Russische resolutie in de politieke UNO-commissie Belgisch wantrouwen tegen Frankrijk, Duits-Nederlands overleg in Den Haag I Weerbericht Kan het niet beter? OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De Veiligheidsraad moet de Koreaanse oorlog doen ophouden" Schietpartij in Suez tussen Britten en Egyptenaren Positie van Koning Boudewijn als opperbevelhebber in het geding Het woord is aan Truman laat niets los DE PUZZLE VAN HET EUROPESE LEGER Geen uitwisseling van zieke krijgsgevangenen Driehonderd doden bij aardbeving in China Uitstel conferentie van Lissabon? ïnvesteringsbeperkmg óók in Engeland Volgens Egyptische lezing vielen er vijftien doden volgens Britse niet één Verstandig vonnis Voor beter onderwijs in mandaatsgebieden Opstandig bataljon had contact met „Darul Islam Het Oost-Duitse kabinet aanvaardt kieswetontwerp 66e JAARGANG No 150 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295c Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WAT IS DE BESTE MANIER van ver gaderen? Dit lijkt een vraagstuk te zijn dat aandacht verdient. Wat wij te lezen en te horen krijgen over bijeenkomsten, die tot niets hebben geleid (behalve vaak tot ruzie) geeft aanleiding genoeg tot de overpeinzing, dat meer begrip van de men selijke natuur wellicht tot verbetering in het „vergaderwezen" zou kunnen leiden. Het heeft zich vooral ontwikkeld op de grondslag van stelsels van bewind. De vraag hoe de gemiddelde mens erop rea geert is daarbij niet van veel invloed ge weest. Niettemin heeft men in de loop der jaren, zelfs al voor de massapsychologie zich als wetenschap ging ontwikkelen, dui delijk genoeg waargenomen dat in groten getale de mens zich niet op zijn best toont. In politieke meetings, zowel in de buiten lucht als in een zaal, hebben ervaren spre kers zich meer en meer gedrongen gevoeld, zich vooral in de vorm van leuzen en van uitspraken te doen horen. Anders werd de aandacht van de geachte aanwezigen te zwaar op de proef gesteld. Met een uitge werkte toelichting moet .men in zulke massa-bijeenkomsten maar niet aankomen. Evenmin met veel argumentatie. De aan dacht raakt dan immers zoek. Uit een grijs verleden dateert al het voorbeeld van de redenaar, die met een vriend gewed had dat hij „ze" gedurende een rede van drie kwartier precies twaalf maal zou laten applaudisseren. Met tactisch aange brachte stemverheffingen en -dalingen had hij het elfde applaus al na vijfentwin tig minuten bereikt en zijn tegenspeler, die op de voorste rij zat te turven, dacht blij dat hij gewonnen had. Want „ze" waren zo enthousiast, dat de atmosfeer geladen scheen met bijval. Die twaalf maal applaus moesten ver overschreden worden. Hij kende zijn oude podium-rot nog niet. Die begon met toelichtingen, argumenten en daarbij statistieken. In een ommezien zonk de geestdrift ineen. Men keek elkaar bevreemd aan. Sommigen sloten de ogen. De meesten gingen hoesten. Een kwartier vol slaperige malaise voltrok zich. Toen keek de spreker op zijn horloge: nog dertig seconden. „Ik ga nu eindigen, vrienden", zei hij tot aller verlichting en een lange, trieste slotzin voerde hem naar het be- leefdheids-applaus aan het eind, waarop men altijd rekenen kan. Het tientje was verdiend. Nu is dit een voorbeeld dat slechts massa meetings betreft, die een willekeurig- samengesteld publiek trekken dat (behou dens een paar uitzonderingen bij het vra- gen-stellen) geen actief aandeel aan de besprekingen néémt en alleen maar geko men is om te luisteren. Iets beters kan men verwachten in een vergadering van leden ener vereniging, die allen hun agenda voor de bijeenkomst thuis hebben gekregen, soms zelfs voorzien van toelichting op de te behandelen punten, van wie velen behoorlijk op de hoogte van de zaken zijn ëh sommigen zelfs verschijnen met het vaste voornemen, aan