Extra koopjes M Het verschiet van Europa 1922-1952en altijd de beste sigaret voor Uw gezondheid! IN DE WERELDPOLITIEK A"Hoe is het ontstaand „De Passiebloem" van Benavente Matige opvoering van sterk speelstuk Noodlottig spel met twee granaten 3 in onze Opruiming 10% korfing Agenda voor Haarlem Geen ziekenfondsbijdrage meer voor brilleglazen Ir. G. F. H. Houben overleden Geschenk van Nederland aan Amerika Verhoging van de ziekenfondspremie Op 1 Augustus 114.000 vrachtauto's in ons land Zeventienjarige jongen omgekomen Praedicaat Koninklijke voor Natuurkundige Vereniging Economische hulp voor Nederland Hard gelag voor wereldreiziger Dit woord: JANUARI J Alleen maar een datum Baby viel uit raam MAANDAG 31 DECEMBER 1951 Verscheidene Nederlandse recensenten hebben in hun critieken het Zaterdag ook in de Haarlemse Schouwburg vertoonde drama „De Passiebloem" van de Nobel prijswinnaar Jacinito Benavente y Martinez met een vrij onbegrijpelijk voorkomende minachting behandeld. Nu wil ik hier tegenover geenszins beweren dat „La Mal- querida" (zoals de oorspronkelijke titel luidt) een zeldzaam meesterwerk zou zijn. Integendeel. Er is maar weinig intellectu eel snobisme voor nodtig om het een ver ouderde draak te noemen. Doch wie wer kelijk houdt van toneel en het dus zui ver ziet als een theaterkunst, ook als er letterkundige middelen worden gebruikt, zal niet de minste moeite hebben zich voor de grote verdiensten ervan open te stellen. Want in dit stuk heersen sterke hartstoch ten, die de personen in onvermijdelijke situaties brengen, waarin zij gedwongen zijn zich volledig uit te spreken. Driewerf helaas echter is dat in het tegenwoordige répertoire geen mode meer. En al-s het pu bliek zich dit keer niet heeft laten mee slepen en overtuigen, dan komt zulks ge deeltelijk doordat onze acteurs het zoge naamde karakterspelen bij gebrek aan voldoende gelegenheid beginnen te ver leren. Behalve door ,,De Passiebloem" is Bena vente voornamelijk bekend geworden door zijn fantasie in de trant van de commedia dell'arte onder de titel „De kringloop der belangen". Men heeft, hem wei eens de mo derne Lope de Vega genoemd, want hij schreef, behalve poëzie en filosofische op stellen, meer dan 150 stukken (en niet 90, zoals in het programma staat in zo goed als alle genres. Hij geniet in zijn vaderland een soortgelijke populariteit als zijn grote voorganger: toen vier jaar geleden in Ma drid de première van zijn laatste opus werd gegeven, droeg het publiek de grijze auteur in 1866 aanschouwde hij het levenslicht! op de schouders in triomftocht naar zijn woning. Zijn vooral in artistiek opzicht vruchtbaarste periode viel samen met de bloeitijd van het naturalisme. In „La Mal- querid'a" (daterend van 1913) kan men ven-der duidelijk de invloed van het des tijds snel in wijdere dan alleen in medische kringen doordringende Freudianisme be speuren, waardoor het geval thans wat overdreven en moedwillig, om niet te zeg gen melodramatisch, aandoet. De handeling voltrekt zich op een boer derij in de Castiliaanse provincie Toledo, in het dialect waarvan de oorspronkelijke tekst werd geschreven. Het voornaamste motief is de aanvankelijk onbewuste liefde Van het meisje Acacia voor haar stiefvader Esteban, die haar zo vurig begeert, dat hij haar toekomstige bruidegom door een be diende laat vermoorden, omdat hij haar in. zijn onmiddellijke omgeving wil houden. De ontwikkeling van dit gegeven mag sen sationeel heten en boeit hoofdzakelijk dooi de steeds verder gaande overwinning van de primitieve driften op conventie en ver standelijk inzicht, totdat d'e ontlading na een nieuwe climax tenslotte catastrofaal is. Wie dit niet meer wenst te aanvaarden, zal toch moeten toegeven dat het stuk uiter mate degelijk is gebouwd en dat de ont hullingen van innerlijke drijfveren door een machtige hand zijn geschied. Over de opvoering Zoals ik