In 1952 toch een Holland Festival Justitie treedt opnieuw op tegen „Eén-Nul" Haarlemmermeer Lisse Halfweg Heemstede Zandvoort Hillegom Bennebroek Bloemendaal 8 Waarschijnlijk op 25 Juni Kamerverkiezingen Dr. A. van Voorthuizen overleden B. G. Dorhout Mees overleden Communistisch journalist in Medan veroordeeld Russen bemoeien zich met Starhemberg Zestienduizend Turken door kou geteisterd Matroos van de „Gorredijk" overleden Reddingboot voor 99 personen Den Haag wil f 20 millioen lenen voor woningbouw Schaakclub „Lisse" Tennisclub „Zandvoort" Wim Kan en Corrie Vonk in theater Monopole Voorlopig geen spreekuur van de beide wethouders Bezwaren tegen plaatsing op de monumentenlijst ZATERDAG 12 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er zal ook in 1952 een Holland Festival worden gehouden ondanks de weigering •van Amsterdam om deze onderneming fi nancieel te steunen. Dit besluit is door het "bestuur na rijp beraad genomen omdat het Festival een internationale faam heeft gekregen, die men niet graag zou willen verspelen. In Februari zal er een Europese Festivalgids verschijnen en het ware zeer ongewenst indien Nederland daarin ont brak. Speciaal het Concertgebouw Orkest, de Bach-concerten en het Nederlands Ka merkoor genieten grote bekendheid in het buitenland. Het Holland Festival van 1952 zal plaats hebben van 5 Juni tot 4 Juli en in Den Haag en Scheveningen worden geconcen treerd. Het is echter niet de bedoeling, dat het geografisch beperkt zal blijven en men stelt zich dan ook voor tradities als de opvoering van „Elckerlyc" te Delft, de uit voering van de „Hohe Messe" in Naarden en het Kerkconcert te Gouda voort te zet ten. Ook hoopt men het Openluchttheater te Bloemendaal weer te kunnen inschakelen. Het doorgaan van het Haarlemse Orgel- concours zal door het bestuur eveneens op prijs worden gesteld. Het Holland Festival blijft in de toekomst openstaan voor de zo gewenste deelneming van Amsterdam, al dus de zojuist uit Amerika teruggekeerde voorzitter, mr. H. J. Reinink. Twee belangrijke data zullen in het Hol land Festival op bijzondere wijze geme moreerd worden: de herdenking van het geboortejaar van Jacob Obrecht in 1452 en de zeventigste verjaardag van Stravin sky. Het belangrijkste onderdeel van het programma zal zijn het optreden in Den Haag van het New York City Ballet onder artistieke leiding van George Balanchine. Onderhandelingen zijn gaande met de Weense Staatsopera. De Nederlandse Co- medie zal een Grieks treurspel opvoeren en de Haagse Comedie zal eveneens een belangrijke première brengen. Er worden elf concerten gegeven door het Concert gebouw Orkest (met als dirigenten Bruno Walter, Rafaël Kubelik, Eduard van Bei- num, Otto Klemperer en Pierre Monteux) Al is hij niet van plan de vijand met boks- handschoenen te bestrijden, toch heeft sergeant T. van Haasteren uit Tilburg ze maar meegenomen naar Korea. Van Haas teren is bokskampioen van de Nederlandse Marine. Met 150 andere Nederlandse en 180 Belgische vrijwilligers vertrok hij per Empire Fowey" uit Southampton naar Korea. Op last van de ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het kantongerecht in Den Haag heeft de politie Vrijdag een in val gedaan in het hoofdkantoor van de voetbalprijsvraag Eén-Nul" in Den Haag. De administratie van de voetbalprijsvraag, de administratie' van het weekblad ,,De Moker" alsmede de bescheiden, die be trekking hadden op de „Honderdduizend loterij" werden in beslag genomen. De di recteur van de prijsvraag-onderneming, W. van der L., is naar het hoofdbureau van politie overgebracht om verhoord te wor den. Verder zijn huiszoekingen verricht in de woningen van twee in Den Haag ge vestigde leden van de Stichting „Eén-Nul". Ook de voorzitter van de stichting, die in 's Hertogenbosch woont, kreeg bezoek van de politie. De organisatoren van „Eén-Nul" zijn reeds verscheidene malen in conflict met de justitie geweest. W. van der L. is reeds vier keer veroordeeld. In October kondigde Van der L, in een brief aan de ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht in Den Haag de op richting aan van de stichting „Eén-Nul" die naar hij schreef, door middel van een gratis voelbalprijsvraag de belang stelling voor de voetbalsport zou trachten te bevorderen en die streefde naar