Irrigatiesysteem waarborgt er de bestaansmiddelen HUNTER Toch carnaval in Maastricht PANDA'S HEREN-LEVEN Water in de Soedan Britse ingenieurs bouwden dammen in de Nijl De radio geeft Donderdag Kamerleden vragen Prof. dr. Ph. Kohnstamm overleden Poortgeld in Haarlem Klokkenspel voor het Amerikaanse volk WOENSDAG 2 JANUARI 1952 2 MAÏZENA 4 O VERMICELLI 00 MARGARINE SLAOLIE i{m BESCHUIT 07 BRUINEBONEN 7(- DROPTOFFEES 40 CHOC. REPEN a n BISCUITS 00 Heringa Wuthrich Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS In twee dagen kwam meer dan f 10.000 bijeen Industrie-omzet in derde kwartaal 1951 Oud-hoogleraar in de paedagogie Werd 1 Januari 1852 afgeschaft Radiotoespraak van dr. L. G. Kortenhorst De Nijverheidsschool voor meisjes te Elburg Nu als gevolg van het conflict tussen Engeland en Egypte de Soedan meer onder de aandacht van het publiek is gekomen, is het interessant iets meer te weten om trent dit enorme gebied, dat zoals men maar al te vaak meent, niet uitsluitend uit woestijngebied bestaat, maar grote arealen bezit waar katoen, meloen, bonen, mais en dura, een graansoort dat het hoofdvoedsel voor de bevolking is, worden geteeld. Dat eist uiteraard een irrigatie-systeem dat voortreffelijk moet worden gecontroleerd, vooral daar het water in hoofdzaak komt uit de gebieden van de Boven-Nijl, de Witte en de Blauwe Nijl en de zijtakken ervan. Daarom heeft men 25 jaar geleden het zo genaamde Gezira Irrigatie Systeem inge steld waarmede de katoenbouw nauw ver bonden is. Het probleem van het Gezira-schema in de Soedan is altijd geweest de watervoor ziening. Het gebied dat men in cultuur heeft gebracht en dat het meeste water nodig heeft, wordt gevormd door een drie hoek van land, gelegen tussen de Witte en de Blauwe Nijl. Het ontvangt eer» geregel de watertoevoer uit een reservoir dat ge vormd wordt door de Sennar-dam die in de Blauwe Nijl is gebouwd, maar nog niet geheel, is voltooid. Maar hoewel de beide rivieren: de Witte en de Blauwe Nijl door een uitgestrekt heid Soedanees gebied van 3.218 kilometer stromen vóór de verenigde Nijl de Egypti sche grens heeft bereikt, heeft, de Soedan slechts recht op een klein deel van het water. Egypte heeft de eerste aanspraak op de grote massa van het water omdat het het eerst begonnen is met de aanleg van dammen en irrigatiestelsels, hoewel de grootste en modernste d3mmen en gemalen het werk zijn van Britse ingenieurs. Deze dammen zijn gebouwd juist in verband met de rechten van Egypte. Men zou het kunnen vergelijken met een visser of hen gelaar, die de visrechten op het lagere deel ADVERTENTIE Per PakI O 250 Grami AL Am Pt-r PakT* O Per Hole Fles. EOU Mat Waardeban. Grote Rol A t 1 o Kwaliteit 500 Gram O 3 GELD. ROOKWORST A*y Do Echte 100 Gram Mm 100 GramI A Per StukIU 200 Gram, t t t t Z HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 8.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 RVU: Zorg en liefde, wijsgerig be schouwd. 11.30 Piano. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Financiëel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Zigeunerwerk. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Platen. 14.15 Morele herbewapening, klankbeeld. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Neder land zingt en danst! 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 R.V.U.: Tech nische hulp van de UNO aan minder ont wikkelde gebieden. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Dans muziek. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solisten. 21.05 Nationale vraagstukken, discussie. 21.35 Orkest. 21.55 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 22.25 Voordracht. 22.45 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Maastrichts Stedelijk Orkest. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.25 Mezzo-sopraan en piano. