Strijd om de sterke drank in Belgische parlement Haarlemse machinist zat in Panama op de locomotief Amsterdamse Beurs PANAMA-HOETJES" Ingezonden stukken Santpoort Haarlemmermeer Heemstede Lisse Zandvoort Bloemendaal 5 Dr. Wirth richt zich tot West-Duits parlement Amerikaans escadrille voor atoombom-aanvallen Veit Harlan weer in actie Arbeidsconflict in Deense metaalindustrie Electrische harpoen Muziek op de openbare weg Taak der politie Boekdrukkunstenaar Charles Nypels overleden „Berkenrode" speelde „Per Luchtpost" Kookcursussen Nieuwjaars-cocktail Scheepvaart VRIJDAG 4 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met een kraan is het kantoorgebouwtje van de Lemmerboot aan het Amsterdamse Y van steiger 4 overgebracht naar steiger 3. Nadat de noodzakelijke vernieuwing van steiger 4 voltooid zal zijn, ivordt het gebouwtje op dezelfde wijze op zijn oude plaatsje teruggezet. (Van onze correspondent in Brussel) Belgische parlementsleden, die de mid denstandskringen. vertegenwoordigen, heb ben een nieuwe campagne ingezet tegen de „schijnheilige" alcoholwet van 1919, welke het schenken van genever en andere alco holische dranken in cafés en restaurants verbiedt. Zij wijzen op het feit, dat deze wet handig omzeild wordt.. In België stoort voorts niemand zich meer aan het verbod, dat de winkeliers werd opgelegd, om meer dan twee liter alcoholische dran ken ineens te verkopen. In 1921 verkoch ten 14.093 winkels alcoholica; in 1949 wa ren er reeds ongeveer 21.000 winkels bij gekomen. De controle in de cafés is een onmoge lijke taak. Alleen in Brussel al zijn er 10.000 cafés en bars. De accijnsambtena ren zijn dan ook ontmoedigd. Bovendien heeft de wet het alcoholverbruik in België niet verminderd. Van 1.82 liter per inwo ner per jaar in 1926 steeg het verbruik tot 3,71 liter in 1930. Daai-na evenwel nam het verbruik weer af onder de druk van de hogere accijns. De totale belasting op alcohol is thans 62 maal zo hoog als in 1912, aldus de ont werpers van de voorgestelde nieuwe wet, welke een soepeler regeling inhoudt dan de wet van 1919. Volgens de nieuwe wet zou een vergun ning tot het tappen van alcohol ingesteld dienen te worden, met dien verstande, dat het aantal vergunningen, niet hoger zou mogen zijn dan 1 per 1000 inwoners in ge meenten van 150.000 inwoners, 1 per 600 inwoners in gemeenten met 25.000 inwo ners en zo verder. De verkoop door likeurwinkels dient volgens de opstellers van het wetsvoorstel te worden beperkt. Aan jongelui onder de 18 jaren zou geen drank meer mogen wor den verkocht, en de privé-clubs, die van de huidige wet misbruik maken, zouden sterker dienen te worden gecontroleerd. Brouwers bedreigd Er zou tevens een strenge controle moe ten komen op de kwaliteit van de jenever. De middelen voor deze controledienst zou den door de vergunningsbelasting opge bracht kunnen worden. De organisatie van de restaurateurs en caféhouders is het er zelfs mee eens, dai de anti-alcohol-propaganda zou worden gestimuleerd. De brouwers voelen zich door de goed geleide propaganda van de caféhouders en hun voormannen in het parlement natuurlijk bedreigd. Zij ver klaren, dat bier gezonder is dan jenever. BERLIJN (D.P.A.). De voormalige Duitse rijkskanselier dr. Joseph Wirth heeft aan de leden van de West-Duitse Bondsdag en Bondsraad een brief gestuurd, waarin hij er voor pleit, geen beslissing over het plan-Schuman te nemen zonder het Duitse volk te raadplegen. Wirth is door de voorzitter van de Rus sische controlecommissie voor Duitsland, generaal Tsjoeikof, ontvangen. Naar Wirth meedeelde had hij de verzekering gekre gen, dat de Sovjet-Unie voorstandster is van het houden van verkiezingen voor ge heel Duitsland. Zelf had hij het vraagstuk der politieke gevangenen in Oost-Duits- land ter sprake gebracht en een aantal wensen dienaangaande kenbaar gemaakt, welke door de Russische autoriteiten in welwillende overweging zouden worden genomen. De ex-kanselier bereidt thans een memo randum betreffende het plan-Schuman voor, dat hij binnenkort wil publiceren. Hij verklaarde verder nog, dat hij in zijn ambtsperiode van rijkskanselier samen met de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Stresemann, geijverd heeft voor goede betrekkingen met Frankrijk, Hij was geen principieel