Commissie voor besprekingen met Indonesië samengesteld Taxi? 18000 Predikbeurten Ook de kwestie-Nieuw Guinea zal zij behandelen Ballets Jooss Kapitein van „Abeille" over het bergingswerk Haarlemse studenten zoeken werk Haarlems Dagblad „De Cocktailparty" MA1SON MARCEL ZATERDAG 12 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De „Flying Enterprise" „Ik zou het ook zo gedaan hebben" u sla°Pt beter Een speciale commissie helpt hen daarbij Papierdiefstal tot klaarheid gebracht De Burgerzinlening Thans is de bouw van 223 huizen verzekerd Een halve eeuw B.S.C.M. Uitbreiding Hin Voor politieke scholing Burgerlijke stand van Haarlem Sier duiven en konijnen in Aalsmeerse veiling Zuinigheid, die de wijsheid bedriegt Hockey BMHC ontvangt TOGO Biljarten „Scandia Coupe De minister-president heeft, zo deelt de regeringsvoorlichtingsdienst mede, een in terdepartementale commissie ingesteld, welke tot taak heeft met de daartoe door de regering van de republiek Indonesië aan gewezen missie, onder leiding van prof. dr. Raden Supomo, te onderzoeken, of ter ver vanging van de Nederlands-Indonesische Unie een voor Nederland en Indonesië aan vaardbare nieuwe basis voor de verhouding tussen beide landen kan worden gevonden. De commissie heeft tevens tot taak het vraagstuk inzake Nieuw Guinea te bespre ken. Met de leiding van de commissie zijn be last de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom, en de staatssecre taris voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, L. Götzen. Als leden van de commissie zijn aange wezen: mr. S. L. W. Fock, secretaris-gene raal van het ministerie van Algemene Za ken; dr. P. J. A. Idenburg, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen; mr. G. E. baron van Ittersum, chef van de directie Oost-Azië van het ministerie van Buiten landse Zaken; mr. F. J. J. C. M. van Meer wijk, plaatsvervangend thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën; kolonel C. J. Valk, sous-chef van de Generale Staf, en J. de Waard, hoofd van de afdeling In donesië en Overzeese Rijksdelen van het Directoraat-generaal voor de buitenlands- economische betrekkingen van het ministe rie van Economische Zaken. Als adviseurs van de commissie zullen optreden: J. H. Boerstra, hoofd van de af deling sociale- en ambtenarenzaken van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen; dr. E. O. baron van Boetzelaer, chef van de directie algemene zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken; D. Bolderheij, oud-directeur van de handels vereniging Amsterdam; mr. J. H. C. graaf van den Bosch, directeur van de Neder landse Bank; dr. R. W. van Diffelen, hoofd van de afdeling culturele zaken van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen; kapitein ter zee A. J. M. Giel, directeur zakelijk beheer van het ministe rie van Marine; B. Krijger, hoofd van de afdeling Nieuw Guinea van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen; G. J. Mulder, hoofd van de afdeling Indo nesië, Suriname en de Antillen van het kantoor deviezenvergunningen van de Ne derlandse Bank; mr. J. van Oldenborgh, voorzitter van de Ondernemersraad voor Indonesië; jhr. mr. H. F. van Panhuys, juridisch adviseur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken; prof. dr. J. M. Pieters, adviseur bij het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen; mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; mr. J. Rookmaaker, hoofd van het bureau In donesië van het ministerie van Buiten landse Zaken; mr. H. van Santwijk. hoofd van de afdeling wetgeving en juridische zaken van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen; dr. J. W. de Sfop- pelaar, hoofd van de financieel-economi- sche afdeling van dat ministerie; E. P. M. Tervooren, hoofd van de afdeling Indonesië en Overzeese Rijksdelen van het ministerie van Financiën; J. M. H. Timmermans, hoofdambtenaar bij de afdeling Indonesië en Overzeese Rijksdelen van het Directo raat-generaal voor de buitenlands-econo mische betrekkingen; luitenant-kolonel waarnemer W. den Toom, waarnemend sous-chef van de Luchtmachtstaf, en jhr. S. G. van Weede, plaatsvervangend direc teur-generaal van het Directoraat-generaal voor Scheepvaart van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Als