„Restricties op invoer van materiaal fnuikend" Avances der Moslem-landen jegens de Duitsers Groentjes Holtapkarpetten Ingezonden stukken Haarlemmermeer Zandvoort Amsterdamse Beurs Exceptionele aanbieding plm. 800 m2 opslagruimte WOENSDAG 9 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ford-directie over dé ontslag aanvraag De wasemkap Over huurverhoging Botsing op de Zwanenburgerdijk Filmavond Over Suriname Basketball Wederom een zege voor de heren van Antilopen Scheepvaart Fotocopieën Foto Hilarius HUIS te koop Piano of vleugel gevraagd DEZE WEEK in onze balansopruiming Partij prima 12 en 16 els 49.—, 59— en ƒ69— Ziet de étalages N.V. WONINGINRICHTING Julianapark 58 - 60 - 62 bij Soendaplein Telefoon 13661 Ten besluite van een zeer levendige verkiezingscampagne heeft de Indiase premier Pandit Nehroe op het Maidanveld bij Calcutta een verkiezingsrede gehouden die door tienduizenden werd aangehoord. Op de foto: na afloop der bijeenkomst werden de trams naar Calcutta bestormd. De conducteurs kwamen handen (en voeten) tekort om al hun passagiers een kaartje te bezorgen. De directie van de N.V. Nederlandse Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam heeft een nadere toelichting gegeven op de ontslagaanvraag, die bij het gewestelijk arbeidsbureau is ingediend voor het ont slag van honderd arbeiders. Eind 1947 werd door de regering mede gedeeld, dat er per 1 Januari 1948 geen dollars meer beschikbaar zouden komen voor de aankoop van automobiel-mate riaal in de Verenigde Staten. De materia len zouden uit Europa betrokken moeten worden. De fabriek werd toen geschikt ge maakt voor de bouw van Engelse, Franse en Duitse wagens en het materiaal zou van de plaatselijke industrieën uit de Europese landen betrokken worden. Men was met Een technisch ambtenaar bij de Dienst voor Volkshuisvesting te IJmuiden-Oost schrijft ons naar aanleiding van ons artikel „Interieur van uw keuken" in onze editie van Zaterdag 5 Januari onder meer: Ik las in dit artikel: „Over de noodzake lijkheid van een wasemkap hoeft niet meer geschreven te worden". Dit houdt dus in, dat de schrijfster zeer overtuigd is van de noodzakelijkheid van zo'n kap. Daarmee kan ik het niet geheel eens zijn. Een nor male wasemkap wordt boven de stookplaat aangebracht, omdat het de bedoeling is dat de opstijgende dampen via de wasemkap en een daarin aangebracht ventilatiekanaal, worden afgevoerd. Deze ventilatiekanalen zijn echter meestal koud en trekken slecht, met als gevolg dat de kap vrij vlug vol damp hangt, waardoor de nieuw aange voerde damp onder de kap uitwolkt en zich door de gehele keuken verspreidt. Veel damp ontstaat bij het afgieten van aard appelen en groenten, boven de gootsteen of het afwassen, hetgeen ook niet onder de wasemkap geschiedt. In de huidige volks woningen treft men dan ook dikwijls geen wasemkap aan. Wèl een ventilatiekanaal in de muur of het plafond. Dit kanaal trekt dan wel niet zo sterk dat alle damp onmid dellijk wordt afgevoerd, het werkt con stant en zal alle dampen op normale wijze verwijderen. Door de wasemkap weg te laten krijgt de architect bovendien meer vrijheid in het indelen van de keuken. Wasemkanalen worden veelal gecombi neerd (om economische en aesthetische re denen) met andere kanalen, die meestal midden in de woning gelegen zijn, zoals die voor de schoorsteen, met als gevolg dat het fornuis aan een binnenmuur zal moeten worden geplaatst. Brengt men geen wasem kap aan, dan hoeft men het fornuis niet per se in de donkerste hoek van de keuken te zetten, maar kan het ook bijvoorbeeld onder het raam een plaatsje krijgen. (Van redactiewege ingekort). Er komen nog steeds brieven van lezers over de quaestie van een nieuwe huurver hoging. Voor en tegen. De argumenten die aangevoerd worden zijn nu vrijwel uitgeput. Daarom volstaan wij thans met het ontlenen van enige korte opmerkingen aan brieven die nog binnen kwamen. De heer K. schrijft dat hij in dienst is van een instantie die honderden huizen verhuurt. Uit ervaring weet hij dat het niet klopt wat de heer I. in zijn stuk van 