Bezwaren van Amsterdam tegen een Moerdijkkanaal neef?akkertje CENTRALE VERWARMING Hoe is het ontstaand Een Eeuw geleden ^Rijn vervoer zou naar de haven van Antwerpen worden afgeleid" GROEN Co. Zeesleper heeft Flying Enterprise bereikt Zes jaar geëist tegen Hagenaar Kleine meerderheid voor Pleven r Uitgaan in Haarlem tfee MORRIS bejoteycu lm! BARTEIOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Veertig inbraken in Heerlen opgehelderd Nederlandse sterrenkun digen naar Khartoem Een dode en vijf gewonden bij auto-ongeluk Hoofdpijn Agenda voor Haarlem Rekening der N.S. over 1951 sluit Eindhovenaar beroofde zijn vrouw van het leven Werkloosheid in^ Amsterdam in één jaar met 50 pet. gestegen Prijsvraag van de Nationale Christen Officierenvereniging Helpende handen" voor verkeersslachtoffers De tros kon nog niet worden vastgemaakt C. Thomése ridder in orde van de Nederlandse Leeuw Verzending van zeepost Vrees voor crisis neemt toe Resolutie van onder wijs congres der P. v. d. A. Verbod van „Holland in rep en roer" gevraagd Voetbal Bondsploeg-Engeland b op Woensdag 26 Maart Zwemmen Vierkamp van HPC Sport in 't kort Dit woord: BAKKELEIEN J Schaken Tournooi te Hastings VRIJDAG 4 JANUARI 1952 In de eerste openbare vergadering in 1952 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam is mr. Chr. P. van Eeghen als voorzitter herkozen. Tot ondervoorzitters werden gekozen mr. D. A. Delprat, mr. H. W. Sickler en F. J. M. Mensink. De heer W. Rehbock, voorzitter van de commissie voor verkeer en vreem delingenverkeer hield een rede over het Moerdijkkanaal. Tegen een zodanig kanaal bestaan ook in Amsterdam de grootste bezwaren, zei de heer Rehbock. De huidige verbinding van Antwerpen met de Rijn moge in en kele opzichten verbetering vragen, welke zonder bezwaar zou zijn tot stand te bren gen, zij is bruikbaar voor alle Rijnschepen. Een Moerdijkkanaal biedt slechts voorde len wat de verkorting van de vaarweg be treft. Het zal voor de Beneluxlanden geen nieuw verkeer scheppen, maar ertoe bij dragen Rijnvervoer van de NedeiTandse havens naar die van Antwerpen af te lei den. Het kanaal zal zonder twijfel verkeer afleiden van de Nederlandse havens, daar de afstand van Antwerpen tot de Rijn veel korter zal worden. Bovendien heeft voor Amsterdam een Moerdijkkanaal nog meer nadeel, indien de volledige economische unie met België zal zijn tot stand gekomen. In dat geval zal Amsterdam immers meer aan de bui tenkant van dit grotere gebied liggen, het geen zijn positie als handelsstad en haven zeker niet zal bevorderen. Hetgeen met het aanleggen van het Am sterdamRijnkanaal beoogd wordt, zal goeddeels te niet worden gedaan, indien voor België een Moerdijkkanaal zou wor den aangelegd. De commissie voor Verkeer en Vreem- ADVERTENTIE LAMSHUID WANTEN .1 Buit ruim 10.000 De Heerlense politie heeft tien mannen gearresteerd, die ervan verdacht worden gezamenlijk minstens 40 inbraken te heb ben gepleegd. Sinds 1949 is deze bénde in Heerlen werkzaam geweest. Dat de politie haar tenslotte kon oprollen is voornamelijk te danken geweest aan een wachtmeester van de rijkspolitie te Maastricht, die met zijn speurhond een groot aantal diefstallen tot klaarheid heeft kunneh brengen. De veertig inbraken hebben de aangehoude nen, volgens een schatting van de politie, minstens f 10.000 opgeleverd. Hun leeftij den variëren van 17 tot 45 jaar. De ont knoping van deze reexs diefstallen begon bij het onderzoek naar de diefstal van zeven kippen. Daarbij werd de politie op tal van verrassingen onthaald, die leidden tot de arrestatie van een bendelid. Toen deze door de mand was gevallen volgde de aanhouding van de anderen. Dat de inbrekers nogal eens moeite heb ben gehad de gestolen waren van de hand te doen bleek uit het feit, dat een van hen voor f 2500 aan textiel heeft opgestookt in zijn haard en dat een ander honderden eieren, die niet meer verkoopbaar bleken, in het toilet heeft gegooid. Op de „Indrapoera" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd hebben zich Donder dag 80 passagiers ingescheept voor Indo nesië en tussenhavens. In Marseille zullen nog twintig passagiers aan boord komen. Onder deze laatsten zal zich bevinden prof. dr. H. Zansti-a, hoogleraar in de sterrenkunde aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam. Hij zal in Port Said van boord gaan om door te reizen naar Khartoem, waar waarnemingen zullen worden verricht tijdens de totale zonsver duistering op' 25 Februari. In gezelschap van prof. Zanstra zal reizen de heer C. Zwaan van de sterrenwacht der rijksuni versiteit te Utrecht, die bij de onderzoe kingen zal assisteren. De expeditie staat onder auspiciën van de eclipscommissie der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Door gladheid van de weg is Donderdag bij Bolsward een auto geslipt en in een bermsloot gereden. De echtgenote van de bestuurder, mevrouw J. M. van Vilsteren- Boerkamp uit Wieringermeer, kwam hier bij om het leven. De heer Van Vilsteren en zijn drie kinderen werden ernstig gewond. Een logeetje dat men naar Olst zou brengen, liep eveneens ernstige kwetsuren op. ADVERTENTIE VRIJDAG 4 JANUARI Lange Veerstraat 16: Studiekring „Geeste lijk Leven", 8 uur. City: „De onvindbare Pimpernel", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Grensconflicten", „De onzichtbare hand", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Born Yesterday", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van de Zuidzee", alle. leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „Alice in wonderland", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): „Ik ontmoette Ann Johnson", 8.15 uur. ZATERDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: „De eeuwige romance", 8 uur. Palace, Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Minerva (Heemstede): 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie pro gramma van Vrijdag). delingenverkeer van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel is clan ook van oor deel, dat door Antwerpen nog een verbin ding te geven welke meer Rijnverkeer naar zijn haven zal trekken terwijl de hui dige verbinding voor dat verkeer geen be lemmering behoeft te vormen, de aanleg van een Moerdijkkanaal voor haar volko men onaanvaardbaar is. In Utrecht komen nieüwe werkplaatsen De president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft verklaard dat niettegenstaande de voort gaande prijsstijgingen de financiële resul taten in 1951 bevredigend zijn geweest. Met het oog op verdere prijsstijgingen moet rekening gehouden worden met een moeilijk jaar 1952. Het afgelopen jaar is afgesloten met een sluitende rekening en met verwezenlijking van de gestelde plannen. Ir. Den Hollander deelde voorts mede dat de electrificatie van het baanvak Arn hem-Zwolle in Januari 1953 tot Zutfen en in Mei 1953 voor het gehele traject gereed zal zijn. Daarna zal het Diesel-electrisch materieel worden uitgebreid. Bij de Neder landse industrie zijn 100 treineenheden be steld. Volgens verwachting zal in Mei 1954 de gehele order voltooid zijn. Ten behoeve van het onderhoud van het materieel zullen in de plaats van de oude werkplaatsen bij Utrecht, die binnenkort worden afgebroken, nieuwe gebouwen voor de centrale dienst van onderhoud op een terrein aan de Daalsedijk te Utrecht gebouwd worden. Eind vorige week kwam een 31-jarige bewoner van een huis in de Pioenroos straat te Eindhoven bij buren hulp vra gen, omdat, naar hij zei, zijn vrouw na een val van de trap was overleden. Een dokter constateerde evenwel dat de vrouw niet als gevolg van de val, maar waar schijnlijk door verstikking was overleden. De echtgenoot werd aangehouden en be kende tenslotte, dat hij zijn vrouw na een twist met een handdoek had geworgd en daarna het levenloze lichaam van de trap geduwd. Het echtpaar had drie kinderen van respectievelijk negen, vier en drie jaar. Het werkloosheidscijfer voor Amsterdam is sedert November 1950 met 50 percent ge stegen. De werkloosheid in het gebied van het arbeidsbureau Amsterdam (gemeenten Amsterdam,Diemen en Landsmeer) bedroeg wat de mannen betreft eind November 8074 en eind November 1951: 12224. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is on geveer 60 percent hoger dan het vorig jaar. De stijging geldt voor nagenoeg alle beroe pen in de bouwnijverheid, slechts de stu- cadoors vormen een uitzondering. Waren er eind November 1950 van deze groep 142 als werkloos ingeschreven, eind November 1951 bedroeg dit aantal 16. Bij de kledingindustrie werd een toe neming der werkloosheid in één jaar ge constateerd van 120 op 571, dus met bijna 400 percent. Het hoofdbestuur van de Nationale Christen Officieren Vereniging heeft een prijsvraag uitgeschreven, waaraan zowel burgers als militairen kunnen mededingen. De prijsvraag bepaalt zich tot een onder werp, dat actueel is en waarover de laatste maanden in tal van kringen van gedachten is gewisseld. De prijsvraag luidt: Aan welke vorming dient er naast de militair-technische vor ming in engere zin in de strijdkrachten aandacht te worden besteed, teneinde deze zo goed mogelijk aan haar doelstelling te doen beantwoorden? Door wie hetzij binnen dan wel buiten de strijdkrachten en op welke wijze zou dit dienen te ge schieden? De inzendingen moeten voor 1 Juni 1952 bij de voorzitter van de jury onder schuil naam zijn gedeponeerd. Voor de beste in zending wordt een bedrag van 500,— beschikbaar gesteld. De jury bestaat uit kolonel van de generale staf b.d. H. Velu- wenkamp, voorzitter; generaal-majoor mr. W. J. van Dijk, dr. G. Kalsbeek, kolonel ds. A. T. W. de Kluis en prof. dr. J. P. A. Mekkes. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 In Amsterdam is opgericht de nationale stichting „Helpende Handen", die zich ten doel stelt aan slachtoffers van het ver keer, met name aan personen, die door een verkeersongeval letsel hebben gekre gen, aanvullende materiële hulp te geven. Zij zal haar hulp in daartoe strekkende gevallen verlenen in samenwerking met bestaande instellingen met soortgelijk of aanverwant doel. De stichting zal voorts ook medewerking verlenen tot bevordering van het begrip veilig verkeer, teneinde verkeersongelukken zoveel mogelijk te voorkomen. De hulpverlening zal zich aanvankelijk beperken tot door verkeersongevallen ge troffen kinderen en jeugdige personen tot en met de leeftijd van zestien jaar. Zodra ruimere fondsen ter beschikking zijn, zal de hulpverlening ook tot oudere personen kunnen worden uitgebreid. De geldmiddelen der stichting zullen be staan uit de opbrengsten van loterijen en dergelijke, bijdragen van instellingen en particulieren, landelijke collecten, schen kingen, legaten en erfstellingen. Voorzitter is de heer Th. Obers te Am sterdam, secretaris de heer H. F. Raatsie te Bussum. In Tiel is men begonnen met het op haar olaats brengen van de 190.000 kg. wegende hefdeur, die de sluis in het AmsterdamRijn kanaal aan de Waalzijde zal afsluiten. Reuter bericht uit New York dat de Britse zeesleepboot „Turmoil" thans de „Flying Enterprise", die zich ongeveer 300 mijl van de Zuid-Westelijke punt van En geland bevindt, heeft bereikt. Er werden voorbereidingen getroffen om het schip op sleeptouw te nemen. De „Flying Enter prise", aan boord waarvan zich alleen nog de gezagvoerder Kurt Carlsen bevindt, maakt nog een slagzij van 60 tot 65 gra den en bij hevige windstoten wordt deze slagzij zelfs 80 graden. Carlsen is npg steeds vastbesloten aan boord van zijn schip te blijven totdat het veilig een haven is binnengesleept. De Amerikaanse torpedoboot jager „John W. Weeks" heeft gemeld er eindelijk in te zijn geslaagd via één lijn koffie, brood, versnaperingen, sigaretten, kranten en tijd schriften aan boord van de „Flying Enter prise" te brengen. De kapitein heeft thans meer dan vijf etmalen aan boord van zijn zwaar hellende schip vertoefd. Zijn mondvoorraad was tot het uiterste