Bevolkingscijfers stijgen KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 HOUTHANDEL SJ. DE VRIES N.V. W9NINGRUIL AMSTERDAM-HAARLEM ïh.v.d.Moolen Predikbeurten FA ANKRIJKS GROOTSTE SUCCES Maar vraag niet naar de kosten De wied van voren „IVSotorkleding Service" SCHOOL HOUT DEUREN BOARDS TRIPLEX ZATERDAG 5 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Scheepvaart UITZENDING DINERS geheel met roomboter bereid. TELEFOON 10818 De Lange's Snackbar Let op het juiste adres ZIJLSTRAAT 29 ijving dagelijks SCHOOL (Van een speciale medewerker ALS MEN ZIET hoe in het Frankrijk van deze dagen de grote massa der loon- trekkenden zich als een nieuwe bourgeoisie naar voren dringt, hoe de Franse staat het bedrijfsleven onder gevaarlijke druk zet door het te bedelven onder kostbare sociale maatregelen; hoe dat systeem van sociale maatregelen, samengevat onder de naam sociale veiligheidin het thans afgelopen jaar een tekort opleverde van 660 millioen in Nederlandse guldens, terwijl Frankrijk om Amerikaanse dollars moet bedelen om de eindjes aan elkaar te knopen als men dit alles ziet, dan mag men eerlijkheidshalve niet vergeten, dat Frankrijk één van de zwaarste gevechten moet leveren, waarvoor een land gesteld kan worden: het gevecht tegen de ontvolking. En men moet dan erkennendat Frankrijk in dat gevecht met de natuur aan de win nende hand is. In een wereld, waarin de kracht van een land voor een gedeelte afhankelijk is van het mensenmateriaal, is dit van zeer groot belang. Frankrijks betekenis voor Europa wordt voor de toekomst in grote mate medebepaald door zijn bevolkingscijfers. De jaren omstreeks 1910 en 1936, toen de sterfte de geboorte overtrof en het Franse volk dus in aantal verminderde, waren sombere tekenen aan de wand. Men heeft die tekenen begrepen. Men heeft de strijd aangebonden en de resultaten beginnen zeer duidelijk merkbaar te worden. Na jaren van ontvolking is in Frankrijk een proces van herbevolking begonnen. Een paar cijfers. In 1911 was er een be volkingsvermindering van 33.000 zielen. Het was een dieptepunt, maar het ver schijnsel bleek chronisch. Na de eerste wereldoorlog volgde even een stijging van het aantal geboorten (normaal verschijn sel na iedere oorlog), maar de cijfers daal den en daalden tot weer een dieptepunt kwam in 1936: een bevolkingsverminde ring met 12.000 zielen. In 1932 inmiddels was Frankrijk werk gaan maken van wat men noemt een po sitieve bevolkingspolitiek". Het is de oude maarschalk Pétain geweest die in de don kerste jaren van zijn leven, namelijk onder de Duitse bezetting, de grote stoot aan deze politiek heeft gegeven. De grote stoot, waarop het systeem van deze politiek nu nog doorrolt en verder dan Pétain waarschijnlijk gedacht had gedreven als het nu bovendien wordt door de sociale revolutie, die bezig is zich te ontwikkelen. Frankrijks na-oorlogse geboortecijfers vlogen omhoog. Normaal verschijnsel na iedere oorlog, zoals we hebben geconsta teerd, maar de demografen moesten er kennen, dat deze cijfers de normale over troffen. Bovendien: ze handhaven zich ook nu nog relatief opvallend goed. De bevol king nam sinds de oorlog gestaag toe, door dat de geboorte de sterfte bleef overtreffen. Cijfers zijn droge dingen, maar men be denke, dat achter de cijfers, die wij hier toch maar geven, het wonder opdoemt van de menselijke materiële invloed op dood en geboorte: in 1946 een toeneming met 298.000, in 1947 met 333.000, in 1948 met 357.000, in 1949 met 287.000, in 1950 met 327.000. In 1951 ten slotte (het nieuwste cijfer is juist bekend) met 260.000 na melijk 820.000 geboorten tegen 560.000 sterftegevallen. Voor een land dat zich vijftien jaar ge leden met ontvolking bedreigd zag (en bij het beoordelen van de vooroorlogse cijfers moet men nog bedenken, dat Frankrijk toen bewust veel meer vreemdelingen aan trok dan thans) zijn deze cijfers van enor me betekenis. De geringe teruggang sinds 1949 mag men theoretisch zelfs niet als teruggang beschouwen. Immers komen nu de borelingskes uit de slechtste geboorte jaren voor het stichten van een gezin in aanmerking en hier werkt de vicieuze cir kel: weinig geboorten vandaag, dan weinig huwelijken en dus ook weer weinig ge boorten over 20 a 25 