28 December schreef over het risico van huiseigenaars. Deze hebben wel degelijk risico, niet minder dan effectenbezitters. Ieder die verhuurt heeft risico, of het een fiets, een auto of een huis. is. Ik denk aan de oorlog, toen er huurders waren die schuren, deuren en kastplanken verbrand den. Er zijn bovendien altijd huurders die een huis zo uitwonen dat er soms een half jaar huur besteed moet worden om het op te knappen. Bovendien komt er ook nog huurschuld voor. Er zijn vele kleine huiseigenaars, die op hun oude dag afhankelijk zijn van de opbrengst van een paar huisjes. Voor hen zou een tweede huurverhoging wenselijk zijn omdat ook voor hen het leven zoveel duurder is geworden. De heer D. is overtuigd dat er vele huis eigenaars zijn die hun huizen niet be hoorlijk onderhouden. Waarom grijpt zo schrijft hij de overheid niet in en neemt krachtige maatregelen om de nalatige huiseigenaars te verplichten hun huizen behoorlijk te onderhouden? Menige huurder ervaart dat zijn huis eigenaar tekortschiet wat onderhoud be treft. De voorkomendheid, die de eige naars vroeger hadden tegenover de huur ders, is geheel verdwenen. Een gegronde klacht wordt zelfs niet aangehoord. In dien er eigenaars zijn die hun huizen niet behoorlijk kunnen onderhouden, dan moe ten zij maar tot verkoop overgaan, zo no dig met het nemen van verlies. Dat is nu eenmaal een risico dat zij op zich geno men hebben toen zij de huizen kochten. deze voorbereidingen zo goed als klaar aldus de mededeling van de directie toen in Nederland een fabriek verrees, die dollars nodig had om materiaal uit Ame rika te betrekken. De Ford-directie was toen van mening, dat zij, nu er voor deze fabriek dollars ter beschikking waren, hier evenzeer recht op had. Twee jaar ge leden werden aan Ford en ook aan de importeurs belangrijke restricties op gelegd op materiaal-invoer. Materiaal voor de bouw van vrachtwagens in de klasse van 3,5 tot 7 ton mocht niet meer worden ingevoerd. Met dit materiaal werden in Amsterdam de wagens opgebouwd. Het productieschema van de Ford was zo inge richt dat, indien er minder personenauto's werden vervaardigd, dit kon worden op gevangen bij de fabricage van vrachtwa gens en bestelauto's. Deze mogeliikheid is er nu niet meer. Hoewel het afgelopen jaar een neergaande verkoop te zien gaf, is naar het oordeel van de directie het ver zadigingspunt voor personenauto's in Ne derland nog niet bereikt. Daarbij komt, dat de belangrijke leveranties van vroeger aan het leger, de P.T.T., de N.S. en de ATO, nu niet meer bij de Ford komen. Het te veel aan arbeiders in het afgelopen jaar heeft men aanvaard in de hoop, dat er een bevredigende oplossing voor de moeilijk heden zou komen. De directie heeft de hoop hierop nog geenszins opgegeven. „Wij vragen geen bescherming of monopolie positie", aldus de directeur, „maar bijvoor beeld om te beginnen opheffing van de restricties. Het moet mogelijk zijn, dat wij ook ons aandeel in de herbewapening le veren. De voertuigen, die het leger nodig heeft, kunnen wij ook produceren. De lei ding van het concern in Amerika heeft zich afgevraagd waarom de Nederlandse Fordfabriek, die sedert 1924 bestaat, zo ongelofelijk weinig waardering ondervindt. In België is dat bijvoorbeeld heel anders. Het is niet onmogelijk dat de gehele pro ductie nog eens naar België wordt ver plaatst en Amsterdam alleen een „service station" blijft". Op de Zwanenburgerdijk te Zwanenburg zijn Dinsdagochtend een militaire auto van de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam en een auto van de heer A. C. V., wonende Houtrakpolder, met elkaar in botsing geko men. Laatstgenoemde wagen reed te veel midden op de weg, waardoor er voor de militaire auto weinig gelegenheid was om te passeren. Een botsing volgde, waarbij me vrouw V., die naast haar echtgenoot zat, wonden op het hoofd opliep. Zij is naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. De heer V. was licht gewond. Beide wagens werden beschadigd. De culturele avonden, die het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in de