Beslissing over aangehouden wapens op de Blitar opgeschort Truman klaagt over vertraging in defensie Gestrande Noor achter 3 slepers door de woedende branding Weinig nieuws in de „State of the Union E I ASPIRIN Griep?n Mijnhardlje Q Wankel plaatsje op punt van strekdam werd verruild voor de Helderse haven Democratie DONDERDAG 10 JANUARI 19 5 2 3 _NOTA WISSELING MET DJAKARTA Indonesische regering verklaart geen besluit te willen nemen dat de verhouding met Nederland zou verscherpen öbeme< BARJELOORISSTRAAT. 20 —TEL. 13439 LAMSHUID WANTEN Agenda voor Haarlem HOE DE „FRAMEGGEN" VLOT KWAM Post Eeuwkalenders 's-GRAVENHAGE Van officiële zijde wordt medegedeeld: Op 15 December 1951 heeft de Neder landse Hoge Commissaris in Djakarta in opdracht van de Nederlandse regering aan de regering van de republiek Indonesië verzocht mede te delen of de lossing uit het s.s. „Blitar" van een hoeveelheid ont plofbare stoffen en vuurwapens, bestemd voor Nieuw Guinea, in haar opdracht ge schiedde dan wel door haar gesanctionneerd werd, en zo ja, op welke grond. De Nederlandse regering achtte deze maatregel in strijd met volkenrechtelijke beginselen, aangezien het hier een geval betrof van vervoer van goederen in transit zonder overlading. De wapens en ammu nitie waren bestemd voor de uitvoering van de normale overheidstaak. Het beroep, dat door de Indonesische defensie-autoriteiten gedaan is op een ver ordening van de legercommandant van 1949 achtte de Nederlandse regering onhoud baar, aangezien deze verordening alleen betrekking heeft op de invoer in en het vervoer binnen Indonesië. In een Indonesische nota van 4 Januari wordt onder meer geantwoord: „Bij aankomst van de Blitar heeft de gezagvoerder verzuimd mededeling te doen van de voor Irian bestemde lading van wapens en ontplofbare stoffen, waartoe hij volgens de ordonnantie van 30 Mei 1939, opgenomen in het Indonesisch Staatsblad 1939 no. 278 is verplicht. De gezagvoerder heeft daarna de vraag, of er zich wapens en munitie aan boord bevonden, welke deel uitmaakten van de lading van de Blitar ontkennend beant woord. Daar bij onderzoek bleek, dat de mededeling van de gezagvoerder niet op waarheid berustte, is gerechtvaardigde twijfel ontstaan of de goederen inderdaad voor uitoefening der normale overheidstaak bestemd zouden zijn. Geleid door deze twijfel en de zware taak die de Indonesische regering heeft voor de handhaving van de veiligheid in Indonesië, heeft de Indonesische regering gemeend de maatregel van de havencom mandant te Tandjong Priok te moeten sanctionneren. Een eventuele strafvervolging van de gezagvoerder van de Blitar is geheel in handen der Indonesische justitiële autori teiten. De beslissing ten aanzien van de Talisse, welke zeer kort op het Blitar-geval volgde, kon psychologisch gesproken geen andere zijn dan hetgeen hierover reeds is mede gedeeld. Anders dan bij de Blitar is de voor par ticulieren bestemde lading springstoffen van de Talisse voor Irian vrijgegeven, zodat in dit geval de aanhouding zich beperkt tot een klein gedeelte van de 170 ton lading, welke door de Talisse is aangevoerd. Door de gespannen atmosfeer, die intussen is geschapen, meent de Indo nesische regering de beslissing over de aangehouden goederen vooreerst te moeten opschorten. Het zou namelijk niet van wijs beleid getuigen, indien in de gegeven omstandigheden een beslissing zou worden geforceerd, wel ke mogelijk tot verschei-ping van de verhoudingen tussen Nederland en In donesië zou leiden, hetgeen naar het inzicht van de Indonesische regering ook niet de bedoeling kan zijn van de Nederlandse regering. De Indonesische regering is pijnlijk getrof fen door het feit dat de Nederlandse rege ring deze ongezochte