Franse vrouwen in de militaire dienst (Aadin^ HUISBRAND-OLIE STOOKOLIE Haarlem en EDO moeten Zondag oppassen voor Theole en Frisia Lynne Thorn's dilemma -Clowntje Riek GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven Courses op Mereveld 4 PARIJSE SILHOUETTEN Scheutiger soldij dan voor de poilu Manager van wijlen Remie voorlopig geschorst Heringa Wuthrich Gastvrij Miami ontving luchtmachtcadetten Sport op Zondag V oetbalelf tallen Zwemmen Wedstrijden te Naar den Pension in Hoog Soeren ging in vlammen op HANDELMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. Voor de kinderen Kamerlid stelt vragen over de zaak-Van der Putten Haarlemse Tandartsen FEUILLETON ZATERDAG 12 JANUARI 1952 (Van onze Parijse medewerkster) P a rij s, Januari 1952. Een nieuw probleempje houdt momen teel mijn Franse zusters bezig. De vraag is: ben je vóór of tegen de militaire dienst. De militaire dienst voor ons vrouwen, wel te verstaan. Er zijn er die vinden dat de wapenrok als dracht de mannen maar moest blijven voorbehouden, terwijl ande ren, vurige voorvechtsters der emancipatie tot de uiterste grenzen, niet inzien waarom ze ook déze stap maar niet wagen zouden. Niet alleen ten tijde van oorlog, maar ook nu, nu men beweert dat er vrede heerst. De Franse minister van Oorlog, mon sieur Georges Bidault, heeft het intussen niet nodig gevonden te wachten tot er on der het vrouwelijk deel der natie op dit punt eensgezindheid zou bestaan en hij opende dus vast de poorten der kazernes óók voor het zwakke geslacht. Ze zijn, die dames, nog wel niet verplicht er bin nen te treden, maar ze hebben er nu wél het recht toe. Onder een flink aantal con dities overigens. Want ze mogen niet jon. ger dan 21 en niet ouder dan 45 zijn en moeten een hele collectie gelegaliseerde administratieve en medische documenten kunnen overleggen, waaruit kan blijken, dat hun gezondheid niets te wensen over laat, evenmin als de levenswandel die ze tot dusver volgden. Gehuwde vrouwen moeten, willen ze de militaire loopbaan kiezen, toestemming hebben van haar echt genoten en als ze bovendien nog kinderen van onder de zestien bezitten dan komen ze de kazerne alleen maar in wanneer ze kunnen garanderen dat een naast familie lid de zorg der opvoeding op zich wil en kan nemen. Zo niet, dan blijft haar plaats aan de huiselijke haard. De Franse generale staf die in navolging van andere landen in de jongste oorlog voor het eerst op bredere voet vrouwen engageerde, maakt toch nog altijd een strenge selectie wat de werkzaamheden betreft waarvoor haar diensten worden aangewend. Met de mitrailleurs en andere wapens komen ze niet in aanraking en evenmin worden de Pfat's, zoals ze hier heten afgeleid van Personnel féminin de l'Armée de Terre: vrouwelijk personeel der Landmacht opgeleid tot enige an dere strijdende functie. Filmoperatrice Een post waarvoor het Franse leger zelfs graag vrouwen engageert is die van film operatrice, in het bijzonder ten behoeve van het expeditieleger in Indochina. Het is, blijkbaar, een veeleisend beroep waar voor sollicitanten een eindexamen lyceum en een rijbewijs over moeten kunnen leg gen en een lengte dienen te bezitten de verklaring van deze eis behoort zeker tot de militaire geheimenissen van min stens 1 meter en 54 centimeters. De betaling voor de Pfats is heel wat beter dan die van de mannen. Een Frans man verdient als soldaat per dag nog steeds niet meer dan twaalf franc, dat is goed dertien centen, en een Frangaise tou cheert er zeshonderd. De soldij van een Pfat in overzeese dienst is zelfs zo royaal dat er een ministerstractement bijna door geëvenaard wordt. Haast duizend gulden per maand namelijk. Uiteraard mét de kost