reeds liet doorschemeren was het Rotterdamse Toneel, ofschoon men de voorstelling onder regie van Richard Flink niet onverdienstelijk mag noemen, tegen deze zware kluif niet geheel opgewassen. Ko van Dijk die zich onder strakke en doelbewuste leiding in vorige seizoenen als één van onze beste acteurs heeft laten gelden maakte nu als Esteban wel een bijzonder vreemde beurt. Om de één of andere onverklaarbare reden nam hij een ADVERTENTIE Trainingspakken zware kwaliteit voor 3 jaar 4 jaar 5 jaar BABYKEMDJE 5.95 6.45 6.95 0.59 op alle textielgoederen VOOR DE BABY Haarlem - Tel. 14651 Anegang 46 MAANDAG 31 DECEMBER City: „Francis weet 't beter", alle leeft., 7 uur. Frans Hals: „De piratenhoofdman", 14 j„ 7 uur. Minerva (Heemstede): „Holiday in Mexico", alle leeft., 7 uur. Rembrandt: „Vader plukt de nachten", 7 uur. Palace: „Alice in wonderland", 7 uur. (Andere thea ters geen avondvoorstellingen). DINSDAG 1 JANUARI Stadsschouwburg: „In Londen staat een huis" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: Jeugdvoorstelling, alle leeft., 10.30 uur. „Francis weet 't beter", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De doodskop- penvallei", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans- Hals: „De piratenhoofdman", 14 j„ 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vader plukt de vruchten", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alice in wonderland", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): „Holiday in -Mexico", alle leeft., 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. WOENSDAG 2 JANUARI Minerva-Theater: Kinderfilm „De geheim zinnige wildstroper", 2.30 uur. Optreden van de pianist Smeterlin, 8 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Jeugdprogramma, 10.30 uur. „Francis weet 't beter", alle leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De doodskoppenvallei", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De piratenhoofd man", 14 j2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vader plukt de vruchten", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alice in wonder land", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zodanige Italiaanse opera-allure aan, dat men niets meer of mind'er vermoedde dan dat hij plotseling zijn ruige, krampachtige zwijgzaamheid zou verbreken om in zingen uit te barsten. Andrea Domburg voelde heel goed aan, dat bleek speciaal uit haar hooghartige houding, wat er van haar in de rol van Acacia verwacht werd, maar miste toch het vermogen om de voor het opwekken van de incestueuze verhouding benodigde spanning voelbaar te maken. Als echtgenote en moeder trad Charlotte Kohier op. in het begin wat te veel werkend met geforceerde toontjes. Zij was zeker niet de ideale figuur, doch zij gaf enkele buiten gewoon mooie, haast aangrijpende scènes ten beste. Schitterend was zij in het tweede bedrijf waarin men de verdenking ziet groeien tot een zekerheid', die zij tegen beter weten in niet wil aanvaarden. Hel einde, waarin zij zich voor de loop van het geweer van Esteban plaatst, was echter niet provocerend genoeg, want men kreeg niet het besef dat zij haar leven offerde om te voorkomen dat hij haar dochter ooit zou kunnen trouwen In de bijrollen trokken Coba Kelling, Jan van der Linden, Ad Noyons en Eli Blom de aandacht, de laatste evenwel niet in. gunstige zin. DAVID KONING Met ingang van 1 Januari 1952 vervallen de bijdragen van de algemene zieken fondsen voor de zogenaamde kleine kunst middelen, onder andere voor brilleglazen. De bijdrage voor de zeer kostbare contact glazen blijft gehandhaafd. Tot dusverre verleenden de fondsen geen bijdrage voor chirurgische kaak- en aan gezichtsprothesen. Voortaan is het wel mogelijk daarvoor een bijdrage te ver lenen. Gehandhaafd blijven de bijdragen der fondsen voor in het algemeen kostbare kunstmiddelen zoals orthopaedisch schoei