Australisch platteland wordt leeggezogen door de steden Taxi 18000 De ontmoeting Meer immigranten in de landbouw nodig Kleine Zaken-Annonces Heemstede Santpoort Bloemendaal Haarlemmermeer Zandvoort 5 Gouden jubileum van C. C. van Musscher Flatgebouw Kleverlaan hoek Kleverparkweg Autobestuurder moest krachtig remmen Terrasvogels moest het onderspit delven Scheepvaart Ongewenst vuurwerk in Den Haag Kort verhaal door M. Mok Burgerlijke stand van Haarlem WOENSDAG 2 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Australië) De regering van Australië heeft thans officieel bekend gemaakt (en daarmede worden onze vroegere mededelingen be vestigd) dat meer immigranten op het land moeten gaan werken. Er zullen dus meer immigranten ge plaatst worden in de landbouw en de land- bouw-industrie. De minister voor de immigratie, Holt, heeft verklaard dat het steeds wassende bevolkingsaantal bezig is het voedsel te verbruiken, dat de regering voor export had bestemd. Aan de groeiende behoefte aan voedsel kan slechts worden tegemoet gekomen indien de landbouwproductie wordt opgevoerd. Terwijl er in de industrie op het ogen blik niet minder dan drie en een half millioen mensen werken (dit is 85.000 meer dan een jaar geleden), zijn er nog geen half millioen, die in de landbouw hun brood verdienen. Het platteland is leeg, de steden daarentegen zijn overvol. Sydney, waarvan de statistici en econo men hadden berekend dat het in 1972 twee en een kwart millioen mensen zou tellen (thans ruim 1,3 millioen) groeit zo snel, dat dit cijfer al in 1958 zal worden bereikt. In dit land met een bevolking van 8,5 millioen is het percentage indrutrie-arbei- ders groter dan in de V.S., en er werken thans 42.000 mensen minder in de land bouw dan toen er nog maar 7 millioen mensen in heel Australië waren. Het platteland heeft niet alleen behoefte aan landarbeiders, maar ook aan am bachtslieden. Pressie Onder de Nederlandse immigranten wordt in de laatste weken nergens zoveel over gesproken als over „de pressie", ten aanzien waarvan men het niet eens is, of zij al of niet zal komen. Maar in ieder ge val maakt men zich zorgen over de ont slagen, die in enkele industrie-takken zijn gegeven. Het aantal vacante plaatsen in Nieuw Zuid-Wales is nu 8.000 tminder en in heel Australië 16.000 minder dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Toch vormen deze feiten geen reële basis voor ongerustheid, want de Kersttijd, welke hier de zomervacantie inleidt, gaat altijd gepaard met een vermindering van werk gelegenheid. Het is bovendien de bedoeling van de regering om de verdeling van de arbeids krachten meer zelf in de hand te nemen W'ü hebben bc/Jten in ons blad een nieuwe advertentierubriek te openen. Feitelijk ware het beter te zeggen: een oude advertentierubriek te doen herleven, want jaren voor de oorlog verschenen in ons blad reeds gerubri ceerde Kleine Zaken-Annonces. Behoeft deze naam eigenlijk nog wel verdere verklaring Het l(jkt duidelijk genoeg. \V(j hebben toen, en nu weer, gestreefd naar een rubriek, waarin de Kleine Zaken met hun aanbiedingen aan het woord komen met Kleine Annonces. In aanfluiting op onze, voor particu lieren bedoelde, Vraag en Aanbod- advertentierubriek onder de titel „Groentjes", waarin gelegenheidsaan biedingen worden gedaan van een enkel stuk, dat men werkeloos op zolder heeft staan, of waarin zoiets wordt gevraagd; waarin men voorts personeel vraagt of, omgekeerd, zich aanbiedt voor werkzaamheden in huis of bedrijf enz. enz. in aansluiting op deze rubriek zullen wij voortaan, voor lopig tweemaal per week, gerubriceer de Kleine Zaken-Annonces opnemen. Voor deze annonces kunnen geen regel- abonnementen worden genomen, men verbindt zich dus niet tot het afnemen, binnen een jaar, van minstens een aantal millimeters ruimte. Het tarief voor deze plaatsingen be draagt 25 cent per millimeter, bij een minimum grootte van 8 mm (3 regels), zodat dus de kleinste annonce 2 kost per plaatsing. De maximum hoogte is 25 mm. Zij kunnen naar keuze op 1 of 2 kolombreedte worden ge plaatst, hetgeen de maximumruimte door zulk een„annonce in de courant ingenomen brengt op 50 millimeter. Kleine Zaken-Annonces zijn voorts ge bonden aan het lettertype, dat ook voor de „Groentjes" geldt, groter let ters kunnen er niet in gebruikt worden. Hoogstens 1 regel, over 1 kolom dus of over 2 kolom kan met vette letter van hetzelfde type worden gezet. Zoals de „Groentjes" speciaal voor particuliere vraag en particulier aan bod gelden, zullen de Kleine Zaken- Annonces ook