Opschudding in Huissen over sluiting van een kerk JUBILEUM „Frameggen" nog hoog en droog Zondagsdiensten gingen door na het forceren der deuren neen akkertje EERSTE AANBIEDING TAXI 12500 J De radio geeft Dinsdag De zwemvesten konden weer uitgetrokken worden PANDA'S HEREN-LEVEN Spit. rheumafiek Haarlemse motorrijder in Velsen omgekomen Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties V. DUIVENBODEN (14 Januari begint onze opruiming) Henri de Greeve herstellende Een Duitse plunderaar moest terecht staan Commissaris der Koningin hield Nieuwjaarsreceptie Eerherstel voor de heer FH. van der Putten Proces tegen de staat over gedwongen wolverkoop Schildersfeest te Heemstede Oud-illegale werker voor de Haarlemse rechtbank MAANDAG 7 JANUARI 1952 HAARLcMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De inwoners van Huissen, een stadje in de Betuwe ten Zuiden van Arnhem, hebben Zondagmorgen getoond het niet eens te zyn met het besluit van de aartsbisschop-coadjutor, mgr. B. Alfrink, de kerk der Paters Domini canen te Huissen te sluiten. Een twintigtal inwoners heeft Zaterdagavond de kerkdeuren opengebroken en Zondagmorgen vroeg stroomden de katho lieken uit Huissen en omgeving naarl de kerk om er de dienst van halfzes bjj te wonen. Over de dijken flonkerden de lichtjes van honderden fiets lantaarns en zelfs autobussen brachten vroege bezoekers. Toen de eerste dienst, waarin een stille H. Mis werd opgedragen, geëindigd was, liep de kerk opnieuw vol. Het plan om de kerkdeur open te breken was zoveel mogelijk geheim gehouden, In elk geval was niemand op de hoogte met het juiste tijdstip, waarop het zou gebeu ren. Terwijl de mannen van de rijkspolitie in de kazerne bijeen waren om te bespre ken welke maatregelen er genomen moes ten worden, waren ruim twintig mannen reeds bezig de kerkdeuren te verwijderen, nadat vier hunner aan de binnenkant de sloten en de scharnieren hadden losge schroefd. Dit viertal was door het inslaan van een ruit binnengekomen. Zaterdag in de namiddag was door een actie-comité een pamflet verspreid waar in verklaard werd dat „de stem van het volk de stem van God is" en dat iedere ge lovige het recht heeft om te demonstreren tegen de overeenkomst, welke door de aartsbisschop en de provinciaal der Domi nicanen vrijwillig zou zijn aangegaan. Een demonstratie in deze geest, aldus het pam flet, is geen ongehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag. Het besluit om de paterskerk in Huissen te sluiten, is in het voorjaar van 1951 door het Episcopaat genomen. Het veroorzaakte reeds toen grote opschudding onder de in woners van Huissen. De gemeenteraad nam op 17 Mei een motie aan, waarin tegen het besluit werd geprotesteerd. In de raads vergadering van 3 Januari van dit jaar nam de raad zonder hoofdelijke stemming twee moties aan. In de eerste besluit de raad „zijn verwondering te uiten over het besluit tot sluiting van de kerk der Paters Dominicanen, zonder dat enig antwoord is ontvangen op zijn motie van 17 Mei 1951. De raad doet het Doorluchtig Episcopaat weten, dat het bewuste besluit grote on rust onder de Huissense bevolking heeft te weeggebracht. Hij verzoekt nogmaals drin gend de beslissing tot sluiting van de Pa terskerk te willen herzien in die zin, dat de paterskerk openbare kapel zal blijven." Beroep op de Paus De tweede motie werd gericht tot de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giob- be. In deze motie wordt gezegd: „Op last van Zijne Hoogwaardige Excellentie, mgr. B. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, is de openbare kapel van de Pa ters Dominicanen in onze gemeente voor de gelovigen gesloten. Tegen deze beschik king hebben de ondergetekenden, allen leden van de gemeenteraad van Huissen, vertegenwoordigende nagenoeg alle inwo ners der gemeente, de grootste bezwaren. Daarom zien zij zich tot hun spijt genood- ADVERTENTIE Zaterdagmiddag om kwart over twaalf is de 37-jarige Haarlemmer F. Th. L. W. v. V. met zijn motorrijwiel komende van de Velserpont door onbekende oorzaak ter hoogte van de Meervlietstraat de berm ingereden, gevallen en zwaar gewond. De man, die ruim een maand geleden een hersenschudding opliep bij een val, is in het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden overleden. De motorrijder reed normaal rechts van de weg toen hij plotseling schuin de berm invloog en viel, met de motor half over zich heen. Hij bloedde hevig uit neus en oren en twee doktoren lieten hem onmid dellijk naar het ziekenhuis brengen. Hulp mocht echter niet meer baten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Zwitsers ensemble en soliste. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.05 Kinderkoor. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 RVU: „Het Technische Hulp programma van de UNO voor Afghanistan en minder ontwikkelde gebieden". 19.00 Voor kinderen. 19.05 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Koor. 19.50 Militaire reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.25 In een lijstje, causerie. 21.30 Orkest. 22.00 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Licht baken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Kamer orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is vrij Europa", vaudeville-pro gramma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen, 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch orkest en solist. 21.10 Dokter. Daarna: Cello en piano. 21.45 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23,00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.2524.00 23.25Platen. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.15—21.45 Foto-reportage; Film; „Kampvuren langs de Evenaar"; Weeroverzicht; Theaterbureau „T. Ie Fikaro". zaakt gebruik te maken van het alle gelo vigen toekomende recht om van deze be schikking van de Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht in beroep te gaan bij de Hei lige Stoel. Dit doen zij dan bij deze, hun schrijven, en zij verzoeken u daarom, met verschuldigde eerbied en onderdanigheid, namens hen dit hun hoger beroep onver wijld ter kennis van de Heilige Stoel te brengen, wiens beslissing zij met groot vertrouwen tegemoet zien". De Provinciaal der Paters Dominicanen had dezer dagen aan burgemeester F. Ter- windt van Huissen een brief gezonden, waarin de bevolking verzocht werd ge welddadige acties om de kerk te heropenen achterwege te laten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraal| 1927 1952 Zuiver wollen PLUCHE TAFEL KLEDEN. extra kwaliteit, pracht dessins 2-pers. verende BEDSTELLEN 1-pers. verende BEDSTELLEN 59.50 65 46.50 GROOT SPECIAALHUIS Ged. Oude Gracht 108-110 - Tel. 17165 De heer Henri de Greeve houdt op het ogenblik verblijf in een klooster van de paters Montfortanen. Naar „De Volks krant" mededeelt, is hij onder behandeling van prof. dr. J. J. G. Prick, hoogleraar in de neuro-physiologie en psycho-pathologie te Nijmegen. Zijn gezondheidstoestand gaat volgens het genoemde blad goed vooruit, maar hij zal de eerstkomende tijd zijn werk nog niet kunnen hervatten. Vervolging tegen de schrijver W. F. Hermans ingesteld Tegen de schrijver W. F. Hermans zal door de Officier van Justitie te Amster dam een strafvervolging worden ingesteld, terzake van het zich beledigend uitlaten over een bepaalde bevolkingsgroep in zijn publicatie „Ik heb altijd gelijk" in het nummer Mei-Juni van het letterkundig