sel voor sterke misvormingen, orthopae- dische corsetten, beugels en kunstlede maten. De nieuwe maatregel, welke noodzake lijk is als gevolg van de financiële toestand der ziekenfondsverzekering, levert een be sparing op, welke voor de afdeling ver plichte verzekering op bijna 2.180.000 kan worden geraamd. ADVERTENTIE CHIEF WHIP Te Amersfoort is Zaterdag ir. G. F. H. Houben, nadat hij het woord had gevoerd bij het afscheid van ir. L. Worp, oudste directeur van dé N.V. Bronswerk, plotse ling overleden. De heer Houben was voor zitter van de raad van commissarissen van de N.V. Bronswerk te Amersfoort en com missaris van de Nederlandse fabriek van Bronswerken voorheen Becht en Dyserinck te Amsterdam, directeur van de Vuilaf voermaatschappij (V.A.M.) en directeur van de Rijksdienst voor de Uitvoering der Zuiderzeesteunwet. De Doopsgezinde Gemeente te Zaandam wil de Doopsgezinde kerk aan de Oostzijde als tehuis voor vijftig ouden van dagen in- i richten. Deze zomer heeft de H.O.V. in een critiek stadiumverkeerd, doordat wijziging in de regeling van de regeringssubsidie noodzakelijk bleek. Gelukkig werd er door inspanning van vele krachten een oplossing gevonden om het orkest te behouden. Dat de musici beseffen een uiterst belangrijke post in het culturele leven van Noordholland en zeker in dat van Haarlem in te nemenblijkt mede uit het feit d.a.t zij zich thans uit eigen middelen rokcostuums hebben aangeschaft. Op de foto ziet men het volledige orkest mèt de dirigent Toon Verhey, die er zoveel toe heeft bijgedragen dat het ook uit zuiver artistieke overwegingen niet gemist kan worden. Radiotoespraak van dr. L. G. Kortenhorst Hedenavond zal dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, in de uitzending van de N.C.R.V. en in de uitzending van de A.V.R.u. spreken over het geschenk dat door het Nederlandse volk aan het Ame rikaanse volk zal worden aangeboden ter gelegenheid van het bezoek van de Ko ningin en Prins Bernhard aan de Ver enigde Staten. Voor het jaar 1952 is, zoals gemeld is, het percentage van de ziekenfondspremie verhoogd van 3.6 tot 3.8. Van 1 Januari 1952 af moet op het loon van de werk nemer 1.9 pet. tot ten 'hoogste f 0.26 per dag, f 1.59 per week of f 6.93 per maand als ziekenfondspremie worden ingehouden. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat er op 1 Augus tus 113.993 bedrijfsauto's in Nederland reden. Deze zijn als volgt over de provin cies verdeeld: Groningen 3352; Friesland 3264; Drente 1890; Overijsel 4349; Gelder land 8332; Utrecht 4815; Noordholland 14.733 (w.o. Amsterdam 5550); Zuid- Holland 21.059 (w.o. Rotterdam 5714 en ?s-Gravenhage 3809); Zeeland 2434; Noord- Brabant 8446 en Limburg 4876. Van het totale aantal vrachtauto's is 23 procent vóór de oorlog en 54 procent na de oorlog gefabriceerd. De overige 23 procent dateert uit de oorlogsjaren (dumpmate riaal). Het fabricagejaar 1950 staat met 11.266 vrachtauto's bovenaan. Het aantal vrachtauto's met een Dieselmotor be draagt 2282, dus 2.9 procent van het totaal (in 1950 1.6 procent). Het autobussenpark telt 2846 Dieselbussen (46.2 procent) in 1950 39.4 procent. Het aantal motorrijwielen in ons land bedroeg per 1 Augustus 106.404 (in 1950: 95.299). Onder dit aantal bevinden zich 601 scooters. Van het aantal motorrijwielen is 64 pro cent voor-oorlogs en 36 procent na-oorlogs. De rijwielen met hulpmotor, waarvan er per 1 Augustus 148.000 waren, worden niet tot de motorrijwielen gerekend. Tegelijk met het jaar 1951 verdwijnt vandaag het uitvoeringsorgaan van het Mar- shail-pian, de zogenaamde ECA, uit het dagelijks leven, om plaats te maken voor het M.S.A., bureau voor wederzijdse veiligheid, dat de zorg voor de distributie der Amerikaanse steungelden in Europa zal overnemen. Ofschoon het eigenlijk slechts een kwestie van naamsverandering is, betekent deze overgang in feite het einde van het