winter maanden organiseert, mogen zich steeds meer in belangstelling verheugen. Dit bleek ook Dinsdag in „Ons Huis" waar men, onder de samenvatting „Dit is Amerika", een drietal films bood, die door de Amerikaanse ambas sade waren beschikbaar gesteld. De interes sante rolprent over ontstaan en ontwikke ling der vakbeweging, de prachtige natuur film over ontstaan van en bestrijding van onheilen door orkanen en tenslotte de in drukwekkende muzikale documentatie over het vacantie-muziek-centrum in Tanglewood, met medewerking van het Boston Sympho- nie-orkest, werden met interesse gevolgd. Dinsdag 15 Januari zal de heer E. M. Koorndijk in „Ons Huis" spreken over „Ze gen en nood in de binnenlanden van het Surinaamse oerwoud". Films uit „Bosland" en het leven der bosnegers zullen door hem worden vertoond. De heer Koorndijk, ge boren Surinamer is hoofd van een school in het Surinaamse Bosland en werkt als Evan gelist aan de Sarakreek en omgeving. De avond wordt voorbereid door de plaat selijke afdeling van de Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. 3-3 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings Vrijdag koersen 85 85% 157% 157% 182% 181% 167)4 166% 163 162% 287 286% 95% 95% 184% 185 140% 140% 100 101 75 73% 168)4 168% 168 168% 161 161 55% 54% 56 54% 46% 44% 74 74% 46% 47% 44 43 116% 176% (Van onze correspondent te Bonn) In Duitse kringen begint men ontevreden te worden over de wijze, waarop Bonn de betrekkingen tot de landen van 't Midden- Oosten regelt. Deze kringen menen, dat de West-Duitse regering in dat deel van de wereld, waar tegenwoordig naast een felle afkeer van de andere Westelijke landen een uitgeproken sympathie voor Duits land en de Duitsers bestaat, niet voldoende initiatief aan de dag legt. In deze mening worden zij versterkt door uitlatingen van vooraanstaande figuren uit de Arabische laden, die in de laatste tijd een bezoek aan West-Duitsland hebben gebracht en eens luidend op intensiever wederzijds handels verkeer hebben aangedrongen. Het meeste opzien heeft in dit opzicht het optreden van prins Abbas Halim, een oom van Koning Faroek van Egypte, ge baard. Prins Abbas heeft vroeger in Duits land een krijgsschool bezocht, diende bij een Potsdams garde-regiment en verwierf in de eerste wereldoorlog, die hij aan Duitse zijde meemaakte, hoge onderscheidingen. Kan men reeds hieruit veilig conclusies ten aanzien van zijn gevoelens jegens Duits land trekken, de voorstellen die hij mee bracht, spraken een even duidelijke taal. Het tegenwoordige Duits-Egyptische han delsvolume was onbevredigend en moest uitgebreid worden. Ter vergemakkelijking daarvan diende een Duits-Egyptische bank te worden opgericht, opdat de financiële transacties niet meer hoefden te gaan over landen, die in Egypte Duitslands concur renten zijn. Daarnaast had Egypte Duitse economische en militaire experts nodig en voorts lag het in de bedoeling, in het land meer industrieën te scheppen. Zelfs een eigen staal-lndustrie had Egypte nodig, mede met het oog op de defensie en ten slotte zou men in Egypte ook gaame Duitse ingenieurs welkom heten, die zich met de noodzakelijke irrigatie-werken kunnen bezig houden. De Duitsers hebben hier wel oren naar, te meer daar prins Abbas Halim hun te gelijk beloofd heeft, dat Egypte zijn po sitie in de Arabische wereld zal gebruiken om hun ook de toegang tot andere Mo hammedaanse landen te ontsluiten. Zo erg vee te ontsluiten valt er trouwens echter niet meer, want in alle Oosterse landen, van Egypte tot Indonesië, is men reeds vol op bereid met de Duitsers, die immers geen recent koloniaal verleden hebben, zaken te doen en culturele relaties aan te kno pen. Intussen beantwoordt de practijk nog geenszins aan deze doelstellingen. Bonn is nog niet actief geworden. Wel zijn er on langs weer enige tientallen Duitse technici naar de Perzische olievelden vertrokken, maar dat is louter particulier initiatief. In de Oosterse landen schrijft men dit veelal toe aan de invloed van de Westelijke mo gendheden, die in hun kwaliteit van be zettingsmacht de