uitsluitend voor zake lijke aanbiedingen gereserveerd blij ven. Kleine Zaken-Annonces worden opge nomen in onze Editie Haarlem en Om geving en men bereikt er dus de gezinnen van ver over de 33.000 abonncs mee. Neemt een proef met onze KLEINE ZAKEN-ANNONCES. U behoeft zich slechts voor één plaat sing te verbinden, maar daarna zult u stellig in uw eigen welbegrepen be lang, de plaatsingen geregeld voort zetten. zo vaak als u zelf wenst en zo lang als u zelf nodig acht. Vast staat dat men uw Kleine Zaken-Annonce met belangstelling in de grootste kring die in Haarlem en Omgeving te be reiken is, zal lezen en dat zij kracht dadig zullen helpen uw zaken te be vorderen en groter te maken. door eon doelbewuste economisch-finan- ciële politiek te voeren, die de her-distri butie van arbeidskrachten stimuleert en daardoor tegelijkertijd de overbevolkte steden ontlast van de stijgende toevloed van nieuwkomers, die door de hoge lonen naar de steden worden gelokt. Hoogtij Intussen maakt Sydney een hoogtij door. De omzet in de winkels en waren huizen heeft het fantastische bedrag be reikt van 20 millioen Australische ponden 170 millioen) in drie weken. Op één dag werd voor 2 millioen pond besteed door de grage kopers, die ware veldslagen hebben geleverd om Kerstcadeaux te bemachti gen. Een algehele werkstaking van bus- of trampersoneel gedurende 24 uur bracht een record-aantal auto's in de stad en deze was op vele plaatsen urenlang geblokkeerd door een verkeers-chaos. Sydney heeft nog nooit eerder in de geschiedenis een dergelijke chaos meegemaakt en ook nog nooit een dergelijke koopzucht. Tiendui zenden hulpkrachten werden door de win keliers, vooral door de grote warenhuizen, als verkopers te werk gesteld en de Kerst étalages en speelgoedpaleizen bereidden een weelde ten toon, die aan de rijkdom van dit land geen twijfel laat. Bij de aan blik van die rijkdom is men echter te zeer geneigd te vergeten, dat deze wordt opge bracht door de bodem, door de werkers van het land, dat om arbeidskrachten schreeuwt. Er zal een groter evenwicht moeten komen tussen de moloch van de stad en de oneindigheid van het achter land. Uitbreiding van de industrie zonder evenredige uitbreiding van de landbouw en de lardbouw-industrie veroorzaakt op de duur een ondraaglijke spanning. ADVERTENTIE J. ROUSSEL Gedurende Januari een collectie Gaines - Ceintures en Bustehouders tegen sterk gereduceerde prijzen. Op niet in prijs verminderde artikelen 10 korting. LEIDSESTRAAT 14 - AMSTERDAM Vandaag viert de heer C. C. van Musscher, boekhouder-procuratiehouder bij de N.V. Oliefabriek Noë en Co. aan de Bakenesser- gracht, zijn gouden jubileum. Ter gelegen heid daarvan is hij vanmorgen gehuldigd en toegesproken door de heren I. A. Leignes Bakoven, directeur en A. Verwey, president- commissaris. In de toespraken is er aan her innerd, det de jubilaris een accuraat werker is, die altijd met toewijding werkt en zich geheel geeft om de werkzaamheden van het bedrijf te verrichten. De heer Van Musscher ontving bloemen en geschenken, o.a. een gou den horloge met inscriptie van de directie. De heer Van Musscher is ook boekhouder van de begrafenisbos „De vrijwillige liefde- beurs". Namens deze bos bood de heer D. W. de Bijl Nachenius gelukwensen aan. In i949 is de heer Van Musscher, ter gele genheid van het gouden jubileum van het bedrijf, toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ter hoogte van de samenkomst van de Kleverparkweg en de Kleverlaan (aan de Noord-Westzijde) is in de bezettingsjaren een viertal eengezinswoonhuizen gesloopt. De voorgevelrooilijn van deze woonruimte vormde destijds een inleiding tot de be bouwing van de Kleverlaan, in de richting Kleverlaan. Ook de bebouwing van dit ge deelte van de Kleverlaan is gesloopt en het zal krachtens het uitbreidingsplan „Omge ving Kleverlaan" (raadsbesluit van 20 Maart 1946) niet meer bebouwd worden. Voor de hoek KleverparkwegKleverlaan is een ontwerp-uitbreidingsplan gemaakt. Daaruit blijkt, dat de grond bestemd zal worden voor flatwoningen met een ge meenschappelijke tuin. Er zal een gebouw verriizen, bevattende uitsluitend een aantal woningen van ten hoogste drie lagen, boven elkaar gebouwd. Het gebouw mag worden voorzien van een sousterrain, uitsluitend bestemd en ingericht voor bergingsdoelein- den en centrale voorzieningen ten behoeve van de bewoners der flatwoningen. Op de voor tuin bestemde grond mag niet ge bouwd worden. Jubileum concierge Dreefschool Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer J. H. Jansen als