tegenstander van het plan- Schuman, maar wilde, dat de Bondsdag een herzieningsclausule zou invoegen, waardoor teleurstellende ervaringen zou den worden uitgesloten, aldus Wirth. Volgens de West-Duitse minister voor aangelegenheden die geheel Duitsland be treffen, Jakob Kaiser, is Wirth, die sinds een week in Oost-Berlijn vertoeft, aan de communistische propaganda ten offer ge vallen. WASHINGTON, (Reuter). Een woord voerder van de Amerikaanse marine heeft in Washington bekend gemaakt, dat een aantal „North American Savage" bommen werpers is samengevoegd tot een esca drille voor zware aanvallen. Deze vlieg tuigen kunnen van vliegdekschepen af v.a aanvallen met atoombommen uitvoeren, I Deli jvüj waardoor Amerika minder afhankelijk zalAmsterd. Bank Bij bier voelt men aldus de brouwers duidelijk wanneer het „beslissende" glaasje" gedronken is; van jenever wordt men plotseling dronken. De wet van 1919 heeft goede resultaten gehad, zeggen de bierbrouwers, want de Belgische arbeidersklasse is van de alco- holplaag verlost. Wie zal het winnen? De socialisten zijn in elk geval tegen het wetsvoorstel, daar het hun grote voorman Van der Velde was, die er de wet van 1919 door kreeg. De Katholieke industriëlen en vakbonden staan nogal huiverig tegenover het nieuwe experiment. Zij zouden de nieuwe wet de middenstanders gaarne of freren als een tegemoetkoming voor het feit, dat de vrije beroepen en de midden stand sedert de bevrijding eigenlijk de arme broertjes waren van de grote R.K.- coalitie, maar het risico is groot. Men stelle zich eens voor, aldus deze mensen, dat een staking van mijnwerkers en metaalarbeiders uitbreekt in de half of 75 pet. communistisch gezinde Borinage, terwijl er een vrije alcoholverkoop be staat. En zo zal het parlement het vrije borreltje mogelijk nog eens een generatie uitstellen. Morgen zal te München een protestver gadering worden gehouden tegen de eerste na-oorlogse film van Veit Harlan, eens de leidende filmproducer van nazi-Duitsland. De film, getiteld „Onsterfelijk geliefde" is gebaseerd op een niet-politiek verhaal van de 19de eeuwse auteur Theodor Storm. De eerste vertoningen in Duitsland ver oorzaakten vechtpartijen, protesten en een boycott van de zijde der recensenten. Dat alles nam niet weg, dat de bioscopen uit verkocht waren. Gedurende de Kerstdagen werd de film in verschillende bioscoop theaters te München vertoond. Harlan werd door een Duits gerechtshof vrijgesproken van de beschuldiging met zijn film „Jood Süss", vervaardigd tijdens het Hitler-regiem, het volk tot anti-semi- tisme te hebben aangezet. Harlan verklaarde de film te hebben vervaardigd in opdracht van de propagan da-minister Josef Goebbels. De protestmeeting wordt georganiseerd door de Beierse federatie van vakvereni gingen, de groep voor Joods-Christelijke samenwerking, de Lessing Vereniging ter bevordering van verdraagzaamheid, de Landraad voor vrijheid en recht, de Hoge School voor politieke wetenschap en de Academisch-Politieke Club te München. De Deense werkgeversvereniging heeft voor de tweede maal gedreigd, over te zul len gaan tot uitsluiting van arbeiders in de metaal- en ijzerindustrie. De uitsluiting zou op 14 Januari ingaan. Wanneer er voor die datum geen oplossing wordt gevonden, zal de uitsluiting zeventigduizend van de honderdduizend arbeiders in de Deense metaal- en ijzerindustrie treffen. Dene- markens grootste industriële onderneming, het scheepsbouwbedrijf van Burmeister en Wain, zou er door lamgelegd worden. Ook een aantal andere scheepswerven alsmede ijzergieterijen, electriciteitscentrales, spoor wegen, telefoonfabrieken en gas- en water leidingsbedrijven zouden door het conflict getroffen worden. De aanleiding tot de moeilijkheden was een staking wegens looneisen van veertien arbeiders in een ijzergieterij te Hilleroed. Deze arbeiders staken sinds November en worden door hun organisaties gesteund. Met de uitvinding van de electrische harpoen is een belangrijke verbetering voor de walvisvangst ingetreden, aldus meldt de „Times". De harpoenen die op het ogenblik gebruikt worden brengen de wal vis een wonde toe, doch doden het dier zelden direct. De walvis, die echter door een electrische harpoen wordt getroffen, sterft direct of na enkele minuten. Boven dien wordt de kwaliteit van het vlees dan niet beïnvloed. 