Pleidooi voor grotere export - spreiding l EFFEl'haaMEM I v.MOORSEL I De drinkwatervoorziening ten plattelande J. P. van Velsen „Tot Ons Genoegen" in de bres voor tweehonderd zieke verzamelaars DANS KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 Ingezonden stukken Kolenmijnen en olie bronnen zijn niet onuitputtelijk studio Brassinne 1 SCHOOL Inschrijving dagelijks V it katoen üni-fianel Graslinnen 2 78 Grasiinnen lakens Handdoeken Theedoeken Prima baddoeken Zuiver wollen ruiten Effen zijden linnen COUPONS tegen spotprijzen ZATERDAG 12 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Effecten- en Geldmarkt GEVECHT MET EEN SPOOK Correspondentie groeide uit tot een levendige ruilhandel In Nederland is 18 pet. der percelen niet aangesloten, in Noordholland is het percentage vermoedelijk lager Geslaagd Tango - Rumba Jive - Samba qL&ieè Ochtendvoeder CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES ELECTRISCHE INSTALLATIES KOELTECHNIEK ADVERTEERT IN DIT BLAD Scheepvaart Wegens enorme belangstelling herhaling DEMONSTRATIE Drogisterij BENDE Cèneb Ook ten aanzien van de vooruitzichten der Nederlandse economie geldt dat de gunstige aspecten door ongunstige worden versomberd. We hebben ons er over kunnen verheugen dat de Nederlandse deviezen- positie sinds enkele maanden een heel wat beter beeld toont, zodat op 24 December j.l. een record'stand van 1574 millioen werd bereikt. Wel was het cijfer per 31 December wat lager, maar veel maakt dit niet uit en het is van belang dat de schuld van Neder land bij de Europese Betalingsunie, door dat ook December weer een overschot op leverde 165 millioen), tot 23 millioen dollar is gedaald, zodat we weer in de eer ste „zone" zitten, wat wil zeggen, dat we in de E.B.U. crediet kunnen opnemen zon der goud of deviezen te moeten afstaan. Er is de laatste tijd meer dan eens de aandacht op gevestigd dat deze gelukkige ontwikkeling grotendeels het gevolg is van de sterk verbeterde handelsbalans die de laatste maanden in evenwicht was, niet al leen door een grotere export, maar ook door een lagere import, welke laatste voor een deel aan toevallige factoren, deels ook aan opzettelijke inkrimping van voorraden te danken is. Minister Van den Brink heeft er onlangs reeds op gewezen dat men zich over deze gang van zaken niet al te blij moet maken en dat het eerste halfjaar 1952, in vergelijking met het tweede halfjaar van 1951, een slechtere uitkomst zal doen zien. Er worden aan alle kanten besprekingen gevoerd over economische en militaire sa menwerking in Europa, het blijkt echter steeds weer dat ieder 's ochtends zich zelf het eerst in de spiegel ziet en dat de be langen van anderen op het tweede plan staan. Om tussen het eigenbelang van „part ners" evenwicht te vinden, is ook inter nationaal en zelfs in de Benelux een uiterst moeilijke opgaaf en telkens weer ziet men dat het hort en hapert, zodat nu eens de ene partij, dan weer de andere zich veron gelijkt acht en op eigen gelegenheid maat regelen neemt of overweegt om zijn positie te verbeteren. België, dat een sterke credi teurenpositie inneemt, neemt maatregelen om de export naar de West-Europese lan den te beperken, teneinde zijn min of meer dubieuze vorderingen niet groter te maken. Engeland, dat onlangs een poging deed om de internationale betekenis van zijn valuta voor de wereld te vergroten, staat thans voor zulke grote moeilijkheden, dat zowel door de regering als door de financiële pers alarm wordt geblazen en heel het Gemene best wordt opgeroepen om de positie van het pond sterling te versterken. Enige tijd geleden heeft de Engelse rege ring met een trots gebaar verdere Mar shallhulp afgewezen, thans moet Churchill in de Verenigde Staten al het geestelijk overwicht van zijn markante persoonlijk heid in de schaal werpen om opnieuw Ame rikaanse steun te verkrijgen, niet alleen voor de uitvoering van het