Amerika en Engeland zijn het eens over het Midden-Oosten Oost-Duitse premier richt zich tot West-Duitsland Weerbericht OPRECHTE HAARÉEMSCHE COURANT De kansen op behoud van Carlsens schip zijn twijfelachtig geworden Europese volksvertegenwoordiging zou weg naar federatie moeten banen Engeland krijgt medezeggenschap over Amerikaanse bases op zijn grondgebied Amerikaans schip in Stille Oceaan in nood Bidault aanvaardt informatieve opdracht Russisch voorstel in Parijs verworpen Reddingboten voeren uit „Turmoil" zal op een andere manier pogen vast te maken Het woord is aan. Nieuwe poging om de Bondsrepubliek van het Westen los te weken De eed in het Fries? Onzekerheid in België De 46 opvarenden zouden het al hebben verlaten schip Egypte overweegt represailles Vermist Duits schip terecht Bijzonderheden over het Europese leger Lamplicht uit atoom-enevqie Verzoek aan de Koningin Britse voorstellen tot regeling olie-geschil 66e JAARGANG No 155 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 10 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 8 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiatë. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen, Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: W. Peereboom en A, D. Huijsman WASHINGTON, (Reuter) Woensdag avond is te Washington een officieel com muniqué uitgegeven over de Brits-Ameri kaanse besprekingen. Hierin wordt be vestigd dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten vastbesloten zijn vrede en veiligheid in de wereld te handhaven, zulks in overeenstemming met het handvest der UNO. Overeen is gekomen dat, indien de Ver enigde Staten in geval van nood gebruik zouden willen maken van de hun in Groot- Brittannië toegekende luchtbases, dit slechts zal geschieden na gemeenschappelijke Brits-Amerikaanse beslissing. President Truman en minister-president Churchill Zeggen voorts in het communiqué bevonden te hebben dat de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië het geheel eens zijn over de in het Midden-Oosten na te streven politieke doeleinden. Er zijn goede vorderingen gemaakt bij de bespreking van de Britse behoeften aan staal. De vraagstukken van het opperbevel in het Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan en van de standaardisatie der Britse en Amerikaanse wapens zijn nog in be spreking. De Britse en Amerikaanse regeringen zullen de pogingen, om tot een gemeen schappelijke Europese verdediging te ko men. ten volle blijven steunen. „Wij achten het voor het bevorderen van onze gemeenschappelijke doeleinden nood zakelijk dat zo spoedig mogelijk een geal lieerd opperbevel voor het Midden-Oosten wordt ingesteld", verklaren Truman en Churchill nog in het communiqué. „Wat betreft Egypte zijn wij van mening dat het aan dit land door Groot-Brittannië, Frank rijk, de Verenigde Staten en Turkije gedane aanbod de beste vooruitzichten biedt voor een vermindering van de bestaande span ning. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hopen dat het initiatief van de internatio nale bank voor wederopbouw en ontwikke- (Reuter). Het Amerikaanse vracht schip „Pennsylvania" met 46 man aan boord, heeft in het Noorden van de Stille Oceaan noodseinen, uitgezonden. Het schip, dat op weg was naar Japan, meldde dat het een scheur heeft in een van de zijkan ten, dat de stuurinrichting onklaar is ge raakt en dat het water de machinekamer en een der ruimen binnenstroomt. De dek lading raakte los door stortzeeën en de boeg lag laag in het water. De „Shooting Star" van de America President Lines meldde ongeveer 70 mijl van de „Pennsyl vania" verwijderd te zijn en zich naar het schip te begeven. Ook kotters begaven zich naar het vaartuig. Volgens een door een