1 KALODERMA i De nieuwe Bijbelvertaling Wereldnieuws „Europese eenheid is geen kwestie van militaire noodzaak" De radio geeft Vrijdag Er is, gedurende 26 jaar, door veertig Nederlandse theologen aan gewerkt PANDA'S HEREN-LEVEN 2 Walter Lippmann stelt vast: Rusland zal Oostenrijk en Duitsland niet uitleveren aan anti Russische militaire alliantie Aantal werklozen steeg in December met 2800 Nederland levert spoor wagens aan Uruguay Ongeëvenaard in kwaliteit/ Proces tegen de staat over gedwongen wolverkoop in 1940 Kort nieuws Arrestaties in Portugal DONDERDAG 10 JANUARI 1952 In de „Neiu York Herald Tribune" van 7 Januari wijdt de bekende Amerikaanse politieke commentator Walter Lippmann een artikel aan het probleem der Weste lijke defensie en het Europese streven naar een staatkundige eenheid. In deze beschou wing houdt Lippmann zijn Amerikaanse lezers voor, dat de Europese eenwording niet identiek is aan de verdediging van het Europese continent. „Het is een onwaarheid", zo schrijft hij „dat West-Europa niet verdedigd zou kun nen worden totdat de integratie zou zijn doorgevoerd en dat de werkelijke reden voor de pogingen om Europa te verenigen zou moeten liggen in de mogelijkheid tot recrutering van Duitse troepen voor het Atlantisch Pact." De schrijver acht het niet toevallig „dat vele Europeanen een toenemende interesse krijgen voor de Europese eenheid nu de balans van de militaire krachten van de Sovjet Unie en de Atlantische verdedi gingsorganisatie in evenwicht begint te komen." Voorwaarden „Wij in Amerika", zo vervolgt hij, „be hoorden wel de eersten te zijn om te be griipen hoe politieke federaties tol; stand komen en wat de essentiële voorwaarden daartoe zijn. Onze historie toont duidelijk wat nodig is voor het eenwordingsproces van een groep staten: dat deze naar bui ten beschermd kan worden tegen een in val, interventie of tegen het stichten van verwarring. Onze grote voorouders heb ben dit duidelijk gezien. Hun buitenland se politiek, zoals deze werd opgesteld door Washington, Jefferson, Madison, John 'Quincy Adams en Monroe was er op ge richt, de unie te consolideren door gé bruik te maken van de balans van de machten op het Europese vasteland en Engelands oppergezag over de Atlantische Oceaan. De vorming van een Europese Unie is naar de schrijver te kennen geeft een heel wat moeilijker werkstuk dan die van de Verenigde Staten. Hij noemt het „bui tengewoon naief" om te veronderstellen dat zij zomaar kan zijn bereikt wanneer het Congres dat nodig acht, voordat het weer een toewijzing meent te kunnen doen. „Ik zou het zo willen zeggen: hoe meer wij pogen om de Europese eenheid te for ceren, door deze te beschouwen als iets dat onmisbaar is voor het. succes van het At lantisch Pact, hoe meer wij de volken van Europa tot oppositie aanzetten ongeacht wat hun regeerders onder onze aandrang mogen ondertekenen. Wij moeten een duidelijk onderscheid maken tussen het Atlantisch Pact, dat een militair verdrag is, en een verenigd Euro pa. Het verdrag moet West-Europa be veiligen alle landen ervan. Maar niet gehëel dit Europa kan en behoeft deel uit te maken van de Pact-organisatie." Oostenrijk Wanneer men de militaire samenwer king vereenzelvigt met de Europese fede ratie, dan is er, naar de schrijver ronduit verklaart, weinig hoop dat Europa nog eens een wordt. „Laten wij als voorbeeld Oostenrijk nemen, waarmee allang een vredesverdrag gesloten had moeten wor den. Mogen wij verwachten, dat de Russen zich ertoe zullen laten bewegen qf dwingen, om met zulk een verdrag in te stemmen indien zij vooruit weten, dat het door hun bezettingstroepen ontruimde Oostenrijk dan prompt zal worden inge lijfd in de Westerse defensiegemeenschap onder Noord-Atlantisch bevel? Is het voor de vreedzame ontruiming van Oostenrijk niet noodzakelijk, dat er een Europees systeem bestaat dat géén tegen Rusland gerichte militaire alliantie is waarbij Oostenrijk zich kan aansluiten? Zulk een statengemeenschap moet worden be schermd door het Noord-Atlantisch veilig- heidsverdi-ag tegen de mogelijke aggressie ADVERTENTIE kent de perzen als geen ander Amsterdam, Rokln 116 Den Haag, Arnhem, Utrecht, Hilversum HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Orgel en zang. 10.45 Voor zie ken. 11.15 Feuilleton. 