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Op de stelling. 18.50 Leger des Heils-muziek. 19.05 Levensvragen. 19.20 Ver zoekprogramma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.3o Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. van een beek of riviertje heeft en dan ook volgens de wet kan eisen dat niemand de bovenstroom bevuilt of afvoert. Het gebruik van het water van de Nijl is vastgelegd in het Nijlwater-verdrag van 1929 waarbij werd bepaald dat de Soedan in de vloedperiode van medio Juli tot De cember zoveel water kan aftappen als het nodig heeft, doch buiten deze maanden mag het slechts twee procent gebruiken. Uiteraard is deze bepaling van grote in vloed op het gehele Gezira Irrigatie-stelsel. Bovendien is het duidelijk dat een irri gatie op een dergelijke grote schaal als in de Soedan wordt toegepast, een grote ken nis en strenge controle eist. Men weet uit de geschiedenis dat grote beschavingen en steden in de oudheid, zoals in Mesopota- mië, West-Bengalen en Cochinchina ten onder zijn gegaan mede als gevolg van de ineenstorting van het stelsel der water voorziening. Vijf methoden Een sterke gecentraliseerde autoriteit en een gehoorzame bevolking zijn twee essen tiële eisen voor het succes van een irriga tiestelsel. De Soedan heeft vijf soorten van irrigatie: Het systeem van basins, waarbij natuurlijke basins water uit de Nijl ont vangen. De kunstmatige methode waarbij water in bakken door middel van de „sha- duf", een primitief hefboom-systeem, in een ander basin wordt gestort of er uit gehaald. Het systematisch stuwen van het water uit de rivier naar het plant-areaal door middel van pompen. Het onder water zetten van land zoals dat in de delta's van de Gash en Barak-rivieren gebeurt. Het laten wegstromen van water direct uit de Nijl naar een lager gelegen gebied. Dit laatste wordt in het Gezira-gebied toegepast. Dit is mogelijk omdat het ge- irrigeerde land geleidelijk afloopt. Het ligt tussen de Blauwe en Witte Nijl, welke bij de hoofdstad Khartoem in elkaar stromen. Bovendien is dit gebied vruchtbaar en zeer geschikt voor de landbouw. Het heeft een hoog kleigehalte waardoor het water wordt vast gehouden en weinig verloren gaat ten gevolge van het doorsijpelen in droge zandgrond. Al deze factoren en eigenschap pen van de bodem werden opgemerkt door reizigers in de 19de eeuw. En in 1904 be gon men voorlopig onderzoekingen in te stellen. Dit geschiedde door de Sudan Ex perimental Plantations Syndicate, die .later het woord „experimental" uit de benaming liet vervallen. Het succes van deze schema's en andere plannen hing voor een groot deel af van de hoeveelheid water in de Nijl. Maar in 1913 had de Nijl de laagste waterstand die hij in 200 jaar had. En daarom begrepen de verantwoordelijke autoriteiten dat men irrigatie slechts op grote schaal kon hand haven indien het water in reservoirs zou kunnen worden vastgehouden met het oog op een volgende lage waterstand. Na de eerste wereldoorlog gaf de Britse regering een crediet van 13.000.000 voor de bouw van de Sennar Dam over de Blauwe Nijl ten einde zulk een groot wa terreservoir te kunnen vormen. Deze dam, de belangrijkste schepping van ingenieurs kunst van het Gezira-irrigatie-schema, is 3025 meter lang. Hij bestaat uit stevig met selwerk iri het midden en een opeenhoping van granietblokken geflankeerd door dij ken van aarde, versterkt met hard hout. Het gehele net van kanalen bevat een lengte van 323 kilometers van hoofd- en zijkanalen, 643 kilometers grotere water- leveranciers" en 3229 kleinere. Waar het grotere kanaal overgaat in een kleinere waterloop of gang, is er een sluis gebouwd om de toevoer te kunnen regelen en nauw keurige metingen te kunnen doen. Wanneer de rivier vroeg in de maand