kuststation van de Amerikaanse marine in Californië opge vangen bericht hebben de opvarenden van de „Pennsylvania" het in nood verkerende schip verlaten, zo meldt A.F.P. De „Pennsylvania" is volgens een nader bericht van Reuter, 900 mijl van land ver wijderd. Het schip was met een lading stukgoederen op weg van Seattle naar Japan. PARIJS (Reuter). De katholieke voor malige premier Georges Bidault heeft een informatieve opdracht tot regeringsvorming aanvaard en zal president Auriol vandaag meedelen, of hij een definitieve opdracht zal aanvaarden. Jacques Soustelle, voorzitter van de par- lementsfractie van de Gaulle's R.P.F., heeft een uitnodiging van president Auriol, om zich te belasten met de vorming van een nieuwe regering, niet aanvaard. Soustelle deelde de president mee, dat de Gaullisten bereid zouden zijn aan een coalitie van nationale eenheid deel te ne men op bepaalde voorwaarden, maar hij betwijfelde, of de andere partijen reeds bereid zouden zijn tot de noodzakelijke hergroepering. Tevoren had de socialist Pineau de for matie-opdracht afgewezen. Paul Reynaud heeft eveneens de opdracht tot het vormen van een nieuwe regering van de hand gewezen. CAïRO (Reuter). Volgens officiële Egyptische bronnen, die door het blad „Al Ahram" worden aangehaald, bestaat de mogelijkheid, dat de Egyptische regering Brits bezit en aandelen in Egypte zal „be vriezen", wanneer Engeland mocht beslui ten de betalingen van de sterlingsaldi, die Egypte te Londen heeft, te verminderen. Volgens deze bronnen zou Egypte zelf het bezit en de aandelen op internationale markten eventueel tegen harde valuta willen verkopen. Maandag werd uit Londen gemeld, dat het bedrag dat dit jaar uit de sterlingsaldi voor Egypte zal worden vrijgegeven, moge lijk tot 5' millioen pond sterling zal wor den verminderd. Woensdag hebben de Egyptische em ployés van de Suez-kanaalmaatschappij te Port Said, die na een staking van twee dagen het werk hebben hervat, de eerste van de aangekondigde dagelijkse symboli sche stakingen van een uur gehouden. Een functionaris van de kanaalmaat schappij heeft verklaard, dat deze symbo lische uurstakingen de scheepvaart niet belemmeren. ling zal leiden tot het vinden van een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing van het Perzische oliegeschil". Voorts wordt in het communiqué gezegd dat beide landen „de door de UNO in Ko rea genomen maatregelen tegen aggressie ten volle zullen blijven steunen, totdat vrede en veiligheid zijn hersteld". De Britse premier Winston Churchill, is Woensdag te middernacht in New York aangekomen. Hij zal Vrijdag naar Canada vertrekken. Te New York zal hij zijn vriend Bernard Baruch bezoeken. TARWETEKORT IN AUSTRALIë De voorzitter van de Australische tarwe- raad, Sir John Trasdale, heeft verklaard, dat Australië zich gesteld ziet voor het grootste tarwetekort sedert de rampspoe dige droogte van 1914. De minister van handel, McEwen, heeft medegedeeld, dat Australië waarschijnlijk voor het eerst niet in staat zal zijn om aan zijn buitenlandse verplichtingen volgens de internationale tarweovereenkomst te voldoen. PARIJS (Reuter). De politieke com missie van de UNO heeft gisteren het Sovjet-Russische voorstel om onmiddellijk een vergadering van de Veiligheidsraad bijeen te roepen, ter bespreking van het vraagstuk aangaande het verminderen van de internationale spanning en het beëin digen van de Koreaanse oorlog, verworpen. Daarentegen keurde de commissie een amendement van de Westelijke grote mo gendheden en Brazilië goed, waarbij de Veiligheidsraad bijeen moet komen wan neer een dergelijke bijeenkomst van nut zou zijn voor het opheffen van de huidige spanning in de internationale betrekkingen. Verder bevestigde de commissie haar