het debat deel te nemen en hun standpunt te verdedigen. Nog beter mag men verwachten van een vergadering van afgevaardigden, optredend namens afdelingen of zelfs bonden of mis schien nog veel groter eenheden. Ja inder daad, dat samenzijn staat dan ook als regel wel op beter peil dan een massa-meeting met een inleider en wat vragenstellers. Maar is het peil hóóg? Naarmate de ver gadering groter is sch'ijnt het lager te zak ken. Het zou aardig zijn eens een enquête onder voorzitters te houden ervaren en bovendien tot openhartigheid bereide voor zitters waarbij men hun vroeg naar het verschil in verstandelijk en vooral wijs heids-peil tussen de bestuursvergaderingen en de algemene vergaderingen, die zij ple gen te presideren. Uit de antwoorden zou duidelijk blijken dat het kleine comité, het bestuur, het verre won. Dit besef moet de man vervuld hebben, die reeds in een vorige eeuw de uitspraak deed dat de beste manier om mensen te verenigen niet nood zakelijk is, ze bij elkaar te brengen. Het moet ook die andere man hebben vervuld, die, in een tijd waarin Ernest Renan als een der grootste levende geesten in Frank rijk gold," de kras-geformuleerde uitspraak deed: „Zet duizend Ernest Renans in een schouwburg en ge krijgt de ziel van de portier". Dit klinkt wat bitter en het is ongetwijfeld sterk overdreven (misschien hadden schouwburgdirecteuren zijn stuk ken geweigerd) maar in de kern bevat het dezelfde waarheid: als men teveel mensen samenbrengt zakt daarmee het peil van hun wijsheid en bezonnenheid aanmerke lijk. En hun voorzitter zal zich voelen als een man die zijn vergadering vooral „han teren" moet hanteren met intuïtie, slim heid, desnoods list, om beslissingen te voor komen waarvan de vergaderden zelf, een maal van het geheimzinnige nadeel van hun massaal samenzijn verlost, spijt zou den hebben. Het is moeilijk niet aan deze dingen te denken als men van het soms zonderlinge ver-loop zelfs van hoge internationale bij eenkomsten, die zeer veel leden tellen, kennis neemt. Dtfren hoopt daar altijd bij, dat de eigenlijke besluiten wel in klein comité genomen zullen worden. En dezelfde gedachte komt op als men van de spek takels en rare, tegenstrijdige besluiten in sommige parlementen op de hoogte wordt gesteld. In de ministerraad, of in de be trokken commissie, schijnt het altijd veel beter te verlopen. Dit doet geloof ontstaan in een conferentie, volksvertegenwoordi ging, bondsvergadering enz., die in uitslui tend kleine afdelingen zou beraadslagen eer zij tot stemming-over-het-geheel be sloot. Niet makkelijk te regelen misschien, maar evenmin ondenkbaar. En zouden de voordelen niet groter dan de nadelen zijn? waarbij trouwens de troostende gedachte mag gelden, dat iedere regeling zowel haar na- als haar voordelen heeft. Hetgeen zij gemeen heeft met ieder besluit. Misschien komen wij wel eens zover dat het vergaderwezen op grond van mense lijke zwakheden critisch beschouwd wordt met het doel, het te verbeteren. De tijd schijnt er rijp voor. In enkele parlemen ten, vooral in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, past men met succes een ver-gaande behandeling van wetsontwer pen in kleine secties toe. R. P. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 22 Januari in het paleis op de Dam ie Amsterdam een Nieuwjaarsreceptie hou den voor het Corps diplomatique, welke om 12 uur begint. Op 24 Januari zullen de leden van het Corps dinlomatique des avonds aan zitten aan een diner ten paleize. VRIJDAG 4 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 3 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Uithoornse teertanker Gemma, die in de Golf van Biscaye in een vliegende storm verging, ligt nu, met' de kiel naar boven, op de zandbanken 'voor het strand in de omgeving van Guethary. De zeven opvarenden, onder