Juli begint te rijzen, vult men het hoofd reservoir tot die hoogte welke vereist wordt voor het leveren van water aan het voornaamste kanaal. Gedurende de hoog water-periode blijft dit peil gehandhaafd en alleen de bovenste laag van het water waarin zich veel slib bevindt, laat men wegstromen. In October als de hoogste wa terstand al weer achter de rug is en het slibgehalte sterk is verminderd, gaat men het reservoir weer vullen, totdat het zijn hoogste capaciteit in December heeft be reikt. Dan heeft men een watervoorraad van 781 millioen kubieke meter. Bij deze irrigatiemethode moet de water toevoer, wanneer deze eenmaal begonnen is, dag en nacht ononderbroken doorgaan. Men heeft een ingewikkeld systeem be dacht om dit zo te kunnen regelen en con troleren. Men heeft ook maatregelen ge nomen dat er geen overvloed ontstaat ten gevolge van zware regens. Daarvoor heeft men weer vier aparte grote kanalen aan gelegd waardoor het overtollige water in de Nijl kan worden teruggebracht. Men ziet het, een voortdurende waakzaamheid en een regelmatige waterstroom zijn van vitaal belang voor het succes van dit soort van irrigatie. Mr. W. C. Wendelaar, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en oud-burge meester van Alkmaar, thans woonachtig in Den Haag, vierde Dinsdag zijn zeventigste verjaardag. Alkmaarse Kaasdragers kwamen de jubilaris (geheel rechts) een bloemenhulde aanbieden. Na het besluit van de Maastrichtse car navalsvereniging „De Tempeleers" dit jaar geen carnaval te organiseren wegens ge brek aan financiële medewerking, heeft wethouder Godfroy een dringend beroep gedaan op de Maastrichtse bevolking. Als voorzitter van een bemiddelingscomité ont plooide deze wethouder met medewerking van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer een dusdanige activiteit, dat in het korte tijdsbestek van Maandagmorgen halfzes tot 's avonds acht uur een bedrag van meer dan achtduizend gulden bijeen gebracht werd. In de loop van de Nieuw jaarsdag werd een bedrag van tienduizena gulden aanzienlijk overschreden. „De Tempeleers" zijn nu op hun besluit teruggekomen, zodat Maastricht toch car naval zal vieren. De Nederlandse industrie heeft in het derde kwartaal 1951 omgezet voor een to taalbedrag van f 4.487.474.000, waarvan f 3.309.256.000 in het binnenland en f 1.178.318.000 in het buitenland. De 10.451 bedrijven (ondernemingen met 10 en meer man personeel, uitgezonderd de openbare nutsbedrijven en de bouwnij verheid) waarop dit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek betrek king had, hadden aan het einde van het kwartaal totaal in dienst 871.816 perso neelsleden, onder wie 158.307 vrouwen. De grootste omzet werd behaald door de industrie van voedings- en genotmiddelen met f 1.501.928.000, gevolgd door de me taalnijverheid met f 1.039.323.000, de tex tielnijverheid met f 546.626.000, de chemi sche nijverheid met f 360.720.000 en de papiernijverheid met f 210.285.000. De omzet was iets lager dan in het tweede kwartaal 1951, toen een bedrag werd ge haald van f 4.461.129.000, met een perso neelssterkte van 881.754, van wie 163.635 vrouwen. Het Tweede Kamerlid de heer Stapel kamp (A.R.) heeft aan de minister van Oorlog vragen gesteld over het feit dat een aantal orders van zijn departement voor het leveren van betonwaren op zo korte termijn moesten worden uitgevoerd, dat verschillende fabrieken te Alphen aan de Rijn er toe moesten overgaan om niet al leen in ploegen te gaan werken en langer dan 48 uur per week, maar ook in vrij grote omvang tijdelijk personeel moesten aannemen. Dit tijdelijk personeel is, na 6 7 weken te hebben gewerkt, tegen de Kerstdagen ontslagen. Vindt de minister ook niet, zo vraagt de heer Stapelkamp, dat een dergelijke opeen hoping van werk voor een heel korte pe riode zoveel