Amerika verzet zich tegen bijeenkomsten Veiligheidsraad Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kapitein Carlsen Alle wegen naar Suez door de Britten afgesloten Kapitein Carlsen kreeg gezelschap Nog meer hulp voor Joegoslavië Politieke UNO-commissie Amendementen op het Russische voorstel Vóór alles eenheid van Duitsland" Britse tanks openden het vuur op Egyptische sluipschutters Churchill arriveert heden in Washington Amerikaans dreigement aan adres van China Het woord is aan, Driemanschap in de voetstappen van Stalin Het schip thans op weg naar Falmouth Inzameling voor de Stille Armen Amerika vaart wel Oude stem voor Duitse eenheid Duitse socialisten Vietminh wil in de UNO Staal-distributie in Engeland Totale lucht- en zeeoorlog als stok achter de deur Uitwisseling van onvriendelijkheden Joegoslavisch voorstel in geschil met Hongarije DE „FLYING ENTERPRISE" LOSGESLEEPT 66e JAARGANG No lol Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 5 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 29 6e JAARGANG No 4 Uitgave van de Grafische Bedrijven Darniate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZIJN .SCHIP heet „Flying Enterprise", hetgeen letterlijk als „vliegende onder neming" vertaald kan worden, maar de woorden doorzettend initiatief geven het eigenlijk beter weer. Dat is dus wel toe passelijk op des gezagvoerders beleid. Het woord Enterprise wordt het des te meer als ge weet dat het ook in de zin van „waagstuk" wordt gebezigd. Deze Carlsen, van afkomst een Deen zijn ouders wo nen nog in Denemarken en nu Ameri kaan geeft de wereld een stoer voorbeeld van plichtsbetrachting en moed. Ook van een trots zelfbewustzijn, in de beste zin van dat begrip. Hij is de gezagvoerder, hij voelt zich verantwoordelijk voor de taak die hij op zich genomen heeft en hij komt haar tot het uiterste na. De redding van zijn bemanning en passagiers heeft hij be vorderd en daarna heeft hij het kennelijk als volkomen natuurlijk beschouwd dat hij alleen op het stukgeslagen, zwaar slagzij makende schip bleef, omdat er nog een kans restte op behoud. Een week lang al léén op een scheefliggend schip-op-drift, heen en weer geslingerd in hoge zeeën mid den op de Oceaan, intussen bedaarde radio berichtjes zenden in de trant van „het gaat best" en „niets opwindends" weinig mensen zouden dat aandurven. Dit lijkt een erg voor de hand liggende opmerking, maar ge kunt er meteen uit afleiden: tot zulke dingen is één mens in staat. Zoveel rustige moed kan er leven in één man die in een critieke toestand verkeert, voortdurend met de dood voor ogen, omdat een hoge stortzee zijn schip kan doen kapseizen. Niet een uur of wat langer, maar dagen en nachten achtereen blijft hij bedaard op de post, die nu eenmaal de zijne is. Geen ogenblikkelijke opwelling van heldhaftig heid, geen aanval van wanhoopsmoed heeft deze daad kunnen volbrengen, maar veel meer dan dat: vastberaden volharding. Het is goed dat deze Carlsen, een man die als hij er levend afkomt onge twijfeld verbaasd zal zijn over de mate van hulde die hem betoond zal worden en over de film „Flying Enterprise", die nu al in voorbereiding is, met de „ster" Burt Lan caster in de hoofdrol, zulk een voorbeeld geeft. Een wereld die steeds meer geneigd is in aantallen, regelingen, waarborgen eri beperkte verplichtingen te denken kan daar wat van leren. Er zijn weinig mensen die ditzelfde zouden presteren. Maar zij zijn er niettemin, gereed tot handelen niet alleen in overeenkomstige omstandigheden maar ook in gans andere, waarin zij hun eigen belang opzij zullen zetten om hun verant woordelijkheid na te komen en gezagvoer der te zijn over zichzelf en hun plicht. Wij moeten blijven begrijpen