Taxi? 18000 y Burgemeester Cremers werpt terugblik op afgelopen jaar Lynne Thorn's dilemma -Clowntje Rick Spoedig beslissing over melksanering WOENSDAG 9 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 „Beginnen kan ik, volharden wil ik, volbrengen zal ik" Ook in 1952 zullen vele moeilijkheden overwonnen moeten worden Zuinig zijn Haarlems Dagblad Haarlems monteur stal twee fietsen Plan voor sanering der sigarenindustrie FEUILLETON Haarlemse handel treft reeds maatregelen Het Spaarnwouderveen bij Halfweg Aangekocht als natuurreservaat De Burgerzinlening Het 190ste huis in Haarlem aan de paal E. W. A. van Nederhasselt overleden Voor de kinderen Wie zag dit ongeluk? Dieseltreinen tussen Alkmaar en Den Helder Burgerlijke stand van Haarlem Aan de Nieuwjaarsrede van de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. ontlenen wij: „Het is een goed en zinvol gebruik om omstreeks de jaarwisseling een terugblik te werpen op het jaar. dat achter ons ligt en ondanks de snelle polsslag van het leven in deze na-oorlogse tijd. even stil te staan en ons te bezinnen op wat het afgelopen jaar ons bracht aan voor- en tegenspoed, om ook met deze ervaring ons voordeel te doen bij het uitoefenen van de besturende taak. welke ons is toebedacht, en aldus de toekomst te verrijken met de lering uit het verleden. Hoewel deze tyd ons wel verre van een gul den overvloed gunt en in velerlei opzichten niet anders dan zorgvol genoemd kan worden, mogen wij nimmer vergeten hoeveel goeds hij nog brengt vergelijken wij slechts met de nog zo kort achter ons liggende oorlogs jaren en moeien wij beseffen, dat een ge stadige inspanning en werkzaamheid ge paard gaande met de oud-vaderlandse deugd van soberheid ons ook uit deze overgangs jaren zullen voeren naar een grotere wel vaart." Mr. Cremers geeft dan een overzicht van het wel en wee der gemeente Haarlem en begint daarmee met het geven van enige cijfers van de stand der bevolking. Op 1 Januari 1951 bedroeg het aantal inwoners 164.007, hetwelk op 1 Januari 1952 was geste gen tot 165.067; 1326 overledenen tegenover 3118 nieuw-geborenen houdt een bevol kingsvermeerdering in van 1792. Daartegen over staat een vermindering van bevolking wegens meer vertrek uit dan vestiging in de gemeente van 732, waardoor de totale bevol kingsvermeerdering 1060 bedraagt. De woningnood Een blik op deze cijfers voert ons direct tot een beschouwing van het ernstige tekort in onze woningvoorraad, die 33.442 woningen bedraagt, hetgeen een absoluut tekort bete kent van ongeveer 7000 woningen. Na de bevrijding zijn tot heden toe 1442 woningen gebouwd. In het jaar 1951 is een begin ge maakt met de bouw van 387 woningen en eind 1941 waren 431 woningen in aanbouw. Ondanks alle inspanningen is het niet mogen gelukken, de woningbouw gelijke tred te doen houden met de jaarlijkse bevolkings aanwas, waartoe een jaarlijkse productie van ongeveer 700 woningen nodig zou zijn. Het aantal gevallen van woningzoekenden, dat als zeer urgent staat aangemerkt, bedroeg aan het eind van het jaar 1951 ongeveer 1570. Aan onhoudbare gevallen staat een 180-tal geregistreerd. Deze cijfers bedroegen aan het begin van dat jaar respectievelijk 1511 en 157. De grote nood van het woningtekort, dat een ernstige bedreiging vormt voor de materiële en morele gezondheid en het levensgeluk zal aldus de burgemeester slechts door aller ingespannen arbeid en samenwerking gedu rende vele jaren, gelenigd kunnen worden. De financiën Over de financiën van de gemeentelijke huishouding kon de burgemeester nog geen opwekkende mededelingen doen. De volko men afhankelijkheid van het Rijk is nog on langs duidelijk aan het licht getreden bij de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp van wet tot verlenging van de nood voorziening gemeentefinanciën. Eén licht punt viel bij deze behandeling te consta teren en wel een toenemend begrip voor de ernstige moeilijkheden, welke