jaar. Bevolkingspoli tiek is een werk van lange adem. In alle opzichten, want men denke niet, dat het nu met die stijgende bevolkings cijfers van dag tot dag meer koek en ei wordt. De generatie, die de lasten van een positieve bevolkingspolitiek op zich neemt, krijgt in zeker opzicht die lasten ook dub bel en dwars te dragen. De bevolking groeit door toenemende geboorte en dalende sterfte. Dat betekent dus: meer kinderen en meer ouden van dagen. Meer leden van de gemeenschap dus, die niet werken voor de kost. In Frankrijk is de situatie op dit ogenblik zo, dat gemiddeld iedere twee Fransen de kost moeten verdienen voor een derde, die „niet-productief' is hetzij een kind of een grijsaard. Voor Frankrijk is deze verhouding nieuw en men voelt haar als een zware last in ons land is zij (dit terzijde) ongeveer dezelfde. Waaruit bestaat nu die „positieve bevol kingspolitiek"? In hoofdzaak uit het sys teem van „sociale veiligheid", dat het de brede massa der bevolking gemakkelijk en zelfs aantrekkelijk maakt een gezin te stichten en kinderen te krijgen (het laatste zelfs zonder het eerste). Zelfs het stelsel van sociale verzekeringen, dat het leven een veiliger basis geeft, draagt hiertoe bij. Het zwaartepunt ligt echter in de gezins bijslagen („allocations familiales"), die de geboortecijfers omhoog jagen, omdat er, om het cru te zeggen, op te verdienen is. In deze toeslagen zit voor een deel de ver klaring van de luxe, die de massa in Frankrijk zich kan veroorloven. Zij ver oorzaakten een totale herdistributie van de inkomens. Heel in het kort zullen we een beeld proberen te scheppen van de betekenis van deze bijslagen, die alleen gelden voor loon trekkers. Het zijn weer cijfers, maar cij fers, die spreken. De bedragen zullen we omrekenen in guldens; ze zijn gebaseei'd op percentages van het basissalaris. Bij de geboorte van een kind binnen twee jaar na het huwelijk krijgt men circa 480, bij de geboorte van het tweede kind bin nen drie jaar daarna nog eens 320, bij die van nog een kind weer binnen drie jaar eveneens 320 en vervolgens bij alle ge boorten, na hoe lang ook, 320. Alle kos ten van medische verzorging, de bevalling zelf en de apothekersrekeningen incluis, zijn vrij terwijl men bovendien voor „ex tra kosten" vergoed krijgt: bij het eerste kind 26.50, het tweede 125, het derde „Born yesterday" (Frans Hals). In dit toneelstuk van Garson Kanin, hier vertoond als „Niet van gisteren", dringt zich de vergelijking op met Shaws „Pyg malion". Het bloemenmeisje in dit stuk wijkt weliswaar in sommige opzichten af van de in ongezonde weelde levende „Bil ly", waar het hier om gaat, maar er bestaat hier en daar ook een frappante overeen komst tussen beiden. Dat „Born yesterday" aan Shaws beroemde blijspel herinnert komt in de eerste plaats door de voortref felijke creatie, die Judy Holliday van de hoofdrol in „Born yesterday" wist te maken welke haar trouwens de in Hollywood begeerlijke titel van „beste actrice van het jaar" heeft bezorgd. Het meisje, dat in „Born yesterday" door een intellectueel die uiteraard ook niet nalaat haar te hu wen moet worden heropgevoed, is al een „arrivée". Zij is namelijk de verloofde van een „oud-roest-koning", die bulkt in het geld en op allerlei onoirbare manieren, onder meer door het omkopen van senato ren, tracht dit nog te vermeerderen. Tus sen haar en haar „beschavingsleraar" doet zich dezelfde boeiende en hier en daar wel eens kortsluitende wisselwerking voor als in „Pygmalion". Het gehele geval is echter onmiskenbaar op de Amerikaanse samen leving geprojecteerd en hoezeer het juist in de V.S. thuishoort blijkt wel uit een soms wat naïef idealisme tegenover de cri- tische instelling ten aanzien van de be schaving van Shaw. Er wordt niet in ge relativeerd maar de zaken worden radi caal gesteld, hetgeen hier en daar het ge bruikelijke spreek toontje met zich mee brengt. In elk geval is „Boni yesterday" een vlotte en achtenswaardige film gewor den, mede door de goede regie van George Cukor. H. B. Het Lied van de Zuidzee (Rembrandt) Als u deze film ziet zal zonder twijfel het verlangen bij u opkomen meteen maar te emigreren naar Tahiti met zijn wuivende palmbomen en zijn zonovergoten stranden langs een diepblauwe