geslonken toen de torpedoboot- jager er na herhaalde vergeefse pogingen in slaagde levensmiddelen aan boord te „schieten". Carlsen had ook bijna geen water meer en leste zijn dorst uit een vat bier. Hij had zich voornamelijk onledig gehouden met het lezen van een boek, getiteld: „Het recht van de zeeman". Volgens de laatste berichten is de gezag voerder in een „opperbeste" stemming. De „John W. Weeks" blijft in de buurt, als de Flying Enterprise gesleept wordt om ka pitein Cai-lsen zo nodig op te pikken. Kapitein Parker van de „Turmoil" heeft vanmorgen vroeg in een radio-telefonische mededeling verklaard, dat het tot dusver onmogelijk was de sleeptros aan de Flying Enterprise vast te maken door de slagzij en het slingeren van het schip. Er waren verscheidene pogingen toe gedaan, die echter mislukten. Men zou bij daglicht pro beren enkele mannen van de „Turmoil" aan boord van de Flying Enterprise te brengen, omdat kapitein Carlsen alleen de sleeptros niet kan bevestigen. De tros moet aan het achterschip worden vastgemaakt om te voorkomen, dat de Flying Enter prise nog meer water maakt. Eigen zender Volgens een boodschap van de „John W. Weeks" woont kapitein Carlsen in een hut midscheeps zonder licht of verwarming. Carlsen, een bekwaam radio-amateur, is er in geslaagd een radio-installatie te ma ken, die door een batterij wordt gevoed en waarmee hij contact kan krijgen met de torpedobootjager, wanneer deze tot op een mijl nadert. Dit geschiedde om de twee uur. Verdacht van in 1945 gepleegde moord op SS'er Voor de Haagse rechtbank heeft de 29- jarige metaalbewerker J. van der M. te rechtgestaan, aan wie ten laste was gelegd dat hij enkele dagen voor de bevrijding de SS'er K. uit Den Haag, die gedeserteerd was en zich in de woning van de verdachte schuil hield, heeft doodgeschoten. Dit feit was aan het licht gekomen nadat begin vorig jaar op een open terrein aan de Laakkade in Den Haag de stoffelijke res ten van K. waren opgegraven. De verdachte verklaarde dat hij zich van het gebeurde niets kon herinneren. Zijn vader, die als getuige werd gehoord, zei dat zijn zoon enkele dagen vóór de bevrijding thuisgekomen was met K., die een Duitse uniform droeg en in het bezit was van een karabijn. De vader had be zwaar gemaakt tegen het verblijf van K. in zijn huis. Zijn zoon had hem toen ver zekerd dat hij K. wel met een zoet lijntje zou zien weg te krijgen. „Anders maak ik hem wel koud", zou hij gezegd hebben. En kele dagen later hoorde de vader een zware slag in een der kamers op de bovenverdieping. Toen hij ging kijken lag K. levenloos op de grond. Zijn zoon stond bij het lichaam met de karabijn in zijn handen. „Ik heb hem doodgeschoten" zei Van der M. Jr. toen. Het lichaam van K. is later naar de Laakkade gebracht en daar begraven. De officier van justitie was van oordeel dat K. met voorbedachten rade is ver moord en eiste zes jaar gevangenisstraf, daarbij rekening houdend met de omstan digheid dat het feit zes jaar geleden is ge pleegd. De verdediger, mr. dr. K. W. P. Klaas- sen, voerde aan, dat zijns inziens het be wijs dat K. opzettelijk van het leven was beroofd, niet geleverd was. Hij verzocht de rechtbank Van der M. vrij te spreken. De rechtbank zal op 17 Januari uitspraak doen. De heer C. Thomése, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd afgetreden is als hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord holland, heeft Donderdagmiddag afscheid genomen van Gedeputeerde Staten. Dr. J. E. baron de Vos van. Steenwijk heeft hem namens het college toegesproken en me dedeling gedaan dat de Koningin hem be noemd had tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussèn haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar In donesië: m.s. „Willem Ruys" (19 Jan.); naar Nieuw Guinea: s.s. „Drente" (16 Jan.); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Delft" (8 Jan.); naar Suriname: m.s. Agamemnon" (15 Jan.); naar Canada m.s. „Black Falcon" (7 Jan.) en s.s. „Veen- dam" (9 Jan.); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (6 Jan.). In een New Yorkse nachtclub viert op het ogenblik dit apenduo triomfen. Clou van hun nummer is deze pantomime waarin mevrouw Aap telefonisch haar gade hekelt wegens zijn rondhangen innachtclubs. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse premier Pleven heeft gister avond in de Franse Kamer een lichte meer derheid van 254 tegen 247 stemmen ver kregen op een vertrouwensmotie, die hij twee dagen tevoren naar aanleiding van zijn voorstel tot herziening der fiscale wet ten had ingediend. Het was de derde maal, dat de minister-president tijdens zijn hui dige bewindsperiode een parlementaire meerderheid op een vertrouwensvotum verkreeg, doch nog nimmer was die meer derheid zo gering als thans. Zijn positie is sinds half December, toen het Schuman-plan in de Kamer werd aan vaard, door verschillende omstandigheden, die niet alle aan zijn beleid zijn te wijten, zeker verzwakt, zo is de algemene mening en men vreest weer sterk voor een open crisis. Er zijn de laatste dagen onderhan delingen gevoerd tussen generaal De Gaulle en een drietal invloedrijke rechtse verte genwoordigers en het schijnt, dat daarbij een basis voor een compromis is gevon den. Een der Gaullistische woordvoerders zinspeelde daar gisteren trouwens al op. Men weet, dat president Auriol bij voor baat heeft geweigerd ooit generaal De Gaulle met een opdracht tot kabinetsfor matie te belasten. Het zou echter mogelijk zijn, dat enkele zijner volgelingen in een toekomstige regering als ministers werden aangenomen en dat zou dan voor de gene raal de eerste stap naar de macht kunnen betekenen. Met deze eventualiteit houdt men in po litieke kringen thans ernstiger dan ooit te voren rekening en aan dit schrikbeeld had Pleven gisteren .zeker zijn overwinning te danken. Of die victorie echter op korte termijn voor herhaling vatbaar is, valt in hoge mate te betwijfelen. Op het onderwij spon gres van de Partij van de Arbeid, dat in Utrecht gehouden wordt, heeft prof. dr. I. C. van Houte uit Amsterdam prof. Kohnstamm herdacht, waarna inleidingen werden gehouden over het door de onderwijscommissie van de P. v. d. A. uitgebrachte pacificatierapport. Opgemerkt werd onder meer dat de 'schoolstrijd nog bestaat, al is hij van ka rakter veranderd. Daarom is de pacificatie niet gelukt. In de practijk is het zo, aldus werd betoogd, dat niet alle kinderen op bijzondere scholen behoren tot gezinnen die een bepaalde levensbeschouwing zijn toegedaan. Daarnaast bestaat de neiging op de openbare school een bepaald stempel te drukken. Na uitvoerige discussies werd met op drie na algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin onder meer wordt gezegd, dat tot de algemene rechten van de mens behoort het recht der ouders te bepalen op welke geestelijke grondslag hun kinderen zullen worden opgevoed en dat de ouders derhalve de school moeten kunnen vinden, die hen ten aanzien van haar invloed op die grondbeginselen be vredigt en het onjuist zou zijn indien uit de overheidskassen alleen de school, die op één bepaalde grondslag rust, zou worden gesteund. Voorts wordt in de resolutie onder meer gezegd dat de partij de grondgedachte van de pacificatie niet alleen voor het lager onderwijs, maar ook bijvoorbeeld voor het nijverheidsonderwijs voorstaat. Over het wetsontwerp tot regeling van het kleuteimnderwijs wordt gezegd, dat het niet geheel voldoet aan de eisen van de toepassing der grondgedachte van de paci ficatie, daar het openbaar kleuteronderwijs er evenredig weinig kans op uitbreiding, soms echter wel kans op achteruitgang door zou krijgen en dat het ten om-echte enkele regelingen bevat overeenkomstig het ge- lij kstellings-automatisme van de wet- Visser. 