11.35 Vrouwenkoor. 12.00 Orkest 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. 15.20 Voordracht. 16.00 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 13.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.30 Feestgetijden, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Benelux. 20.40 God heeft de mensen nodig, causerie. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buiten lands weekoverzicht. 2-2.05 Amusements muziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Huwelijk van A tot Z. causerie. 23.3024.00 Orkest. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 Sopraan en piano. 11.45 Platen. 12.00 Gevarieerde mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusements orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble en solisten. 13.45 Militaire reportage. 13.55 Platen. 14.00 Het nut van carbolineum bespuitingen, causerie. 14.15 Metropole orkest, 14.45 Viool, clavecimbel en basso-continuo. 15.15 Voordracht. 15.35 Kamer-kwartet. 16.00 Platen. 16.10 Voor dracht. 18.00 Nieuws. 18,15 Amusementsmu ziek. 18.35 Regeringsuitzending: Nieuw Guinea-impressies. 18.45 Platen. 18.50 Mu ziekpraatje. 19.15 Regeringsultzending: Ver klaring en toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Philharmo- nisch orkest en soliste. 21.15 Gespiegeld in kerkeglas, hoorspel. 22.00 Piano. 22.20 Zwerf tocht door het Verre Oosten, reportage. 22.30 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.3024,00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.1521.45 Televizier; Judo-demonstraties; Zwemwed strijden en -demonstraties. 'uit het Oosten. Maar indien de Russen er toe worden bewogen hun militaire bezet ting van Europa op te geven, dan komen wij in een positie, cfce ons verplicht om Rusland garantie te geven voor zijn eigen veiligheid met betrekking tot Europa. Van de Sovjet-Unie kan niet worden verwacht dat zij het Oostelijk deel van Oostenrijk en Oost-Duitsland zal verlaten indien dat met zich meebrengt, dat het ontruimde ge bied bij het militaire stelsel van het At lantisch Pact wordt inbegrepen. Soepele structuur Het werkelijke doel van een Europese politiek eeenheid is niet de defensie van West-Europa. Die moet worden verzekerd door de militaire organisatie, welke wij leiden. Het werkelijke doel van de Euro pese integratie is de vervulling van de voorwaarden, waaronder het mogelijk zal worden om Duitsland te herenigen en Oos tenrijk te doen ontruimen door de bezet ters. En tevens: met enige kans op succes de reusachtige veranderingen aan te pak ken, die de Duitse hereniging in Europa en in de hele wereld zal veroorzaken." „Het zal een lange tijd vergen om zelfs ook maar plannen voor een verenigd Euro pa vast te stellen. Maar het zullen betere plannen worden en zij zullen geloof ik in Europa sneller worden aanvaard, wan neer zij zijn gemaakt met een helder be grip voor de wenselijkheid, dat er een structuur wordt geschapen, waarin alle Europese volken en niet alleen onze standvastige militaire bondgenoten te hunner tijd hun plaats kunnen innemen." Betere condities voor bioscoop- en theaterpersoneel De leden van de personeelsbond van de film- en theaterbedrijven hebben Dinsdag op een algemene ledenvergadering in Utrecht besloten in fusie te gaan met de onlangs gefuseerde bonden in deze tak van het N.V.V. Hiermee wordt een concentra tie van werknemers beoogt en dit zal weer vruchten afwerpen voor betere lonen, vacantieregeling en sociale bepalingen, zo werd van bestuurszijde meegedeeld. In December nam het aantal werkloze mannen toe van 112.453 tot 145.385, name lijk 109.588 geheel werklozen (November 82.691), 34.717 D.U.W.