3-31-2 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A. worden van bases overzee voor eventuele vergeldingsaanvallen met atoombommen, aldus de woordvoerder. „Savage"-bommenwerpers zijn uitgerust met twee zuigermotoren en een straalmotor en hebben een vliegbereik van 3200 km. Dit vliegbereik is veel groter dan dat van de andere vliegtuigen, die van vliegdek schepen kunnen opstijgen. Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 85% 85% 15914 158% 185'/, 185 168% 168% 164% 164% 291 290 94 94% 181 181 141J4 141 99 98 72% 73 169 168 169 168 160% 160 54% 54% 56 55% 47% 46% 76% 75% 46% 46% 43% 43% 179% 178 59 „Ik was aangenomen als machinist bankwerker, maar toen ik er eenmaal zat moest ik negers in de geheimen van mijn vak inwijden. Prima lui. Harde werkers en prettig in de omgang. Maar dat ze erg dap per zijn, nee, dat kan ik niet zeggen. Voor al in het begin hadden die knapen nogal eens last van Columbianen die het op hun schaarse bezittingen hadden voorzien. Op vurige paardjes kwamen ze af en toe de bossen uitstuiven, regelrecht op de barak ken van de negers af. In een oogwenk wa ren de bewoners verdwenen en een oog wenk later de Columbianen ook. Met alles wat van hun gading was natuurlijk". Het is niet moeilijk om de heer A. Hoetjes op zijn praatstoel te krijgen. En als hij daar eenmaal op zit, dan kunt ge er met een gerust hart de honderdduizend op inzetten dat hij over zijn tijd in Panama gaat vertellen. Hij doet dat trouwens graag: Als ge tweeënnegentig zijt en de hele lieve lange dag niet veel meer hebt gedaan dan wat gelezen en uit het raam gekeken, dist ge vanzelf herinneringen op. Toen hij vijfentwintig jaar was in 1885 dus werd hij door een Sliedrechtse firma aangenomen om naar Panama te gaan. Daarvóór had hij enige jaren onder meer bij het Hollandse Spoor als machinist gewerkt. Aanvankelijk zou hij in Panama een soortgelijke functie krijgen, maar latei- werd hij ingeschakeld bij de opleiding van negers. Dat wil overigens nog niet zeggen dat de heer Hoetjes in Panama nooit op een locomotief heeft gezeten. Toen er meer geld moest komen voor de bouw van - het kanaal reed hij Ferdinand de Lesseps met een deputatie buitenlanders over het werk terrein. De resultaten van die rit zijn ove rigens bitter tegengevallen. In 1886 kon de heer Hoetjes zijn koffertje pakken en de terugreis naar Nederland aanvaarden. Hij kon ook blijven, maar de voorwaarden waren nu eenmaal niet bijzonder gunstig en in Nederland was bovendien werk ge noeg voor een goede machinist. Zijn werk in Panama levert hem nog iedere dag stof tot overpeinzing. Hij heeft namelijk nog een verzamelingetje souvenirs uit die dagen: Een spel kaarten, versierd met afbeeldingen van het Kanaal en om geving, een album met tal van foto's en een map wetenswaardigheden over Pa nama, die hem door een oud-leerling van Een werkend lid van de H.O.V. beklaagt zich erover dat op de Schoterweg en in de Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord de gehele maand December het draaien van gramofooniplaten werd aangewend als mid del om de kooplust van de Haarlemmers te stimuleren. Hij schrijft onder meer: Ik zou de burgemeester en de Commis saris van politie willen vragen of zij er,, bij het verstrekken van een muziekver- gunninig aan gedacht hebben, dat in deze straten mensen wonen die door studie hun kost moeten verdienen. Dat er wellicht ook zieken wonen, of mensen die overdag moe ten slapen, omdat zij nachtdienst hebben. Denken de autoriteiten misschien dat der gelijke muziek culturele waarde heeft? De schrijver meent voorts dat men inconse quent heeft gehandeld met het verstrek ken van een vergunning: Al-s men zijn radio voor het open raam laat spelen, loopt men de kans een bekeuring te krijgen. Hij hoopt tenslotte clat de verantwoorde lijke mensen niet andermaal toestemming verlenen om op zo lawaaierige wijze de Haarlemmers tot kopen te manen. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in ons blad van 21 December, waarin de inzender zich beklaagt over de politie, die zijns inziens teveel let op formele verkeers overtredingen en onvoldoende optreedt tegen werkelijk gevaarlijke gewoontes van weggebruikers, schrijft de inspecteur van politie P. M. Adriaanse: In het midden latend of inzender over voldoende gegevens beschikt om met zeker heid te kunnen oordelen over de gevallen, waarin al dan niet een bekeuring wordt gegeven, komt het mij voor, dat de grond toon van zijn betoog niet juist is. In het algemeen wil ik daarvan dit zeggen: De politie heeft tot taak de orde, óók op de weg, te bevorderen en te handhaven. Zij neemt daartoe alle maatregelen, welke ge oorloofd, gewenst en geëigend zijn. Daarin ligt haar opvoedende taak. De eis van orde duldt generlei inbreuk. In een behoorlijk huisgezin wordt dit reeds de kinderen voorgehouden, zij dienen precies te weten hoe vader en moe'der het willen, en, met het oog op hun vorming en ter voorkoming van excessen, moet daaraan de hand wor den gehouden. Zo is het ook in de grote mensenmaatschappij. Helaas moet de politie dagelijks consta teren, dat heel veel „grote mensen" in hun doen en laten net kinderen zijn: ze pro beren aan het spiedend oog te ontkomen, vinden er soms een vermaak in om juist het tegenovergestelde te doen van hetgeen hun is opgedragen en veroorloven zich allerlei vrijheden als er niet op hen gelet wordt. Het schijnt nu eenmaal in ieder mens te zitten om van tijd tot tijd dwars te zijn, en de politie, voor wie men in het algemeen door een teveel aan vooringenomenheid en een tekort aan inzicht in haar veelomvat tende taak, weinig waardering heeft, maakt daar dagelijks kennis mee. Vandaar, dat zij aanmerkingen maakt als iemand van de voorschriften, in het be lang van de orde gegeven, afwijkt. Zij treedt daarbij soepel op en past zich, waar dit kan, aan de mentaliteit van het publiek aan. En dit strekt haar tot eer! Maar er is een grens, en wie deze overschrijdt, wordt op de vingers getikt, in het belang van de gemeenschap en ook in het belang van in zender. Als hij wat meer waardering toon de en er zich rekenschap van gaf hoeveel in de tegenwoordige omstandigheden van de politie gevraagd wordt, zou hij niet vallen over allerlei dingen, die slechts een kleine plaats innemen te midden van de grote verkeersproblemen, waarvoor de politie zich in een stad als Haarlem ge plaatst ziet. Dat zij weieens tekortschiet zal zij zelf allerminst ontkennen, maar zij streeft ernaar om, met de haar ten dienste staande middelen, te bereiken, dat men zich allerwegen zal schikken in de maat regelen, die de Overheid, wier dienaresse zij is, in het belang van de orde nood zakelijk acht. (Van redactiewege bekort). de ambachtsschool zijn toegestuurd. Maar eigenlijk heeft de heer Hoetjes deze stof tot overpeinzing niet nodig, want zijn ge heugen is nog zo goed dat hij zich als de dag van gisteren kan herinneren wat er zoal is voorgevallen een dikke vijfenzestig jaar geleden. „We woonden er in barakken die samen een compleet dorp vormden. Men kon er mensen uit alle windstreken vinden en Chinezen dreven er een levendig handel tje in van alles en nog wat. De verzorging was er prima, daar niet van, maar heet en een ongedierte en gele koorts, praat me er niet van. De vrije tijd kwamen we veelal door met jagen. En de negers deden niets liever dan kemphanen-gevechten organi seren". In 1886 zette de heer Hoetjes weer voet op vaderlandse bodem, maar een jaar later vertrok hij weer. Ditmaal naar Duitsland, waar hij een maand of zes deel uitmaakte van de technici die zich voor de taak ge plaatst zagen de Wezer uit te diepen. Na een paar omzwervingen langs verscheidene bedrijven werd de heer Hoetjes in 1896 benoemd tot leraar aan de ambachtsschool in Haarlem, die toen twee jaar draaide. Dertig jaar stond hij daar voor de klas en bijna even lang is hij nu al gepension- neerd. Daar op die school kwamen de er varingen in Panama opgedaan hem te stade en menigmaal heeft hij zijn leerlin gen verteld over wat er daar zoal kwam kijken voordat op 15 Augustus 1914 in tien uur tijds het eerste schip door het kanaal voer. De boekdrukker en uitgever Charles Nypels is op 56-jarige leeftijd in het sana torium „Dekkerswald" bij Nijmegen over leden. Voordat hij zich in 1920 als drukker en uitgever in Maastricht vestigde, ontving Charles Nypels een opleiding bij de letter gieterij van S. H. de Roos in Amsterdam. Aanvankelijk was hij alleen belast met het verzorgen van uitgaven die in Parijs, Ant werpen, Londen en