voor de ge meenten uit het gevoerde regeringsbeleid voortvloeien. Met een opgewekter geluid kon de burge meester dit deel besluiten. In de binnenkort aan te bieden begroting voor 1952 kan de in de plaats van de Ondernemingsbelasting ge komen uitkering namelijk belangrijk hoger worden geraamd, als gevolg van een herzie ning van de uitkering wegens Ondernemings belasting over 1950. Het aantal verkeersongevallen is in 1951 ongeveer gelijk gebleven aan het aantal van 1950: ruim 1500. Het aantal doden tengevolge van verkeers ongevallen in deze gemeente bedroeg op 20 December 1951 in totaal helaas 21, tegenover 16 in het jaar 1950. De meeste van deze onge vallen waren te wijten aan onvoorzichtig heid van de slachtoffers. Het aantal zwaar gewonden tengevolge van verkeersongeval len was eveneens ongeveer gelijk aan dat in 1950: ongeveer 250. Het cafébezoek is de laatste tijd vrij sterk afgenomen, hoewel het drankgebruik vrijwel gelijk is aan het vorige jaar. Kolengebrek Het verzoek aan de burgerij om gedurende de piekuren zuinig te zijn met het gebruik van electrieiteit is niet zonder resultaat ge bleven, zodat de electriciteitsvoorziening tot nu toe niet in gevaar is gebracht en niet behoefde te worden overgegaan tot het af- betekent niet, dat men niet» moet uitgeven. Dat zou onverstandig zijn. Zuinig zijn betekent: oordeel kundig uitgeven. Dit geldt ook in de reclame. Adverteren in dagbladen, mits doel treffend, is steeds verantwoord. Bedenk, wat dagbladreclame vermag OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT brengt de naam er IN! schakelen van een gedeelte van het stadsnet. Ook gedurende de maand Januari zal het echter nog nodig zijn het verbruik geduren de de spitsuren te beperken. De nieuwe watergasfabriek zal naar alle waarschijnlijkheid nog in de loop van dit jaar gereed komen en vóór het volgende winterseizoen aan de productie kunnen deel nemen. Als gevolg van de algemene kolen- schaarste is ook de kolenpositie van het Energiebedrijf verre van rooskleurig; de be schikbare voorraad is voor slechts twee a drie weken toereikend. Met spanning wordt de behandeling van het aangekondigde streekplan tegemoet ge zien, wegens de hangende vraagstukken in verband met het noord-zuid verkeer in deze gemeente. De toeneming van het verkeer veroorzaakt in de binnenstad moeilijkheden, welke hun oplossing zullen moeten vinden in wegen buiten de kom. Verwacht mag wor den, dat in eerste aanleg een westelijk van de kern gelegen weg tot stand zal komen. Gezondheid Volgens de voorlopige gegevens zal het sterftecijfer voor Haarlem over 1951 iets hoger liggen dan over 1950. De gezondheids toestand geeft over het algemeen reden tot grote tevredenheid. De tuberculosesterfte was iets hoger dan vorig jaar, doch een vergelijking met de vooroorlogse cijfers kan met glans doorstaan worden. Van het röntgenologisch onderzoek op tu berculose, in het najaar van 1951 verricht bij de leerlingen van het gymnasiaal, middel baar, uitgebreid lager- en nijverheidsonder wijs, van de leerkrachten van alle scholen en hun huisgenoten, alsmede van het ge- meentepersoneel en de huisgenoten van dit personeel, zijn de voorlopige resultaten nu bekend. Op de ruim 13.000 onderzochte per sonen werden 12 dubieus actieve processen gevonden, 29 personen werden voor nader onderzoek naar het Consultatiebureau ver wezen. Onderwijs De aanvang van de nieuwe cursus in 1952 van het lager onderwijs wordt met zorg tege moet gezien, in verband met de te verwach ten grote toeloop van nieuwe leerlingen, De stichting van nieuwe lagere scholen in Haar lem-Noord en Haarlem-Oost ligt dan ook in het voornemen. Eveneens wordt gestreefd naar de stichting van het eerste gedeelte van het nieuwe Coornhert-lyceum. De verwachte aanwas van nieuwe leerlin gen bij het lager onderwijs, zal ook zijn weerslag vinden op het kleuteronderwijs, omdat thans nog kleuterklassen zijn gehuis vest in gebouwen, welke straks voor het lager onderwijs in gebruik zullen moeten worden genomen, terwijl de bouw van nieu we kleuterscholen voorshands nog niet moge lijk is.