-arbeiders (29.113) en 1080 geheel werkloze wachtgelders (649). Ofschoon de werkloosheid onder invloed van het seizoen elk jaar toeneemt in De cember, was de stijging deze keer groter dan in 1950. Enerzijds moet de oorzaak hiervan gezocht worden in de beperking van het bouwvolume, anderzijds in de af- zetmoeilijkheden, waarmede verschillende bedrijfstakken tengevolge van de con sumptiebeperking te kampen hebben. Het aantal werklozen in de aardewerk industrie steeg van 1507 tot 2168; bouw vakarbeiders van 23.779 tot 33.682; metaal arbeiders van 7062 tot 8163; arbeiders uit de voedings-: en genotmiddelenindustrie van. 2972 tot 3527; landarbeiders van 14.898 tot 25.6W; transportpersoneel van 5678 tot 7099 en losse arbeiders van 15.738 tot 20.351. Het aantal cursisten op de rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling steeg van 3050 tot 3970, waaronder 163 gerepatrieer- den en 111 minder-validen. De vraag naar mannelijk personeel daal de van 10.033 tot 9229. De werkloosheid was eind December het hoogst in Drente met 109, het laagst in Lim burg met 29 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het rijksgemiddelde bedroeg 48 tegen 37 op 30 November 1951. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 9372 tot 9517. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 6817 tot 6093. Het Argentijnse s.s. „Tucuman", dat tegen het eind van deze maand in de Am sterdamse haven arriveert, zal vier spoor wegrijtuigen aan boord nemen, door Allan N.V. te Rotterdam gebouwd voor de Uru- guayse spoorwegen. Het betreft hier het eerste viertal van 16 salonrijtuigen, die voor Uruguay besteld 'zijn. K.L.M. krijgt een „Liftmaster" De K.L.M. heeft bij de Douglasfabrieken een „Liftmaster" besteld. De 32i/2 meter lange „Liftmaster" is de vrachtuitvoering van de DC-6b. Deze 4-motorige machine die een kruissnelheid heeft van 470 km per uur, is speciaal voor vrachtvervoer inge richt en kan elf ton vracht vervoeren over een grote afstand. ADVERTENTIE Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 ADVERTENTIE Flacon ca. 200 gr: f 1.95, F*mclje>«Tp*kking ca. 500 gr. 3.75 Voor de civiele kamer van het Haagse gerechtshof zijn Woensdag de pleidooien gehouden in een procedure over de aan sprakelijkheid van de overheid voor het beleid der rijksbureaux tijdens de bezet ting. Op last van de bezetters moesten in 1940 alle in Nederland aanwezige voorraden wol, ongeveer 10.000 ton ter waarde van ruim 14 millioen gulden, aan het rijks bureau voor wol en lompen worden ver kocht tegen een prijs, die aanmerkelijk lager was dan de toenmalige handelswaar de. Reeds in 1943 hebben de wolfabrikan ten en wolhandelaren de staat gedagvaard en vergoeding van het geleden verlies ge- eist. Hoewel de transacties van de staat door het gerechtshof in Den Haag in 1949 onrechtmatig en nietig zijn verklaard, is de staat nochtans voor de schade niet aan sprakelijk gesteld. In cassatie heeft de Hoge Raad echter uitgemaakt, dat de staat wel aansprakelijk is voorzover hij door de transacties van het rijksbureau is ge baat. Het Haagse gerechtshof kreeg de op dracht te onderzoeken, of de staat inder daad gebaat is door de woltransacties. Ongeveer 50 wolfabrikanten en, wolhan delaren maken thans aanspraak op schade vergoeding tot een totaal van ruim twee millioen gulden. Mr. A. J. M. van Dal, optredend na mens de wolhandelaren, betoogde, dat de staat volgens de berekeningen van de wol handelaren door de transacties van het wolbureau ZV2 millioen gulden heeft ver diend. De staat stelt echter, dat zijn winst volgens een rapport van de rijksaccoun tantsdienst ruim één millioen gulden heeft bedragen. Deze berekening achtte mr. Van Dal niet juist. Mr. Van Dal wees er tenslotte op, dat toekenning van de vorderingen de staat niet op grote bedragen zal komen te staan. Door vermogensaanwas- en inkomsténbe- lasting zal slechts 1/6 tot 1/8 deel van de verlangde schadeloosstelling in handen van de wolhandelaren komen. Namens de staat trad mr. D. J. Veegens op. De winst van één millioen, waarover het rapport van de rijksaccountantsdienst spreekt, is slechts