secretarissen van de commissie zijn aangewezen: J. Aberson van het ministerie van Buitenlandse Zaken, en mr. B. M. Smulders van het ministerie voor Unieza ken en Overzeese Rijksdelen. ADVERTENTIE Het danstheater van Kurt Jooss gaf gis teravond een voorstelling van een reeds uit voerig in deze kolommen besproken pro gramma in de Haarlemse Stadsschouwburg, die totaal was uitverkocht. Speciaal na de vertoning van „De groene tafel" klaterde er een uitbundig applaus op. Gezegd moet dan ook worden dat dit meesterlijke en tot dusver onovertroffen werk een bijzonder goede vertolking genoot, mede dank zij het zeer sterk tot de verbeelding sprekende op treden van Lydia Daniel als de jonge vrouw. In de geschiedenis van het ballet is geen tweede voorbeeld bekend van een dusdanig door artistieke middelen treffende behande ling van een aan de actualiteit ontleend onderwerp, maar helaas dreigt Jooss de dupe te worden van dit succes, dat zich nu eenmaal niet herhalen laat. Dat hij zich hierdoor in een doodlopende straat heeft gewaagd, werd in voorgaande beschouwin gen reeds uitvoerig aangetoond. Het dient nergens toe om daaromtrent thans in her haling te vervallen. Maar bij het weerzien van de „Fantasie" van Hans Züllig op muziek van Schubert trof het mij nog sterker dan de eerste keer hoe node hier de toepassing van de klas sieke techniek en met name het dansen op de teenspits werd gemist. Want de indruk van lichtheid wordt, zo niet veroorzaakt, dan toch zeer aanzienlijk bevorderd door het gebruik van een geluiddempend tapijt, dat evenwel de vaart aan de bewegingen ont neemt en het draaien zo goed als onmoge lijk maakt. Hetzelfde geldt voor de „Colom- binade" van Jooss, waar veel van het effect aan de uiterst geraffineerde muziek is te danken. Dit is een aardig divertissement, getuigend van een speelse geest, doch geen ogenblik brillant. De puntigheid ontbreekt, zowel letterlijk als figuurlijk. Het is het goed recht van Jooss om de be staansmogelijkheden van de zogenaamde uitdrukkingsdans te verdedigen, doch het moet bedenkelijk worden geacht dat zijn meest overtuigende pleidooi van een kwart eeuw geleden dateert en dat het spectacu laire van zijn programma niet rechtstreeks uit de dans voort komt, doch veeleer uit de overigens zeer bekwame mise-en-scène met behulp van een bijzonder doeltreffende be lichting. Hij is een theaterkunstenaar van de eerste orde. Maar wat eenmaal als nood zakelijke vernieuwing kon gelden en daar door oprechte waardering mocht oogsten, ig thans al bijna ouderwets. Bij Jooss is „de inhoud" het verhaal, de anecdote, de satire het vormgevende element. Doch wat moet hij beginnen nu de tijd hem geen bruikbare stof verschaft? Terug naar de romantiekdoch dat rijk kan men slechts op de tenen betreden, DAVID KONING. M Gisteren vierde de wereldberoemde Zwit serse clown Grock zijn 72ste verjaardag met zijn rentree in de circuswereld. Hij brengt precies hetzelfde muzikale nummer, waarmee hij twintig jaar geleden zulke grote successen heeft behaald. Tijdens een feest te zijner ere in een Parijs restaurant demonstreert Grock dat hij van kort ademigheid nog geen last heeft door de 72 kaarsjes van zijn verjaardagstaart uit te blazen. PARIJS (Reuter) De kapitein van de Franse sleepboot „Abeille 25", die gedurig in de buurt van de „Flying Enterprise" en de „Turmoil" is gebleven, heeft in Brest verklaard, het zeer begrijpelijk te vinden, dat kapitein Parker van de „Turmoil" zijn hulp weigerde. Gezien de stroom en de wind zou ook hij, als hij de leiding van het convooi had gehad, koers gezet heb ben naar Falmouth en niet naar Brest. Op de vraag of er meer hoop op redding zou zijn geweest, als de „Turmoil" en de „Abeille 25" beide hadden gaan slepen, antwoordde de Franse kapitein: „Met zijn 4.000 pk is de „Turmoil" ruim in staat een schip van 6.000 ton te slepen. Kapitein Parker heeft slechts met een snelheid van 3 knopen gevaren, omdat bij grotere snel heid de „Flying Enterprise" gekapseisd en gezonken zou zijn." A. F. P. bericht uit New York, dat Vrij dag aan de eigenaresse van de „Flying Enterprise", de Isbrandtsen-maatschappij, 800.000 dollar of tweederde van het be drag, waarvoor de „Flying Enterprise" was verzekerd,' door een Amerikaanse verzekeringsmaatschappij