Marshall-plan, de schepping van een vooruitziend staatsman, die de afge lopen jaren van zulk een overwegende invloed is geweest op de internationale ontwikkelingen en de toestand der Europese landen. Gedurende de periode van het Marshall-plan zijn bijna twaalf milliard dollars als steungeld naar Europa ge vloeid, waarbij dan nog de niet in geld te berekenen resultaten van Europese inspanning zouden moeten worden opgeteld om een overzicht te krijgen van het herstel, dat Europa dank zij de „politiek der grote lijn" van Amerika bereikte. Hoe men ook over de intenties van het Marshall-plan en zijn gevolgen denken moge, zeker is het dat op een moment in de wereldgeschiedenis, in 1948, aan de over zijde van de Oceaan een ver-strekkend en gewichtig besluit werd genomen, dat van grote betekenis was voor het lot van Europa. Een beschouwing der internationale ont wikkelingen gedurende de periode van het Marshall-plan leert, dat de oorspronkelijke opzet van deze gigantische steunregeling aan Europese landen zijn doel niet heeft bereikt. Toen de noodzaak van deze hulp aan de economisch noodlijdende landen duidelijk werd, leek het alsof de door de oorlog ontredderde maatschappelijke huis houdingen van de oude wereld slechts een stoot in de goede richting nodig hadden om Ie komen tot de coördinatie, die voorwaar de was voor de sanering der Europese 'eco nomie als geheel. Marshall heeft meerma len de overtuiging geuit dat het steunver leningsplan zou leiden tot een modernise ring van de Europese samenleving in fede ralistische zin, omdat deze modernisering een consequentie zou zijn van de samen werking die de Europese landen in de Marshall-combinatie zouden hebben te volgen. Deze overtuiging is fout geweest. Er is geen Europese economische eenheid ont staan uit de O.E.E.S., die louter verdrags organisatie is gebleven. Daardoor zijn vele van de twaalf milliard dollars verspild, in ieder geval zonder effect gebleven. Wat wel bereikt werd was een betrekkelijk her stel der afzonderlijke Europese econo mieën, die nochtans op de huiveringwek kende rand van de afgrond bleven wanke len doordat zij in hun isolatie onmachtig bleken zich definitief op hechte basis te vestigen. Engeland Het is niet toevallig, dat de Engelse pre mier Churchill bi^ deze jaarwisseling on derweg is naar de Verenigde Staten met nagenoeg volledige volmachten zijner re gering en in gezelschap van prominenten van zijn kabinet. Het einde van het Marshall-plan betekent voor Engeland al lerminst dat ook een einde gekomen is aan zijn hulpbehoevendheid. Het betekent dat de doeleinden van het oorspronkelijke Marshall-plan niet zijn bereikt en dat Engelands zorgen slechts zijn vermeer derd. Churchill gaat naar Washington om hulp. Militaire hulp in de eerste plaats, doch dat is indirect economische, omdat de defensiekosten de Engelse economie ontwrichten. Engeland kreeg het grootste deel der Marshall-dollars bijna drie milliard dollar en deed er het minst mee met be trekking tot de samenbundeling der Euro pese economieën. Intussen is wel gebleken dat een geïsoleerde en zogenaamd onaf hankelijk gehouden souvereine economie ook met drie milliard dollars niet te sane ren is, want Churchills reis naar Washing ton is niet in de laatste plaats bedoeld om de Amerikanen te bewegen tot een nieuw Marshall-plannetje voor Engeland. De situatie voor de continentale Europese landen is door dit alles zeer gecompliceerd geworden. Zij kunnen Churchill niet langer beschouwen als de Europese woordvoerder in Washington, al heeft hij tevoren over leg gepleegd met de Fransen. De proble men der Europese landen van het vaste land liggen thans voor een groot deel bui ten die van Engeland, dat zich door zijn afwijzende houding tegenover het Schu- man-plan, het Europees leger en de po gingen tot Europese federalisatie buiten de in vage contouren opdoemende Europese gemeenschap heeft