- De burgemeester dankte tenslotte all n die hetzij direct of indirect, in bestuurlijke of administratieve functie of anderszins hun medewerking hebben verleend en datgene mogelijk hebben gemaakt, wat hier bereikt werd. Dit, wat onmiskenbaar de vrucht is van een door overtuiging gedragen arbeid, moge een aansporing zijn, trouw te blijven aan de eenmaal aanvaarde taak. naar de spreuk op een onzer schoonste gevels in deze oude stad: „Beginnen kan ik, volharden wil ik, vol brengen zal ik." De Haarlemse politie heeft Zaterdag avond de 34-jarige monteur G. B. aange houden, omdat hij onder invloed van sterke drank tevergeefs poogde het stuur van zijn fiets recht te. houden. Bovendien kon de man geen aannemelijke verklaring voor de herkomst van het rijwiel geven. Later kwam aan het licht dat hij die dezelfde avond in Haarlem had gestolen. Uit een nader onderzoek bleek voorts dat B. zich op 24 December van het vorige jaar schul dig had gemaakt aan diefstal van een fiets te Almelo. Het Verbond van sigarenfabrikanten heeft een plan voor sanering van de si garenfabricage ontworpen. Het wordt thans met de overheid en de vakgroep besproken. Het beoogt een vrij willige sanering door een vorm van uit koop van een aantal kleine fabrikanten. Men hoopt vijfhonderd hunner hiervoor te winnen. Door het uitvallen van deze fa brikanten zou de concurrentie verminde ren en de rentabiliteit van andere bedrij ven groter worden. Tevens zouden 500 thans werkloze sigarenmakers in grotere fabrieken aan de slag kunnen gaan. Volgens het ontwerp zou de sanering voor 50 percent betaald kunnen worden uit de te verhogen rentabiliteit der overblijvende bedrijven en voor de andere helft uit ac cijnsvoordelen welke de overheid uit deze sanering zou trekken, ongerekend het ver vallen van thans aan werkloze sigaren makers verleende steun. IN DE VOETBAL COMPETITIE van de Nederlandse Politie Snortbond. heeft het eerste elftal van de Haarlemse politie ander maal een succes geboekt. Dit elftal trad gis teren namelijk met 42 als overwinnaar uit het veld. na een wedstrijd tegen het eerste elftal van de politie te Purmerend. Het twee de elftal van de Haarlemse politie verloor die dag met 31 van Heemstede. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 27) Lynne, die bezig was haar witte dok- tersjas aan te trekken, draaide zich abrupt om. Ze fronste. „Ik begrijp niet, wat u bedoelt, zuster. Waarmee wilt u me ge lukwensen?" Het meisje glimlachte geforceerd. „Met uw verloving natuurlijk", zei ze langzaam. „U hebt zich toch met dr. Mannerley ver loofd?" Lynne moest even iets wegslikken. Ze wilde geen boosheid of wat voor gevoelens ook tonen. Hoe was 't mogelijk, dat de kliniek dit nieuws nu al wist! Niemand wist het toch immers! Of waren dit alleen maar de romantische gedachten van een sentimenteel verpleegstertje, die in zo'n weekend dadelijk iets bijzonders moest zien „Het wordt tijd, dat we aan 't werk gaan, zuster", zei ze kalm, maar het meisje bleef haar veelbetekenend aankijken. „Iedereen weet 't", zei ze rustig. „Juffrouw Mannerley heeft opgebeld, om te vragen, of u er al was. Lynne mompelde een verwensing. Mil- licent had toch zeker niet met opzet het nieuws verspreid, terwijl haar uitdrukke lijk gezegd was, er niet over te spreken? Zou ze werkelijk, onmiddeilijk na hun ver trek, naar de telefoon gegaan zijn „Ais iedereen het weet, heeft het inder daad geen zin meer het tegen te spreken", zei ze zo opgewekt mogelijk. „En zullen we nu aan de slag gaan?" „Ik hoop dat u gelukkig zult worden", zei het meisje op een wonderlijke toon. „Maar ik hoop alleen....". Lynne keek haar bezorgd aan. „Voelt u zich werkelijk goed? U bent anders dan anders, mag ik niet eens even uw pols voelen?" Het meisje wendde zich af. „Ik