militaire pro gram, maar ook voor de handhaving van het economisch evenwicht, dat dreigt ver loren te gaan nu de dollarreserves, welke op 30 Juni j.l. nog 1381 millioen bedroegen, eind December 1951 tot 653 millioen pond zijn gedaald en de „veiligheidsmarge" van 1 milliard dus reeds belangrijk naar be neden is overschreden. Niet alleen vloeien er goud en dollars af naar het dol- largebied, ook het Engelse tekort in de Europese Betalingsunie wordt voortdurend groter, zodat Engeland straks 60 pet van zijn deficit in goud of dollars zal moeten betalen. Hoezeer het land in de knel zit blijkt wel uit het feit dat de betalingsbalans over 1951 vermoedelijk een tekort van 500 millioen pond 5300 millioen) zal aan wijzen. Op dit punt is de positie van En geland veel slechter dan die van Nederland, dat weliswaar 1951 ook met een groot te kort heeft afgesloten, maar in tegenstelling met Engeland juist de laatste maanden op een aanmerkelijke verbetering kan wijzen. Engeland heeft geruime tijd geprofiteerd van de zeer hoge grondstoffenprijzen in de Dominions en zijn moeilijkheden zijn voor een deel aan de recente prijsdaling op de grondstoffenmarkt te wijten. Voorts zal in het nieuwe jaar niet minder dan 1800 mil lioen pond voor de bewapening moeten worden besteed, hetgeen voor de exportbe drijven een verminderde toewijzing van grondstoffen betekent en dus een kleinere exportmogelijkheid. En altijd weer komt de eenvoudige waarheid voor de dag, dat wat voor het ene doel wordt uitgegeven, voor andere doeleinden niet kan worden ge bruikt, zodat het verbruik in de consump tieve sfeer zal moeten worden beperkt, niet alleen in Engeland, maar ook in de landen van het Gemenebest, wat dan weer wil zeggen dat de invoer zal moeten worden beperkt. En hier raken we dan weer aan het ook voor ons land gevoelige punt van de inter nationale verhoudingen, want als Engeland zijn invoer beperkt, betekent dat automa tisch een vermindering ook van de Neder landse export, de kurk, waarop onze natio nale economie thans voornamelijk moet drijven. Neemt men daarbij in aanmerking WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. dat ook West-Duitsland weer een, zij het tijdelijke beperking van zijn invoer -over weegt en dat Frankrijk, nu het kabinet- Pleven ten val is gebracht, vooreerst geen orde op zijn ontredderde zaken kan stellen, dan is het duidelijk welke gevaren voor de naaste toekomst ook de Nederlandse handel bedreigen, gevaren, welke minister Van den Brink vermoedelijk reeds voor ogen stonden, toen hij tegen een al te groot op timisme waarschuwde. Regering en bedrijfsleven zullen derhalve op een zo groot mogelijke exportspreiding bedacht moeten zijn, waarbij vooral aan Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en de nieuwe staten India en Pakistan aandacht zal moe ten worden geschonken. Het moet in de zomer van 1950 geweest zijn dat de heer C. N. de Graaff, Lange Molenstraat 38B rood in Haarlem, in een krant een advertentie las. waarin een zieke om een correspondentievriend vroeg. De heer De Graaff bedacht zich geen ogenblik, greep pen en papier en schreef een ellen lange hartelijke brief naar de blijkbaar eenzame patiënt. Toen hij een dag of wat later een soortgelijke advertentie tegen kwam, gaarde hij andermaal schrijfmate riaal bijeen, om ook aan het verzoek van deze zieke te voldoen. Het werd de heer De Graaff duidelijk dat de mensen die gedurende lange tijd in een ziekenhuis of sanatorium moeten verblijven, veelal ten prooi zijn aan een gruwelijke verveling, wat niet zelden tot gevolg heeft dat de zieken gaan piekeren en zich allerlei mui zenissen in het hoofd halen, wat aller minst bevorderlijk is voor een voorspoedig herstel. De zieken zelf weten dat het best en vooral zij die van te voren weten dat zij maandenlang het bed zullen moeten houden, voordat van een algehele genezing sprake kan zijn, grijpen