tijdschrift Podium. Maar bleef rustig thuis De Duitser W. F. E. Fischer uit Bruns- büttelkoog, die tijdens de bezetting enige jaren „Zollsekretar bei dem Devisen- Schutzkommando für Nordholland" is ge weest, moest zich Zaterdagmorgen voor de Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse rechtbank verantwoorden voor plundering en diefstal van particuliere eigendommen in Medemblik en omgeving, in de periode October 1944Mei 1945. Na de bevrijding werd de vei'dachte door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf. De Bijzondere Raad van Cassatie vernietigdehet vonnis echter en verwees de zaak naar de' Bijzondere Strafkamer van de rechtbank in Haarlem. Omdat de verdachte niet was versche nen, hoewel hij volgens de wettelijke be palingen was gedagvaard, werd verstek tegen hem verleend. Enige Noordhollanders, die het slachtof fer van Fischers roofzucht waren gewor den, kwamen als getuigen van hun erva ringen met deze verdachte vertellen. Vlak voor de Kerstdagen in 1944 kreeg de Medemblikse sigarenwinkelierster T. Lageveen onverwacht (en ongewenst) be zoek van Fischer. Met assistentie van enige leden van de Griine Polizei haalde hij het hele huis ondersteboven, nam alles mee wat van zijn gading was, stal bovendien nog ruim vijftienduizend gulden waar van hij er later ruim drieduizend terug gaf en deelde de onthutste eigenares tenslotte mee dat zij dit alles te danken had aan haar illegaal werk. Mevrouw La geveen schreef een brief naar Seyss-Inquart om zich over deze „diefstal op grote schaal" te beklagen, maar kreeg taal noch teken terug uit Den Haag De rijwielhersteller S. Bosscher uit Me demblik werd op Sinterklaasavond 1944 door Fischer en de zijnen verrast. Uit zijn werkplaats werden 's nachts een motor en zes fietsen gestolen. Toen hij verhaal ging halen op de Dienststelle van Fischer werd hij gearresteerd. De heer Bosscher zag echter kans om te ontsnappen en onder te duiken. Toen hij na de bevrijding naar huis tex-ugkeerde, was zijn hele hebben en houden verdwenen. Mejuffrouw H. J. Maatjes deed het droeve verhaal van de overval op het Pro vinciaal Ziekenhuis in Medemblik op 20 Januari 1945. Daar kwam Fischer met maar liefst tweehonderd man de hele le- vensmiddelenvoorraad in beslag nemen: In het ziekenhuis zouden onderduikers ver borgen zijn. De heer T. Rustenburg uit Opperdoes heeft evenmin prettige herinneringen aan Fischer. Op een Decemberavond in 1944 kwam hij met een man of wat huiszoeking doen. Motief: Illegaal werk. Fischer nam mee wat los en vast zat en graaide, voor dat hij de aftocht blies, nog zesendertig honderd gulden uit de brandkast. Twee duizend ervan retourneerde hij enige tijd later. De heer W. Botsman uit Opperdoes kreeg eveneens op een Decemberavond van 1944 bezoek van Fischer. Hij bedreigde de heer Botsman met een revolver, stal zestien honderd gulden en liet zijn helpers het huis afzoeken naar allerlei bruikbaars. Toen de heer Botèman protesteerde tegen deze gang van zaken kreeg hij een paar rake klappen. De officier van Justitie mr. L. W. M. M. Drabbe zei in zijn requisitoir onder meer dat de dagvaarding nietig zal moeten wor den verklaard, omdat de daarin ten laste gelegde feiten niet strafbaar zijn. Men heeft in de dagvaarding namelijk niet ge zet wat men tenlaste wilde leggen. In de dagvaarding staat vermeld dat Fischer het bevel heeft gegeven goederen te vorderen en in beslag te nemen, zonder dat hij in het bezit was van een bewijs tot in be slagneming. Dit kon volgens de officier niet bewezen worden. De rechtbank zal op 19 Januari uit spraak doen. ADVERTENTIE Het ongelukkige Noorse stomerij e „Fra meggen" is zes sleepboten „te erg": de neus van de boot rijst nog