mogelijk moet worden voor komen, omdat dit desorganisatie van de bedrijven veroorzaakt en voor de arbeiders zeer ongewenste toestanden schept en wil de minister bevorderen, dat tenzij dit uit redenen van landsbelang absoluut nood zakelijk is dergelijke orders op een lan gere termijn kunnen worden uitgevoerd? Het Tweede Kamerlid de heer Weiter (K.N.P.) heeft aan de minister-president gevraagd of de regering bereid is mede te delen aan welke omstandigheden het te wijten is, dat na het lossen door of op last van de republik Indonesia van voor Nieuw Guinea bestemde wapens en munitie uit het m.s. „Blitar" geen maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat hetzelfde gebeurde met het m.s. „Talisse". Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (P.v.d.A.) heeft gevraagd hoe groot de wapenzendingen voor Nieuw Guinea wa ren, die zich aan boord van de „Blitar" en de „Talisse" bevonden. Op grond van welke overwegingen acht de regering het nodig zulke zendingen naar Nieuw Guinea te sturen? —Op 8 Januari wordt het s.s. „Jan Nie- veen" van de Groninger-Lemmer Stoomboot maatschappij voor enkele maanden uit de vaart genomen. Dit schip is het enige, dat nog een geregelde nachtverbinding onder houdt tussen Amsterdam en Lemmer. De „Jan Nieveen" zal in Lemmer van stoom- tot motorschip worden verbouwd. Het vracht vervoer zal tijdelijk met kleinere schepen geschieden, het passagiersvervoer wordt tij delijk gestaakt. ADVERTENTIE Harry H. Hunter wen it de roker f „een Coed Nieuwjaar en 'n gevulde koker! Maar. men dient dit als volgt te lezen: de inhoud, die moet Hunter wezen f" Te zijnen huize te Ermelo is Maandag ochtend plotseling overleden prof. dr. Ph. Kohnstamm, oud-hoogleraar in de paeda gogie. Prof. Kohnstamm werd op 17 Juni 1875 te Bonn geboren. Nadat hij in Amsterdam middelbaar onderwijs had genoten, deed hij in 1893 staatsexamen, waarna hij aan de Amsterdamse universiteit wis- en na tuurkunde studeerde. In 1901 behaalde hij de doctorstitel. Zeven jaar later werd hij buitengewoon hoogleraar in de thermo dynamica aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, nadat hij gedurende een jaar privaat docent in de wijsbegeerte was geweest. In 1919 benoemde de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hem tot bijzonder hoogleraar in de paedagogie aan dezelfde universiteit. Van 1932 tot 1939 was hij bui tengewoon hoogleraar in de paedagogie aan de universiteit te Utrecht, waarna hij in dezelfde functie te Amsterdam werd benoemd. In 1946 werd hem eervol ontslag verleend. Tot 1948 was prof. Kohnstamm voorzitter van het Instituut voor Volks ontwikkeling en daarna erevoorzitter van dit instituut. Verscheidene werken verschenen van zijn hand, onder meer „Schepper en Schep ping", „De Psychologie van het Ongeloof", „Het nationaal-socialisme als geestelijk gevaar" en na de oorlog „Staat dan in de vrijheid". Vrijdag om twaalf uur wordt in de oude Hervormde Kerk te Ermelo een rouw dienst gehouden voor prof. dr. Ph. Kohn stamm. Daarna volgt de begrafenis op de algemene begraafplaats te Ermelo. Nu kennen wij wat het binnenlands ver keer betreft, geen grenzen. Wij lopen met evenveel recht in de Kalverstraat in Am sterdam als in onze Grote Houtstraat. Wie weet precies waar de grenzen tussen Haar lem en de omliggende gemeenten lopen? Die onwetendheid wordt trouwens in de hand gewerkt door de omstandigheid dat de grenspalen vervallen zijn. Vroeger leefden de burgers van de ste den op zich zelf. Vooral in de vesting steden, dat waren de steden die beschermd werden door grachten, wallen en poorten. Wie de poort binnen wilde gaan, moest poortgeld betalen. Een soort stedelijke be lasting dus. Zo iets kunnen wij ons thans niet meer indenken. Toch is het pooi-tgeld in Haarlem pas 100 jaar geleden afgeschaft, om precies