goed keuring van voetbalprijsvragen. Ook werd het weekblad „De Moker' opgericht waar in door Van der L. werd geijverd voor een officiële goedkeuring van zijn voetbalprijs vragen. Te verwachten valt, dat er dit jaar niet alleen voor de Tweede Kamer, maar ook voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal een verkiezing gehouden zal worden. Wan neer de wetsvoorstellen tot wijziging van de Grondwet, welke thans in eerste lezing bij de Tweede Kamer in behandeling zijn, door beide Kamers zullen zijn aanvaard, worden volgens de bepalingen van de Grondwet deze Kamers ontbonden. De verkiezing van de Tweede Kamer, die dan nodig wordt, treedt in de plaats van de gewone periodieke verkiezing, welke eveneens in 1952 gehouden zou wor den. Een verschil is evenwel, dat bij deze ontbinding de data voor de candidaatstel- ling en voor de verkiezing door de Kroon worden vastgesteld, waarbij afgeweken kan worden van de data, welke ingevolge de Kieswet bij de periodieke verkiezing gelden. Er wordt echter naar gestreefd, ook bij ontbinding ingevolge Grondwetswijziging de in de Kieswet aangegeven data voor candidaatstelling en verkiezing, 13 Mei en 25 Juni, aan te houden. en het Residentie Orkest (onder leiding van Willem van Otterloo, Leopold Sto- kowsky, Leonard Bernstein en Guido Can- telli). De Nederlandse Opera zal behalve enige reprises (onder meer van „Philomela" van Hendrik Andriessen) twee moderne wer ken op het programma nemen, namelijk „Le Rossignol" van Stravinsky en „Blauw baard" van Bartok. Een gebeurtenis die eveneens de aandacht verdient is het eerste optreden in Neder land van het ensemble „Pro Musica Anti- qua" uit Brussel. JAARVERGADERING V. V. D. De afdeling Haarlem der VVD hield haar jaarvergadering. De aftredende bestuursleden mevrouw mr. E. A. J. Scheltema Conradi en de heren dr. S. Elzinga, drs. J. E. Tuinhout en J. G. Noé werden herkozen. Tevens werden de afgevaardigden voor de algemene vergadering aangewezen. De voorlopige candidatenlijst voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal werd daarna in discussie gebracht. Oud-hoofdinspecteur van het Bijzonder Lager Onderwijs In Utecht is overleden dr. A. van Voort- huisen, oud-hoofdir.specteur van het buiten gewoon lager onderwijs en oud-raad adviseur bij het. ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dr. van Voort- huijsen bereikte de ouderdom van bijna 80 jaar. Dr. Van Voorthuijsen werd te Beek bergen geboren. Van 1892 tot 1899 stu deerde hij te Leiden en promoveerde daar tot doctor in de medicijnen. Aanvankelijk vestigde hij zich als huisarts te Franeker. In 1910 werd hij benoemd tot schoolarts te Groningen. Toen in 1920 bij de wet-De Visser het buitengewoon onderwijs afzon derlijk werd geregeld, werd dr. Van Voort huijsen rijksinspecteur van het buitenge woon lager onderwijs.. Hij vervulde deze functie tot 1937, in welk jaar hij werd be noemd tot raadadviseur bij het ministerie van Onderwijs. Van zijn hand zijn vele artikelen over schoolhygiëne en over de zorg voor misdeelde kinderen verschenen. Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag zou op 9 Februari in Utrecht een dag van het bijzonder lager onderwijs worden ge houden. De begrafenis zal op 14 Januari om één uur op de begraafplaats te Beekbergen bij Apeldoorn geschieden. De heer B. G. Dorhout Mees, tweede particulier secretaris van Prins Bernhard, is Vrijdig in zijn woning te Vogelenzang overleden. De heer Dorhout Mees is, toen hij op weg was naar Soestdijk onwel geworden. Hij werd naar zijn woning, „De Snippen- berg" vervoerd, waar hij korte tijd later is overleden. De heer Dorhout Mees was reserve-ma joor der cavalerie. Van Januari 1946 tot September 1950 is hij militair secretaris geweest bij de staf van Prins Bernhard in diens qualiteit als inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht. Op 15 Sep tember 1950 werd hij benoemd tot parti culier secretaris van de Prins. Hij is destijds directeur van een effec tenkantoor te Haarlem geweest. De heer Dorhout Mees was ook jager- meester van de Koningin voor Zuidhol land. Hij bereikte de leeftijd van 42 jaar. De begrafenis zal Dinsdagmiddag om één uur geschieden op de algemene be graafplaats aan de Bergweg te Bloemen daal. „De melkweg heeft geen wegenwacht" (Rembrandt). Om