geplaatst. Steeds meer tekent zich de midden positie van het Europese continent af, dat als het ware gedwongen wordt voor zich zelf een karakteristiek-continentale koers uit te zetten tussen de Aglo-Amerikaanse en de Oost-Europese belangen-tegenstel- ling. Deze koers heeft al een zij het aar zelend begin gevonden in de tot het continent beperkte steenkool- en staalpool en het theoretische Europese leger, doch het zal ieder duidelijk zijn dat het zwaarte punt van deze eigen houding moet liggen in de economie. Vooral nu de Amerikaanse steun zich uitsluitend op het militaire ter rein gaat bewegen. Een gecoördineerde continentale econo mie, waarvoor een zekere politieke over koepeling onontbeerlijk is wil men niet een mislukking als die der Benelux ris keren is zo voor de hand liggend op dit moment, dat er heel wat verzet voor nodig zal zijn om haar te voorkomen! De koude oorlog tussen Oost en West, gedeeltelijk berustend op de overtuiging dat Europa een zwakke prooi is, kan op die wijze door een Europees initiatief geredu ceerd worden. Zoals de toestand thans is, vormt de economische verdeeldheid der Europese landen olie op het vuur. Een toe nemende bewapening, niet eens federatief geregeld, vormt daarbij evenmin een factor van eigen kracht, doch slechts van groeiend onbehagen. Het moge dan zo zijn dat een onmiddel lijke continentale federatie niet bereikbaar is de argumenten zijn overigens niet erg steekhoudend bij een blik in de toe komst doet zich toch een verschiet open waarop een dergelijke, gehele of gedeelte lijke, federatieve eenheid eenvoudig niet meer weg te denken is. Dat is een van de factoren die van 1952 een verrassend jaar zouden kunnen maken, ondanks de voorzichtigheid en traagheid waarmee de staatslieden zich door de wagen der geschiedenis laten meeslepen. J. L. Het zoeken naar oud metaal» in de Soe- rense bossen, waar de Duitsers tijdens de bezetting een groot munitie-depót hadden, is Zaterdagmiddag de 17-jarige Apeldoorn- se jongen G. M. noodlottig geworden. De jongeman, die er met een 15-jarig vriendje op uit was gegaan, vond twee granaten. Toen hij van enige afstand de ene granaat tegen de andere gooide, ontplofte een der projectielen, waardoor de jongen vrijwel onmiddellijk om het leven kwam. Zijn vriendje werd door de luchtdruk van zijn fiets geslingerd, maar kreeg slechts onbe duidend letsel. Zondag heeft de Mijnopruimingsdienst een onderzoek ingesteld, dat heden is voortgezet. Voorlopig is dit deel van het bos, waar het ongeluk gebeurde, door de politie door middel van waarschuwingsbor den afgezet. Zaterdag vierde de Nederlandse Natuur kundige Vereniging haar gouden jubileum in de Koningszaal van Artis te Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam deelde tijdens de receptie méde, dat de Koningin de jubilerende vereniging het praedicaat Koninklijke had verleend. Prof. dr. T. J. Stomps deelde namens het Thijssefonds en de Heimansstichting mede, dat deze instituten hebben besloten als feestgave aan te bieden de instelling van een Heimans- en Thijsseprijs, groot ƒ300, jaarlijks te verlenen voor enig werk door leken verricht in de geest van de pioniers naar wie de prijs is genoemd. De jubileumgave der leden bestond uit bijna 2500 voor het dr. van Burkom- fonds, dat de financiering van de natuur historische studie beoogt. Na de receptie bezichtigden alle bezoe kers de tentoonstelling „Het land van Heimans en Thijsse" in het zoölogisch museum ingericht. Zaterdagavond hield de jubilerende ver eniging een bijeenkomst in het Instituut voor de Tropen. Prof. dr. D. J. Kuenen en prof. dr. C. P. Baerends hielden voordrach ten over „de biologie in onze moderne sa menleving" en „de betekenis van de veld- biologie". Zondagmiddag hield dr. C. van Rijsinge een voordrac'ht over „De natuurbescher ming als sociaal-biologisch en sociaal- economisch probleem". Dr. H. M. Hirsehfeld, regeringscommis