steeds uit het basalt van de Hondsbossche zeewering op en di verse deskundigen verwachten de eerste dagen geen redelijke kans op succes meer. Het water is ook bij hoog tij niet hoog ge noeg om de Noor een duwtje te geven, zodat de eerste bergingspogingen van Zaterdagavond na het overbrengen van de tros, dat Zaterdagochtend lukte, in de daaropvolgende nacht op niets uitliepen. Vele duizenden hadden anders gedacht en waren naar de plek van de stranding tussen Callantsoog en Schoorldam ge stroomd, maar toen omstreeks midder nacht de bemanning van de gestrande vrachtvaarder de zwemvesten uittrok en het water weer „afliep", minderde de be langstelling zienderogen en liep de animo voor de koffie en de warme worstjes even eens terug, nadat daar lange tijd een hausse in' was geweest. Het springtij, dat twintig uur na elke volle maan in dit geval dus waarschijn lijk op 14 Januari langs de kust trekt, zal vermoedelijk een prachtkans bieden, als er voor die tijd tenminste geen wind op de kust komt om het water wat hoger op te stuwen dan het afgelopen weekeinde. Inmiddels blijven de sleepboten van Doek- sen en Wijsmuller in de buurt. Zaterdagnacht raakte een van de trossen, naar men ons meedeelde, onklaar doordat zij zich vastgroef in de veenschol, die voor de zeewering in zee ligt een reden te meer om de bergingspoging op te geven. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en zijn echtgenote in gesprek met burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem. In een der zalen van het gebouw der Provinciale Griffie aan de Dreef hielden de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en zijn echtgenote een druk bezochte nieuwjaarsreceptie. Militaire en burger-lijke autoriteiten uit alle delen van de provincie waren naar Haarlem gekomen om hun beste wensen voor 1952 aan te bie den. Onder meer waren de voltallige col leges van burgemeester en wethouders van Amsterdam en Haarlem en bijna alle burgemeesters van de provincie Noordhol land aanwezig. Voorts vertegenwoordigers van kerkgenootschappen, de rechterlijke macht uit Amsterdam, Haarlem en Alk maar, directeuren van provinciale bedrij ven en afgevaardigden van handel en in dustrie. Vele leden van het corps consulaire en tal van vooraanstaande Haarlemmers kwamen eveneens hun opwachting maken. Minister Staf legt rapport van commissie-Zaayer naast zich neer In Juli 1951 heeft een commissie bestaan de uit' mr. J. Zaayer, procureur bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr. M. J. P. baron van Harinxma thoe Slooten en mr. J. Gast, een rapport uitgebracht aan de minister van Oorlog over geruchten inzake malversaties in Bandoeng en de moord op de vaandrig Aernout. De commissie kwam in dit rapport onder meer tot de conclusie dat de heer F. H. van der Putten, die in Indonesië ondervoorzitter was van de Bond van Overheidspersoneel in Militaire Inrichtingen, zich schuldig had gemaakt aan een lastei-campagne. Volgens de com missie was de heer Van der Putten door zijn geestesgesteldheid ongeschikt om in overheidsdienst werkzaam te zijn. Zij advi seerde, de heer Van der Putten, die sinds November 1950 als ambtenaar van het ministerie van Oorlog werkzaam is bij de Centrale Werkplaats R.I.M. I te Utrecht, aan een psychiatrisch onderzoek te onder werpen. De heer Van der Putten heeft na de tegen hem in het rapport uitgebrachte be schuldigingen de Nederlandse Christelijke Bond van overheidspersoneel verzocht zijn belangen in deze kwestie te behartigen. Deze bond heeft thans een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd: „Het rap port (van de commissie-Zaayer) woi-dt door de minister van Oorlog als afgedaan beschouwd. Tot genoegdoening van de in dit rapport