ver werping van een Russische eis tot afschaf fing van het stelsel van collectieve veilig heid, dat nauwelijks 24 uur tevoren werd opgesteld. Met 43 stemmen tegen nul bij 13 onthou dingen werd de preambule van de Russi sche resolutie aangenomen, welke ver klaart, dat het een voorname taak is van de UNO de internationale vrede en veilig heid te verzekeren en te versterken, waar bij er rekening mee gehouden moet wor den, dat volgens het Handvest de grootste verantwoordelijkheid voor het handhaven van de internationale vrede en veiligheid aan de Veiligheidsraad is toevertrouwd. Hugo Oswald: De beeldhouwer slaat meer in de steen dan eraf. (Reuter) Nadat de kustwacht van Cornwall Woensdagmiddag nieuwe hoop had gegeven op het behoud van de „Flying Enterprise" door het bericht, dat men weer een tros aan het schip had kunnen vastma ken, werd dit bericht later tegengesproken. De kabel van de „Turmoil" is een ogenblik op de „Flying Enterprise" geweest doch gleed weer weg vóórdat de twee opvarenden deze konden vastmaken. Het Amerikaanse vrachtschip bleef op drift en dat zijn po sitie er in de afgelopen nacht niet beter op is geworden bewijst het uitvaren van een reddingboot van Kaap Lizard, die inmiddels het schip zeer dicht is genaderd. Ook een ander vaartuig, de „Satellite" is met een wippertoestel en een reddingssloep aan boord uitgevaren om Carlsen en Dancy te kunnen overnemen, in het geval zij het Amerikaanse schip zouden willen verlaten. De „Flying Enterprise", die, naar heden morgen om acht uur gemeld werd, op on geveer 34 mijl van het Zuidelijkste uiteinde De Oost-Duitse minister-president Otto Grotewohl heeft Woensdagmorgen in de zitting van de Volkskamer voor behande ling van het Oost-Duitse verkiezings-wCts- ontwerp een rede gehouden, waarin hij tot de leden van het West-Duitse parlement, dat thans aan een tweede lezing van het wetsontwerp inzake het plan-Schuman be gint, de oproep richtte dit plan af te wij zen. „Wie nu voor het plan-Schuman stemt, moet morgen voor het algemene verdrag met de Westelijke mogendheden stemmen en overmorgen naar het slagveld opmarcheren", aldus zeide Grotewohl. „Het algemene verdrag zal de Bondsrepu bliek geen souvereiniteit brengen. West-Duitsland is thans voor Amerika de militaire partner nummer één in Europa. De Westelijke bewapening betekent een daad van aggressie en Adenauer helpt daaraan mede. Het complex van plan- Schuman, algemeen verdrag en plan- Pleven zal de Duitse verdeeldheid besten digen, tot Duitse burgeroorlog en tot de ondergang van Europa leiden". Grotewohl, die verder het optreden van een U.N.O.-commissie van onderzoek voor algemene verkiezingen in Duitsland ver wierp, zeide dat Adenauer en zijn „Ame rikaanse opdrachtgevers" niet van verkie zingen in geheel Duitsland gediend zijn omdat zij weten daarbij verslagen te zul len worden. Hij stelde de instelling voor van een commissie bestaande uit vijf Oost en vijf West-Duitsers voor het ontwerpen van verkiezingen in geheel Duitsland. De U.N.O.-commissie kan volgens Gro tewohl niet onpartijdig zijn daar Brazilië, IJsland, Pakistan en Nederland, die van de commissie deel moeten uitmaken, onder sterke Amerikaanse invloed staan. De Oost-Duitse regering blijft echter bereid de door Adenauer voorgestelde veertien punten voor verkiezingen in ge heel Duitsland nader te bespreken. Grotewohl stelde voor dat het Oost- Duitse wetsontwerp voor verkiezingen in geheel Duitsland, na aanneming door de Volkskamer, aan het West-Duitse parle ment en het gehele Duitse volk zou wor den voorgelegd en dat de in te stellen commissie van Oost- en West-Duitsers de Oost-en West-Duitse ontwerpen zou om werken tot een gemeenschappelijke ver kiezingswet. Kieswet goedgekeurd Het Oost-Duitse