incidenten te baat heeft genomen om de Unieonderhandelingen vinden. tot dusver nog geen voortgang te doen De Indonesische regering stelt er prijs op te verklaren, dat de bedoeling der on derhandelingen juist is om een goede ver standhouding tussen Nedeland en Indo nesië te bewerkstelligen". Het Nederlandse antwoord De Nederlandse regering heeft hierop in een nota geantwoord. Ten aanzien van de mededeling van de In donesische regering, dat zij pijnlijk getrof fen is, dat de Nederlandse regering deze ongezochte incidenten te baat heeft geno men om de onderhandelingen tot dusver nog geen voortgang te doen vinden, merkt de Nederlandse regering op, dat in de aan- ADVERTENTIE gehaalde woorden naar haar oordeel ten onrechte wordt gesuggereerd, dat Neder land gebruik heeft willen maken van voor wendselen om de besprekingen in Den Haag te vertragen. De Nederlandse regering moet er daarentegen op wijzen, dat de Indone sische regering gedurende bijna een maand haar motieven voor deze aanhoudingen met ter kennis van de Nederlandse regering heeft gebracht en de Nederlandse regering gedurende die periode dus wel'gedwongen was de vermoedelijke beweegredenen daar voor te beoordelen aan de hand van diverse uitlatingen terzake van semi-officiële per sonen in Indonesië. Uit deze uitlatingen moest worden opgemaakt, dat Nederlandse wapenzendingen, bestemd voor Nieuw Guinea, betrekking hadden op vervoer naar Indonesisch territoir, welke motivering, in dien de Indonesische regering deze offi cieel zou hebben gebruikt, voor de Neder landse regering geen andere weg had open gelaten dan om haar bereidheid tot het voeren van besprekingen in te trekken. Nu uit de nota van de Indonesische re gering blijkt, dat wat haar betreft een der gelijk verband tussen het optreden ten aan zien van de beide genoemde scheen en de materie van de onderhandelingen niet aanwezig is, is de Nederlandse regering, in de overtuiging dat beide partijen het uiter ste moeten doen om de verhouding tussen beide landen op een goed spoor te brengen, van haar kant bereid, de incidenten met de Blitar en met de Talisse te beschouwen als een zaak. welke kan worden behandeld onafhankelijk van de materie, waarop de voorgenomen onderhandelingen zijn gericht. Zij is dan ook bereid om hangende de oplossing van de incidenten harerzijds con tact op te nemen met professor Supomo, teneinde de besprekingen te doen beginnen. De Nederlandse regering heeft met vol doening vernomen, dat het streven der In donesische regering er op gericht blijft een goede verstandhouding met Nederland te bewerkstelligen. Niettemin kan zij, ook na de toelichting op het gebeurde met de Blitar en Talisse, niet anders dan ernstige be denkingen blijven koesteren tegen de in beslagneming van de lading wapens en ontplofbare stoffen, welke als eigendom van de Nederlandse staat naar Nieuw Gui nea werden vervoerd. De Nederlandse regering zou het be treuren, indien de gezagvoerder van de Blitar verzuimd heeft te voldoen aan de voor de aangifte van bepaalde goederen bestaande Indonesische voorschriften. Zij heeft hiernaar een onderzoek doen instel len, waarvan de uitvoering echter wordt ADVERTENTIE vertraagd door -de omstandigheid, dat de Blitar n-og varende is. Gesteld echter, dat dit verzuim inderdaad heeft plaatsgevonden, dan moet de Neder landse regering er met nadruk op wijzen, dat de consequenties, welke de Indonesische regering aan dit verzuim heeft verbonden, in geen redelijke verhouding staan tot de ernst van dit verzuim. De Nederlandse regering zet voorts uit voerig uiteen, dat op grond van het Verdrag van Brussel van 1926 de aan een staat toe behorende lading, welke voor regerings- en niet handelsdoeleinden aan boord van koop