is uitbetaald. Bij Britse verzekeringsmaatschappijen was de „Enterprise" voor de resterende 400.000 dollar verzekerd. Deze som dekt slechts het vergane schip; niet de lading. Van de zijde van de maatschappij werd verklaard, dat een nieuw schip van hetzelfde type op het ogenblik vijf miilioen dollar kost. Persconferentie Na de officiële ontvangst .van gezag voerder Carlsen en stuurman Dancy in Falmouth, heeft de eerste op een perscon ferentie ongeveer vierhonderd journalis ten te woord gestaan. Op verzoek van zijn rederij gaf hij echter geen bijzonderheden over de oorzaak van de slagzij van de „Enterprise". Een van de reddingboten van de „Flying Enterprise" is Vrijdag aan het strand van Kerlouan aangespoeld. Kerlouan is een vissersplaatsje op 60 kilometer afstand van Brest. Behalve een persoonlijke boodschap van Koning Frederik van Denemarken, die hem door de Deense marine-attaché in Londen werd voorgelezen, kreeg Carlsen evenals Dancy een telegram van de Ne derlandse regering, ondertekend door de minister van Verkeer en Waterstaat, lui dende: „Het Nederlandse volk, dat een zeevarende natie is sinds eeuwen en de gevaren van de zee zo goed kent, heeft uw handelingen van uur tot uur met gespan nen belangstelling gevolgd en is zeer ver heugd te vernemen, dat u nu in veilig heid bent" De Lloyds heeft Carlsen de zilveren mé daille verleend, die bestemd is voor „die genen, die door buitengewone inspanning bijgedragen hebben aan het behoud van schepen en ladingen, die in gevaar ver keerden". Namens de Britse koopvaardijvloot kreeg Carlsen telegrafische gelukwensen van de Britse minister voor Verkeerszaken en van de organisatie van Britse koopvaardij-offi- cieren. Het Tilburgse studentendispuut „A one" (welke naam tevens de hoogste classificatie is van Lloyds) heeft Carlsen telegrafisch het ere-lidmaatschap aangeboden. De Amerikaanse filmproducent en -ac teur Orson Welles zou. volgens de „Daily Herald", hebben getracht van kapitein Carlsen de rechten voor de verfilming van de geschiedenis van de ..Flying Enterprise" te verkrijgen, maar hij zou evenmin succes hebben gehad als de publicatiebureaux, die de kapitein geweldige sommen hebben aan geboden voor het verkrijgen van het recht om zijn naam te vermelden in hun re clames. Carlsen zou voorts een som van onge veer 700.000 gulden voor auteursrechten van de geschiedenis van de „Flying Enter prise" hebben afgewezen. NACHTDIENST APOTHEKEN Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tele foon 11596. Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telefoon 11000. Frans Hals-Apotheek. Frans Halsplein 1, telefoon 11180. ADVERTENTIE Het Haerlems Studenten Gildt en het Haarlems Katholiek Studenten Contact hebben een sociale commissie in het leven geroepen, die zich tot taak heeft gesteld, Haarlemse studenten, die zulks om finan ciële redenen behoeven, aan werk te helpen. Reeds tijdens de vorige zomer heeft het bestuur van het Haerlems Studenten Gildt op enige werkgevers een beroep gedaan, om studenten in de vacantiemaanden aan de slag te helpen. Ongeveer vijftig studenten hebben van die oproep kunnen profiteren. Uit de opgedane ervaring is echter ge bleken dat het aanbeveling verdient reeds nu aanvragen voor seizoenwerk in te dienen. De commissie, die inmiddels ministeriële goedkeuring heeft gekregen en die naast vertegenwoordigers van georganiseerde Haarlemse studenten ook een nihilist telt, werkt samen met het Arbeidsbureau. In Leiden, Amsterdam en Delft zijn soortgelijke commissies al enige tijd met succes aan het werk. Ook de Haarlemse commissie heeft reeds successen kunnen boeken. Zo is door een Amsterdams reis bureau een beroep op haar gedaan, om stu denten aan te wijzen die dienst kunnen doen als leider van reisgezelschappen. Via de beide contactmensen van deze commissie, de heren A. Riihl, Arberdingk Thijmlaan 71, Heemstede en T. Peters, Vlietzorgstraat 9 te Haarlem, zijn reeds enige studenten uit de Spaarnestad van vacantiewerk voorzien. De commissie beheert onder meer een bij- lessencentrale, die zich belast met het uit zoeken van studenten die geschikt zijn voor het geven van bijlessen aan leerlingen van middelbare scholen. De Haarlemse recherche heeft enkele papierdiefstallen tot klaarheid gebracht, die