van alles aan om het spook „de verveling" uit hun kamer te bannen. Zij werpen zich verwoed op knut selwerk en correspondentie en vertonen dikwijls de neiging om postzegels, sigaren bandjes, ansichtkaarten of wat dan ook, te gaan verzamelen. Degenen met wie zij in correspondentie staan krijgen natuurlijk meermalen de vraag voorgelegd of zij geen hulp willen bieden bij die vorm van ont spanning. Zo verging het ook de heer De Graaff. En natuurlijk zei hij zijn mede werking toe. Hij gaf die ook, wat overi gens niet zo gemakkelijk was als het in het begin leek, want in een paar weken tijd onderhield hij met maar liefst twintig zieken een levendige briefwisseling en stuk voor stuk kwamen zij met het verzoek om postzegels op de proppen. De heer De Graaff stapte toen naar een collega, de heer L. Righters, deed zijn moeilijkheden uit de doeken en kon de voldoening smaken iemand gevonden te hebben die, evenals hij, warm liep voor het idee de zieken zoveel mogelijk ont spanning te bezorgen. De correspondentie werd hoe langer hoe uitgebreider en de vraag naar verzamelmateriaal en knutsel werk hield daar gelijke tred mee. Medewerking Het duo De Graaff-Righters zag er geen kans meer toe om aan alle aanvragen te voldoen en zocht daarom naar wegen om zijn zieke vrienden niet teleur te hoeven stellen. Zo werd er contact opgenomen met verscheidene fabrikanten, aan wie ge vraagd werd de helpende hand te bieden. En niet tevergeefs. De zendingen postze gels kwamen in steeds groteren getale bin nen. Dat bracht echter een nieuwe moei lijkheid mee. De verdeling van de ge schenken en het schrijven van de brieven ging teveel tijd in beslag nemen en men zag zich dus wel genoodzaakt andermaal Prof. W. F. J. M. Krul, directeur van het .tijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, heeft dezer dagen medegedeeld dat thans 82 van de Nederlanders profiteert van aansluiting op een waterleiding; 18 heeft dus nog geen waterleiding. Dit percentage zou verminderd kunnen worden tot zeven, indien in de zogenaamd onrendabele ge bieden 1000 per woning geïnvesteerd zou worden om een aansluiting mogelijk te maken. (Vóór de oorlog waren deze kosten 250.) Die 7 betreffen ongeveer 160.000 woningen. Voor een groot deel zijn dit agrarische bedrijven. Van de 220.000 Ne derlandse land- en tuinbouwbedrijven heb ben er slechts 58.000 waterleiding, wat neerkomt op 26 Ook de industrieën die op het platteland gevestigd zijn moeten zo spoedig mogelijk worden aangesloten. Hier bij is niet alleen de Volksgezondheid ge moeid, maar ook een doelmatige brandbe strijding. In de provincie Noordholland is de toe stand vermoedelijk gunstiger. Juist dezer dagen hebben Gedeputeerde Staten mede gedeeld dat in het verzorgingsgebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van de 132.650 percelen er niet minder dan 129.071 zijn aangesloten. Dat is dus ruim 97 Verder zijn er in Noordholland verschei dene gemeenten die een eigen watervoor ziening hebben, namelijk Haarlem. Bloe- mendaal, Heemstede, Zandvoort, Velsen, Amsterdam, Den Helder, Egmond, Hilver sum en Baarn. Het is niet bekend hoeveel percelen in die gemeenten geen aansluiting hebben, maar vermoedelijk is dat percen tage klein, want alleen de afgelegen per celen in de uithoeken der gemeenten val len daaronder. In Zuid-Kennemerland zul len er weinig huizen zijn die geen aanslui ting hebben. Het verzorgingsgebied van de Prov. Waterleiding strekt zich practisch uit over de gehele provincie waar geen ge meentelijke waterleiding bestaat. Ged. Staten delen nog mede dat getracht wordt het aantal aansluitingen gestadig uit te breiden. Daarbij wordt in het bijzonder aandacht geschonken aan de agrarische bedrijven. In 1949 werden 195 onrendabele percelen aangesloten, het was nodig daar voor 18.6 km hoofdleiding te leggen. Bij de voorziening moet rekening gehouden wor den met het beschikbaar komen van mate