gelegenheid zouden heb ben in Bonn een spaak in het wiel te ste ken. Zo verklaart men het onder andere, dat de diplomatieke relaties tussen Duits land en de landen van het Midden-Oosten van Duitse zijde veel minder vlot worden geregeld dan omgekeerd. Verder ergert men zich in de Oosterse hoofdsteden over de berichtgeving, die de Duitse pers van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, in de eerste plaats inzake de Perzische oliekwestie en de toestand van het Suez-kanaal, geeft. Men vindt dat de Duitse pers daarbij al te zeer afhanke lijk is van de grote Angelsaksische nieuws agentschappen. Het Duitse en het Angel saksische belang vallen in het Midden- Oosten echter niet samen. Daarmee zou ook de Duitse pers volgens hen rekening moeten houden. Totnogtoe heeft zij het aan deze tact-uit-eigenbelang laten ontbreken, aldus deze Oosterse stemmen, die langza merhand bij steeds meer Duitsers weer klank vinden. Het zal interessant zijn, dit proces van Duits-Oriëntaalse toenadering zorgvuldig te volgen. Het team van Antilopen (heren) heeft in de eerste klasse van de basketbalcompetitie zware strijd moeten leveren tegen de ge meenteambtenaren. Laatstgenoemde hebben goed van zich afgebeten en zelfs een rust stand van 8—2 opgehaald tot 10—8, met wel ke stand ook het einde kwam, zodat Anti lopen nog steeds ongeslagen is gebleven. De andere wedstrijden in de eerste klasse heren eindigen in overwinningen voor SC Haarlem en RAO, al had laatstgenoemde ploeg tegen HOC met een kleine overwin ning (2118) genoegen te nemen, nadat het HOC-team nog kans had gezien een achter stand om te zetten in een kleine voorsprong. In de tweede klasse heren is de strijd voorlopig beslist ten gunste van de tweede ploeg van Antilopen, welk team een 1510 overwinning behaalde op nummer twee, na melijk HHC II. Bij de dames (eerste klasse) won Antilopen zo als verwacht van OK (16—13), doch het team van Rapiditas zorgde voor een verrassing door een overwinning op PSVH. De uitslagen waren: Dames: Antilopen IOK 1 1613; Rapidi tas III—SCH IV SCH n. o.; Rapiditas I— PSVH I 8—5; SC Haarlem—HHC I 14—7; HOC II—HHC II 8—9. Heren: HOC II-OK II 21—16; SC Haar lem I—PSVH I 35—18; HHC II—Antilopen II 10—15; OK III—Antilopen III 6—9; HGA III —HOC III 16—8; Antilopen I—HGA I 10—8; RAO I—HOC I 21—18. Voor deze week zijn enige belangrijke wed strijden vastgesteld, waarbij wij niet aanne men dat Antilopen (heren) zich door de Politiemannen zal laten verrassen. Bij OK HHC (heren) kan de verliezende ploeg zich voorlopig als uitgeschakeld beschouwen. Nu Antilopen II in de tweede klasse ook de leiding genomen heeft zal dit team geen risico nemen tegen PSVH II, HHC II zal wel afrekenen met SCH II. Ook voor de dames in de eerste klasse zijn enkele ontmoetingen vastgesteld, maar wij vermoeden dat het leidende HOC als SC Haarlem zich kunnen handhaven, Het programma voor Donderdag in het Krelagehuis luidt: Dames: HOC IAntilopen I; SCH IIAnti lopen II. Heren: Antilopen III—HOC IV; OK I— HHC I; HOC II—HGA n; RAO II-HOC III. Vrijdag worden gespeeld: Dames: PSVH II—SC Haarlem IV; OK I— SC Haarlem I; HHC II—HGA I. Heren: HGA TV—SC. Haarlem IV; PSVH I —Antilopen I; Antilopen IIPSVH II; HHC II—SC Haarlem II. Annenkerk, 8 van Aden naar Suez. Aletta, 7 van Telokanson te Singapore. Aldegonda, 7 van Placiju naar Bangkok. Albireo, 7 480 m. Z. St. Vincent. Algenib, 7 110 m. ZW. Finisterre. Amstelstad, 7 250 m. Z. Flores n. Beiruth. Amstelvaart, 7 340 m. KW. Finisterre. Arundo, 7 300 m. Z.ZW. Bermudas. Aalsdijk, 7 570 m. NO. Bermudas n. Le Havre. Altair, 4 te Paranagua. Arnedijk, 7 700 m. ZW. Azoren. Alamak, 7 van Hamburg naar Antwerpen. Averdijk, 6 van New York te Boston. Alhena, 8 van Montevideo n. Santos alwaar 10 verwacht. Alphard, 8 te Lome. Aldabi, 9 van Antwerpen te R'dam. Axeldijk. 