Barcelona verschenen. Met de uitgave van het boek „Les sonnets pour Hélène" van Pierre de Ronsard, ver wierf hij grote internationale bekendheid. Daarna voerde hij ook verscheidene Neder landse opdrachten uit. Een belangrijk aan deel leverde hij ook in de uitgave van vele werken van Marsman, Slauerhoff en an dere auteurs. In 1930 verliet de heer Nypels Maas tricht om daarna achtereenvolgens werk zaam te zijn in Amsterdam en Utrecht als artistiek en technisch adviseur. De overledene wordt Maandagmiddag om één uur op de R.K. Begraafplaats te De Bilt begraven. Aankoop en ruiling van grond In de gemeenteraadsvergadering van 24 April 1951 werd besloten tot onteigening van een perceel tuingrond, met de zich daarop bevindende drie schuren, gelegen bij de Hoofdstraat te Santpoort en toebe horende aan de weduwe J. M. Oudendijk- Wigchert. Tot deze onteigening werd over gegaan omdat herhaalde pogingen om langs minnelijke weg in het bezit van de bedoel de grond te komen, geen resultaat hadden opgeleverd. De eigenaresse deelde het college van Burgemeester en Wethouders nu mede, dat zij alsnog bereid is tot verkoop, voor een bedrag berekend naar 2.per m2 van de grond, ter oppervlakte van ongeveer 2581 m2. Alsmede om een strook grond, ter op pervlakte van 166 m2 te ruilen tegen een aan de gemeente toebehorende strook, ter oppervlakte van ongeveer 50 m2, echter on der voorwaarde, dat voor rekening van de gemeente op de nieuwe eigendoms-grens over de volle lengte van ongeveer 56 meter, een erfafscheiding wordt geplaatst, be staande uit betonnen palen met harmonica gaas en voorzien van een toegangshekje. Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor tot de bovenomschre ven aankoop en ruiling over te gaan; het besluit te nemen tot wijziging van de be groting voor 1951 en tevens de aangekochte grond ter oppervlakte van ongeveer 2581 m2, in het Grondbedrijf te plaatsen, tegen het bedrag van de schuld, welke op de datum van eigendomsoverdracht op de ge meente ter zake van de grond rust. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Kors Gerrit, z. van G. van Beem en A. Gijzenberg; Catharina Johanna, dr. van H. Roodenburg en M. van der Heij- den;Wilhelmus Laurentius Maria, z. van N. J. van der Tol en B. T. A. Bos; Wilhelmina Maria. d. van H. J. Bakker en W. Roessink; Andries Albertus. z. van L. Hartholt en L. Hartholt;' Henriëtte Cornelia Maria, d. van S. van der Klauw en M. J. De Witte: Hen- drika Maria, d. van J. G. Franken en G. van Renswoude; Joseph Sebastiaan Theodorus Maria, z. van S. van der Tol en T. J. A. M. Weterings; Marijke Paula. d. van A. A. J. Strikker en C. J. den Hertog; Franciscus Reinier, z. van C. J. de Rooij en C. M. F. van der Vlugt; Adriana Anna Maria, d. van J. Houweling en I. J. M. Oudejans; Franciscus Adrianus Gerardus. z. van J. P. H. van der Voort van der Kleij en G. M. Boelaars: Pie- ternella Helena Maria, d. van S. J. Blokker en C. M. Verhoeven: Catharina Alida Hen- drika, d. van J. Biemond en J. C. Onos; Hen drik Geert. z. van J, van de Bent en A. I. Boswijk: Poulina, d. van C. van der Lip en P. de Man; Rudolf Sylvester, z. van C. A. H. Neering en D. Prins; Evelyn, dr. van F. Scholtemeijer en G. B. Balie: Petrus Gerar dus Martina, z. van P. G. Alkemade en M. B. van der Valk; Jacoba Maria Geertruida, d. van B. C. Mesman en M. C. Nelis. ONDERTROUWD: Willem Elbert Boon en Reinalda Agatha Vogelzang; Jan Tamboer en Jacoba Swart; Wijnand de Waardt en Hendrika Cornelia Meinema. GETROUWD: Jacob Wilderom en Anneke van der Flier; Johannes Petrus Ruijgrok en Hendrika Smit; Hendrik Johannes Halsema en Gees Lantinga; Hendricus Johannes Moer kerk en Maartje dc Moor-, Marcel Vandeur- sen en Cornelia Barbara Lamboo. OVERLEDEN: Willem Steenks. 79 j., wedn. van K. Stoffijn; Cornelis Jan Bouman, 31 j., echtg. van C. J. M. Verberne; Johan Evert Amama, 51 j., echtg. van F. J. Vennik; Ge rardus Jchannis van den Berg, oud 62 j., ech:g. van J. C. Wegbrans; Johanna Wil- mina B- '•loan, 64 j., echtg. van Th. Kolder; Lit.,; Reeuwük. 