wie zich ook de IJmuidense matroos Dukel bevond, zijn waarschijnlijk omgekomen. PARIJS, (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, heeft in de politieke commissie der UNO aangedrongen op inschakeling van de Vei ligheidsraad ter beëindiging van de oorlog op Korea en ter vermindering van de inter nationale spanning. Dit voorstel is vervat in een ontwerp-resolutie. De Russische ontwerp-resolutie vraagt afschaffing van de commissie voor collec tieve maatregelen en een periodieke bijeen komst van de Veiligheidsraad op het hoogste plan, onmiddellijk hijeen te roepen. De Westelijke resolutie die thans in de politieke commissie ter sprake is en die is ingediend door Amerika, Engeland, Frank rijk en nog acht andere landen, vraagt aan vaarding van het rapport van de commissie Onze correspondent in Brussel meldt: „Men heeft in Brussel de indruk, dat sommige Belgische kringen gaarne de idee van een Europees leger zouden zien mislukken. Achter de drang van Frankrijk om te komen tot een volkomen samengesmolten Euro pees leger, dat onder invloed zou staan van het Franse beleid schuilt, aldus deze Bel gische kringen, niets anders dan het Franse imperialisme, dat in continentaal Europa en op kosten van de kleine landen een politieke rol wil spelen, welke dan ook nog geïnspireerd is door de eeuwenoude vrees voor Duitsland. Intussen meldde onze cor respondent in Bonn dat volgens onbevestigde geruchten de Duitse vertegenwoordiger van de Bondsregering in de conferentie voor een Europees leger, Theodor Blank, militair adviseur van Adenauer, dezer dagen in Den Haag met Nederlandse functiona rissen heeft geconfereerd. Bij navraag in Den Haag vernam onze redacteur aldaar uit welingelichte kringen, dat de heer Blank inderdaad in Den Haag is geweest en ge sproken heeft over dé problemen die met de vorming van een Europees leger samen hangen. In Bonn is men ervan overtuigd dat de Nederlandse bezwaren tegen voor gestelde regelingen minder ernstig zijn dan de Belgische. Wellicht wenst Bonn via Nederland de Benelux-Ianden tot een tegemoetkomender houding te bewegen. Het feit, dat op dezelfde dag de Duitse diplomatieke vertegenwoordigers in de Benelux-staten naar Bonn zijn geroepen, wijst er op dat stellig aan West-Duitse zijde de wens sterk is het standpunt van de Nederlandse en ook van de Belgische en Luxem burgse regeringen inzake het Europese leger te leren kennen. Blank zou speciaal de kwestie der ge meenschappelijke begroting met de be voegde Nederlandse regeringspersonen hebben besproken, dus waarschijnlijk met functionarissen van het ministerie van Financiën. Op de conferentie, die de laatste dagen van het oude jaar te Parijs is gehouden, hebben zich onmiskenbaar twee kampen afgetekend, vooral ten aanzien van de kwestie van de financiering van het gepro jecteerde Europese leger. Frankrijk, Italië en West-Duitsland waren voor de samen voeging van de militaire begrotingen der betrokken zes landen, de Benelux-staten waren hier in meerdere of mindere mate tegen, al schijnt het standpunt van Luxem burg, dat der drie groten danig genaderd te zijn. Het meest afwijzend was België, terwijl Nederland meer een tussenpositie heeft ingenomen. De West-Duitsers, die sterk voor een ge meenschappelijke begroting geporteerd zijn, is deze tussenpositie van Nederland blijkbaar zeer opgevallen, want in de pers conferentie, die prof. Hallstein, Adenauers staatssecretaris, hier Woensdag heeft ge houden, wijdde hij veel aandacht aan wat minister Stikker te Parijs te berde had gebracht, waaruit volgens hem duidelijk zou blijken, dat de Nederlanders zeer zeker voor een federale begroting gewon nen konden worden. Belgisch standpunt De ANP correspondent te Brussel meldt, dat de Belgen vooral de nadruk leggen op de bijzondere situatie waarin België ver