Ballets Jooss: bekoorlijke en geraffineerde theaterkunst Wereldnieuws Voorspoedig 1952 A. MOLENDIJK Dameskapper Rcclamc De radio geeft Dinsdag De radio geeft Woensdag Twee gewonden bij brand in Zaandam Congres van de P.v.d.A. en het Europese leger PANDA'S HEREN-LEVEN MAANDAG 31 DECEMBER 1951 I Oproep tot moord door Egyptisch blad Heringa Wathrich Televisie Demonstraties Behoud van Hemonyklok in Uitgeest niet zeker Oliemaatschappijen zouden kartels vormen Opvarenden „Flying Enterprise" gered Bezorgdheid over spionnage in V.S. Verwarde geruchten over Duitse burgerluchtvaart Met ingang van heden houdt de „Economie Cooperation Administration(E.C.A.), die ingevolge de Amerikaanse wet op hulpverlening aan het buitenland van 1948 met de uitvoering van het Marshall-Plan belast is geweest, op te bestaan. Haar werk zal worden voortgezet door het „Mutual Security Agency" (M.S.A.; dat is: Bureau voor Wederzijdse Beveiliging)dat door het Congres van de Verenigde Staten in het leven is geroepen ter regeling van de Amerikaanse bijdrage voor de gemeenschappelijke defensie en economie. Clarence E. Hunter,het hoofd van het „Mutual Security Agency" voor ons land, maakt hier met een symbolische handeling het einde van de „E.C.A." en het in werking treden van het „M.S.A." bekend. Vóór de bevestiging van deze nieuwe plaat sierde het naambord van de E.C.A. de voorgevel van het kantoor aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag. Het linkse Egyptische blad „Al Gom- hour al Misry" heeft een beloning van duizend Egyptische ponden (9700 gulden) uitgeloofd voor het Egyptische commando, die de Britse bevelhebber in de kanaal- zóne, generaal Sir George Erskine, om het leven brengt. Tevens stelt het blad 100 Egyptische ponden beschikbaar voor ieder die een Brits officier om het leven brengt. Het blad beroemt zich erop „de volks campagne tegen de dieven in de kanaal- zóne te hebben geleid en de heldhaftige commando's, die iedere dag namens het Egyptische volk vele officieren en andere militairen doden, te hebben aangemoe digd". ADVERTENTIE voor ff Del- 1=5510 Adviezen Ontwerpen Uitvoering HILVERSUM I, 402 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 OrgeL 9.00 Morgenwijding. 9.40 Voordracht met muziek. 10.00 Orkest. 10.45 vandaag begint 't lèvën op nieuw, causerie. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Politiekapel. 12.30 Groeten van zee varenden en platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Me- tropole-orkest. 13.45 Buitenlands overzicht. 14.00 Orkest en solisten. 15.05 Wat gebeurde er met de smeden?, klankbeeld. 15.30 Platen. 16.00 Reportage van Amsterdam op Nieuw jaarsmiddag. 17.00 Dansmuziek. 17.30 Sport. 17.45 Groeten van zeevarenden en platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Nieuwjaars wensen, 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerde muziek. 21.15 De ring, hoorspel. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 Groeten van zeevarenden en platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 HL 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Harmonie-orkest. 10.00 Gereformeerde kerkdienst. 11.30 Platen. 12.00 Koorzang. 12.15 Concert. 12.45 Een nieuw jaar, causerie. 13.00 Nieuws. 13.10 Platen. 13.45 Koor, kamerorkest en solisten. 16.10 Nieuwjaarsviering in oude tijden. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Piano. 17.30 Groeten van zee varenden en militairen in Oost en West. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Pla ten. 19.00 Groeten van emigranten. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Pla ten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 De bruiloft van Kloris en Roosje. 21.30 Viool, cello en piano. 22.10 Kamerorkest en solist. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma; 20.1521.45 „De bruiloft van Kloris en Roosje, een Larense boerenbruiloft; Weerkaart; Soirée dansante. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33—12.38 Voor het platte land. 12.55 Kalender 13.00 Nieuws. 13.15 Pianotrio. 13.40 Orgel en bariton. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Promenade-orkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Cello en piano. 15.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Scheppend werk voor militairen, reportage. 18.30 Actua liteiten of platen. 18.40 Platen. 19.00 Werk loosheid en werkgelegenheid, causerie. 19.15 Pianoduo. 19.30 Maandkroniek 19.35 Van alle dag. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Orkest en solist. 20.50 Sollicitanten, hoorspel. 21.40 Volksdansen. 22.10 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.25 Octet. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Literair- en muziek programma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amuse mentsmuziek.. 13.50 Regeringsuitzending: Wij slaan op de tong-tong. 14.00 Mariniers- kapel. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamermu ziek. 15.30 Platen. 15.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Orgel. 19.00 Chris telijk Verenigingsleven. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familiecompetitie. 20.20 Philharmonisch orkest, koor en kamer koor. 21.30 Intern, samenwerking: Luxe of noodzaak, causerie. 21.50 Piano. 22.05 Amuse mentsmuziek. 22.30 Internationaal Evange lisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie. 23.35— 24.00 Platen. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en .Vrijdagsavonds na afspraak PANDA, dat veelgeplaagde, eerlijke, trouwe kereltje heeft ons gevraagd zijn allerbeste wensen voor 1952 ook aan de lezers en lezeressen van acht (en daaronder) tot tachtig (en daarboven) over te brengen. Wij doen dat graag en zeggen namens u allen tegen Panda: Jij ook het allerbeste, ventje, en hou je taai! Blijf die je benit, ons aller vriend, welke moeilijkheden en zorgen je ook nog zullen belagen. Wij zullen in elk geval ten volle met je meeleven en beseffen cDat je altijd het goede zoekt. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft enkèle weken geleden bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer onder meer gezegd, dat de oude Hemonyklok in Uitgeest voor Neder land behouden moet blijven. Blijkbaar in antwoord hierop is Zondagmorgen tijdens de kerkdienst in de Ned. Hervormde Kerk te Uitgeest van de kansel af medegedeeld, dat de verkoop en de uitvoer naar Amerika van de Hemonyklok niet verboden is. In het college van kerkvoogden is een meer derheid voor de verkoop van de klok, ten zij de restauratie van de voormalige pasto rie tot jeugdhuis op andere wijze gefinan cierd kan worden. De poging om door een geldinzameling de nodige gelden voor de restauratie te vinden en daardoor de ver koop van de klok te voorkomen heeft tot nu toe slechts drieduizend gulden opge leverd. Wordt de klok verkocht, dan zullen de gestorte bedragen terugbetaald worden. Inmiddels vernamen wij van ds. Boer lage, de Uitgeester predikant, dat er een redelijke hoop bestaat op het behoud van de klok. De inzameling komt naar zijn zeg gen nu op gahg en er zal een „reclame campagne" worden begonnen. Enkele grote instanties onderzoeken thans in hoeverre zij hun financiële medewerking kunnen verlenen; het lijkt niet onmogelijk dat de nu nog ontbrekende 9000,kan worden verkregen. „Wij zien zeer goed in, dat als wij in de eerstkomende maanden de pastorie niet kunnen restaureren de uitvoering daarvan ongeveer 20 jaar moet wachten, omdat het uitbreidingsplan voor Uitgeest niet in overeenstemming is met deze restauratie". WASHINGTON (Reuter). Elmer Patman, die voor de commissies voor de kleine ondernemingen van het Amerikaan se Congres als waarnemer het in Mei