parlement heeft Woens dag het wetsvoorstel betreffende verkie zingen in geheel Duitsland aangenomen. Dit voorstel voorziet in het instellen van een gemengd Oost-West-Duitse commissie ter voorbereiding en uitvoering der ver kiezingen. Hierbij wordt de mogelijkheid van internationale controle opengelaten. Het parlement benoemde vijf leden van de delegatie, die Oost-Duitsland zou moe ten vertegenwoordigen op de voorgestelde besprekingen met West-Duitse afgevaar digden. De West-Duitse minister voor aangele genheden betreffende geheel Duitsland, Jakob Kaiser, heeft Woensdag te Bonn cri- tiek geleverd op de regeringsverklaring van de Oost-Duitse premier, Grotewohl, in de Volkskamer. Zijns inziens is de Oost-Duitse regering geheel afhankelijk van Moskou. West-Duitse regeringsverklaring De West-Duitse Bondskanselier, dr. Ade nauer, heeft Woensdag in zijn regerings verklaring voor de Bondsdag gezegd, dat aan de Duitse aanspraken op het Saarge- bied door de verwezenlijking van het plan- Schuman geen afbreuk wordt gedaan. Duitsland, aldus Adenauer, heeft politieke en economische belangen bij het Saarge- bied, Frankrijk daarentegen alleen maar economische belangen, voornamelijk met betrekking tot de steenkool en het staal. In zijn rede, waarmede hij het driedaags debat over het plan-Schuman inleidde, drong Adenauer er bij de Bondsdag op aan, het verdrag voor 50 jaar „waarvan het zal afhangen of de Europese eenheid werke lijkheid kan worden of niet", te aanvaar den. Adenauer wees de critiek van de hand, dat het plan-Schuman de verdeling van Duitsland bestendigt. Hij verwees naar de geallieerde verklaring, vervat in de „alge mene overeenkomst" welke het bezet tingsstatuut moet vervangen dat alle delen van een herenigd Duitsland dezelfde behandeling zouden genieten als West- Duitsland. BELGIë EN HET PLAN-SCHUMAN BRUSSEL (A.F.P.) De commissies voor buitenlandse .en voor economisché aangelegenheden van de Belgische Senaat hebben met 17 tegen 4 stemmen bij 15 ont houdingen het ontwerp voor de ratificatie (Reuter) Woensdag is in de Zuid-Finse haven Kotka het als vermist opgegeven 327 ton metende West-Duitse schip ,,E1- bing IV" aangekomen. De kapitein ver klaarde dat het schip door hevige storm met Nieuwjaar in de territoriale wateren van Estland was gedreven. Russische pa trouilleschepen hielden de „Elbing" aan en de tien leden van de bemanning wer den ondervraagd. Dinsdagavond laat werd het schip toe gestaan de Estlandse wateren te verlaten. Theodor Blank, Adenauer's militaire raadgever en de voornaamste West-Duitse onderhandelaar bij de besprekingen over het plan-Pleven, heeft Dinsdag tegenover een aantal christen-democratische afge vaardigden tot in bijzonderheden verslag uitgebracht over de Parijse beraadslagin gen tot oprichting van een Europees leger. Het uitvoerende gezagsorgaan voor het in te stellen Europese leger zal waarschijn lijk twee tot vier leden tellen, die voor de tijd van drie jaar door de regeringen der deelnemende landen zullen worden be- Een Amerikaanse reactor-proefstation in de staat Idaho heeft bekend gemaakt de eerste bruikbare electrische stroom gewonnen te hebben uit atoomenergie. Tijdens een dezer dagen genomen proef heeft men electrische stroom geproduceerd, die gebruikt wordt om pompen en andere onderdelen van de reactor in werking te stellen en het gehele gebouw te voorzien van electrisch licht en energie voor de electrische apparatuur. De geproduceerde electriciteit hoewel economisch van loeinig nut is belangrijk als proefobject voor een toekomstige practische en lonende toepassing van atoom kracht voor het verschaffen van industriële energie. Vier electrische lampen stralen licht uit, voor zover bekend het eerste licht dat door