9 te Antwerpen. Aagtedijk, 8 van New York te Buenos Aires. Aardijk, 7 te Galveston. Agamemnon, 9 San Juan te Amsterdam. Alblasserdijk, 7 te Vera Cruz. Alwaki, 8 te New York. Amsteldijk, pass. 9 Scilly's n. Antwerpen. Amstelpark, 8 v. Amsterdam n. Newport News. Amstelkerk, verm. 9 9 van Lagos. Beverwijk, pass. 8 Gibraltar. Britsum, 7 van Newport News n. Nederland. Baarn, 8 van Curasao naar Cristobal. Boskoop, 8 van La Guaira n. Curasao. Bloemfontein, 8 Lorenzo Marques. Batoela, 7 v. Palembang n. Soerabaja. Bawean, 6 v. Samarinda n. Balikpapan. Blijdendijk, 7 330 m. W.ZW. Flores. Bonaire, 7 240 m. W.ZW. Madeira. Bali, 7 bij Kp. Bougaroni. Barendrecht, 7 580 m. W. ten Z. St. Helena. Bennekom, 7 300 m. N.NO. Bermudas. Boschfontein, 7 90 m. NO. Derna n. Antw. Billiton, 8 van Bahrein n. Bombay, Boissevain, 6 te Singapore. Boskoop, 9 te euragao. Caltex Nederland, pass. 7 Pantellaria. Ceram, 7 van Alexandrië n. Genua. Caltex Leiden, 7 van R'dam n. Sidon. Coryda, 7 van Curasao n. Auckland. Cottica, 7 1220 m. ZW. St. Maria. Callisto, pass. 7 Bahamas. Clavella, 9 van Dunedin te Corpus Christi verw. Celebes, 8 van Amsterdam n. Soerabaja. Delfshaven, 7 bij Ouessant. Duivendijk, 7 380 m. W.NW. Finisterre. Drente, verm. 8 10 u. v. R'dam naar Antw. Diemerdijk, 9 te Le Havre. Esso Amsterdam, 7 300 m. W.NW. Finisterre. Edam, 8 van New York naar R'dam. Enggano, 9 van R'dam naar Bremen. Farmsum, 7 50 m. N. Ouessant. Friesland (KRL), 8 van R'dam n. Stavanger. Grageland, 7 van Rio de Janeiro. Gaasterland, 7 v. Buenos Aires te Amsterdam. Grootekerk, 7 dwars Kp. St. Vincent. Gouwe, verm. 10 gereed na verbouwing daarna Setubal of Casablanca. Graveland, 8 te Victoria. Haarlem, 8 te Curagao. Helicon, 7 van Maracaïbo n. Ciudad Trujillo. Hestia, 8 van Barranquilla te Curagao. Haulerwijk, pass. 7 ten Z. Lands End. Hector, 7 v. Pandirma n. Mytilene. Hera, 7 600 m. ZW. Fayal n. R'dam. Heelsum, 7 160 m. NO. Bermudas n. Le Havre. Hermes, 7 van Guanta naar Carapanco. Helena, 8 van Bremen naar Amsterdam. Hercules, 9 van R'dam naar Gibraltar. Hydra, 8 van Bremen. Indrapoera, pass. 7 Gibraltar n. Marseille. Iris 7 van Gothenburg naar Amsterdam. Java. 6 van Suez naar Aden. Johan v. Oldenbarnevelt, 9 v. Amsterdam naar Noordzee proefpocht. Kota Agoeng, 6 van Halifax n. Boston. Klipfontein, 7 280 m. W.ZW. WalvisbaaL Kedoe, 7 70 m. NO. Derna. Lawak, 7 van Cebu naar Singapore. Leuvekerk, 7 van Dubai te Bahrein. Loppersum, 7 van Casablanca n. Nederland. Luna, 7 te R'dam. Leerdam, 7 900 m. O. ten N. Kp. Race. Lieve Vrouwekerk, 7 260 m. O. Madras. Langkoeas, 7 bij kreta n. Cyprus. Leopoldskerk, 8 van Antwerpen naar Londen. Lutterkerk, 9 van Basrah n. Khorramshar. Lekkerkerk, 9 van Calcutta te R'dam. Limburg, 11 15 u. v. Makassar voor Hoek van Holland verwacht. Marpessa, pass. 7 Azoren. Mentor, pass. 7 Ouessant n. Alexandrië. Mitra, 7 80 m. O. ten N. Billiton. Muiderkerk, 7 400 m. NO. St. Helena. Murena, 7 v. Livorno te Sidon. Maetsuycker, 5 van Tj. Priok te Fremantle. Marken, 7 380 m. W. ten N. Key West. Mlrza, 7 ter hoogte v. Djeddah. Myonia, 7 bil NO. punt Celebes. Maashaven, 9 Rotterdam verwacht. Mataram, 9 te Suez. Merwede, 8 van Antwerpen. Modjokerto, 9 Tj. Priok verwacht. Nieuw Holland, 7 in Bandazee. Noordam, 8 720 m. W. ten Z. Scilly s. Nestor, 9 v. Levant te Amsterdam. Oranjefontein, 8 Kaapstad verwacht. Ootmarsum, 7 van Galveston naar Brownsville Ovula, 7 120 m. ZW. Azoren. Oberon, 7 v. Pta. Cardon naar Guanta. Ondina, 8 van Umm Said n. Gibraltar. Oranje, pass. 8 Guardafui n. Colombo. Oranjestad, 8 600 m. NO. Barbados. Prins Maurits, pass. 7 Gibraltar. Prins Fred. Hendrik, 7 v. Valencia te Burriana. Prins Willem II, 7 350 m. N.NO. Bermudas. Prins Willem IV, 7 in Golf v. Biscaye. Polydorus, 5 van New York te Philadelphia. Pygmalion,, 8 van Houston te New Orleans. Polyphemus, 8 van Belawan. Poseidon, 8 van Paramaribo. Prins Willem V, 7 van R'dam te Abidjan. Raki, 7 van Algiers naar Port Said. Rempang, 7 van Soerabaja naar Probolinggo. Roepat, 8 te Soerabaja. Buys, 7 v. Manilla n. Singapore. Rijnkerk, 7 van Bombay naar Karachi. Roebiah, 27 v. Amsterdam te Karlshamn. Rijnland, 7 100 m. Z. Kp. St. Marta Granda. Ridderkerk, 9 Dar es Salaam verwacht. Rossum, 9 van Amsterdam te Huelva verw. Rijndam, pass. 8 Windwar Passage. Salland, 7 van Amsterdam te Buenos Aires. Stad Breda, 