ben geen patiënt van u", zei ze kortaf. „U hebt pa tiënten genoeg, die het heerlijk vinden, als u over hen doktert. Ik voel me prima". Lynne kon het wonderlijke en onaan gename gedrag van haar verpleegster niet plaatsen. Ze voelde zich ontstemd en be zorgd tegelijkertijd. Ze had Helen James altijd een aardig meisje gevonden, dat uit stekend werkte en prettig met alle patiën ten, jonge en oude, omging. Haar vreemde afwijzende houding was volkomen onver wacht en zeer onaangenaam. Het meisje moést iets hebben, piekerde ze. Maar toen de verpleegster in de loop van de dag in haar vreemde houding bleef volharden en zo nu en dan zelfs brutaal optrad, zag Indien het Bedrijfschap voor Zuivel, ge vestigd te Den Haag, zijn goedkeuring hecht aan de plannen van een commissie uit de Haarlemse melkhandel dan zal over gegaan worden tot sanering in het bezor gen van melk in Haarlem. Wanneer het besluit zal vallen is niet te zeggen, doch waarschijnlijk niet eerder dan aan het einde van deze maand of in het begin van Februari. Zoals bekend, wordt er reeds geruime tijd gewerkt aan de melksanering. De voor bereidende maatregelen verkeren thans in vergevorderde staat van eventuele uitvoe ring. Verwacht was, dat de sanering reeds in het begin van deze maand een feit zou zijn geworden, doch bij het bedrijfschap waren nog niet alle adviezen binnen. In dien het Bedrijfschap voor Zuivel in melk sanering betrokken wordt (het is niet nood zakelijk, als betrokkenen een vrijwillige overeenkomst aangaan, zoals hier en daar in ons land geschied is) dan is het volgens de desbetreffende bepalingen noodzake lijk. dat het zich tot verschillende instan ties wendt om advies. Een gemeentebestuur moet bijvoorbeeld meedelen of het tegen een sanering geen bezwaren heeft. Een verzoek is reeds geruime tijd geleden bij het college van B. en W. van Haarlem binnengekomen. Alvorens een beslissing te nemen heeft het zich in verbinding gesteld met de plaatse lijke verenigingen van huisvrouwen. Deze verenigingen konden met een eventuele sanering accoord gaan, doch zij hebben daarbij verschillende wensen geuit. De be sturen verwachten, dat daarmee rekening wordt gehouden. De Haarlemse melksaneringscommissie heeft reeds maatregelen getroffen voor het geval de sanering zal doorgaan. Aan de melkhandelaren is meegedeeld hoe de wij ken ingedeeld zijn. Het wachten is thans op het besluit van het Bedrijfschap voor Zuivel. Dit is op het ogenblik bezig de sanering van Haarlem te onderzoeken en als het zijn sanctie ver leent dan betekent het, dat de betrokkenen aan de regeling gebonden zijn. Eventueel kunnen wettelijke maatregelen getroffen worden. Bij een beslissing van het be drijfschap worden voorwaarden gesteld, zoals bijvoorbeeld de keuze uit twee of drie bezorgers, het bezorgen op bepaalde tijden enzovoort. Het Spaarnwouderveen bij Halfweg is thans door de stichting „Het Noordhollands Landschap" aangekocht als natuurreser vaat. In de loop van het vorige jaar deelden wij reeds mede dat daarover onderhande lingen waren aangeknoopt, terwijl wij ook een beschrijving gaven van het terrein. Dit is ongeveer 2 ha groot. Het is indertijd ont staan door een doorbraak van de IJdijk. Botanisch is het veen van groot belang omdat er een rijke heidebegroeiïng op wordt gevonden met veel voor dit deel van het land zeldzame planten. De stichting had bij Halfweg reeds een natuurreservaat van 6 ha in eigendom, namelijk „De grote Batterij". Temidden van de talrijke autoriteiten, verslaggevers, fotografen en film-opera teurs, die het Britse havenplaatsje Fal mouth bevolken, wachten een vader en een moeder op hun zoon, de dappere gezag voerder Carlsen, die nadat hij de vorige week op zijn reeds opgegeven schip een orkaan trotseerde nu hij de veilige haven zo nabij is, opnieuw door een felle storm werd overvallen, (zie ook pag. 1) ADVERTENTIE Vandaag is in Haarlem het 190ste huis aan de paal geslagen. Het