Uitvarend Brits schip bij Hoek van Holland gestrand Prijzen „Kunstenaarsverzet" voor Van Vriesland en jhr. Sandberg De radio geeft Dinsdag Meisje omgekomen bij brand in de hoofdstad PANDA'S HEREN-LEVEN MAANDAG 14 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Mej. mr. Tellegen bepleitte leven krachtens innerlijke norm 'ii-H Heringa Wathrich Televisie Demonstraties Nederlandse motorrijders in Duitsland verongelukt Directeur van de Nederlandse Opera had auto-ongeluk Stranding van Frans en Panamees schip Mr. P. J. Oud lijstaan voerder der V.V.D. IJmuidense trawler liep vast bij Panne Belgische reddingboot haalde negen man van boord De Frameggen in Schiedam Na vreemd manoeuvreren Drie Hollandse opvarenden van boord gehaald Agenda voor Haarlem Overeenstemming in de K.V.P. met de groep-Steenberghe De stichting „Kunstenaarsverzet 1942- 1945" heeft Zaterdagmiddag in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam de jaarlijkse prijs voor beeldende kunst, dit- keer ter bekroning van een oeuvre van toegepaste grafiek en de levenshouding van de schepper daarvan, verleend aan jhr. W. J. H. B. Sandberg. Men dient Sandberg te zien, aldus het jury-rapport,als de aanvoerder en aanvuur- der van de Nederlandse grafici. Zijn gra fische en typografische arbeid, die geheel schuil ging onder de anonymiteit van de functie bij de Amsterdamse gemeente musea, eerst als conservator en later als directeur, heeft stimmulerend gewerkt. Zijn offiches en catalogi hebben zowel hier te lande als in het buitenland grote befaamd heid verworven en laten nationaal en inter nationaal op de vakgenoten hun invloed gelden. Bovendien, zo gaat de motivering verder, verdient de menselijke houding van de auteur ten opzichte van zijn werk enige overdenking. Al zijn kundigheid, zijn gevoel voor materiaal, kleur en indeling, al de precieuze resultaten van zijn experi menten, stelt hij geheel in dienst van zijn officiële taak en de artistieke volmaaktheid is slechts een middel om zijn medemensen te bereiken. Prijs voor litteratuur De prijs van de stichting „Kunstenaars verzet 1942-1945" voor litteratuur is toege kend aan de op 27 October 1892 te Haarlem geboren dichter Victor E. van Vriesland, die wegens ziekte de uitreiking niet kon bijwonen. De plechtigheid werd echter per wire-recorder opgenomen, zodat hij toch op zijn ziekbed zal kunnen horen hoe Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs) het rapport van de jury voorlas. In 1949 verscheen zijn samenvattende bundel „Drievoudig verweer", welke titel een belijdenis inhoud van 's dichters op vattingen over aard en taak van de kun stenaar. Deze immers ziet hij, aldus de ver antwoording van de adviescommissie, in het leven geplaatst als in een strijd, zodat hij genoodzaakt is tot zelfverdediging. In eerste instantie verdedigt de dichter zich tegen de natuurlijke vergankelijkheid van gevoelens. Zijn verzen vertonen een soms door ironie of satire verscherpte strijdbaar heid tegen allerlei knoeiers met gevoelens. Deze wijsgerig denkende dichter voelt zich geroepen tot een hardnekkig verzet tegen vormen van staat of maatschappij, waarin de vrije ontplooiing van het kunstenaar schap verhinderd of belemmerd word't. Voorts wijst de jury er op dat Victor van Vriesland één der meest uitmuntende mannen van deze tijd herhaaldelijk en met kracht de daad bij het woord heeft gevoegd. In verscheidene functies, vooral als voorzitter van het Nederlandse P.E.N.- centrum, verdedigde hij op vergaderingen of internationale congressen met heldere scherpzinnigheid en niemand ontziende eerlijkheid de rechten en vrijheden van de kunst en de kunstenaar. De jury acht HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Bas en piano. 12.00 Amusementsensemble. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Ameri kaanse buren. 16.05 Kinderkoor. 18.00 Nieuws. 18.15 Surinaamse volksmuziek. 18.30 Technische hulp der Verenigde Naties aan El Salvador. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Jazzmu ziek. 19.45 Engelse politieke biografieën. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.30 Amusements orkest. 22.00 Dit is uw land, uw volk. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmu ziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Pla ten. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Zang en piano. 18.45 Cursus voor lekenspe- lers. 19.00 Vaudeville-programma. 19.30 Pla ten. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Deze weg voor het graf. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin. 23.2524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano en zang. 12.30 Weerberichten. 12.34 Zang en piano. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest 21.45 Actua liteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. TELEVISIE (VARA). 20.15—21.45 Rhythmi- sche gymnastiek door kleuters; Het ontstaan van de schaats; Weerkaart; Pantomime. „De vreugde van het schilderen" en gevarieerd programma. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak De uitreiking van de jaarlijkse prijzen van de stichting Kunstenaarsverzetin het Stedelijk Museum te Amsterdam. Van links naar rechts: Anton van Duinkerken, Adriënne Canivez (secretaresse van Victor E. van Vriesland) en jhr. W. J. H. B. Sandberg. het dichtwerk van Victor van Vriesland van zo grote betekenis dat zij geen tweede candidaat voor de prijs kan stellen, die met hem vergelijkbaar zou zijn. De innerlijke norm Hierna hield mej. mr. M. A. Tellegen, directeur van het kabinet der Koningin, een rede onder het motto „Rekenschap van de doden". Het kunstenaarsverzet, aldus spreekster, is van ontzaglijke betekenis ge weest voor het gehele volk. In hoogste ver. schijning wortelt het verzet in de geest en komt het voort uit gehoorzaamheid aan een innerlijk gebod tot verdediging van de menselijke waardigheid. Ook de burger, de maatschappelijke mens, moest om de stem van het geweten te volgen onmaatschappe lijk worden, het compromis versmaden. Het verzet wordt altijd gevormd door een voortrekkende minderheid, die de norm stelt welke ook wordt erkend door de an deren, die de moed hébben gemist ernaar te handelen. Maar de doden, zo vervolgde spreekster, vragen rekenschap. Wij moeten vechten tegen de angst en voor dé vrijheid. Wij moeten beginnen met onze fouten te erken nen. Na de bevrijding kwam al hetgene, dat wij in de bezetter hebben gehaat, in onszelf boven. De' zuivering is mislukt en werd een zegepraal voor de juristerij. Al leen de kleintjes werden er door getroffen. Sedert de bevrijding groeien er onvermin derd gifplanten in de Nederlandse tuin. Er zijn geen overwinnaars in deze oorlog, want wij zijn allen overwonnenen, besmet door barbarij. Alleen de worgende angst heeft gezegevierd. Om daaraan te ontkomen trachten wij zekerheden van techniek en wetenschap te stellen. Overal verrijzen salons en laboratoria om het devies „Blijf jong, leef lang" in practijk te brengen, maar ontkenning van de dood is ontken ning van het leven. De mensen van het verzet namen het risico van de dood omdat zij het leven liefhadden. Tegenwoordig wordt de gemeenschap steeds sterker en de enkeling zwakker. Maar wij zijn mede-verantwoordelijk, aldus mej. Tellegen, wij moeten de geest vrij houden door de leuzen af te wijzen. Krach tens zijn roeping is de kunstenaar non conformist en rebel, slechts trouw aan zijn innerlijke norm. Alleen de innerlijk vrije kunstenaar, zo zeide spreekster, kan de nut teloze schoonheid scheppen die ons