een papieren schijnwinst, zo zei hij. De opgekochte wol werd door het rijksbureau met guldens betaald uit de schatkist, maar de schatkist kreeg er waardeloze marken voor terug. Mr. Veegens was van oordeel, dat de fa brikanten grof hebben verdiend op de or ders voor Duitsland. Bovendien hebben zij extra voordeel genoten van achtergehou den spinafval, dat in de zwarte handel is terecht gekomen. Daardoor zijn zij reeds schadeloos gesteld, meende hij. Het gerechtshof zal op 13 Februari uit spraak doen. J. Klok te Lemmer, oud-schipper van de reddingboot „Hilda", is benoemd tot broe der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Er is een nieuwe motorpont in dienst gesteld over het Zwarte Water in de weg Genemuiden—Kampen. Zij heeft een laad vermogen van 60 ton en is driemaal groter dan de tot dusver in gebruik geweest zijnde veerpont, welke in 1923 in de vaart werd gebracht, nadat een jaar tevoren, op 8 Maart 1922, de oude pont was verongelukt. Dit ongeluk kostte indertijd aan elf inwoners van Genemuiden, onder wie de burgemeester en zijn echtgenote, het leven, De hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen C. D. Fetter, hoofd van de in spectie der invoerrechten en accijnzen te Nijmegen, is verplaatst naar Haarlem en aangewezen als hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen aldaar. Wij hebben reeds medegedeeld dat de nieuwe Nederlandse vertaling van de Bij bel, die uitgegeven is door het Nederlands Bijbelgenootschap, op 16 Januari in een plechtige bijeenkomst in de Doopsgezinde kerk, Singel, te Amsterdam, aan de ver tegenwoordigers der Kerken, zal worden aangeboden. „Dat zal een historisch moment zijn". Zo begon prof. dr. F. W. Grosheide uit Amsterdam, zijn openingsrede op een pers conferentie, die dezer dagen in het bekende Bijbelhuis aan de Herengracht te Amster dam het bekende centrum van het ge nootschap, waar de honderden uitgaven van dit genootschap verzorgd worden en dat ook het verenigingspunt was voor de arbeid van de 40 theologen die miet min der dan 26 jaar aan de vertaling gewerkt hebben gehouden werd. Hij deed dit in zijn qualiteit als voorzitter van het genoot schap en als voorzitter van de commissie voor de vertaling van het Nieuwe Testa ment. Een aantal heren, die ook aan de vertaling gewerkt hebben, was mede aan wezig, o.a. prof dr. G. Ch. Aalders, uit Heemstede, voorzitter der commissie voor het Oude Testament. De Statenvertaling is van 1618-1637 De Statenvertaling, die tot heden alge meen door de Protestantse kerken gebruikt wordt, dateert van 16181637. Wel is in de loop der eeuwen bij nieuwe drukken gemoderniseerd aan de taal en spelling, maar daarbij werd toch steeds vastgehou den aan de oorspronkelijke vertaling. In tussen werd reeds lang behoefte gevoeld aan een geheel nieuwe vertaling. Het moet zo zei prof. Grosheide de bedoeling van iedere Bijbeluitgave zijn zo na moge lijk te komen tot de vorm, waarin de Bij belse geschriften oorspronkelijk geschreven zijn. Deze vorm kennen wij niet precies. De oorspronkelijke geschriften bezitten we namelijk van geen énkel Bijbelboek. Maar er zijn wel oude handschriften van eeuwen terug, die het ons mogelijk maken de oor spronkelijke tekst zeer dicht te benaderen. In dit opzicht nu zijn we thans in onver- tijden. Wel heel opzienbarend zijn de vondsten van de laatste jaren. Twee kilo meter ten W. van de Dode Zee werden rollen perkament en Papyrus aangetrof fen, die waarschijnlijk geschreven zijn in de 2e eeuw voor Christus en die ons onder andere een heel oude tekst overleveren van het boek Jesaja en van de hoofdstukken 19 en 22 van Leviticus. Voorts is op taalkundig en historisch terrein zoveel nieuwe kennis vergaard en is er in 't bijzonder door de opgravingen zoveel aan het licht gekomen, dat de Bij bel-inhoud verheldert, dat er wel geen bladzijde van de Statenbijbel zal zijn, waarin de Statenvertalers, als ze nu hun werk konden herzien, geen wijzigingen zouden aanbrengen. Er zijn in de 20e eeuw enkele theologen geweest