rialen. Bovendien werken de moeilijke financieringsomstandigheden remmend. Er is een regeling getroffen waarbij 50 van de ongedekte lasten van de onrendabele aansluitingen ten laste der betrokken ge meente komen en ook 50 ten laste der provincie. In Haarlemmermeer In 1951 is door het Provinciaal Water leidingbedrijf met de watervoorziening in de Haarlemmermeer een grote vordering gemaakt. Dank zij het feit dat de gemeente Haarlemmermeer een gedeelte van de kos ten voor haar rekening nam, is men er in geslaagd 9 objecten met in totaal 55 per celen op de waterleiding aan te sluiten. Hieronder vallen o.m. de Aalsmeerder- weg. de Cruquiusdiik en de Meidoornweg te Badhoevedorp. Vooral de laatste twee zijn wegens de veeteelt belangrijk. Be treurd wordt door de belanghebbenden dat deze 55 aangeslotenen een extra belasting (zogenaamde „baatbelasting") moeten be talen, in .tegenstelling met diegenen die reeds van waterleiding waren voorzien. Dit wordt als een onbillijkheid gevoeld, daar nu slechts een klein gedeelte der be volking moet betalen. Op heden zijn 9184 percelen op het net aangesloten, 33 kunnen bij eerste aan vraag direct geholpen worden en 70 per celen komen door de grote afstand van de hoofdleidingen niet voor aansluiting in aanmerking, daar de kosten van aanleg te hoog zijn. Verheugend stemt het feit dat men er wel in geslaagd is in het afgelo pen jaar 33 boerderijen aan te sluiten, hetgeen met het oog op de hygiëne van veel belang is. een beroep op anderen te doen. En alweer niet tevergeefs. Het duurde niet lang of er waren twee Amsterdammers, een uit Apel doorn en een Alkmaarder, die zich spon taan bij de Haarlemmers aansloten. Met zijn zessen zagen zij zich voor de taak ge steld om in totaal tweehonderd zieken van brieven en verstrooiïngsmogelijkheden te voorzien. Behalve postzegels, sigarenband jes en ansichtkaarten, gaan er bij de heer De Graaff wekelijks knotten wol, plastic speelgoed, tijdschriften, boeken, schrijfma teriaal, tekengerei en ballpoints de deur uit. Vooral aan die ballpoints bestaat een grote behoefte, want in de meeste zieken huizen is het verboden om met inkt te schrijven. Geen inkomsten In Juli 1950 werd uit dit werk een ver eniging geboren, die op 27 November van het vorig jaar een stichting werd: „De stichting voor het ruilen en inzamelen van postzegels enz. voor zieken en sanatorium- patiënten Tot Ons Genoegen te Haarlem". De stichting heeft geen enkele bron van inkomsten. De patiënten die zo goed be dacht worden, betalen aan de organisatie geen cent, met als gevolg dat de heer De Graaff, die de touwtjes in handen heeft, voor alle kosten moet opdraaien. Wil het werk op de huidige basis worden voortge zet, dan zullen er dus donateurs moeten komen. Het dwingt al bewondering af dat de heer De Graaff zijn hele vrije tijd aan dit werk opoffert. Er is dan ook een actie op til teneinde zoveel mogelijk mensen te bewegen T.O.G. financiële steun te ver lenen. Alleen de porto-kosten al worden een zware post voor T.O.G. en dus voor de heer De Graaff. Maar ook het werk gaat hem boven het hoofd groeien. Millioenen post zegels moeten afgeweekt, gesorteerd en klaar voor verzending worden gemaakt. Tot nu toe hebben drie zieken en een paar jongelui zich met dit werkje belast, maar het leeuwendeel ervan rust nog op de schouders van de organisator. Wellicht kunnen jeugdverenigingen ingeschakeld worden. Al was het maar om ééns in de zoveel tijd een portie postzegels voor haar rekening te nemen. De Alkmaarse mede werker van T.O.G. heeft de medewerking van een aantal openbare scholen gekregen, maar in Haarlem heeft men nog met een groot gebrek aan belangstelling te kam pen. Een actieve kern ontbreekt geheel. De heer De Graaff heeft overigens nog meer wensen. Zo zijn er bijvoorbeeld drin gend een typemachine, enveloppen en schrijfpapier nodig. En over het geld pra ten we dan maar niet meer. Van