concierge in dienst trad van de Christelijke Opleidingsschool aan de Dreef te Haarlem. Wegens de vacan- tie vond de huldiging te zijnen huize olaats. Een deputatie uit het bestuur bood hern bloemen en een geschenk aan. waarbij de voorzitter de heer P. Kooij de jubilaris toesprak en hem dankte voor zijn hulp vaardige plichtsvervulling. Het hoofd der school de heer F. v. Woerden kwam met de leraren eveneens gelukwensen en cadeaux aanbieden. Vanmorgen kwam een Ford Prefect uit de Hugo de Grootlaan te Heemstede en reed de HereriNveg op in de richting Haar lem. Uit de richting Bennebroek naderde de negentienjarige Haarlemmer N. H. H. en haalde eerstgenoemde auto bijna in. De richtingaanwijzer aan de linkerkant van deze wagen stond uit (vermoedelijk had de bestuurder de aanwijzer nog niet terug gezet nadat hij de Hugo de Grootlaan was uitgereden) en de Haarlemmer remde krachtig. Het gevolg was, dat zijn auto slipte en tegen een lantaarn botste. Het spatbord werd beschadigd. De bestuurder van de andere auto reed door. Het num merbord was voorzien van de letter P. Ge tuigen van dit ongeval en de bestuurder wordt verzocht zich te melden bij de Heemsteedse politie. Amateurtoneel Op Donderdag 3 Januari zal de R.K. To neelvereniging „Berkenrode" als eerste amateurtoneelvereniging in het Minerva- theater optreden. Opgevoerd wordt het be kende toneelspel „Per luchtpost". LEZING EN SLOTFEEST Ter gelegenheid van de in „Het Wapen van Heemstede" gehouden tentoonstelling van werken van plaatselijke kunstenaars, houdt Jan Wiegman op Donderdagavond 3 Januari een causerie over het onderwerp „Kunsthandel en kunstenaars" in de bloei tijd van de Haagse School". De expositie wordt Zaterdag feestelijk gesloten. Het Terrasvogels-elftal, dat vrijwel in dezelfde samenstelling speelde als tegen Velsen, kwam ditmaal niet als overwinnaar uit de strijd, waartoe het zware terrein en het nog voor de rust uitvallen van doelman Akkerman ongetwijfeld het hunne hebben bijgedragen. Bovendien wilde ditmaal in de Terrasvogels-gelederen ook vrijwel niets ge lukken, wat zich in d aanvang reeds demonstreerde, toen een schot van Cobben en een kopbal van Wijnen door lat en paal gekeerd werden. Natuurlijk zat ook Always Forward niet stil, maar het vond vooral Bus en Dortmundt in goede vorm. Na een half uur SDelen werd Akkerman Sr wat wild door de Hoornse midvoor aange vallen en moest door Rademaker vervangen worden. Deze werd nog voor de rust twee maal door de aanvalsleider van Always For ward gepasseerd. Rust 20. Na de rust slaagde Röbken er in de achter stand te verkleinen (2—1) en als het hierna niet zo had tegengezeten, de gelijkmaker was zeker ook tot stand gekomen, want de Vogels bleven gevaarlijke aanvallen onder nemen. De Terrasvogels-verdediging kon echter zeker niet werkloos blijven toezien, doch ze bleef zich goed weren, zodat het „achter" potdicht zat. Het einde bracht dus een onveranderde 21 stand. Velsen sneelde niel De oefenwedstrijd tegen TYBB, welke Velsen met een sterk gewijzigd elftal Zondag j.l. zou spelen, is wegens de slechte staat waarin het TYBB-terrein zich bevond, niet doorgegaan. De Reiniging Op de eerste werkdag van het jaar 1952 is in de gemeente Bloemendaal de reorganisatie van de Reinigingsdienst een feit geworden. De tien veegfietsen de elfde blijft in reserve hebben vanmorgen hun intrede in het Bloemendaalse stifiatbeeld gedaan in de in evenzovele wijken verdeelde gemeente. De beide roltrommelwagcns trokken naar Vo gelenzang en Bloemendaal-Noord. alwaar de huis aan huis staande blinkende uniforme vuilnisemmers de eerste leeg-beurt kregen. Donderdag wordt hel huisvuil opgehaald in Aerdenhout en het Kinheimpark in Bloe mendaal; Vrijdag is de rest van de gemeen te aan de beurt. Kindervoorstelling Op Zaterdag 12 Januari zal in „De Beurs" te Hoofddorp een kindervoorstel ling worden gegeven. Opgevoerd wordt „Sjors van de rebellenclub in Afrika". Wasgoed gestolen Verdacht van diefstal van wasgoed dat op lijnen bij een 5-tal boerderijen in de Haarlemmermeer hing, zijn door de politie te Hoofddorp de Zwanenburgers J. v. H. en J. D. R. gearresteerd. Nieuwjaarsreceptie De burgemeester met echtgenote, de heer en mevrouw H. M. van FenemaBrantsma, hielden Nieuwjaarsdag in de middag in de raadzaal een receptie, die-door zéér velen werd bezocht. Onder de aanwezigen merkten wij op de gemeente-secretaris, de beide wethouders, vele raadsleden, de Zandvoortse doktoren, predikanten, pastoor, vrijwel alle hoofden van takken van dienst, het zo goed als vol tallige Zandvoortse