geuite beschuldigingen aan het adres van de heer F. H. van der Putten werd een en ander nader geregeld. Voor enige strafvervolging of van ontslag uit 's lands dienst en een onderzoek naar de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de heer Van der Putten bestaat naar het oordeel van de minister geen aanleiding." Van de zijde van het ministerie van Oor log wordt medegedeeld dat de heer Van der Putten thans overgeplaatst is naar de Koninklijke Marine als technisch bux-ger- ambtenaar. „Trouw" weet nog te melden dat minis ter Staf zelf een onderzoek in de zaak- Van der Putten heeft ingesteld. Daarbij zouden vreemde toestanden op het minis terie van Oorlog aan het licht gekomen zijn. Volgens het blad zijn rapporten, die voor de minister persoonlijk bestemd wa ren, door ambtenaren onderschept en daarna veranderd. Zo werd een gunstige beoordeling van de heer Van der Putten door zijn directe chef in ongunstige zin gewijzigd, Trouw verklaart dat de minis ter er onder deze omstandigheden de voor keur aangeeft belangrijke brieven aan zijn privé-adres in plaats van op het ministerie te ontvangen. VOETBALBEELD De Franse voetbalbond heeft een prijs vraag uitgeschreven voor het beste beeld houwwerk dat betx-ekking moet hebben op de voetbalsport. Aan deze wedstrijd kun nen alle Franse beeldhouwers deelnem'en. Bezettingsbeleid der rijksbureaux in het geding: Op 9 Januari zullen voor het gerechtshof in Den Haag de pleidooien gehouden wor den in een belangx-ijke procedure over de aansprakelijkheid van het bezettingsbeleid der rijksbureaux. Alle in Nederland aanwezige voox-raden wol, ter waarde van 15 millioen gulden, moesten in 1940 gedwongen aan het rijks- wolbureau verkocht worden tegen een prijs, welke aanmerkelijk lager was dan de toemalige handelswaarde. De gedupeer de wolfabrikanten en wolhandelaren heb ben reeds in 1943 de staat gedagvaard en een schadevergoeding van enige millioenen guldens geëist. Hoewel de transacties van de staat door het gerechtshof in Den Haag in 1949 onrechtmatig en nietig zijn ver- klaax-d, is de staat nochtans voor de schade niet aansprakelijk gestéld, omdat zijn ambtenaren geacht werden voornamelijk voor de bezetter gehandeld en de staat dus niet verbonden te hebben. De Hoge Raad heeft echter uitgemaakt, dat de staat wel aansprakelijk is, voorzover hij door de transacties van het rijksbureau is gebaat. De fabrieken en wolhandelaren houden staande, dat de staat met zijn transacties 3% millioen gulden heeft ver diend, maar de staat ontkent dit met een beroep op de monetaire manupulaties van de bezetter, die hem uiteindelijk totaal hebben verarmd. Afscheid van Chaplin Volgens de „Sunday Chronicle" heeft Chai'lie Chaplin tegen intieme vrienden gezegd van gevoelen te zijn, dat hij niet meer voor de camera moest verschijnen. Thans werkt hij aan zijn film „Limelights". Volgens dit blad had Chaplin oorspronke- lijk het plan nog een komische film te maken over een zwerver. „Een sprekende zwerver zou echter een illusie vernietigen", aldus Chaplin. Zaterdagavond heeft de onlangs opge richte Heemsteedse kring van beeldende kunstenaars in „Het Wapen van Heem stede" op feestelijke wijze de door haar georganiseerde tentoonstelling gesloten en daarmede tevens het grote succes van deze expositie gevierd. In zijn openings woord wees voorzitter Roel Ree op de verheugende belangstelling, welke zij hierbij van vele zijden had mogen onder vinden en waardoqr het bestaansrecht van deze kring op ondubbelzinnige wijze was komen vast te staan. Hij gaf de ver zekering dat de leden hieruit voldoende kracht hadden geput om zeer binnenkort opnieuw voor het publiek te treden. Er werd vervolgens door enkele artis- ten geheel