en vrij wonen inbegrepen, gratis ver pleging en 25 pet. korting op de spoorweg tarieven tijdens haar regelmatige verloven in het vaderland. En niet te vergeten: acht pakjes gauloise-sigaretten in de maand. Er zijn vele tientallen Franse vrouwen die voor deze geldelijke en andere verleidin gen zijn bezweken en een tweejarig enga gement voor het expeditieleger getekend hebben. Bij hun terugkeer staan ze dan aan het hoofd, veel kan je daar in het Verre Oosten toch niet uitgeven, van een comfortabel fortuintje dat e r ook als bruidschat altijd nog wel wezen mag. Het Franse vrouwenleger telt thans bijna vijfduizend koppen, of laat ik liever zeg gen hoofdjes. Dat is ongeveer één kwart van het Engelse effectief aan ATS-ses, die vooral als chauffeuses zeer worden ge waardeerd, en nog maar een fractie van de Amerikaanse WAC die al uit ruim hon derdduizend vrouwschappen bestaat. De Pfat staat dan ook nog maar in haar kinderlaarzen, en ofschoon de poilu, de Franse infanterist, haar met een uitgespro ken hartelijkheid begroet heeft, bestaan er onder de in de dienst vergrijsde militairen nog altijd wel bezwaren tegen haar ver schijning. Een hoge officier heeft zelfs al openlijk gewaarschuwd tegen de gevaren die hij van al die vrouwen in het leger duchtte. Op ze rekenen kan je toch nooit, vond deze generaal. Echt dus een man, vind ik, die niet open staat voor de nieuwe geest. Laat de dames, die daar plezier in scheppen, gerust maar excerceren. Dan maak ik intussen wel een wandelingetje langs de Seine. In mijn eentje.... éve. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Boksbond heeft P. W. J. Gerdingh te Breda, eertijds manager van de op 26 Juni 1950 overleden bokser Jan Remie, voorlopig ge schorst. Deze voorlopige schorsing is uit gesproken naar aanleiding van de conclusies in het rapport, dat een door de Nederlandse Boksbond ingestelde commissie heeft uit gebracht. Gerdingh heeft thans drie weken de gelegenheid om zijn bezwaren tegen deze voorlopige schorsing bij het hoofdbestuur in te dienen. Over drie weken dient het hoofd bestuur van de NBB een definitieve beslis sing te hebben genomen. ADVERTENTIE 500 e. DE ZUINIGSTE AUTO 1 L. op 20 KM. Prijs 4820.— BLOEMENDAAL - TEL. 22165 HAARLEM - TEL. 14160 Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Voor de tweede maal in successie hebben inwoners van Miami in de Amerikaanse staat Florida zich het lot van luchtmacht cadetten uit Europa gedurende Kerstmis en Oudejaarsavond aangetrokken. Dit tij delijk pleegouderschap in het groot begon vorig jaar toen John Shaddick uit Miami, een cadet van de Amerikaanse luchtmacht, zijn ouders vroeg of hij „een paar vrien den" mee naar huis mocht nemen voor de Kerstdagen. Die „paar vrienden" bleken er precies 45 te zijn, Nederlandse LSK'ers, die voor hun opleiding in de V.S. vertoef den. Dit jaar hebben 57 cadetten uit Frank rijk, België, Denemarken, Noorwegen en Nederland van de gastvrijheid in Miami kunnen genieten. Zij logeerden bij parti culieren en iedereen probeerde het hen zoveel mogelijk naar de zin te maken. Boottochten, bezoeken aan rugby-wedstrij den en paardenrennen, feestjes en etentjes volgden elkaar op en de jongens hebben er onvergetelijke dagen doorgebracht. Tot de gasten behoorden ook twee Haarlem mers: Reyer Van der Heyde en Louis Meyer. Het programma van de eerste klasse van de KNVB is weer zodanig samengesteld, dat er voor Haarlem en EDO thuiswedstrijden zijn vastgesteld. Haarlem krijgt bezoek van Theole en EDO van Frisia. De clubs die kans hebben het kampioenschap te behalen, ont moeten dus elftallen die de onderste plaatsen bezetten. In beide wedstrijden moeten de thuisclubs oppassen dat zij niet