De opleiding van onderwijzers Chefarine ,4 VAL DA Wereldnieuws J A.s. Zaterdag begint onze Balans Opruiming Een belangrijke brochure van Jr. van der Meulen, directeur der Kweekschool te Haarlem Viervoudige..... zéér krachtige werking. De radio geeft Zaterdag Krijgt U logés?? H. DE GRAAFF Overschot in de E.B.U. in December f 165 millioen Letterkundeprijs 1951 niet toegekend Spaarsaldi daalden met f 130.4 millioen van JanuariNovember 1951 I. KAN PANDA'S HEREN-LEVEN VRIJDAG 4 JANUARI 1952 2 Neem een doos echte UW HOEST Prijsvraag voor M.T.S.'ers Deviezenreserve gedaald Hervormde gemeente Engelbert zonder kerkelijke colleges Twaalf onderzeeboot jagers in aanbouw Eredoctoraat voor arts C. R. J. Versteegh VOOR BLOEMEN DAU DEY Voorbereiding van R.T.C. met de West België geeft handel in vis nog niet vrij Fries protest tegen NCRV Verliezen bij houtbewerking Ter gelegenheid van het jubileum van de Rijkskweekschool te Haarlem heeft de directeur, de heer Jr. van der Meulen, een brochure geschreven, waarin hij zich onder de titel „Ter wille van onze kinde ren" in het bijzonder richt tot de ouders van leerlingen, en daarbij een belangrijke aanwijzing geeft op de toekomst van de Kweekscholen. Zijn conclusie is: „De Kweekschool wor de een maatschappij school, dat wil zeggen een instituut, gericht op de vorming van de mens in sociale en culturele zin. Zij biede ruime gelegenheid tot zelfontplooiing en -expressie met differentiëring naar aanleg. In de bovenbouw geve zij een zeer degelijke theoretische en practische scho ling en tevens het recht tot voortzetting en bekroning der studie aan de Universi teit". Die conclusie Iaat de schrijver vooraf gaan door een opsomming van grondslagen voor een betere opleiding. Daarbij komt naar voren dat hij als taak van de kweek school ziet: het helpen vormen van gave jonge mensen met het zo hoog nodige idea lisme voor en de juiste opvatting en kennis van hun toekomstig beroep". Voor toelating tot de Kweekschool wil de schrijver strenge eisen stellen, o.a. een goede gezondheid, in het bijzonder een krachtig zenuwgestel. Verder een behoor lijk intellect en niet- te eenzijdige belang stelling, alsook voldoende sociale aanleg. Het leerplan moet gericht zijn op de practijk van het leven en de toekomstige opvoederstaak. Er moet gewerkt worden met een gematigd klassikaal systeem met werkuren. Daarbij evenwel taken voor individuele- en groepsarbeid; begunstiging van leerlingen-initiatieven en bijeenkom sten, alsook medezeggenschap en -verant woordelijkheid. Bekwame en ervaren leerkrachten zijn vereist. Door een ruime bezoldiging moet het vormen van een keurcorps van docen ten mogelijk zijn. De opleiding aan de Kweekschool moet 5 jaar duren. Daarbij komt dan de hoofd akte te vervallen. Een noodzakelijke opleiding is het bin nenleiden van de aanstaande leerkrachten in maatschappij en geestesleven. In ruime mate zal een beroep moeten worden ge daan op terzake deskundigen-niet-leraren. Het contact met al die practici zal van onschatbare waarde zijn voor de vorming van de jonge leerkrachten. „De opleiding, de docenten en de a.s. jeugdleiders zullen daardoor uit hun isolement verlost worden, midden in het volle leven komen te staan". De kwekelingen moeten inleven in hun toekomstig beroep. Zij moeten deelnemen aan het organiseren en het verzorgen van kinderfeesten. Ook dienen zij de tijd te hebben zelf deel te nemen aan de jeugd beweging van leeftijdgenoten (dus huis werkbeperking). In de hogere klassen moet een grondige theoretische scholing bevor derd worden in eng verband met een de gelijke kennismaking met de praktijk in de lagere school. Ook in scholen