W/BERT Taxi? 18000 m Kort en bondig Stringfellow Barr's aanhangers bijeen Burgerzinlening obligatie GO ££>20/ Radio Moofs Heemstede Bloemendaal Lisse Bennebroek MAISON MARCEL Zandvoort Haarlemmermeer ZATERDAG 5 JANUARI 1952 Opwekking tot steun aan onder-ontwikkelde landen Geef Uw keel het beste Burgerlijke stand van Haarlem Geldlening van een millioen gulden tegen rente van 33/4 Sneeuwvrii maken van de ijsbaan Nieuw gebouw voor Coornhertlyceum De Burgerzinlening Üe voordeligste manier van sparen is een Alle goeds dingen bestaan in drieën. 3e woningen voor gezinnen, die nu nog onder onhoudbare om standigheden leven en woon ruimte voor jonge mensen die thans niet kunnen trouwen. Expositie van Nederlandse beeldhouwkunst in Brussel Kosten voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs Een nieuw transformatorstation Geen provinciale subsidie voor Zuid-Hollands Orkest Is het leven duur? Haarlems Dagblad Dr. A. F. J. Portieljt de omgang met di e over eren Dr. J. J. Beyer jubileerde HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT fi?2iiw i^?d£n%enJ°00r dre tent°onsteUing „Vijftien Jonge Beeldhouwers" in het Instituut voor Hedendaagse Kunsten in Londen. Het is een werk van mevrouw Sarah Jackson, een 27-jarige Amerikaanse. In de aula van cle HBS A heeft de Dienst Ontwakende Wereld gisteravond haar eer ste bijeenkomst in Haarlem gehouden. Deze dienst is opgericht door aanhangers van de Amerikaanse professor Stringfellow Barr, nadat deze zijn bekende brochure „Let's join the human race" had gepubli ceerd. In deze brochure zegt Stringfellow Barr onder andere, dat een noodzakelijke voorwaarde voor een wereldvrede de op heffing van de enorme ongelijkheid in materiële welstand tussen de verschillende gebieden in de wereld is. Hij voert er een krachtig-pleidooi in voor het tot ontwik keling brengen van de onder-ontwikkelde gebieden, de gebieden dus waar honger en gebrek dag-in-dag-uit voor de deur staan, waar schrikbarend hoge sterftecijfers voor komen en waar de begrippen van onze democratie zo'n slechte kans krijgen, om dat het met een lege maag slecht redene ren is over zulke principes. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de Dienst Ontwakende Wereld, mr. J. Bijleveld, zei in zijn openingswoord, dat de doelstelling van deze dienst is het be vorderen van begrip en kennis omtrent de noden, die de mensheid teisteren en voorts het kweken van een bereidheid deze noden te lenigen. Hij vroeg daarvoor de belangeloze medewerking van mensen met een ongerept idealisme en legde er nog eens de nadruk op, dat de Dienst Ontwa kende Wereld geen enkele politieke kleur bezit. Hoe Stringfellow Barr en zijn aanhan gers hun streven in de practijk zien, werd gedemonstreerd met de film „Tennessee Valley Authority", die werd ingeleid dooi de heer Harry Bois§,evain, die dit enorme project lange tijd van nabij heeft gade geslagen. De film toont, hoe de Tennessee-vallei, een gebied dat geteisterd werd door erosie en overstromingen, armoede en technische achterlijkheid, door de TVA, de autoriteit voor de Tennessee-vallei, in betrekkelijk korte tijd weer tot bloei werd gebracht, door het ter beschikking stellen van de kunde van de V.S. Hoe door een ganse serie dammen de rivier beteugeld werd, hoe met moderne landbouw-methoden en -machi nes, het land weer profijt ging opleveren, hoe de industrie en de delfstoffenwinning werd gestimuleerd. Het werd een inderdaad treffend voorbeeld, hoe een soortgelijk lichaam en dan gesteund door de hulp bronnen van die landen, die daarover be schikken, gebieden waar thans wanhoop en ellende heersen, zou kunnen ontwikke len en de mensen een materiële basis zou kunnen verschaffen om hun zekerheid en hun geluk op te bouwen. De andere aangekondigde film: „That all may learn", kon helaas niet worden ver toond zodat men moest volstaan met een korte samenvatting van de heer J. Lunen- berg, directeur van het UNESCO-centrum in Amstei-dam, die in zijn betoog eveneens de noodzakelijkheid onderstreepte van het te hulp snellen der onder-ontwikkelde ge bieden, die nog zo'n groot deel van de wereld beslaan. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur. Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix-apo- theek, Marnixstraat 65, telefoon 23525. ADVERTENTIE Gebruik regel matig Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en rokersadem. Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol. HAARLEM, 4 Januari 1952 BEVALLEN van een zoon: 3 Jan., C. M. VosseWelage; J. Ottens—van Heerden; M. H. C PrinsZieltjens; H. C. Slobbevan Kleef; C. W Rutgers van der Loeffvan Holten; 4 Jan'.. P. H. Hut—de Keijzer; H. E. de Vries—Fortunova; M. Verheij—van der Hoorn; J. Montauban—Spoor. BEVALLEN van een dochter: 3 Jan., C. J. M. Meijs—Portegies; 4 Jan., H. Kranendonk Assink. OVERLEDEN: 31 Dec., L. Moolevliet, 26 j., M. v. Heemskerkstraat; 2 Jan., Y. Delissen— van der Meer, 77 j„ Kamperlaan; A. W. P. Reijnen—Heusy. 84 j„ Verspronckweg; O. M E van Waard—Dreijer, 75 j., van Marum- straat- C. J van Osch. 86 j., Hofmeijerstraat; H A. Aan de Kerk—Wikke, 78 j.. Hagestraat; 3 Jan C H. M. Bekkers, 49 j„ Kamperlaan; A Jansen—Geerling, 71 j., Lange Anna- straat; G. J. Scholte, 79 j., Kenaupark. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor ten laste van de gemeen te met de N.V. Provinciale en Gemeente lijke Electriciteits Maatschappij te Haarlem een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 1.000.000 tegen een rente van 3% De opbrengst van de lening zal dienen tot dekking van kapitaalsuitgaven ten behoeve van het Gemeentelijk Energiebedrijf. Ge durende de eerste vijf jaren zal geen aflos sing mogen plaats vinden. Daarna zal de gemeente de lening a pari aflossen als volgt: in elk van de jaren 1958 tot en met 1971 66.600 en in het jaar 1972 67.600. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat de financiële exploitatie van de ijs baan aan de Kleverlaan reeds enkele jaren achtereen ongunstig is beïnvloed doordat voor het schoonmaken en sneeuwvrij hou den van de baan niet onbelangrijke bijdra gen moesten worden uitgegeven. Indien de werkzaamheden mechanisch verricht wor den, is een besparing te verkrijgen. Daar om stellen B. en W. de gemeenteraad voor voor het aanschaffen van een zogenaamde Grunder met 10 pk motor, te gebruiken voor het sneeuwvrij maken van de ijsbaan en voor het hersteilen van de grasmat op de sportterreinen en in de plantsoenen een bedrag van 5000 ter beschikking te stellen. ADVERTENTIE Voor het stichten van een definitief schoolgebouw voor het Coornhertlyceum stellen B. en W. van Haarlem de gemeente raad voor te bestemmen een perceel grond aan de Noordzijde van de Chrysanthemum laan (tussen de Leidsevaart en de Wagen weg). De kosten voor de bouw van een ge deelte van dit gebouw worden geraamd op f 365.500. De raad heeft op 7 Mei 1947 besloten tot het stichten van het Coornhertlyceum. In afwachting van de ontwikkeling van de school was het niet gewenst en noodzake lijk terstond hiervoor een nieuw school gebouw te stichten. Het lyceum werd tijde- .lijk ondergebracht in „Oosterhout" aan de Oosterhoutlaan. In de loop der jaren van 1947 tot en met 1951 steeg het aantal klas sen van twee tot een en twintig. Het land huis bood spoedig te weinig plaatsruimte, waardoor m de daarbij behorende tuin een aantal paviljoens moest worden geplaatst. B. en W. achten het noodzakelijk in 1952 met de definitieve oplossing voor huis vesting van de school een begin te maken. Een plan is gemaakt dat voorziet in het stichten van een schoolgebouw aan de Noordzijde van de Chrysanthemumlaan, bevattende vijf en twintig leslokalen, acht vaklokalen, een aula, welke dienst zal doen als muziek-,' lijnteken- en overblijflokaal, alsmede de voor de directie en de admini stratie nodige ruimte en een woning voor de bewaarder. Het coilege stelt voor de bouw van de school in gedeelten te doen plaats vinden, al blijft hiervan het bezwaar dat de school nog geruime tijd over twee niet bij elkaar gelegen gebouwen zal zijn verdeeld. Teneinde het in September 1952 ont stane tekort aan lokaalruimte te kunnen opvangen, is het noodzakelijk zo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van