bedrag der in schrijving op de Burgerzinlening voor wo ningbouw is dus gestegen tot 1.900.000. De inschrijftermijn sluit hedenavond. Gehoopt wordt dat morgen in elk geval de 2.000.000 bereikt zal zijn, zodat dan de bouw van 200 huizen verzekei'd is, afge zien nog van een vermeerdering die bereikt zal worden als resultaat van de pogingen van B. en W. om een afzonderlijke lening voor dit doel te sluiten. Te Bloemendaal is in de ouderdom van 81 jaar overleden de heer E. W. A. van Nederhasselt, oud-hoofd van de Plantsoen dienst aldaar en oud-wethouder. In 1919 werd de thans overledene gekozen tot lid van de Bloemendaalse gemeenteraad en twee jaar later werd hij wethouder. Toen de heer Van Nederhasselt in Januari 1931 benoemd werd tot hoofd van de Plantsoen dienst moest hij als wethpuder aftreden. Slechts enkele jaren heeft hij deze functie kunnen waarnemen, want in 1935 werd hij wegens het bereiken van de 65-jarige leef tijd gepensionneerd. De heer Van Nederhasselt heeft in ver schillende besturen zitting gehad. Hij was vele jaren kerkmeester der parochie van de Allerheiligste Drieëenheid, bestuurslid van de afdeling Bloemendaal van de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van de Bloemendaalse Red dingsbrigade. Een reddingsboot, die dienst doet op het Bloemendaalse strand, is naar de heer Van Nederhasselt genoemd en ook worden se dert 1934 door de B.R.B. wedstrijden ge houden om een wisselprijs, beschikbaar gesteld door de thans overledene. Vrijdagmorgen worden de uitvaartdien sten in de R.K. kerk te Bloemendaal ge houden, waarna om 11 uur de begrafenis op het Adelbertuskerkhof aldaar volgt. H - Driehonderd jaar geleden, op 7 April 1652, zette de Nederlandse chirurgijn Jan van Riebeeck voet aan wal bij Kaap de Goede Hoop. Ter gelegenheid van dat feit wor den dit jaar in Zuid-Afrïka grootse feesten gehouden. Als steun bij de bouw van een Van Riebeeck-monument te Kaapstad worden in Nederland speciale postzegels uitgegeven. Zij verschijnen in vier waar den en zijn ontworpen door de heer R. J. Drayer. Een portret van Jan van Riebeeck, geschilderd door J. Coeman, diende hem als voorbeeld. Zo dreven ze al uren op zee, zonder dat ze raad wisten. De zon steeg steeds hoger, en ze zagen maar altijd niets dan die golven die maar eentonig om hen heen klotsten. „Waren we maar niet zo ondeugend geweest om aan boord van de boot te gaan," jammerde Bunkie. Maar ja.zo gaat het nou altijd. Het berouw komt na de zonde! Het hielp niet, of ze er spijt van hadden; ze zaten nu eenmaal op de boot en ze wisten niet hoe ze er weer af zouden komen. Treurig en ongerust zaten ze bij elkaar. Het werd steeds later, het was al middag. Toen sprong Oepoetie plotseling overeind. „Een boot! Ik zie een boot...., kijk, daar!", riep hij. Ze keken. En ja warempelheel in de verte zagen ze een donkere stip, en een rookkolom. „Ja", schreeuwde Rick opgewonden. „Dat is 'n boot! Hij komt hierheen!" „Laten we roepen en zwaaien!", stelde Bunkie voor. „Wacht nog maar even," zei Oepoetie. „De boot is nog veel te ver weg, ze zouden ons toch niet horen." De zeesleepboot kraam steeds dichterbij Op het Kennemerplein werd gistermor gen om half acht een fietser aangereden door een personenauto toen hij met een bocht naar links de richting van het via duct aan de Jansweg wilde inslaan. De fietser viel en kreeg een hersenschudding en enige schaafwonden aan het gezicht. De bestuurder van de auto is onbekend geble ven. Getuigen van dit ongeluk worden daarom verzocht zich te melden bij de ver keerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. Op de baanvakken Alkmaar-Den Helder, Harlingen-Leeuwarden en Groningen-Win- schoten zijn gisteren Dieseltreinen in ge bruik genomen. Op de baanvakken Nijme- gen-Dordrecht en Arnhem-Winterswijk is de Dieseltractie aanmerkelijk uitgebreid. De eerste Dieselrit van Alkmaar naar Den Helder werd meegemaakt, door de gemeentebesturen van Alkmaar,' Schagen en Den Helder, door de directeuren der Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in de kop van Noordholland en de kapi tein ter zee A. J.