er achter te ko men of dat juist is, hoeft men deze pro- grammaweek niet naar Rembrandt te gaan. Ook niet om de Melkweg te zien en even min om nader met de wegenwacht kennis te maken. Want noch de Melkweg, noch de wegenwacht hebben iets te maken met de avonturen die Mariene Dietrich en James Stewart in deze kostelijke rolprent beleven. De filmtitel moge dan weinig aanvaardbaar zijn, het filmverhaal is dat zeker wel. Een aardig gegeven, niet helemaal onorigineel en goed uitgewerkt. Onder regie van Henry Koster zorgen Mariene Dietrich en James Stewart voor de rest. James Stewart stelt een geleerde voor, die tijdens een vliegtocht de weinig opwekkende mededeling doet dat het toestel zal verongelukken. De gezag voerder maakt daarop een noodlanding, laat het toestel grondig nakijken en wil de reis vervolgen als alles in orde is bevonden. De geleerde gooit dit voornemen echter in duigen: Hij vernielt het vliegtuig. De direc tie van de maatschappij stelt hem verant woordelijk en draagt hem op te bewijzen dat hij gegronde reden had het toestel on bestuurbaar te maken. En de geleerde doet dat, maar niet voordat hij enige andere er varingen dan die uit de boeken heeft op gedaan. L. v. B. In de schaduw van de misdaad (Spaar- n e) is ondanks haar weinig zeggende titel een avonturenfilm met zoveel sensaties als waarop zelfs de trouwe Spaarne-bezoekers nog zelden vergast zijn. Een Amerikaanse geleerde heeft een „cyclotrode" uitgevon den waarmee men niet alleen atoombom- aanvallen verhinderen kan, maar boven dien zo nodig de gehele industrie van een wereldstad stil kan leggen. Natuurlijk wordt dit wonderlijke apparaat een dank bare prooi van een voor niets terugdein zende boevenbende, (geleid door een falsa ris met een doodskopmasker), maar geluk kig ontpopt een der collega's van de uit vinder zich als een voortreffelijke speur der en vechter, door wiens toedoen de heer Doodshoofd en zijn trawanten tenslotte hun gerechte straf niet ontgaan. Professor Duncan en zijn lieftallige assistente hebben echter een ganse reeks verschrikkelijk heden door te maken aleer het hun gelukt de helse machine aan de klauwen van de onderwereld te ontrukken. Wie van het genre houdt, komt met deze film dik aan zijn trekken. Three little words (City) Fred Astaire is een der weinigen van de oude Hollywoodse garde op wie het verstrijken MED AN (Aneta). Te Medan heeft de zaak tegen de hoofdredacteur van het dag blad „Rakjat", de heer Jahja Jacub, ge diend, die in October 1951 werd gearres teerd en sedertdien in de gevangenis heeft vertoefd. Jahja Jacub werd ten laste gelegd de publicatie van drie artikelen in „Rakjat", die door de overheid werden beschouwd als opruiend. Het betrof de artikelen „Zes millioen Amerikaanse dollars om de Indo nesische strijders te vernietigen", „Vijand van het Indonesische volk" en „Wat is het motief?" Betreffende het artikel over de zes mil lioen dollars verklaarde Jahja Jacub, dat dit een commentaar was op een „bericht" van het orgaan der communistische partij Nederland, „De Waarheid". Hij kon het nummer van „De Waarheid", waarin dat had gestaan, niet tonen, doch zeide, dat het in zijn woning moest zijn. De dollars zou den volgens dit bericht door Amerika aan de regering-Natsir zijn gegeven om de linkse beweging in Indonesië te onder drukken. Het tweede artikel was overgenomen uit het communistische weekblad „Demo- krasi" en geschreven door een Chinees te Peking. Hierin werd over de Madiun- affaire gezegd, dat „de witte terreur der regei-ing er toe leidde, dat 36.000 volgelin gen der Partai Kommunis Indonesia in con centratiekampen werden opgesloten en dui zenden werden doorgeschoten." Jacub is veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De eis luidde zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. WENEN, (Reuter). De kwestie van het teruggeven van de 82 landgoederen aan de vroegere leider van de Oostenrijk se „Heimwehr", Prin_s Starhemberg, is ter sprake gekomen in de geallieerde be stuursraad voor Oostenrijk. De Sovjet gedelegeerde stelde voor aan de Oosten rijkse regering een brief te zenden, waarin zij uitgenodigd wordt het parlement in bij zondere zitting bijeen te roepen teneinde de desbetreffende uitspraak van het ge rechtshof ongedaan te maken. In de voor gestelde brief