3 mnd.. d. van P. van Reen wijk en W. J. Roodenburg. Graanbeurs te Hoofddorp Op de Donderdag gehouden beurs te Hoofddorp waren de noteringen als volgt: tarwe 23.50—25.50, gerst 35.25—38, rogge 3336, haver 2932, blauwmaanzaad 112126, groene erwten 4559, capucij- ners 4958.50, karwijzaad 7379. Raadsvergadering De gemeenteraad van de Haarlemmer meer zal op Donderdag 10 Januari om 2.30 uur in openbare zitting ten raadhuize te Hoofddorp bijeenkomen. Fruitteeltdag De Ned. Fruittelersorganisatie afd. Rijn en Amstelland zal de jaarlijkse fruitteelt dag houden op Woensdag 9 Januari in De Landbouw te Hoofddorp. Als sprekers zul len optreden ir. Joh. Bos en dr. ir. H. J. Mathot. De Heemsteedse R.K. toneelgroep „Ber kenrode" heeft gisteren voor een vrijwel uitverkochte zaal in de nieuwe Minerva- schouwburg een alleraardigste voorstelling gegeven van Norman Krasna's Amerikaan se blijspel „Per luchtpost", dat in Haarlem door andere dilettantengroepjes reeds ver schillende malen met veel succes op de planken is gebracht. Het stuk leent zich dan ook bij uitstek voor het „liefhebberij toneel" omdat het een frisse, geestige dia loog paart aan een tiental niet al te moei lijke typeringen, een combinatie waarmee geroutineerde amateurs als deze speelsters en spelers van Berkenrode wel raad weten. De centrale figuur van deze genoegelijke comedy of errors is de zestienjarige Miriam Wilkins, wier corre I ^ondentie-zwendeltje met een pen-vriend aan het front de aan leiding wordt tot een reeks van vermake lijke misverstanden. Ria Lohmans vond voor dit resolute enfant terrible vrijwel steeds de juiste toon en gebaren (of liever grimassen) en stal met haar kostelijke geblunder op het pad der practische vader landsliefde aller harten.Zij werd uitne mend gesecondeerd door Jos Striekwold en Lon van der Voort-v. d. Kley als respec tievelijk papa en mama Wilkins en door Gé Kromhout als de sympathieke reserve-lui tenant en „pen-vriend", wiens kordate hof makerij jegens Miriams oudere zuster Ruth tenslotte alles ten goede doet keren. Ook Riet van Rooden als die oudere zus ter. Lon Hopstaken als haar verguisde ver loofde en Ben Huijmans als de laconieke sergeant-vlieger hadden vele goede ogen blikken. Regisseur A. Holtslag had alle ensceneringskansen vaardig uitgebuit, er werd in prettig tempo gespeeld en de dé cors waren fleurig. Het succes was nave nant. H. C. Muziek- en Cabaretavond Op Dinsdag 8 Januari geeft de R.K. Har monie „St. Michaël" een muziek- en ca baretavond in het Minerva-theater. Onder leiding van de dirigent, de heer S. Noom, zal eerst een viertal muzieknummers worden gegeven en daarna zal het gezel schap „Wijo" een revue brengen. HARDDRAVERIJ VERENIGING Donderdagavond hield de Harddraverij vereniging haar jaarvergadering in de Nach tegaan. De voorzitter, de heer De Vroomcn, deelde mee, dat niet minder dan 244 leden de presentielijst hadden getekend. Deze zo mer hoopt de vereniging haar vijftig-jarig bestaan te herdenken. Mede ter gelegenheid hiervan zal op 30 April in samenwerking met een Oranje-comité een nationaal concours hippique gehouden worden in het Lisser sportpark. Ook zal naar aanleiding van het jubileum dit jaar te Lisse bij de najaars draverij het kampioenschap van Nederland op de korte baan verreden worden. De penningsmeester, de heer v. d. Zaal. deelde mee, dat het batig saldo over het afgelopen jaar f 824 bedroeg. Het totaal der vereniging is gestegen tot f 13.642. De aftredende bestuursleden de heren H. W. Vreeburg, C. M. Driehuis en H. v. d. Zon werden bij acclamatie herkozen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Carolus Cornelis. z. van J. M. v. Noort en A. P. J. Boon: Maria Jasepha, d. van E. Th. Kodnen en H. M. W. Konings; Theodora, d. van D. van Turenhout en T. Hensen; Hendrikus Jacobus Maria, z. van H. v. d. Voort en J. A. Beijk. ONDERTROUWD: J. A. L. van Prooie en A. G. C. Belle; H. H. S. Verdegaal en H. G. M. Floris. GETROUWD: C. A. de Vries en L. A. Vermij. „Wim Hildering" De toneelvereniging „Wim Hildering" zal, als slot van het toneelseizoen 1951, Zaterdag 12 Januari in „Zomerlust" een cabaret-avond geven. Een gezelschap van beroeps-artisten zal een programma ver zorgen onder de titel „Wij brengen U. Na afloop volgt een bal met medewerking van „The Moonlight Serenaders!" Zandvoortse muziekkapel Op Zaterdag 2 Februari zal de Zand voortse muziekkapel, onder de heer J. Wildschut, in theater Monopole zijn eerste uitvoering in dit seizoen geven. Het pro gramma vermeldt tevens het optreden van het jeugd-ensemble