verrast worden door hun tegenstanders. De afgelopen Zondag de laatste wedstrijden heeft. Als voorproefje worden er op 20 Ja nuari in de Ahoy-hallen te Rotterdam wed strijden gehouden. Wat de wedstrijden voor Zondag betreft, zij meegedeeld, dat de heren van Concordia voor de laatste wedstrijd tegen Amersfoort in het veld komen met een goede kans op een zege De Haarlemse dames zullen het tegen HHC niet gemakkelijk hebben, gezien de prestaties van de Hilversumse dames in zorgde Theole immers voor een verrassing door Elinkwijk te verslaan en enkele weken geleden bracht Frisia DWS de eerste neder laag toe. Te verwachten is het, dat zowel Haarlem als EDO op een felle tegenstand zullen rekenen en dat zij op hun hoede zijn. RCH heeft het vermoedelijk moeilijker dan de andere Haarlemse eerste klassers. Het trekt naar Wageningen, om de club van deze naam te ontmoeten. De ploegen bezetten de tweede en derde plaats achter Ajax met drie entwintig punten. De Amsterdammers heb ben een flinke voorsprong en het zal voor RCH en Wageningen niet gemakkelijk zijn de achterstand in te lopen. De verliezende partij raakt nog meer achter op. De Racing komt weer volledig uit en zal niet alleen trachten de kans op het kampioenschap te behouden, doch ook revanche te nemen van de in Heemstede geleden nederlaag. VSV trekt naar Leeuwarden. Deze club heeft verscheidene westelijke eerste klassers op eigen terrein verslagen. De Velsenaren zullen daarom voor een lastige taak staan. In Velsen behaalden de Friezen destijds de zege. In de tweede klas krijgt HFC bezoek van Helder. Beide clubs hebben na veertien wedstrijden negen punten en kunnen de pun ten goed gebruiken. Een spannende strijd kan tegemoet worden gezien. Het spelen op eigen veld biedt vermoedelijk voordelen voor de Haarlemmers. Schoten speelt thuis tegén DWV, dat het vorige seizoen in de eerste klas speelde. De Haarlemmers weten, dat zij de punten hard nodig hebben en daarom zullen zij zich tot het uiterste geven. Misschien boeken zij succes. Voor de Kennemers en Stormvogels zijn geen wedstrijden vastgesteld. Handbal Zondag worden in het RAI-gebouw voor het laatst wedstrijden gespeeld voor de zaal handbalcompetitie. Dit spel heeft in luttele weken èn de beoefenaars èn het publiek dermate gepakt, dat van een succes gespro ken kan worden. Het aantal toeschouwers bedroeg gemiddeld zo'n 1500 mensen per Zondag met als hoogtepunt 5000 toeschouwers op Tweede Kerstdag. Dit en het grote enthousiasme van spelers en speelsters tonen wel aan dat zaalhandbal een belangrijke plaats bij de zaalsporten gaat innemen, al zal vooralsnog het gebrek aan hiervoor ge schikte zalen een hinderpaal zijn. Het voor beeld in Amsterdam heeft dermate stimu lerend gewerkt, dat men thans in Groningen ook al een competitie heeft laten starten, terwijl men in Rotterdam en Den Haag als mede in Eindhoven reeds plannen klaar Bij het veldhandbal krijgt Gita het sterke Nieuwe Niedorp op bezoek, waarbij Gita een behoorlijke kans op succes heeft. De dames van Bato trekken naar HAV, dat dit seizoen zeer afwisselend speelt. Een gelijk spel zal. de verhouding het best weergeven. In de eerste klas heren zal BGV er goed aan doen Bato niet te onderschatten. Overigens achten wij BGV wel sterker. Van veel belang wordt de uitslag van de wedstrijd OSSAHV, waar bij met de mogelijkheid van een zege van OSS rekening wordt gehouden. Winstkansen voor Haarlem en Sport Vereent. Oosterkwartier, dat Zondag de speler D. Staring weer in zijn gelederen heeft, zal zich in de korfbalcompetitie wel niet een tweede keer laten verrassen. Van ZKV kan gewon nen worden. Ook het tweede twaalftal, dat van 12 tot 2 uur op eigen veld Rohda 3 uit Amsterdam