vaardijschepen wordt vervoerd, niet in be slag kan worden genomen^ noch aangehou den of vastgehouden tengevolge van eni gerlei gerechtelijke maatregel. Zij handhaaft derhalve haar eis tot terug gave van de uit de Blitar en de Talisse ge haalde eigendommen van de Nederlandse staat en kan zich dan ook niet neerleggen bij de mening van de Indonesische regering, dat deze haar uiteindelijke beslissing over de aangehouden goederen voorlopig zou moeten opschorten. Het is de Nederlandse regering er geens zins om te d!oen de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië te verscherpen, maar zij vaagt zich af of het handhaven van een toestand, welke haars inziens in Strij'd is met de algemene beginselen van volkenrecht en met de gebruikelijke prac- tijken in het verkeer tussen bevriende naties, niet eerder tot een verscherping van deze verhoudingen leidt dan een ongedaan maken daarvan. De Nederlandse regering vertrouwt, dat haar uiteenzettingen voor de. Indonesische regering aanleiding zullen zijn te beslis sen, dat de thans in beslag genomen eigen dommen van de Nederlandse staat zullen worden teruggegeven. Mocht de Indonesische regering on verhoopt niet bereid gevonden worden een dergelijke beslissing te nemen, dan overweegt de Nederlandse regering in het belang van een zo gewenste spoe dige oplossing van dit geschil, de zaak te onderwerpen aan de daartoe be voegde rechterlijke instantie. ADVERTENTIE 99 Bij verkoudheid en griep TABLETTEN A|leén Aspirin is. vgorïien van het "Bayer- 'kruis, het symbool ya'n vertrouwen. DONDERDAG 10 JANUARI Concertgebouw: Koninklijk Mannenkoor „Caecilia". concert. 8 uur. Minerva (Heem stede), „De Passiebloem" (Rotterdams To neel), 8 uur. Brinkman, Plein: Stichting „Wes'tergeest", lezing dr. M. D. Dijt, 8 uur. Zuiderkapel: ds. I, Sasseur, 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Filmvertoning „Le Corbeau" (Haarlems Kunst Gemeenschap), 8 uur. City: „De onvindbare Pimpernel", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Grensconflicten", „De on zichtbare hand", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bom Yesterday", 18 i., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van de Zuidzee", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alice in won derland" alle leeft., 7 en 9.15 uur Luxor: „Morgen'is te laat". 14 j„ 2, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Ballets Jooss, 8 uur. Nas- sauplein 8: Theosofische Vereniging, spreek ster mejuffrouw H. Kool, 8 uur. Wilhelmina- straat 22: Vereniging van spiritisten „Het Licht", 8 uur Palace, Rembrandt: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2 30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw programma). Met financiële steun van de UNO heeft de Franse regering de stoot gegeven tot de oprichting in Parijs van een centrum waar medici, verpleegsters, laboranten en sociale werkers uit 56 landen onderzoekingen kunnen doen ten dienste van het kind in de gehele wereld. Op internationale, basis wil men hier de strijd aanbinden tegen ziekten als tuberculose en kinderverlamming, hi samenwerking met het Centrum, zijn in het Poincaré-ziekenhvis te Parijs speciale badkuipen geïnstalleerd voor de hydro-therapeutische behandeling van slachtoffers van kinderverlamming. WASHINGTON, 9 Januari (Reuter). President Truman heeft vandaag in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres „State of the Union" een program ont vouwd voor het versterken van de niet- communistische wereld tegen mogelijke aggressie door voortgezette militaire en economische hulp en door het opvoeren van de Amerikaanse oorlogsproductie en de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten. Terwijl de Sovjet-Unie haar gewapende