politie-personeel en voorts vele particulieren en afgevaardigden van verenigingen. In Den Haag zijn op Oudejaarsavond vele Kerstbomen in vlammen opgegaan. Over het algemeen kon de brandweer, wanneer ingrijpen nodig was, rustig haar werk doen. De slangen werden niet, zoals het vorige jaar is gebeurd, doorgesneden. Op de Gouverneurlaan is het tot ernstige incidenten gekomen. Opgeschoten jongelui en ook ouderen gooiden daar stenen door winkelruiten. Een 22-jarige jongeman gooide een aantal voetzoekers op branden de Kerstbomen. Hij ligt nu met brandwon den in het ziekenhuis. De politie zag zich gedwongen met de sabel te chargeren. Een ruit van een politiejeep werd stukgegooid. In andere delen van Den Haag werden de straatlantaarns vernield. Verkeersbor den werden omgetrokken en vele ruiten sprongen door het vuurwerk. Een jongen van" 13 jaar, die met een zak vol vuurwerk bij een Kerslboombrand stond te kijken, kreeg brandwonden aan zijn been, toen het vuurwerk in zijn zak door de gloed van het vuur tot ontbranding kwam. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, evenals een jongen van negen jaar, die een blik met benzine in brand had gestoken. Aagtekerk, 29 van Manilla. Aalsum, pass. 30 Wight. Albireo, 30 v. Rio de Janeiro n. Las Palmas. Almdijk, 30 te Mobile. Alkaid, 30 te Recife Ampenan, 30 van Galveston te Houston. Amstelland, 30 v. Amsterdam te Buenos Aires Amstelstad. 29 v. New York n Beirut. Amsteldijk. 30 v. Norfolk te New York Arnedijk, 30 van Antwerpen. Averdijk, 30 v. R"'dam te New York. Axeldijk, 30 v. New Orleans te R'dam. Alpherat, 30 v. R'dam n. New Orleans. Aardijk. 30 v. R'dam te Houston. Abbedijk, 29 400 m. Z.ZW. Azoren Alamak. 29 van R'dam te Hamburg. Alcyone, 30 180 m, CJhagos Archipel. Aldaibi, pass. 30 Elbe. Aletta, 30 van Telokanson te Pladju. Almkerk, 30 ten anker Torbank Golf. Arkeldijk 31 v. R'dam te Hamburg. Ar undo, 30 340 m. NO. St. Maria. Alioth, 31 van Bremen te Hamburg. Altair, 31 te San Francisco. Akkrumdijk, l te Suez. Amstelkerk, 31 te Accra. Amstelveen, 31 v. Halifax te Amsterdam. Arendskerk, pass. 1 Finisterre. Aalsdijk, 1 van New Orleans n. Le Havre. Alnati, 2 te Montevideo. Amstelvaart, 31 v. A'dam n. Golf v. Mexico. Abbekerk, 31 te Melbourne. Bantam. 30 te Bahrein. Billlton, 31 te Basrah. Bonaire, 30 v. Dover n. Funchal. Bennekom, 30 v Santiago de Cuba n. Tampa. Blijdendijk, 29 v. R'dam n. Norfolk. Bandjermasln. 30 v. Padang te Soerabaja. Baud, 29 v. Tj. Priok n Singapore. Beverwijk. 31 v. Ancona naar Oran. Blommersdijk, pass 1 Lizard. Boschfontein, pass. 31 Perim. Breda, 31 v. Tome n. Antofagasta. Bloemfontein, 31 te East London. Caltex Nederland, pass. 30 Gavdo bij Kreta. Caltex Utrecht, 30 dwars Malta. Cleodora, 30 v. Rio de Janeiro te Curacao. Cirrus (weerschip), 30 v. R'dam n. Station Atl Oceaan. Caltex Delft. pass. 1 Westpunt Kreta. Caltex Pernis. 2 v. Sidon te R'dam. Caltex The Hague, 2 v. Sidon te R'dam. Congostroom. 2 te Takoradi verwacht. Cottica, 1 van Paramaribo n Ponta del Gada. Croner.burgh, 30 v. IJmuiden te Bilbao. Dalerdijk, 30 v. Vancouver te R'dam. Danae. 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Delft, 30 te Hamburg.. Diemerdijk, pas 30 Mona eil n. Le Havre. Delfshaven. pass. 30 Vllsslngen. Dulvendrecht, 2 v. R'dam naar Curagao. Elmina, 29 v, Antwerpen naar Dakar. Ena. 30 te Curagao v. Meer v. Mara'caïbo. Erinna. 30 v. Singapore te Madras Eemdijk, 1 v. R'dam te Londen. Esso Rotterdam. 1 v. Vaco te Aruba. Etrema, 31 te Corston. Eendracht, 1 van Falmouth n, Istanboul Enggano, pas. 1 Gibraltar n Antwerpen. Friesland (SSM), 30 40 m. N. Thames. Farmsum, 31 v. Philadelphia te R'dam. Friesland (KRL), 4 ca. 9 u. voor Hoek van Holland verwacht. Gaasterkerk. 29 v. Amsterdam n. Marseille. Gooiland. 30 van Bremen te Hamburg. Grootekerk, 31 v. Antwerpen te Amsterdam. Garoet, 29 v. Antwerpen n. Londen Garoet, 30 5.30 u. v. Antw te Londen. Gaasterland, 1 v. Las Palmas n. Bahia. Graveland. 30 te Santos. Haarlem. 30 v. Barbados n. Port of Spain. Helena, 29 v. Amsterdam te Antwerpen. Hercules, 31 v. Hamburg te Bremen. Hera, 28 v. Curagao n. R'dam. Hecuba, pass. 30 Startpoint. Hermes. 30 v. Port au Prince n Ciudad Trujlllo Heelsum, 30 v. Mobile n. Havanna. Hydra. 31 te Antwerpen. Helicon, 2 v. La Guaira n. Pto Cabello. Hersilia, 31 van Cristobal. Iris. pass 30 Holtenau. Java, l v. Genua n. Port Said. Jagersfontein, 2 v. Amsterdam n. Bremen. Kola Baroe. 30 te Aden. Kaimana. 29 v. Sibolga naar Sinabang Kedoe, 1 v. Gibraltar n. Port Said. Ki eld recht. 