te Den Haag gehouden wereld-oliecongres heeft bijgewoond, beweert, dat er in Europa met behulp van ECA-gelden olieraffinade rijen worden gebouwd door maatschap pijen, die plannen voor kartelvorming koesteren, welke wellicht zullen leiden tot de ondergang van Amerika's onafhankelijke olie-industrie. In het rapport van zijn bevindingen, dat hij heeft uitgebracht, deelt hij mede op het congres te Den Haag tot de overtuiging te zijn gekomen, dat vijf grote oliemaat schappijen de Anglo-Iranian, de Shell, de Standard Oil of New Jersey, de.Caltex en de Gulf Oil het plan hebben om de vrije concurrentie in de olie-industrie uit te schakelen. Het olie-congres te Den Haag was volgens Patman een dekmantel voor de activiteiten van deze maatschappij, die het voornemen zouden hebben de Verenig de Staten afhankelijk te maken van olie- invoer. Volgens Patman worden de maat schappijen bij hun plannen voor kartel vorming gesteund door regeringsdeparte menten der Verenigde Staten. Nu ik na de voorstelling van gister middag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage alle zes de nieuwe werken heb gezien, die Kurt Jooss voor zijn grote tournée door ons land uit Essen heeft meegebracht, kan ik mij nog positiever uitdrukken dan in mijn vorige beschouwing. Geconstateerd moet namelijk worden dat de vernieuwing ge vonden hebbende en aanvankelijk een voor beeld gevende „moderne" dansrichting door het „klassieke" ballet niet alleen is inge haald, maar zelfs ver voorbij gestreefd. Speciaal in de zettingen van de tweede choreograaf, Hans Züllig, is het zich niet verheffen op de teenspits onbegrijpelijk. Bij een sterkere gebondenheid aan techni sche regels, aan de tot beperking dwingen de en mede daardoor tot verheviging lei dende conventies, zou men zinrijkere effec ten teweeg kunnen brengen dan thans ge schiedt. Jooss zal zich moeten gaan reali seren dat de eens door hem gestelde idealen heden ten dage op het destijds door hem de rug toegekeerde terrein dichter dan door zijn eigen streven worden benaderd en dat hij zelf niets anders bezig is te doen dan zich in een doodlopende straat op en neer te bewegen. Tenzij hij thema's mocht we ten te vinden, waarbij een gedachte of liever gezegd een denkwijze de vorm bepaalt, zoals bij zijn onmiskenbare mees terwerk „De groene tafel". Hans Züllig echter betreedt zonder re serve het rijk der pure verbeelding. Zijn in 1945 in Engeland ontworpen „Le Bosquet" op muziek van Rameau, door de befaamde Doris Zinkeisen voortreffelijk in Watteau- stijl gekleed, vormde voor mij het hoogte punt van het programma. De duetten zijn doorgaans heel mooi door de harmonisch vloeiende lijnen, evenals enkele groeperin gen, bij voorbeeld bij de entree van de door Noëlle de Mosa gevoelig gedanste dame in het groen. Maar juist hier voelt de toeschouwer de tekortkomingen van de ge volgde stijl het meest, want men haalt door de verkleefdheid aan de aarde geen moment de uiterst beheerste sierlijkheid en verfijning van die periode, waarin de elevatie trouwens in ere begon te komen. Züllig maakt inderdaad enkele entrechats en tilt zijn partner een paar keer van de grond, doch voorlopig nog met een ave rechtse uitwerking. De gratie van deze ver leden tijd kan men trouwens nog slechts suggegeren en niet nabootsen. En daar voor heeft men een anachronisme als het zich verheffen op de pointes nodig. Boven dien: wat betreft de zuiver lyrische passa ges brengt de logica van het theater mee dat de verlenging van het lichaam met en kele centimeters de zo gewilde expressivi teit verhoogt! De „Fantasie" van Züllig op muziek van Schubert is verder in de aanloop blijven steken. Hier deed het dansen mij soms denken aan het vroeger zo dikwijls in de bioscopen ter illustratie van een liedje ver toonde springen van een wit kringetje op een notenbalk. Overigens