die zelfstandig, of in opdracht van een bepaalde Kerk, een nieuwe verta ling verzorgden. De ervaring heeft evenwel geleerd zo vervolgde prof. Grosheide dat zulke vertalingen niet algemeen aan vaard worden. Het was alleen mogelijk aan het Bijbelgenootschap, dat een interkerke lijke organisatie is, binnen zijn muren pro fessoren en predikanten van allerlei Ker ken en richtingen te verenigen om samen een vertaling te maken, die aller vertrou wen zal kunnen winnen. Daarom kan alleen deze vertaling de Statenvertaling als natio nale Bijbelvertaling op den duur vervan gen. Theologen van alle richtingen hebben aan deze vertaling medegewerkt. Hoe de vertalers werkten getelijk gunstiger condities dan de Staten vertalers. In het bizonder geldt dit van het Nieuwe Testament. De tekst, die zij gebruikten, was een hand schrift, stammend uit de 12e of 13e eeuw na Christus, waarin de zogenaamde Byzan tijnse tekst van plm. 400 jaar na Christus werd overgeleverd. Thans hebben wij voor het Nieuwe Testament de beschikking over de Griekse tekst, die in de 3e eeuw na Christus in Alexandrië op de kansel lag. En wat het Oude Testament betreft, de Statenvertalers gebruikten een in 1525 te Venetië gedrukte tekst, de Bambergiana, maar het Hebeeuwse Oude Testament van Kittel, dat thans door onze vertalers ge bruikt werd, berust op een handschrift van ongeveer het jaar 1000. Bovendien worden er nog voortdurend nieuwe vondsten gedaan uit nog oudere Tijdens selectiewedstrijden te Andermatt in Zwitserland is de recordsprong van 66 meter van de Noor Birger Ruud tot drie maal toe verbeterd. De Zwitser Andrea Dascher maakte sprongen van 66V2 en 68V2 meter, terwijl de Noor Jan Aamnes zelfs een sprong van 69 meter noteerde. Foto: Aamnes tijdens zijn recordsprong. Bij de vertaling van het Oude Testa ment, werden voor elk Bijbelboek twee hoofdvertalers aangewezen, die elk apart aan het werk gingen en als ze gereed wa ren, in onderling overleg één proefver taling samenstelden en inleverden bij de vaste commissie die was samengesteld uit drie personen die geheel beschikbaar wa ren voor de vertaalarbeid en dus waren vrijgesteld van ander werk. Zij corrigeerden het ingezondene en brach ten het in overeenstemming met de reeds klaargekomen gedeelten. Hiervan werd dan een eerste proefdruk ter perse gelegd Deze werd gezonden aan alle commissie leden en dan kon de plenaire commissie aan het werk. Deze werd gevormd door alle vertalers tezamen. Ze kwamen op geregelde tijden in de grote zaal van het Bijbelhuis bijeen. De laatste tijd was dit voor de commissie voor het Oudo Testa ment geregeld iedere Woensdag van 10 tot 14 uur. Daar werd de ingezonden proef vertaling tekst voor tekst besproken Getracht werd een vertaling te vinden, die allen aannemelijk achtten. En daarin is men altijd geslaagd. In grote eensgezindheid mocht het werk tot stand komen. S.oms werd op een hele morgen slechts één tekst behandeld. Ge woonlijk echter kwamen er twee hoofd stukken per dag gereed. Die werden ge zonden naar de Leescommissie, die was samengesteld uit een deel der plénaire commissie, aangevuld met een aantal let- tei'kundigen. Deze heren beoordeelden taal en stijl. Daartoe werd de vertaling in deze commissie een tekst voor tekst voorge- 'lezen. Deze behandeling eiste natuurlijk veel tijd, temeer daar alle medewerkers behalve de leden van de „vaste commis sie" deze arbeid moesten verrichten naast hun gewone werk. De commissie voor het Nieuwe Testa ment begon haar arbeid in 1926, de com missie voor het Oude Testament in 1933 De Kerken en de nieuwe vertaling Het Bijbelgenootschap kan geen nieuwe Bijbelvertaling invoeren. De beslissing daarover ligt bij de kerken. Prof. Gros heide verzekerde evenwel dat de ver wachtingen daarvoor gunstig zijn, want het werk der nieuwe vertaling is alge meen gunstig beoordeeld. De vertaling van het Nieuwe Testament kwam reeds in 1939 gereed. Daarvan werden reeds 500.000 exemplarep. ver kocht. De eerste oplaag van de volledige Bijbel, die 115.000 bedraagt, is bij voor verkoop al bijna uitverkocht. Nu volgt een tweede oplaag van 160.000. Alleen het werk der vertaling heeft een uitgaaf gevorderd van f 200.000. 