keert. Men stelt in het licht, dat volgens de Belgische grondwet de Koning opper bevelhebber van het leger is, een situatie die in geen der andere landen bestaat. Het is dus niet aan te nemen, zo redeneert men hier, dat in geval het Belgische leger in zijn totaliteit onder bevel van een buitenlands generaal wordt geplaatst, de Belgische Koning zou afzien van een der belangrijk ste prerogatieven van zijn koningschap. Te Parijs zou men veel begi'ip voor deze stel ling der Belgische delegatie hebben ge toond en men zou er in hebben toegestemd, dat de Belgische binnenlandse strijdkrach ten niet in het internationale leger worden opgenomen, doch onder bevel van Koning Boudewijn zouden blijven. De Belgische vorst zou de officieren blijven benoemen, zelfs die der Belgische eenheden, welke in het Europese leger ingeschakeld zouden woi'den. Tijdens de conferentie is van Belgische zijde eveneens gewezen op de moeilijk heden, die verband houden met de omstan digheid, dat in België twee cultuurgemeen schappen bestaan, de Waalse en de Vlaamse. Men heeft duidelijk gemaakt, niet te kunnen instemmen met een Europees leger, waarin bijvoorbeeld Vlaamse solda ten in Nederlandse eenheden .en Waalse soldaten in Franse eenheden zouden wor den opgenomen. In dit opzicht zouden de partnerleden zich bereid hebben verklaard verregaande concessies te doen. Een belangrijk verschil van mening is ter conferentie gerezen over de gemeen schappelijke begroting. België heeft zich hardnekkig verzet tegen het voorstel de begroting van landsverdediging over te hevelen naar een gemeenschappelijk bud get voor het Europese leger. In de eerste plaats omdat men acht, dat hierdoor af breuk wordt gedaan aan de souvereiniteit, in de tweede plaats omdat men van oor deel is, dat op militair gebied de andere landen verre ten achter zijn op de presta ties, die België heeft geleverd. Wat zou er bovendien van de gerecht vaardigde hoop op verminderde bewape ningsuitgaven terecht komen, indien het nationale budget opging in een gemeen schappelijke Europese begroting?, zo be toogt men. Op politiek terrein is men te Brussel de mening toegedaan, dat het principe van een supranationaal gezagsorgaan (de formule Pleven) definitief vervangen zal wórden door dat van een „gemeenschappelijk ge zagsorgaan" (formule van Zeeland), ge vormd door de zes ministers van Buiten landse Zaken. Het uitvoerend orgaan van dit comité van ministers zou gevormd wor den door een college van commissarissen. Terwijl de Beneluxlanden dit college van commissarissen als een strikt uitvoerend orgaan wensen te zien onder controle der ministers, bestaat er aan Franse, Duitse en Italiaanse zijde het verlangen hieraan poli tieke bevoegdheden te verlenen. Opmerkelijk is nog hetgeen het goed ge- informeerde Katholieke blad „Het Volk" Donderdagmorgen met betrekking tot de te Parijs gehouden besprekingen schreef. Het blad meent te weten, dat België voor nemens is de besprekingen, welke einde van deze maand te Parijs zullen worden hervat, te doen mislukken, indien de grote landen blijven vasthouden aan de idee van een supranationaal gezagsorgaan, temeer omdat men in België de indruk heeft, dat de Franse regering in het plan-Schuman en in de organisatie van het Europese leger een middel ziet om de Franse supprematie op het continent te vestigen. PANMOEND J OM (Reuter). De Noordelijken hebben heden een nieuw voorstel der verbondenen, dat voorzag in een onverwijlde uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen, verworpen. Troepen van de U.N.O. hebben gisteren aan het Westelijk front gevechten van man tegen man geleverd tegen de Noordelijken in een poging om terrein, dat zij op 28 De cember hadden verloren, terug te winnen. De strijd, die in de buurt van Pan- moendjom gevoerd werd, was hevig. Op een gegeven ogenblik