de andere kant heeft T.O.G. zeker niet over belang stelling te klagen: Zij heeft een algemene deviezen vergunning voor in- en uitvoer van postzegels de enige in Nederland gekregen en staat bij tal van fabrikanten in een goed blaadje. „Tot Ons Genoegen" beschikt op het ogenblik over meer dan tienduizend cor respondentie-adressen in binnen- en bui tenland. Gemiddeld krijgt de heer De Graaff zestig brieven per week in zijn brievenbus. Zij komen uit alle delen van de wereld: Er zijn er bij uit Japan, Ameri ka, Afrika, Indonesië, de Philippijnen en Spanje, en al die briefschrijvers zijn warm gelopen voor het doel van T.O.G. Dat ste ken zij trouwens ook niet onder stoelen of banken. De meeste buitenlandse corres pondenten, waartoe verscheidene ministers behoren, sturen allerlei geschenken voor de Nederlandse zieken op en stellen daar naast natuurlijk de vraag, of zij in de ruil handel betrokken kunnen worden. De Spanjaarden bijvoorbeeld leggen een le vendige belangstelling aan de dag voor sigarenbandjes. Ze sturen er zeer zeldzame exemplaren van en honoreren de Neder landse zendingen prompt met Spaanse sou venirs. Schriftelijke lessen Binnenkort gaat T.O.G. haar activiteit uitbreiden. De heer A. Mulder uit Alkmaar is namelijk op het idee gekomen om, naar Engels voorbeeld, een afdeling therapie aan de stichting toe te voegen. Deze af deling zal zich belasten met het geven van schriftelijke lessen in Esperanto, tekenen, linoleumsnijden, boetseren en schilderen. Van de tweehonderd leden hebben er hon derdvijftig voor deze cursussen ingeschre ven. De Esperantolessen zullen ééns in de maand, de overige ééns in de acht weken gegeven worden. Ook deze lessen zijn ge heel gratis. Tijdens de jaarwisseling zijn op een Duitse boot twee jonge mensen door ko lendamp omgekomen. De kapitein van deze boot had die kinderen (twee van 17 en één van 20 jaar) een fles cognac gegeven. Volgens de berichten hadden zij niet meer dan één glas gehad, maar cognac is vol gens mij voor een jongen van 17 jaar nogal straf. Zij waren na dat ene glas waar schijnlijk al niet meer in staat om naar de kachel om te kijken. Ik heb zelf een zoon op zee en weet, dat zeelieden op feest- j dagen drank krijgen, ook al zijn ze 17 jaar. Moesten de kapiteins niet wijzer wezen? Op bouwwerken aan de wal was het vroe ger ook zo. Thans ziet men niet vaak meer j dronken jonge mannen. Op zee zijn ze nog 18de eeuws wat dat betreft.. Mevr. A. J. VAN DEN BERGH OVERVEEN VOLGENS prof. dr. H. Brinkman, hoog leraar te Groningen en directeur van het natuurkundig laboratorium van de rijksuniversiteit aldaar, zullen de kolen mijnen en oliebronnen der wereld over enkele eeuwen uitgeput zijn. De Nederlandse kolenvoorraad kan ge acht worden te zijn uitgeput na 73 jaar. Dit tijdstip zal voor de Limburgse velden echter reeds veel eerder zijn gekomen. Dan zal Nederland de Peelvelden en die in de Achterhoek moeten gaan ontginnen. Hier liggen de kolenlagen echter dieper, zodat de kosten hoger zullen worden. De wereldproductie aan steenkool stijgt per jaar met 2'/2 zodat het wereldver- bruik over 100 jaar tot het tienvoudige zal zijn gestegen. Indien men daarvan uit gaat dan wijst een berekening uit dat de gehele wereldvoorraad van 6000 milliard ton steenkool en bruinkool, aannemende dat deze ten volle ontginbaar zal blijken, over 190 jaar uitgeput zal zijn. Daar de kolen- voorraad eigenlijk opgehoopte zonne-ener- gie is over een periode van een paar hon derd jaren, komt het huidige kolenverbruik overeen met de vertering in één uur tijds van een kapitaal dat in de tijd van één eeuw werd bijeengebracht. Nog voor honderd jaar aardolie Wat de aardolie en het aardgas betreft is de positie nog ongunstiger. Volgens een officiële statistiek zal bij gelijke productie de nu bekende reserve in 22 jaar zijn ver bruikt. Er is echter wel reden om aan te nemen, dat er nog vele onbekende