ontmoet, kan twee punten rijker worden. Aurora trekt naar Wormerveer en zal daar de winstpunten aan Groen Geel moeten achterlaten. Aurora 2 krijgt bezoek van het niet te sterke ZKV 2 en moet minstens een gelijk spel kunnen behalen. In de "derde klasse heeft Haarlem de een voudigste taak, daar het bezoek krijgt van Indo: een overwinning der gastheren ligt in de lijn der verwachtingen. Sport Vereent, dat op eigen veld OKV ontvangt, heeft het wat lastiger, doch moet toch in staat worden geacht een overwinning te behalen. HaarlemTheole. Haarlem komt morgen niet in dezelfde opstelling uit als Zondag j.l. tegen De Volewijckers. De spelers zijn weer op hun vroegere plaatsen opgesteld. Als rechtsbinnen debuteert Meijer. Het is nog niet zeker of Odenthal van de partij zal zijn. De opstelling is: doel: Snijders; achter: Laan en Odenthal; midden: Boeree. De Voogd en Barends; voor: Jacob, Meijer, Roozen, Schilp- zand en Groeneveld. EDOFrisia. In de wedstrijd tegen Frisia komt EDO in dezelfde opstelling uit als Zondag, toen het zo'n fraai succes boekte tegen GVAV. Doel: Van den Berg; achter: Dweelaart en Bax; midden: Karpes, Koning en Evers; voor: Roodselaar, Verdam, Prins, Klein en Korevaar. Wageningen—RCH. De opstelling van RCH tegen Wageningen is: doel: Wille; achter: Van Rheenen en Willemink; midden: Las- schuit, De Vos en Van den Brink; voor: Van Braam, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Koster. HOEWEL het nog „hartje winter" is, hebben de modehuizen in Parijs, Londen, New York, Rome en Wenen hun voorjaarscollecties alweer gereed. Dat ook wandeljaponnen een vor stelijke lijn kunnen hebben, toont het ontwerp van prinses Irene Gallatzine, die een modehuis in Rome heeft. De bruin-wit geruite wollen japon heeft een assymetrische diagonaalsluiting, die de rok aan de voorkant het effect van een wikkelrok geeft. De extra brede suède ceintuur is een fraaie accessoire. De dame in het midden toont met trots de zeer aparte kraag van haar nieuwe zomermantel. De lijn van deze kraag is bijzonder mooi. Het aanslui tende redingote model is gekleed en ook voor de niet zo slanke vrouw zeer geschikt. De laatste mantel is een eenvoudig recht model, dat door prima stof, coupe en afwerking (het is een Brits ontwerp) de draagster jaren plezier kan bezorgen. Het rechtopstaande officierskraagje is de laatste tijd weer erg in de mode; de vrij wijde raglanmouwen zorgen voor warmte en vrijheid in bewegen. De uitslagen van de Vrijdagavond te Naar- den gehouden nationale zwemwedstrijden luiden: 100 meter vrye slag dames: 1 Irma Schu macher (RDZ) 1.06.0 min.; 2. Wies Vaessen (KNZB) 1.08.3 min.; 3. Rietje Vonk (HDZ) 1.11.8 min. 100 meter rugslag dames: 1. Geertje Wiele- ma (Robben) 1.12.8 min.; 2. Ria van der Horst (RDZ) 1.16.8 min.; 3. Joke de Korte (ODZ) 1.17.6 min. 100 meter vrije slag heren: 1. Tjebbes (HPC) 58.7 sec.; 2. Hermsen (HZC) 1 min.; 3. Boxem (DAW) 1.00.5 min. 3 x 100 m. wisselslag estafette dames: 1. RDZ 3.45.2; 2. Robben 3.52.2; 3. HDZ 3.58.4; 4. ADZ 4.03.6. Het zwemstadion te Naarden beleefde een Nederlandse primeur toen de AVRO- televisiestaf er met zijn operateurs, camera's en lichtbatterijen verscheen om een uitzen ding te verzorgen van wedstrijden en de monstraties. Drie camera's, een bij de start en finish, een bovenop de kleedkamertjes en een op het balcon waren ingesteld. De sportcommissie van de KNZB had alle medewerking aan de proef verleend, ten einde later de reacties van de deelneemsters en deelnemers te kunnen bestuderen. Spe ciaal de verblindend felle verlichting zou immers een hinderlijke factor kunnen vor men, doch bij het trekken van de gebruike lijke oefenbaantjes bleek reeds, dat de