voor voor bereidend-, buitengewoon- en voortgezet lager onderwijs. De theorie dient op modern-wetenschap pelijke basis te berusten. Aangezien ook voor het onderwijs kadervorming op hoog niveau nodig is, moeten minstens de ge vorderde leerlingen leiding kunnen ont vangen van Universiteitsdocenten, zoals dit in andere landen reeds sedert lang het ge val is. Degenen onder hen die daartoe de vereiste capaciteiten bezitten, moeten aan de Universiteit zelve hun studie kunnen voortzetten en bekronen. De heer Van der Meulen maakt ook enige aantekeningen op het ontwerp Kweek- schoolwet, dat hij op enkele punten gewij zigd wenst te zien. Ö.a. vraagt hij gelegen heid op alle kweekscholen het aantal leer lingen binnen nader vast te stellen gren zen te houden, teneinde in de toekomst „overproductie" te voorkomen. Voorts ook de mogelijkheid door concentratie van kweekscholen te komen tot een beperking van het aantal opleidingsinrichtingen. Ook de pogingen om tot onderwijsvernieuwing te komen brengt de schrijver ter sprake. Het wil hem voorkomen, dat in de toekomst veel van de wetenschappelijk doordachte en op hoog niveau voorbereide plannen tot geringe resultaten zullen voeren of zelfs mislukken, indien de uilvoerders van die plannen niet met zorg gekozen, opgeleid, heronderricht en voorgelicht worden, de onderwijzers en onderwijzeressen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Chefarine „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat vier verschillende geneesmiddelen tegen pijnen en griep. Deze brachten aan miilioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen laaiden. De werking is bijzonder krachtig maar weldadig. wciuauiy. mm cC&eé nAoncCeneM./ HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Arbeiders in continubedrij ven. 11.40 Strijktrio. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Accordeonorkest. 14.10 Filmprogramma. M.35 Amateursuitzending. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Sport. 16.30 Philharmonisch orkest en solisten. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Negro-spirituals. 22.25 Onder de pannen, hoorspel. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Klein koor. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Orkest. 15.35 Kroniek van letteren en kuns ten. 16.13 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Zang en orgel. 18.45 Buitenlandse cor respondentie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.30 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Wat zou u doen?. 22.00 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Kamerorkest. ADVERTENTIE PASTILLES VOOR ONZE BEKENDE COMBINATIES 1-pers. Ledikant met matras en kussen, samen voor 78.60 1-pers. Divanbed met verende matras en kapok kussen, samen voor 96.80 1-pers. Opklapbed met matras en kussen, samen voor 73.80 Wollen dekens, vanaf 19.85 Alléén b HAARLEMS MATRASSENHUIS Gr. Houtstraat 103, Tel. 11485, Haarlem Ter gelegenheid van het zesde lustrum van het corps leerlingen der M.T.S. voor bouwkunde te Den Haag is een nationale prijsvraag voor bouw-, weg- en water bouwkunde uitgeschreven. Er mag worden deelgenomen door de leerlingen van alle middelbare technische scholen in ons land. Het ligt in de bedoeling van het uitschrij ven van een dergelijke wedstrijd een tra ditie te rhaken. De organisatie zou dan jaarlijks door een andere M.T.S. moeten geschieden. De verkorte balans van de Nederlandse Bank per 31 December laat in vrijwel alle posten veranderingen zien. De daling van de voorschotten in rekeningcourant van f 202 millioen tot f 148 millioen is groten deels een gevolg van het feit, dat de bele ning van f 48 