in de afgelopen weken ten nadele van een Haarlemse drukkerij zijn gepleegd. De helers kwam de recherche het eerst op het spoor. Het zijn de 30-jarige koopman M. A. C. en de 38-jarige koopman F. J. van N., beiden te Haarlem. Zij hebben 380 kg gestolen papier, ter waarde van 1150 ge kocht van de 34-jarige chauffeur E. F. en de 23-jarige bakker G. A. van G., die er van worden verdacht het papier met kleine hoeveelheden tegelijk te hebben weggeno men. De chauffeur was in dienst van een firma die de opslagplaats met de drukkerij deelde. Thans zijn in Haarlem 223 huizen aan de paal geslagen. Dat wil dus zeggen dat de inschrijvingen op Zaterdagmorgen 2.230.000 beliepen. Dit is nog niet de eindstand, want alles is nog niet geteld. Tot hedenavond worden inschrijvingen ge- accepteerd. Op Vrijdag 18 Januari zullen de Haar lemse Bond van smeden, constructie- en machinereparatiebedrijven met een receptie en een feestelijke maaltijd in restaurant Brinkmann het feit herdenken dat hun af deling een halve eeuw geleden werd opge richt. Ter gelegenheid van dit gedenkwaar dige jubileum is een gedenkboekje uitge geven, waarin de afdelingsvoorzitter, de heer F. J. Broekers, het wel en wee van de afdeling in de afgelopen vijftig jaar be schrijft. Op initiatief van de heren P. Serné, H. de Lugt, Chr. Veen en H. van Putten kwamen de Haarlemse smeden op 23 De cember 1901 in vergadering bijeen teneinde te komen tot het oprichten van een ver eniging. Twintig van de drieëntwintig aan wezigen traden spontaan toe. In 1903 sloot de vereniging zich aan bij de B.S.C.N. Het bestuur is op het ogenblik als volgt samengesteld: de heer F. J. Broekers, voor zitter, de heer H. W. Hogenbirk, secretaris, de heer Zwemmer, penningmeester. Com missarissen zijn de heren J. de Rooy en J. Wensing. Het herdenkingsboekje bevat onder meer een interessante beschrijving van de stad Haarlem en enige artikelen over de orga nisatie en haar verhouding tot de leden. Door C. C. van Beaumont, architect B.N. A. is namens zijn Principale, de Directie van de Kousenfabriek Hin N.V. te Haarlem, na onderhandse aanbesteding gegund aan de laagste inschrijfster, de N.V. van Wer- ven's Timmer- en Aannemersbedrijf te Amsterdam, het vergroten van een Cotton- ruimte voor het fabriceren van dames nylonkousen. De Arbeiders Gemeenschap der Wood- brookers te Bentveld, organiseert een Politieke Scholingscursus, waar o.a. aan het woord komen: voor de VVD drs. H. A. Korthals; voor de CPN Gerben Wagenaar; voor de KVP prof. mr. C. P. M. Romme; voor de AR dr. J. Schouten en voor de P.v.d.A. ir. H. Vos. De bedoeling is deze cursus in Maart te beginnen. Hij duurt 10 maanden. De deel nemer? komen vijf weekends en in de zomer een kleine week bijeen. Het curatorium van het Nederlands Gesprekcentrum heeft in de vacature ont span door het overlijden van prof. dr. Ph. Kohnstamm als voorzitter gekozen prof. dr. J. K. Bavinck, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. HAARLEM, 11 Januari 1952 BEVALLEN van een zoon: 10 Jan., G. G. MetselaarLablans; 11 Jan., A. KrotKoper. OVERLEDEN: 9 Jan., P. E. Wildschut, 69 j., Crayenesterlaan; C. M. Hoogland. 42 j., Ie Hogerwoerddwarsstraat; 10 Jan., J. in 't Veld, 70 j., IJdijk; W. A. van Zanten, 73 j., Kenaupark; 11 Jan., C. H. van der List, 1 m., Kampwlaan. In Aalsmeer is Vrijdagavond de inter nationale tentoonstelling van de Neder landse Bond van Konijnenfokkers-vereni gingen en de Bond van Sierduivenliefheb- bers geopend door dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Aalsmeer. De tentoonstelling wordt gehouden in de Centrale Aalsmeerse Veiling. Na de keuring werd de zilveren médaille van de burgemeester van Aalsmeer voor de fraaiste sierduif toegekend aan C. Bon tekoe te 's Gravenhage. J. ter Mos, Ensche dé, verwierf met zijn kropper de door de minister van Landbouw beschikbaar ge stelde médaille. De médaille van de ge meente Nieuwer-Amstel voor de mooiste tuimenaar was voor K. M. de Haas, 's Gra venhage, de médaille van de gemeente Haarlemmermeer voor de fraaiste meeuw kwam in het bezit van J. J. Wories, 's Gravenhage. Bij de eerste konijnenkeuring verwierf C. Korenwinder uit Aalsmeer voor zijn kortharige raskonijn de zilveren médaille, beschikbaar gesteld door de gemeente Nieuwer-Amstel. Een