hadden de geallieer den bijna al het terrein heroverd. Latei- werden zij evenwel door de Chinezen weer een weinig teruggedrongen. Radio-Peking heeft Vrijdagochtend mede gedeeld dat de plaats Tsjien Tsjoe Wang, in het gebied van Li Tsjian, provincie Joe- nan (Zuid-China) gelegen, door een hevige aardbeving is geteisterd. Driehonderd per sonen kwamen om het leven en 1500 wer den gewond. Veertigduizend huizen zijn ingestort, waardoor 120.000 personen dak loos zijn geworden. De raad van het Atlantisch Pact over weegt thans een Frans verzoek om de bij eenkomst van de raad, die twee februari te Lissabon zou worden gehouden, uit te stellen. Frankrijk heeft de voorzitter van de raad, de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, medege deeld, dat de parlementaire debatten over de begroting niet voor het einde van deze maand beëindigd kunnen worden. Frankrijk zou daarom gaarne een uitstel van een week zien. Ook zou de Franse regering gaarne zien, dat definitieve resultaten be kend worden over de besprekingen over een Europees leger, voordat de bespreking van de raad zou beginnen. De ministers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de landen van de Benelux zullen tegen het einde van de maand wederom bijeenko men om over het voorgestelde Europese leger te confereren. Öp de bijeenkomst van de raad van het Atlantisch Pact zal beslist worden welk aandeel de respectieve landen van de Ame- kaanse militaire hulp zullen ontvangen. Men is te Parijs van oordcel, dat het re sultaat van de besprekingen over een Europees leger van invloed op de te ne men besluiten zullen zijn. LONDEN (A.F.P.). Volgens de „Fi nancial Times" en de „Daily Telegraph zal de Engelse regering binnenkort belang rijke beperkingen op kapitaalsinvesterin gen bekend maken. Deze beperkingen, die deel zullen uitmaken van de plannen voor de bestrijding van de inflatie, zullen waar schijnlijk korte tijd nadat het parlement van zijn reces zal zijn teruggekeerd, wor den aangekondigd. De Engelse regering verwacht door deze maatregel de uitvoer van machinerieën te kunnen stimuleren en het binnenlandse verbruik te kunnen verminderen. voor collectieve maatregelen, waarin een eventueel treffen van militaire, politieke en economische maatregelen tegen moge lijke toekomstige aggressie wordt voorge steld. „Het plan der Westelijke mogendheden om zogenaamd gemeenschappelijke veilig heid te verkrijgen, is in feite een poging om anderen de kastanjes uit het vuur te doen halen", aldus Wysjinski. Hij haalde een passage aan uit een Woensdag door de Zweedse vertegenwoordiger gehouden toe spraak waarin deze zegt dat „het niet be staan van overeenstemming tussen de grote mogendheden over de waarde van het plan mogelijk aanleiding kan zijn tot een derde wereldoorlog". In het licht der televisielampen ver klaarde de Russische minister van Buiten landse Zaken hevig gebarend dat Groot- Brittannië en de Verenigde Staten „valse geruchten over de voornemens der Sovjet- Unie verspreiden, louter en alleen om hun eigen aggressieve handelingen te maskeren". „De voorgestelde gemeenschappelijke maat regelen zijn een aanfluiting van het hand vest", aldus Wysjinski. Arabisch spreekwoord: Het voedsel van de leeuw geeft de wolf indigestie. Japanse politie-reservetroepen houden winter oefeningen in het besneeuwde ge bied nabij Matsumoto. Met volledige uit rusting, in winter-camouflagepakken en bewapend met automatische Browning geweren maken ze marstochten door het bergachtige landschap van de provincie Nagoya. CAïRO (Reuter). De Egyptische mi nister van Binnenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat gisteren bij een botsing te Suez vijftien Britse soldaten om het leven zijn gekomen. Voorts werden zeven Egyptische politiemannen en zeven burgers gewond, aldus deze mededeling. In