millioen door de staat is afgelost. Niet de deviezen zijn gestegen, maar wel de goudvoorraad, namelijk met f 10 mil lioen tot ruim f 1195 millioen. De netto deviezen-reserve is met f 25 millioen ge daald, zodat per saldo de totaal deviezen voorraad, inclusief goud en zilver, van f 1693 millioen tot f 1678 millioen is ver minderd. Ook over December heeft Ne- Voor de in 1951 voor- letterkundeprijzen beschikbare gelden heeft de gemeente Am sterdam driemaal vijf opdrachten verleend, respectievelijk op de gebieden van poëzie, novelle en essay. Bij deze opdrachten is volstrekte geheimhouding in acht genomen, mede door de inzendingen anoniem te doen zijn, opdat de beoordelingscommissies bij het uitbrengen van haar rapporten uitslui tend met de ingezonden werkstukken zou den rekening houden. Aan de opdrachten waren slechts voorwaarden verbonden be treffende de omvang en het onderwerp: Amsterdam moest een centrale plaats in het gedicht, de novelle en het essay innemen. Voor iedere aan deze eisen beantwoor dende inzending was een vergoeding van f 250 in uitzicht gesteld. Indien de beoor delingscommissies daartoe aanleiding zou den vinden, konden zij de beste inzending op de drie gebieden voordragen voor be kroning met een der letterkundeprijzen 1951, elk groot f 750. Er werden drie gedichten, drie novellen en vier essays ingezonden, welke al)e kon den worden gehonoreerd. De beoordelings commissies hebben echter geen aanleiding kunnen vinden één of meer inzendingen voor bekroning voor te dragen. Op Oudejaarsavond heeft de godsdienst onderwijzer D. van Eek afscheid genomen van de Nederlands Hervormde Gemeente te Engelbert bij Groningen. Naar aanlei ding van het ontslag nemen van de heer Van Eek hebben alle kerkelijke colleges, de kerkeraad, de kerkvoogdij en de nota belen hun functies neergelegd. Er is nu een noodkerkeraad ingesteld, bestaande uit de consulent ds. Van der Ende te Middel- bert en twee leden van het moderamen van de classis Groningen. De kerkelijke gemeente Engelbert, die de eeuwen door zelfstandig is geweest en thans vierhonderd zielen telt, is door fi nanciële moeilijkheden sinds 1943 zonder predikant. De geestelijke vex-zorging is achtereenvolgens aan vier godsdienston derwijzers opgedragen geweest. De vierde was de heer Van Eek, die anderhalf jaar in Engelbert heeft gewerkt. Ter oplossing van de financiële moeilijk heden heeft men eerst getracht tot een combinatie met de naburige kei-kelijke ge meente Middelbert te komen, maar de Al gemene Synodale Commissie heeft het vei~- zoek daartoe, nog voordat de nieuwe kerk orde inging, tot twee keer toe afgewezen. Toen heeft men getracht door declassifi- catie van de gemeente v^n de geldelijke verplichtingen jegens de centrale kassen der Ned. Hervormde Kerk af te komen. Dat gelukte, maar nog bleven er financiële moeilijkheden. Daartoe heeft men contact gezocht met een andei-e kerkelijke gemeente in de buurt, die van Westerbroek. Men wilde daarmee geen combinatie, maar een vorm van samenwerking waarbij de godsdienst onderwijzer in beide gemeenten een halve week zou werken. De Raad voor de Trac- tementen van de Ned. Hervormde Kerk vond dat niet goed, omdat hij op het standpunt stond dat men bij combinatie der gemeenten wel gezamenlijk een predi kant zou kunnen salariëren. Maar Engel bert wilde de heer Van Eek behouden. De heer Van Eek, die zich, na zestien jaar godsdienstonderwijzer te zijn geweest, zeer gehandicapt voelt door het feit dat hij, niet de bevoegdheid van een predikant kan krijgen, heeft tenslotte besloten zich terug te trekken. Hij zal trachten naar een andere kerk over te gaan waar de over gang tot de