MEUBELSTOFFEN MOORE'S KWEKKEBOOM Duwe Gracht 98 Meisjes, Breedband-blik wordt „dompelblik" FABRIEKSPARTIJ /25 p.m. VEILING TE SANTPOORT Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs Heemstede Zandvoort Bloemendaal SCHOOL E. 1. v. d. WERFF Zn japonnenstrijkster de hoeveelheid plaatsen wordt kleiner! Gevraagd een slagersbedier.de 5 Hoge snelheden in een nieuw bedrijf Woningen voor ouden van dagen Hot dip of Electrolyse Uniformiteit in het reddend zwemmen Twee meelsoorten wortel van alle kwaad Kampeercongres van de A.N.W.B. „Heemstede-West" speelde stuk van Fabricius Distributie gasolie opgeheven De heer B. G. Dorhout Mees in Bloemendaal begraven Scheepvaart HUIS te koop gevraagd SCHOOL ENGELS FRANS DUITS - NEDERL. BOEKHOUDEN Opl. Praktijkex. Repetitie Curs. Beg. Cursussen STENO - TYPEN LAATSTE WEEK van INSCHRIJVING HERENHUIS te Heemstede Adverteert in dit blad ,Lectorium Rosicrucianum Drastische seizoen opruiming P. HOOGEVEEN ZOON VEILING HUISHOUDEN WAARNEMEN Inwonende VERPLEEGHULP gevraagd 1 flinke DIENSTBODE HUISHOUDSTER JUFFROUW RESTANTEN voor SPOTKOOPJES FRAAI MEUBILAIR, TAPIJTEN enz. EEN COLLECTIE KOSTBARE TAPIJTEN BEKWAME Zittende werkzaamheden Een behoorlijke beloning Op enkele uren muziek VROUWELIJKE KRACHT GEROUTINEERD MONTEUR DINSDAG 15 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De vervaardiging van blik, die tot nu toe een privilege van Tiet buitenland is geweest, zal binnen afzienbare tijd een der aantrekkelijkste onderdelen van het groeiende Hoogovencomplex aan het Noordzeekanaal gaan worden: met de blikfabriek van de Breedband N.V. wordt Nederland immers goed deels onafhankelijk van de invoer van dit zo belangrijke materiaal. Het staal, dat de „basis" van blik vormt, leveren de Staalfabrieken der K.N.H.S. tegen die tijd in voldoende mate de capaciteit van de machtige ovens zal verdubbeld worden zodat alleen nog het tin, dat de glanzende en bescher mende laag op de ragdunne plaat legt, uit den vreemde zal moeten komen. De vervaardiging van blik door de Breedband N.V. zal dus een verant woord economisch project verwezenlijken en bovendien de structuur van het fabriekenleger in IJmuiden niet onaanzienlijk veranderen. Blik is van oorsprong warmgewalste stalen plaat, die niet dikker dan 0.30 tot 0.20 millimeter mag worden en na het „warmwalsen" in de zware koudwalsen tot deze geringe omvang wordt terugge bracht. Als smeermiddel wordt daarbij palmolie gebruikt. Maar na het koudwalsen wijkt het toekomstige blik af van de baan, die in de beide walser ij en van de Hoog ovens („Oost" en „West") al zo'n stevige traditie is geworden. De palmolie was daar het begin al van, want de „oude" walserijen, die dikkere plaat vervaardigen, gebruiken een melk achtige emulsie, die wel wat op boorolie lijkt. Het zou anders om een bepaalde reden wel aan te bevelen zijn, de normale witte olie ook bij de blikfabricage te ge bruiken, want die verdwijnt bij het gloeien van de plaat na het walsen direct en de palmolie blijft er hardnekkig aan zitten. Voor het vertinnen is nu juist een bizonder nauwkeurig gereinigd grondproduct nodig en palmolieresten zouden het hele verdere procédé in de war kunnen sturen. Zodat er dus een schoonmaakbaan aan te pas komt, die de dunne plaat voor het gloeien van de palmolie ontdoet. Dit gebeurt met caustische soda in een tank de olie wordt door de soda verzeept en de band wordt weer netjes schoon. Vervolgens borstelt een borstelmachine, samen met een hete douche er de rest af, maar dat is nog niet genoeg, want een tweede, veel langere sodabak zorgt ervoor, dat alle minuscule overblijfselen van olie verdwijnen, waar bij dan voor alle zekerheid een electrische stroom door. het staal wordt geleid, zodat er kleine gasbelletjes aan de oppervlakte ontstaan, die ook nog meehelpen, om de olie er af te jagen. Als er dan nog eens na drukkelijk geborsteld is en de band is in heet water afgespoten, kan er aan drogen gedacht worden. De machinale snelheid in de schoonmaakbaan bedraagt36 kilo meter per uur. Geen „koud" kunstje Het gloeien van de band is geen „koud" kunstje, maar geschiedt op dezelfde inge wikkelde wijze als in de bestaande walse rijen