^Quanjer, namens de com mandant Zeemacht Nederland. In Schagen werd een grote krans aan de trein gehecht. In Den Helder heeft een erewacht van dè Koninklijke Marine de eerste na-oorlogse Diesel in de marinestad verwelkomd. HAARLEM, 8 Januari 1952 ONDERTROUWD: 8 Jan., A. Verhagen en B. M. Rozenhart; W. J. Hijlarides en N. Lodewijks, BEVALLEN van een zoon: 6 Jan., A. Mit- temeijer—van Campen; 7 Jan., M. Schuijt— Gessl; 8 Jan., C. G. SchipperKeeman. BEVALLEN van een dochter: 8 Jan., G. H. M. Overstegen—van Os. OVERLEDEN: 7 Jan., A. J. M. van Donse laar, 63 j., Roosveldstraat. Naar aanleiding van de vele ongevallen als gevolg van een slechte of niet brandende achterverlichting, zowel bij auto's als bij rijwielen, heeft de KNAC zich gewend tot de ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken met het verzoek strenger toezicht op het voeren van een goede achterverlichting te doen uitoefenen. De „Willem Ruys" wordt Donderdag morgen te Rotterdam terugverwacht van de 24ste reis naar Indonesië. De ontscheping der passagiers zal Donderdagmorgen om 8 uur beginnen. Bü Koninklijk Besluit wordt aan Ne derlanders of Nederlandse onderdanen (niet- Nederlanders), die zich in krijgs- of staats dienst van de republiek Indonesië begeven, daartoe verlof verleend. Deze vergunning is een uitvloeisel van een bepaling in de Wet op het Nederlanderschap. De chef van de Generale Staf, luite nant-generaal B. R. F. Hasselman, bezocht Dinsdag in gezelschap van de Britse gene- raal-majoor Festing de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Generaal Festing is pas benoemd tot commandant der Britse troepen in Egypte. Voor de Maastrichtse rechtbank heeft terecht gestaan een 29-jarige vertegenwoor diger uit Venlo, die in de nacht van 19 op 20 October een 80-jarige winkelier te Geleen in zijn woning overviel, hem met een hamer neersloeg en hem toen beroofde van een bedrag van ongeveer zeshonderd gulden. De eis luidde 3 jaar gevangenisstraf. De „Sibajak", met Nederlandse emigran ten voor Nieuw Zeeland aan boord, is Dins dagmiddag in de haven van Curagao aan gekomen. Op een onbewaakte overweg tussen Oudenbosch en Zevenbergen, is een 9-jarig meisje dat per fiets de spoorbaan overstak, door een electrische trein overreden. Het kind was op slag dood. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toeko men om voor het deelnemen van de ge meente aan de tentoonstelling, die te Kaap stad zal worden gehouden ter gelegenheid van de van Riebeeck-herdenking aldaar, een crediet van 3000 gulden ter beschikking te stellen. De netto-opbrengst van de nationale reclasseringscollecte 1951 bedraagt f 244.804,28. In 1950 was de opbrengst f 243.420,75. Vier jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 42-jarige inwoonster van Schiedam, die een textielhandlaar uit Rotterdam voor f 50.000 heeft opgelicht. Het geld had zij met haar moeder en een vriend opgemaakt. De heer V. H. L. Dubourcq is benoemd tot onderdirecteur Westgroep van de KLM, de heer Th. M. van Erp tot onderdirecteur administrateur, mr. A. H. van Gelder tot onderdirecteur financiën, de heer J. C. van der Kloot tot onderdirecteur Middengroep en de heer B. G. van Os van Delden tot onderdirecteur Oostgroep. In Veenendaal wierp een landbouwer, die varkens had verkocht, zijn beurs met f 2600 bij zijn thuiskomst op de keukentafel, waarop ook aanmaakhout lag. Toen zijn vrouw de kachel had aangemaakt was de beurs verdwenen. De verkoolde resten zijn in de as teruggevonden. Van Schiphol vertrok vandaag een K.L.M.