buiten tijd en ruimte de eeuwigheid doet beleven. Nu meer dan ooit gaat het om de individu, om de vrije mens, wiens besef van eigen waarde hem de geestelijke kracht der on afhankelijkheid geeft, wil de gemeenschap geen kudde worden. Een 27-jarige telegrafiste van de P.T.T. is Zondagmorgen bij een brandje om het leven gekomen. Vermoedelijk heeft het meisje, dat een kamertje van het perceel Admiraal de Ruyterweg 41 te Amsterdam bewoonde, Zaterdagavond voor zij ging slapen een sigaret in bed gerookt. Zij is vermoedelijk in slaap gevallen, waardoor de brandende sigaret in bal viel en het beddegoed is gaan smeulen. In de vroege morgenuren roken buren een brandlucht. Toen men het kamertje, waarvan de deur op slot was en ingetrapt moest worden, binnenkwam, laaiden de vlammen hoog op. De bewoonster bleek reeds overleden te zijn. Huis in de Kinkerstraat in lichter laaie Zondagmiddag tussen vier en vijf uur is het perceel Kinkerstraat 137 te Amster dam gedeeltelijk uitgebrand. Het omvallen van een petroleumtoestel in de voorkamer van de eerste étage, bewoond door de fa milie Hageboom is vermoedelijk de oor zaak van deze felle brand geweest. Het smalle, met hout beklede trappenhuis in deze oude woning fungeerde als schoor steen, zodat het vuur in enkele minuten van de eerste verdieping tot de zolder doortrok. De brandweer, die met een groot aantal motorspuiten ter plaatse verscheen, stond dan aanvankelijk ook voor een zeer moeilijke taak. Pas een uur nadat het eerste alarm was gegeven kon een deel van het brandweermateriaal inrukken. De bovenverdiepingen waren toen vrij wel geheel uitgebrand. Ook de belendende huizen kregen brand- en waterschade. Be neden in perceel 137 is een kruideniers zaak. Het bluswater bedierf daar vrijwel alles. Een deel van de inboedels kon worden gered. De 25-jarige landbouwer H. Erens en de 27-jarige hotelhouder Th. van der Smissen, beiden uit Valkenburg-Houthem, zijn in Herford (Westfalen) met hun motor in volle vaart'tegen een vrachtauto gereden. De heer Erens was op slag dood. Zijn metgezel werd zwaar gewond in het zie kenhuis van Herford opgenomen. De motorrijders waren op weg naar Gar- misch-Partenkirchen. De directeur van de Nederlandse Opera, de heer Abraham van der Vies, en zijn echtgenote hebben in de afgelopen nacht een auto-ongeluk gehad. Zij waren op weg van Den Haag naar Amsterdam. Ongeveer halverwege stond iemand op de weg te zwaaien. De heer Van der Vies remde krachtig. Zijn auto slipte en kan-telde. De man, die op de weg stond te zwaaien was eveneens met zijn auto op die plek geslipt en met zijn auto in een sloot gereden. De heer en mevrouw Van der Vies kwamen met de schrik vrij. LONDEN (Reuter). Het 4196 ton me tende Franse stoomschip „Agen" is Zondag avond in een storm bij de Goodwin Sands gestrand. De kustwacht van Deal in Kent deelde Maandag mee, dat het schip in tweeën is gebroken. De reddingboot van Walmer heeft 37 leden van de bemanning van boord gehaald en in Deal aan wal gebracht en keert thans naar de „Agen" terug. Men wil trachten de kapitein te overreden, eveneens het schip te verlaten. De „Agen", die geregistreerd staat te La Rochelle, was op weg van Rotterdam naar Dakar. Een sleepboot uit Duinkerken ging Maandagmorgen op weg naar het vaartuig, dat meldde, dat de stroomvoorziening defect was. Het 17.600 ton metende Panamese schip „Sovac Radiant" is Zondagavond bij South Foreland tussen Dover en Deal in een vlie gende storm gestrand. Op de noodseinen voeren een reddingboot en een sleepboot uit. Men vreesde, dat het schip gebroken was. Later berichtte de kustwacht, dat er geen onmiddellijk gevaar voor de beman ning bestond. Men zou pogen het schip bij hoogtij vlot te slepen. De „Sovac Radiant", die voer voor de