van dikker plaat. Maar het materiaal is daardoor veel te zacht geworden, zodat het allereerst een harding moet ondergaan in het hardingswalstuig, waar de band met een vaartje doorheentippelt. De toch al dunne plaat valt hier nog verder af en wel met vier procent, waaruit mag worden af geleid, dat voorzichtigheid hier de moeder van het latere conservenblik is. Ondanks de hoge snelheid. Vaak zal de band nóg een keer door de wals moeten, om op de ver eiste dikte (of liever dunte) te komen en de machinerie, die hiervoor zorgen moet is al een fabriek op zichzelf, waar bepaalde spanningen in het materiaal worden opge- Ik juich het toe dat B. en W. van Haar lem o.a. door het uitschrijven van de Burgerzinlening trachten verbetering te brengen in het woningprobleem. Nu rees bij mij de gedachte of het niet mogelijk is een bijzondere weg in te slaan om te bereiken dat voor minder geld dan de gewone huizen kosten meer woonruimte is te krijgen. Wanneer op verschillende punten van de stad tien flatgebouwen van zes verdiepin gen worden gebouwd, waarin op elke woon laag acht keer twee kamers, plus een klein keukentje gemaakt worden, dan kunnen op elke étage 16 ouden van dagen wonen. Door zo'n maatregel zouden dan 480 andere wo ningen, die nu bezet zijn door deze ouden van dagen, voor jongere en grotere gezin nen beschikbaar komen. Het zal, ik kan het mij indenken, voor vele ouden van dagen niet plezierig zijn om te moeten verhuizen, maar zij moeten be denken dat vele jonge gezinnen door het woningtekort op dit ogenblik in de gelegen heid zijn een gezond gezinsleven op te bou wen. Het is, naar ik meen, moreel verant woord dat ouden van dagen hun vaak veel te grote woning aan gezinnen met kinderen afstaan. H. (Van redactiewege ingekort.) Het probleem is niet zo eenvoudig als deze lezer zich indenkt. Natuurlijk zou in zo'n flatgebouw een lift moeten ziin. want men kan van de ouden van dagen toch niet verlangen, dat zij naar de 3e. 4e of 5e ver dieping klimmen. Zo'n lift kost 40.000. Bovendien moet er dan een bediening bij zijn, waarvoor dus minstens twee mensen voor elke lift moeten worden aangesteld. Er zijn wel in kantoorgebouwen liften die de personen die er van gebruik maken zelf bedienen, maar dat is niet mogelijk in een complex woningen voor ouden van dagen. Zo'n lift met bediening legt een zware last op de exploitatie. Bovendien is het bezwaarlijk om de ouden van dagen te noodzaken naar zo'n flat te verhuizen. Een wettelijke verplich ting is er niet. Reeds is er soms heel wat overredingskracht voor nodig om ouden van dagen die nu in een grote ge meentewoning zitten, over te halen te ver huizen naar een ééngezinswoning voor ouden van dagen. Indertijd wezen wij in een artikel over de woningnood reeds op deze omstandigheid. Wel streven ook dat hebben wij mede gedeeld B. en W. er naar om in de naas te toekomst meer huizen voc ouden van dagen beschikbaar te krijgen. Evenwel niet in de vorm van flatgebouwen In het wo ningcomplex dat nu in het Amsterdamse kwartier gebouwd zal worden, zal dan ook een aantal woningen voor ouden van dagen worden opgenomen. Het college is namelijk overtuigd dat er wel vele ouden van dagen zijn die vrijwillig naar een speciaal voor hun gebouwde wofiing willen verhuizen, omdat die gemakkelijker te onderhouden is. In dat. geval komt dan een grotere wo ning beschikbaar voor een groter gezin. REDACTIE. Het procédé, dat in de nieuwe thans snel vorderende Hoogovens-uitbreiding de Breedband N.V." voor de fabricage van blik zal worden- toegepast, heeft velerlei gissingen doen ontstaan: de blikfabrikanten, die de conserven-in- dustrie van materiaal voorzien, hebben zich afgevraagd, of de Hoogovens het zogenaamde „gedompelde" (of hot- dipped) blik zouden gaan vervaardigen of het electrolytische blik. Uit bijgaand artikel blijkt, dat de keus op de eerste methode is gevallen. Voor gedompeld blik wordt de gebeitste, in stukjes geknipte dunne stalen plaat via een vloeimiddel door het gesmolten tin gehaald, dat zich dan op de plaatjes afzet, die daarna via een bad van palm olie naar een luchtkoelings-apparaat verhuizen. De tinlaag op dit blik is dus altijd iets oneffen maar het is wel sterk, al vraagt het procédé vrij veel tin. Bij electrolyse wordt een dunnere tin- laag langs electrische weg op de stalen plaat neergeslagen en bovendien kan men de band „aan een stuk" vertinnen. Dit tin is uitermate geschikt voor de automatische verwerking tot verpak kingsmateriaal, daar de tinlaag zeer egaal op het stalen „vlies" is aange bracht. Wij ontleenden bijgaande gegevens aan een artikel van de heer A. Ohm in het personeelblad der Hoogovens, „Samen". 