1 De Amsterdamse rechtbank heeft Don derdag een kort geding behandeld naar aanleiding van het boek „Holland in rep en roer", van de heer H. A. Ett, directeur van het Multatuli-museum in Amsterdam. Mr. W. K. baron v. Dedem te Amsterdam had de schrijver en de uitgever laten dag vaarden, omdat de weduwe Pruimers, ge boren baronesse van Dedem, waarover in dit boek wordt geschreven, een oud-tante van hem was en de publicaties over haar volgens hem in strijd zijn „met de nauw keurigheid, die in het dagelijks leven ten opzichte van een en ander moet worden betracht." In de tenlastelegging werd gewaagd van belediging, subsidiair onrechtmatige daad. Mr. C. Reinders Folmer, die optrad voor de eiser, laakte „het sensationele karakter" van het boek. Hij zeide, dat eiser als amb tenaar bij het openbaar ministerie „toch al in een glazen kastje" zit en dat het in strijd is met het fatsoen, wanneer op deze wijze de naam Van Dedem in opspraak ge bracht wordt. Hij eiste verbod van ver koop van het boek. De tegenpleiter, mr. D. Schut Jr., die naar voren bracht, dat de auteur voor het totstandkomen van het boek de hulp van een andere telg uit het geslacht Van Dedem heeft gehad, zeide dat in deze „wetenschap pelijk volkomen verantwoorde cultuur historische publicatie beslist geen enkele opzet tot belediging te vinden is". Volgens spreker kent het wetboek slechts beledi ging van een bepaald persoon of van een volksgroep, maar niet van een familielid, zeker niet in de vierde graad, of van een bepaald geslacht. „Mr. Van Dedem mag thans zich zelf verwijten, dat Holland in rep en roer komt" zei hij. „Tot dusver legde niemand direct verband tussen de weduwe Pruimers en hem, maar nu zal dat wel anders worden'-'. De president, mr. C. W. Thöne, zal Don derdag 10 Januari uitspraak doen. In September 1948 kwam een klein Duits jacht de haven van Harlingen binnen, waarvan de opvarenden geen papieren ble ken te hebben en voor gaven statenloos te zijn. Na enige tijd te zijn vastgehouden is het scheepje weer vrij gegeven, waarna het naar Hamburg vertrok. Deze week bleek de Harlinger politie, dat de kapitein van een kustvaarder enige zeer kostbare ringen van deze mensen had gekocht, afkomstig van een in 1945 in Keulen gepleegde roofoverval. De sieraden konden in Harlingen in beslag wor den genomen. De opvarenden van het jacht, die Polen zijn. werden door de Hamburgse politie gearresteerd. De wedstrijd tussen het Nederlands bonds- elftal en het Engelse b-team is vastgesteld op Woensdag 26 Maart. De ontmoeting zal omstreeks vijf uur in de middag beginnen. Er zal nader worden beslist in welk stadion de wedstrijd wordt gespeeld. Het Engelse b-elftal zal bestaan uit spe lers, wier capaciteiten op internationaal niveau staan, maar getoetst zullen worden voor een plaats in het offieële Engelse elftal. Behalve Sir Stanley Rous, secretaris van de F. A„ zal de volledige keuze-commissie met het Engelse elftal meekomen. De wedstrijd is voor wat het bondselftal betreft, bedoeld als oefening voor België Nederland, welke op 6 April te Antwerpen wordt gespeeld. Bolton Wanderers speelt Woensdag 5 Maart tegen een bondsteam, indien de Engelse league-club althans voor de cup competitie is uitgeschakeld. HPC houdt Zaterdagavond in het Sport- fondsenbad een vierkamp, waaraan de zwemvereniging 't IJ, de Goudse Zwem vereniging, de Amersfoortse Zwemvereni ging „Neptunus" en HPC deelnemen. Op de zwemnummers zullen de ploegen elkaar in sterkte niet veel ontlopen. De wed strijden worden belangrijk door het deel nemen van Joris Tjebbes (HPC), J. de Gans (Neptunus), W. Beyderwellen (GZC), G. Dikstaal (IJ), C. Wiering (IJ) en A. de Vries (HPC). Ook de damesnummers beloven spannend te worden. In de waterpolowedstrijden speelt de Goudse Zwemclub tegen Neptunus, waarna HPC de strijd zal opnemen tegen hot IJ. Ge zien de góede resultaten, welke in de laatste wedstrijden door HPC zijn behaald, zal het in deze wedstrijd niet aan spanning ont breken. EUWE WON TE GöTEBORG. Het inter nationaal schaaktournooi te Göteborg is ge wonnen door dr. Euwe. In de zevende en laatste ronde won hij van de Zweed Lund- gren. De eindstand luidt: 1. dr. Euwe 5!i pnt.; 2. Erik Johansson 4% pnt.; 3. 