Standard Vacuum Oil Company in New York, was afkomstig uit Duitsland. Mr. P. J. Oud zal bij de komende Tweede Kamerverkiezingen opnieuw als lijstaan voerder van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie optreden. Besloten is in het gehele land met de zelfde lijstaanvoerder uit te komen. Schipper Jan Klinkenberg van de IJmui dense motortrawler „Post Boy" zal de nacht van Zaterdag op Zondag niet licht vergeten, waarin hij ter hoogte van het Belgische kustplaatsje Panne lelijk in verlegenheid kwam, toen zijn schip vastliep op de ban ken. Twee reddingboten, enige slepers en zelfs de mailboot „Prins Albert" van de dienst OostendeDover zijn te hulp ge schoten om hem bij te staan. De trawler kwam namelijk, wat men noemt „in de krikkemik" op de banken tegen de Franse grens en de situatie leek in het begin hoogst bedenkelijk, omdat een krachtige stroom tegen het schip duwde, waardoor het een flinke slagzij maakte in een onstui mige zee. De schipper, die zijn kalmte deze hele benauwde avond heeft bewaard, vrees de aanvankelijk te zullen kapseizen, maar- zijn vertrouwen op hoog water heeft hem later n-iet beschaamd: in de prille Zondag ochtend liep de- Post Boy behouden in Duinkerken binnen. Gelukkig was als een der eersten de Katwijkse logger „Java" (KW 59) in de buurt en dank zij de pei lingen van schipper Leen van der Plas is het de Post Boy gelukt uit zijn benarde po sitie te komen, toen het hoge tij, de stroom en het uitgebrachte anker het schip van de bank hadden „gedraaid". Het Noorse schip Frameggen dat onlangs tijdens stormweer ot> de Hondsbossche Zee wering liep, is in Schiedam aangekomen. Het schip gaat bij Wilton-Fijenoord in het dok om de door de stranding ontstane schade te herstellen. Het 3667 ton metende Britse stoomschip „Radmar" van de redery „Radonicich" in Londen is Zaterdagavond om 21.40 uur, ruim drieëneenhalf uur na zijn vertrek uit Rotterdam op de bij de scheepvaart beruch te „Maasvlakte" bij Hoek van Holland ge strand. Pogingen om het schip vlot te sle pen waren hedenmorgen vroeg nog niet ge lukt. De reddingboot „President Jan Leis" heeft in de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag drie Nederlanders, die deel uit maakten van de 37-koppige bemanning, op hun wens van boord gehaald, ofschoon er geen gevaar bestond. De „Radmar", die met een lading puf- kolen op weg was gegaan naar Italië, volgde bij het uitvaren van de Nieuwe Waterweg niet de gebruikelijke koers Noordwest, maar stuurde „om de Zuid", hetgeen de mannen van de seinpost Hoek van Holland, die de uitvaart gadesloegen, zeer bevreemdde. Zij ADVERTENTIE MAANDAG 14 JANUARI Concertgebouw, Tuinzaal: Optreden van het Röntgenkwartet, 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Haarlemse Kunst Gemeenschap optre den van het Parijse pantomime-gezelschap van Etiënne Devroux, 8.15 uur. Lange Herenstraat: Stads Evangelisatie, confe rentie, 8 uur. Spaarne: „In de schaduw van de misdaad", 14 j„ 2 en 9.15 uur. Frans Hals: „Samson en Delilah", 14 j., 8 uur. Minerva (Heemstede): „Waarom Millie trouwde", 14 j., 8.15 uur. Rambrandt: „De melkweg heeft geen wegenwacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het ding", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j„ 7 en 9.15 uur. City: „Three little words", alle leeft., en 9.15 uur. DINSDAG 15 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Minerva (Heemstede): Piano avond Fred Luijken, 8 uur. Stads Evangeli satie, Lange Herenstraat 6. conferentie 3 en 7.30 uur. Haarlemse Kegelbond: Emigratie filmvoorstelling, 8 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 5.