9 ca. 24 u. Hoek v. Holland verw. Stad Haarlem, 9 ca. 22 u. Hoek v. Holland verw. Stad Maassluis, 7 van Gibraltar. Stad Vlaardingen, 10 1 u. Hoek van Holland verwacht van Narvik. Saidja 7 te Pladju. Scherpendrecht, 7 380 m. ZZO. Sable eil. Singkep, 7 te Mauban. Stad Dordrecht, 7 bij Lissabon. Stan vac Pendopo, 7 te Tj. Uban. Sunetta, 7 bij Trinidad verwacht. Swartenhondt, 7 v. Soerabaja n. Cheribon. Schiedijk, 4 van Semarang. Sloterdijk, 7 120 m. NO. Massawa. Sibajak, 8 te Willemstad. Sliedrecht, pass. 8 Durban. Schie, 10 v. Kymassi voor IJmuiden verwacht. Stad Maastricht, 10 24 u. voor Terneuzen verw. Taragan, 7 van Tj. Priok n. Singapore. Talisse, 8 te Balikpapan. Tjisadane, 8 Mauritius verwacht. Themisto, 8 v. Baltimore te IJmuiden. Tabian, 7 dwars Cherbourg n. Savona. Ternate, 7 270 m. NO. Bermudas. Tero, 7 540 m. Z.ZW. Bermudas. Tjibesar, 7 300 m. O. Kaapstad. Tomini, 7 van Tjilatjap naar Tj. Priok. Tamo, 8 bij Kp. Frio verwacht. Tiberius, 8 300 m. O. Curagao. Tomori, 9 te Tj. Priok verwacht. Van Heutz, 4 van Singapore naar Kobe. Willem Ruys, 7 dwars Lissabon. Willemstad, 7 te Madeira. Winsum, 8 dwars Finisterre. Winterswijk, 8 v. R'dam te Venetië verwaehï. Waterland, 9 te St. Vincent. Waterman, 9 Aden verwacht. Westerdam, 8 300 m. Z. ten O. Kp. Race. Woensdrecht, 8 v. Curagao te Berre Frankrijk Willem Ruys, 9 te Southampton. IJsel, pass. 7 Ouessant. Zaan, 8 van R'dam. Zonnewijk, 7 400 m. ZW. Scilly's. Zijpenberg, pass. 8 Finisterre. NETTE FLINKE JONGEN in groentezaak, leeftijd pl.m. 16 jaar. Brieven G 7062. Gevr.: LAMPEKAPWERK- STERS, uitsluitend v. h. be tere werk. Brieven G 7024. Lessen ENGELSE LES gevr. Brie ven G 7017. Aank. 2e BEDIENDE en bak kersleerling gevr. Geen loop werk. Banketbakkerij de Poort, Amsterd.vaart 2. Gevr. FRANSE CONVERSA TIELES. Brieven G 7043 Huish. personeel gevr. Huish., Pers. aangeb. BONTWERKSTER moderni seert en repar. uw bontman tel, binn. 10 dag. Br. G 7006 Gevr. nette WERKSTER, 2 a 3 halve dagen p. w. Scho tersingel 123 a. FL. MEISJE voor d. en n. Florastraat 14, Haarlem-Z. Juffr., m.l., zoekt plaatsing als HUISHOUDSTER. Brie ven G 7099. Mevr. Halbertsma, Hazepa- terslaan 7, vr. per 21 Jan. of later FLINKE HULP v.g.g.v. NET MEISJE, Ned. Herv. b. z. a. voor de dag of dag en nacht, leeft. 23 j. A. Blok, Parklaan 41, Hoofddorp. FLINKE WERKSTER voor 1 ochtend p. week. Aanm. v. 6—8 u. Jansen, Wilsonspl. 4. MEISJE b. z. a. voor 2 midd. p. week, kinderen of huish., omg. H.stede. Br. G 7088. Gevr. zelfst. MEISJE van 8.30—12 uur. Mevr. Verstra ten, Amsterdamstraat 66. VOOR ONS MEISJE betr. gezocht, voor d. en n„ lief voor kind. Brieven G 7087. Mevr. van Willigen van der Veen, Or. Nassaulaan 24, Overveen vraagt WERK STER voor 2 morgens per week. BESCH. DAME z'ag avond uren bezet. Oppas bij kinde ren, naai-, stop- of schrijf werk. Tel. 648 K 2502 of Br. G 7046. MEISJE voor de ochtend uren of flinke werkster ge vraagd. Oranje ISassaulaan 9 A, Overveen. Aanm. liefst 's av. na 7 uur. JONG MEISJE b. z. a. van 9 tot 3 of 5 uur. Zandvoortse- laan 232, Bentveld. Voor direct gevr. MEISJE v. d. e. n. gez. 3 schoolg. kind. f 65 p. mnd. m. huisel. verk. Mevr. Wiggers, Ernst Casi- mirlaan 75, Overveen, telef. no. 14468. Bedrijfspers. aangeb. Twee jonge vrouwen zoeken AVONDWERK, onverschillig wat. Brieven G 7100. WERKSTER gevr. 3 mor gens, liefst M„ W. en Vr. of Z. Raamsingel 42. B. z. a. PART. VERPLEEG STER, in bezit v. dipl. A Zie kenverpleging en aanteke ning kraamverpleging. Brie ven G 7020. Voor direct net MEISJE voor D„ W„ Vr. van 9 tot 5. Z. tot 12 uur. Hoog loon, goede ge tuigen. Aanm. Heuvelweg 9, Bloemendaal. Tel. 22601. Kamers gevraagd Heer. gep. P.G. zoekt deg. en net PENSION met h. verk. in kl. gez. all. inw. (Prijs n. te bepalen). Brieven G 7007. Gevr.: flinke HULP IN DE HUISH. in- of extern. Rij- perweg 9, Bloemendaal. Gevr voor de Dinsdag een bekw. en zelfst. WERKSTER Brieven G 7023. Gevr. NET KOSTHUIS, omg. Haarl.-N. Brieven G 7102. 