dat-de sa menleving zulke mensen bovenal nodig heeft: in alle omstandigheden en in al de veelvuldige zware taken die zij meebrengt. Het is schoon waarborgen te scheppen en .regelingen te maken voor de middelmati- gen en de zwakken te beschennen. Het is nodig bovendien. Maar regelingen, waar borgen en voorschriften worden nadelig op het punt waar zij, te ver doorgetrokken, de doorzettende ondernemingsgeest de flying enterprise van de sterken gaan belemmeren. Niet voor niets zijn die im mers, met krachtiger natuur, met meer bereidheid tot zelfverloochening en meer volhardende energie dan de grote meerder heid uitgerust. Vervlakking is een gevaar lijke zaak; de samenleving kan, op zo tal rijke posten, niet buiten haar gezagvoer ders-van-nature. De meesten zuilen nooit in een avontuur belanden, te vergelijken met dat van kapitein Carlsen. Maar wel in moeilijkheden, zorgen en crises van veler lei aard, die alleen door hun vastberaden heid, inzicht en initiatief kunnen worden opgelost. De hulde aan deze moedige zeeman wiens ervaring er ons bovendien, nevens de vele gevallen van schipbreuk der laat ste weken, aan herinnert dat de mens de zeeën niet zozeer bedwongen heeft als hij zich wel eens verbeeldt is in wezen een hulde aan een persoonlijk initiatief. Dit is juist neergeschreven nu het be richt komt dat de sleepboot „Turmoil" er in geslaagd is aan het schip van Carlsen vast te maken en er mee op weg is naar de Engelse haven Falmouth. Moge het zijn haven bereiken, moge de moedige daarmee tenvolle beloond worden. R. P. BELGRADO, (AFP). De leiders dei- Franse, Eritse en Amerikaanse missies voor de economische hulpverlening hebben Vrijdag ter kennis van de Joegoslavische regering gebracht, dat als voorlopige hulp voor het eerste halfjaar van 1952 een be drag van 25 millioen dollars is toegewe zen. De percentages voor het aandeel der drie landen in deze hulp zijn dezelfde als die voor de hulp van het tweede halfjaar van 1951, 65 pet. voor de Verenigde Sta ten, 23 pet. voor Engeland en 12 pet. voor Frankrijk. Van gezaghebbende zijde werd Vrijdag te Londen medegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten bespre kingen zullen voeren over nog meer econo mische hulp aan Joegoslavië. Tijdens de besprekingen in December van het vorige jaar werd besloten dit bedrag van 25 mil lioen dollars dit jaar als overbruggings hulp te verstrekken. Waarnemers te Lon den verwachten, dat bij de besprekingen in de naaste toekomst een bedrag van nog 40 millioen dollars voor het eerste halfjaar van 1952 als basis genomen zal worden. Het totale bedrag, dat de drie mogendhe den voor het jaar tot Juni 1952 aan Joego slavië zouden willen verlenen, doch waar over nog onderhandeld zal moeten wor den, is ongeveer 120 millioen dollars. Uit het weekoverzicht van de Ameri kaanse Federal Reserve Bank blijkt, dat het buitenland nog steeds grote hoeveel heden goud en dollars verliest aan de Ver enigde Staten. De week per Woensdag 2 Januari was voor deze landen een van de slechtste waarvan ooit melding werd ge maakt. De Amerikaanse goudvoorraden •stegen met 76 millioen dollars tot een totaal van 22.697 millioen dollars. De dollarsaldi van de buitenlandse banken daalden rnet 87 millioen dollars tot een totaal van 523 millioen dollars. Het buitenland verloor dus 163 millioen dollars aan Amerika. PARIJS, (Reuter). De Amerikaanse vertegenwoordiger in de politieke commis sie, Benjamin Cohen, heeft op een pers conferentie te Parijs verklaard, dat de Verenigde Staten gekant zijn tegen perio dieke bijeenkomsten van de Veiligheids raad, als voorgesteld door de Sovjet-Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, totdat blijkt, dat de Sovjet-Unie inderdaad