predikantsbevoegdheid min der moeilijk is. Bij de Ned. Hervormde Kerk is bevordering van een godsdienst onderwijzer tot predikant niet uitgesloten. Voor personen met „singuliere gaven" be staat daartoe een mogelijkheid. In de nieuwe Enkalonfabriek bij Em- men van de Algemene Kunstzijde Unie is een begin gemaakt met het spinnen van nylon garen. Men verwacht, dat de nieuwe fabriek binnen afzienbare tijd voldoende garen zal produceren om volledig in de behoefte van de Nederlandse verwerkende industrie te voorzien en tevens hoeveelheden voor export beschikbaar te stellen. Behalve garens voor kousen zullen tricotage- en weefgarens wor den vervaardigd, alsmede gareixs voor tech nische doeleinden. derland in de Europese .Betalings Unie een overschot. Het zal vermoedëlijk f 165 mil lioen groot zijn. De biljettencirculatie heeft opnieuw een stijging ondergaan, maar is toch nog be neden de f 3 milliard gebleven. Met f 2991 millioen wordt het jaar afgesloten tegen f 2911 millioen aan het eind van 1950. Het saldo van de Schatkist is met f 13 millioen gedaald tot f 151 millioen. Opmerkelijk is de vermindering van de bijzondere reke ning der Marshall-hulp, die met f 100 mil lioen is gedaald. Blijkbaar betreft het hier de f 100 millioen die uit de tegenwaarde rekening zijn vrijgegeven voor het indus trieel garantiefonds. Bij de Rotterdamse Droogdok Mij., de Kon. Mij. De Schelde, de Dok- en Werfmij. Wilton Fijenoord en de Ned. Dok- en Scheeijvaartmij. zijn thans 12 onderzee bootjagers voor de Kon. Marine in aan bouw. De grootste lengte van de schepen is 111.3 meter, de grootste breedte 11.30 meter, de diepgang 3.8 meter, de water verplaatsing 2079 ton, het machinevermo gen 4500 pk en de snelheid 33 mijl. De bemanning zal 258 koppen tellen. De bewapening bestaat uit 4 kanons van 12 cm, 6 mitrailleurs van 40 mm en onder- zeebootafweermid'delen. In Tiel is men Donderdag begonnen met het inhangen van de laatste deur voor de heftoren van de grote schutsluis in het AmsterdamRijnkanaal. Het gevaarte dat 190 ton weegt20 meter lang, 131/a meter hoog en 2 meier dik is, wordt met takels omhoog gebracht. Gedurende November werd bij alle spaarbanken in Nederland ingelegd 73,6 millioen en terugbetaald f 66,8 millioen, zodat in deze maand 6,8 millioen werd gespaard. Bij de rijkspostspaarbank waren inleg en terugbetaling in deze maand x-espectievelijk 26,2 millioen en 27,2 millioen, zodat hier de spaarsaldo's met 1 millioen daalden. Bij de bank- en algemene spaarbanken werd een bedrag van 'f 7,8 millioen gespaard. Inleg en terug betaling waren hier respectievelijk 47,4 millioen en 39,6 millioen. Gedurende de elf maanden van 1951 ADVERTENTIE WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Koopjes halen bij JUWELIER - HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 Telefoon 13004 - HAARLEM Ter gelegenheid van de dies natalis der gemeentelijke universiteit van Amsterdam op Dinsdag 8 Januari zal des middags in de aula van de universiteit, na het uit spieken van de gebruikelijke diesrede door de rector-magnificus, prof. mr. M. H. Breg- stein, het eredoctoraat in de geneeskunde worden verleend aan de heer C. R. J. Ver steegh. De heer C. R. J. Versteegh, die op 6 Februari 1890 werd geboren en in 1915 te Utrecht het artsdiploma verwierf, heeft zich grote verdiensten verworven door zijn ondei'zoekingetx op het gebied van de phar macologic en de physiologie van het even wichtsorgaan. Voorts heeft hij in het thoraxcentrum van het Antoniusziekenhuis te Utrecht wex-k verricht, dat tot ver buiten de gren zen grote bekendheid heeft geki-egen. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 In de tweede helft van Januari zullen te 's-Gravenhage de besprekingen over de Rondetafel-conferentie met West-Indië worden voortgezet. Voor dat doel komen naar Den Haag voor de Nederlandse An tillen de heren Da Costa Gomez en De la Try Ellis en van Surinaamse zijde vermoe delijk de heer Buiskool, bij wie zich dan voegen de vertegenwoordigers van beide rijksdelen, de heren Debrot en Pos. Deze beide delegaties hebben in Novem ber en December in de Antillen en later in Suriname overleg gepleegd met de Ne derlandse delegatie. De resultaten daarvan zijn voorgelegd aan de voorlopige delega ties van de West-Indische rijksdelen naar de R.T.C. Thans zal in Nederland naar aanleiding daai-van door de Nederlandse regering en de delegaties een gewijzigd werkplan wor den besproken. Het als vrucht daarvan op te stellen eventueel gewijzigde plan zal dan in Februari weer worden voorgelegd aan de voorlopige delegaties in Suriname en de Antillen, waarvan mag worden aan genomen, dat zij de definitieve delegaties ter R.T.C. zullen vormen. Een dergelijke zorgvuldige voorberei ding voor de R.T.C. acht men nodig ter voorkoming van latere interne moeilijk heden ter conferentie. daalden de spaai-saldo's met 130,4 mil lioen. De totale inleg in deze periode was 695,3 millioen en de terugbetaling 825,7 millioen. Bij de rijkspostspaarbank werd van Januari tot en met November totaal ingelegd 260 millioen en tei-ugbetaald 357,3 millioen. Bij de andere spaai-ban- ken was de daling der spaarsaldo's 33,1 millioen. Inleg en terugbetaling waren hier respectievelijk 435,3 millioen en 468,4 millioen. Gedurende de overeen komstige periode van 1950 vei*ninderden de spaarsaldo's met 103,4 millioen. Het Belgische ministerie van Verkeers wezen heeft naar aanleiding van het vrij geven vaxx de vishandel met Nederland verklaard dat België, dat op de desbetref fende Nederlandse voorstellen wacht, nog niet in staat is tot een dergelijke maat regel over te gaan. De leden van „It Boun fan de Frysk- Nasjonale Jongerein" (Verbond van de Fries-Nationale Jeugd) hebben een pro test gezonden aan de N.C.R.V. te Hilver sum tegen het feit,, dat bij de Nieuwjaars wensen voor de elf provinciën de Friese spreker na enkele Friese zinnen tot het Nederlands overging. Zij achten dit een belediging voor het Friese volk. In ons land wordt per jaar voor onge veer 200 millioen gulden aan naaldhout geïmporteerd en voor 60 millioen gulden aan hardhout. Daarbij gerekend het hout van Nederlandse herkomst komt men in Nederland tot een jaarlijks houtverbruik van ongeveer 300 millioen gulden. Bij de bewex-king van dit hout, waai-bij in ons land circa 100.000 personen betrok ken zijn, raamt men de jaarlijkse veidies- post, ontstaan door verkeerd zagen, op on geveer 20 millioen gulden. Ook bij het uitzoeken van hout voor bepaalde doelein den ontstaan er door het ontbx-eken van voldoende vakkennis verliesposten. Dij: vex-liescijfer te verkleinen én terug te dringen is de bedoeling van de werk- commissie voor de vakopleiding van de Bond ter behartiging van de Sociale Aan gelegenheden in de Houthandel in Neder land. Om dit te bereiken zijn er sinds October door deze commissie in samenwerking met de Stichting Hout cursussen gehouden. In Rotterdam zijn thans leraren van diverse ambachtsscholen bijeen geweest om dit onderwerp te bespreken. Zij zullen op hun beurt hun leerlingen van het be sprokene op de hoogte brengen. 