2 KAMERS m. keuken gevr. door echtp. met 1 k., 2 jaar, evt. overn. inboedel. Spoed. Brieven G 7101. FL. WERKSTER v. g. g. v. 2 qcht. p. w. Delftlaan 155. Mevr. K. Sypesteyn-Holst vraagt v. direct 3e WERK MEISJE niet ben. 25 j. v. 9-4 uur v. 4 dagen p. w. Aanm. 's Av. tuss. 8-9 u. Vogelen- zangseweg 39, Vogelenzang. ONGEH. WERKSTER gevr. v. g. g. v. voor de Maand.- morgen en Donderdag gehele dag. Kleverlaan 58. Dame z. op goede st. ongest. BEN. SUITE met vrije keu ken. Brieven G 7089. Jongedame zoekt ONGEM. KAMER(S) per 1 Febr. met kook- en stookgel., omgev. Haarlem. Brieven G 7076. WOONRUIMTE gevr. door gezin met 1 kind v. 10 j., b.b. h.h., ongev. 45 a 50 p. md. Brieven G 7075. Bedrijfspers. gevr. Gevr. voor direct een flinke KRUIDENIERSBEDIENDE of nette verkoopster. Kruide- niersbedrijf Gebr. Hop. Hoofdstraat 187. Santpoort. Heer zoekt KOSTHUIS, liefst binnenstad, m. volledig pen sion. Brieven G 7061. Wie helpt echtp. met 1 kind. in Heemstede aan WOON RUIMTE. v. d. Spiegellaan 16 tel. 39611. American Cleaning Service, v.h. De Zon, Minahassastraat 11, tel. 24447, vraagt bekwaam VERTEGENWOORDIGER. Kamers aangeboden Het Regenkledingpaleis vr. bekwame MACHINESTIK- STERS, tevens meisjes voor vlakke 2 naaldsmachine en armafwaartsmachine. Aanm. Witte Herenstraat 15. Mooie ZIT-SLAAPK. m. voll. pension. Zaanenstraat 86. Gem. ZIT-SLAAPKAMF.R v. D„ H, of echtp. Frans Hals straat 25. Hrl. Ervaren KOUSENREPARA- TRICES gevr. Spoed. „Ami", Ged, Oude Gracht 22, H'lem. Tel 20407. DE SOUTERRAIN van een villa, omtr. station, v. kan toor, magazijn of showroom Brieven G 7093. Gr. gem. ZIT-SL.KAMER, v. w. en kl. kamer, stook- en kookgel., gr. kasten, balcon, 2e etage, H.N. voor dame of heer, m.l. Brieven G 7104. Te huur RIANTE SUITE m. vrije badkam., keuk. en w.c., met verplichte overn. van nieuwe vloerbedekk., trap loper en vergoeding v. losse keuken. 'Prijs 750.Brie ven G 7103. SLAAPKAMERTJE m. stook- gelegenh. aangeb., orntr. sta tion. Brieven G 7092. le ETAGE, bev. 3 gr. kamers, 1 kl. kam., w.c., groot bale., centr., tevens gr. zolder, ge schikt v. teken- of schilder atelier, 3 ramen oost- en 3 r. westzijde. Brieven G 7090. NET KOSTHUIS aangeb. m. h. verk. Duinoordstraat 32. Te huur gevr. PAKHUIS OF GR. OPEN TERREIN, bij on geschiktheid gen. voor eigen rekening zelf te verbouwen Telef. 21401, na 7 uur. STALLING aangeb. v. luxe of kl. vrachtwagen. Vijfhui zen bij Schipholweg. Brie ven G 7079. GARAGE TE HUUR vanaf 1 Febr. f 15 p. w. Narcissen- laan. H.stede. Telef. 27280. Gepensionneerde. N. S. zoekt spoedig WERKKRING. Brie ven G 7064. Spoed, 500 of 1000 TER LEEN GEVR. Zeer hoge ren te. Brieven G 7048. Te koop gevraagd Op zeer mooi 'punt gem. ZIT KAMER met ineenl. slaapk. keuken, aparte W.C. f 65 p. m. Brieven G 7056 Te Bl'daal St. gr. gest. KA MER met bale, event, met warme maalt, en gebr. bad. Brieven G 7040. Te huur bij echtp. z. k. BO- VENVOORK. en kl. slp.k. gest. wel of niet gem. voor rustige dame of h. bij stat. Hst. A'hout. Br. G 7032. 2 ZIT-SLAAPK. c. v. bad en tel. aanw. met pension, goede stand H'lem-Z. Ruim uit2-icht met balcon of serre. Brieven G 7033. Woningruil ALKMAAR (centr.) —Haar lem. Spoed. Ritsevoort no. 54, Alkmaar. Aangeb. VRIJ BOVENHUIS op g. st., gr. suite, badk., 2 gr. sl.k., keuk., 2 bergzolders, vrije schuur, huur 32.50 p. mnd. Gevr. heel huis, huur tot 45. Brieven G 7108. WOONH. TE HILVERSUM, bev. k. en suite, badk., 3 sl.- kamers, zolder en garage. Huur 41.50 p.m. of huis te Zeist, suite, 4 slaapk. enz. Huur 34.50 p.m. in ruil v. ong. gelijk huis le Heemstede huur plm. 40 p.md. Brie ven G 7107. Aangeboden te Vein bij Arn hem pracht WONING. Gevr. woning te Haarlem of omstr. Brieven G 7031. GEVR. STUDIE-PIANO. Br. met prijs G 7112. MOTOR BUITENBAND 325- 350-19. Rozenprieelstr. 57 R. MOD. AUTOPED op 1. ban den. Br. met prijs G 7057. Gebr. Spaanse LINGUAPH.- CURSUS te huur of te koop gevraagd. Telef. 34808. Verguld koperen PENDULE met of zonder stolp of kan delaars. Brieven G 7041. Enige wortelnoten of Franse MEUBELTJES v. Bungalow. Brieven G 7042. HANG- of LEGKAST. Brie ven G 7034. Goede NAAIMACH. Brieven G 7035. 