wordt Starhemberg „voor aanstaand fascist en vroegere leider van de misdadige fascistische groepen van de Heimwehr" genoemd. Het Sovjet-voorstel werd door de geal lieerden verworpen op grond van het ar gument, dat het hier een Oostenrijkse binnenlandse aangelegenheid betrof. Korte tijd geleden werd Starhemberg bij gerechtelijke beslissing weer in het bezit van zijn 82 landgoederen gesteld. Zij wa ren door de nazi's onteigend. Starhemberg bevindt zich thans in Zuid-Amerika. Bij het vernemen van het gerechtelijke be sluit zijn in het gehele land symbolische stakingen gehouden. In het gebied van Erzeroem, dat vorige week door een aardbeving is geteisterd, speelt zich een ware tragedie af. Het aan tal mensen, dat zijn vernielde huizen heeft verlaten, wordt geschat op 16.000. De tem peratuur in het getroffen gebied is 30 gra den onder nul. De tenten waafin de vluch telingen zijn gehuisvest, zijn bij een der gelijke koude volkomen onvoldoende en velen dreigen van koude om te komen. Da gelijks worden bevroren lijken aangetrof fen. Het vee, dat helemaal geen beschut ting heeft, sterft in de sneeuw, die een me ter dik ligt. Men vreest, dat wanneer de vorst aanhoudt, de koude meer slachtof fers zal eisen dan de aardbeving. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel ingenieur G. C. Ebeli te Haarlem. der jaren geen vat lijkt te hebben; hij danst er nog even lustig op los als zo'n twintig jaar geleden toen hij ook al in showfilms triomfen vierde met Ginger Rogers als partnerin. Ginger heeft haar plaats moeten afstaan aan sterren van een jongere gene ratie in deze film de bekoorlijke Vera Ellen maar Frea Astaire is gebleven die hij was: een dansvirtuoos die in zijn genre blijkbaar nog steeds geen concur rentie van jongeren behoeft te duchten. Op de regel dat in show-films het ver haaltje maar bijzaak is vormt „Three little words" een gunstige uitzondering; zelfs zonder de aantrekkelijke show-scènes zou deze film nog alleszins te waarderen zijn als vermakelijk relaas over een tekstdich ter en een componist van populaire songs, die na jarenlange successen ruzie krijgen, uit elkaar gaan, maar door vrouwenlist weer tot elkaar gebracht worden en dan eindelijk een tekst voor een liedje vinden waarnaar zij tien jaar hebben gezocht. Fred Astaire danst niet alleen, hij goo chelt ook! U moet zelf maar eens gaan zien hoe zo iets een daverende mislukking wordt omdat Red Skelton de konijntjes en duifjes, die uit de hoge hoed hadden moe ten komen, ontijdig loslaat. S. K. „Waarom Millie trouwde" (Minerva) Inderdaad heeft het meisje, dat in dit filmverhaal van Adèle Commandini zoekt te huwen, daar een niet alledaagse reden voor: zij wil een parmantig klein jongetje, dat wees is geworden, adopteren maar kan dit alleen doen wanneer zij gehuwd is. Het voldoen aan deze voorwaarde geeft deze overigens zo vlotte personeels-cheffin nogal wat kopzorgen. Zij treft een sym pathieke buschauffeur, die haar wel aan een echtgenoot meent te kunnen helpen en zich tenslotte na veel verwarring tot haar grote vreugde zelf als zodanig opwerpt. Het simpele gegeven is aardig en hier en daar ook wel amusant uitgewerkt, alleen is de manier waarop ernst en luim door elkaar zijn geschud wel eens wat bevreem dend. Evelyn Keith en Glenn Ford spelen de hoofdrollen respectievelijk met de arge loosheid en de lummeligheid die van hen verlangd is. In het voorprogramma verdient een grappig muziek-tekenfilmpje met een paar knal-effecten de aandacht. H. B. Samson en Delilah (Frans Hals). Te begrijpen is, dat er een groot verschil bestaat tussen het verhaal uit de Bijbel (Richteren 13 tot en met 16) over de sterke Simson en het verhaal, dat gemaakt is voor de film „Samson en Delilah", waarin de nationale held der Israëlieten, behorend tot de stam Dan, een hoofdrol vervult. Cecil B. de Mille heeft de film geregisseerd en daarmee opnieuw zijn meesterschap in het regisseren van groots opgezette scènes met veel figuratie bewezen. Hij laat de toe schouwer meeleven met het lot der Israë- De 54-jarige Markense matroos van de IJmuidense logger „Gorredijk" (IJM 75), die gistermiddag op een afstand van twee uur stomen van de thuishaven ter hoogte van Noordwijk in een ziedende zee door een slag van de giek overboord sloeg en door zijn makkers even