4. en 5. Laurine, Inge Johansson en Carlsson 4 pnt. ieder; 6. Lundgren 3 pnt., Gedda 2 pnt.; 8. Aahman 1 punt. DERTIG LANDEN VERTEGENWOOR DIGD TE OSLO. Ook de met vertraging binnengekomen aanmelding van Chili voor de Olympische Winterspelen is door het organisatie-comité geaccepteerd, zodat het totaal aantal deelnemende landen thans 30 bedraagt. ENGELSE BEKERCOMPETITIE VOET BAL. De overgespeelde wedstrijd uit de tweede ronde om de Engelse voetbalbcker Tranmere RoversBlyth Spartan is na ver lenging wederom in een gelijk spel geëindigd (22). Deze ploegen zullen elkaar een dorde keer ontmoeten en wel Maandag op het terrein van Everton. TELEVISIE-BESPREKINGEN MET DE VOETBALBOND. Maandag 14 Januari zullen de besprekingen worden hervat tus sen de Nederlandse Televisie-Stichting en het bestuur van de KNVB. Een der punten, welke nader zal woxrien bestudeerd, is het .,life"-uit zenden van interlandwedstrijden. NEDERLANDS B—BELGIë B DEFINI TIEF. Te beginnen met hel volgend sei zoen zal een reeks van voetbalwedstrijden worden geopend tussen de b-elftallen van Nederlanad en België, waarbij het in de be doeling ligt de ontmoetingen van de b-ploe- gen op dezelfde dag of de dag daarvoor te organiseren als waarop de a-ploegen zich met elkaar meten. GROEP SCHAATSRIJDERS NAAR NOOR WEGEN. Ria Kooy uit Haukes (Wierin- gen), schaatskampioene van Noordholland korte baan en twaalf schaatsridders, allen leden van de Nederlandse Vereniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats zijn gisteravond per trein naar Noorwegen vertrokken, om daar te oefenen. Enkelen van hen zullen aan wedstrijden deelnemen. On der de groep bevinden zich vier rijders uit de kernploeg die tot Kerstmis onder leiding van dr. A. G. M. Carlier in Overveen ge oefend hebben. ANDERSEN IN GOEDE VORM. In Oslo zijn schaatswedstrijden gehouden, waarbij Hjalmar Andersen in goede vorm was. Hij won de 1500 meter in 2 min. 18.8 sec., de 3000 meter in 4 min. 57.1 sec., waarmee hij een baanrecord verbeterde en de 5000 meter in 8 min. 16.4 sec., eveneens een nieuw i'ecord op de baan. De 500 meter leverde een zege op voor Toroad Hauer in 44.2 sec. i De verklaring van dit woord, dat er op het eerste gezicht wat eigenaardig uitziet, is heel eenvoudig: het is afkom stig uit het Maleis. In deze taal betekent barkalahi: plukharen. Eigenlijk zouden we dus moeten zeggen: bakkelaaien, maar dit klinkt ons „plat" in de oren. En er is een neiging bij de mensen de woorden „netjes" uit te spreken. Zo hoort men dikwijls vloe zeggen in plaats van vloei. Blijkbaar redeneert men: je zegt toch ook koe en niet koei. Zo voe len velen de in allerlei dialecten voort komende uitspraak sk voor sch skoe- nen in plaats van schoenen, skappelijk in plaats van schappelijk als zó plat, dat zij waar de klankcombinatie sk de juiste is, óók sch zeggen. Zo bestaat zelfs de uitspraak biejeschoop voor bio scoop! TONEEL EN CABARET Zaferdag 5 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia vertoont het blijspel „De eeuwige romance" van George Kelly onder regie van Joan Remmelts met Rie Gilhuys en Vera Bondam, Manon Alving en Guus Hermus. Zondag 6 Januari, Stadsschouwburg 8 uur: Volksvoorstelling van „Vader thuis" naar het gelijknamige boek van Clarence Day, door Comedia met Rie Gilhuys, Joan Rem melts en vele anderen. Dinsdag 8 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnementsvoorstelling van het Ameri kaanse blijspel „Eens in de honderd jaar" van F. Hugh Herbert door de Nederlandse Comedie (Kitty Janssen, Guus Oster. Henk Rigters en Pierre Myin) onder regie van Jan Teulings. Donderdag 10 Januari, Minerva-theater, 8 uur: „De Passiebloem" van Jacinto Be- navente door het Rotterdams Toneel, ge regisseerd door Richard Flink. In de hoofd rollen: Charlotte Kohier, Andrea Domburg en Ko van Dijk. MUZIEK Woensdag 9 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars treden in de Re- naissancezaal