oceaan, waarin de hele dag bruinverbrande en welgevormde meisjes ronddartelen alsof zij niets anders te doen hebben. U zult zich dan ook af vragen waarom de schone Esther Williams zo graag weg wil van dit sprookjeseiland, waar de inboorlingen zich geen zorgen be hoeven te maken over aanslagbiljetten en hoge kolenrekeningen en blijkbaar alleen maar denken aan spelevaren en het zonder enige aanleiding organiseren van schilder achtige dansfestijnen. Howard Keel (de zanger uit „Annie get your gun") komt naar het eiland om er een geërfde plantage te beheren, maar moet ervaren dat dit zelfs op Tahiti niet gelukt door alleen maar in een hangmat te dromen, vrolijke liedjes te zingen en de verleidelijke toiletten van Esther Wil liams te bewonderen. Maar het loopt toch nog goed met hem en zijn plantage af dank zij een drietal allerliefste Tahitiaantjes van een paar turven hoog. En dat Esther haar passagebiljet voor de boot tenslotte toch maar laat verlopen zal niemand verbazen. In het voorprogramma ziet men behalve de journalen en een geestige tekenfilm een der door James A. Fitzpatrick in Neder land opgenomen filmpjes over oude hui zijn, Spakenburgse klederdrachten en de Alkmaarse kaasmarkt, alles in nogal uit bundige kleuren. Als de Amerikanen dit zien zullen zij even sterk naar Nederland verlangen als wij naar Tahiti. S. K. „Ik ontmoette Ann Johnson" (Miner va). Een Engelse marine-officier krijgt, wanneer zijn boot getorpedeerd is, een ge heugenstoornis. Hij herinnert zich niets meer uit zijn verleden en kent zelfs het meisje niet meer dat hij kort voor de ramp ontmoet heeft. Het meisje zelf heeft pret tige herinneringen aan die kennismaking. Zij hadden samen een concert bijgewoond, waarbij zij (en thans de toeschouwer van de film) genoten van prachtige muziek, ten gehore gebracht door het Londense sym- phonie-orkest. Na de ondergang van het schip verkeerde het meisje in de veronder stelling, dat de officier om het leven was gekomen en zij was van betrekking ver anderd om zich geheel te kunnen wijden aan verplegen van kinderen. Later ont moeten de jonge mensen elkaar weer, doch de officier herkent het meisje niet. Het horen van muziek, gespeeld door het Lon dense orkest, wekt dan echter associaties in zijn gestoorde brein en langzamerhand herinnert hij zich alles weer. In deze vlotte film, waarbij goede muziek ten gehore wordt gebracht, worden de hoofdrollen vervuld door Lesley Brook en Richard Bird. A. O. „Grensconflicten" (Spaarne). Het is een uitgemaakte zaak dat de zingende filmcowboy Roy Rogers zich in de leven dige belangstelling van een heel leger be wonderaars mag verheugen. De meeste films waar hij in optreedt zijn dan ook wat men noemt kasmagneten. In „Grenscon flicten" paart de romantiek zich aan de sensatie. Rogers neemt van beide zaken op meesterlijke wijze het leeuwendeel voor zijn rekening. De revolvers zitten weer eens danig los in de holsters en het gestamp van paardenhoeven is niet van de lucht als de grote held een bloedige ruzie tussen vee boeren en schapenfokkers moet beslechten in Montana Springs. Hij raakt tussen de spannende bedrijven door natuurlijk ver liefd op een beeldschone farmersdoehter, waarmee hij na heel wat moeite overigens in de huwelijksboot stapt. De tweede f-ilm die deze week op het programma in het Spaarne-theater prijkt, „De onzichtbare hand", doet in spanning niet onder voor de eerste. Een vrouwelijke detective wint het hart van een bandiet die zij op de hielen zit „De onvindbare Pimpernel" (City) Een reprise van Powell en Presburgers voortreffelijke verfilming van het roman tische verhaal van baronesse d'Orczy, die enige tijd geleden reeds in Haarlem is ver toond. Men kan plezier beleven aan deze geschiedenis van de charmante Britse edel man, die na de Franse revolutie tal van aristocraten van het „nationale scheermes" heeft gered. „Morgen is te laat" (L u x o r) met Anna M. Pierangeli Vittorio de Sica en Gabrielle Dorziat in de hoofdrollen en„Aliee in Won derland" (Palace), een tekenfilm van Walt Disney, worden ook deze week ver toond. ƒ177, hetvierde ƒ200, het vijfde 230. Dit zijn dus bedragen ineens bij de bevalling. Dan komt de kinderbijslag op het loon: voor 2 kinderen (per maand) 38, voor 3 kinderen