belangeloos een aantrekkelijk programma ten tonele gebracht. Zo fun geerde Jan Wiegman dit keer zelfs als sneltekenaar, door een paar anecdotes vaardig met houtskool te illustreren. Greetje Brakel declameerde met onmis kenbaar talent door Hella Haasse berijm de schetsjes uit het dierenleven, waarna Hermine Preyer-van Amstel en George Spijkstra, aan de piano begeleid door Karei Schouten, enige liedei'en en opera- duetten ten gehore brachten. Dit pro gramma vormde de inleiding tot een vro lijk en px-ettig feest, dat tot diep in de nacht heeft geduurd. Na zes jaar 9. De schutters knalden er lustig op los, en menige fraaie treffer werd er onder algemeen gejuich geplaatst. Het was, om kort te gaan, een leuk vermaak dat daar bedreven werd, en stellig zaten de schut ters in spanning wie hunner met de fraaie prijzen zouden gaan strijkenmaar Panda's merkwaardige metgezel gaapte diep en sprak op verongelijkte toon: „Ach, hoe ongeheurd vervelend! Ik dach:toch heus met een gewaepende boevenbende te doen te hebben en wat zien we? Schut ters! Bah! Hah?" „Nou maar ik vind het wat aardig!", zei Panda. Het is toch leuk om te kijken en moet je eens zien hoe goed ze schieten! Het lijkt me ontzet tend moeilijk om de roos te raken!" „Wat? Moeilijk? Kom, kom, zag! Kinderspel!", kreunde de vreemdeling. „Ik heb het scherpschieten wel eens als afleiding be oefend, maar ik ben er weer mee opge houden. Het is in het geheel niet aerdig onbeschrijflijk vervelend is het.moet je zien, hah...." en hij nam een geweer op, vuurde er twee maal achtereen mee over zijn schouder en vervolgde zonder om te zien: „Allebei raek! Niets aen! Hoogst vervelend!" De beide schoten hadden de roos getroffen, elk van een verschillende schietschijf; en de ontsteltenis onder de schutters was dan ook groot. Maar de zonderling sprak tot de geheel verblufte Panda: „Laat ons gaan, hah? Het is hier naer! Ik zou zo'n schijf niet kunnen mis sen, al zou ik willen! Bah!" Panda was blij, dat hij er deze keer tenminste geen weddenschap aan had verbonden. Voor de Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse rechtbank stond Zaterdagmor gen de 48-jarige voormalige hoofdcommies van het departement van Sociale Zaken, J. A. C. K„ opnieuw terecht. Hü werd er van beschuldigd tijdens de bezetting geld te hebben aangenomen voor te verstrekken Ausweisen, die hij in enige gevallen niet had geleverd, hoewel hu het geld ervoor be hield en te eigen bate aanwendde. In 1946 moest de vei'dachte zich hiervoor voor het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag verantwoorden. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maan den. De Bijzondex-e Raad van Cassatie ver nietigde het vonnis echter, waarna de zaak werd verwezen naar de Bijzondere Straf kamer van de rechtbank in Haarlem. Daar stond hij voor het eerst op 8 December van het vorig jaar in het verdachtebankje. Zijn zaak werd geschorst en Zaterdagmorgen verder behandeld. Tijdens het getuigenverhoor kwam, even als de vorige keer, vast te staan dat de meeste getuigen zich weinig of niets van hun contact met de verdachte konden herinneren. Zij beriepen zich erop, dat het al tien jaar geleden was dat zij iets met K. te maken hadden gehad. De zaak werd nog ingewikkelder, toen bleek dat K. met een collega van het departement had samenge werkt en verscheidene getuigen niet meer wisten met wie van de twee zij in zee waren gegaan. Enige getuigen a décharge verklaai'den dat K. een uitstekend en bijzonder actief illegaal werker was geweest, die nooit voor zijn vele diensten enige beloning aan hen had gevraagd. De verdachte vulde deze verklaringen aan door op te merken dat hij slechts enige keren geld had gevraagd, teneinde