1 of 2 p. OPKLAPBED, liefst compl. Brieven G 7036. RONDE TAFEL en schrijf bureau. Brieven G 7037. Mooie z. g. a. n. KINDER WAGEN. Br. m. pr. G 7026. BOX, ledikantje, stoel en wieg. Br. m. pr. G 7025. MEISJESFIETS en poppen wagen. Brieven G 7022. WRINGER m. bok te koop gevr. Brieven G 7015. Te koop aangeboden HERENPELSJAS, persianer kraag, pr. Iltis-voermg f 400 Brieven G 7028. BOUWSPAARKASPOLIS a f 5000 „Rohyp" ruim 3 jaar gespaard, tegen gespaard be drag. Brieven G 7027. Mod. HUISKAM. AMEUBL. m. bijpass, dress, en thee tafel en 2 fauteuils f 500. groene damesmantel m. 44 f 25, mantelcostuum blauw m. 44 f 30. Rozenhagenstr. 21. BECHT en DYSERINCK- HAARD, z. g. a. n. f 100, kl. haard f 30, gr. Surdiac haard f 130, gaskachel f 35. Kam persingel 42. Aangeb. verzwaard RIJWIEL met hulpmotor, fabrieksnw. Bill. Tel. 25499. MORRIS MINOR '51, 8000 km. m. rolhoes. bermlamp, verwarm., beschikb. 22 Jan. Delftlaan 23, tel. 25328. D. K. W. 98 cm3. in pr. st. 285.Weltevredenplein 55. ACCORDEON, 5 rijen, 120 bassen, 4 korig. Br. G 7117. ELEC. RADIATOR A.G.A., z. g. voor garageverwarming. Duinoordstraat 46. 2 prima vooroorlogse KLOK KEN met slagwerk 35 en 40 p. st. Saturnusstraat 18. 2 ARMSTOELEN, 2 crapeaux, 1 meisjesmantel 1. 13 jaar, 1 tafeltje. Na 6 uur Regulier straat 5. Pr. sterk VLOERKLEED 45, kachel 10, kap.matras 29. Rijksstraatweg 167. RADIO MET VERSTERKER. De Clercqstraat 132. Eikenh. WASMACH. (electr.) in z. g. st. met pr. wringer 165. Tel. K 2550 4782. ELECTR. BROEDMACH. v. 120 eieren, plus kunstmoeder. Bevr. Gladiolenstraat no. 27, Santpoort. GILLET MOTORRIJWIEL, 125 c.c. iets defect. Br. G 7039. KINDERWAGEN als nieuw. Bennebroekerweg 882. Z. g. a. n. RIJLAARZEN, m. 44. Spieringweg 1062. Z. g. a, n. 1. grijze KINDER WAGEN. De Clercqstraat 143. UITDRAAIHAARD 12—. Kinderledikant. Julianalaan 78, Overveen. „HOUT" OREGON-PINE: 5 st. pr. platen lang 5.50 m. dik 3 cm., breed 55 cm., kurk droog, noestvrij, 20 jaar oud. Uiterste pr. 225. Brieven G 7067 of Tel. 20075 (na 6 u.) PRIMA H. RIJWIEL, ^.ys bill. Nic. Beetsstr. 3zw., H.-O. BLAUWE KINDERWAGEN 20.Kloosterstraat 81. SOLEX RIJWIEL geh. compl. uitgerust. Uiterste pr. 220. Beethovenlaan 42, Heemst. Telef. 39224. SOLEX RIJWIEL, 2 j. oud, doch nog goed, 300 (heeft gekost 430). Br. G 7071. Tafzijden meisjes AVOND JURK m. 38—40 (blauwe ruit) 20; dito zw. tule met on- derj. 22.50. Telef. 27897. 2 pitrieten SERRE STOELEN samen 22.50, Vondellaan 14, Aerdenhout. WEG. EMIGRATIE: gas kacheltje, sl.kam-, salaman der, meisjesbur., boekenkast, theetafel, Junker Ruh fornuis z.g.st, stofz., strijkb., brood rooster, electr. parketboen der, avondj., winterm, m. 40. J. M. Molenaerspl. 1. H.stede van 57 uur. TRIUMPH 350 c.c. z.k. '40, weg. omstandigh., In prima staat. Wilson-garage Raam- singel 16 B. Tel. 14667. VOORDEUR 198 x 0.93; Gar.- deuren 323 x 1.50, konijnen hok, gr. kippenhok. Heren weg 120. BEDLINGTON TERRIER m. stamboom, reu, grijs, 4 jaar. v. d. Linde, Hindelaan 36, Hilversum. Tel. 3530 (K.2950). Pracht Belgische HAARD KACHEL, zuinig. Na 7 uur: •Padangstraat 17, bus 1-5-6. Te koop of te huur gevr. BURGERWONING, kooppv. f 6 a f 8000 in ruil voor huur huis Versoronckweg. une ven G 7021. Aangeb. WONING te Enk huizen. Gevr. idem te Haar lem. Brieven G 7063. Diversen Jong zakenman vr. v. Heer of Dame 2500.—. Hoge ren te, mnd. afl. Borg aanw. Brieven G 7111. HUWELIJK. Jongem., 27 j., z. kennismak, met modern meisje of vrouw, 1. plm. 1.75 mtr. Foto retour. Br. G 7110. HUWELIJK. Alleenst. dame, vlotte nette versch., gesch., eis., in bez. v. eigen wagen, enigsz. vermog., zoekt beslist deg. nette vriend, om na ken nismaking samen het leven gezell. te maken. Br. G 7095. ^BREIWERK GEVR. v. kleu ters. Brieven G 7080. beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. Spoed! voor klein gezin, direct van eigenaar, geh. gemod. met compl. badk., gr. tuin, inclu sief markiezen en horren voor f 13.500. Br. no. Teylingerhorstlaan 37, Was senaar, tel. 9951. GEVRAAGD met of zonder bebouwing. Moet goed bereikbaar zijn voor auto-transport. Brieven onder nq, 88X1, aan het bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3