ƒ95, voor 4 kinderen 152, voor 5 kinderen ƒ210, voor ieder volgend kind 57 er bij. Voor moeders, die zelf niet werken en dus in hun gezin blijven, is er bovendien het volgende extraatje: voor een kind be neden de 5 jaar 38, voor een kind van 5 tot 10 jaar 19, voor 2 kinderen 75, voor 3 kinderen 93, enz. Dit zijn, evenals de normale kinderbijslag, maandelijks terug kerende inkomsten, die alle ingaan op het moment van de zwangerschapsverklaring. Hierbij komen nog: grote belastingaf trek bij de geboorte van het derde kind, 30 procent reductie op alle transportkosten voor het gehele gezin als er drie kinderen zijn, uitkeringen aan de zelf-voedende moeder of melkbonnen voor de niet zelf- voedende, gas- en electriciteitsbonnen voor gezinnen met kinderen, huur- en verhuis- vergoedingen, extra betaalde vacantiedagen (2 per jaar voor ieder kind plus 3 bij iedere bevalling), gratis voeding (zo nodig alle maaitijden) op de scholen. Het is een bloemlezing uit de massa dei- tegemoetkomingen, die het kind in Frank rijk met zijn geboorte meebrengt een onvolledige bloemlezing. Men mag aan nemen, dat het alles bij elkaar de moeite waard is: Frankrijk groeit. Maar.... het gaat onder zijn groei gebukt! Onder bevel van kapitein ter zee G. Koudijs zal Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman - op 10 Januari uit Rotterdam afvaren naar de Nederlandse Antillen. Op het lange rechte fietspad naar huis had ik met zoveel tegenwind te kampen, dat ik vreesde voor een knie- of ketting- breuk. Anderen daarentegen werden alléén omdat ze van de andere kant kwa men met grote kracht naar hun doel geblazen. Nu zal ik de laatste zijn om dit fietsende medemensen te misgunnen, maar wanneer dan óók nog een autobus, die het mijns inziens helemaal niet nodig heeft, de wind mee krijgt, dan stemt dat mij bitter. En dan kan ik het niet langer ver dragen dat de wind alleen die mensen helpt, die van zijn richting zijn. Vóór mij was een halte, die de bus zon der oponthoud had kunnen passeren, want er stond niemand. Althans: nóg niemand. Want toen ik moeizaam was genaderd, stond er wél iemand: een meisje. Wanneer ik het woord nimf gebruikt, ja zélfs wanneer ik het met een ij-zonder puntjes en een ph op het eind zou schrij ven, dan wordt hier nog gebrekkig uitge drukt waar het om gaat. Zij was er zó een, waarvoor een toreador tegen vier stieren ineens zou willen vech ten, waarvoor een Kanaalzwemmer twee keer heen en terug zou willen crawlen en waarvoor ik tenslotte zonder bezwaar een fietstocht om de aarde zou willen maken met de wind vierkant tegen. Ook hier mee is de zaak nog onbevredigend weer gegeven. Zij sprak mij aan en ik wist niet hoe gauw ik van de fiets moest springen om haar te beluisteren. Het bleek, dat dit liefelijk visioen eigenlijk niet voor mij maar voor de passagiers van de juist voorbijgestoven autobus bestemd was. Het was alleen te laat bij de halte verschenen. Uit allerlei romans, die enige jaren ge leden nog verboden lectuur voor mij waren, wist ik reeds, dat schepsels als dit hier juist in hun hulpbehoevendheid de schoonste aanblik verschaffen. Hoe waar bleek dit Uit het verhaal, dat zij mij in haar eigen bekoorlijke taal deed, kon ik opmaken dat zij naar haar „opoe" moest, die vier kilo meter verder jarig was. Toen stond het al bij mij vast, dat ik voorlopig niet ver der tegen de storm zou optornen. Ik wend de het stuur en bood haar zonder aarze len mijn bagagedrager aan. Even later reed ik met het meisje en de wind in mijn rug de vier kilometer terug, die ik pas met inzet van mijn gehele per soonlijkheid had afgelegd. De oppervlak kige lezer moge het oppervlakkig noemen, deze vier kilometers zo maar weer te laten waaien in de letterlijke zin van het woord. Maar ik had geen tijd om eerst nog eens alle oppervlakkige lezers van dit blad te gaan raadplegen. Er moest gehandeld worden, zo voelde ik het. Ik dacht dat de rit naar opoe een zege tocht zou worden en mijn fiets de zege kar. Nu en dan zei ze iets wat ik door het kraken van mijn trappers niet kon ver staan, maar het klonk veelbelovend. Heur haar wapperde speels om mijn oren. Heur handen hadden mijn eigen jas vast. Het leed geen twijfel, dat ik haar, vóór haar naar opoe te laten gaan, de