31 te Port Swetten.ham. Kota In-ten, 31 v. Penamg. Kota Gede, 5 ca. 6 u. voor Hoek van Holland verwacht. Klipfontein, 2 te Port Elizabeth. Leuvekerk, 30 te Aden Limburg, 31 te Alexandrlë Lindekerk, 30 v. Antwerpen te R'dam. Loosdrecht. 30 te Madras. Leersum, 30 410 m. NW. Azoren. BINNENLAND - In Den Haag is Maandagmiddag een stadsbus van de H.T.M. op de Groenteweg door een locomotief aangereden. De schade viel nogal mee en er waren slechts twee licht gewonden, die na behandeling in het ziekenhuis naar huis konden gaan. De vereniging van studenten in de theologische faculteiten in Nederland houdt van 8 tot 11 Januari in Utrecht een congres ter bespreking van het onderwerp „het ambt". Gesproken zal worden door dr. L. J. Koole (Gereformeerd) over „Het ambt in het Nieuwe Testament", door prof. dr. C. W. Moennich (Evangelisch Luthers) over „Tra ditie en ambt", door prof. P. J. Jans (Oud- Katholiek) over „Kerk en ambt" en door prof. dr. A. A. van Ruler over „Bijzonde* en algemeen ambt". - Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft een telegram ontvangen van de com mandant van Hr. Ms. „Van Galen", welk schip dienst doet in de Koreaanse wateren. Namens officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen wordt dank gebracht voor de Kerstgaven van het Rode Kruis. Na een bijeenkomst van vertegenwoor digers van bij de E.V.C. aangesloten bedrijfs- bonden is een brief aan de minister-presi dent gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit, waardoor het mogelijk wordt ambtenaren in overheidsdienst op grond van hun lidmaatschap van de E.V.C. te ontslaan. „Dit besluit" zo wordt in de brief gezegd „wordt gezien als een onder deel van de maatregelen ter onderdrukking van het groeiende verzet tegen de aanslagen op het levenspeil van de massa van ons volk". Aan het slot wordt „onmiddellijke ongedaanmaking van het besluit geëist". HAARLEM EN OMGEVING By de Nuts-Spaarbank te Haarlem is in de maand December ingelegd een bedrag var- f561.918,55, waaronder via de Ophaaldienst f31.469.04 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 1879,16. Terugbetaald werd f772.464.32. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 233. Daarnaast hebben zich 39 nieuwe deel nemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 31 December 1951 bedroeg het totaal aan tal inleggers 64.085, met een tegoed van f23.304.529,99. De per 2 Januari 1952 op de inleggersrekening bijgeschreven rente over 1951 bedraagt f 530.471,15, zodat hun tegoed alsdan is f 23.835.001,14. Het wijkcomité te Haarlem-Noord zal Donderdagavond van acht tot negen uur spreekuur houden in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat. Ds. G. Hulsman, em. predikant te Lochem, die van 1894—1903 predikant is ge weest bij de Ned. Herv. gemeente te Zand voort, herdenkt 3 Januari a.s. het zeldzame feit, dat hij voor 60 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Hulsman heeft zich met name op maatschappelijk gebied bewogen. Toen hij in Zandvoort „Ons Huis" en een wijkverpleging in het leven had geroepen, eerde de gemeenteraad zijn arbeid door een straat naar hem te vernoemen. ADVERTENTIE HAARLEM, 29 December 1951 ONDERTROUWD: 29 Dec., G. J. L. van Kuijk en J. Steffens. GEHUWD: 29 Dec., M, H. Faase en C. W. E. M. T. Langenegger. BEVALLEN van een zoon: 28 Dec., C. M. van der Eijnden—Probst; T. Zuurendonk— Kemink; 29 Dec., C. E. M. Boersma- -Witte- man. BEVALLEN van een dochter: 29 Dec., E. Koster—Wildschut; M. A. K. F. Haanappel— Reijners; 29 Dec., C. Nooij—van Essen. OVERLEDEN: 26 Dec.. H. J. Bakker, 66 j„ M. v. Heemskerkstraat; 28 Dec., M. van Ton gerenMingelers. 32 j., KI. Heiligland; H. Korringa, 1 m„ Hazepaterslaan; A. C. Taag— Hak, 72 j„ Reggestraat; W. H. Slobbe, 50 j„ Ged. Oude Gracht. De locomotief van het trammetje pufte haar laatste adem uit en kwam knarsend tot staan. Twee, drie re'izigers stapten op het kale perron en bukten zich tegen de Wes tenwind. In de verte sloeg de zee dreunend op de trom. Het geluid rolde door de at mosfeer, angstaanjagend als een lawine. „Wat moet ik hier?" vroeg zuster Jo hanna Verhagen zich af. Zij trok aan haar mantel, die toch niet vaster kon sluiten. Overigens wist zij heel goed wat zij hier moest. In dit kille, verlaten oord aan de rand van de wereld lag haar toekomst. Haar mager lichaam, dat zich op platte voeten voortbewoog, torste veertig levens jaren mee. Die jaren waren even mager als haar stoffelijke verschijning. Ze hadden haar van lieverlee alles ontnomen, waar mee ze was begonnen en dat was al niet veel. Ze had nooit geloofd in