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma agenda van Maandag). waarschuwden dan ook om van koers te veranderen, aangezien de „Radmar" anders op de „Maasvlakte" zou lopen. Het schip bleef desondanks de verkeerde route volgen en strandde. Op de genoemde plaat langs de West rand van het eiland Roozenburg stond 7'A meter water en men neemt daarom aan dat het Engelse schip vrij zwaar ge laden is, anders zou het aan deze vaar waterdiepte genoeg hebben gehad. Onderzoek De drie Nederlanders, die door de Pre sident Jan Leis" van boord werden gehaald, zijn del9-jarige kapiteinsbediende R. van den Hoef uit Culemborg, de 20-jarige ma- chinistenbediende N. Ottevanger en de 47- jarige vierde machinist W. Ruisch, beiden uit Rotterdam. Zij verklaarden aan de po litie, dat diverse officieren onder de invloed van sterke drank zouden hebben verkeerd. Deze verklaring werd door de autoriteiten met grote reserve ontvangen. Verder ver telde een der Nederlandse opvarenden, dat er slechts twee zwemvesten aan boord wa ren, dat niemand zijn plaats in de sloepen zou hebben geweten en dat ook de lijst van de sloepenrol ontbrak. De drie genoemde Nederlanders hebben na de stranding zelf een sloep uitgezet en de 19-jarige kapiteins- bediende kneusde daarbij zijn been. Er is een onderzoek naar de juistheid van deze verklaringen ingesteld. „Onhandig" De sleepboten „Ganges", „Blankenburg" en Maas gingen Zaterdagavond terstond op weg om hulp te bieden, maar de laatste moest wegens het ruwe weer terugkeren. De „Maas" is ge enzeesleepboot. Na een vergeefse poging van de „Blankenburg" om het schip los te trekken in de nacht van Zaterdag op Zondag, moest de tros worden losgegooid met het oog op de naderende eb. Deze raakte echter bij het overbrengen ver ward in de schroef van de sleepboot. Aan boord van de sleepboot achtte men dit een gevolg van de opvallend onhandige en on zekere medewerking aan boord van het En gelse schip. Ook Zondag hebben de pogingen om het schip los te slepen gefaald. In de afgelopen nacht konden de sleepboten door de woedende storm zich niet naar de ge vaarlijke gronden voor Hoek van Holland begeven. Het voorraadruim van de „Rad- mar""heeft water gemaakt en het schip had het Zondag door de grondzeeën zwaar te verduren. De eerstvolgende poging om de „Rad mar" los te slepen zou hedenmiddag om half vijf worden ondernomen. In aansluiting op hetgeen de voorzitter van de K.V.P. op het congres van die partij over de met de groep-Steenberghe gevoer de besprekingen heeft medegedeeld, is thans een communiqué uitgegeven, dat de onder tekening draagt van de heren Andriessen, namens het dagelijks bestuur van de K.V.P. en van mr. M. P. L. Steenberghe namens zijn groep. Na een achttal besprekingen tussen het dagelijks bestuur, van de K.V.P., de voor zitter en de onder-voorzitter van de katho lieke Tweede Kamer-fractie en vertegen woordigers van de groep-Steenberghe is een eenstemmig resultaat verkregen, zo wordt medegedeeld. Vastgesteld werd dat de K.V.P. geen en kele andere voorkeur koestert voor samen werking met een of meer bepaalde partijen dan met die, wier medewerking het meest zal bijdragen tot verwezenlijking van het op 's lands belang gerichte beginsel- en verkiezingsprogramma. Daarbij werd aan vaard, dat ten deze de katholieke Tweede Kamer-fractie het beslissende woord spreekt. Overeengekomen werd aan het partijbestuur voor te stellen een adviserend college in te stellen van drie tot vijf per sonen, met een algemeen representatief karakter voor het katholieke volksdeel. Dit college, dat van het partijbestuur alle in gediende wetsontwerpen ontvangt, heeft tot taak zich te beraden of deskundige voorlichting aan de katholieke Tweede Kamer-fractie over een bepaald onderwerp wenselijk wordt geacht, onder voorbehoud dat de fractie tegenover de uit te brengen adviezen vrij staat. Voorts werd