. Cheribon. Singkep, 20 van Soerabaja. Stad Maastricht, 21 v. R'dam te Genua. Sibajak, 27 16 u. v. R'dam vla Willemstad naar Wellington. Sliedreeht, 18 v. Kaapstad op La Plata. Stad Almaar, 22 12 u. v Newport News te Rotterdam verwacht Salland, 20 140 m. N. ten W. St. Paulsrock. Scherpendrecht. pass. 20 ten Z. Kreta. Stad Breda, van Emden te Narvik. Stad Schiedam, pass 20 Burlings. Stad Vlaardingen, 20 150 m. W. Trondheim. Stanvac Pendopo, 20 in Str. Riouw. Swartenhondt, 21 te Menado verwacht. Sianvac Djirak, 18 te Singapore. Sunetta, pass. 20 Abrolhos. Salatiga, 20 v. Pac.kust te Soerabaja. Sarpedon, 21 v. Grenada naar Amsterdam. Samarinda, 22 Penang verwacht. Schledajk, 22 van New York te'Tj. Priok. Straat Makassar, 22 te East London. Straat Malakka, 21 v. Mombassa n. Dar es Salaam. Tallsse, 18 v. Amsterdam te T.i Priok. Teucer, 17 v. Lake Charles n. New York, Tarakan, 29 dwars Port Soedan. Tiberius, 20 v. New Orleans te La Guaira. Tjimenteng, 20 50 m. Z. Amsterdam eil, Tosari, 20 dwars Bone. Tasman, 18 van Hongkong naar Kobe. Teiamon, 20 te Maracaïbo. Tjiwangi, 18 v. Singapore te Hongkong. Trajanus, 18 v. Port au Prince n New Orleans Tamo, 21 v. R'dam n. Monte Idei. Tegelberg, 19 te Singapore. Tjibesar, 20 te Mombassa. Tawali, 21 te Semarang. Utrecht, 21 te Colombo. Veendam, pass. 20 Scilly's n Southampton. Willemstad, 20 v. Maracaïbo n. Pto Limon Waterman, 21 480 m. ZO. Southcape. Winsum, pass. 20 Finisterre. Woensdrecht, 20 180 m. N. Crooked eil; Wieldrecht. 21 rede Durban. Willem Ruys, 21 v. Singapore n. Belawan. IJsel, pass. 20 Finisterre Zuiderkruis, 21 van Kaapstad te Amsterdam. Zijpenberg. 20 40 m. Z.ZW. Burlings Schepen met passagiers, emigrerenden en repatriërenden. Aldabi, vertr. verm. 10 Jan v. R'dam naar Buenos Aires. Alhena, verm. 27 v. Buenos Aires n. R'dam. Alnati, 24 Rio de Janeiro verwacht. Bonaire. 22 v. Georgetown te Amsterdam Boskoop, 24 Madeira verwacht. Cottica, 25 Georgetown venvacht. Groote Beer, Amsterdam verbouwen. Indrapoera, verm. 2 Jan. v. R'dam n. Soerabaja Joh. v Oldenbamevelt, verm. 23 Jan. v. A'dam naar Sydney. Noordam, vertr. 22 12 u. van New York naar Rotterdam. Nieuw Amsterdam, Rotterdam Survey Oranje verm. 28 v. A'dam n. Tj Priok. Oranjestad, vertr. 27 v. A'dam n." Cristobal Rijndam, verm. 21 v. New York n Nassau, Port au Prince naar Havana Sibajak, verm. 27 v. R'dam n.' Wellington via Panamakanaal. Tjiluwah. 20 v. R'dam te Hongkong. Veendam. 22 R'dam verwacht Waterman. 24 v. Sydney te Holland!a verw Westerdam vertr. 22 ca. 14 u. v. R'dam naar New York. Willem Ruys, 22 Belawan 10 Jan. R'dam verw Willemstad, 22 Pio Limon verwacht. Zuiderkruis, vertr. 21 Jan v. Amsterdam en 23 Jan. van Rotterdam n, Halifax.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9