haar geluk, hetzij in de liefde, hetzij in enig ander op zicht. En het geluk had zich precies zo ge dragen als zij verwachtte. Niet dat zij geringere eisen aan het leven stelde dan welke normale, gezonde vrouw ook. Zij had behoefte aan warmte, harte lijkheid, in één woord liefde. Maar dat ene woord was zo groot, het omvatte meer dan blijkbaar voor haar was weggelegd. Wie voor een stuivertje geboren is, wordt geen dubbeltje. Dat was de povere filoso fie, waarmee ze zich door het leven sloeg. Het had haar moeite gekost te leren slaan. Sommigen schijnen bij hun geboorte dat vermogen al te bezitten. Zij echter was be gonnen met lijdend voorwerp te zijn. Op haar veertiende jaar had ze het ouderlijk huis moeten verlaten, een spichtig kind, dat niets anders had om op te vertrouwen dan haar beide handen. Het duurde jaren eer haar vertrouwen zo stevig was, dat ze zonder angst voor haar omgeving voort kon gaan Bij elke misgreep putten de mensen zich uit in grote en kleine hatelijkheden. Daar wogen de weinige vriendelijke woor den niet tegen op. Ze had zich zoveel mo gelijk afzijdig gehouden, een koppige trots ontwikkeld die haar in staat stelde de ver pleegstersopleiding te volgen en alle be voegdheden te krijgen, die er op dit gebied bestaan. Op haar vijf-en-twintigste jaar gold ze bij haar omgeving reeds als een zure ouwe juffrouw. Het kon haar niet schelen. Ze had geen vriendin, althans niet in de zin, die zij aan dat woord hechtte. Ze was op haar beurt bazig en vitziek geworden, zon der erbarmen voor de jonge dingen, die de moeilijke opleiding begonnen. „Als ik toe geef", dacht ze soms, „ben ik verloren. Ze kunnen niet van me houden, dus blijft er niets anders over dan dat ze bang voor me zijn." De patiënten behandelde zij met de za kelijkheid, die zij voor een verpleegster on misbaar achtte. Want, nietwaar, je wordt persoonlijk en verdiept je in hun lijden, wat je slapeloze nachten kan kosten, óf je vat het alles samen onder het hoofd „ziek te", een verschijnsel dat je geroepen bent te bestrijden. Dat nam niet weg, dat zij zich menig maal in gedachten bezighield met de een of andere mannelijke patiënt. Soms werd haar een blik toegeworpen, die haar in vlam zette. Een vluchtige blik slechts, waarvan zij de betekenis miskende, want er volgde nooit iets op. Maar geen redelijke overwe ging kon haar opwinding te niet doen. Het was telkens weer een proces, dat moest uit woeden in het verborgene. Het was als een vuur, dat doofde bij gebrek aan lucht. De laatste jaren echter waren bijna zon der emoties verlopen. Als een trage rivier vloeiden ze voort waar naar toe? Aan het einde lag de zee van de dood. Eenmaal zou zuster Verhagen er in worden opgeno men en niets op aarde zou aan haar be staan herinneren. Soms bleef ze onverschil lig onder deze gedachte, dan weer werd ze er zo hevig door gekweld, dat ze met haar hoofd tegen een muur wilde lopen, om de gedachte er uit te bonken. Op een dag kreeg ze bijna toevallig een krant in handen, waarin een advertentie stond, die onmiddellijk haar aandacht trok. Voor een koloniehuis aan zee werd een directrice gevraagd. Zuster Verhagen was nooit van plan geweest het ziekenhuis te verlaten maar ze had eigenlijk ook nooit besloten het niet te doen. En opeens be greep ze dat hier een kans lag. Eigen baas, frisse lucht, kinderogen om haar heen. Haar brief werd beantwoord en dat was al voldoende om haar een verhoogd gevoel van eigenwaarde te geven. Ze was niet alleen maar een ziekenhuismeubel, er be stond nog elders behoefte aan haar. Maar er waren enige weken verlopen tussen het ogenblik, waarop zij antwoord ontving en dat waarop zij naar de kustplaats reisde, om het huis te bezichtigen. Tegenstrijdige gevoelens hadden haar vervuld. Begeerte naar verandering, ongeloof in de mogelijk heid dat er een buitenkansje voor haar was weggelegd, opstandigheid en moede be rusting. Even had ze zich zelfs afgevraagd of ze wel gaan zou. Wat haalde ze zich eigenlijk in haar hoofd? Nu ze hier liep, tegen de gure wind, die haar in het gelaat beet en door haar kleren blies, bleek de strijd nog niet geëindigd. Ze kreeg het gevoel dat ze door de ruimte werd verzwolgen. Anderzijds tintelde er iets in haar. een verwachting waaraan ze nauwelijks durfde denken. Eerst moest ze naar het huis, dat het doel van haar reis vormde. Ze hoefde niet ver te lopen, een minuut of vijf slechts. Aan weerszijden van de straat verhieven zich lage duinen, met hier en daar een huis. Nergens zag zij een mens. Er was geen ander geluid dan het rollen van de zee