voorgesteld het dagelijks bestuur van de K.V.P. met een aantal leden uit te breiden om dit col lege meer representatief te kunnen doen zijn voor het katholieke volksdeel. Ver zocht werd te willen bevorderen, dat ook in haar nieuwe samenstelling de katholieke Kamerfracties een juiste weerspiegeling zullen zijn van het gehele, zich steeds ont wikkelende katholieke volksdeel. Een aantal onderwerpen zijn door de groep-Steenberghe in discussie gebracht. Daarvan worden genoemd: de staatssocia listische invloed op velerlei, onder meer op charitatief gebied; bezuiniging op het staatsapparaat, vooral door krachtige in perking van het perfectionisme en invoe ring van beleidsbezuinigingen; een vrijere prijsvorming en vrijere loonvorming; een bepaalde spaardwang voor de ongehuwde jeugdige werknemers en werkneemsters ten behoeve van de volkshuisvesting, in het bijzonder van henzelf tot aankoop van een uitzet; verhoging van de productie; ver hoogde rechtsbescherming door breder in schakeling van de onafhankelijke rechter, bestrijding van de nivelleringsgeest en de collectivistische tendenzen; versterking van de positie der middengroepen; het primair en centraal plaatsen van de volkshuisves ting in het sociaal en economisch beleid; herstel van de privaateigendom door waar borging van de redelijke opbrengsten aan huis- en grondeigenaren; uitschakeling van schijnwinsten als grondslag voor belasting; belastingfaciliteiten voor het gezin en de particuliere liefdadigheid en lagere belas ting voor niet-uitgekeerde winsten. De groep-Steenberghe heeft haar inzich ten over deze en andere punten geformu leerd, waarna het secretariaat van de partij deze ter verdere behandeling aan de com missie tot samenstelling van het verkie zingsprogramma doorzond. In dit stadium, waarin de partijraad de programma's nog niet definitief heeft vastgesteld, wil de groep-Steenberghe geenszins op ontoelaat bare wijze de vaststelling daarvan langs democratische weg beïnvloeden. Zij heeft echter met name kennisgenomen van de beknopte samenvatting van het ontwerp- verkiezingsprogramma, zoals dit is mede gedeeld aan de leden van de partijraad en aan de afdelingen der partij. Het beleid van de fractie en de partij, dat de uitvoering der daarin vervatte punten naar geest en inhoud wil verwezenlijken, zal de groep gaarne en actief steunen. Het partijbestuur der K.V.P. heeft in zijn vergadering van Zaterdag het communiqué aanvaard en de suggesties inzake de samen werking van de K.V.P.,' de Kamerfractie en de groep-Steenberghe aangenomen. Voor zover deze op zijn terrein liggen, zal het partijbestuur ze zo spoedig "mogelijk trach ten te verwezenlijken. „WESTKUST" RAAKTE WEER IN MOEILIJKHEDEN De Nederlandse kustvaarder „Westkust", die de vorige maand voor de kust van Yorkshire in zulke ernstige moeilijkheden raakte, dat Engelse redders met grote moeite en met het verlies van één hunner de bemanning van boord haalden, gaf Zon dag met noodseinen te kennen, dat het met machinestoring ronddreef op 85 mijl van Whitby. Het vroeg om sleepboothulp. De sleepboot, die was uitgevaren kreeg echter later order van haar rederij om weer terug te keren. Men neemt aan dat de machines van de „Westkust" door de bemanning weer hersteld zijn, zodat sleepboothulp overbodig werd. „VRIENDENKRING". Niet de vereniging „Vriendschap zij ons doel" doch „Vriendenkring" uit Haarlem- Noord zal meewerken aan het door „Ami- citia" georganiseerde en in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort te houden toneel concours. 