later aan dek kon worden gehesen, is aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Het is de 54-jarige gehuwde matroos Dirk Zondervan, vader van vijf kinderen. Alles is gistermiddag nog in het werk gesteld, om de ongelukkige t§ helpen: tegen twaalven voer de reddingboot „Prins Hen drik" tussen de pieren van IJmuiden uit met een zuurstofapparaat aan boord, daar schipper Bert van Duyn radiotelefonisch dringend om medische assistentie had ver zocht met het oog op de précaire toestand van de drenkeling. Toen de Gorredijk al tussen de pieren was, is er nog een dokter aan boord gezet de zee buitengaats was te ruw om dat daar te doen maar het mocht niet meer baten: de matroos is over leden terwijl dokter De Vries nog aan boord was. De zoon van Zondervan voer eveneens op de „Gorredijk". Dezer dagen is een proef genomen met een model van de reddingboten voor het nieuwe passagiersschip van de Zweden- Amerikalijn, dat te Vlissingen in aanbouw is. Dit schip wordt voorzien van acht met de hand voortbewogen schroefreddingboten voor 99 personen, vier motorsloepen voor passagiers, twee motorreddingboten met radiotelegrafie-uitrusting en twee boten voor gebruik in noodgevallen. De maat schappij De Schelde heeft in haar licht- metaalfabriek te Dordrecht op ware groot te een model van een lichtmetalen redding boot gebouwd, die, naar uit een proef bleek, ruimschoots plaats biedt aan het bereken de aantal van 99 personen. B. en W. van 's-Gravenhage stellen de raad voor, over te gaan tot het uitschrijven van een geldlening van 20 millioen ten behoeve van de financiering van de wo ningbouw. Voorgesteld wordt de lening, verdeeld in obligaties van 1000.aan te gaan voor een looptijd van 25 jaren tegen een jaarlijkse rente van 4 Grond aangeboden in Santpoort Aan de gemeente zijn de volgende percelen te koop aangeboden: het complex gronden, met opstallen, de zogenaamde combinatie Hagelingen, toebehorende aan de erven van wijlen J. Th. Cremer; een gedeelte van het complex gronden, bekend als de combinatie Huis te Velsen en toebehorende aan P. W. Janssen, mevrouw D. Spencer-Moore-Cremer en de erven van wijlen mevrouw A. Noëll- Cremer; drie percelen grond eigendom van P. W. Janssen. De eigenaren vragen voor de grond, met inbegrip van de zich daarop bevindende op stallen, een koopsom berekend naar fl per m.2. Het bezit van de betrokken grond is voor de gemeente, wegens de realisering van het nog in voorbereiding zijnde plan van uitbrei ding in onderdelen van groot belang. De bedongen koopsom waarmede het Prij- zenbureau voor Onroerende Zaken te Haar lem .zich kan verenigen, achten burgemeester en wethouders billijk. De totale oppervlakte van de grond be draagt ongeveer 19 ha, 77 a. 33 ca., zodat met deze aankoop een bedrag van ongeveer f 197.733 is gemoeid. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad deswege voor de boven omschreven grond met opstallen in het be lang van de Volkshuisvesting aan te kopen. Het boek „De Economische toestand van het Westen" (door dr. D. M. Dijt), waar van sprake was in ons verslag over de lezing der stichting ..Westergeest" is geen Belgi sche uitgave. Het werd uitgegeven door de genoemde stichting en gedrukt door de Haar- lemse firma Boom Ruygrok N.V. lieten die door de Filistijnen overheerst worden. Deze kunnen niet op tegen de sterke Samson en moeten een list gebrui ken, om hem in handen te krijgen. Met behulp van de Filistijnse vrouw Delilah wordt Samson van zijn haardos en daar door van zijn kracht beroofd. De tegen stand lijkt gebroken. De Filistijnen steken hem de ogen uit, laten hem slavendiensten verrichten en tenslotte nodigen zij hem uit in de tempel te spelen, als velen daar bij een zijn, om hun god Dagon te offeren. Samson komt te staan tussen twee pilaren, en de scène waarin hij deze pilaren om- verdrukt zodat de tempel instort, is het spectaculaire hoogtepunt van de film dat De Mille alle gelegenheid bood, zijn stout ste dromen op het stuk van massa-scènes te realiseren. „Het Ding" (Cinema Palace). Het mysterie der vliegende schotels, gecombi neerd met teveel gemijmer over de moge lijkheden van de ruimtevaart en het ont dekken van nieuwe, bewoonde werelden in het heelal, heeft zekere Hollywoodse fan tasten ertoe gebracht eens op het celluloid (dat evenals