saris voor het economisch en militaire hulpprogramma, heeft in een onderhoud met het A.N.P. over de reorganisatie van de E.C.A. en de instelling van het Bureau voor Wederzijdse "Veiligheid een overzicht gegeven van de economische hulp voor ons land. Inclusief een toezegging, die gedaan werd voor het fiscale jaar 1951-'52, zal het totale cijfer van de Amerikaanse hulp voor Ne derland in de periode van 1 April 1948 tot 30 Juni 1952 965,8 millioen dollar bedra gen. Daarbij moet nog geteld worden de indirecte hulp in Europese valuta's tot een bedrag, dat per saldo 126 millioen dollar groot is. Bij de instelling van de Europese Betalingsunie verkreeg Nederland als de biteur nog een extra hulp van 30 millioen dollar. De K.L.M. Convair PH-TEF had op de 25.000ste retourvlucht Amsterdam-Lon- den Zaterdagmiddag een passagier aan boord die zich in het bijzonder over dit tochtje naar de ivereldstad verheugde. j Zijn paspoort droeg stempels van ste- den in alle werelddelen en visa van verscheidene landen. Het enige stempel l dat nog ontbrak was dat van Londen, de stad die deze wereldreiziger nog nimmer had gezien. Hij kreeg het stem- pel van de douane van Londen Airport, i j maar zijn wens om Londen te zien kon echter niet in vervulling gaan. De tijd tussen de aankomst en het vertrek van jj de Convair was te krap om daarvan een heen- en terugreis over de weg naar de city af te nemen. In één uur en tioin- tig minuten van Amsterdam naar Lon- den (40S km.) gaat tegenwoordig ge- f makkelijk, maar het is niet goed 'moge- j lijk om zonder ongelukken in twee en een half uur van Londen Airport naar i Londen en terug te gaan. Bij de Romeinen begon aanvankelijk het jaar op 1 Maart. Toen was dus Sep tember de zevende maand, October de achtste, November de negende en De cember de tiende. Zij zijn gewoon ge noemd naar de telwoorden septem, octo, nóvem en decern. Later werd Januari de eerste maand, genoemd naar de god Janus, de god van deuren en poorten. Iedere deur, zou men kunnen zeggen, kijkt naar binnen en naar buiten. Daar om werd Janus met twee gezichten af gebeeld. Daarom ook kon oorspronke lijk geen tempel aan hem worden ge wijd, alleen een doorgang. Voorts is Janus de god van elk begin, het begin van het jaar, van de maand, van de dag en van het mensenleven. Men beeldde Janus dan ook af met een sleutel in de hand. Hij opent de toegang tot alles wat nieuw is, dus ook tot het nieuwe jaar. Op 30 December was het overmorgen 1 Januari en over een week 6 Januari. Als men dat van vandaag af berekent schuift alles één dag op, maar in principe blijft het toch wel hetzelfde. Gewoon, net als altijd: vandaag over een week is het 7 Januari en morgen over een week 8 Januari. En morgen de eerste.* Niemand, of althans niet meer mensen dan op andere dagen, wordt een jaar ouder doordat het ene jaar in het andere over gaat. Misschien zijn er zelfs nog wel min der mensen dan anders jarig op Oudejaars dag en Nieuwjaarsdag dan alle andere dagen van het jaar. Ik ken tenminste nie mand, die op een van die twee dagen ge boren is. Er zijn vele verjaardagen in kennissen- en familiekring, maar niemand viert zoiets op een van die dagen. Dat schijnt weinig voor te komen. U behoeft mij niet te schrijven als wel op 31 De cember of 1 Januari jarig bent. Ik neem het graag aan, maar het komt toch weinig voor. Die overgang van '51 op '52 bezorgt niemand speciale verrassingen. Menigeen krijgt opslag, maar dat gebeurt ook op andere eerste dagen van maanden. Mis schien wordt iemand gepromoveerd of iets in die geest. Het kan, maar er is verder niks bijzonders aan. En bovendien pluk ken die mensen daar toch nog niet in de Oudejaarsnacht de vruchten van. Er komt geen Sinterklaas en geen Kerst man bij kijken. Cadeautjes? Ho maar, dat is er niet bij op de dag, waarop het ene jaar het andere wordt. Er zijn oliebollen, maar vele