is dit een luister rijke compositie met een gave wisselwer king tussen ensemble en solisten, licht en liefelijk van stemming, met een tikje me lancholie. Het „Bal in oud-Wenen" van Jooss bevat talrijke herinneringen aan zijn vroegere „Feest op het kasteel" (Com pany at the manor) en ook enkele aardige nieuwe vondsten, doch de beminnelijke zwierigheid is wat langdradig uitgespon nen. Het dansspel „Colombinade" bekoort in de eerste plaats door de tintelende mu ziek, een klaterende potpourri van walsen van Strauss en moderne rhythmen, getoon zet door Aleida Montijn, die een speelse Noëlle de Mosa en Hans Züllig in „Dithyrambus" van Jooss zin geeft aan het vertoonde divertissement. Het door Kurt Jooss onder de blauwe hemel van Chili op gedeelten uit het orato rium „Salomo" van Handel gezette ballet „Dithyrambus" werd vooral gekenmerkt door een buitengewoon heldere verteltrant. Het is een loflied op de vitaliteit van de jeugd, die de verrukkingen der zuivere liefde smaakt en de kracht weet te vinden om de diepste ontgoocheling te boven te komen. Wat het dansen aangaat is de titel echter niet gelukkig gekozen, want het ge heel doet meer arcadisch dan bacchantisch aan, zonder dat dit overigens een belemme ring voor de waardering behoeft op te le veren. Noëlle le Mosa en Rolf Alexander waren hierin de uitblinkers, maar ook Beatrijs Vitringa deed zich als een prima Daar gaan dan u en u en u en hij en jij en ikke Weer samen in het (volgens de kalender) nieuwe jaar, Wij krijgen allen ongetwijfeld weer veel zorg te slikken, Dat is, bij al wat duister blijft, althans volkomen klaar. Vanavond komt opnieuw het ogenblik van 't ogen blikken, 't Moment der ronde-tafel wensen: nou hoor, alle goeds, De handdruk en de zoen, terwijl de ogen even prikken, Door werking van het sentiment en volheid des gemoeds. De klok gaat onverstoorbaar voort met prille nieuwjaarstikken, Door hapjes en door slokjes der familie begeleid, En iemand zegt: met frisse moed, het zal misschien wel schikken, Pas zeven jaar geleden was 't een heel wat erger tijd. Ik wens voor u en u en u en jou en hem en ikke, Dat ons het goede vreugd brengt en het kwade wordt bespaard, De taak zal niet eenvoudig wegen, maar we zijnverdikke Elk voor zichzelf en met elkander toch de zege waard. P. GASUS. OOD3GOOOOOOOGOOOOOOGGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOU Een felle brand heeft vanmorgen binnen een half uur tijds de woning van de familie Huisman aan de Hogendijk te Zaandam in de as gelegd. Een petroleumtoestel, dat te dicht bij een brandend gascomfoor stond, heeft de brand veroorzaakt. Het vuur greep in het houten huisje zo snel om zich heen, dat niets ge red kon worden. De heer en mevrouw Huis man-Bakker werden met brandwonden overdekt naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Een voorbijganger, de heer C. Plekker, slaagde er in het 9-jarig zoontje, dat zich bij het uitbreken van de brand in de kamer bevond, te redden. Hij moest een deur for ceren en wist het knaapje naar buiten te brengen. De ouders waren dermate over stuur, dat zij zelf niet bij machte waren hun kind in veiligheid te brengen. Het Britse schip Sherborne heeft geseind dat het Amerikaanse transportschip „Gene ral Greely" de rest van de pasagiers en bemanning van de „Flying Enterprise" aan boord heeft genomen. Het laatste schip werd op de Atlantische Oceaan door een orkaan in een kritieke toestand gebracht. Het maakte 60 graden slagzij. Kapitein Carlsen van het in nood ver kerende schip heeft te kennen gegeven al leen aan boord te zullen blijven tot een sleepboot is gearriveerd. Hij zond zijn dank aan alle schepen die aan het reddingswerk hebben deelgenomen. De „Flying Enterprise" maakt thans een slagzij van 60 tot 80 graden over bakboord. Er bevonden zich toen nog 37 man aan boord. De „Southland" meldde, dat de positie van de „Flying Enterprise" steeds kritieker werd. soliste kennen. Het zijn echter steeds de ensembles die de hoogste waardering ver dienen, dank zij een voorbeeldige team geest. Bijzonder geslaagd was de contrast werking in het fragment „De eenzame". Men kan over de opvattingen van Kurt Jooss van mening verschillen, maar ieder een zal moeten erkennen dat hij een to neelkunstenaar van groot formaat is: een tovenaar met licht, een vindingrijk en bijna steeds doeltreffend metteur-en-scène met evenveel raffinement als goede smaak. Wat hij te bieden heeft is danstheater. Het is vurig te hopen dat hij in het meer en meer betreden domein van het sprookjesachtige zijn vooroordeel tegen de klassieke techniek opzij zal weten te zetten. Want het meest representatief voor zijn eigen stijl is nog steeds het expressionistische „Wereldstad" uit 1926 en dat is veel meer dan een kwart eeuw verouderd! Hetgeen niet wegneemt dat deze charleston-parade subliem wordt uitgevoerd. DAVID KONING WASHINGTON (Reuter) De commis sie voor bestrijding van on-Amerikaans optreden van het Huis van Afgevaardigden heeft verzocht, dat krachtige maatregelen zullen worden genomen om paal en perk te stellen aan de Russische spionnage in de Verenigde Staten. De commissie stelt voor dat ook in vredestijd spipnnage ten behoeve van een buitenlandse mogendheid met de dood bestraft kan worden. In een overzicht van de ondergrondse Russische bedrijvigheid in de V.S. in de afgelopen dertig jaar zegt de commissie, dat „in een schrikaanjagend groot percen tage van de sinds 1919 in de Verenigde Staten ontdekte gevallen van spionnage geen strafrechterlijke vervolging is inge steld". Het rapport der commissie is gepubli ceerd onder de titel „De schandelijke ja ren". Er wordt in voorgesteld dat een com missie van tien, waarin zowel leden van het Huis van Afgevaardigden als senatoren zitting zullen hebben, zal worden ingesteld. Deze commissie zou tot taak moeten krij gen de met spionnage samenhangende vraagstukken te bestuderen en wets-ont- werpen moeten opstellen, die het land af doende zullen beschermen. Op het plancongres van de Partij van de Arbeid in Amsterdam heeft minister president dr. Drees enige opmerkingen ge maakt over de vraagstukken betreffende de vorming van een Europees leger, zulks naar aanleiding van hetgeen de Tweede Kamerleden G. Ruygers en mr. M. van der Goes van Naters hierover hadden gezegd Zij hadden de regering traagheid verweten bij haar beslissingen. Dr. Drees betoogde onder meer dat men beslissingen ten aan zien van het Europese leger in handen van één man wilde leggen en niet zoals bij het plan-Schuman, een bovennationaal college van zes personen wil vormen. Een éénhoof dige instantie, zo zei dr. Drees, zou in strijd zijn met de Grondwet. Maar aldus dr. Drees, volgens 't verslag in de Volkskrant, wij zijn bereid die Grondwet te wijzigen. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan dat onze regering dus van oor deel is dat de oorspronkelijke opzet van het plan-Pleven onverenigbaar te achten valt met de bestaande Grondwetsbepalin gen. Die opzet heeft intussen reeds enige wijzigingen ondergaan. Bij de, voorberei ding van de Grondwetsherziening is onder meer een nieuw artikel ontworpen, waar door aan volkenrechtelijke organisaties be voegdheden tot wetgeving, bestuur en rechtspraak opgedragen kunnen worden. Denkbaar is dat als dit artikel rechts kracht zou bezitten er geen bezwaar meer zou bestaan tegen onze toetreding tot een overeenkomst inzake een Europees leger. Intussen koestert men hieromtrent toch nog wel enige twijfel met het oog op de defensie. Daarom heeft de regering over dit vraagstuk advies verzocht aan de staats commissie voor de Grondwetsherziening. In parlementaire kringen wist men echter te vertellen dat