de spanning wil verminderen. Indien het voorstel, de kwestie van een wapenstilstand in Korea in de Veiligheids raad te bespreken, wordt aangenomen, zou den de besprekingen in Korea alleen maar belemmerd worden, aldus Cohen. Ook de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op een persconferentie verklaard, dat het „niets minder dan rampzalig" zou zijn Ruslands voorstel tot behandeling van de kwestie-Korea in de Veiligheidsraad te aanvaarden. Vrijdag heeft de voorzitter van de poli tieke commissie der UNO, Finn Moe, medegedeeld dat nog 27 sprekers het woord over het onderwerp collectieve veiligheid zullen voeren, welke rij door de vertegen woordigers van Engeland, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gesloten zal wor den. De Peruviaanse afgevaardigde Victor Belaunde verklaarde, dat de voorgestelde gemeenschappelijke maatregelen tegen aggressie louter een „eerste stap" beteke nen. Naar zijn mening behoefde het rap port van de commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen niet door mid del van een resolutie te worden goed gekeurd. Men moest daarentegen het vraagstuk verder onderzoeken. Vervolgens sprak Gertrude Sekanianova- Carrtova namens de Tsjechoslowaakse re gering. De gebeurtenissen in Korea tonen volgens deze afgevaardigde aan, dat de voor gestelde veiligheidsmaatregelen het doel hebben „de gehele organisatie der UNO te gebruiken voor aggressieve acties der Verenigde Staten". In de middagzitting dienden Egypte, Irak, Libanon, Perzië, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen een amendement in op de Rus sische resolutie om de Veiligheidsraad een initiatief in de kwestie Korea te doen nemen. Deze landen zegden weliswaar voorlopig steun toe aan het Russische ver zoek een speciale bijeenkomst van de Vei ligheidsraad te beleggen, maar zij verzet ten zich tegen de wens van de Sovjet-Unie om de veertien leden tellende commissie voor het bestuderen van collectieve maat regelen op te heffen. De Franse afgevaardigde Jean Chauvel verklaarde, dat het met het oog op het f§it, dat het werk van de Veiligheidsraad door herhaalde veto's van de Sovjet-Unie was belemmerd, noodzakelijk was andere mid delen te vinden voor het versterken van de algemene veiligheid. De Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck was van mening, dat het werk van de commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen succesvol was ge weest en dat de commissie haar werkzaam heden nog een jaar diende voort te zetten. De Nederlandse afgevaardigde verklaar de zich voorstander van de Westelijke re solutie, die het rapport goedkeurt, maar stelde de elf landen, die de resolutie heb ben ingediend, voor in de inleiding van hun resolutie te vermelden, dat het eerste deel der UNO is „het handhaven van inter nationale vrede en veiligheid". Hierna sprak de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Pasja, die verklaarde dat het Midden-Oosten zich geplaatst ziet voor een „zeer onheilspel lende situatie ten gevolge van het kortzich tige handelen van enige imperialistische mogendheden". Hij vroeg zich af, of het legeren van Britse troepen in Egypte, of de toestand van de Palestijnse vluchtelingen in overeenstemming waren met de begin selen van het handvest der UNO. Hij ver klaarde zich tenslotte voorstander van de ingediende amendementen. BERLIJN, (Reuter) De vroegere Duitse kanselier, de 72-jarige dr, Josef Wirth, die op uitnodiging van de Oost- Beiiijnse burgemeester Ebert een bezoek aan Oost-Berlijn brengt, heeft daar vol gens het Oost-Duitse persbureau A.D.N. verklaard, dat een zorgvuldige studie van een Oost-Berlijnse tentoonstelling van de „reusachtige bouwprojecten in de Sovjet- Unie" hem