atoomkracht is opgewekt. Zij ontvangen hun stroom van de generator (rechts) die op zijn beurt weer werkt op de speciaal ontworpen en kortelings voltooide „breeder reactor noemd. Zij zullen verantwoording verschul digd zijn aan een in te stellen Europese volksvertegenwoordiging. Er wordt nog onderhandeld over de vraag in hoeverre de uitvoerende bevoegdheden van het gezags orgaan zullen worden beperkt door het voorgestelde' ministerscomité. Zoals ge meld, wensen de regeringen der Benelux- landen zelf ruime bevoegdheden te behou den. Het zal de taak van een Europese volks vertegenwoordiging zijn binnen zes maan den na haar instelling een plan op te stel len voor een volledig op federale leest ge schoeid Europees parlement. Indien dit plan is opgesteld, moeten de regeringen der betrokken staten daarover binnen drie maanden hun mening kenbaar maken. Elk deelnemend land zal het recht heb ben zijn strijdkrachten-voor een beperkte periode weer onder eigen gezag te nemen, indien dit met het oog op binnenlandse on lusten noodzakelijk zou zijn. Het verluidt dat Blank heeft medege deeld dat de West-Duitse deskundigen een diensttijd van achttien maanden voor de Duitse militairen aanbevelen. Elke zes maanden zou dan een derde gedeelte van het onder de wapenen zijnde contingent met groot verlof kunnen worden gezonden. De West-Duitse regering en de volksver tegenwoordiging moeten zich hier nog over uitspreken. In het ontwerp-verdrag is voorgesteld dat het uitvoerende gezagsorgaan belast zal worden met de samenstelling der Europese legerleiding en het toezicht zal hebben op het werk der staven en op de verschillende nationale contingenten. Elk contingent zal onder bevel staan van een officier van de zelfde nationaliteit, die aan het gezagsor gaan verantwoording- schuldig zal zijn voor militaire en technische aangelegenheden en aan zijn eigen nationale minister van Landsverdediging of wie daarvoor in de plaats zou treden voor administratieve en personeelszaken. De Provinciale Staten van Friesland heb ben besloten een adres te zenden aan de Koningin, waarin verzocht wordt de moge lijkheid van het afleggen van de eed of de belofte in de Friese taal te bevorderen. De Provinciale Staten zijn van mening, dat de Friezen er een te eerbiedigen aanspraak op hebben de eed, de belofte of de bevestiging af te leggen in de taal, die voor hen de moedertaal is. van Zuidwest-Engeland dreef, is volgens berekeningen sinds Woensdagmiddag in de storm 1414 mül naar het Oosten afge dreven. Woensdag voor het invallen van de duis ternis hebben Carlsen en Dancy opdracht gekregen om, zodra zij zouden merken, dat de „Enterprise" zou zinken, vuurpijlen af te schieten, zwemvesten aan te doen en van de achtersteven in het water te springen. Het dichtstbijzijnde escortevaar tuig zou hen dan bij het licht van de sterke schijnwerpers van de „Willard Keith" po gen op te pikken. De „Satellite", een vaar tuig voor aflossing van vuurtorenwachters, is van Penzance nabij Lands End uitge varen met een wippertoestel omdat zee lieden dit een veiliger manier achten om de beide mannen van de „Enterprise" te halen. Nieuwe methode In een radiogesprek tussen de „Turmoil", de „Willard Keith" en de „Enterprise" werd Woensdagavond voorgesteld, dat Carlsen bij het aanbreken van de dag zou trachten een van de ankers te vieren en dat de „Turmoil" en de „Willard Keith" dan zou den'pogen de ankerketting op te vissen en te gebruiken als sleepkabel. De kabel van de „Turmoil" zou dan met de „Keith" worden verbonden en vervolgens zou wor den getracht deze tros onder het vracht schip door te halen, om zo het anker, dat Carlsen en Dancy zouden trachten te vie ren, op te vissen. Een andere mogelijkheid achtte men het overbrengen van