12. Toen Panda daar naar binnen rende en op luide toon om geld vroeg voor zijn verloren weddenschappen, was de mooie toon van Jolliepop's theevisite geheel ver stoord. De bediendg die, zoals we weten, Panda's geldzaken veelal behartigde stoof naar zijn meester toe en duwde hem met onzachte drang de deur weer uit, ter wijl hij bijna oneerbiedig siste: „Wij moe ten ons anders gedragen! Ik ontvang juist de persoonlijke bediende van Graaf Gaston van Gaep tot Gaep, en daarop maken wij een zeer slechte indruk!" „Ja maar...", protesteerde Panda, „ik kan het toch niet helpen! Ik heb gewoon een paar wedden schappen verloren op straat en.,..". „Be taal die persoon, en laat ons hem nimmer terug zien!", fluisterde Jolliepop schor, terwijl hij Panda een bundel bankbiljetten in de handen stopte.maar helaas; Hya- cinthus Iioepeldum, de bediende van de graaf, had alles gezien en gehoord, en hij 7iam zijn hoed om te vertrekken, terwijl hij voor zich heen mompelde: „Weerzin wekkend! Stuitend!" Tot Jolliepop zei hij hooghartig in het voorbijgaan: Uiteraard zal het Zijn Graafschap onmogelijk zijn om vriendschappelijke omgang te onder houden met een persoon, dat zich aan wed denschappen te buiten gaat!" Maar intus sen had Jolliepop zijn tegenwoordigheid van geest hervonden, en hij antwoordde dan ook gevat: „Maar natuurlijk! Neem een voorbeeld aan mijn meester, de heer Panda! Hij verfoeit de slechte gewoonte van het wedden zózeer, dat hij het mis bruik op straat persoonlijk bestudeert! Zo verzamelt hij gegevens voor een pittig in gezonden stuk, dat hij in de dagbladen zal doen plaatsen!" „Aha!", riep Hyacinthus Hoepeldum opgelucht. „Uitnemend! Met een dergelijk edel persoon zal Zijn Graaf schap ongetwijfeld gaarne verkeren! Ik zal dat in orde brengen!" Een licht van triomf scheen in Jolliepop's ogen, toen hij zijn bezoeker op de stoep met afgemeten hand gebaren nawuifde. Ondanks dat wedden zou Panda in de betere kringen doordrin gen! Florida Fina. Gisteren is de door tabaks fabrikanten van Tampa (Florida) voor Churchill gemaakte reuzensigaar van 40 cm aan Churchill overhandigd. Be halve deze reuzensigaar heeft hij nog een kist met sigaren van normale afme tingen cadeau gekregen. Middel en tegenmiddel. Volgens een mede deling van kolonel Thompson, adjunct- directeur van het instituut voor patho logie van de Amerikaanse gewapende macht, is er een nieuw geneesmiddel, reticulose genaamd, samengesteld, ge baseerd op proteïne, voor het activeren van de vorming van witte bloed lichaampjes in het bloed van personen die aan atomische straling blootgesteld zijn geweest. Toepassing van dit genees middel zou het aantal sterfgevallen kunnen beperken onder degenen die aan atomische straling blootgestaan hebben op meer dan een kilometer afstand van de plaats van een eventuele explosie. Offers. De administrateur voor de defen sieproductie, Fleischmann, heeft aange kondigd, dat de productie van de meeste huishoudelijke artikelen in de Verenig de Staten in het tweede kwartaal van dit jaar zal worden beperkt tot 45 van het peil, zoals dit bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog was. De bouw van nieuwe woningen zal met ongeveer 23 worden verminderd, namelijk van 850.000 tot 660.000 per jaar. De auto productie zal met minstens 7 worden beperkt. Bommen. Volgens de laatste berichten zijn door bomaanslagen te Saigon (Indo china Woensdag vijf personen om het leven gekomen (twee van hen zijn Fransen) en dertig personen gewond. In totaal zijn door de politie negen per sonen gearresteerd. Drie van hen be vonden zich op de plaats van de aan slagen. Rust. De activiteit aan het front in Korea is Woensdag aanzienlijk afgenomen, al dus het geallieerde hoofdkwartier te Tokio. De verbonden troepen hebben hun stellingen behouden en hun pa trouillegang voortgezet, vertui niet veel contact werd gemaakt