daarmee aan de gewenste papie ren te komen en reis- en verblijfkosten te dekken. De officier van Justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, zei in zijn requisitoir onder meer, dat de zaak door de vele behandelingen die zij heeft ondergaan, zeker niet beter tot haar recht is gekomen. Slechts in een vijf tal gevallen achtte hij het tenlastegelegde bewezen. De mogelijkheid dat verdachte zich ook in deze gevallen als illegaal wer ker heeft ingespannen, zij het dan zonder resultaat, achtte hij niet uitgesloten. Mr. Drabbe merkte voorts op dat het niet vast staat dat K. het geld steeds te eigen bate heeft aangewend. Wel in die gevallen, waarin hij ontkent geld te hebben aapge nomen, hoewel bewezen is dat zulks wel degelijk het geval is geweest. De officier vond het moeilijk te rijmen, dat tal te goe der naam en faam bekend staande in dustriëlen hebben verklaard dat verdachte zonder engie beloning veel voor hen en hxtn personeel heeft gedaan, terwijl lieden die over een kleinere beurs beschikten zich er over hebben beklaagd dat zij vergoedin gen moesten betalen, zonder dat zij inder daad geholpen werden. Mr. Drabbe ver klaarde niet te geloven dat verdachte er op uit is geweest zich zelf te verrijken, maar dat hij 'niettemin in enkele gevallen voor het geld is gezwicht. „Ik had graag gezien dat deze zaak de- Adviseur. Volgens het Egyptische dagblad „Al Misri" zou de Egyptische regerinj dr. Hjalmar Schacht, minister van Fi, nanciën onder Hitier, hebben uitgeno. digd als haar financiële raadgever op t( treden. Schacht zou geneigd zijn he aanbod te aanvaarden. Botsing. Bij een botsing tussen een autobus en een tram te Salvador in de Brazi liaanse staat Bahia, zijn vijftien perso nen om het leven gekomen en twintig ernstig gewond. De bus stond meteen it lichterlaaie, tengevolge waarvan ver. scheidene inzittenden in de vlammen omkwamen. Eigen Paus. Volgens missionarissen, dij uit communistisch China te Hongkong zijn aangekomen, hebben de Chinesj communisten onlangs aartsbisschop Paul Wang van het diocees Nantsjang in dj provincie Kiangsi uitgenodigd Paus van de Rooms-Katholieke kerk in China worden. De aartsbisschop heeft het voorstel van de hand gewezen. Een an. dere Chinese katholieke priester, dij zich in gevangenschap bevindt, zou een zelfde aanbod eveneens hebben afge slagen. Schapendoder. Honden hebben Zondag, avond te Tenbury Wells in Worcester, shire (Engeland) een kudde van 52 stamboekschapen ter waarde van onge. veer 7000 gulden aangevallen. Slechts drie schapen konden ontsnappen. De overigen waren zozeer verminkt, dat zi zelfs niet meer geschikt waren voor consumptie. Reactie. Ds. Niemöller, hoofd van de Ëvan. gelische kerk in Duitsland, heeft Zon. dagnacht de Kerstdienst van de Russi sche Orthodoxe kerk, die door patriarch Alexei in de Ilochsofsky-kathedraal werd geleid, bijgewoond. Tevoren had hij in de Baptistenkerk te Moskou, welke gevuld was met 2000 mensen, een preek van ongeveer een half uur ge. houden. Bij het afscheid wuifde de ge. hele menigte met zakdoeken naar ds. Niemöller, die zei, dat hij nog nooit een gemeente had gezien, die zo op zijn woorden reageerde. Protest. De Oostenrijkse communistische ert socilaistische partijen ieder afzonderlijk hebben een oproep gedaan om heden, ochtend een algemene staking van één uur te houden. De staking is bedoeld als protest tegen het teruggeven van 82 landgoederen aan Prins Rüdiger Sta- rhemberg. Starhemberg, die thans in Argentinië woont, was de oprichter en leider van de „Heimwehr", een uiterst rechtse geüniformeerde organisatie, die gewapende steun gaf aan de staatsgre. pen van Dollfuss in 1934. De landgoe. dex'en werden in 1938 door de nazi's