en het ritselen van de helm. Het koloniehuis was verveloos. Buiten hadden weer en wind hun werk gedaan, binnen de vele honderden kinderen, die hier in de loop der jaren hadden gerend en gestoeid. De directrice, een bejaarde vrouw, vertelde dat er restauratieplannen waren. Maar geldgebrek, de eeuwige kwaalZuster Verhagen begreep het. Ze wierp een blik op de leidsters, de kin deren die juist hun middagdutje hadden gedaan en met luide stemmen en voet stappen de trappen afdaalden. De kamer van de directrice was gezel lig, met hoge ramen en een wijd uitzicht over de duinen. „Maar bijna alles wat hier staat is van mij", verklaarde de directrice. Zuster Verhagen knikte. Zou zij deze ka mer ooit inrichten? Bezat zij iets? En zo ja, wilde ze het? Ze dronk thee, ze luistei*- de naar de ander en tegelijk poogde ze te luisteren naar haar eigen besluit, dat nu toch moest vallen. Maar ze wist niet wat ze wilde, nog steeds niet. Ze stond op. „U heeft geen haast", zei de directrice. „De tram gaat pas over een half uur". „Ik wou nog even langs de zee", ant woordde zuster Verhagen. Ze wist heel goed wanneer de trams vertrokken. Over een half uur en dan pas weer drie uur later. Maar ze zou niet al leen terugreizen. De gedachte was niet meer tegen te houden. Met bonzend hart liep ze de straat door. Iedere schrede be tekende een stap dichter naar de ontmoe ting, die nu plotseling heel haar toekomst belichaamde. Het was zó gegaan. Op de heenreis had zij in de trein tegenover een man gezeten, een flinke, knappe vent. Ze waren in ge sprek geraakt, hij was vriendelijk en be langstellend geweest. „Gaat u naar X?" had hij verrast gevraagd. „Dat is toeval lig. Ik moet er vanmiddag ook even zijn. Er is een aardig cafétje op de boulevard. Het is het hele jaar open. Als u daar wacht, kom ik u opzoeken, dan reizen we samen terug". Dat kon niet maar een gewone vriende lijkheid zijn. Haar was althans zo iets nog nooit overkomen. En hij had haar uit de trein geholpen en naar het trammetje ge bracht. Zijn laatste woorden waren ge weest: „Tot vanmiddag dus!" Een zaken man. Een man met goede manieren. Na tuurlijk was zij veel te diep van hem on der de indruk. Zij wist het, maar zij kon er niets aan doen. En waarom mocht zij zich niet één keer één keertje in haar leven laten gaan? Ze sloeg rechtsaf en kwam op de boule vard. De zee, grauw en onstuimig, zag zij nauwelijks. Ze zocht onmiddellijk naar het café. Het lag eenzaam in het zand, een laag, wit gebouwtje. Op het betegelde ter ras wervelde een witte zandstroom. Ze liep er dwars doorheen en ging naast de glazen voorwand in de gelagkamer zitten, niet ver van de kachel. Als je naar buiten keek, kon je een brede streep zee zien en daar boven wolken, die aangejaagd kwamen in eindeloze stoeten. Een man kwam uit een kamer achter het buffet. Nadat hij haar de bestelde kof fie had gebracht, werd hij weer onzicht baar. Zuster Verhagen was er niet rouwig om. Ze had geen behoefte aan ander ge zelschap dan hem, die ze hier verwachtte. Naarmate de tijd verstreek nam haar opwinding toe. Over een kwartier moest de volgende tram binnenkomen. Ze spitste de oren of ze niet ergens in de verte al het gefluit van de locomotief vernam. Maar behalve het gieren van de wind en het ge bulder van de zee, was er niets te horen. Ze wilde niet denken, maar ze dacht toch. Hoop en twijfel vochten in haar. Een nuchtere, kille stem zei: „Aan wat voor kinderlijke illusies geef je je over!" De tram was al lang binnen, toen ze ein delijk op haar horloge durfde kijken. Nog was het bewijs niet geleverd. Hij kon ver traging hebben. Dan zou hij een taxi ne men of desnoods een fiets huren. Hij moest hier immers voor zaken zijn. Ze schudde heftig het hoofd, alsof ze deze ge dachte van zich af wilde werpen. Het hielp niet. Telkens wanneer er een auto passeerde, kreeg ze een hartklopping. Dat gebeurde welgeteld drie keer. Toen stond zij op. Zij had nog een uur, maar het was hier niet langer uit te houden. De scheme ring zakte als een vaal gordijn over de wereld. In het trammetje drukte ze zich in een hoek en sloot de ogen. Het duurde een hele tijd eer er iemand binnenkwam, een mede passagier. Maar ze keek niet op, ze ge loofde niet meer in wonderen. Pas toen de conducteur haar aansprak, opende zij de ogen weer. De tram reed al. In de verte zag ze een paar lichtjes van de kustplaats, die al lang door de duisternis was over stroomd. Dat rechtse daar moest het koloniehuis zijn. Ze zou de kamer moeten meubileren, alles behoorlijk op poten zetten. Er wacht te haar veel werk. M. MOK (Nadruk verboden) Lutterkerk, 30 nog te Basrah. Lawak. 