met de tegenstander. Ring. Een lid van de Amerikaanse senaats commissie voor de defensieproductie Willis Robertson, heeft Woensdag in de commissie gesproken over een „gewel dig vijfjarenplan voor het inrichten van luchtbases in Europa en Noord-Afrika". Het merendeel van deze bases zou wor den gevestigd in Frankrijk. Enige vel den zouden startbanen krijgen van drie kilometer. Volgens Robertson zullen geheiihe projecten er toe bijdragen de ring van luchtbases rondom de Sovjet- Unie en de met haar verbonden staten uit te breiden en te versterken. Wegbereiders. Volgens radio-Moskou heb ben de Russen twee of drie eeuwen vroeger dan de Duitsers en de Fransen geleerd, hoe wegen bestraat moeten worden. Uit opgravingen bij de oude handelsstad Nowgorod is gebleken, dat tussen de negende en de veertiende eeuw hout werd gebruikt voor bestra ting. Vriendschap. Schepen van de Amerikaan se zesde vloot in de Middellandse Zee zijn Woensdag voor een vriendschaps- bezoek aan Spanje in Barcelona aange komen. Zij zullen nog andere havens bezoeken. Tot de 35 schepen behoren de zware kruiser „Des Moines", vlagge- schip van vice-admiraal Mathias Gard ner, de kruiser „Roanoke" en drie tor- pedobootjagers. Overleden. De Nederlandse consul te Nan tes, de heer W. A. M. Asselbergs, is gisteren aldaar overleden. De heer As selbergs, die oud-directeur was van de electriciteitsmaatschappij te Nantes, was sinds 1924 consul der Nederlanden al daar. Gevangenen. De Verenigde Staten hebben er bij de Sovjet-Unie per nota Gp aan gedrongen met de UNO samen te wer ken teneinde de Duitse en Japanse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden, naar huis te laten terugkeren. Rusland deelde 5 Mei 1950 mee, dat zich nog slechts 13.546 Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie bevonden en da,t deze mensen gevan genisstraffen uitzaten of te ziek waren om naar huis terug te keren. Volgens West-Duitse en Westelijke deskundigen moet dit aantal vele honderdduizenden groter zijn. Heilzaam. In een communiqué van de Raad van Europa is Woensdag bekendge maakt, dat het ministerscomité waar schijnlijk in de tweede helft van Fe bruari zal bijeenkomen om de aanbe velingen te bespreken, die de Raad gevende Vergadering heeft gedaan na het aftreden van haar voorzitter Paul Henri Spaak. In een brief, waarin de aanbevelingen aan de ministers worden gedaan, ver klaarde vice-voorzitter Jacini, diat een crisis is ontstaan tengevolge van „diep gaande meningsverschillen". „Het is echter een heilzame crisis, omdat de Raadgevende Vergadering zich hierdoor duidelijker bewust is geworden van haar verantwoordelijkheid dan voorheen het geval was", aldus Jacini. Geduld. Na Engeland en Amerika heeft thans ook Frankrijk officieel het voor stel aanvaard voor een bijeenkomst van plaatsvervangers der ministers van Bui tenlandse Zaken d'eir vier grote mo gendheden op 21 Januari ter bespreking van een staatsverdrag voor Oostenrijk. Alleen de Sovjet-Unie heeft nog niet geantwoord. Bevrijd. Twaalf Duitse mijnwerkers, die in een mijn te Gelsenkirchen tengevolge van een instorting waren ingesloten, zijn veilig en wel naar de oppervlakte ge bracht. Zij hadden slechts lichte kwet suren opgelopen. Een eerder bevrijde dertiende man was ernstig gewond. Toch. Het Israëlische parlement heeft Woensdag de regering met 61 tegen 50 stemmen gemachtigd tot het voeren van onderhandelingen met Duitsland over herstelbetalingen. Er waren vijf ont houdingen. LISSABON (A.F.P.). Bij de onder drukking van de samenzwering tegen de Portugese regering zijn een dertigtal per sonen gearresteerd te Lissabon en Oporto. De gearresteerden zijn voornamelijk hoge officieren van leger en vloot, advocaten en een voormalig Kamerlid. De samenzweer ders zouden onrust in het leger en bij de regeringsinstanties hebben willen verwek ken, onder meer door het verspreiden van verhalen over kwade practijken, waarmee regeringspersonen zich zouden hebben in gelaten. j

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2