te zijn op 1 Januari 1852. In die tijd telde Haarlém nog slechts 26.700 inwoners. „Poorters" werden ze toen genoemd. Met die afschaffing van het poortgeld werd een nieuw tijdperk van bloei inge luid. Van die tijd af dateert ook de sloping van de poorten en het slechten der wallen. De poorten die trouwens geen betekenis meer hadden omdat de oude vestingwer ken als verdediging uit de tijd waren moesten worden gesloopt, omdat de smalle poortdeuren het toegenomen verkeer niet meer konden verwerken. Nu hebben wij nog slechts de Amsterdamse poort over, als een hei'innering aan die periode. Het poortgeld was voor voetgangers slechts enkele centen, voor voertuigen moest meer betaald worden. Door de controle aan de poorten hield men tevens toezicht op alle mensen die de vesting verlieten of binnenkwamen. Maar het poortgeld was ook een bron van inkom sten voor de stad. 5. „Nu dan, zag zullen we wedden, hah? Vijfhonderd ducaten dat die lamp binnen de minuut naar beneden komt, hah?" aldus stelde de verveelde heer Panda voor. Uiteraard was Panda een beet je overrompeld door dit voorstel, en hij zei aarzelend: „Ja.eh.ah.ja. maar....". „Aengenomen dan!", riep de heer, terwijl een klein trekje van opluch ting zijn moe gelaat verhelderde. Maar dat was niet voor lang, Panda noch deze zon derlinge verveelde had tijdens dit gesprek acht geslagen op de nijvere gemeente ambtenaren, die tussen hemel en aarde hun acrobatische toeren met de ballon ver richtten; maar dezen, daarentegen, zagen wél d«» handvol gelds, die de vreemde heer ter bevestiging van de weddenschap om hoog hield. ,JZijk daar!", riep de eerste, geheel van zijn stuk; en de tweede keek maar beter hadde hij het ongezien ge laten! Nu hun aandacht zich aldus richtte op het aardse slijk, verloren de nijvere werkers de beroeps-eerzucht, die hen tot op dat moment in staat had gesteld de zware ballon in bedwang te houden. In een enkel moment van onoplettendheid ontglipte het onhandelbare voorwerp hun en waar kwam het nu, met oorverdo vend scherf-gerinkel en gruis-gekners te lande? Helaas op de verveelde. Noch tans was deze zonderling niet uiterlijk, doch slechts innerlijk gekwetst. „Hoe ont zaglijk vervelend!", merkte hij op, vanuit de droeve overblijfselen der ballon. „Nu heb ik alweer gewonnen veurdat we goed en wel begonnen zijn, hah? Bah!" We moe ten toegeven, dat Panda deze weddenschap verloren had. Hij vond het eigenlijk geen leuke tijdpassenhg. Naar aanleiding van het voornemen om ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten aan het Amerikaanse volk een beiaard aan te bieden als geschenk van de Nederlandse bevolking, ten bewijze van dankbaarheid voor het Amerikaanse aandeel in onze be vrijding en de verder door Amerika ver leende steun, heeft op oudejaarsavond dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, die president is van het werkcomité, een radiorede gehouden ter aanbeveling van dit denkbeeld. „Het geschenk", zo zei dr. Kortenhorst, „zal in de allereerste plaats spreken tot de nabestaanden van hen, die tijdens de vol- kenstrijd hun leven of hun gezondheid gaven voor onze bevrijding. Onze vader landse grond is gedrenkt door het bloed van duizenden jonge mannen aan wie wij het herstel van ons zelfstandig volksbestaan na jarenlange druk te danken hebben. Wij hebben hen niet vergeten en wij zullen hen blijven gedenken met diepe ontroering. Dankbaarheid is immers de herinnering van het hart, zij wordt niet van ons ge vraagd, maar tegenover ons zelf voelen wij ons verplicht die dankbaarheid te bewaren als een kostelijk kleinood en als een voort durende hulde aan hen, die vielen voor onze vrijheid, voor die van onze kinderen en van onze kindskinderen in verre ge slachten. Is er eèn betere aanleiding denkbaar om deze gevoelens tot uitdrukking te