macht vergroot en meer vliegtuigen produ ceert dan de niet-communistische wereld, is de defensie-voorbereiding in de Verenig de Staten nog verre van volledig, aldus de president. Er is in de Verenigde Staten vertraging bij het ontwerpen en produceren van nieu we typen vliegtuigen en tanks en werktuig machines en grondstoffen zijn nog steeds schaars. „De wereld", aldus de president, „leeft nog steeds in de schaduw van een nieuwe wereldoorlog. Ondanks de in 1951 behaalde successen kan de niet-communis tische wereld in 1952 alles verliezen als zij versaagt." Amerika is vastbesloten de communisten in Korea te blijven bevechten totdat er een wapenstilstand kan worden gesloten, die „een eind maakt aan de aggressie en de vei ligheid van onze strijdkrachten en van de republiek Korea waarborgt",, aldus de pre sident. Amerika zal blijven streven naar een regeling voor Korea volgens het hand vest van de UNO. Truman hernieuwde de uitnodiging van het Westen aan de Sovjet-Unie om het plan tot vermindering van en toezicht op alle wapens te aanvaarden onder instelling van een doeltreffend inspectie-systeem. Zolang de Sovjet-Unie geen doeltreffend ontwapeningsvoorstel aanvaardt en niet medewerkt aan een vreedzame oplossing van geschillen, kunnen de Verenigde Sta ten niet anders doen dan de defensie ver sterken. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek stelt president Truman het volgende voor: Voortzetting van de militaire en economi sche hulp aan West-Europa en aan Ame- rika's vrienden in andere delen van de wereld. Hulp en aanmoediging bij het streven naar een sterk en verenigd Europa. Meer gelden voor technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden. Uitbreiding van het werk van „de stem van Amerika" door „boodschappen van hoop en waarheid naar de mensen achter het ijzeren gordijn te zenden". Binnenland Wat de binnenlandse politiek aangaat: Versterking van de land-, zee- en lucht strijdkrachten, 'met nadruk op de lucht macht. Verdriedubbeling van de militaire pro ductie in het volgend jaar. Beperking van de hoeveelheid goederen voor de burgerlijke markt teneinde meer grondstoffen voor de defensie te kunnen gebruiken. Beteugeling van inflatie door strengere wetten tegen stijging van prijzen, winsten en lonen. Hoge belastingen en een billijke verde ling van de lasten. Uitbreiding van de burgerlijke rechten van minderheidsgroepen, waaronder de negers. Wetten tot verbetering van de landbouw productie, bodembehóud, electrificatie van plattelandsgebieden en landbouwkundig onderzoek. Verbetering van huisvesting en arbeids voorwaarden, herziening van de Taft-Hart ley arbeidswet. Een plan voor ziekteverzekering. Verbetering van de wetten betreffende sociale verzekering, meer federale steun voor het onderwijs en vergroting van het aantal artsen en verpleegsters. Truman refereerde slechts kort aan zijn besprekingen met Churchill over de we reldstrategie, „Wij hebben de toestand in Europa, bet Midden Oosten en het Verre Oosten gron dig bezien," zeide hij. „Wij verwachten ge stadige voortgang op de weg naar vrede, door samenwerking van de vrije landen". Truman zei dat alle maatregelen, die hij heeft voorgesteld ter bevordering van de welvaart van het Amerikaanse volk, aan ADVERTENTIE de wereld de vooruitgang van Amerika's vi-ije maatschappij demonstreren. Dit heeft een grotere invloed op de volken aan beide zijden van het ijzeren gordijn „dan alle schijnleuzen en in de lucht hangende be loften van de cofhmunisten". Voorts verklaarde de president: „Als wij met moed, kracht en vastberadenheid voortgaan, kunnen wij eind 1952 in een toestand van veel grotere veiligheid ver keren. In het afgelopen jaar hebben wij ruim een millioen mannen