papier zeer geduldig pleegt te zijn) vast te leggen wat in hun verhitte brein zoal rondspookte. Om niet al te veel gevaar te lopen dat het resultaat van het stempel „nonsens" zou worden voorzien, hebben zij hun productieve geest ook nog een soort wetenschappelijke theorie laten voortbrengen, die de basis vormt van al het griezeligs dat zij in deze film aaneen hebben geknoopt. Tot zover de „betekenis" van „het Ding". Wat de uitwerking van het gegeven be treft, moet worden gezegd dat men zeer vaardig en vakkundig is tewerkgegaan. Een maximum aan spanning en een goede dosis humor wisselen elkander af en de onvermijdelijke romance die deze twee elementen aan elkander bindt is zo sum mier gehouden, dat ze de functie van het onmisbare korreltje zout heeft gekregen. Ondanks de neiging om nu en dan in lachen uit te barsten over de dodelijke ernst waarmede het stel goede acteurs in deze film zich druk maakt over volmaakte onzinnigheden, zal de toeschouwer zich onmogelijk kunnen onttrekken aan de hui veringwekkende sfeer. Hij zal zich onge lukkig schrikken wanneer nu en dan een piepende deur langzaam opengaat en door gang verleent aan een. van de doodge wone mensen die in deze film meespelen. Maar als dan eindelijk het afschrikwek kende „ding" verschijnt (door de grote spanning die eraan voorafgaat valt zijn voorkomen een beetje tegen) volgt een reeks sensationele ontwikkelingen, die ein digt met de technische vernietiging van wat wordt voorgesteld als „de grootste vijand der mensheid". Een film om nacht merries van te krijgen. J. L. „Morgen is te laat (Lux or). Voor de derde week wordt in het Luxor-theater de film „Morgen is te laat" vertoond. Bazar Binnenkort zal te Hoofddorp een bazar worden gehouden waarvan de opbrengst ten goede zal komen van verpleging van ast.h- matische kinderen. Burgemeester mr. J. F. Jansonius heeft het ere-voorzitterschap van het zich daartoe gevormd comité aanvaard. Om voor het slagen van de bazar goederen bijeen te krijgen zal een dezer dagen een beroep op de bevolking worden gedaan. Begrafenis notaris H. Bax Vrijdagmiddag is op de algemene begraaf plaats te Hoofddorp ter aarde besteld het stoffelijk overschot van notaris H. Bax uit Aalsmeer. De overledene was een geziene persoonlijkheid in kwekers- en tuinbouw- kringen. De belangstelling was zeer groot. Onder de aanwezigen bevonden zich de bur gemeesters van Aalsmeer en Haarlemmer meer, dr. D. H. Peereboom Voller en mr. J. F. Jansonius. Aan de groeve werd niet ge sproken. „De vreemdeling" Zondagavond zal in het gymnastiekgebouw te Vijfhuizen een opvoering worden gegeven van „De Vreemdeling", een dramatisch spel in vier bedrijven, geschreven door Anton Coolen. De opvoering vindt plaats door de R.K. toneelvereniging „Amicitia" te De Zilk op verzoek van de R.K. sportvereniging DSO te Vijfhuizen. Na afloop verleent de Hacokajo-band medewerking aan het ge zellig samenzijn. Buitenlandse politiek Op Woensdag 23 Januari zal dr. Bruins Slot voor de A.R. kiesvereniging te Hoofd dorp spreken over het onderwerp „Buiten landse politiek". DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor Zondag 13 Januari als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Halfweg: dr. Reinders. Het tweede tiental van de Schaakclub Lisse speelde een competitie-wedstrijd tegen Philidor V. Hoewel Philidor slechts met 8 spelers uit kwam wist „Lisse" toch niet te winnen. De voorlopige uitslag is 45. De uitslag zal vermoedelijk worden 55. Voor de onderlinge wedstrijden werden de volgende partijen gespeeld: Bordenwedstrijd: A. v. PijpenB. L. Hooyer 01; C. C. BoogerdH. A. Eyskoot 1—0. Ladderwedstrijd: A. Snel—L. Schravendeel 10; B. v. Stam—J. Boogerd 0—1; H. den Butter—J. G. Snel 0—1; W. v. Beek—P. Boogerd afg. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 3155. Nut van 't Algemeen A.s. Dinsdag 15 Januari houdt het Nut zijn derde avond. De heer S. J. Bouma, directeur van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, zal spreken over „Kleur en fleur rond de Zui derzee". Oefening Kweekt Kunst De fanfarevereniging OKK van de Lisser- dijk geeft op 15 en 16 Januari haar jaar lijkse donateursuitvoeringen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Alida Maria Anna, d. van N. Til. v. d. Veld en J. A. Wassenaar; Gerardus Anthonius Marie, z. van P. F, J. Sanders en C. Witteman; Wilhelmina Maria, d. van P. v. d.Zwet en C. A. van Gerven; Anthonius Gerardus, z. van P. Krom en A. C. v. d. Berg; Johannes Catharina Maria, z. van G. van Gerven en G. v. d. Pool; Cornelia Margare- tha Jacoba Maria, d. van C. M. Boot en M. M. P. Warmerdam; Barendina Carolina d. van K. A. Nieuwenhuis en M. M. van Blit- terswijk; Gregorius Adrianus Josef, z. van N. G. Mens en K. M. Zwaan. GEHUWD: J. A. I. van Prooie en A. G. C. Belle; P. H. v. d. Zaal en M. Vermeer. OVERLEDEN: N. Stolp, wed. van K. Huls bos, oud 79 jaar. DOKTERSDIENST De doktersdienst voor Halfweg en een deel van Haarlemmermeer wordt Zondag waar genomen door dokter D. R. Rijnders te Halfweg. Koperen priesterfeest In het ons gezonden bericht over het koperen priesterjubileum van pater A. J. de Winter is een fout geslopen. Het feest wordt niet a.s. Zondag, doch de daarop volgende Zondag, dus 20 Januari gevierd. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 13 Januari waargenomen door dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertslaan 6, tel. 39875 en dr. J. L. Tombrock, Burg. v Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 93, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. In de ledenvergadering van de tennisclub „Zandvoort" werd medegedeeld, dat het speelseizoen ongeveer 1 April een aarivang zal nemen op de banen van hötel „De Schelp". De heer Vreedenburgh, afgevaardigde van de KNLTB, hield een vlotte causerie met lichtbeelden over de tennissport. Besloten werd tot aansluiting bij de KNLTB, en dit seizoen deel te nemen aan de competities. Men was het er algemeen over eens, dat dit besluit er toe zal leiden, dat de tènnissport, tot nu toe in Zandvoort nog véél te weinig in aanzien, belangrijk zal gaan opleven. Het bestuur werd herkozen en uitgebreid met mejuffrouw B. de Boer als vertegen woordigster voor de junioren. Tenslotte werd nog een wedstrijdcommissie samengesteld Het slechte weer zal er vermoedelijk veel toe hebben bijgedragen, dat theater Mono pole slechts voor de helft bezet was, toen het gezelschap Wim Kan en Corrie Vonk daar gisteravond een opvoering gaven van „De moordzaak A.B.C.". Men kon ten volle genieten van fijne satyre en pittige humor. De beide Zandvoortse wethouders, de heren S. Slagveld en A. Kerkman, zullen voor lopig geen spreekuur houden. Er is namelijk gebleken dat de problemen die tijdens het spreekuur aan de wethouders worden voor gelegd, veelal liggen op het werkterrein van de burgemeester. De feeste Zandvoorters die het spreekuur bezoeken zijn woningzoeken den. Verbouwing Boaz-school Het reeds 50 jaar oude schoolgebouw van de school met de Bijbel aan de v. d. Ende laan, zal met enkele lokalen worden uitge breid. De vergunning is verkregen en de aanbesteding zal binnenkort plaats hebben. Spreekuur burgemeester De burgemeester van Hillegom heeft thans vaste spreekuren ingesteld, n.l. Zaterdags morgens van 10.30 tot 11.30 uur en Maan dagsmiddags van 5.30 tot 6-30 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Bastianus Maria, z. van G. P. J. van Ruiten en J. M. Maas; Maria Marga- retha Cornelia, d. van A. Jansen en A. v. Dongen; Catharina Hendrika, d. van C. W. Philippi en M. E. v. d. Laan; Wouter Bastiaan, z. van G. van Nieiuwpoort en B. Swets; Gerardus Cornelus Maria, z. van C. L. van der Voorn en J. Hoogervorst; Johan nes Adrianus, z. van P. W. Ruigrok en J. H. Langeveld; Harm, z. van D. Meulenberg en A. Moes. ONDERTROUWD: A. P. A. Vermeulen en N. Giesbergen; D. van der Wolf en T. T. Boer. GETROUWD: H. van de Water en N. E. Prins; G. van Houten en G. M. van der Jagt; G. Aangeenburg en I._ Brusse; J. P. Rutten en D. C. M. van der Weijden. OVERLEDEN: J. J. van Leeuwen, man, oud 63 jaar. ZONDAGSDIENST Op 13 Januari wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. In de Donderdagmiddag te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal zal aan de ordé komen een voor stel van B. en W. om gegrond te verklaren de bezwaarschriften, ingediend tegen het plaatsen op de Monumentenlijst, betrekking hebbende op huize „Kleveroord", het vin- kenhuisje Aelbertsberg, benevens grens palen Caprera en café ,,'t Hemeltje" (wat betreft het vinkenhuisje). Ter toelichting wordt meegedeeld, dat huize „Kleveroord" weliswaar