reserves zijn. Ook bij het ontdekken van nieuwe velden zal de reserve aan aardolie en aard gas binnen 50 a 100 jaar zijn uitgeput. Binnen die termijn zal echter de periode van de benzine- en dieselmotor niet ten einde zijn. Aardolieproducten kunnen ook worden verkregen uit steenkool en hout. Bij die werkwijze zal een nog groter beroep moeten worden gedaan op de kolenreserves. Niet minder dan 30 pet. van de in de we reld gebruikte energie wordt voortgebracht door aardolie en aardgas, 65 pet. door steenkool en 5 pet. door water. De oplossing zou men kunnen zoeken in een gebruik van waterenergie. De belangrijkste bronnen voor water energie liggen echter in onbewoonde streken, onder meer in Siberië, in de Hima laya, in Aequatoriaal Afrika en in ongun stige delen van Amerika. Nederland be zit vrijwel geen waterenergie van enige betekenis. Ook de wind kan men als kracht bron op grote schaal verwaarlozen. De grootste windkrachtmotor heeft een vermo gen van 800 kW, waarbij men moet be schikken over windsnelheden van 13-40 km per uur. De bouw van grote windkracht- motoren is zo kostbaar, dat de exploitatie duurder uitkomt dan bij het gebruik van steenkool. 'Volgens prof. Brinkman zal men zich ver trouwd moeten maken met de gedachte dat het noodzakelijk is binnen de kortst moge lijke tijd de beschikking te krijgen over nieuwe energiebronnen. Want met de resterende kolenvoorraden moet de wereld zeer zuinig zijn. Kolengebruik voor ver warming onverantwoord Economisch bekeken is het nu al niét meer te verantwoorden, om de nog reste rende kolen vooqr verwarmingsdoeleinden te gebruiken. De steenkool is namelijk niet alleen een energiebron, maar evenzeer een bron van grondstoffen voor synthetische olieproductie en voor de organische che mische industrie. Ongeveer de helft van de wereldproductie aan organische chemi caliën wordt uit aardolie en aardgas ver kregen. Prof. Brinkman acht het daarom nodig zo spoedig mogelijk over te gaan op de toepassing van de atoomenergie, die dan ook gebruikt zal moeten worden voor warmteproductie. Kernphysica biedt verschillende grote mogelijkheden voor de opwekking van elec- trische energie, de verwarming van grote steden en hef voortdrijven van grote sche pen. Naar de mening van prof. Brinkman moet met de bestudering van deze moge lijkheden spoed worden betracht. Op het ogenblik zijn de kosten voor electiciteits- opwekking uit atoomenergie gelijk te stellen met die van opwekking uit kolenenergie. De tegenwoordige kolencentrales zijn "de vrucht van de technische ontwikkeling van een halve eeuw: de eerste centrale met atoomenergie zal uiteraard primitief zijn. Die eerste centrale zal pas over vrij lange tijd gebouwd kunnen worden, omdat het wetenschappelijk onderzoek en het tech nisch constructievermogen nog een lange weg van experimenteren zal moeten gaan. Ambtenaren voor de microfoon Voor de A.V.R.O.-microfoon zullen op Zondag 20 Januari de ambtenaren van de inspectie der belastingen te Beverwijk tegen de ambtenaren van het hoofdpost kantoor uit Den Haag uitkomen in een wedstrijd hersengymnastiek. DRIJVENDE MIJN Het Duitse scheepje „Benno" meldde gis teravond ter hoogte van Zandvoort voor de Nederlandse kust een drijvende mijn. Op het te Haarlem gehouden examen voor praktijkdiploma boekhouden is geslaagd de heer C. Kaay uit Santpoort. Boschfontein, pass. 11 Gibraltar n. Antw. Billiton, 12 te Bombay. Caltex Nederland, pass. 10 Gibraltar. Congostroom, 8 te Winneba. Coryda, 10 van Panama. Callisto, pass. 10 ten O. Bermudas. Cottica, 10 400 m. ZW. San Miguel. Clio. 8 te Cristobal. Caltex Leiden, pass. 11 Gibraltar. Gordias. 11 te Lipari. Diemerdijk, 11 te Antwerpen. Dongedijk (ex Delftdijk), vertr. 12 v. R'dam voor proeftocht. Duivendrecht. 