heeft gesterkt in de mening dat alle geruchten over een dreigende Russische aanval leugens zijn. Op Nieuwjaarsdag schreef dr. Wirth aan de leden van het West-Duitse parlement, dat zij het plan-Schuman niet moeten ra tificeren zonder eerst het volk te raad plegen. Gisteren zei hij, dat hij het zou be treuren, als men uit zijn woorden te Parijs de conclusie trok, dat hij een vijand van Frankrijk was geworden. Dr. Wirth is van oordeel, dat de uitvoering van het plan- Schuman de Frans-Duitse betrekkingen nadelig zou beïnvloeden. Hij zei voorts te hebben bevonden, dat de leiders in de Oost-Duitse republiek het ernstig menen met de totstandbrenging van de eenheid van Duitsland. 99 Het eerste Engelse hefschroefvliegtuig met twee rotors heeft zijn proefvlucht gemaakt boven Bristol. Dit toestel kan 13 passagiers vervoeren en heeft een maximum snelheid van 200 kilometer. In 1955 zal deze „Bristol 173" op alle binnenlandse luchtlijnen van Engeland dienst doen. BONN (Reuter). De plaatsvervangen de leider van de sociaal-democi-atische op positie inWest-Duitsland, Erich Ollenhauer, heeft Vrijdag in een radiorede verklaard, dat West-Duitsland slechts dan tot de West-Europese gemeenschap kan toetre den, wanneer deze stap geen belemmering vormt voor de eenwording van Duitsland. Naar zijn mening was het vraagstuk van de Duitse eenheid het belangrijkste. De West-Duitse sociaal-democraten zouden dan ook in dit jaar alles in het werk stel len om deze aangelegenheid op de agenda te houden. ISMAILIA (Reuter) De Britse mili taire autoriteiten hebben gisteren alle in en uit Suez leidende wegen doen afslui ten. Deze maatregel is genomen wegens de aanval, die Egyptenaren Donderdag op waterleidingwerken hebben gedaan, welke toen leidde tot een twee uur durend vuur gevecht. Vrijdag zijn in Suez vier grote Britse „Centurion" tanks in actie gekomen tegen Egyptische sluipschutters, die zich in hui zen bij de drinkwaterinstallaties schuil hielden. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de tanks met machine geweren en kanonnen het vuur openden. Twee Egyptenaren werden gedood. Een Britse soldaat werd licht gewond. Een Britse officier heeft medegedeeld, dat Vrijdag veelvuldig geschoten is op het verkeer, dat van de weg tussen het Britse kamp en de waterinstallaties gebruik maakt, 's Avonds was het schieten echter opgehouden. Volgens deze woordvoerder bevonden zich vele Egyptische politieman nen onder de aanvallers. A.F.P. meldt uit Port Said, dat de ar beiders van de algemene werkplaatsen van de Suez-kanaalmaatschappij in sta king zijn gegaan uit protest tegen het be- De (communistische) Vietminh-regering in Indochina heeft verzocht om toelating tot de UNO. Zij protesteerde tegen de Franse pogin gen om toelating van de regering van Vietnam te verkrijgen. Een der eerste personen-auto's die met een televisie-ontvangtoestel zijn uitgerust. De antenne is bevestigd aan de achterbumper. In de wagen, die het eigendom is van een radioreportèr en correspondent van United Press in Havanais op het dashboard een beeldscherm van 33 cm. aangebracht. rispen van een Egyptische arbeider door een buitenlandse ingenieur. Berichten die door de Britten te Ismailia zijn ontvangen, wijzen er op, dat veel vreemdelingen de laatste dagen Suez zijn binnengekomen. Men gelooft dat het hier in hoofdzaak om leden van het „bevrij dingsleger" uit Cairo gaat. In een gisteravond uitgegeven Brits communiqué wordt gemeld, dat in de af gelopen 48 uur te Suez in totaal zes Brit ten, vier officieren, een onder-officier en een soldaat, zijn gewond. Van geen van hen is de toestand ernstig. Te Suez zijn gisteren vijf burgers ge dood en 24 gewond, zo maakte het Egyp tische ministerie van