een aardig, ouderwets villa'tje is, doch 't wordt door zijn omgeving zodanig gedrukt, dat het niet meer van overwegen de betekenis is te achten. Het vinkenhuisje Aelbertsberg, waarvan slechts een tweetal wanden over is, is niet van bijzonder ge wicht. Café ,,'t Hemeltje", waarvan alleen de bovenbouw nog in de oude staat ver keert, gaat evenals huize „Kleveroord" ge heel in de omgeving op en is niet van zo danige betekenis, dat het uit een oogpunt van plaatselijke historie beslist beschermd moet worden. Voorgesteld wordt een aantal bezwaar schriften ongegrond te verklaren, waarbij het volgende wordt opgemerkt. Plaatsing op de monumentenlijst van hötel „Duin en. Daal" houdt geenszins in, dat verbouwing in de toekomst uitgesloten is. Hiervoor zal vergunning van B. en W. ingevolge de Woningwet nodig zijn. Huize „Sparren* heuvel" wordt reeds van rijkswege be schermd en mag daarom ook op de gemeen telijke monumentenlijst niet ontbreken. De gronden met vijverpartij behoeven be scherming, zolang de definitieve plannen voor dit terrein nog niet tot uitvoering kunnen komen. B. én W. hebben met de adviescommissie voor de monumentenzorg waardering voor de grote belangstelling van requestrant voor het behoud van zijn .perceel huize „Voorduin", Bloemendaalse- weg 88. Het bezwaar richt zich niet zo zeer tegen de plaatsing op de lijst als tegen de daarbij te volgen procedure. Bovendien verhindert de plaatsing een eventuele ver bouw niet, zeker niet, wanneer dit een ver betering betreft. Uit een oogpunt van na tuurschoon (dorpsschoon en ruimtewer king) is het gewenst het overblijfsel van de oude vijvers van het landgoed „Harten- lust" te beschermen. De kwestie van waar devermindering behoort een oplossing te krijgen bij de vaststelling van een zoge naamde schadevergoedingsverordening. De gebouwtjes „Bellevue" en de „Knip" zijn van voldoende belang om beschermd te worden. Verbouw ten behoeve van een ge zonde uitbreiding van het bedrijf wordt door deze bescherming niet uitgesloten. Het behoud van de percelen Kerkplein 19 en 21 wordt uit een oogpunt van geschie denis en kunst van voldoende belang ge acht. Plaatsing op de monumentenlijst be hoeft aan een eventuele uitbreiding van de zaak niet in de weg te staan. Huize „Lin- denheuvel" zelf komt op de lijst niet voor, maar uitsluitend de gronden, die uit een oogpunt van natuurschoon waard zijn in hun tegenwoordige staat behouden te blij ven. Uit de Ned. Herv. Gemeente Bij de verkiezing van ouderlingen in de Hervormde Gemeente Overveen ziin, in nlaats van de heren A. Doorn en H. J. F. Keers. benoemd de heren R. Holthuis en J. W. P. Bosman. „Lindenheuvel" aan de Ter Hoffstede- weg te Overveen, waarvan predikant-direc teurs is ds. R. van der Mast, zal waarschijn lijk op 1 Maart de deuren openen om die genen te ontvangen, die een tijd van rust of bezinning zoeken, of na een ernstige ziekte nog verder moeten opknappen en zich ook geestelijk weer op hun taak willen voor bereiden. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het kerkgebouw der Hervormde Gemeente in Overveen op 31 October j.l. is door het M.C.H.-fonds een gift geschonken van f750, bestemd voor het dovenapparaat in het genoemde kerkgebouw. Bloemendaals Ziekenfonds De premie voor de vrijwillige verzekering van het Bloemendaalse Ziekenfonds is ge bracht van 90 op 100 cent per week. Dit is een gevolg, zo deelt het ziekenfonds mede, van de sterk verminderde overheidssub sidie, alsook door de steeds stijgende kosten van de verschillende verstrekkingen. Verzekerden van 65 jaar en ouder die op 1 December 1951 reeds waren ingeschre ven bij dit ziekenfonds- genieten een reductie van 50 cent. Voorheen was de reductie 30 cent. Voor deze categorie is de premie der halve verlaagd en gebracht van 60 cent op 50 cent per week. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Eloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. In het zelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12693, b.g.g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot. Zaterdag 19 Januari e.k. verzorgd door de Elswout-Apotheek (drs. A. P. W. van der Ham). Bloemendaalseweg 341, Over veen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs, K. Zijp), Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10