10 610 m. ZW. Fayal. Duivendijk, 10 340 m. ZW. Fayal. Danae, 11 van Algiers naar Genua. Eemdijk, 11 van Hamburg te R'dam. Etrema, 10 te Thameshavcn. Enggano, 11 op de Weser. Elmina, 12 tc Monrovia. Friesland (SSM), 10 v. Londen te Sunderland. Friesland (SSM), 10 te War. Garoet, 12 12 u. v. R'dam naar Soerabaja. Gooiland, 10 van Amsterdam naar Buenos Aires Gordias, 10 van Catania naar Lipari. Grootekerk, pass. 11 Dakar naar Teneriffe. Gaastérkerk, 12 te Port, Said. Helicon, 10 te Puerto Plata. Haarlem, 11 te Maracaïbo. Helena, 11 te Amsterdam van Bremen. Hestia, 10 te Maracaïbo van Curagao. Heelsum, 10 820 m. ZW. ten W. Flores. Hera, 10 200 m. NO. Flores. Hersilia, 11 te Callao. Heemskerk, 11 te Marseille. Ilos 9 te New York. Indrapoera, 10 20 u. van Marseille. Iris, 12 te Amsterdam. Java, 10 v. Aden naar Belawan Joh. v. Oldcnbarnevelt, 10 te Amsterdam terug .van proefvaart. Japara (KPM), 10 van Haifa n. Iskenderun. Jupiter, 11 in Iskenderun. Kedoe, 10 van Suez naar Aden. Kota Baroe, 11 te Genua. Kaloekoe, 10 ten anker bij Sibolga. Karossa, 10 v. ITollandia naar Seroei. Klipfontein, 10 710 m. O. Ascension eil. Kota Gede 11 van R'dam naar Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 11 te Colombo. Loppersum, pas. 10 Finisterre. Luna, 10 v. R'dam naar Hamburg. Leerdam. 10 300 m. O.ZO. Kp. Race. Lutterkerk, 10 nog te Khorramshar Perz. Golf. Leopoldskerk, 10 te Londen v. Antwerpen. Lawok, 11 van Singapore naar Madras. Lekkerkerk, 11 van R'dam naar Hamburg. Langkoeas, 12 van Famagusta n. Port Said. Langlee Scott, 12 tc Antwerpen. Larenberg, 12 van Bagnoli naar Huelva. Limburg, 11 van Makassar te R'dam. Mapia, 10 van Tj. Priok naar Ch.eri.bon. Mentor, pass. 10 Gibraltar naar Alexandria. Maas. 11 te Beiruth. Maaskerk, 10 dwars Luanda. Marpessa, 10 560 m. ZW. Lands End. Muiderkerk, 10 300 m. ZW. Walvisbaai: Maasland, pass. 11 Kp. Blanco n. Las Palmas. Meliskerk, 11 van Port Said naar Genua. Mirza, 11 van Port Said. Markelo, 11 van Grand Bassa naar Freetown. Mitra, pass. 10 Flores. Nieuw Holland, pass. 10 Cooktown. Noordam, 10 450 m. O.ZO. Kp. Race. Nigerstroom, 11 van Bordeaux naar Dakar. Nestor, 11 v. d. Levant te Amsterdam. Oranje, 10 500 m. W.NW. Minicoy naar Colombo Oranjestad, pass. 10 Martinique n. La Guaira Omala, 10 in Golf van Oman. Ovula, 10 300 in. W. Finisterre. Oberon, 10 v. Port of Spain n. Nickerie. Oranje, pass. 11 Minicoy naar Colombo. Prins Willem II, 11 v. R'dam te Hampton Roads verwacht. Prins Philips Willem 10 v. St. John naar R dam via Lc Havre. Parkhaven, 10 150 m. O. Bahia Blanca. Prins Fred. Hendrik, pass. 10 Cp. Palos. Phrontis, 12 Liverpool verwacht. Prins Maurits, pass. 12 Scilly's, 13 Dublin verw. Prins Willem III 12 v. Rtiam naar Ceuta. Radja. 11 te Tj. Priok. Roepat, 10 van Soerabaja naar Semarang. Ruys, 11 te Singapore. Rijndam, 10 van Cartagena. Rossum, 9 van Amsterdam te Huelva. Rijnland, pass. 11 Abralhos eil n. St. Vincent. Straat Soenda, 10 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad Scherpendrecht, 10 te Portland Maine v. Sidon. Stad Dordrecht. 12 13 u. Hoek v. Holland verw. naar Vlaardingen. Stad Maassluis, 10 van Safi n. Vlaardingen. Stad Maastricht. 11 te Sas van Gent. Stad Vlaardingen, 10 te Vlaardingen v. Narvik. Sibogo, 11 v. Makassar te Bangkok verw. Stad Leiden, 10 350 m. W. Scilly's. Sarangan, 8 te Singapore. Sliedrecht, 10 dwars Inhambane. Stad Alkmaar. 11 400 m. O.ZO. Bermudas. Salatiga, 12 te Penang. Sibajak, 11 te Balboa. Stad Haarlem, 11 van Vlaardngcn te R'dam. Slamat, verm. 13 van Colombo naar Djedda. Stad Leiden. 13 10 u. Hoek v. Holland verwacht, Stad Schiedam, 12 v. IJmuiden naar Pepel. Tomori, 11 Singapore verwacht. Tjibesar, 8 te Kaapstad. Tjimenteng, 9 op rede Adelaide. Tjisadane, 8 te Mauritius. Tomini, 9 te Djakarta. Tabian, pass. 10 Kp. Vincent. Tawali, pass. 10 ten Z. Ceylon n. Malakka. Tiberius. 10 110 m. O.ZO. Kingston. Tjipondok, 9 te Singapore. Trajanus, 10 v. Aruba naar Maracaïbo. Tjibesar, 11 van Kaapstad. Tamo, 11 12 u. te Montevideo. Tero, 11 12 u. 500 m. Z. Cp. Race. Veendam, vertr. 