-toestel voor de 500ste retourvlucht AmsterdamJohannesburg sinds 7 October 1947. Ingediend is een wetsontwerp ter goed keuring van het op 31 Mei 1951 te 's Graven- hage gesloten cultureel verdrag tussen Ne derland en de Unie van Zuid-Afrika. Drie jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 57-jarige werkman uit Schiedam, die in September een haspel met een kabel voor de straatverlichting, ter waarde van f 8000, had gestolen HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal Donderdag niet om halfelf, maar om twee uur spreekuur houden. In de pauze van een muziekuitvoering in het Minerva-theater te Heemstede is Dins dagavond de twintigjarige mejuffrouw A. van K. op het balcon bij het afstappen ge vallen. Zij liep een hersenschudding op en is per ziekenauto naar haar woning vervoerd. De heer M. Hirs zal op 22 Januari 40 jaren in dienst zijn als drukker bij de druk kerij O. Th. Dantuma te Haarlem. De president van de Haagse rechtbank deed Dinsdag uitspraak in het kort geding, dat door de „Compania Uruguava de Fer- mento Industrial" onder meer aanhangig was gemaakt teegn de Sassenheimse firmant H. van S. Deze was gedagvaard wegens het in voorraad hebben en verkopen van kogel vulpenhouders, die inbreuk maakten op de licentie van deze Uruguaanse maatschappij. De president, mr. A. N. Kuhn, verbood Van S. in zijn uitspraak de verkoop van de op het octrooi inbreuk makende vulpenhouders en legde hem bij overtreding een dwangsom op" van f 25.000 ineens of van f 100 voor elke verkochte vulpenhouder. De Haarlemse Stads-Evangelisatie zal op 14 en 15 Januari haar Conferentiedagen houden in gebouw Lange Heerenstraat. Hessel v. d. Flier van de Bijbelschool te Doorn, spreekt over „Alpha en Omega". Me dewerking verleent Adri Pape (solozang) en het koor ..Eben-Haëzer". Op de hoek Zijlstraat, Nassaulaan en. Ged. Oude Gracht is een installatie voor verkeerslichten geplaatst, welke over enkele dagen in gebruik genomen zal worden. Op spitsuren staat er een verkeersagent, orri het verkeer te regelen. Deze zal geen dienst meer behoeven te doen, als de installatie in werking wordt gesteld. De sociëteit voor ouden van dagen, uit gaande van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers, die op het ogenblik in gebouw Cultura gevestigd is, gaat verhuizen. Een zaal van het Proveniershuis aan de Grote Hout straat wordt voor het doel ingericht. De officiële ingebruikneming is bepaald op Woensdag 16 Januari. De arbeiders-toneelvereniging „Her man Heijermans" speelt op Dinsdag 15 Januari in de Stadsschouwburg „Ora et labora" onder regie van Willem van der Veer. Lynne zich genoodzaakt haar enkele malen scherp terecht te wijzen. Tegen het einde van de middag was er zo'n onaangename spanning tussen beide vrouwen, dat Lyn ne met een gevoel van opluchting een boodschap in ontvangst nam, met de vraag of ze zuster James een half uur aan dr. Mannerley kon afstaan. Ze was blij, het meisje een ogenblik kwijt te zijn en haar onderzoekende, doordringende blik niet op zich gericht te voelen. Toen de grootste druk voorbij was, kwamen diverse collegas bij haar binnenvallen om, ieder op eigen wijze, gelukwensen aan te bieden. Werkelijk ièdereen scheen al van het grote nieuws op de hoogte te zijn. Ze zag Preston pas weer aan het eind van de middag en ze merkte onmiddellijk dat hij ontstemd was over het uitlekken van hun geheim, maar dat het hem niet verbaasde. „Ze zijn van plan een grootse receptie voor ons te organiseren", zei hij met iets ironisch in zijn stem. „Het hele ziekenhuis is ondersteboven over het geval, in jaren is er niet zoiets romantisch voor gevallen". Ze huiverde even bij het horen van zijn sarcasme. „Verpleegsters zijn altijd een tikje romantisch", merkte ze luchtig op. „We moeten hun plezier niet bederven met onze prozaïsche opvattingen. Ze zou den het hoe dan ook vroeger of later te weten gekomen zijn, nietwaar?" „We zouden hen na de huwelijksplech tigheid op de hoogte gesteld hebben", zei hij kort af. „Zo iets brengt altijd onnodige opschudding te weeg. De directrice heeft me er de hele middag al over doorgezaagd, en één van mijn patiënten vroeg me, of we in het