vertrouwens kwestie zou stellen. Maar bij het huis van opoe was het al te laat. Het meisje veerde op van de bagagedrager, beschreef uitbundig, zon der dat ik er een woord tussen kon krijgen, de grootte van haar dank en rende naar opoe's bruggetje. Ik kon niet eens meer zeggen dat het genoegen geheel aan mijn kant was geweest. Op het bruggetje werd het meisje door iemand in de armen genomen. Voorwaar, dat was haar opoe niet! En het kon ook haar opa niet zijn. Daar, was hij te jong voor. Op de terugweg bleek mij dat de wind nog in hevigheid was toegenomen. H. B. ZONDAG 6 JANUARI 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. B. van Gelder, Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag. Geen dienst. 3.30: Lit. dienst voor doofstommen en Slechthorenden in de Constoriekamer. N.we Kerk. 10: Ds. E. Pot, H. Doop. 7: Ds. B. van Gelder. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag 10.30 en 5: Dr. A. J. Rasker. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Kapel Sarepta. 9.30: Kinderkerk Dhr. F. van Woerden. 10.45: Ds. D. E. Boeke Bakenesserkerk. 9.30: Kinderkerk. Br. W. Th. Verbeet. 10.30: Jeugdkerk. Ds. B. van Gelder Diaconessenhuis 4.30: Ds. J. v. d. Vlugt, em. pred. te Bl'daal. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. J. v. d. Vlugt. Jeugdkapel. Noord. .10.30: Dhr. D. Boer. Oost. 10: Dhr. N. Groen Cen trum 10: Dhr D. Selling. West 10: Dhr. J. Jongkind. Ver. van Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 6 Janvier a 10 h. 30: Culte présidé par le pasteur M. Jospin d'Amsterdam. Church of England: Kinderhuissingel. Evensong, 3 p. m. Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang. Parklaan 34. Woensdag 7.30; Ds. Cirkel, van Ede. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: A. Th. Besselaar, Amsterdam. 7.30: W. Akse, Beverwijk. Woensdag 8: Gemeenschapsavond Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. J. Kits. directeur van 't Brandpunt te Doorn. 5: Dhr. L. J. Pasman, Evangelist te Haarlem. 8: Jeugdsamenkomst 0.1.v. Mej. A. Punt van de Bijbelclubbewe- ging te Amsterdam (met flanellograaf). Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Kampen. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. Hoekema. Geen Jeugddien sten. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Prof. G. J. Sirks, van Leiden. Geref. Kerk. Klop persingelkerk. 10: Ds. A. Pos (uitzending Dr. P. J. Zuidema). 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wil- helminakerk. 10: Ds. J. L. Koole, Bloemen- daal. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Prof. C. Veenhof, van Kampen.Gertef. Ge meente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Zaterdag 12 Jan, 7.30: Ds. Chr. v. Dam. van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Prof. J. J. v. d. Schuit. Apeldoorn. Bap- tiste Gemeente, gebouw C. J. M. V„ Lange Margarethastr. 13. 10: Ds. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 5: Ds. J. W. Weenink. H. Av. 8: Jeugdsamenkomst. Gebouw „Salem". Ba- kenessergracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Samenkomst 7.30: Zendeling B. L. Ang, uit China. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jacob van Ruysdaellaan 7, H'stede. Maandag 3: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Gemeente des Heeren. Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomst. Christen-Geloofs gemeenschap. 10: Samenkomst in geb. Ro- senhaghe, Hoofmanstr. 8: Samenkomst Ga- renkokerskade 27. Woensdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Zaterdag 8: Jeugdbijeenkomst Benkoelenstr. 28, H.-N. Pinkster Evangelisatie. Ged. Oude Gracht 47 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendïnggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jaris- straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Elsa Kaiser, den Haag. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. O. Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink. den Haag. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterz'aal). 10.15: Ochtendaanbidding met Avondmaal en Predicatie. 19: Avond- eredienst met Bijbellezing. Donderdag 8: Bijbelstudie (in de voorzaal)1. Vrijdag 16.30; Kinderbijbelklas. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. 