5bOCOOOOO<»OOOOOCOOOCXX»XX>DOCCC)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOClOOOÓ: roepen om het zo egaal mogelijk te laten worden. De hardheid van het blik is een belang rijke zaak de Amerikanen, die ons in de blikfabricage het een en ander hebhen kunnen leren, spreken van „tempers" als ze het over de hardheidsgraad hebben. Nummer 1 is het hardst, nummer zes het zachtst. De groentenconservenfabriek heeft hard blik nodig, temper 1 dus, de lieden, die hoestpastilles in blikken doosjes slijten, kunnen met temper 5 of 6 toe, omdat deze doosjes gestampt worden en het harde ma teriaal direct zou scheuren. Het vertinnen van het blik, dat door de Breedband volgens het dompelsysteem zal worden gedaan, gebeurt niet in band maar in plaatvorm: een knipbaan hakt de band in stukjes van meestal 510 maal 710 millimeter. Bij de Breedband komen er twee van deze machines, die elke seconde tien meter in stukjes kunnen hakken. Na dat het op-vertinnen-na-voltooide-product nog op kwaliteit gesorteerd is (machinaal met behulp van een diktemeter en een „gaatjesmeter", die fer dank zij een foto- electrische cel de geperforeerde stukjes uit wipt) volgt de vertinning in de dompel baden. Acht tinbaden Acht grote baden zullen bij de Breed band ervoor zorgen, dat van het onooglijke stukje staal een glinsterend stukje blik wordt gemaakt. De zuignappen van de voedingsmachine pakken telkens een plaat je van de stapel en leggen het netjes tus sen geleiderollen, die het op zijn lange weg naar de blinkende eindstaat zullen voeren. Maar eerst worden ze nog eens ge ducht gebeitst, zodat ook de allerlaatste roest- of vuil vlekjes er af gaan met behulp van 2 zoutzuur. Daarna duiken de plaat jes de tinpot in, waar het gesmolten tin en een vloeimiddel (net als bij solderen) tegen de plaatjes worden gesmeerd. Palm olie zorgt er bij het verlaten van de pot voor, dat het tin bij deze hoge temperatuur niet oxydeert. En dan komt het einde van de lange weg: een sodaspoelbak reinigt het blik van de aanhangende palmolie en een poets machine wrijft de plaatjes met flanellen rollen en zemelen tot ware stukjes zilver. Nog één keer wordt dit eindproduct op fouten bekeken en dan gaat het in stapels de reis naar de fabrieken beginnen, die er de meest wonderlijke zaken van zullen vervaardigen van speelgoed tot melk- blikjes toe. Dezer dagen verscheen de vierde druk van de „handleiding tot het Redden van Drenkelingen". Deze druk wijkt aanzienlijk af van de drie vorige. De reddingsbrigades in Noordholland zijn nu aangezocht hun technische leiders af te vaardigen naar een op initiatief van het district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen te houden bijeenkomst, waar de heer J. D. Timmermans uit Velsen voorzitter van de districtsexamencommis sie de verschillen zal toelichten. Deze bij eenkomst wordt Zaterdag 19 Januari te Haarlem in hötel „De Leeuwerik" gehou den. 3-3 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 85% 85% 158% 159 I88/4 188% 169 169 165 165% 287 287% 94% 95 184 184 143 143 102% 101% 75 72% 167 167% 167% 168 161% 162 56% 56% 55% 56 45/,, 45% 75% 75% 53% 51% 438/„ 44 181% 182 Jaarverslag meelfabriek der Nederlandse Bakkerij Uit het jaarverslag over 1951 der N.V. meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij te Rotterdam blijkt, dat na afschrijving ad ƒ403.510 325.623), reservering van 424.935 420.146) voor sociale lasten, en 500.000 400.000) voor diverse be langen, een saldo winst van 768.075 736.745) resteert. Voorgesteld wordt een dividend van 9 procent (8 procent). Vele meelfabrieken, aldus wordt in het verslag gezegd, zouden met een groot ver liescijfer moeten afsluiten, indien op ge bouwen en