7. Panda en de verveelde heer, die zo onverwacht zijn pad gekruist had, wan delden kalmpjes een eindje verder, en de vreemdeling merkte hierbij op: „Je kunt je gewoon niet veurstellen, zag, hoe ontzag lijk vervelend mijn leven is! Ik win alles! Ik word steeds maer rijker! En nooit ge beurt er eens iets aerdigs nooit eens iets spannends nooit eens iets merk- ■waerdigs. Hah? Bah!" „Kom, kom", sprak Panda bemoedigend want die was in middels vergeten dat hij eigenlijk op één- na-de-rijkste persoon van het land was, en dat hij nog maar zeer kort geleden even erg over verveling klaagde als deze aller rijkste persoon. „Nee," zei hij dus, „u ver gist u! Het leven is juist heel prettig, vol onverwachte dingen! Het avontuur ligt op ons te wachten om iedere straathoek!" „Hah? Wat straethoek!"antwoordde de ander. „Domme, ouderwetse praet, vrind! Romantiek uit de veurige eeuw! Ik heb nog- nooit iets opwindends bespeurd ach ter een straethoek, zie?" Toevallig sloegen ze nu net een straathoek om. En daar ont- ivaarden zij een groepje geheimzinnige fi guren, die er onheilspellend uitzagen. Een daarvan, een grof iemand, zei met krakende bas-stem: „Hee, chef, kunnen we hiér niet vast beginnen te schieten?" „Nee, sufferd," zei een ander, die blijkbaar de aanvoerder was. „Doe niet zo dom! Stop dat geweer weg en volg me!" Een gewapende bende! „Zie je nu wel," dacht Panda maar ter geruststelling merken we even op, dat dergelijke benden zich niet achter iedere straathoek bevinden. Politiek. Het orgaan van de Finse volks democraten „Vapaa Sana" heeft een ar tikel gepubliceerd, waarin de politiek nauw bij de Olympische Spelen wordt betrokken. Het artikel constateert, dat Spanje zich als deelnemend land heeft aangemeld. Dit zou er, aldus het blad, toe kunnen leiden, dai Sovjet-Rusland zijn inschrijving intrekt. De Russische sportvertegenwoordigers willen niet in wedstrijden starten, waaraan ook ver tegenwoordigers van Spanje uitkomen. Verder schrijft het blad, dat de aanmel ding van Rusland er een van voorlopige aard is. Angstig avontuur. Met het Finse s.s. „Ca- relia" zijn drie Oost-Duitse vluchtelin gen in Kopenhagen aangekomen. De „Carelia" had hen bij het eiland Oeland in de Oostzee tijdens een sneeuwstorm opgepikt uit een klein roeibootje. In dat bootje hadden ze, komende uit Swine- münde, drieëneenhalf etmaal rondge zwalkt. Ze werden door de sneeuwstorm overvallen en toen ze naar Swinemüncle terug wilden gaan, ging de motor stuk. De jongste twee waren door de ontbe ring bewusteloos geraakt. Zij zullen nu met de „Carelia" verder reizen naar Nederland en van hier hopen zij naar West-Duitsland te kunnen komen. Ratificatie. Engeland heeft gisteren bij het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken zijn ratificatie van het Japanse vredesverdrag gedeponeerd. Engeland is de eerste van de bondge noten uit de oorlog die zulks gedaan heeft. Japan heeft kortgeleden het ver drag bekrachtigd en de Amerikaanse Senaat zal, naar men verwacht, spoedig volgen. Stad te koop. De Amerikaanse regering heeft bekendgemaakt, dat zij een stad „te koop" heeft. Het betreft hier de „modelstad" van Greenbelt (Maryland) met woongelegenheid voor 8000 perso nen en gelegen op twintig kilometer van Washington. De prijs bedraagt 8.971.000 dollar. Greenbelt is een van de drie modelsteden, die door de regering wer den gebouwd om werk te verschaffen aan talrijke werklozen in de periode van 1940.. De stad heeft 13 millioen dol lar gekost. Conferentie. Anti-communistische leiders uit Oost- en Midden-Europa zullen van 21 tot 24 Januari te Londen besprekin gen voeren om zich voor te bereiden op de dag, dat hun landen bevrijd zullen zijn, aldus is te Londen bekend gemaakt. Aan de conferentie zullen deelnemen oud-ministers van Bulgarije, Roemenië, Tsjechoslowakije en Polen. Ook politici uit België, West-Duitsland en Engeland wonen de conferentie bij, die georgani seerd wordt door de Europese beweging. Sneeuwstorm. 