legpenning van de Nederlandse Spoorwegen kwam in het be zit van J. Buis, Aalsmeer, voor zijn lang harige ras-Angora. Wie minder eet dan goed is, merkt pas later de schadelijke gevolgen. Maakt U te weinig reclame, dan komt U (later) bedrogen uit Adverteren in dagbladen maakt Uw zaak sterk, ook voor de toekomst. Bedenk, wat dagbladreclame vermag OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT brengt de naam er IN! Hockeywedstrijden BMHC ontvangt om halfdrie TOGO uit Den Haag. Als de gasten de punten ver overen, staan zij gelijk met HHIJC, dat Zon dag niet speelt; verliezen de Hagenaars of spelen zij gelijk, dan wordt HHIJC over een week waarschijnlijk kampioen van de wes telijke eerste klasse. In de promotieklasse zijn er thuiswedstrij den voor de meeste clubs uit Kennemerland. BMHC III zal om een uur in Bloemendaal wel beide punten op Aeolus- veroveren; HBS zal hetzelfde doen tegen Gooi II. Een gelijk spel in Velsen tussen Strawberries en Alkmaar ligt het meest voor de hand. Alliance komt in Heemstede in het veld tegen HHIJC III en BMHC II speelt in Am stelveen tegen Amsterdam III. De Bloemen dalers moeten winnen om tot de promotie- candidaten te blijven behoren. Zandvoort kan de eerste kampioen in het Westen worden als het de uitwedstrijd tegen WV in de tweede klasse D wint. Wordt ver loren, dan hangt het van de verrichtingen van Leiden af, of de Zandvoorters toch het kampioensfeest kunnen vieren. Dames-hockey Voor BDHC en Rood Wit zijn uitwedstrij den vastgesteld tegen respectievelijk Hilver sum en TOGO en zij moeten winnen om hun positie op de ranglijst te verstevigen. HBS zal in de promotieklasse op eigen terrein wel winnen van Amsterdam II. Pinoké ontvangt Rood Wit II, een wedstrijd tussen gelijkwaardige elftallen. Strawberries zal in Bloemendaal met BDHC II weinig moeite hebben voor een overwinning. BDHC III ontvangt TOGO II. Op Vrijdag 18 Januari geeft de Neder landse Comedie onder regie van Johan de Meester voor de leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse Schouwburg de Nederlandse première van het veelomstreden „blijspel" in verzen „De Cocktailparty" van de Nobelprijswinnaar Thomas Stearns Eliot, met Ank van der Moer en Han Bentz van den berg als het door huwelijksmoeilijkheden gekwelde echtpaar en Ton Lutz als de priesterlijke psychiater. Aan de voorstelling werken verder onder apderen mede: Mien Duy- maer van Twist, Ellen Vogel, Fons Rade makers en Allai'd van der Scheer. Een oordeel over dit ongetwijfeld be langwekkende stuk, dat bijna twee jaar bij de toneelgroep Comedia in portefeuille heeft gelegen, behouden wij ons liever Ank van der Moer als Lavinia in ,,De Cocktailparty". voor tot na de eerste opvoering. Met zijn aristocratische verskunst heeft Eliot ernstig naar vernieuwing van de dramatische vorm gestreefd, doch reeds talrijke letterkundi ge critici hebben er op gewezen dat er in dit geval geen poëzie uit zijn pen is ge vloeid, doch slechts typografisch op een eigenaardige manier geordend proza. Wat hier ook van zij we moeten eerst horen hoe zijn tekst klinkt, voor wij er meer van kunnen zeggen de door mr. M. Nijhoff in 1951 vervaardigde vertaling (in druk verschenen bij N.V. Em. Querido's Uitge versmaatschappij te Amsterdam) doet de in het origineel aanwezige dichterlijke kwaliteiten volledig recht wedervaren. Het kennisnemen hiervan kan dan ook niet ge noeg worden aangeraden. Door de aard van zijn talent was Nijhoff natuurlijk de aangewezen figuur om deze parlando-poëzie in het Nederlands weer te geven. Als ik het wèl heb heeft Cor Her mus hem nu daar bijna twee jaar geleden de opdracht toe gegeven en daarvoor moet men hem nog altijd dankbaar zijn. Het merkwaardige van de vertaling is dat de woordkeus en de prosodie van het origi neel uiterst nauwkeurig gevolgd zijn en dat men toch herhaaldelijk passages aan treft waaraan men duidelijk de dichlcr van „Awater", van „Het uur U" en van „Het veer" kan herkennen. Nog sterker viel deze eigenaardigheid op bij zijn verleden zomer in het Holland Festival eveneens door de Nederlandse Comedie ten tonele gevoerde versie van „Ifigeneia in Taurië" van Euripides (en eveneens in boekvorm gepubliceerd door Querido), waarin frappante overeenstem- mingen voorkomen met zijn