de sleepkabel naar de achtersteven van de „Enterprise", die thans droger en beter toegankelijk is dan de boeg, waaraan de tros tevoren was beves tigd. Bergingsdeskundigen meenden dat er tenminste vier of vijf man aan boord van het Amerikaanse schip nodig zouden zijn om onder de huidige omstandigheden een tros vast te maken. Een woordvoerder van de Isbrandtsen Maatschappij, eigenares van de „Flying Enterprise", verklaarde dat het schip zelfs indien kapitein Carlsen het verlaten had, wat de berging betreft geen onbeheerd goed zou zijn geworden. De maatschappij bleef nog steeds eigenares door de regeling, dat de „Turmoil" het schip voor haar naar een haven zou slepen. De waarde van het schip en haar lading wordt geschat op drie tot vier millioen dollar. Het schip was door een groep firma's in New England voor 1.250.000 verzekerd. Het vervoert 2600 ton goederen, waaronder 500 ton koffie, enig ruw ijzer en meubelen. De woordvoerder zei te geloven dat kapi tein Carlsens weigering om het schip te verlaten een gevolg was van de „traditie ter zee en persoonlijke heldenmqed". Niettegenstaande zijn netelige positie zond Carlsen Woensdagavond een opgewekte boodschap uit. Hij dankte voor een bood schap van zijn ouders, die in Falmouth op zijn aankomst wachten. De twee man nen op de „Enterprise" hadden ook een boodschap van de moeder van Dancy ont vangen, waarin gezegd werd: „Hou vol en zet je tanden op elkaar". Tij gekeerd De kustwacht van Cornwall meldde hedenmorgen, dat volgens de „Turmoil" kapitein Carlsen nog niet van zins was de Flying Enterprise" te verlaten. Het schip ligt „wat dieper in het water, maar heeft het niet zo hard te verduren als gisteren". Vanmorgen is kort voor het dagworden het tij gekeerd. De „Enterprise" drijft nu niet verder in Oostelijke richting af. Ook de Franse sleepboot „Abeille 25" blijft nog steeds in de buurt van de „Tur moil". Een vertegenwoordiger van de rederij der „Abeille" verklaarde te menen, dat als de Franse sleepboot vier of vijf da gen geleden de „Turmoil" had mogen bij staan, de „Flying Enterprise" nu binnenge bracht zou zijn. De „Turmoil" verleent zijn diensten op basis van het beginsel „geen berging, geen betaling", een gebruikelijke overeenkomst bij de sleepvaart. Dit betekent, dat geen betaling geschiedt indien de „Turmoil" er niet in slaagt de „Flying Enterprise" weer op sleeptouw te nemen of indien het Ame rikaanse vrachtschip zou zinken. De reddingboot, gestationneerd bij Kaap Lizard, die zich hedenmorgen naar de „Flying Enterprise" begaf, is, naar in Fal mouth wordt vernomen, uitgevaren op ver zoek van de Isbrandtsen-maatschappij. (Reuter) Vanmorgen verklaarde de telegrafist van de „Tui-moil" na een radio gesprek met kapitein Carlsen, dat hoewel deze nog niet van plan was zijn schip te verlaten, hij misschien bij het invallen van de duisternis van gedachten zou verande ren. De reddingboot zou tot vanmiddag 6 uur bij de „Flying Enterprise" kunnen blijven. Dan moest zij terug naar haar station om brandstof in te nemen, dat be tekent zes uur varen. Volgens een later bericht van de „Wil lard Keith" viel de barometer snel en was de zee zeer ruw. Volgens een bericht van Reuter heeft Carlsen een aanbod van de torpedoboot- jager „Willard Keith" om hem met een hef schroef vliegtuig van boord te halen, af geslagen. Carlsen zei wel blij te zijn dat er een hefschroefvliegtuig bij de hand was. Volgens A.F.P. heeft de „Overseas To wage and Salvage Company", de eigena resse van de ..Turmoil" vanmorgen om half tien bericht, dat de sleepboot nog niet heeft getracht een nieuwe tros uit te brengen. Het werd betwijfeld of vanmorgen een poging daartoe ondernomen zou worden. Vanmorgen om 9 uur bevond de „Flying Enterprise" zich op 49 