deze commissie van oordeel zou zijn, dat het in dit stadium niet op haar weg ligt zulk een advies uit te bren gen en dat volgens haar de regering zelf, als straks de tekst van een overeenkomst inzake een Europees leger vaststaat, haar eigen standpunt heeft te bepalen. JoRIS GOEDBLOED ja, Joris ook verzocht ons u heil en zegen te wen sen in het komende jaar. Moeten wij nu geloven dat dat ernstig gemeend is? Weten wij niet langzamerhand wel, dat Joris alleen zijn eigen heil zoekt, waar bij hij de meest afkeurenswaardige middelen niet schuwt en dan nog wel ten koste van ons vriendje Panda, dat hij zo graag huichelachtig ook zijn vriendje noemt? Rare vriend schap. Wij laten ons niet meer zo licht verleiden of vertederen door die zwie righeid met zijn hoed, zijn wandelstok, zijn sigaret-in--pijp je. Wij brengen zijn wens over, maar willen verder weieens zien, hoe hij zich in het nieuwe jaar zal gedragen. Eerlijk gezegd, wij hebben weinig hoop en ons wederwoord is in zijn geval dus alleen: Beterschap, Joris! 4. De wonderlijke voorbijganger, die door Panda was aangeklampt, nam met een trage beweging vol onuitsprekelijke droef geestigheid zijn monocle uit de oogholte, terwijl hij sprak: „Het leven is onuitspre kelijk vervelend, vindt ge niet, hah? Het vermoeit mij buitenmaete!" „Ach kom, waarde heer", riep Panda opgewekt. „Zo heb ik er ook wel eens over gedacht! Nog maar kort geleden dacht ik er zo over! Maar wanneer je dan eens om je heen kijkt, dan vind je altijd wel afleiding! Kijk nu bijvoorbeeld eens naar die kranige werklieden daar, die hun levensgevaarlijk karwei verrichten! Is dat niet boeiend? Prachtig, zoals ze die kolossale ballon we ten te hanteren zonder hem te laten val len!" „Ach!", zei de verveelde heer ver baasd. „Denkt ge dat waarlijk, hah? Ach! Hm! Maer alles is nog vervelender dan ge denktik wed met u, dat die ballon binnen de minuut naer beneden valt, zeg! Wedden? Hah? Gewoon even wedden om vijfhonderd ducatendat houdt de ver veling een ogenblik weg, hah?" „Wedden! Vijfhonderd ducaten! Zoiets heb ik nog nooit gedaan.stotterde Panda aarze lend. Post. Meer dan zes millioen woorden,waar in het werk van de eerste zes weken van de Algemene Vergadering van de UNO te Parijs werd beschreven, zijn thans door journalisten verstuurd. De postdienst van het Palais de Chaillot verwerkte ongeveer een millioen bin- nenkomende en uitgaande brieven en pakketten. Invitatie. Zaterdag heeft de Joegoslavische minister van Binnenlandse Zaken, Ran- kovitsj, in de Nationale Vei-gadering allé Joegoslavische ontheemden (in totaal 50.000) met uitzondering van de oor- logsmisdadigers, uitgenodigd naar Joe. goslavië terug te keren. Pontecorvo. De sinds October 1950 ver. dwenen Britse atoomgeleei-de Bruno Pontecorvo heeft volgens een bericht van de nationalistische Chinese pers rijke uraniumvelden ontdekt in de pro. vincie Sinkiang. Hij werd vergezeld door de bekwaamste geoloog van China dr. Wong Wen How. Crisis. Het debat in de Franse Nationale Vergadering over de belastingen en be. zuinigingen voor 1952, dat Zaterdag zou beginnen, is als gevolg van de oppositie onder regeringsaanhangers uitgesteld. Een nieuwe datum voor de debatten is niet vastgesteld. Waarnemers vrezen dat begin Januari een nieuwe kabinets^ crisis zal ontstaan, tenzij premier Ple ven een verzoening tussen de inflatio- nistische politiek van de socialisten en de deflationistische politiek der radica len en conservatieven weet te bereiken. Gratie. Het Oostenrijkse ministerie van Justitie heeft medegedeeld, dat alle po- litieke gevangenen in het land thans gratie hebben gekregen. Slechts 158 van degenen, die door volksgerechtshoven als nazi-aanhangers veroordeeld waren bevinden zich nog in de gevangenis^ maar alleen, omdat zij ook gewone mis.! daden begaan hebben, aldus de mede