en vrouwen aan onze strijdkrachten toegevoegd. Hun totaal be draagt nu bijna drie en een half millioen. Wij hebben snelle voortgang gemaakt op het gebied van atoomwapenen en militaire voorraden en uitrusting ter waarde van 16 milliard dollar geproduceerd. Dat is drie maal zoveel als in het voorgaande jaar. In andere vrije landen heeft de opbouw van de verdediging ernstige economische vraagstukken geschapen. In Europa is de inflatie toegenomen en het voortschrijdend herstel van onze bondgenoten is in gevaar gebracht. Doch alles bij alles genomen hebben wij het afgelopen jaar werkelijke voortgang gemaakt op de weg naar de vrede. De macht en eenheid van de vrije wereld hebben we vergroot en tegelijk een nieuwe wereldoorlog en een politiek van toegeven voorkomen. Het is een moeilijke weg die wij moeten gaan, doch de gebeurtenissen van het voorbije jaar hebben aangetoond, dat het de juiste weg naar de vrede is." „Wij kunnen niet verwachten dit werk in een vloek en een zucht te kunnen vol brengen", aldus Truman. „Mogelijk zullen de vrije landen jarenlang de grote strijd krachten, die nodig zijn om aggressie af te schrikken, moeten handhaven". Tenslotte zei Truman: „De dreiging van een wereldoorlog is nog wezenlijk. Als wij moesten trachten alleen te staan tegenover een door Sovjet-Rusland overheerste we reld, zouden onze idealen worden vernie tigd. Onze geallieerden hebben wij even zeer nodig, als zij ons nodig hebben. Wij dragen een grote verantwoordelijkheid voor het redden van de morele en geeste lijke waarden van onze beschaving. Dit is een tijd om moed te tonen, niet een tijd om te mopperen". IN HET VOLLE LICHT van een schelle zonnestreep uit een inktzwarte lucht dreef de Noorse vrachtstomer „Frameggen" gistermiddag klokke twee, rijdend op de bruisende branding, triomfantelijk het vrije water tegemoet: het was gelukt! Af en toe de zware sleeptros naar de drie nelpers verderop uit de golven tillend en vervaarlijk steigerend in de zware golfslag van een opkomende storm is de onfortuinlijke 2086- tonner na een week en enkele dagen hard werken vlotgesleept kapitein Moerman van het IJmuidense bureau „Wijsmuller" heeft zijn zin gekregen. Al wist iedereen het beter en al zou het vast en zeker wachten op springtij worden. Huiverend in de koude Zuidwester ston den er gistermiddag bij het opkomen van het tij enige honderden mensen op de ba- saltglooiïng te kijken naar de „Frameg- gen", die op de punt van strekdam 12 ba lanceerde in de schuimvelden van een brede branding. De nacht "tevoren was het schip daar met de opkomende storm aan stuurboord opgebotst en de verwoede po gingen om hem toen verder te halen, liepen op niets uit. Maar gisteren móést het lukken: de weerberichten werden slechter en er was water genoeg onder de weerloze romp „stook op die ketels" Ploeteren Lang en hevig hebben de Holland II van Doeksen, de Nestor en de Hector van Wijsmuller het water geranseld met hun schroef tot tien minuten voor twee. Vier minuten later zou het tij op z'n hoogst zijn. Trekken! Trekken op de tros, die met een wijde boog naar de Holland II wees; trekken ook op de trekankers, waarmee de ronde ach tersteven van de „Frameggen" aan weers- Alles moet geleerd worden, van kousen-stoppen tot rege ren toe, schrijft onze vriend in Zuid-Amerika. Hij zit daar in een staatje zo groot als een spiegelei en kijkt er al jaren zijn ogen uit. Het is een vreemde wereld daar om hem heen een wereld van kleu ren en lawaai, van vrolijke Zuidelijke grapjasserij en iedere Zondagmiddag een ple zierige revolutie. Wanneer ge als koude Wes terling hier komt binnenvallen, laat hij ons weten, dain denkt ge dat het kermis is. Maar ik zit hier nu ai zeven jaren en ik kan u vertellen