11 13.00 u. v. R'dam n. N. York Van Riebeeck, 10 v. Buleleng op rede Soerabaja Westerdam. 14 12 u. Hoek van Holland verw. Winsum, 12 12 u. te Vlaardingen verwacht. Waterman, 11 120 m. O. ten Z. port Soedan. Weltevreden. 10 te Astoria. IJsel, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Algiers. Zonnewijk, 11 te Amsterdam van New Orleans Zijpenberg, pass. 10 Kp. St. Vincent. Schepen met passagiers, emigrerenden en repatriërenden Aldabi, 11 van R'dam naar Buenos Aires. Alhena, 12 Santos verwacht. Alnati, verm. 12 van Buenos Aires n. R'dam. Bonaire. 15 Barbados verwacht. Boskoop. 11 Aruba verwacht. Cottica, 12 Punta del Gada verwacht. Groote Beer. Amsterdam survey. Indrapoera, verm. 12 Van Genua. Joh. van Oldenbarnevelt, vertr. 29 v. R'dam n. New York. Noordam, Li New York verwacht. Oranje, 18 Tj. Priok verwacht. Oranjestad, 12 Curagao verwacht. Rijndam, 6 Febr. v. New York n. R'dam. Sibajak, 24 te Papeeta 1 Febr. Wellington verw. Veendam, 12 Le Havre en Southampton 22 New York verwacht. Waterman, 14 te Port Said 22 R'dam verwacht. Westerdam, 14 ca. 12 u. Hoek v. Holland verw. Willem Ruys, vertr. 22 van R'dam n. Tj. Priok. Willemstad, 15 te Plymouth en 18 te A'dam verw. Zuiderkruis, vertr. 21 v. Amsterdam en 22 van R'dam naar Halifax. Makelaar Taxateur KLEVERLAAN 174 Haarlem. Tel. 12840 Nieuwe Gracht 76 Nieuwe clublessen voor beginners en ge vorderden. Inschrij ving dagelijks. Ook speciale clubs. Privéles elk gewenst n Tel. 13658 - 17638 20862 - 15069 EN U WEET HET, ALLEEN KWALITEITS - GOED Aagtekerk, 13 Hongkong verwacht Aludra. pass. 10 Madeira naar Recife. Amstelvaart, pass. 10 ten NW. Flores. Agamemnon, 11 te Antwerpen v. Amsterdam. Algenib, 10 van Las Palmas. Amsteldijk, 11 van New York te R'dam. Aalsdijk, 10 300 m. N. Azoren. Alsum. 10 480 m. O. Bermudas. Alchiba, 10 300 m. ZW. Aledaide. Almkerk, 10 480 m. ZO. Diego Garcia. Amstelkerk, 10 200 m. NW. St. Thome. Andijk. 10 820 m. W. ten Z. Lands End'. Arkeldijk, 10 750 m. W. Lands End. Alphacca, 10 340 in. NO. Rio de Janeiro. Arendskerk, 11 te Hamburg v. R'dam. Arnedijk, 11 250 m. Z. Bermudas. Averdijk, 9 te Baltimore. Axeldijk, pass. 11 Vlissingen. Albireo, 12 Las Palmas, ca. 22 R'dam verw. Alcyone. 12 Fremantle verwacht. Alpherat pass. 12 Key West. Annenkerk, 11 ten anker rede Suez. Arundo, pass. 11 Miami. Abbedijk, 9 van Havanna n. Vera Cruz. Aldabi, 11 van R'dam naar Buenos Aires. Alphard, 12 v. Lagos naar Freetown en Dakar. Almdijk, 10 te Houston. Ariadne. 11 van Amsterdam naar R'dam. Amstelveen, 12 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico Baarn. 10 te Cristobal. Bali, 11 te Port Said. Bantam, 10 te Basrah. Breda, 10 v. Callao naar Paita. Bandjermasln, 11 v. Kalianget te Cheribon. Barendrecht, 10 530 m. Z. ten O. St. Helena. Baud, 10 150 m. W. Cambodia Point. Bennekom, 10 350 m. ZO. Kp. Race. Bonaire, 10 900 m. W.ZW. Palma. Britsum, pass. 10 ten N. Bermudas. Blommersdijk, pass. 11 Vlissingen. met Crème Marchal. Het middel, dat grijs haar on middellijk zijn natuurlijke kleur teruggeeft. Maandag 14 Januari van 25 uur. ZIJLSTR. 75, Gratis toegang deling. HAARLEM en behan- BEL 25331 Schellekens Haarlem Rijksstraatweg 408 rd HAARLEM. Aanvang nieuwe lessen Be ginners, Gevorderden en Meergevorderden 2e helft Januari. Privéles op elk verlangd uur Vraagt Uw leverancier producten I HEEMS - Haarlem Tel. 11607 onopgemaakt, 80 cm., voor Slopen en 4 28 Lingerie J, D stevige kwaliteit, 70 cm breed X van uitstekende Twentse kwaliteit, 58 150 cmdmm 180 cm3«^8 extra zware kwaliteit 150x 240 180x2407.®® uitsluitend uit Twente, dus prima 0.98," B 89 frisse kleuren, kwaliteits goederen 1.48," 98 zeer groot assortiment 90 cm. br. 1.98, 3.98 140 cm. breed 5h88 20 moderne kleuren kreukvrij 4 QC 80 cm. breed 1 EEN GROTE PARTIJ FLANEL EN STUKGOEDEREN Grote Houtstraat 31 Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8