brengen dan bij gelegenheid van de reis van onze geliefde vorstin, die namens het Neder landse volk de oceaan zal oversteken om aan het Amerikaanse een vriendschapsbe- zoek te brengen? Was er wel een zinvoller geschenk te bedenken dan juist een Neder lands klokkenspel, te plaatsen in Washing ton op de mooiste plek, die de Amerikaanse regering ons ter beschikking zal willen stellen? Het is de bedoeling, dat binnenkort het Nederlandse volk zal worden opgewekt zijn bijdrage te geven aan dit geschenk en wel in een persoonlijke vorm. Elke groep zal de taak op zich kunnen nemen een of meer klokken voor haar rekening te nemen." Dr. Kortenhorst, die mede sprak namens mr. J. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, die een comité van aanbeveling zal presideren, richtte een oproep tot allen, die zullen worden uitgenodigd hun mede werking te verlenen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Sleen (P.v.d.A.) betreffende een voornemen tot opheffing van de gemeente lijke nijverheidsschool voor meisjes te Elburg heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord, dat de gemeenteraad van Elburg besloten heeft de gemeentelijke nijverheidsschool voor meisjes over te dragen aan de Stich ting voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor meisjes te Elburg. Voor zover de minister bekend is heb ben, behalve de directrice, alle leerkrach ten op één na een schriftelijke verklaring getekend dat zij bereid zijn tot verdere medewerking na een eventuele overdracht. Een tijdelijke leerkracht, die een zodanige Orkaan. Volgens in Auckland (Nieuw Zeeland) ontvangen berichten zijn op Kerstdag door een orkaan, die het eiland Epi teisterde, bijna 100 inboor lingen verdronken. De storm heeft hui zen en tuinen geteisterd en twee bar kassen van de Presbyteriaanse missie vernield. Rust. De leider van de West-Duitse socia listen, dr. Schumacher, die langzaam herstellende is van een stoornis van de bloedsomloop, zal twee of drie maan den niet in staat zijn actief aan het politieke leven deel te nemen en rust moeten houden. Volgens zijn dokters zal hij niet in staat zijn deel te nemen aan het debat over de ratificatie van het plan-Schuman op 9 en 10 Januari. Vlaams. De Vlaamse kranten melden de oprichting van een „Vlaamse Volks raad", waarbij de volgende Vlaamse verenigingen en organisaties zijn aange sloten: het Vlaams economisch verbond, het IJzerbedevaartcomité, het algemeen Nederlands zangverbond, de Vlaamse automobielbond, het nieuw verbond der Vlaamse oudstrijders, het algemeen Christelijk werkex-sverbond, het comité voor recht en naastenliefde, het alge meen verbond van oud-studenten en het verbond van personeel der open bare besturen. Met andere verenigingen wordt nog onderhandeld. De „Vlaamse Volksraad" wenst dat alle Vlaamse or ganisaties zich bij haar aansluiten. De Vlaamse volksraad is voornemens stel ling te nemen inzake het taalvraagst.uk, de werkloosheid in het Vlaamse land en de politieke delinquenten. Storm. Het Noorse tankschip „Trix" is na een zware reis door de golf van Bis- caje in de haven van Falmouth aange komen. De kapitein en de derde stuur man zijn over boord geslagen, toen de brug wegsloeg. Het schip zond nood signalen uit doch kon tenslotte nog op eigen kracht de haven van Falmouth bereiken. Vijf leder} van de bemanning zijn gewond. De eerste stuurman ver klaarde in zijn hele leven nog nooit een storm van dergelijke kracht mee gemaakt te hebben. Overweging. Mike Mansfield, een ver tegenwoordiger van Amerika in de UNO, heeft na een onderhoud met president Truman verklaard, dat de president gezegd heeft „ernstig te over wegen" de kwestie der in Hongarije ge arresteerde Amerikaanse vliegers voor de UNO te brengen. Hij zou ook „andere maatregelen" overwegen. De kwestie diende vour