watergekoelde kwiklampen, waarbij de nor male zwemzaal-lampen in gloeiende spijker koppen veranderden, de zwemsters en zwemmers vrijwel niet hinderden. Om de uitzending zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken had men behalve demonstraties ook een aantal wedstrijdnummers op het programma geplaatst. Nadat de trainer van De Robben, Jan Stender, met een aantal meisjes-aspiranten zwemslagen had gedemonstreerd, was de heurt aan de wedstrijdzwemsters en zwem mers. Irma Schumacher noteerde op de 100 m. vrije slag de uitstekende tijd van 1 min. 0.6 sec. Wies Vaessen kon tot het 50-meter keer punt vrijwel gelijk blijven, doch daarna kwam de Rotterdamse opzetten en kwam als eerste aan. Geertje Wielema toonde zich voor de zo veelste maal de snelste op de 100 meter rug slag. Ria van der Horst, Eefje de Boer en Joke de Korte vochten onderling uit wie zich tweede mocht noemen, een strijd, die in het voordeel van de Europese kampioene ein digde. Nadat Lenie LantingKeiler en Els van der Horn een goed geslaagde demonstra tie schoonspringen hadden gegeven kwamen de heren aan bod. Joris Tjebbes trok zich van de wat onge wone omstandigheden voor de start wer den de deelnemers een voor een voor de camera gehaald weinig aan door voor een verrassend goede tijd te zorgen. In een spannende race met Hermsen en Boxem won de Heemstedenaar in 58.7 sec,, een tijd, welke hij na de 58.6, waarmede hij in 1950 het Ne derlands record op zijn naam had gebracht, niet meer had gemaakt. Zondag op Mereveld zijn de velden iets beter bezet dan vorige week. Ook ditmaal dragen de courses een zeer open karakter, zodat het al zeer moeilijk is om reeds uit de openingscourse de winnaar aan te wijzen. Promotor O, die vorige week fraai won, staat nu wederom met een eerste kans. In deze vorm moet hij de baas kunnen blijven over Pepsi Cola en Paraat Alleen Odell zou met één van zijn bevliegingen roet in het eten kunnen gooien. Ieder jaar blijkt Stal Wagenaar een spe cialiteit op de zware baan. Niet alleen met Leo Axkit bewijst hij dit, doch ook met Merel S, die zich in de bagger beter geeft dan op een harde droge baan. In de 2660 m. lange handicap is de Fried-zoon dan ook de keuze, gevolgd door de enorm verbeterde New Spencer en Lazuur. De .9e Mereveld-prijs is een heat met pun- tentellling, welke zodanig is, dat de veel toegepaste tactiek van afwachten ditmaal niet opgaat. Daar Leo O vorige week op één voor deze vos te lange afstand prima voor de dag kwam, mag dit lastige paard over deze 1700 m. als één der grootste favorieten worden beschouwd. New Star en Nemetor B zijn de grootste rivalen, terwijl Lady Deter met een outsiders kans gezien haar laatste geslaagde ont snappingspoging aan de start verschijnt. Vorige week dolf Lion tegen de verras send goede Kentucky King het onderspit door een fout in de laatste bocht. Zonder die fout had Lion zeker gewonnen. Onder precies dezelfde condities verschijnt dit duo weder om aan de start en wij slaan Lion hoger aan dan Kentucky King. Bij dit duo mag zeker worden genoemd Lex V en als outsider Our Volann. Wagenaar boekt met Leo Axkit de ene zege na de andere, doch vorige week hing deze reeds aan een zijden draad. Indien New Spencer toen direct van start was gegaan zou Leo de nederlaag hebben moeten lijden. Ook Zondag a.s. is de taak van de hengst zeer zwaar, zelfs zo zwaar, dat wij een on derbreking in zijn overwinningenreeks ver wachten. Zowel Kalida als Leonidas G zijn hiertoe in staat. Te prefereren is Leonidas G. Verder verwachten wij in dit buitengewoon interessante nummer aan de eindstrijd te zien deelnemen Lady Zora en Kalida, met Leo Axkit echter nog als een wel zeer moge lijke outsider. Het pension „Irene" in Hoog-Soeren nabij Apeldoorn is vrijwel geheel door brand verwoest. Omwonenden werden tegen half twee wakker door glasgerinkel en ontdekten, dat het pension in lichter laaie stond. De brandweer kon tegen de hoog oplaaiende vuurzee weinig uitrichten. Slechts het achter het pension staande keukengebouwtje bleef gespaard. Het huis was tijdelijk verhuurd aan een Apel- doormse familie, wier wonpig wordt ver bouwd. Deze familie was echter reeds enige dagen afwezig. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. ADVERTENTIE Levering kan ook geschieden via uw brandstoffenhandelaar. Strandweg 14 IJmuiden Telefoon K 2550/4602. Na 6 uur 4912. BLOEMENDAALSE POLITIE HOUDT WANDELTOCHT. De jaarlijkse voorjaars wandeltocht van de Politie Sportclub Bloe- mendaal zal dit jaar worden gehouden op Zaterdagmiddag 29 Maart. De wandeltocht gaat over een afstand van 25 km. Tegen het eind van de middag stoomde de zeesleepboot, met het Kabouter scheepje achter zich aan, de haven van Speelgoedstad binnen. En toen beide boten aan de kade lagen gemeerd ging de kapitein met de jongens naar hun huis. Rick, Bunkie en Oepoetie keken erg sip onderweg; ze begrepen wel, dat ze 'n hevig standje zouden krijgen. Nou, dat was ook zo. Al waren oom Tripje en tante Liezebertha erg blij,.dat de jon gens gezond en veilig terugkwamen, toch toonde oom Tripje zich heel erg boos. „Jullie moest je schamen!", zei hij kwaad. „Zomaar met de boot van anderen te gaan varen, zonder iets te vragen. Je had wel kunnen vergaan, als 't toevallig was gaan stormen! En je hebt meneer de kapitein 'n hoop moeite en last veroorzaakt!" Ja, dat moesten ze allemaal toegevenMet gebogen hoofden en traantjes in de ogen hoorden ze oom Tripje aan. Ze zagen nu wel in dat ze toch eigenlijk heel ondeu gend waren geweest En toen ze het standje hadden gekregen, moesten ze alle drie naar bed. Ze gaven eerst de vriendelijke kapitein een hand en bedankten hem, en daarna gingen ze stille tjes de trap op. Het Tweede'Kamerlid de heer Ritmees ter (V.V.D.) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of het waar is, dat rap porten betreffende de zaak van F. H. van der Putten, welke rechtstreeks bestemd waren- voor de minister, door een of meer ambtenaren van 's ministers departement niet alleen werden onderschept, maar bo vendien werden verdraaid. Bij een onver hoopt bevestigend antwoord verzoekt de heer Ritmeester de minister mede te de len, welke maatregelen tegen deze ambte naren zijn of zullen worden genomen. Voorts vraagt hij of de minister bereid is, op korte termijn het rapport van de commissie-Huysmans, alsmede dat van de commissie-Zaayer, over deze zaak ter ken nis te brengen van de Kamer en tevens in een nota uiteen te zetten, tot welke con clusies speciaal na de kennisneming van het rapport-Zaaijer de bewindsman is ge komen. (Zoals men weet heeft minister Staf reeds een ontkennend antwoord gegeven op de eerste vraag, toen deze hem dezer dagen door onze parlementaire redacteur werd gesteld. Red. H.D.) Dezer dagen had de kring Haarlem van de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring van de Tandheelkunde zijn jaarver gadering. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: J. Rodrigues Pereira, voorzit ter, F. W. G. van Dalsum, vice-voorzitter, W. Brandt, secretaris, J. van Hartesveldt, penningmeester en R. C. W. v. d. Loo, 2e secretaris. De heer W. Kramer werd benoemd tot gedelegeerde in het bestuur der Haarlemse Ziekenfondsen. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 30) Ze merkte niet, hoe ze Jessica stijf vast hield en hoe het kind haar verschrikt aan staarde. Ze merkte zelfs de aanwezigheid van het kind niet eens. Jessica bracht haar echter tot de werkelijkheid terug en Lynne glimlachte werktuigelijk, toen het kind haar vroeg, of ze naar haar vader terug mocht gaan. Als in een droom liep Lynne op de lange spiegel van de garderobe toe en bekeek zichzelf. Het lichte grijs was inderdaad flatteus, constateerde ze vaag, maar eigenlijk mocht ze niet zo bleek zijn. Ze deed wat rouge op haar wangen, maar met een bitter lachje wreef ze het er weer af. Er kwam iemand binnen, die haar aan sprak. „Uw gasten vragen waar u blijft, dokter", zei een meisje, dat ze uit het zie kenhuis wel kende, en Lynne's vreemde lach en dodelijke bleekheid ziende, voegde ze eraan toe: „Voelt u zich niet goed? Zal ik uw man halen?" „Mijn man?", zei Lynne vaag. Dan lachte ze. „O ja, m'n man. Wat dom van me, ik vergat bijna....". Het meisje staarde Lynne onthutst aan. „U bent niet goed, dokter, kunt u me niet zeggen wat er is?", zei ze bezorgd. Lynne keek het verpleegstertje, dat er in haar Zondagse kleren bijna onherken baar uitzag, strak aan. „Nee", antwoordde ze langzaam, „dat zou te veel tijd nemen, het is een heel verhaalIk ben heus niet ziek. Laat me alleen, ik moet naden ken Het meisje bewoog zich niet. Haar don kere ogen keken Lynne angstig aan. Ze wist niet goed, wat ze doen moest. Moest ze aan dr. Thorn's verzoek gevolg geven of moest ze dr. Mannerley gaan halen? Terwijl ze stond te aarzelen, sprak Lynne opnieuw tot haar en haar woorden klon ken thans normaler. „Ik vroeg u, mij al leen te laten, zuster", zei ze enigszins scherp. „Als m'n gasten naar me vragen, bedenk dan maar een verontschuldiging en zeg, dat ik zo dadelijk weer in hun midden zal zijn". Het meisje liet haar alleen en sloot de deur achter zich. Lynne klemde haar han den om de wastafel en probeerde kalm na te denken. Ze moest een en ander onder ogen zien. Zo dadelijk zou ze weer naar binnen moeten gaan en ze zou zich niets aan moeten trekken van de geamuseerde blikken van haar gasten, die allemaal wis ten, hoe de zaken stonden. Allemaal had den ze 't geweten behalve zijZuster James had met een wreed genoegen deze waarheid aan het andere, haar onbekende, verpleegstertje verteld. Niemand geloofde ook maar een ogenblik, dat Mannerley iets van liefde voor haar zou kunnen voelen ze wisten allemaal, hoe zijn eerste huwelijk hem verbitterd had en hoe hij vrouwen in het algemeen was gaan haten. Zou zij thans het slachtoffer van zijn verbittering worden? Maar hij was toch andersHij kon vriendelijk en zacht en beleefd zijn, hij dacht aan de kleine dingen, die een vrouw zo belangrijk vindt. Hoe kon hij vrouwen dan haten? Ze drukte haar koude handen tegen haar voorhoofd. Ze hoorde opnieuw Helen James' spottende woorden „ik wed, dat het woord „liefde" tussen die twee nog niet genoemd is Dit was waar. Dit zou ze niet kunnen ont kennen! Het woord liefde was niet over Preston's lippen gekomen. Had ze zelf niet gevoeld, dat er in zijn huwelijksaanzoek iets kils was en dat het meer op een prac- tisch zakelijke regeling leek dan op iets dat met liefde te maken had? Ze zou er zich duidelijk van bewust moeten zijn, dat de situatie zó was. Pres ton Mannerley had een huishoudster no dig en iemand, die goed voor zijn kind kon zorgen, en hij had haar, Lynne Thorn, voor deze vacante plaats uitverkoren. Haar idee, dat Millicent zich achteruitgesteld had gevoeld, berustte volkomen op haar eigen fantasie. Millicent had „opgezegd" en Mannerley had zo spoedig mogelijk een plaatsvervangster moeten vinden.... Zijn aangebeden dochtertje had iemand nodig, die goed voor haar zorgde, en zelf had hij in zijn huis een vrouw nodig, die kon ontvangen en zijn huishouding besturen. Wat was een betere oplossing