10: Heiligingsdrenst. 7: Open luchtsamenkomst Ged. Oude Gracht. 8: Ver lossingssamenkomst. Leider: Majoor D. J. Korts. Donderdag: Gebedsdag. 10, 3 en 8: Samenkomst. Leiders: Brigadiers J. Ruy- sink-Verhagen. Broedergemeente. Wegens herstelling Kerkgebouw in de Ripperdastr. 8 Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Daar na familieavond. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Zendingspreek. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostr. 7.30: Avondgebed Julianakerk. 10: Dr. M. van der Voet. 7: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. H. Doop en voorber. H. Av. Jeugdka pel. Schoterweg h. Pijnboomstraat. 10: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. T. Cannegieter. Ger. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. L. Koole, Bloemendaal. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon".. Woensdag 7.30: J. G. vergadering in de Eemstr. 35, o.l.v. 1. E. Ketellapper. Donderdag 7.30: Gideon Jeugdclub in geb. Achterweg 2 A. Zaterdag 12 Jan. geen club. Chr. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. E. Saraber, Zandvoort. 19: Ds. H. Bartlema. II. Av. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels 19: Dezelfde. H. Avondmaal. Aula Chr. Ly ceum. 10.45; Ds. H. Bartlema. Ned. Prot. Bond Postlaan 16. 10.30: Ds. J. F. Kruijt, Hv.. Den Haag. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Koediefslaan. 10: Ds. Jac. Jonker, Amsterdam-Zd. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. Jac. Jonker. Geref. Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Prof. Dr. E, L. Smelik, Hoogleraar te Am sterdam. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. Mr. D. G. Hoevers, E. L. 's Gra- venhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. de Ruig, te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. H. W. Bloemhoff, Hv., Heiloo. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Ds. J. A. van Arkel, van Haarlem. Soefi-Bc- weging, Acacialaan 28. 11: Dienst. Vrije Ka tholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door een Zangdienst, aanvangende 19.15 in de kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10: Ds. D Ringnalda. 5: Ds. A. B. C. Hofland, van Haarlem. HOOFDDORP. Ned, Herv. Kerk. 10: Ds. H. P. Swets. 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. J. A. Oosterbaan, van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. M. C. Don. Abbe- nes. 9.30: Ds. M.. G. Blauw, van Overveen. 3: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel. 10: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Bröi'ens. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. G. P. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. ter Steege, Bevestiging ambtsdragers. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. J. C. Ko ningsberger, Amsterdam. 18.45 tot 19: Zang dienst. Medewerking Ned. Herv. Kapelkoor. „De Toorts" 10: Ds. S. S. M. Aertsen, Am sterdam-West. „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. 7: Ds. G. H. v. d. Wooi'd. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. G. II. v. d. Woord. Evangeli satie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. I. P. Westex-, uit Haax'lem. Donderdag 8: Bijbel lezing door Dhr. Wester. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber Jr. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster van A'dam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Rui ter. H. Avondmaal. 5: Dezelfde H. Av. en dankzegging. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: J. W. v. Zeijl. LISSE. Ncd. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. J. Jongeboer. 5: Ds. Monster van Katwijk aan Zee Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruijs. Geref. Kerk. Art. 31 10 en 4.30: Ds. J. J. Ver leur. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Lees dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. WEEK DER GEBEDEN. Maandag: „De Kex'k in Eredienst". Broe- derkerk, Parklaan. 8: Ds. H. Schütz, Px-ed. Broedergemeente. Dr. A. Dondox-p, Pred. Geref. Kerk, Heemstede. Dinsdag: „De Strijdende Kex'k". Broeder- kerk, Pax'klaan. 8: Dr. H. v. d. Loos, Pred. Herv. Kerk. Ds. W. Spliethoff, Pred. Evang. Luthex-se Kerk. Woensdag: „De Biddende Kerk". Waalse Kerk, Begijnhof. 