15. Bij het horen van het verontrustende politie-bericht kon Panda niet nalaten, zijn slapende gast, Graaf Gaston van Gaep tot Gaep, wakker te schudden. „Nee luister nu toch eens even! Wat érg!", riep hij uit. „Aangemaand wordt tot algemene waakzaamheid tegen deze alles-overtref- fende dief, de Vleermuis!", riep de radio uit. „Hij is een genadeloze schurk, die zich niet ontziet om zich te vergrijpen aan ieders bezittingen, van hoog tot laag, die zelfs de bewaakte paleizen van de hoog- sten in den lande berooft„Jae, jae. ach! Hoe vervelend, hah?", gaapte de graaf. „Waerom wek je me? Al dat alle- daegs geleuter laet me koud! Bah!" Zeer vervelendMaar de woorden bestier ven op zijn lippen toen de radio voortging: „Zojuist bereikte ons de mededeling, dat de laatste schanddaad van de Vleermuis een uur geleden werd gepleegd! Het woon huis van Graaf Gaston van Gaep tot Gaep werd geheel leeg geplunderd!" Panda schrok, zoals men begrijpt, en zelfs de graaf scheen belangstelling te voelen, want hij mompelde: „Neen-maer! Dat is aerdig, hah? Dat is niet eens vervelend! Dat is bijnae interessant!" Maar Panda is iemand van de daad, en hij wachtte niet af wat zijn gast nog meer te zeggen had. Hij greep hem bij de arm en sleurde hem in looppas het huis uit, terwijl hij riep: „Vlug! We moeten er heen! Misschien kunnen we iets doen! We moeten handelen! Hebt u nu niets anders te zeggen dan dat het inte ressant is?" „O, goed! Waerschijnlijk hebt ge gelijk! Waerschijnlijk is het in het ge heel niet interessant," hijgde Graaf Gas ton. „Maer wanneer je er op staet om mijn behuizing te bezoeken, dan wens ik toch in géén geval als een raezende meege sleurd te worden! Laet ons gindse taxi nemen, hah?" Zo gezegd, zo gedaan. Warmpjes. In het ziekenhuis te Turijn is een oude bedelaar gestorven. Men vond hem op straat, stervende van kou. Hij zat er nochtans warmpjes bij, want hij bleek een bankrekening te hebben vati zeven millioen lires (ruim veertigdui zend gulden), twee huizen in de stad ter waarde van 15 millioen lire en een bezitting op het platteland. Er hebben zich geen erfgenamen gemeld. Knopensoep. Britse en Canadese soldaten in Korea zullen zowel tegen koude als honger beschut zijn, als zij de speciale Canadese „parka" dragen. Zij kunnen altijd de knopen van dit kledingstuk afrukken en er soep van koken. De fabrikanten zeggen, dat de knopen be staan uit vitaminepreparaten. Canadese soldaten hebben de knopensoep reeds geprobeerd, doch het vonnis was: „af schuwelijk". Naar men zegt wordt dit geconcentreerde voedingsmiddel in al lerlei smaken, onder meer kip, gefabri ceerd. Geruchten. Londense bladen menen aller lei aanduidingen te zien voor een spoe dige verloving tussen Prinses Margaret en de 28-jarige Lord Dalkeith, zoon van de hertog van Buccleuch. Hij heeft zich naar Sandrigham begeven, waar de prinses Zaterdag na een afgebroken vacantie in Schotland arriveerde. Noch op het landgoed van de hertog noch op het Koninkijk Paleis was overigens be vestiging van de geruchten te verkrij gen. Lord Dalkeith is een Schot. Eer der heeft hij ontkend van plan te zijn de prinses te trouwen. Bewering. Ds. Niemöller heeft op een ver gadering van de Duitse vrouwenliga be toogd, dat de kerk in de Sovjet-Unie een „enorme factor bij de handhaving van de vrede" vormt. Hij had in de Sovjet-Unie willen zien of het Christen dom een instrument in handen van het regiem was. Hij had echter de indruk gekregen, dat de kerk daar een „wer kelijke kerk van Jezus Christus" was. De ongeveer 800 aanwezigen werd verzocht een verzoekschrift te onder tekenen tot het houden van besprekin gen tussen Oost en West over de hereni ging van Duitsland. Europa. De demissionnaire Franse pre mier, Pleven, zijn minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, en George Monnet, de „vader" van het plan-Schuman, hebben kanselier Ade nauer felicitatietelegrammen gestuurd met de ratificatie van het plan-Schu man door de West-Duitse