dan een echtgenote? En in dit geval een echtge note, die geen romantiek en liefde zou verwachten. Lynne Thorn was de aange wezen figuur! Ze was zelf dokter, had een gezond verstand en een zakelijke inslag en ze was vrij van vrouwelijke grillen en dwaasheden. Op de duur zou 't zelfs veel goedkoper zijn en bovendien was 't handig voor hem iemand thuis te hebben, die hij in geval van moeilijkheden of twijfel zou kunnen raadplegen. Lynne voelde een prop in haar keel en tranen kwamen in haar ogen. Ze besefte op dit moment duidelijk, hoeveel ze in haar onderbewustzijn van haar huwelijk met Preston verwacht had. Ze had er een vrouw als andere vrouwen door willen worden, een vrouw die bemind en begeerd wordt en die niet meer angstig en alleen en vol twijfel is. Maar het bleek allemaal niet zo te mogen zijn. Iedereen lachte haar heimelijk uit of had medelijden met haar. „Dat nooitmompelde ze. „Geen modelijden. Ze herinnerde zich de woorden, die haar vader eens tot haar gezegd had. „Houd je hoofd altijd hoog, meisje, dan zal niemand ooit medelijden met je kunnen hebben. Houd je hoofd zo hoog, dat ze nooit te weten komen Ze richtte zich onwillekeurig op. Ze zouden geen medelijden met haar kunnen hebben, daar zou ze voor zorgen! Ze was altijd nog dokter Lynne Thorn en nie mand kon haar haar capaciteiten afnemen. Ook al had ze vandaag een andere naam gekregen, in haar werk zou ze haar eigen naam houden, zoals ook actrices en schrijf sters en andere werkende vrouwen dat deden. Voor de wereld mocht ze verder Preston Mannerley's vrouw zijn, maar voor zichzelf en voor God bleef ze Lynne Thorn, een vrouw, die haar roeping had gevonden in haar dokterswerk en die zich door niets of niemand van haar roeping af zou laten brengen. „Lynne. Millicent kwam de garderobe binnen. Er was een bezorgde trek op haar gezicht. Lynne keek haar kalm aan. „Wat is er met je aan de hand, Lynne?", vroeg Millicent dringend. „Preston be grijpt er niets van en de gasten vragen, waar je blijft. Voel je je niet goed of wat is er?" „Het is niets van betekenis", antwoord de Lynne rustig, terwijl ze haar handen begon te wassen. „Ik voelde hoofdpijn op komen en heb een aspirine genomen, die beter werkt, als je je even alleen terug trekt. Het is nu bijna over. Hoe lang blij ven de mensen nog?" „Ze zijn nog lang niet van plan om weg te gaan," zei Millicent kennelijk opgelucht. „We waren allemaal erg bezorgd, want een van de verpleegsters vertelde, dat je er uit zag als een geestdie verpleeg sters schijnen nooit ziekte uit 't hoofd te kunnen zetten en overdrijven altijd zo. „Dat zou ik in 't algemeen niet willen bevestigen", zei Lynne kalm, terwijl ze haar handen afdroogde, en om op een ander onderwerp over te gaan, voegde ze eraan toe: „Waar is Jessica?" „Die is niet van haar vader af te slaan. Ze is dodelijk vermoeid natuurlijk. Ik moet je, wat haar betreft, waarschuwen, Lynne. Je hebt er geen idee van, hoeveel moeilijk heden ik met haar gehad heb. Ze is zeer nerveus en geneigd tot drifbuilen, als ze zich oververmoeid heeft. Ze kan er na tuurlijk niets aan doen, want als je haar moeder gekend had „Die heb ik niet gekend", onderbrak Lynne haar koel. „En ik geloof, dat ik het kind heel goed aan zal kunnen, wanneer jij weg bentEr kwam een kleur op Millicent's gezicht. „Als ik weg ben.herhaalde ze ver wonderd. Lynne glimlachte. „Was 't dan niet je bedoeling om te vertrekken, als ik. een en ander van je overgenomen had? Ik heb gehoord, dat je weg wilde, zodra wij getrouwd waren. Je hebt inderdaad genoeg van je leven opgeofferd voor je broer en zijn kind, Millicent. Voortaan zal het mijn taak worden....". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6