onder de titel „Het Kruishout" verzamelde kerkelijke spelen. Niet minder merkwaardig is trou wens zijn lang voor de oorlog gemaakte vertaling van „De Storm" van Shakespeare waarin allerlei modernismen werden aan gebracht, zonder dat aan de betekenis van de originele tekst ook maar iets tekort is gedaan. Daar het lezen van „De Cocktailparty" in het Engels van Eliot grote moeilijkheden met zich meebrengt, zal er voor deze prachtige hèrdichting wel degelijk belang stelling bestaan. Van 16 tot en mot 20 Januari zullen in café restaurant „Bolwerk" aan het Kennemer- plein te Haarlem, onder leidine van de ver1 eniging DES de jaarlijkse wedstrijden om de „Scandia Coupe" worden gehouden. Deel nemers zijn: W. Bakker, Wilhelmina, Am sterdam; P. Dickman, DES, Haarlem; A. N. de Kleine, SAS, Zwolle; H. Koomen, De Jonge Prins, Zaandam; J. Lamers Jr., Ex celsior, Beverwijk; K. Mewe, Het Westen, Amsterdam; A, Niessen, KETS. Amsterdam en J. Steffers, DES, Haarlem. Op Woensdag, Donderdag en Vrijdag wordt des avonds ge speeld en op Zaterdag en Zondags des mid dags en des avonds. De lengte der partijen (38/2) is 350 caram boles. ZONDAG 13 JANUARI 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Mej. Dr. Herfst, Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag geen dienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. H. Avondmaal. 7: Jeugddienst. Ds. G. van Leeu wen, van den Haag. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker. Bev. Ambtsdragers Wijk III. Oosterkerk. 10: Ds. S. H. J. Voors. 5: Ds. A. J. van Rhijn. Kapel Sarepta. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.45: Ds. J. Bronsgeest. Bev. Ambtsdragers Wijk IV. Bakenesserkerk. 9 30: Kinderkerk. Mw. S. M. de Milde-Kaptein. 10.30: Ds. W. J. van Elden 7: Ds. E. Pot. Bev. Ambtsdragers Wijk V. Diaconessenhuis. 4.30: Ds S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. B. van Gelder Jeugdkapel. Noord. 10.30: J. E. van Epen. Oost. 10: Mej. A. G. Becker. Centrum 10: A. Zonnevylle. West. 10: J. Jongkind. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10,30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 13 Janvier a 10 h 30: Culte pré- sidé par le pasteur J. Baudraz. a 19 h. 45: Réunion du Groupe de Jeunesse. Church of England: Kinderhuissingel 8.30 a. m. Holy Communion. Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag geen dienst. Broedergemeente, Wegens herstelling kerk gebouw diensten Ripperdastraat 8. Zater dag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. Koorndijk. Pred. in Suriname. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Is. Kuijper, Amers foort. Maandag 8: Conferentie. H. v. d. Flier, Enschedé. Dinsdag 3 en 7.30: H. v. d. Flier, Enschede en H. Schouten Jr.. Leiden. 5.30: Koffietafel. Woensdag geen dienst. Zuider- kapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Sevensma. Evangelist te Amsterdam. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. F. v Schalkwijk, Heemstede, die als zendeling naar het bosland van Suriname vertrekt. Opwekkingssamenkomsten,, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. Jac. Verboom, Vrij Evangelisch pred. te 's Gravenhage. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voor helmstraat 3. 10 en 5: Evang. A. van Gent, uit Doorn. Evangelisatiedienst met koor zang. Evang. Luth. Gemeente, Witte Heren straat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Dinsdag 8: Lezing v.d. Vrijz. Luth. Kring in „Rustoord" Westerhoutpark 34, door Ds. C. B. Heyn. Donderdag 7.30: Ds. C. H. Brandt. Wees- en Oudeliedenhuis. Ver. Doopsgezinde Gem. 10.30: Ds. Oosterbaan. Jeugddiensten: Peu- zelaarsteeg 10.30: Mej. B. Luikinga. Noorder kapel, Indischestraat 5.45: Mej. Ds. C. Sou- tendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej.'Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk Klopper singelkerk. 10: Ds R. B. C. Hofland. 5: Ds. P. dc Ruig Wilhclminakerk 10: Ds. A. M. Boeijinga 5: Ds. J A. van Arkel. Zuid-Oos- terkèrk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C Hofland. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds A. Bos. Geref. Gemeente. Ridderstr. 