op de mezzo-sopraan Didi Sanders en de pianist Hans Schouwman. Donderdag 10 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Het Koninklijk mannenkoor „Caecilia" geeft onder leiding van Nico Hoogerwerf een concert ter gelegenheid van het elfde lustrum, waarop werken worden gezongen uit het répertoire van de laaste vijf jaren en verder „Fiat lux" van Lieven Duvosel en „Advent" van de dirigent. Medewerking verleent de pianist Stevan Bergmann. die werken van Chopin en Schubert ten gehore brengt. TENTOONSTELINGEN Huis Van Looy: Kersttentoonstelling van werk van Haarlemse kunstenaars, thans uitgebreid met Negerkopje van Mari Andriessen, tot 14 Januari, op werkdagen van 10—12.30 en van 13.3016.30 uur, op Zondagen van 1417 uur. Het Luifeltje, Groot Heiligland 15: Expositie van schilderijen en tekeningen van Rolf Niermans (alleen nog vandaag en morgen). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: „Het museum thuis". Reproducties van oude en moderne schilderwerken, speciaal van Franse impressionnisten. Verder litteratuur over beeldende kunsten. Sluiting Donder dag 10 Januari. Rotonde, Zandvoort: Culturele kring 't Helm met anonieme expositie van schilderijen, tekeningen en naaldwerk. Tot 14 Januari. DIVERSEN Vrijdag 4 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor Geloof en Wetenschap spreekt dr. A. F. J. Portielje over „Omgang met dieren in Artis". Zondag 6 Januari, Krelagehnis: Volksdans feest met huldiging van Henk van der Wateren. Medewerking verlenen groepen uit Amsterdam en Den Haag, lekespelers en een muzikaal ensemble met zang door Henk Borel. Maandag 7 Januari. Minerva-theater, Heem stede, 8 uur: K.R.O.-parade, Donderdag 10 Januari, gebouw St. Bavo, 8 uur: Vertoning van de voortreffelijke Franse film ,,Le Corbeau" voor de Haar lemse Kunstgemeenschap. Donderdag 10 Januari, hotel De Leeuwerik, 8 uur: De heer J. R. van de Wetering spreekt voor de vereniging „Oost en West" over Bali. Na de pauze vertoning van lantaarnplaatjes. In de zaal wordt een tentoonstelling van Balinese kunstvoor werpen gehouden. Onze landgenoot Donner heeft zijn partij uit de zevende ronde tegen de Fransman Popel in 74 zetten gewonnen. De verdere uitslagen luiden: Barden—Gli- goric >A(na 15 zetten)YanovskiHooper ':2U; AbrahamsSchmidt ViU; Thomas Golombek Vi. De stand in de hoofdgroep is thans: 1. Gligoric 6 pnt.; 2. Yanovski 5 pnt.; 3. Schmidt 4'a pnt.; 4. Barden 3U pn.t,; 5. en 6. Donner en Thomas 3 pnt.; 7, 8. 9. en 10. Popel, Abra hams, Golombek en Hooper 2Vi pnt. In de groep premier reserves „b" leidt Oakley (Groot Brittannië) met 5'.i pnt.; mevrouw Fenny Heemskerk heeft 3 pnt exi J. Jacobson 214 pnt. Uit de Opregte Haarlemsche Courant 3 Januarij 1852 van PARIJS. In den schouwburg ge naamd Théatre de ia Por te Saint Martin is voor de eerste maal ten toneele op gevoerd een nieuw drama in vijf bedrij ven en in dichtmaat, getiteld „1' Imagier de Harlem", hetwelk vexwaardigd is door de bekende letterkundigen Méiy en Gérard de Nerval. De hoofdpersoon in dit drama is niemand anders dan de Haarlemsche bui-ger Laurens Janszoon Coster In zoover is het overeenkomstig met de geschiedenis, dat Coster daarin voorkomt als de eerste uitvinder van de boekdrukfcunst. Voer het overige zullen diegenen, die verder in het drama naar geschiedkundige waarheden mogten zoeken, zich denkelijk wel zeer te leur gesteld voelen. Coster wordt voorgesteld als gedurig strijd voerende tegen eenen boozen geest, die hem aan allerlei ver zoekingen blootstelt. Guttenberg en Faust komen in liet drama voor als leerlingen van Coster, die hij aan het hof van Lode wijk XI heeft leeren ken nen en daar in de geheimen der boek drukkunst heeft ingewijd Coster blijft overwinnaar in den strijd tegen den boozen geest, die tenslotte, met eenen gil. in den grond verzinkt. Het stuk heeft te Parijs veel opgang gemaakt en de belangstelling der volks menigte zeer opgewekt.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5