ziekenhuis trouwden. Ik voelde me werkelijk een beetje gegrepen Ze trachtte haar ontstemming niet te laten merken en na enkele ogenblikken kwam er een verontschuldigend lachje op zijn gezicht. „Laten we er vandoor gaan", stelde hij voor. „De ziekenhuissfeer werkt vandaag op mijn zenuwen. Ga mee een eind rijden, dan eten we onderweg ergens in een klein hotelletje". Toen ze later op de avond in een ouder wets buiten-restaux-ant tegenover elkaar aan tafel zaten, vertelde hij haar, dat zus ter James hem om overplaatsing verzocht had. ,,Ik heb haar beloofd, dat ik haar vex-zoek aan de betreffende instantie voor zal leggen", zei hij en. Lynne meende enige spijt in zijn stem te horen. „Het meisje schijnt moeilijkheden te hebben". „Ze heeft zich bij mij de hele dag nogal zonderling gedragen", gaf Lynne toe. „We moeten haar echter niet verliezen. Preston. Ze is één van onze beste verpleegsters. Geloof je, dat ze ruzie met een van haar collegas heeft gehad, of iets dergelijks?" Hij keek haar even aan en scheen op het punt iets te zeggen, maar veranderde dan van gedachte. „Laten we ons niet 't hoofd breken over haar. Lynne. Wanneer zal onze trouwdag zijn, heb je daar al over nagedacht? 't Heeft geen zin te wachten Tussen haakjes besef je, dat het erg onver standig van je was om Millicent te vragen na ons huwelijk bij ons te blijven wonen?" „Waai'om? Ze scheexx zo in de war door het idee, dat je weer ging trouwen, dat ik het gevoel had, dat ik een vriendelijke geste moest maken. Ik ben bovendien geen huisvrouw. „Ik wil niet gedrieën leven", zei hij na drukkelijk. „Ik wil alleen met jou zijn, Lynne". „Je vergeet Jessica", zei ze zacht, ont roerd door zijn onverwachte uitlating. „Zie je in haar ook een ongewenste derde?" „Je houdt van het kind, hè Lynne?", vroeg hij dringend. „Het is zo belangrijk, dat je iets voor haar voelt. Het is om Jessica, dat ik....". Hij aarzelde even. Op dat moment be gon een dansband te spelen. Hij pakte Lynne bij een hand. „Kom mee, lieveling, we gaan dansen. Ik heb nog nooit met je gedanst!" Even flitste de herinnering aan Jim- mie's woorden door haar heen: „Ik wil met je dansen, Lynne, en met je lachen en spelen Preston danste goed, misschien iets té precies. Als ze haar ogen dicht deed, dacht Lynne zou 't zijn alsof ze weer in Jimmie's armen wasv Maar met iets van schuldge voel besefte ze, hoe gevaarlijk en weinig loyaal zulke gedachten waren. Ze dwong zichzelf tot vrolijke, luchtige conversatie met Px-eston en na enige ogenblikken merkte ze, hoe ze het prettig vond met hem te dansen en hoe ook deze hele avond wonderwel paste in hun rustige verhou ding. De weken verstreken en de opwinding in het ziekenhuis en de kliniek over hun aanstaand huwelijk nam steeds meer toe. Dr. Harris belde Lynne op om haar geluk te wensen. „Mannerley is een beste kerel, Lynne", zei hij op z'n bekende, ietwat brute manier, „maar is hij wel goed ge noeg voor jou. Je huwelijk zal toch niet het einde van je dokterswerk betekenen?" „Waarom zou het dokter? Mijn vrou welijke patiënten behandelen me graag een beetje beschermend, om niet te zeggen neerbuigend, omdat ik niet behoor tot"de grote massa der getrouwde vrouwen. Mijn huwelijk zal mijn prestige verhogen", zei ze lachend. Hij lachte echter niet terug. „Ik maak geen grapje, Lynne", zei hij ernstig. „Het is erg belangrijk, dat je de juiste man kiest. Voor jou is dat belangi-ijker dan voor andere vrouwen. In een gewoon ge val lijdt alleen de vrouw in kwestie, van een verkeerde keus, maar in jouw geval zullen honderden eronder lijden, wanneer je je leven aan de zijde van een verkeer de man inricht. Jouw leven is niet alleen van jezelf „Was u 't niet, dr. Harris, die mij enige tijd geleden aanriedt om vooral ook een eigen leven te leiden?", merkte ze droog jes op. „Zo iets meen ik me te herinneren". „Je hebt gelijk", gaf hij grimmig toe. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6