2 te Manilla verwacht. Leerdam, 1 van Antwerpen. Lekkerkerk, 1 te Le Havre. Lemsterkerk, 1 te Basrah. Lissekerk, pass. 1 Gibraltar n. Southampton. LoenerkeVk, 1 v Genua. Loppersum, 31 v. Plombino n. Casablanca. Linge, 2 v. "Huelva te Sas van Gent. Laurenskerk, pass 1 Gibraltar n. Marseille. Luna, 1 van Gibraltar n. R'dam. Maas, 30 v. Amsterdam te Gibraltar. Mapia. 31 te Port Swettenham. Muiderkerk, 30 v. Teneriffe n. Kaapstad. Murer.a. 30 v. Sidon te Livorno- Mataram, pass. 30 Point de Galle. Meerkerk. 31 v. Bremen te Rotterdam. Myonia. 28 v. Sydney naar Mirl. Merwede, 30 v. New Orleans te R'dam. Macuba. 30 dwars Ras Fartak Marisa, 30 650 m. O- Porto Rico. Markelo. 30 rede Monrovia. Mitra. 29 v- Iloilo te Pladju. Modjokerto, 29 te Pandan. Maasland, 1 v. Bahia n. Las Palmas. Madoera, 28 te Los Angeles. Meliskerk, 1 van Mombassa n. Aden. Noordam. 31 v. New York te R'dam. Nestor, pass 29 Kp. Malea. Nieuw Holland, 31 v Singapore te Tj. Priok. Nigerstroom, 31 v. Hamburg te Amsterdam. Omala, pass. 31 Sabang. Ondina, 29 v. Aden n Mena el Ahmadt Oranje. 29 v. Southampton n. Port Said. Oranjefontein, pass. 30 Dakar ni Kaapstad. Orion. 30 v. Messina naar Malta. Oberon, 30 te Pto Cabello v. Curagao. Ophir. 30 v. Singapore n Belawan. Orestes, 30 v. St. Lucia te Guadeloupe. Ootmarsum. 30 v. R'dam te Houston. Prins Frederik Hendrik, 31 v R'dam te Va lencia. Prins Frederik Willem 29 v. Rouaan n. Casa- .blanca. Prins Alexander, 29 v. R'dam n. St. John. Prins Willem IV, verm 2 Jan v. Burrina n. Hamburg. Plancius, 29 v. Soerabaja naar Ball. Prins Willem II, 29 180 m. W. Finisterre. Pygmalyon, 31 v. Curagao te Mobile verwacht. Phrontis. I van Suez n. Liverpool. Prins Willem V, 2 v. R'dam te Dakar verw. Parkhaven, 2 v. Buenos Aires te Bahia. Polydorus, 29 te Belawan. Prins Willem v. Oranje, 1 ca. 24 Hoek v. Holl. verwacht. Rotula. 29 v. Fredericia te R'dam. Iïossum, 30 van Amsterdam naar Huelva. Rodas, 30 v. Curagao n. Port au Prince, Raki, 1 van Londen n. Algiers. Roepat, 1 van Penang n. Singapore. Rondo. 1 van Alexandrië. Ruys, 2 Hongkong verwacht. Radja. 29 v. Makassar Riouw, 31 v. Makassar n. Balikpapan. Roebiah, 31 v. Hollandia te Amsterdam. Rotti, 31 v Pac.kust te Amsterdam. Salatiga, 30 v. Tj. Priok te Singapore. Samarinda, 30 te Singapore Schie, 29 v. K.vmasi naar Amsterdam. Slngkep. 29 te Castanes. Sloterdijk. 31 te Alexandrië. Sommelsdijk. 29 te Antwerpen. Sumatra, pass. 30 Finisterre. Slamat, 30 v. Singapore n. Belawan. Soestdijk. 31 v. Colombo n. Aden. Sur.etta, 31 v. Montevideo te Curagao Stad Haarlem, 1 Jan v. Schiedam te Casablanca verwacht, Salland. 30 te Montevideo Stad Bieda. 30 v R'dam naar Narvik. Stad Schiedam, 3 Jan. v. Manilla te IJmuiden verwacht. Sarpedon, 30 190 m. NO. Azoren. Sinabang, 29 v. Gunungsitoll n. Sibolga. Stanvac Talang Akar, 31 v. Singapore te Sungeigerong verwacht. Straat Malakka. 30 nog Tanga. Saraogan, 2 te Soerabaja. Sibajak, pass. 1 Azoren. Stad Haarlem, i v. Schiedam te Casablanca. Stad Maastricht, 2 te Gibraltar. Stad Vlaardingen, 1 van Vlaardingen te Narvik Straat Makassar, pass. I Tristan da Cunha. Sumatra, 2 Amsterdam verwacht Straat Soenda. 27 v. Rio Grande do Sul. Tawali, 31 v. Singapore te Belawan verwacht. Teueer, 29 v Houston te Newport News. Tjibesar. 30 te Durban, Tjipanas, 29 v. Mauritius n. Tamatave. Tjisadane 31 te Durban. Tosari. 29 ln Suezkanaal Trompenberg, pas. 30 Ouessant. Tamo. pass. 30 12 u. Bonavista Kaap Verd. eil. Titos, 30 v. Bilbao naar Tanger. Teiresias 30 v Amsterdam te Dublin. Themisto. 30 515 m. ZO. ten O. Kp, Race. Tjipondok, 29 v. Banjuwangi n Makassar. Tjiwangi, 29 v. Singapore n. TJ. Priok. Triton. 29 v. Maracaibo n. Jacmel. Tiberius, 31 te Georgetown verwacht. Trajanus, 27 v. Houston n Kustreis. Tabinta. pass. 1 Straat Florida. Talisse, 1 v. Tj. Priok n. Semarang. Tarakan. pass. 2 Gibraltar n. Hallfax. Tegelberg. 29 v Singapore. Tibia, 1 van R'dam te Curagao. Tomini, 31 v. Banjuwangi n. Tjilatjap. Tabian, 2 v. Bremen te Amsterdam verwacht Vula, 30 200 m. O. Pto Rico. Van Heutz. 28 v. TJ. Priok te Singapore. Westland, 30 te Santos. Waal, 29 v. Baahona n St. Marc. Wieldrecht, 29 nog ten anker Beira. Waterland, pass. 1 Ouessant. Willem Ruys, 1 te Suez. Waterman, 1 13 u. v. Singapore n. Aden Willemstad, 2 v. Barbados n. Madeira Winterswijk, pass. 31 Gibraltar. IJsel, 30 te Bremen. IJsel. 2 voorgaats IJmuiden. Zeeland (KRL), 31 te Tj. Priok Zaan, pass. 1 Ouessant.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7