kringen van het Britse leger wordt echter de volgende, geheel andere lezing gegeven: Twee Britse wachtposten werden aangevallen. Twee pelotons infanterie snel den te hulp en er ontwikkelde zich een vuurgewecht met Egyptische „terroristen". Het enige slachtoffer was een Britse offi cier, die aan een teen gewond werd. Het vuurgevecht duurde twee uur. Volgens het Egyptische communiqué werd de'politie gewaarschuwd, dat Britse strijdkrachten het vuur geopend hadden op de werkplaats van de Egyptische staats spoorwegen in Suez. De Egyptische politie DOCXXXXOOOCCOOOOOCOOOOOCXDOOOOCOOOOCJOOOOCJOOOOOOOCXJOOO Een man in Bristol is veroordeeld tot tweehonderdvijftig gulden boete ivegens dierenmishandeling, zo meldt het Britse blad Daily Herald. Hij had een hondje van vier maanden oud doodgeslagen. De rechter voegde aan z\jn vonnis de bepa ling toe, dat verdachte voor de duur van twintig jaar het recht ontzegd wordt een hond te houden. Dit lijkt ons een uitermate verstandige en doeltreffende maatregel. Helaas opent het Nederlandse strafrecht de mogelijkheid daartoe niet. En op een Dierenwet, waarin zo'n bepaling zeer op zijn plaats zou zijn, hoeven wij, blij kens een mededeling van de minister van Justitie, voorlopig nog niet te hopen. was toegesneld en had een strijdmacht van 1800 Britten met tanks, artillerie en auto matische wapens aangetroffen. Er ontstond daarop het gevecht met de eerder vermelde resultaten. Volgens het blad „Al Balagh" is Woens dag te Suez in het kamp van de verbin dingstroepen een mijn tot ontploffing ge bracht, die de gehele plaats deed beven. Er zouden ongeveer 120 Britse slachtoffers gevallen zijn. De mijn, aldus het blad, was geplaatst door Egyptische commando's. Intimidatie Uit Ismailia wordt gemeld, dat in het duister hier en daar geschoten werd. Op verscheidene plaatsen poogde men kabels door te snijden. Ook werden Griekse en Cyperse winkeleigenaars geïntimideerd. Donderdag hebben Britse, manschappen geschoten op een groep saboteurs, die pro beerden telefoonkabels langs het Suezka- naal door te snijden, aldus heeft een of ficiële Britse woordvoerder medegedeeld. Twee der saboteurs zouden gewond zijn. Donderdag heeft de beheerschapscom- missie der UNO met 39 tegen 0 stemmen bij 8 onthoudingen (waaronder Nederland) een resolutie van India aangenomen, waar in een beroep wordt gedaan op de leden- staten om het onderwijs in de onder be heer staande gebieden te bevorderen door het beschikbaar stellen van studiebeurzen voor studenten uit deze gebieden. Met 39 tegen 5 stemmen bij 5 onthou dingen werd een Joegoslavische resolutie aangenomen, waarin aanbevolen wordt een permanente commissie in te stellen om de methode van behandeling van petities uit onder beheer zijnde gebieden te ver beteren. J tt DJAKARTA, (Aneta). Uit documen ten, die gevonden zijn op leiders van het opstandige bataljon 426 in Midden-Java is gebleken, dat er contacten onderhouden werden met de Darul Islam, echter niet, dat zij in verbinding stonden met andere stromingen of buitenlandse ideologieën, al dus heeft de minister van Defensie van Indonesië, de heer Sewaka op een pers conferentie te Semarang medegedeeld. De leden van het opstandige bataljon 426, die door de omsingeling bij het Lawu- complex heenbraken, noemen zich „het leger tot opheffing van de belastingen", zo seint de correspondent van Aneta uit Se marang. De doorbraak heeft hen 7 doden gekost. Aan de zijde van de APRI vielen hierbij 4 doden. De opstandelingen bevin den zich thans tientallen kilometers ten Zuiden van Soerakarta. De zuiverings acties duren voort. Andere berichten spre ken van 80 gedode opstandelingen. President Truman heeft een nauwkeurige agenda opgemaakt voor zijn besprekingen met Churchill te Washington: Deze verkla ring heeft de Amerikaanse president Don derdag op zijn