de uNO gebracht te worden „teneinde alle feiten aan het licht te brengen" zo had Truman ge zegd. Erkend. De plaatsvervangende Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ibra him Farag Pasja, heeft Oudejaarsavond bekend gemaakt dat Indonesië Koning Faroek erkent als Koning van Egypte en Soedan. Haring. De Sovjet-Unie heeft ongeveer een kwart van de 86.000 vaten haring, die in het herfstseizoen in Oost-Enge- land verwerkt zijn, gekocht. Een Fins stoomschip laadt op het ogenblik 11 tot 12 duizend vaten, die naar de haven Windau in Letland vervoerd zullen wor den. Er is reeds een lading van onge veer 12.000 vaten naar de Sovjet-Unie gezonden. Teneinde de markt in de Sovjet-Unie te herwinnen is in 1951 de Oost-Engelse haring met verlies naar dat land verkocht. Amnestie. Bij decreet van de voorzitter van de nationale raad van Joegoslavië is aan 3800 personen in Joegoslavië am nestie verleend. De Joegoslavische mi nister van Binnenlandse Zaken heeft last gegeven, deze personen onmiddel lijk vrij te laten. Boodschap. Op verzoek van het Japanse nieuwsbureau Kyodo heeft maarschalk Stalin een Nieuwjaarsboodschap aan het Japanse volk gezonden. „Het is voor een Sovjet-Russische minister-president geen gewoonte, zijn goede wensen aan een andere staat te doen toekomen" aldus Stalin in deze boodschap, „doch de sterke sympathie van de Sovjet- Unie voor het Japanse volk, dat onder vreemde bezetting is gekomen, brengt mij er toe een uitzondering te maken". Stalin wenste het Japanse volk „volledig succes in zijn dappere strijd voor de onafhankelijkheid van zijn land". Hongerstaking. Uit officiële Franse bron in Saigon is vernomen, dat op Kerstdag ongeveer 30.000 Chinese nationalistische soldaten, die twee jaar geleden in Indo- China zijn geïnterneerd, een honger staking van 24 uur hebben gevoerd. Zij eisten vrijlating of repatriëring naar nationalistisch China. De lucht in. Het vliegend personeel van de „Air France" heeft Maandag een stemmig besloten de staking, die tien dagen heeft geduurd, te beëindigen Men wenste hogere lonen en pensioene? en een reglement, waarin de kwestia van lonen en toelagen zou worden ge regeld. Door de staking die 1300 man betrof, bleven alle vliegtuigen van de maatschappij op de grond, behalve die voor belangrijke militaire vluchten naar het Verre Oosten en voor postvervoer. Het ministerie van Vervoer heeft de stakers verzekerd, dat het met de maat schappij zal trachten een regeling te vinden. Bezoek. De leider van de afdeling buiten landse betrekkingen van de Duitse Pro testantse kerk, ds. Niemöller, is Zater dag, op weg naar Moskou, in Berlijn aangekomen. Ds. Niemöller verklaarde, dat hij als particulier, niet als functio naris van de kerk op uitnodiging van leden van de Russische Orthodoxe kerk in Moskou besprekingen zal voeren over de toestand en de toekomst van Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie, over de levensomstandigheden van Oost- Duitse arbeiders, die volgens Sovjet- Russische functionarissen vrijwillig in Rusland werken en over het vraagstuk van verbetering der betrekkingen tus sen de internationale oecumenische raad van kerken en de Russische Orthodoxe kerk. verklaring niet heeft gegeven, zou echter wel toegezegd hebben haar lessen te blij ven geven. Een procedure voor de overdracht van een nijverheidsschool is in de Nijverheids onderwijswet niet voorgeschreven. Naar de mening van de minister zal echter, al vorens een zodanige overdracht kan ge beuren tot subsidiëring van de stichting of vereniging, die het beheer wil overnemen, moeten voorafgaan het vervallen van het subsidie aan de gemeentelijke school. Zo lang daartoe geen verzoek is ingediend kan de minister zijn standpunt ten aanzien daarvan niet bepalen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2