29. Zaterdag 7.30: Ds. Chr. v. Dam. van Am sterdam. Zondag 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7,30: Ds. H. Ligtenberg, van R'dam-W. Chr. Geref. Kerk, Raaks, 10 en 5: Ds.. M. Holtrop. Donderdag 7.30: Ds. M. Holtrop, Bijbellezing Baptiste Gemeente gebouw C. J. M. V., Lan ge Margarethastraat 13. 10: Ds. J. W. Wee- nink. 11.30: Zondagsschool. 5: Dezelfde. 8: Jeugdsamenkomst. Gebouw „Salem", Bake- nessergracht 65. Donderdag 8: A. W. C. ver gadering. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10: Samenkomst. 7.30: Zendeling A. Macinóoe, van Frans West Afrika. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. van Ruysdael- laan 7. H'stede. Maandag 3: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken)Gemeente des Heercn, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus. Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10 15: Ochtend eredienst met Avondmaal en Preek. 19: Avonderedienst met Evangelieprediking. Donderdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal) Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen-Ge loofsgemeenschap. 10: Samenkomst in geb. Rosenhaghe. Hoofmanstraat. 8: Samenkomst Garenkokerskade 27. Donderdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Zaterdagavond 8; Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28. H.-N. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal 11 15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost .Zendinggemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8 11: Univer sele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Har- monia" Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen Mevr. Funke, Haarlem. Theologisch-Philo- sofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. Alle-Dag-Kerk. Broederkerk. Dinsdag geen dienst. Waalse Kerk. Woensdag 7: IVeeta- Iige dienst. Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. De Christengemeenschap, Jans straat 83. 9: Zondagsdienstvoor kinderen. 9.30: Mensenwijdingsdienst. BINNENLAND De Nederlandse Korea-vrijwilligers heb ben zich na hun vertrek uit Nederland met 95 Belgische vrijwilligers ingescheept te Southampton op het Britse troepenschip „Empire Fowey". Het vertrek moest door machineschade worden uitgesteld. Waar schijnlijk zou het schip vandaag vertrekken. In het centrale convent van de Anti- Revolutionnaire Partij heeft dr. J. Schouten medegedeeld dat het convent unaniem van mening is, dat het Nederlands gezag over Nieuw Guinea onverkort moet worden ge handhaafd. Daarom heeft het aan de organen van de partij voorgesteld in het programma van actie het volgende op te nemen: „Onver korte handhaving van het Nederlandse gezag over Nieuw-Guinea, krachtige bevordering van de openlegging en de ontwikkeling van dit land ten bate van de bevolking en gericht op haar toekomstige staatkundige zelfstandig heid binnen het koninkrijk." De scheepvaart in het Noordhollands kanaal is in 1951 toegenomen. Er passeerden in 1951 13.383 schepen tegen 12.758 schepen in 1950. In fort Spijkerboor aan het Noord hollands Kanaal in de Beemster, is een detachement van 25 Engelse militairen onder gebracht, dat er oefeningen gaat houden. De burgerzinlening in Schiedam is met twee miilioen gulden voltekend. Het secretariaat van Prins Bernhard deelt mede, dat het in een ochtendblad ver schenen bericht over een in Augustus door de Prins te ondernemen reis naar enkele Zuid-Amerikaanse landen van iedere grond ontbloot is. Op 16 Februari zal te Amsterdam door het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse volk een congres over de sociale aspecten van de inpoldering der Zuiderzee worden gehouden. Dr. Ch. A. P. Takes spreekt over: „Problemen van de interne sociale structuur"; dr. ir. A. Vondeling over: „De keuze van de kolonisten in de IJselmeer- nolders" en dr. A. Blaauboer en prof. dr. Sj. Groenman over: „De provinciale en gemeen telijke indeling van de Zuiderzeepolders." HAARLEM EN OMGEVING Op een vergadering, uitgeschreven door de Algem. Ned. Bond voor de Gebruikte Goederenhandel (ANEVA) is in Haarlem en omstreken opgericht een kring van deze organisatie. De heer H. A. Overbeek Jr. is als voorzitter gekozen. Overige bestuurs leden zijn de heren J. P. van Kessell, pen ningmeester; E. J. Hazevoet, secretaris; G. v. d. Berg en P. Kervezee, commissarissen. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT ƒ10.— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30; Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. M. v. d. Voet, Voorber. H. Avondmaal. Immanuël- kerk. 10: Ds. G. Koch, H. Avondmaal. 7: Dr. H. v. d. Loos, Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gi deon", Woensdag 7.30: J. G, vergadering in de Eemstraat 35. o.l.v. I. E. Ketellapper. Za terdag 19 Jan. 2.30: Gemeenschappelijke middag o.l.v. I. E. Ketellapper, van Haar lem, in gebouw Achterweg 2A. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Ileils, Ceramstraat 4. 10: Heili- gingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst. 8: Verlossingssamenkomst. Leidsters A. C. E. Wijkhuizen, majoor, H. Weenink, kapiteine. 12 en 5: Kindersamenkomst. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamenkomst HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilheiminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. 19: Dezelfde. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn (Haarlem). 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. G. H. W. Herngreen, Rotterdam. (Bijzondere dienst). Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afd. Doopsgezinde Kring, geb Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Meer en Bosch, Kapel Irene: 10: Ds. J. A. de Klerk. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Caraplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. Bevestiging van Ambtsdra gers. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. L. J. van Hoik. Rem. Leiden. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf, 7: Ds. J. v. d. Berg, IJmuiden, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. S. J. Dokter, viering H. Avondmaal. BLOEMENDAAL, Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. P. Warners, uit Utrecht. 9: Jeugd kapel, 12-15 j. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j., Kleuterschool Boslaan. 11.45: Zondagsschool, 6-12 j. Jeugd huis en Maranatha. Ned. Prot, Bond, Pot- gieterweg 4. 10.30: Dr. S. M. A. Daalder, Dg. Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kafh. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. B. Keers, uit den Haag. 10: Jeugdkapel, 12-16 jaar, „Irene", Elswoutslaan 1. Geref. Kerk, 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard, voorber. H. Avondmaal. 5: Ds. P. J. J. Monster, van Katwijk a. Zee. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. A. E. K. Pols. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe, H. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda, H. Avondmaal. Doopsgez, Gemeente. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, van Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Pos. H, Avondmaal. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. Mr. G. A. Alma, van Amsterdam. 3: Ds. M. C. Don. Abbenes 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. T. Don van Middelburg. Bethel-Kapel. 10: Ds. M. G. Blauw, van Overveen. 7: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. H. Avondmaal. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk 10 en 3: Ds. G E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. ter Steege, H. Doop. „De Toorts" 10: Dr. J. de Graaf, Haarlem.. „De Kapel" 5: Dr. M. v. d. Voet, Haarlem-N. Jeugdhuis. 10: Jonge Jeugdkerk. Dhr. A. Vennik, Driehuis. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, Bev. Kerkeraadsleden. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds. E. Pot, van Haarlem. 10.30: Dezelfde. Jeugddienst. 7: Ds. G. H. van de Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr.,_H. Avondmaal 7: Ds. C, de Ru, H. Av. en dankzegging. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Dr. J. de Graaff van Haarlem. Geref. Kerk, Juliana- weg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: Zendingsfilmavond. Spr. E. M. Koorndijk, zendeling in Suriname. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Jongeboer. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. Hoekema, van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. E. I. F. Nawijn, Den Haag Geref. Kerk art. 31 10 en 3 30: Ds. J. J. Ver leur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Lees dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerlahd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9