dat de ker mis nog steeds niet is afge lopen. Ze hebben hier het ge heim van een vreugdevol leven ontdekt, dat is: de afwis seling. Als ge hier in de mor gen opstaat - en wat een schone morgens zijn dat hier! dan kunt ge er zeker van zijn dat ge nergens zeker van kunt zijn. Zie. dat is een aar dige gedachte. De gewoontes van een sleurig bestaantje be derven uw smaak. Maar hier hier proeft ge het leven als een hors d'oeuvre varié van duizend smakelijke nieuwigheden. Alles moet nochtans geleerd worden zo peinst hij verder per brief en in een be schaafde wereld kunt ge niet leven zonder democratie. Ze hebben dat hier beseft en zij hebben met verbazing om zich heen gezien dat er geen demo cratie te bespeuren viel. Dat moet veranderen, heb ben zij gezegd. Het moet maar eens voorgoed gedaan zijn met dat elkaar vermoorden om aan de regering te komen. Waarom kunnen onze regeerders el kander niet opvolgen zoals dat in een fatsoenlijk land de ge woonte is? Al die revoluties op Zondagmiddag beginnen de keel uit te hangen, om zo te zeggen. We zouden verkie zingen kunnen houden en het volk laten stemmen over wie er regeren moet. Want stemmen is weer eens wat anders en het geeft ont spanning tussen de bedrijven door. En als er gestemd is, zeggen ze tot elkander, dan geen grap jes meer. Dan moet er niet met kracht en geweld geprobeerd worden om elkander toch nog van de hoge stoel te gooien. Want dat is geen democratie. Als er gestemd is. dan trekt degeen die gekozen werd de residentie binnen en de ander maakt dat hij eruit komt. Ge woon, kalm, zonder dit of dat. Net als in Engeland. In Engeland pakt de minis ter-president die verslagen wordt, zijn vrouw en zijn boel tje bij elkaar en laat het huis in Downingstraat nummer tien schoon en leeg over aan zijn opvolger. Zie, dat is democratie waar wij een puntje aan kun nen zuigen. Dat is mooi, dat is sportief. Wij kunnen dat evenzeer, als wij het zouden willen. Wij la ten ons door de Engelsen geen )e scherven van het servies liet hij liggen omdat hij daar les geven. Wij zullen eens laten zien dat ze niet zo min over ons behoeven te denken. En zij deden het. Het ging met veel gepraat en tandpijn, maar het ging. Er vielen niet al te veel doden bij de ver kiezingen. en die er vielen, vielen meer per ongeluk en bij abuis, om zo te zeggen. De minister-president die te weinig stemmen had, sloeg thuis het servies tegen het plafond aan gruizels toen hij de uitslag hoorde, maar hij ging aan het pakken en rui men, al daverden de muren van het regeringshuis onder de paternosters van vloeken. Hij kreeg een dag en een nacht om zijn schilderijen af te haken en zijn spullen bij elkander te doen. De sc iet' hij niet zozeer meer een bestem ming voor wist. En toen de nieuwe minister president kwam. vond hij een leeg huis waarin de democra tie hem van de kale muren tegengrijnsde. Zo ging dat hier, het was een vooruitgang om groots op te zijn. Maar om het niet te vervelend te maken zal ik u ook het sluitstuk vertellen. Want er zat een slot aan als een vuurwerk. Toen de nieuwe minister president na de drukke dag van verhuizen trots in zijn bed lag, zegde zijn vrouw naast hem met een gelukkige zucht: Ziezo, dat is dat, en trek het licht maar uit. Hij trekt aan het gouden koord dat boven zijn neus bengelt, en hij denkt dat het licht zal uitgaan, wat een lo gische gedachtengang zou mo gen heten. Nochtans, ik zeg dat het leven hier vol afwisselingen en verrassingen is. Want de vroegere minister president had het toch niet over zijn hart kunnen ver krijgen om alles te doen zoals in Engeland. Hij had zo een mekaniek ge maakt dat ze in het Engels een booby trap noemen. .Toen er aan het liehtkoord werd getrokken, vloog het