het eerste gedeelte, waardoor de beschikking zal worden verkregen over tien leslokalen met bijbehorende ruimten. B. en W. heb ben gegronde hoop, dat de voor de uit voering van het plan nodige gelden in de vorm van een vaste geldlening kunnen worden verkregen. De kosten worden op f 365.500 geraamd. Op de kapitaaldienst van de gemeentebegroting voor 1951 is voor dit doel reeds een bedrag uitgetrokken van f 410.000. Thans bouw van 172 woningen verzekerd Thans is op de Haarlemse Burgerzin lening voor 1.720.000 ingeschreven. De bouw van 172 huizen is dus verze kerd. Er resten nog drie dagen voor de ter mijn afloopt. Gehoopt wordt dat nog vele inschrijvingen zullen komen. Een ingezetene van Haarlem, die onbe kend wenst te blijven, heeft 1000 aan de gemeente geschonken voor de woning voorziening. B. en W .stellen aan de Raad voor dit geschenk, onder betuiging van oprechte 'dank aan de schenker, te aanvaarden. Zijn daad getuigt van bijzondere burgerzin. WERKEN VAN GEZA FRID IN AMERIKA GESPEELD De dirigent Antal Dorati, die de sym- phonische fantasie „Paradu" van Géza Frid in het Holland Festival te Scheve- ningen ten gehore bracht, leidde onlangs een uitvoering van dit werk te Minnea polis. Het Tweede Strijkkwartet van Géza Frid zal in Maart worden gespeeld op het Illinois Festival van hedendaagse muziek. ADVERTENTIE Het is een veilige belegging. De rente 4°/o is hoger dan bij elke andere manier van sparen. Op elke obligatie, waarvan U de rente bij de Incasso Dienst (I.D.) laat staan, ontvangt U na 15 jaar f172.-. Heel gemakkelijk kuntU het bedrag van een inschrijving sparen: f 2.— per week gedurende 50 weken of f 10.— per maand gedurende 10 maanden voor elke f 100.—. Als U dit wenst wordt wekelijks of maandelijks het bedrag bij U gehaald. De betaling begint pas op 1 Februari 1952. De obligaties zijn altijd verhandelbaar. Eert vader kwam bij de Gemeente ontvanger met de spaarbankboekjes van zijn 4 kinderen, waarop in totaal f 390.- stond. Hij zei: Ik doe er een tientje bij, dan hebben ze elk een obligatie van f 100.-. H.F-C. Haarlem f 1000.- Pensioenfonds Wijnhandel Oud en Fcrwerda en Tieman f 15.000.- A/g. Bond v. Ambtenaren f 1500.- Woningbouwstichting „Het Oosten" f 4000.- Een belangrijke Haarlemse instelling, die ongenoemd wenst te bijven, schreef in voor f 100.000.- Iedere Haarlemmer, die een Burgerzinlening obligatie bezit, kan rekenen op le een voordelige belegging vooi zijn gezin, voor zijn kinderen; 2e werk voor talloze bouwvak arbeiders Duizenden gingen U voor. 172 woningen kunnen al worden ge bouwd. U hebt nog 3 Hagen tijd. Schrijf nu in! lOO I I i i Onder grote belangstelling is Vrijdag avond in het Paleis voor Schone. Kunsten te Brussel de tentoonstelling „Nederlandse beeldhouwkunst", die wordt gehouden on der auspiciën van het Nederlands-Bel gisch cultureel accoord, officieel geopend. Er zijn 167 inzendingen waarbij ook een aantal tekeningen en legpenningen, af komstig van vijftig Nederlandse beeld houwers. Het Hildebrandmonument van prof. J. Bronnerx maakt er deel van uit, evenals enkele werken van Mari An- driessen. Stijging vervult het college van B. en W. met zorg B. en W. van Haarlem hebben de leden van de gemeenteraad een inzicht gegeven in de uitgaven voor het gymnasiaal en middelbaar onderwijs. De kosten stijgen en de stijging vervult het college met zorg, omdat het nadig saldo voor de tak van ge meentelijke zorg voor een niet onbelangrijk gedeelte wordt veroorzaakt door de aan wezigheid van leerlingen afkomstig uit an dere gemeenten. De bedragen zullen nog stijgen als gevolg van de investering van een belangrijk bedrag voor stichting van een nieuw gebouw voor het Coornhert lyceum. Er kan, volgens het college, van de gemeente Haarlem niet gevergd worden, dat zij blijvend zo hoge bijdragen voor haar rekening neemt voor diensten welke zij in haar onderwijs verleent aan inwoners van andere gemeenten. Vroeger bestonden er gemeenschappelijke regelingen met an dere gemeenten en wel in een tijd, toen Haarlem niet in het genot was van een rijkssubsidie