en van het, begin vorig jaar gevormde, tambour-corps. Propaganda-avond Dierenbescherming De afd. Zandvoort van de Ned. ver. tot bescherming van dieren, belegt een propa- ganda-avond in gebouw „Zomerlust" op 9 Februari om ten spoedigste in Zandvoort te kunnen komen tot de bouw van een per manent dieren-asyl, waarvoor de plannen reeds zo lang gereed liggen. De Zandvoortse operettevereniging heeft met een eigen cabaret-programma de verzorging van deze avond op zich genomen. De vrouwencontactcommissie heeft vier kookcursus-avonden georganiseerd die op 15, 22 en 29 Januari en op 5 Februari in het zaaltje van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Tolweg zullen worden gehouden. Mejuffrouw Freni, kooklerares aan het Ge meentelijk Gasbedrijf te Haarlem, zal de cursussen leiden. POSTDUIVENTENTOONSTELLING De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" houdt een postduivententoon- stelling in gebouw „Ons Huis" op Zater dagmiddag en Zondag. Ongeveer 150 dui ven, waarmede op de onlangs in Haarlem gehouden tentoonstelling fraaie resultaten werden bereikt, zullen worden getoond. De keuring zal geschieden door de heer C. de Groot uit Dordrecht. Het consulaat Zandvoort van de Neder landse reisvereniging geeft op Zaterdag 19 Januari, in samenwerking met de stich ting Touring Zandvoort een „Nieuwjaars- coctail" die verzorgd zal worden door he' amusementsorkest van de Kennemerstaten The Velno's onder leiding van Barenc Kuhfus, met zang van Louise Kuhfus, d* sneltekenaar Franly en de conférenciei Frans Eijkhof. Tijdens het bal zullen df Notenkrakers onder leiding van Jan Kemj de dansmuziek verzorgen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Menno Christiaan, z. van A Moes en C v. Kempen. GEHUWD: R. Donker en K. F. Osinga C. A Brave en M. H. Maks. OVERLEDEN: J. Koning, 36 j., weduwc van A. Bakker; M. Keur, 64 j., eehtgenoo van D. Keur; J. M. Alberts, 45 j„ gesch echtgenote van C. M. G. Scheewe. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: B. J. Koeleman—Komin, d. M. M. A. v. Reijen—v. d. Bunt, d.; E. L. F MaksurillaThoral, z.; C. W. A. Huisman— Ornee, d. ONDERTROUWD: J. Langelo en K. G. C. v. d. Vlag; H. S. v. d. Straaten en G. M. Ament; W. Kramer en A. M. Scheepbouwer; P. L. Poppinga en P. Barendregt. GEHUWD: A. C. P. Ruys en H. L. Lurks; R. Schoevers en N. v. d. Polder; F. Luch- siniger en J. Sibie. OVERLEDEN: G. Jansma, 66 j.; B. Kruijs, 72 jaar. Almkerk, 3 van Aden. Aalsdijk, pas. 3 Keywest n. Le Havre. Amsteldiep, 30 v. R'dam te Philadelphia. Amstelvaart, 3 van IJmuiden. Albireo, 2 dwars Bahia n. Las Palmas. Alblasserdijk. 2 ten anker Havanna. Alcyone, 2 650 m. O.ZO. Chagos Archipel. Alphard, 2 ten anker Lome rede. Amsteldijk, 2 140 m. Z. Sable eil. Amstelstad, 2 460 m. NO. Bermudas. Andijk, 2 in Str. Florida n. Antwerpen. Amstelkerk, 2 rede Accra. Arundo, 2 550 m. O.ZO. St. Maria. Alwaki, 2 te Philadelphia. Aagtedijk, 3 v. Santos n. Montevideo. Agamemnon, pass. 3 Flores. Akkrumdijk, 3 van Port Said n. Genua. Ampenan, 3 v. Houston te Lake Charles. Algenib, 3 van R'dam n. Pto Alegre. Amstelpark, 3 v. Newport News te Amsterdam. Blitar, 3 te Balikpapan. Bloemfontein, 2 v. East London n. Durban al waar ca. 1 week verblijvend. Bennek om, 2 v. Tampa n. BrunsbtitteL Blommersdijk, 3 te Antwerpen. Breda, 3 te Antofagasta. Baud, 2 v. Singapore naar Bangkok. Blijdendijk, 2 340 m. W.ZW. Ouessant. Bonaire, 2 in Golf v. Biscaye n. Funchal. Bali, 2 230 m. ZW. San MigueL Barendrecht, pass. 2 Fernando Noronha. Boissevain, 2 330 m. ZW. Sabang n. Singapore Bantam, 3 te Khorramshar. Borneo, 3 v. Pondicherry n. Singapore. Boskoop, 4 te Port of Spain. Britsum, 5 v. R'dam te Newport News verw. Caltex Nederland, 2 van R'dam te Sidon. Caltex Leiden, pass. 2 Kp. Vincent. Castor, 2 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Caltex Delft, 3 v. Sidon naar R'dam. Clavella, 4 te Panama. Caltex Pernis, 3 v. R'dam n. Sidon. Danae, 2 van R'dam naar Algiers. Diemerdijk, 2 1200 m. ZW. Flores n. Le Havre. Delft, 3 van Hamburg. Friesland (KRL), pass. 3 8 u. Ouessant 4 ca. 11 u. R'dam .verwacht. Felipes, 4 v. I-Iaiphong te Singapore verwacht Esso Roterdam, 3 van Aruba n. R'dam. Friesland (SSM), 2 v. Londen n. Immingham. Friesland (KRL), 4 ca. 12 u. Hoek v. Holland verwacht