8: Ds. J. J. v. Hille, Pred. Rem. Gex\ Gemeente. Ds. P. Taekema, Pred. Zevende Dag Bapt. Gemeente. Donderdag: „De Getuigende Kerk". Zui derkapel, Zuidex-straat. 8: Ds. I. Vaseur, Pred. Vrij Evang. Gemeente te Kampen. Vrijdag: „De Lex'ende Kerk". Grote Kerk, Consistox-ie, Oude Groenmarkt. 8: Dr. A. J. Raskex-, Pred. Ned. Herv. Kex'k. Ds. L. Hoor- weg Jr.. Pred. Ger. Kerk. Zaterdag: Bidstonden. 4: Noordex'kex'k, in de Gerfkamer. 7.30: Broederkerk, Liturgi sche Zangdienst. 7.30: Gx-ote Kex'k, Consis torie. Avondgebed. Aagtedijk, 3 v. Santos n. Montevideo. Agamemnon, pass. 3 Flores. Akkrumdijk, 3 van Port Said n. Genua. Ampenan, 3 v. Houston te Lake Charles. Algenib, 3 van R'dam n. Pto Alegre. Amstelpark, 3 v. Newport News te Amsterdam. Abbedijk, 3 370 m. Z. Bermudas. Alcj'one, 3 900 m. ZO. Chagos Archipel. Amsteldijk, 3 420 m. Z.ZW. Kp. Race. Arendskerk.. pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Arundo, 3 1220 m. O. Bermudas. Aalsum, 3 370 m. NO. San Miguel. AlPherat, 3 350 m. NO. Flores. Amstelstad, 3 68 m. O.NO. Bermudas. Alwaki, 2 te Baltimore. Albireo, pass. 4 Fernando Noronha n. Las Palmas Almdijk. 4 v. R'dam te New Oi'leans. Amstelkerk, 5 te Lagos. Avnëdijk, 'pas. 5 Azoren. Bantam. 3 te Khorramshar. Blijdendijk, 3 240 m. W.NW. Finisterre. Bali, pass. 3 ten NO. St. Maria. Barendrecht, 3 270 m. O.ZO. Fernando Noronha. Bonaire, pass. 3 Finisterre. Boissevain, 4 v. Penang n. Singapore. Borneo, 7 te Singapore verwacht. Callisto, 3 van New Orleans naar Nederland. Corilla, 4 van Sydney naar Miri. Caltex Leiden, pass. 5 Ouessant. Caltex The Hague. 4 van R'dam naar Sidon. Clavella, 4 van Colon. Duivendrecht, 3 dwars Beachyhead. Diemerdijk. 3 760 m. ZW. Flores. Delfland. 4 nog te Rio de Janeiro. Delft, 4 v. Chili te Amsterdam. Erinna. 3 140 m. Z. Vizagapatam. Esso Amsterdam, 4 van R'dam naar Aruba. Esso Rotterdam, pass. 5 Sombrero. Friesland (KRL), 4 ca. 12 u! Hoek v. Holland verwacht v. Balikpapan. Friesland (SSM), 3 v. Londen te Immingham. Genota, 6 Curacao verwacht. Gaasterland, 3 dwars Kp. St. Vincent. Ganymedes, 3 170 m. NO. Abaco Bahamas. Gaasterkerk, 4 van Marseille naar Genua. Grootekerk, 4 van Amsterdam, naar Beira. Haarlem, 4 te La Guaira verwacht. Helicon, 4 te Curacao. Hercules, 3 van Bremen te Amsterdam. Hydra, 3 v. Kingston te Amsterdam. Heelsum, 3 van Savanna n. Le Havre. Helena, 3 van Antw. n. Hamburg. Hersilia, 3 nog te Tumaco. Ilera, 3 660 m. NO. Guadeloupe n. R'dam. Hermes, 3 150 m. Z. Mona eil. Hecuba, pass. 4 Azoren naar Pto. Rico. Ittersum, 3 470 m. NO. Bermudas. Indrapoera, 4 5 u. Dover. Jagersfontein, 3 v. A'dam te Bremen. Java, 5 Port Said verwacht. Kota Gede, 5 12 u. Hoek van Holl. verwacht. Klipfontein, 3 Kaapstad verwacht. Kaloekoe, 4 v. Tj. Priok le Benkulen. Katwijk, pass. 4 Ouessant. Kota inten, 4 van Port Swettenham n. Belawan, Kota Baroe, 4 Suezkanaal. Lekkerkerk, 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Langkoeas, 3 24 u. Gibraltar. Leerdam, pas. 3 Sciily's. Lindekerk, 4 te Amsterdam. Loosdrecht, 3 v. Madras. Lcersum, 3 350 m. ZW. Lands End. Lissekerlc, pass. 3 Finisterre n. Southampton. Lutterkerk, 3 nog te Basrah. Langkoeas, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Cyprus. Leuvekerk, 3 Ras Madraka n. Dubai. Loppersum, pas. 4 Gibraltar. Maas, pass. 3 Malta. Manoeran, 3 van Amsterdam n. Antwerpen. Merwede, 4 v. R'dam n. Golfhavens via Antw. Markelo, 3 te Kp. Palmas. Modjokcrto, 3 nog te Pangkalpinang. Marisa, 3 1270 m. NO. Martinique. Marpessa, 3 750 m. O.NO. Bermudas. Muiderkei-k, 3 170 m. ZW. Sierra Leone. Macoma, 3 200 m. N. ten W.NW. Cape. Macuba, 3 Runsal Jebel gepass. Mataram, pass. 3 ten Z. Socotra n. Djeddah. Mirza, 3 bij Malakka. Murena, 3 60 m. ZW. Napels. Maasland, pas. 4 Fernando Noronho n. L. Palmas Oranjefontein, 3 600 m. O.NO. Ascension eil. Oranjestad, 3 320 m. W.ZW. Madeira. Orestes, 3 v. Ciudad Trujillo n. Baltimore. Ovula, 3 1150 m. ZW. Florcs. Oranje, 4 et Port Said. Plancius, 3 v. Makassar n. Bali. Prins Willem II. 3 440 m. W.ZW. Flores. Prins Willem V, 3 240 m. Z. Dakar. Paula, 22 v. Pladju n. Bangkok. Phrontis, 3 90 m. ZW. Kreta n. Liverpool. Poseidon, 4 van Barbados n. Paramaribo. Prins Willem IV, pass. 4 Gibraltar. Radja, 