voor haar scholen voor gym nasiaal en middelbaar onderwijs. Tijdens de bezetting is op de gemeente pressie uit geoefend om het rijkssubsidie weer aan te vragen, omdat in die tijd dit financieel voor de gemeente voordeliger zou zijn. De ge meenschappelijke regelingen kwamen te vervallen en de op de wetten gegronde ver rekeningen, zoals deze nu bestaan, kwamen daarvoor in de plaats. Aanvankelijk was dit voor de gemeente niet nadeliger en ook in de eerste jaren na de oorlog nog niet, doch naarmate de uitgaven voor salarissen en de andere exploitatiekosten hoger Averden (o.a. door stichting van twee lycea), ont stond een deficit, dat tot een niet te hand haven hoogte is opgelopen. Tenslotte delen B. en W. mee, dat ge tracht wordt de rijkssubsidie te verhogen en heden. Zaterdag, wordt een bespreking gevoerd met andere gemeentebesturen. ADVFPTENTTE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM In verband met de uitbreiding van de machine-installaties in het bedrijf van cle N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" aan de Nassaulaan, zijn door de gemeente Haar lem met de directie besprekingen gevoerd over de als gevolg daarvan noodzakelijke maatregelen tot vergroting van het vermo gen aan het aan de N.V. toebehorende transformatorstation. Deze besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat de N.V. bereid is een geheel nieuw transformator station te bouwen in de Magdalenastraat. In dit station zal voor het gemeentelijk energiebedrijf beschikbaar komen een ruimte voor het invoeren van hoogspan ningskabels en het opstellen van de daarbij behorende schakelapparatuur, een hoog spanningsinstallatie enz. De hoogspannings aansluiting van het bestaande transforma torstation zal komen te vervallen. Daar de schakelapparatuur van het ge meentelijk energiebedrijf, behorende bij de bestaande hoogspanningsaansluiting, niet meer voldoet aan de technisch eisen, welke thans moeten worden gesteld, is het naar B. en W. aan de raad schrijven gewenst van de geboden gelegenheid ge bruik te maken. In beginsel is overeengekomen, dat de N.V. de bouw van het station, waarin be grepen de ijzerwerken, ook in het gedeelte, hetwelk voor het energiebedrijf bestemd is, voor haar rekening zal nemen en dat de gemeente de levering en de montage van de hoogspanningsschakelapparatuur, beho rende bij de kabels van het energiebedrijf, de hoogsDanningsmeetinrichting en de hoogspanningsschakelaar bekostigt. De kosten van de kabels, welke van de Nassaulaan naar het nieuwe station aan de Magdalenastraat moeten worden gelegd, zullen door de N.V. en de gemeente, elk voor de helft zijnde f 3.000 worden gedragen. Behalve deze kosten zullen de kosten voor de gemeente naar raming be dragen f 10.200. De werkzaamheden kunnen door het eigen personeel van het gemeentelijk ener giebedrijf worden uitgevoerd: de benodig de materialen zijn in voorraad aanwezig. De stichting „Zuid-Hollands Orkest", ge vestigd te 's-Gravenhage heeft zich tot de Provinciale Staten \'an Noordholland ge wend met verzoek om subsidie uit de pro vinciale kas voor het seizoen 19511952. Met het A'erzoek wordt beoogd een subsidie te verkrijgen van f 250 per concert gegeven in plaatsen in Noordholland. Het orkest bestaat uit tweeëndertig personen, zijnde door de nood der tijden werkloos gewor den beroepsmusici, die, of wegens ouder dom of Avegens gebrek aan plaats niet in een van de grote orkesten kunnen worden opgenomen en jonge, pas afgestudeerde krachten van conservatoria, die cle nodige orkestroutine en scholing moeten ver krijgen. Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten voor afAvijzend op het verzoek der stichting te beschikken. In de toelich ting deelt het college mee, dat het van oordeel is, dat het streven om goede mu ziek te brengen in de kleine plaatsen van Nederland, welke anders practisch daarvan verstoken blijven, waardering verdient, doch het verlenen van financiële steun uit de provinciale kas aan een klein orkest naast de subsidiëring van het Concertge bouworkest en de Haarlemse Orkest Ver eniging meent het te moeten ontraden, niet alleen met het oog op de consequenties ten aanzien van andere kleine orkesten, doch ook, en dit niet in de laatste plaats, wegens de reeds in verre staat van voor bereiding zijnde plannen van de Haarlemse Orkest Vereniging om te trachten de be staansmogelijkheid van haar orkest te ver groten door een andere organisatie en door een uitbreiding van het aantal te geven concerten in de provincie Noordholland, in het bijzonder in kleinere plaatsen. Het provinciaal bestuur en ook de ge meentebesturen in Noordholland dienen, naar de mening van Gedeputeerde Staten in de eerste plaats mede te werken aan de instandhouding van laatstbedoeld orkest, dat zich reeds gedurende een reeks van jaren heeft ingespannen om voorzover mo gelijk te voorzien in de behoefte aan goede muziek in de provincie. Iedereen zal dit beamen. De huisvrouw moet wikken en wegen, vóór zij gaat inkopen. Dagbladadvertenties geven haar dage lijks een overzicht, wat er „te koop" is. Zo kan zij, thuis reeds, overzien, welke prijzen haar „het best liggen". Dit is één der redenen, waarom dag bladreclame het altijd doet Bedenk, wat dagbladreclame vermag OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT brengt de naam er IN! De door zijn radiopraatjes bekende dieren psycholoog, dr. A. F. J. Porlielje, heeft Vrij dagavond in de Stadsschouwburg de leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap" in Haarlem enigszins ingewijd in de om gangsvormen in de dierenwereld, zoals hij die in Artis heeft bestudeerd en met succes heeft beproefd. In zijn levendige en vaak geestige beschouwing rekende spreker eerst af met allerlei geijkte maar onjuist opvat tingen over dieren, die veelal niet anders dan vooroordelen zijn. Wanneer men door voort durende objectieve waarneming en door wat hij noemde een „toegewijd invoelen" een inzicht tracht te verkrijgen in de instinctieve roerselen van het gedrag der dieren tegen over mensen, dan komt men telkens opnieuw voor verrassende ervaringen te staan. „Men kan nooit spreken van een vals dier, e\ren- min als een klein kind vals gënoemd kan worden", zo betoogde dr. Portielje bij her haling, „wèl van opdringerige, bazige men sen, die de volkomen natuurlijke impulsen niet willen begrijpen en daarvan zelf de nadelige gevolgen ondervinden". Met een aantal lichtbeelden, die hij uitvoerig van commentaar voorzag, toonde spreker aan hoe de mens het vertrouwen van de meest ge vreesde roofdieren vermag te winnen, louter door vriendschappelijke toenadering en zonder een spoor van dressuur. Niettemin blijft grote voorzichtigheid geboden omdat een schijnbaar volkomen onbelangrijk voor val de dieren geducht kan doen schrikken en plotseling aggressief maakt. Door grote tegenwoordigheid van geest kan men zich in dergelijke gevallen nog wel veilig stellen, „maar afwezigheid van lichaam is in zo'n geval toch altijd nog veiliger", aldus dr. Portielje. Mede door een boeiende foto studie van de gelaatsexpressies van een tijger, waarover spreker vragen stelde aan de toeschouwers, werd deze voordracht een succes, dat naar de voorzitter reeds deed blijken, nog wel -zal leiden tot een bezoek van „Geloof en Wetenschap" aan Artis met dr. Portielje als gids. „Opera fantasie" leidde tot faillisement Door de rechtbank te Zutphen is het faillissement uitgesproken van het Initia tief Comité Apeldoorn. Dit comité organi seerde deze zomer de uitvoeringen van de „Opera Fantasie" in het park „Berg en Bos" te Apeldoorn, die eindigden met een tekort van 68.000. De crediteuren waren niet voldaan over de v/ijze, waarop het I. C. A. de zaken heeft afgewikkeld. Het faillissement werd aangevraagd door Carel Briels, die, in tegenstelling met zijn vo rige spelen, ditkeer niet de zakelijke lei ding heeft gehad. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Margaretha, d. van B. Hoogensiein en C. Castien; Annita Francina Astrid. d. van A. A. de Smit. en M. J. Koppen. ONDERTROUWD: J. R. Snoeck Henkemans en M. Goudriaan; J. D' haene en J. P. Vester; W. Baars en T. de Graaf; J. Vetter en L. J. Voigt. GEHUWD: P. J. van Esch en C. A. Berk hout; N. D. van de Velde en H. G. Koiter; Th. G. Peperkoorn en W. Th. Leuven. OVERLEDEN: C. Wildschut, 74 j.; A. H. Snethlage, 46 j.: M. C. Verbraak. 