presidentenhuis de lucht in met een klabats zoals wij hier in lange niet gehoord hadden. Zo ging het hier. Het zal wel beteren mettertijd. Want democratie en Frans zijn twee dingen die niet ge leerd kunnen worden in een muggezucht. J. L. L. G. K.: Dat onderwerp leent zich beter ter behandeling in een wetenschappelijke beschouwing dan in de luchtige trant van deze rubriek. Overigens lijkt ook mij het door u aangesneden probleem een van de belangrijkste van on ze tijd. Vr. Z. B.: Hartelijk dank voor de waardering, en voor de uitvoe ring van het goede voornemen. Laten wij hopen dat ook het nieuws nog eens zodanig zal wor den dat het bemoedigend werkt. A. O.: Inderdaad, dat is nog steeds hetzelfde. Het is een van de weinige dingen die geen wij ziging ondergaan door de tijds omstandigheden laten we het in ere houden I Hier komt de Frameggenonder het ge juich van de kijkers aan het strand los. kanten met de veenboóem van dit stukje Hollandse kust verbonden was. Er is getrokken, dat de Holland II er van overhelde en tenslotte schoof de „Frameg gen", eerst onmerkbaar maar later met een „gangetje" van de strekdam af met de branding van vergeefse woede tot over de schoorsteen stuivend. Vier schrille stoten op de fluit; een laat ste groet aan deze vreemde plek wui vende mensen in de wind en vier sip- kijkende handelaren in chocolademelk De zeewering is achtergebleven, geteis terd door duizenden voeten en belegd met stro door de dijkwachters, die er een kar wei aan zullen hebben de schade te her stellen. Met de storm in de rug is de „Frameg gen" achter zijn drie helpers in de nood naar Den Helder gedeind Daar zal een duiker moeten uitmaken, of het schip der mate beschadigd is, dat dokking noodzake lijk is en dan verdwijnt de Noor voor een poosje naar een Rotterdamse werf. Maar dan moet het niet te hard waaien voor de stuur- en schroefloze,lichtelijk lekkende stomer. En daarna? Bremen, New Orleans. „Lekko" maar weer. Sinds Zaterdagochtend, toen bij kalme zee eindelijk een tros naar de sleepboten kon worden overgebracht, is er elke keer bij hoog water getrokken aan de Noor, die eerst acht meter, daarna vijftig opschoot, om daarna helemaal vlot te komen. Het is een knap stuk werk geweest, twee kilometer bezuiden Petten. „Oceaan" verspeelde mast De „Frameggen" is Woensdagavond om 7 uur bij het Schulpengat, dhkele mijlen voor Den Helder, ter hoogte van Huisdui nen, op zee voor anker gegaan. Het schip slingerde namelijk zo hevig op de woeste zee, dat het onmogelijk was binnen te ko men en het zou bovendien gevaar voor de scheepvaart in het Marsdiep opleveren. De sleepboot „Oceaan" van Doeksen heeft bij het maken van een verbinding een aanvaring gehad met de „Frameggen". De voorste mast van de „Oceaan" knapte af en sloeg overboord. Op deze mast bevond zich de antenne, zodat de radio onklaar raakte. De marconist van de „Oceaan", P. de Boer, kreeg bij deze aanvaring een ge kneusde voet. In Haarlems Dagblad van 31 December heeft de heer W. F. Vleer in een artikel „Onze tijdrekening" onder meer geschreven, dat het onmogelijk is een eeuwkalender te maken volgens het model van de gebruike lijke jaarkalenders, omdat de daaraan ver bonden moeilijkheden niet eenvoudig zijn op te lossen. Men maakt er ons opmerkzaam op dat er een kalendersysteem bestaat dat voor drie eeuwen bruikbaar is en waarbij de door de heer Vleer bedoelde moeilijk heden zijn ondervangen op een wijze die zonder omrekenen een directe aflezing van elke gewenste datum uit het verleden of in de toekomst uiteraard binnen drie eeuwen mogelijk maakt. Het toestelletje werkt met tabellen op cylinders, die men met twee knoppen zeer eenvoudig kan instellen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5