6 Soerabaja verwacht. Riouw, 3 van Balikpapan. Rotula, 4 v. R'dam te Abo. Raki, 3 bij Ouessant n. Algiers. Rijndam, 4 v. New York naar Norfolk. Ruys, 2 t'e Hongkong. Singkep, 4 te Siaian verwacht. Stad Haarlem, 3 v. Casablanca n. Vlaardingen Slamat, 31 te Belawan. Sommelsdijk, 3 v. Houston te R'dam. Stad Breda, 3 v. R'dam te Narvik. Sibigo, 3 v. Makassar n. Bangkok. Swartehondt, 4 v, Makassar te Soerabaja verw. Scherpendrecht, pass. 3 Azoren. Sliedrecht, 3 500 m. O.NO. Tristan da Cunha. Salatiga, 2 nog te Singapore. Stad Maassluis, 3 v. Genua n. Safi. Sibajak, 4 1080 m. NO. Guadeloupe. Slotcrdijk, 4 te Suez. Stad Alkmaar, pass. 4 Terceira. Talisse, 4 te Soerabaja. Taria, 4 v. Adelaide te Pladju. Trompenberg, pass. 4 San Miguel. Tjimenteng, 31 v. Santos te Adelaide. Tegelberg, 4 1200 m. NO. Pt. Louis n. Mauritius. Themisto, 3 515 m. NO. Flores. Tamo, 3 bij Fernando Noronha. Tarakan, 3 240 m. ZW. Kp. Vincent. Ternate, 3 570 m. ZW. Flores. Tjitjalengka. 31 v. Singapore te Hongkong. Tosari, 3 120 m. O. ten N. Aden. Tcucer, 4 te New York. Tjibesar, 4 van East London n. Port Elizabeth. Tjipanas, 4 van Tamatava naar Singapore. Winsum, 3 dwars Algiers. Wieldrecht, pass. 3 Comorien eil. Willemstad, 3 420 m. NO. Barbados n. Madeira Wocnsdrecht, 3 500 m. W. Madeira. Waterman, 4 bij eiland Ceylon naar Aden. Willem Duys, 4 200 m. O.ZO. Malta. IJsel, 5 van Amsterdam te R'dam. Zaan, 4 v. Vlaardingen te R'dam. Zonnewijk, 3 bij Flores verwacht. Zijpenberg, 4 van R'dam naar Civita Vecchia. Schepen met passagiers, emigrerende» en repatriërenden Aldabi, vertr. verm. 10 v. R'dam n. Buenos Aires Alnati, 2 te Montevideo aangekomen. Bonaire, 5 Madeira verwacht. Boskoop, 4 te Trinidad en 8 La Guaira verw. Cottica, 12 Pta del Gada verwacht. Groote Beer, Amsterdam verbouwen. Indrapoera, 10 Marseille verwacht. Johan van Oldenbarnevelt verm. 23 v. Amster dam naar Sydney. Nieuw Amsterdam, verm. 29 v. R'dam n. N. York Noordam, vertr. 5 14 u. R'dam n. New York. Oranje, 5 te Suez 18 Tj. Priok verwacht. Oranjestad, 11 La Guaira verwacht. Rijndam, 4 van New York naar Norfolk. Sibajak, 8 Willemstad verwacht. Veendam, verm. 11 van R'dam naar New York. Waterman, 10 te Aden en 23 R'dam verwacht. Westerdam, vertr. 5 12 u. New York n. R'dam. Willem Ruys, 9 te Southampton en 10 R'dam verwacht. Willemstad, 11 Madeira verwacht. Zuiderkruis, vertr. 21 v. Amsterdam en 22 van R'dam naar Halifax. Kruisweg 2931 KOK VOOR ALLE PARTIJEN. SPAANS. Opleiding voor diploma handelscorrespondentie. Conversatielessen. Mr. E. SCHOTMAN, Staatsdipl. Tolk/Vertaler, Santpoort-Stat., Louise de Colignylaan 68 (halte Duinweg, buslijn 3), telefoon K2560 - 8052. ZIJLSTRAAT 29 - HAARLEM Tel. 12196, na 18 uur 19328 - 18152 SPECIAALBEDRIJF voor repareren, vernieuwen van lederen kleding. en verven Reparatie en vernieuwingen aan Uw lederen kleding worden in eigen atelier door vakkundig personeel verricht. Verven van Uw lederen kleding onder garantie Het geverfde kledingstuk geeft na de behandeling absoluut niet af en wordt door een oliebehandeling weer extra soepel gemaakt. Wij voorzien Uw lederen kleding van prima peau de pêche binnenvoering. Kleine reparaties klaar terwijl U wacht. Verven en andere reparaties binnen één weck retour Onze prima service is onze reclame. SPECIALE PRIJZEN VOOR DE HANDEL. DANS HAARLEM. Aanvang nieuwe lessen Be ginners, Gevorderden en Meergevorderden 2e helft Januari. Privéles op elk verlangd uur. Illlllllllllllllllll Wanneer gij uw waren aan de man (of aan de vrouw) wilt brengen, en dat is toch uw streven; dan moet gij die man (of die vrouw) van u laten horen. De eenvoudigste, meest effectieve en goedkoopste weg naar dit doel is: Adverteer in dit blad. HAARLEM - PRESIDENT STEYNSTRAAT 7D Telefoon (K 2500) 1 1 7 4 7 (buiten kantoortijd 2 3 8 7 8) Gevraagd te Haarlem of omgeving: 3 kamers met keuken. Aangeboden te Amsterdam: klein winkelhuis met gezellige woning met groot tuinhuis. 2e Jan Steenstraat bij Van Wou- straat. Brieven onder no. 8854 aan het bureau v. d. blad. DANS- Nieuwe Gracht 66 - Tel. 15656 - Haarlem Aanvang v. d. lessen voor beginners en gevorderden als mede Tango-cursus tweede helft Jan. Inschrijving dagelijks.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8