onteigend. Duizenden ai'beiders hebben aan de oproep gehoor gegeven. Ondergrondse. In Rome heeft een Tsjecho- slowaakse Katholieke vluchtelingenor. ganisatie gemeld, dat de Tsjechoslo- waakse veiligheidsdienst aartsbisschop Beran naar een andere gevangenis heeft overgebracht om te voorkomen, dat hij door ondergi-ondse strijders zou worden bevrijd. Volgens de organisatie zijn de leiders van de beweging, die mgr. Beran wilde bevrijden, gearresteerd, doch be staat de beweging zelf nog. Operatie. In Parijs is Zaterdag bekendge maakt, dat generaal De Lattre de Tas- signy, de bevelhebber der Fx-anse strijd krachten in Indo-China, Zaterdagmor gen in een kliniek bij Parijs onder gun stige omstandigheden een operatie heeft ondergaan. Er zullen geen bulletins over zijn gezondheidstoestand worden gepubliceerd. Tegen. In een door de voorzitter van de West-Duitse communisitsche partij ge tekende brief heeft het bestuur van die partij een beroep gedaan op de sociaal democratische oppositie om met de communisten samen te werken tegen het plan-Schuman. Volgens deze brief moeten bijeenkomsten en stakingen worden gehouden om te tonen, dat de arbeiders „zich niet in de Amerikaanse oorlogsmachine willen laten dwingen". Samenwerking. Het in West-Berlijn ver vaardigde geneesmiddel tegen de ziekte van Hodgkins, dat met medewerking van Amerikaanse, Franse en Russische instanties per vliegtuig uit Berlijn naar Algiers is overgebracht, is Zaterdag de 30-jarige Fransman, die daar in levens gevaar verkeerde, toegediend. De be handelende geneesheer heeft verklaard, dat zijn toestand bevredigend is. Dok ters van de kinderkliniek van Moestafa te Algiers hebben besloten meer van het serum te vragen, dat zij een zesjarig patientje, dat aan dezelfde ziekte lijdt, willen toedienen. Onder leiding. Generaal Fang Ming, bevel hebber van het Chinese volksleger in Tibet, heeft de Dalai Lama een schrijven overhandigd van Mao Tse Toeng. De generaal heeft regering en volk van Tibet dank gebracht voor „de aan het volksleger verleende hulp bij de actie in Tibet" en de wens geuit, dat de Pantsjen Lama en de Dalai Lama ge zamenlijk de opbouw van het nieuwe Tibet onder leiding van president Mao Tse Toeng ter hand zullen nemen. Mening. Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, is uit Tokio in de hoofd stad van Formosa, Taipeh, aangekomen. In een toespraak, die hij kort na zijn aankomst hield, zeide hij onder meer: „Generalissimus Tsjiang Kai-Sjek is een groot leider, die vele jaren heeft ge streden voor de vrijheid der wereld". Kardinaal Spellman heeft gisteren Tsjiang Kai-Sjek en andere leiders der Chinese nationalisten ontmoet. partementaal tot oplossing was gebracht. De straf die het Bijzonder Gerechtshof heeft opgelegd, acht ik veel te hoog. Die straf doet geen recht wedervaren aan het vele goede dat verdachte heeft gedaan. Ik requi- reer één maand gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest." De verdediger van de verdachte, mr. S. van Oven, begon zijn pleidooi met op te merken dat zijn cliënt keer op keer enorme risico's moest nemen en steeds, al was er nog zoveel gevaar, enthousiast ondergronds heeft gewerkt. Hij bestreed dat bewezen was dat de verdachte met opzet in bepaal de gevallen geld aannam zonder zijn belof te te houden en dat geld voor zichzelf hield. Mr. Van Oven was dan ook van mening dat K. moet worden vrijgesproken. De verdachte merkte nog op dat hij al in 1938 is begonnen met het smokkelen van Joden uit Duitsland en dat iedere illegaal werker wel eens iets beloofd heeft, wat hij later, als gevolg van de omstandigheden, niet gestand kon doen. De rechtbank zal op 19 Januari uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2