v. Balikpapan. Ganymedes, 2 150 m. ZO. Kp. Hatteras. Gaasterkerk, 4 te Marseille. Genota, 6 Curapao verwacht. Hestia, 3 van Amsterdam te Barranquilla. Haulerwijk, 9 van Newport News te R'dam Verwacht. Hersilia, 2 van Amsterdam te Tumaco. Hoogkerk, 3 van Antwerpen. Hecuba, 2 250 m. W. Finisterre. Hera, 2 500 m. NO. Guadeloupe n. R'dam. Haarlem, 4 te La Guaira verwacht. Helicon, 4 te Curapao. Hercules, 3 van Bremen te Amsterdam. Hydra, 3 v. Kingston te Amsterdam. Iris, 1 v. Amsterdam te Gothenburg. Indrapoera, verm. 3 van R'dam n. Soerabaja. Ittersum, 2 700 m. W.ZW. Flores. Ilos, 2 v. Port de Paix n. New York. Japara (KPM), 2 v. Kema naar Tobelo. Kieldrecht, 2 v. Port Swettenham n. Penang. Kaimana, 2 v. Oleholeh naar Belawan. Kaloekoe, 2 v. Tj. Priok n. Benkulen. Kedoe, pass. 2 Kp. de Gatab. Kota Agoeng, 2 260 m. ZO. Sable eil. Kota Baroe, 2 dwars Port Soedan. Kota Gede, 5 12 u. Hoek van Holl. verwacht. Kota Inten, 1 te Port Swettenham. Klipfontein, 3 Kaapstad verwacht. Laertes. 2 v. Amsterdam naar Aarhus. Limburg, 2 v. Alexanarië. L-eersum, 2 600 m. ZW. Lands End n. Le Havre Lutterkerk, 2 nog te Basrah. Laagkerk, 2 520 m. W.NW. Minicoy. Larenberg, 2 bij Algiers. Linge, verm. 4 v. Sas van Gent n. Newcastle, Lekkerkerk, 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Langkoeas, 3 24 u. Gibraltar. Leerdam, pas 3 Scilly's. Lindekerk, 4 te Amsterdam. Loosdrecht, 3 v. Madras. Meliskerk, 2 v. Mombassa n. Aden. Mentor, 3 v. Levant te Amsterdam. Madoera, 31 v. Los Angeles n. Panamakanaal. Molenkerk, 2 v. Lobito n. Freetown. Maasland, 2 160 m. Z. Recife n. Las Palmas. Marisa, 2 1050 m. NO. Martinique. Marpessa, 2 540 m. O. Bermudas. Mitra, 2 Moesirivier n. Pulubukom. Muiderkerk, 2 230 m. Z.ZW. Dakar n. Kaapstad. Macuba, 2 in Golf v. Oman. Mataram, 2 390 m. ZO. Socotra n. Djeddah. Mirza, pass. 2 Ras Fartak. Maas, pass. 3 Malta. Manoeran, 3 van Amsterdam n. Antwerpen. Merwede, 4 v. R'dam n. Golfhavens via Antw. Nestor, 2 v. Algiers n. R'dam. Nigerstroom, 3 v. Amsterdam n. Antwerpen. Notos, 31 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Oranjestad, 2 v. Madeira n. La Guaira. Overijsel, 3 te Singapore. Omala, pass. 2 Wingapore. Oranjefontein, 2 270 m. Z. ten W. Kp. Palmas. Ovula. 2 820 m. NO. Sombrero. Orion, pass. 2 ten N. Cyprus. Oranje, 3 150 m. W.ZW. Kreta. Prins Philips Willem, 30 v. R'dam te St. John. Prins Willem v. Oranje, 2 v. Huil te R'dam. Prins Willem II, 2 180 m. ZW. Flores. Phrontis, 2 140 m. ZO. Kreta n. Liverpool. Poseidon, 4 te Barbados. Prins Willem IV, 3 v. Cartagena n. Hamburg. Rijndam, 2 te New York v. Cruisereïs. Radja, 6 Soerabaja verwacht. Riouw, 3 van Balikpapan. Rotula, 4 v. R'dam te Abo. Sarangan, 2 v. Soerabaja n. Semarang. Stad Maastricht, 3 v. Genua te Casablanca verw. Sarpedon, 3 v. Grenada te Amsterdam. Straat Soenda, 31 te Santos. Sloterdijk,, 2 te Port Said. Stad Leiden, 2 v. Halifax naar Nederland. Stad Schiedam, 3 v. Melilla te IJmuiden. Sumatra, 2 v. Balikpapan te Amsterdam. Saidja, 2 te Muntok. Sliedrecht, 2 210 m. N.NO. Tristan da Cunha. Stanvac Pendopo, 2 op Moesi. Schie, 2 dwars Bone. Soestdijk, 2 380 m. W.NW. Minicoy n. Aden. Schiedijk. 2 v. d. Moesi. Singkep, 4 te Siaian verwacht. Stad Haarlem, 3 v. Casablanca n. Vlaardingen Sibajak, 3 780 m. ZW. Fayal. Slamat, 31 te Belawan. Sommelsdijk, 3 v. Houston te R'dam. Stad Breda, 3 v. R'dam te Narvik. Tjibesar, 2 v. Durban n. East London. Tabinta, 3 v. Amsterdam te New Orleans verw. Tabian, 3 v. Bremen te Amsterdam. Tankhaven II, 2 op Moesi. Themisto, 2 410 m. N. ten W. Flores. Triton, 2 te Jermie. Tasman, 29 v. Kobe naar Osaka. Tegelberg, 2 500 m. Z.ZO. Cevlon. Ternate, 2 310 m. ZW. Flores. Teucer, 31 v. New Orleans te Philadelphia. Trajanus, 30 v. New Orleans n. Curagao. Talisse, 4 te Soerabaja. Taria, 4 v. Adelaide te Pladju. Tjisadane, 3 v. Durban n. Mauritius. Trompenberg, pass. 4 San Miguel. Tjimenteng, 31 v. Santos te Adelaide. Winterswijk, 2 v. Algiers n. Venetië. Weltevreden, 30 v. Los Angeles n. Vancouver, Willem Ruys, pass. 2 24 u. Port Said. Winsum, 2 dwars Kp. de Garde. Wocnsdrecht. 2 520 m. ZZW. St. Maria. Winsum, 3 dwars Algiers. IJsel, 2 v. de Levant te Amsterdam. Zonnewijk, 2 460 m. ZW. Flores. Zaan, 4 v. Vlaardingen te R'dam.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7