Binnenlandse Zaken gisteravond bekend. NEW'YORK, (Reuter). De Britse eerste minister, Winston Churchill, zou zich vandaag van het Britse passagiersschip Queen Mary aan wal begeven met een kotter, wanneer het schip zich ter hoogte van New York bevindt. Daarna zou Chur chill zich per auto en vliegtuig naar Wash ington spoeden waar hij te 17.00 uur (Ne derlandse tijd) wordt verwacht. Men ver wacht verder, dat vandaag nog informele besprekingen gevoerd zullen worden tus sen Truman en Churchill aan boord van het presidentiële jacht, waarmede de beide staatslieden een tocht zullen maken op de rivier de Potomac. Maandag beginnen de officiële onderhandelingen. Een van de belangrijke vraagstukken, die vermoedelijk ter sprake zullen komen zal de kwestie van de Amerikaanse lucht- bases in Engeland zijn. Andere belangrijke vraagstukken die waarschijnlijk besproken zullen worden, zijn: Hoe kan de Noord-Atlantische verdrags organisatie verbeterd worden, zodat zij meer gezag krijgt en sneller besluiten kan nemen; de te volgen gedragslijn indien de besprekingen op Korea slagen dan wel mislukken; de kwestie van de vacante be velvoeringen; de kwestie van de samen werking op het gebied van atoomwapens; de politiek door de V. S. en Engeland te volgen in verband met de toestand in Per zië en in de Suezkanaal-zöne; de grond- stoffentekorten en de wapenproductie. LONDEN, (Reuter) De Britse regering heeft medegedeeld, dat zij in verband met een staaltekort van 1.5 millioen ton, na raadpleging van de handel, besloten heeft het aanbod van staal toe te wijzen over eenkomstig de nationale behoeften. De con trolemaatregelen worden op 4 Februari van kracht. Naar vernomen wordt, zal voor rang worden gegeven aan de defensiepro ductie, de mijnen en de export. De regering tracht ten volle te voorzien in de behoeften van de kolenmijnen. De toewijzingen voor de scheepsbouw en de olie-industrie zullen zo groot mogelijk worden gehouden. De mogelijkheid bestaat, dat de niet-essentiële industrieën haar toe wijzingen met percentages tot vijftig pro cent verminderd zullen zien. NEW YORK (Reuter). Volgens in de Amerikaanse pers gepubliceerde berichten zouden de Verenigde Staten voornemens zijn een volledige oorlog ter zee en in de lucht tegen het communistische China te beginnen, indien dit een wapenstilstand in Korea zou schenden door opnieuw aan te vallen. De Verenigde Staten zouden hun bondgenoten hebben voorgesteld de Noor delijken deze waarschuwing te doen toe komen, indien een wapenstilstand in Korea zou worden gesloten. De Amerikaanse regering zou volgens de berichten thans het volgende standpunt innemen: Alle in handen der Noordelijken zijnde krijgsgevangenen moeten op vrije voeten worden gesteld. Indien Chinese strijdkrachten de be standslinie zouden overschrijden, zal de oorlog niet langer beperkt blijven tot het Koreaanse schiereiland en zal het Chinese continent niet langer worden ontzien. De Verenigde Staten zullen zich niet wederom laten verwikkelen in een hoofd zakelijk te land gevoerde strijd zonder een beslissing. Zij zullen geen Amerikaanse troepen tegen China in het veld brengen en eën inval op het Chinese vasteland zou niet werden overwogen. Er zou dan worden overgegaan tot een blokkade van de Chi nese kust door vloot- en luchtstrij drach ten hetgeen gepaard zou gaan met het bombarderen van strategische doelen op het Chinese vasteland. PANMOENDJOM, (Reuter) De Noor delijke onderhandelaren hielden ook van daag vast aan hun eis om gedurende een wapenstilstand vliegvelden in Korea te mogen aanleggen. De verbondenen hebben deze eis opnieuw categorisch verworpen. De geallieerde woordvoerder generaal- majoor Turner verklaarde na afloop van de bijeenkomst: „Wij hebben de commu nisten medegedeeld dat zij wel, indien zij dat wensen, voort kunnen gaan met de aan leg van vliegvelden zo lang de vijandelijk heden voortduren, doch dat wij er dan tevens voor zullen zorgen dat hun pogingen op niets zullen uitlopen". De gehele bijeenkomst van Zaterdag werd in beslag genomen door het uitwis selen van wederzijdse onvriendelijkheden Generaal Hsieh antwoordde als volgt op onze verklaring: „Hiermede heeft u ge openbaard, welke afzichtelijke en roof zuchtige doeleinden de bandieten der UNO nastreven". Mijn antwoord luidde: „En u speelt nu de rol van de bandiet, die zegt: „kom hartje, je hebt niets te vrezen, als je je alleen maar overgeeft". De subcommissie zal Zondag weer ver gaderen. Op de Zaterdag gehouden bijeenkomst van de subcommissie voor de krijgsge vangenen zijn eveneens geen vorderingen gemaakt. De Noordelijke onderhandelaars wachten klaarblijkelijk op nieuwe in structies. D° verbondenen hebben opnieuw een onverwijlde uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen voorgesteld, doch de Noordelijken hebben dit voorstel wederom verworpen. Ferguut Blode man quam noit te hogher sake. LONDEN (AFP). Volgens commu nistische kringen in Londen zouden Molo- tof, Beria en Malenkof, allen vice-president van de Sovjet-Unie en lid van het Polit bureau, een driemanschap vormen, indien Stalin iets zou overkomen, aldus meldt AFP. Molotof zou Binnenlandse Zaken behe ren, Beria, die voorzitter van het drieman schap zou zijn, zou in het bijzonder met de controle van het leger, de contra-spion- nage en de inlichtingendienst belast wor den en Malenkof zou gedurende de over gangsperiode toezicht houden op de com munistische partij, aldus deze kringen. Volgens in deze kringen uit Rusland ontvangen berichten is Stalins gezond heidstoestand oorzaak van groeiende on gerustheid. Begin December zouden vier specialisten uit V/enen en Berlijn naar Moskou zijn geroepen om Stalin te onder zoeken en hoewel Stalin uiterlijk voor een man van" zijn leeftijd gezond lijkt, zouden zijn geneesheren bevreesd zijn voor een nieuwe hartaanval. Vandaar de voorzorgs maatregelen voor het overnemen van de macht. Men voegt hieraan toe, dat Stalins ge zondheidstoestand reeds een terugslag op de buitenlandse politiek van de Sovjet- Unie heeft gehad. Het Politbureau zou naar een middel zoeken om tot overeenstemming met de Verenigde Staten te komen, ten einde zich gedurende de overgangstijd ge heel aan binnenlandse zaken te kunnen wijden. In dit verband zou de benoeming van de voornaamste raadsman van de Amerikaanse regering op het gebied der buitenlandse politiek, Kennan, tot ambas sadeur in Moskou in de Sovjet-Unie gun stig zijn ontvangen. Men zou hierin een aanwijzing zien van het Amerikaanse ver langen om de betrekkingen met de Russi sche regering te verbeteren. Volgens AFP heeft de Joegoslavische zaakgelastigde in Hongarije Vrijdagmiddag de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken namens zijn regering voorgesteld, onmiddellijk een gemengde commissie in te stellen om tot een vreedzame oplossing van het conflict over het in de rivier de Moera gelegen eiland te komen. Hij heeft een nota overhandigd, waarin Joegoslavië verklaart zijn „grootst mogelijke ver draagzaamheid en oprechte wens om het geschil vreedzaam te regelen heeft getoond door het eiland niet gewapenderhand te heroveren". Joegoslavië verwacht spoedig antwoord op zijn voorstel voor een gemengde com missie, doch blijft hangende het antwoord standvastig vasthouden aan de eis, dat de Hongaarse troepen het eiland verlaten. Hierdoor kan de Hongaarse regering haar genegenheid om dit eerste territoriale con flict tussen Joegoslavië en een land van