deling. Concurrentie. Van de zijde van het Bel gische ministerie van Economische Za ken wordt vernomen, dat er sprake van is de belasting op sigaren te verlagen met het doel de nationale productie te bevorderen en de Belgische sigarenin- dustrie in staat te stellen het hoofd te bieden aan de Nederlandse concurren tie. Hervorming. Het nieuwsagentschap Tan- joeg maakt bekend, dat de Nationale Vergadering van Joegoslavië enige eco- nomische wetten heeft goedgekeurd, die hoofdzakelijk strekken tot reorganisatie van de leiding der planeconomie.Krach. tens deze wetten zal de staat niet lan ger de economische plannen in détails regelen, doch uitsluitend de algemene richtlijnen voor de productie en distri butie aangeven. De economische onder, nemingen zullen volledige autonomie genieten voor wat betreft het volume van haar productie en het gebruik van de middelen, waarover zij beschikken, Slag. In een Zaterdagavond te Saigon door het Franse opperbevel uitgegeven com muniqué wordt gezegd, dat in de loop van de „slag om de zwarte rivier" de Vietminh-opstandelingen vijf duizend doden en evenveel gewonden verloren hebben. Bovendien hebben de Frans- Vietnamese strijdkrachten ruim duizend gevangenen gemaakt en vele wapens buitgemaakt. Volgens het communiqué zijn de twee beste divisies van de Viet- minh „grondig gedesorganiseerd". Vergissing. De vier Amerikaanse vliegers, die door de Hongaarse autoriteiten, na betaling van een grote boete door de Amerikaanse regering, op vrije voeten zijn gesteld, zijn Zaterdag in Erding, in Beieren, aangekomen, waar zij mede delingen op een persconferentie hebben gedaan. De vliegers zeiden, dat zij het Hongaarse luchtruim geheel onopzette- lijk hadden geschonden.Toen hun vlieg, tuig opdracht tot landen kreeg, meen den zij dit op Joegoslavisch gebied te zullen doen. Eerst op de begane grond bemerkten zij, toen zij werden gear resteerd, hun vergissing. De vliegers verklaarden wel zeer veel ondervraagd te zijn, doch zij hadden geen klachten over behandeling. Bommenwerper. De Amerikaanse lucht macht heeft Zaterdag de eerste foto van de reusachtige „B-52" bommenwerper, uitgerust met acht straalmotoren, voor publicatie vrij gegeven. Dit „vliegende fort van de stratosfeer" is thans gereed voor het maken van een proefvlucht. Het toestel weegt ongeveer 160.000 kilogram. Electriciteit. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft meegedeeld, dat Amerikaanse geleerden er voor de eerste maal in zijn geslaagd door mid del van atoomenergie electrische energie op te wekken. De commissie verklaarde, dat de proef nog niet ten doel had aan te tonen, dat het mogelijk is op econo misch doelmatige wijze atoomenergie te gebruiken voor het opwekken van elec- trisch vermogen. ADVERTENTIE Santpoorterplein 1 - Telefoon 19706 p.f. BONN (DPA). Persberichten over de aanstaande oprichting van een West-Duitse luchtvaartmaatschappij komen niet overeen met de feiten, zo is Zondag van bevoegde zijde van het West-Duitse ministerie van verkeer te Bonn verklaard. Volgens de be wuste berichten zou de Duitse maatschap pij 51 procent van het aandelenkapitaal ten bedrage van 100 millioen mark in bezit hebben. De KLM zou bereid zijn vliegtui gen ter beschikking te stellen en Duitse piloten op te leiden. In Bonn is verklaard, dat van een dergelijke bereidheid van de KLM niets bekend is en dat soortgelijke onderhandelingen met geen enkele buiten landse luchtvaartmaatschappij zijn ge houden. Het West-Duitse ministerie van verkeer is van mening, dat berichten als bovengenoemd zeer veel afbreuk kunnen doen aan de betrekkingen met buitenland se luchtvaartkringen en eveneens aan de huidige onderhandelingen met de geallieer den. Van de zijde van de KLM verklaarde men niets van een en ander af te weten,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2