Bondsdag. De staatslieden juichten de meerderheid, waarmede het plan is aangenomen toe. Het telegram van Monnet sluit met de woorden: „Europa is geboren Leve Europa." Feest. Ongeveer 200 Nederlanders en Duit sers, onder wie vele jongeren, hebben Zaterdagavond in het Duitse grens- plaatsje Wyler, dicht bij de Nederlandse grens, een vreugdevuur aangestoken ter gelegenheid van de ratificatie van het plan-Schuman door West-Duitsland. Bij Kehl moest de politie krachtig ingrijpen om te voorkomen, dat een menigte van ongeveer 300 personen een Frans-Duitse grensboom zou verwijderen. Van Duitse zijde trachtte men naar Frankrijk over te lopen om de ratificatie te vieren. Truitje. In de Verenigde Staten en Canada zijn honderden truitjes verkocht die, in contact gebracht met vuur of warmte, op een mysterieuze wijze exploderen. Tenminste 20 personen hebben dienten gevolge al brnadwonden opgelopen. Vele kopers hebben hun truitjes aan de autoriteiten ter hand gesteld om een onderzoek mogelijk te maken. De trui tjes zijn verkocht aan de deur door rondtrekkende kooplieden voor IV2 tot 15 dollar per stuk. Er is nog geen defini tieve uitslag van het onderzoek, doch men veronderstelt, dat de truitjes van een goedkoop soort rayon zijn gemaakt. Klacht. In Tunesische nationalistische krin gen te Parijs gelooft men, dat de Tune sische premier, Tsjenik, en de minister van Justitie, Salah Ben Joesef, de ko mende week bij de UNO een klacht zul len indienen tegen Frankrijk. De klacht zou inhouden, dat het afbreken van de onderhandelingen tussen Frankrijk en de Bey van Tunis een toestand heeft geschapen, die gevaar voor de vrede zou kunnen opleveren. Ongeluk. De eerste Britse Vickers straal- bommenwerper in staat om een atoom bom te vervoeren, de „Valiant", is neer gestort door een brand in een van de vier machines, zo is officieel te Londen medegedeeld. Naar men zeide, was de „Valiant" sneller dan de „Canberra", die 800 kilometer per uur vloog. Meer draagvermogen en groter actieradius behoorden eveneens tot de voordelen van het toestel. De bouwers van het toestel hebben opdracht ontvangen het reeds bestemde tweede toestel zo snel mogelijk af te leveren. Amerikaanse ex perts zouden de prestaties van het vlieg tuig „sensationeel" genoemd hebben. Steun. De Australische correspondent van de Londense „Times" meldt uit Canber ra, dat de Australische federale regering heeft besloten de nieuwe internationale organisatie voor het vervoeren van emigranten uit overbevolkte Europese landen te steunen. Premier Menzies ver klaarde, dat de nieuwe organisatie Australië in staat zou stellen duizenden immigranten uit Nederland en andere Europese landen, die anders niet in staat zouden zijn naar Australië te komen, op te nemen. Opgang. Premier Koirala van Nepal heeft te Benares verklaard, dat aan de grens van Nepal met Tibet voldoende maat regelen zijn genomen om communisti sche „infiltratie" te voorkomen. „Het valt echter niet te ontkennen", aldus de premier, „dat de communistische ideo logie onder een deel van de jeugd van Nepal opgang maakt." Uitdeling. Een employé van een bank te Tel Aviv, die wegens een „geestelijke inzinking" op vacantie was gestuurd, heeft Vrijdag zijn directeur met een dolk in de hand gedwongen de sleutels van de safe te geven. De directeur waar schuwde de politie, maar toen deze bij de bank verscheen, was de employé, Peter Gersjon, reed^ verdwenen met medeneming van 16.000 pond aan geld en waardepapieren. Later bleek, dat hij zich naar een immigrantenkamp had laten rijden. Daar deelde hij briefjes van vijf en tien pond uit met ae woorden: „Jullie zijn er slecht aan toe en hebben het geld nodig." Gersjon werd later ge arresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2