de Cominform vreedzaam te regelen, to nen, aldus de nota. LONDEN, (Reuter) De Britse sleep boot „Turmoil" heeft hedenmorgen radio grafisch medegedeeld dat zij de „Flying Enterprise" op sleeptouw heeft genomen en thans op weg is naar Falmouth, aldus een mededeling van Lloyds. De sleepboot van de Engelse admirali teit „Turmoil" had Vrijdag opnieuw vijf pogingen gedaan om kapitein Carlsen op de „Flying Enterprise" een lijn toe te wer pen, doch slaagde er niet in. Wel kon de Amerikaanse torpedobootjager „John H. Weeks", die nog altijd een oogje in het zeil houdt, Vrijdag melden, dat de eenzame op varende, die nu al bijna een week op het sterk hellende schip heeft door|ebracht, gezelschap had gekregen. Een stuurman van de „Turmoil" is er' namelijk in ge slaagd, aan boord van de „Flying Enter prise" te komen. Doordat het weer in de loop van Vrijdag slechter werd moesten de pogingen om een verbinding tot stand te brengen weer wor den uitgesteld. De windsnelheid werd 55 kilometer per uur en de slagzij van het Amerikaanse schip nam iets toe. Het hoog opgestuwde zeewater sloeg over het dek en de dekhut, maar het schip hield zich goed. In de afgelopen nacht meldde de „John H. Weeks", die op aflossing wacht van een andere Amerikaanse torpedobootjager, de „Willard Keith", dat het weer verbeterde en dat de Britse sleepboot nog vóór het aanbreken van de dag opnieuw zou probe ren vast te maken. Uit Brest vertrok de zeesleper „Abeille 25" om de „Turmoil" zonodig bij te staan. Het Deense persbureau Ritzau meldde uit Kopenhagen, dat de ouders „van gezag voerder Carlsen Zondag op uitnodiging van het Britse blad „Daily Express" per vlieg tuig naar Londen zullen reizen. De „Flying Enterprise", eigendom van de „IJsbrandtsen Lines" is verzekerd voor een bedrag van 1.250.000 dollar, verdeeld over 71 maatschappijen. Olievlek D.P.A. meldt uit Cuxhaven, dat de scheepvaart in de Noordzee Vrijdagavond opmerkzaam is gemaakt op een grote olie vlek die vermoedelijk de plaats van de ondergang van de vermiste .„Irene Olden- dorff" aangeeft. Dit uit Lübeck afkomstige schip wordt sedert 1 Januari vermist en de rederij, de scheepvaartmaatschappij gegeven. De scheepvaart krijgt thans aan- „Egon Oldendorff", had alle hoop reeds op- wijzingen om een botsing met het wrak te voorkomen. Vrijdagmiddag heeft men in de romp van de Zondag bij St. Jean de Luz ge strande Nederlandse tanker „Gemma" een gat gemaakt en in het schip een onderzoek ingesteld. Men heeft er echter niet de lichamen van de vijf nog vermiste bemanningsleden ge vonden. Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank aan allen, die ons met hun bijdragen heb ben gesteund. In het bijzonder gaat onze dank uit naar de Pers. die de inzameling weder zo krachtig heeft gesteund. In totaal is 17.844,01 ontvangen. Met voldoening mochten wij constateren, hoezeer deze Kerstgiften worden gewaar deerd. Namens het Comité voor de Stille Armen: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, voorzitter. Mr. P, E. Barbas, secretaris. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opge- S maakt te 10 uur: Overwegend droog weer met enkele opklaringen en plaatselijk mist. Zwakke wind. Weinig verandering van tempe- ratuur. G Januari Zon op 8.47 uur, onder 16-44 uur. Maan op 12.22 uur, onder 3.36 uur. 7 Januari Zon op 8.47 uur, onder 16.45 uur. Maan op 12.42 uur, onder 4.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 Januari Hoog water: 9.53 en 22.29 uur. Laag water: 5.15 en 17.44 uur. Zondag 6 Januari Hoog water: 11,00 en 23.42 uur. Laag water: 6.18 en 18.50 uur. Maandag 7 Januari S Hoog water: 12.15 uur. Laag water: 7.32 en 20.02 uur. aaaa aT

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1