33.000 Amerikaanse mili tairen en vliegers zullen in de loop van Januari en Februari deelnemen aan ma noeuvres in de staat New York bij de Canadese grens. Bij deze manoeuvres, „sneeuwstorm" genaamd, zal gebruik gemaakt worden van de ervaring opge daan bij de onlangs uitgevoerde experi menten met atoomwapens in Nevada. Generaal Willis Rittenberger, die met de leiding van de oefeningen is belast, heeft verklaard, dat geen atoomwapen gebruikt zal worden, doch dat de man schappen zich op de hoogte zullen stel len van de techniek betreffende de aan wending van genoemde wapens, zowel offensief als defensief. Mevrouw. Bij decreet is bepaald, dat in Oost-Duitsland ongetrouwde vrouwen zich „mevrouw" mogen noemen, zonder speciale toestemming hiervoor. Slechts bij officiële verklaringen moeten zij op geven of zij ongehuwd, gehuwd, wedu we of gescheiden zijn. In West-Berlijn en West-Duitsland mogen slechts onge huwde vrouwen met onwettige of ge adopteerde kinderen zich „mevrouw" noemen. Uitgetreden. De Franse generaal Catroux is afgetreden als lid van de nationale raad van de R.P.F., de partij van gene raal De Gaulle. Hij heeft ook zijn lid maatschap van de partij opgezegd, om dat de parlementsfractie van de R.P.F. zich uitgesproken heeft tegen het plan- Schuman in de Nationale Vergadering. Licht. In de laboratoria van de Osram- fabrieken worden op het ogenblik proe ven genomen met een „Xenon"-ïioge- druk-lamp, die ongeveer 100 maal meer licht geeft dan de sterkste projectie gloeilampen. De geleerden, die aan de lamp werken, moeten zonnebrillen dra gen om iets te kunnen zien. De „XBF", zoals de lamp voorlopig genoemd wordt, zal vooral bij de opname en projectie van kleurenfilms waardevolle diensten kunnen bewijzen. De kleur van het licht komt overeen met natuurlijk daglicht. Aardbeving. Gisteren zijn door een aard beving in de provincie Erzurum (Tur kije) tenminste 33 pex-sonen om het leven gekomen. Veertig personen' zijn gewond en uit zeventien dorpen is ern stige schade gemeld. De schok duurde 20 seconden. Zware sneeuwval en vorst (in Erzurum heerst een temperatuur van 25 graden onder nul) belemmeren de verbindingen en bemoeilijken de red dingswerkzaamheden.' Vrijwillig. Volgens Óost-Berlijnse bladen zijn Woensdagavond ongeveer 50.000 Oost-Berlijners begonnen met puinrui men volgens het door de Oost-Duitse „socialistische eenheidspartij" gepropa geerde „nationale opbouwprogramma" voor de Russische sector. Dit program beoogt het tewerkstellen van Oost-Ber lijners in hun vrije tijd op basis van vrijwilligheid en zonder geldelijke ver goeding. Tevens wordt van het inkomen van de inwoners van Oost-Duitsland per maand drie procent afgetrokken om het program te bekostigen. Om te con troleren of de Oost-Berlijners hun plicht doen krijgen de betrokkenen kaarten, die door de leiders der ploegen worden afgestempeld. Ya? Volgens het katholieke Madrlleense blad „Ya", dat bekend staat om zijn connecties met de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, is een wederzijds verdrag tussen Spanje en de Verenigde Staten op handen. Voor eind Januari zouden onder leiding van de Ameri kaanse ambassadeur te Madrid, Griffis, twee organen te Madrid in werking treden een voor economische en een voor militaire aangelegenheden. Het doel van dit verbond zou zijn, de strijd macht en de hulpbronnen van Spanje in te schakelen bij de verdediging tegen het communisme in ruil waarvoor Noord-Amerika de economie, de in dustrie en het leger van Spanje hul» zou bieden, aldus dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2