persconferentie afgelegd. De president heeft niettemin geweigerd de punten van die agenda bekend te maken. Na de besprekingen zou een communiqué de nodige inlichtingen geven. De president wond zich op toen men hem vroeg of het juist was, dat de komst van Churchill in zekere kringen te Wash ington een gevoel van onbehagen had ver wekt. Hij verklaarde niet te kunnen be grijpen hoe een dergelijk gehicht te Wash ington verspreid kon worden. „Churchill is zeer welkom", zeide Truman. „Ik zelf zal hem een warm onthaal bereiden. Er zullen belangrijke problemen besproken worden". Het programma van Churchills bezoek aan de Verenigde Staten en Canada luidt als volgt: Zaterdag lunch met president Truman te Washington, wanneer de Queen Mary" op tijd te New York aankomt. Maandag begin van de officiële bespre kingen, die vermoedelijk Dinsdag zullen worden voortgezet. Maandagavond diner ter ere van Chur chill, waaraan onder anderen Truman en de Britse ambassadeur zullen aanzitten. Woensdagmiddag vertrek uit Washington naar New York. Op 11 Januari vertrek uit New York naar Ottawa, op 16 Januari vertrek uit Ottawa, op 17 Januari rede van Churchill voor een gemeenschappelijke zitting van het Amerikaanse congres. De datum van Churchills terugkeer naar Londen is nog niet bekend gemaakt. BERLIJN (Reuter). Het Oost-Duitse kabinet heeft unaniem het wetsontwerp voor verkiezingen in geheel Duitsland goedgekeurd. Het ontwerp is opgesteld door een speciale regeringscommissie. Het kabinet zal het ontwerp ter goedkeuring aan het parlement voorleggen. In het Oost-Duitse ontwerp is bepaald dat alle Duitse burgers van achttien jaar en ouder aan de stemming mogen deel nemen. De West-Duitsers willen het kies recht toekennen aan hen die 21 jaar en ouder zijn. Het aantal kiezers volgens het Oost-Duitse ontwerp ligt 2.500.000 hoger dan volgens het West-Duitse. In het ontwerp wordt niet definitief te kennen gegeven of een commissie van onderzoek der UNO al dan niet in Oost- Duitsland zal worden toegelaten. De voorzitter der West-Berlijnse af deling van de vrije democratische partij, Hubert Schwennicke, was van mening dat „in het wetsontwerp niets voorkomt dat er op wijst dat de Oost-Duitse regering thans daadwerkelijk een democratisch bewind is geworden". In West-Duitse regeringskringen was men Donderdag van mening dat het Oost- Duitse wetsontwerp mogelijk kan worden gebruikt voor het opstellen van een „aan redelijke maatstaven voldoende regeling voor het houden van verkiezingen in ge heel Duitsland". Men zag aan West-Duitse zijde evenwel nog bezwaren; vooral ook daar de Oost-Duitsers het definitieve ont werp voor een verkiezingswet willen zien goedgekeurd op een gemeenschappelijke bijeenkomst van vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland. De West-Duitse regering staat er op dat de verkiezingen slechts met medewerking der UNO zullen worden gehouden en zij weigert dit te be schouwen als een aangelegenheid, die slechts Oost- en West-Duitsland zou aan gaan. MORGEN TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van yrij- dagavond tot Zaterdagavond, opge- maakt te 10 uur: In de nacht weinig bewolking met op verschillende plaatsen lichte vorst en S overwegend zwakke Westelijke wind. Morgen overdag toenemende bewol- king met plaatselijk enige regen. Ma- S tige, in de kustprovincies tijdelijk S krachtige Zuid-Westelijke wind en stijging van temperatuur. 5 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur. Maan op 12.06 uur, onder 2.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 Januari Hoog water: 8.57 en 21.24 uur. j Laag water: 4.26 en 16.52 uur. Zaterdag 5 Januari jj Hoog water: 9.53 en 22.29 uur. Laag water: 5.15 en 17.44 uur. ■•■iHaaiiiiiiiiiNmiBMiiiiiaiinipik. ■■■•■■■■■■aaaj

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1