mensen beschouwen het mis schien wel terecht als een soort natio nale autosuggestie, dat oliebollen lekker zouden zijn. Het is een soort plicht gewor den, op Oudejaarsavond oliebollen te eten en te doen alsof men ze lekker vindt. De meeste mensen prefereren een haring, of een bitterbal of een Russisch slaatje. En van bisschopswijn zouden zij liever afzien. Zij hebben liever coco cola of iets harti- gers, maar op Oudejaarsavond hoort dat nou eenmaal niet. Dus: alle moed bijeen, vrienden, en met een opgeruimd gezicht de neus in de oliebollen en de bisschops wijn, die wij met Sint Nicolaas verguisd hebben. Begin Mei slaan wij vrolijk het zoontje van de buurman om de oren, als hij ge- autoped heeft tussen de rozenstruiken en maken ons niet koud of warm om die klappen. Sommigen maken die vervelende Jansen het leven zo zuur, dat hij van na righeid niet meer weet wat hij moet doen. Anderen eten uit krakende zakjes in de bioscoop en zeggen te pas en te onpas allerlei onvriendelijke woorden tegen Jan en alleman, die daardoor werkelijk getrof fen en gekwetst kunnen zijn. Maar het loopt als een druppel water langs onze ruggen af. Het doet ons niets. Pas op Oudejaarsavond gaan wij ons dat allemaal herinneren en verbleken en blozen om beurten over al dat slechts. En nemen ons heilig voor beter te zijn in het komende jaar. Ziet u wat een zonderling feest eigenlijk die jaarwisseling is? Waarom maken wij ons er eigenlijk druk over? Waarom willen wij die eerste minuut van 1952 allemaal beleven? Het is toch geen andere minuut dan andere minuten? Waarom gaan wij niet vroeg naar bed op Oudejaarsavond en slapen de volgende ochtend heerlijk uit, omdat de Staat en andere broodheren ons nu eenmaal die eerste dag van het nieuwe jaar hebben vrij gegeven? Het is er een mooie kans voor, speciaal buiten het nor male schema van Zondagen om. Er is niets om ons druk over te maken. Dat nieuwe jaar loopt niet weg, nog lange niet. En als wij opslag krijgen of promotie maken merken wij dat in ons werk pas op de tweede Januari en in ons salaris pas op de 31ste. Laten wij een dronk nemen en een bitterbal of iets anders, dat wij lekker vinden. En om negen uur onder de wol. Wat het slaan van het zoontje van de buurman betreft en al dergelijke dingen: doe ze liever helemaal niet. Dan is er ook geen reden tot het koesteren van onver vulbare goede voornemens op Oudejaars avond, een avond als iedere andere. En als u Jansen nu beslist op 23 Augustus moet uitschelden, neemt u dan per 23 Augustus voor, het niet weer te doen. Dat is onge twijfeld probater. Omdat het nog zo vers is. Enfin, wat ik maar zeggen wilde: doe desnoods niets bijzonders vanavond. Het is overmorgen weer gewoon Woensdag. Dat is het altijd als het vandaag Maandag is. Vanavond na half tien ben ik niet meer te bereiken. Morgen zie ik u wel weer. Dan heeft u wellicht hoofdpijn. En het nieuwe jaar is er niet beter op geworden. Niet door uw berouw op Maandagavond en niet door uw goede voornemens op Dinsdagochtend. Alleen ben ik uitgesla pen. Als u mij soms fris en vrolijk ziet voortstappen, wordt dan niet jaloers. Want dat is tegen uw voornemens. E. P. Het tweejarig dochtertje van de familie v. S.. wonende aan de Vondellaan in Zand- voort, klom Zaterdagmorgen op het raam kozijn van de slaapkamer op de eerste ver dieping, draaide de spanjolet los en viel door de openslaande ramen in de tuin. Het kind kreeg een linker dijbeen-breuk en schaaf wonden in het gezicht en is overgebracht naar de Mar ia-stichting te Haarlem. In de Herwijnense polder bij Leerdam is de 23-jarige L. van Z. dodelijk in het hoofd getroffen door een schot uit het geweer van de jachtopziener B. Volgens de politie zou Van Zandwijk de jachtopziener met een mes hebben bedreigd. Er ontstond een worsteling, waarbij B.'s geweer afging en Van Z. werd getroffen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5