44 j.; Wed. E. W. Olree—Bolier, 87 j.; W. Schoo, 65 j.; W. Barends. 40 j.; E. J. Hoogeboom—Bijkerk. 54 j.: J. Vermeulen. 85 j.; Wed. A. R. Du Perronvan Ligten, 70 j.; Chr. J. F. C. Heze- mans, 40 j. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 6 Januari a.s. Avaargenomen door dr. A. G. Degenaar, P. de Hoogstraat 11. tel. 35008 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhomlaan 117, tel. 38573. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320. B. Kruys teraarde besteld In alle een\'Oud is Vrijdagmiddag op de algemene begraafplaats aan de Bergweg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer B. Kruys, kapitein ter zee b.d., oud-directeur \!an het Loodswezen te Am sterdam, die dezer dagen in de ouderdbm van 72 jaar te Bloemendaal is overleden. Er Averden geen toespraken gehouden. Een zoon dankte voor de getoonde belangstel ling. Onder de bloemen, die de baar dekten, waren er \'an het Loodswezen, derde district (Amsterdam), waar de overledene van April 1928 tot 1941 als directeur werk zaam was. In 1941 ging wijlen de heer Kruys daar met pehsioen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D Bakkerlaan 78, Bloemendaal, tele foon 22528. De Zondags- en avond- en nachtdienst van de apotheken voor CWerveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uür tot Zaterdag 12 Januari e.k. verzorgd door de Bloemendaaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloe- mendaaal, telefoon 22181. Dr. J. J. Beyer, Avetenschappelijk ambte naar le klasse van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, eerste medewerker van prof. van Slogteren, vier de zijn 25-jarig jubilé. Door het gehele per soneel werd hij gehuldigd. Prof. v. Slogte ren hield een toespraak die getuigde van veel waardering voor het werk dat door dr. Beyer wordt verricht. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag wordt de medische dienst waar genomen door dr. A. J. Du'jmaer van Twist. Hereweg 295, telefoon 3453. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst, voor arts n wordt op 6 Januari waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. BINNENLAND Nadat de eigenaar van een rijwielzaak in Leeuwarden Vrijdag zijn werkplaats had verlaten om thuis het middagmaal te gebrui ken, is dit pand volkomen door brand ver woest. Het vuur, dat op de bovenste verdie ping ontstond, waarschijnlijk tengevolge van een defecte rookgelciding, vond gretig voed sel in de bandenvoorraad. IIoeAvel de brand weer vier stralen op de vuurhaard richtte kon zij niet verhinderen, dat de zaak uit brandde. Verzekering dekt de schade. Een 47-jarige logementhouder aan de Kloosterdreef te Eindhoven, die Donderdag avond onder invloed van sterke drank een 29-jarige logé met een groot mes bedreigde en hem achternaliep, kreeg van zijn gast ten slotte met een dolk een krachtige slag op zijn hoofd, aan de gevolgen waarvan hij iu het Binnenziekenhuis in Eindhoven is over leden. De logé, een chauffeur, is door de politie in arrest gesteld. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hadden op 13 November een raadsbesluit van Rotterdam tot het aangaan van een lening ad f 1.100.000 met het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit goedgekeurd. De Kroon heeft het goedkeuringsbesluit van Gedepu teerde Staten tot 1 November 1952 geschorst, in afwachting van een onderzoek of de ren te van de geldlening in het renteschema past, Op uitnodiging van de universiteit van Princeton is de heer J. Stapel, een der direc teuren van het. Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie te Amsterdam, naar Ameri ka vertrokken. Hij zal daar een aantal Amerikaanse opinieonderzoekers bekend maken met nieuwe enquête-methoden, die het Nederlandse instituut heeft ontwikkeld. De regens van de laatste dagen hebben de Maas in Limburg twee meter doen stijgen. De uiterwaarden zijn op verscheidene plaatsen ondergelopen, In het dorp Urmond staan kelders vol water. De weiden staan blank. Het hoge water veroorzaakt boven dien grote hinder voor de scheepvaart. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse postduivenvereniging „De Koerier" houdt vandaag en morgen haar jaarlijkse hok-tentoonstelling in de boven zaal van café Buggink aan de Koningstraat. De heer J. Heule, theologisch candidaat te Bloemendaal, heeft het beroep van de Geref. kerk van Edam aangenomen. De heer J. L. A. Holleman, drukkerij binder bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., zal op 8 Januari 40 jaar in dienst zijn. Voordracht Aroor de benoeming van een onderwijzer aan de gemeentelijke J. P. Coenschool in de Gysbreeht van Aemstel- straat: 1. F. van der Waag, 2. K. v. d. Lende en 3. C. Stynman. Allen wonen te Haarlem. Nu de Werkloosheidswet nog niet in werking is stellen B. en W. van Haarlem aan de raad voor de tijdelijke uitkeringsregeling voor personeel dat zi in vaste dienst der gemeente is, te verlengen tot 1 Januari 1953. De huurovereenkomst met de Haarlemse Auto Centrale voor gebouwen aan de Jans- weg wensen B. en W„ naar zij aan de raad voorstellen, te verlengen voor 5 jaar. De huurster had voor 10 jaar gevraagd. De huur wordt met 15 verhoogd en zal dan f2070 bedragen. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdagmiddag in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt vijfentwintig punten. Voorgesteld Avordt eervol ontslag te verlenen aan de heer S. Nieuwbeerta, als onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool voor MULO. Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten voor aan de Vereniging tot instandhouding van het Medisch-Maatschap- pelijk Consultatiebureau voor alcoholisme voor Haarlem en omstreken met ingang van 1 Januari 1952 tot wederopzegging een jaar lijkse subsidie van f 500 te verlenen, onder voorwaarde, dat jaarlijks door het rijk en de gemeente Haarlem aan die vereniging een subsidie wordt verleend, onderscheidenlijk tot een bedrag van f 1000 en f 600. Voorts wordt voorgesteld een bijdrage te verlenen tot een bedrag van 25 van de subsidies, welke in totaal jaarlijks door tot de provincie behorende gemeenten, met uitzondering van Haarlem, aan die ve-cniging zijn toegekend en uitgekeerd. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT 10.— H. WAKKE It ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 De watertoren Naar de architect van Zandvoorts water toren, de heer J. W. Zietsma uit Amster dam, ons mededeelde, zal met de opening van de toren niet gewacht Avorden, tot de afwerkingswerkzaamheden zullen zijn vol tooid. Men zal een nood-ingang maken, waarna eind Januari de gemeentelijke gas- en waterleidingbedrijven naar de toren zul len worden overgebracht. Terzelfder tijd, of uiterlijk begin Februari, zal de toren dan officieel worden geopend. De lift werd een dezer dagen gekeurd en accoord bevonden. Een koopje Een Zandvoorts winkelier had Vrijdag middag in zijn étalage een pick-up-installa- tie, ter waarde van ongeveer 150.in de opruiming, die heden (Zaterdagmorgen begon, voor één cent geprijsd. Dit had tot gevolg, dat reeds om vijf uur Vrijdag middag een jongeman zich met een strand-ligstoel naar deze zaak begaf en zich daar in het portiek installeerde met een deken en enkele boeken, teneinde de volgende morgen de eerste te zijn, die dit buitenkansje in de wacht kon slepen, wan neer de zaak om 9 uur zou geopend wor den. Het ongeAvone schouwspel, daar Zand voort dergelijke „grote stads-allures" niet gewend is, trok veel belangstelling. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor Zondag 6 Januari als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. Van Haeringen. Halfweg: dr. Honingh. Uitvoering Hedenavond zal de R.K. Gymnastiekvereni ging „Tios" een uitvoering geven in de R.K. Jongensschool te Nieuw Vennep. Bouwvakarbeiders Maandag 7 Januari zal de afd. Haarlem mermeer van de Bouwvakarbeiders een uit voering geven in Hotel „De Beurs" te Hoofd dorp. Toneelspel en muziek staan op het programma.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9