graden en 25 minu ten N.B. en 5 graden en 1 minuut W.L. Toestand verslechterd De golven slaan volgens een bericht van de „Keith" nu zover over de „Flving En terprise" heen, dat Carlsen en Dancy de radiohut hebben moeten verlaten en elders een schuilplaats hebben moeten zoeken. Als het weer beter wordt, zullen zij naar de radiohut terugkeren om hun radio te bedienen. De „Keith" voegde er aan toe, dat de „Enterprise" een slagzij maakt van 85 graden. In Exeter in Zuidwest Engeland is een hefschroefvliegtuig met aan boord een vlieger en een waarnemer vertrokken, een tweede hefschroefvliegtuig wordt gereed gehouden. Een woordvoerder van de ma rine noemde het vliegweer boven het Ka naal „verschrikkelijk". Men is vanmorgen niet in staat geweest een nieuwe tros aan te brengen. In de dicht beboste Malvern Hills-vallei in Engeland legt men een telefoonkabel met behulp van een hefschroefvliegtuig. Voor dit werk, dat enkele uren duurde, waren volgens de oude methode vele dagen nodig geweest. BRUSSEL (A.N.P.). In een communi qué van het paleis te Brussel wordt mede gedeeld dat de Belgische Koning acte heeft genomen van de ontslag-aanvrage der re- gering-Pholien. Hij houdt zijn beslissing in beraad. De Koning heeft Woensdagmiddag een onderhoud gehad met Frans van Cauwe- laert, de voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en met Paul Struye, voorzitter van de Senaat. In politieke kringen te Brussel breekt men er zich het hoofd over wie de opvol ger van de eerste minister Pholien in het démissionaire. homogeen-katholieke kabi net zal worden. Men is het er over eens dat, wil de nieuwe premier zich niet spoedig in dezelfde positie bevinden als de heer Pho lien, deze het vertrouwen moet genieten zowel van de conservatieve als van de de- mecratische vleugel in de C.V.P. Van de genen, die tot nu toe als mogelijke forma teur van een nieuwe homogeen-katholieke regering werden genoemd, namelijk Gaston Eyskens, Duvieusart, Paul van Zeeland en Jean van Houtte, de huidige minister van Financiën, beantwoordt eigenlijk slechts laatstgenoemde aan deze voorwaarde. TEHERAN (Reuter) In diplomatieke kringen te Teheran zijn drie verschillende voorstellen onthuld, die door Engeland ge daan werden om "het oliegeschil met Per- zië tot oplossing te brengen. Men zeide, dat Engeland bereid is het geschil te re gelen op basis van een van de volgende voorstellen: Perzië krijgt een lening van de wereld bank tegen onderpand van de installaties te Abadan en zijn inkomsten uit olie of uit andere bronnen en betaalt de Anglo Iranian Oil Co. schadevergoeding voor het overnemen van installaties en raffinaderij en voor annulering van de olieconcessie, die nog 41 jaar had moeten lopen. In dat geval zouden Engeland en de oliemaat schappij alle aanspraken op Perzische olie opgeven. Een overeenkomst op lange termijn tus sen Engeland en Perzië voor de verkoop van ongeveer 25 millioen ton'olie per jaar tegen de prijs van 1,10 dollar of iets meer per barrel ruwe olie. In dat geval zou de Anglo Iranian Oil Co. Perzië ontslaan van de verplichting tot het betalen van scha devergoeding. Het aangaan van een deelgenootschap door Engeland en Perzië voor de exploita tie van olie, waarbij de winsten gelijk ver deeld zouden worden. Ook in dit geval zou Perzië geen schadevergoeding behoe ven te betalen. ZACHTER DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Zachter, vooral des nachts. 11 Januari Zon op 8.44 uur, onder 16.51 uur. Maan op 15.45 uur, onder 8.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 Januari Hoog water: 2.40 en 14.53 uur. Laag water: 10.38 en 22.53 uur. Vrqdag 11 Januari Hoog water: 3.22 en 15.34 uur. Laag water: 11.19 en 23.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1