machinerieën naar de vervan gingswaarde werd afgeschreven. Daar dit fiscaal niet is toegestaan, worden voor een groot deel feitelijk schijnwinsten behaald. De toestand in de bakkerij is slecht, zo wordt voorts gezegd. „De regering heeft de prijs van het volksbrood zo scherp gecal culeerd, dat volgens vele bakkers daaraan niets wordt verdiend, ja zelfs wordt ver loren. Tijdens het in September gehouden internationaal congres van meelfabrikanten is gebleken, dat de hoogmolens in ons land tegen het laagste maalloon werken van alle hoogmolens in Europa. De broodprijzen, zo meent de directie, moeten worden vastgesteld op basis van de officiële richtprijzen. Dit zijn de bloem en mee.lprijzen, waarin het door de over heid toegestane maalloon ten volle is be rekend. De wortel van alle kwaad ligt in het handhaven van de twee bloemsoorten, één voor het volksbrood en een voor het wittebrood. Om tot een betere toestand te geraken dienen de twee bloemsoorten met haar volkomen onnatuurlijk prijsverschil te vervallen en te worden vervangen door één bloemsoort van redelijk goede kwali teit. Zolang hiertoe niet kan worden over gegaan, dienen de maalvoorschriften zo danig te worden gewijzigd, dat een scherpe controle op alle bloem- en meelprodueten mogelijk wordt. Om tot een vrijwillige sa nering van de bakkerij te geraken, dient een fonds te worden gevormd. Dit fonds zal jaarlijks voldoende baten kunnen op brengen om de vrijwillige sanering van de bakkerij binnen enkele jaren tot stand te brengen. Hierdoor zal de toestand van de bakkerij zeer verbeterd kunnen worden. De sociale problemen, die met het vraag stuk van de vacantiebesteding zijn ver bonden, vormen voor de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond A.N.W.B. reeds jarenlang een onderwerp van studie. Een zeer belangrijk aspect van dit vraagstuk is het kamperen. Teneinde de hiermede samenhangende problemen voor samenleving en overheid in hun verschillende onderdelen te belich ten, heeft de A.N.W.B. de organisatie van een congres over dit onderwerp op zich genomen. Dit congres zal onder de titel „Kampe ren: taak voor overheid en maatschappij" op Vrijdag 8 Februari gehouden worden. Als inleiders zullen optreden ds. J. Rei- ling, wetenschappelijk assistent aan de theologische faculteit van de universiteit te Groningen en ir. H. M. Buskens, direc teur van de Provinciale Planologische Dienst in Noord-Brabant. Zaterdagavond introduceerde de toneel vereniging „Heemstede-West" in hötel „De Leeuwerik" te Haarlem bij haar publiek een der minder bekende stukken van Jan Fabricius, namelijk „Afrekening" Hoewel dit spel eigenlijk bedenkelijk naar het melodrama zweemt, steekt het toch met kop en schouders uit boven de resultaten van de aan de lopende band vervaardigde productie van een groot aantal zogenaamde toneelschrijvers, waaruit te veel verenigin gen nog steeds hun répertoire samen stel len. „Afrekening" verdient alleen reeds een opvoering door de altijd boeiende dialogen en de rake karaktertekening. Het stuk be handelt zijdelings het probleem van de erfelijke belasting en is geneel naar de grote slotscène van het derde bedrijf toe geschreven. Het biedt een aantal toege wijde spelers gelegenheid het publiek in gespannen aandacht gevangen te houden. Vooral de cynische, geraffineerde Jan Douma is zo knap getypeerd, dat hij on danks zijn bijna ongelooflijk zwarte ziel, toch nog op een zekere symphatie aan spraak mag maken. Doordat Fabricius deze spanning voornamelijk door middel van zijn dialogen trachtte op te wekken, levert dit stuk voor amateurs niet te onderschat ten moeilijkheden en vereist het een ge degen voorbereiding. Hiervoor stond de bekwame leiding van regisseur Willem van der Veer borg. Deze voorstelling was een voortdurende demonstratie van de profij ten, die een vereniging van een kundige beroepsregisseur kon trekken. Het is dik wijls bijna verbluffend te ervaren, hoe Van. der Veer met allerlei raak aangegeven nuanceringen de verschillende figuren het sprankelende leven schenkt en daarbij door een gelukkig gekozen groepering op een bepaalde scène het juiste dramatische ac cent werpt. Vooral daarom is het te be treuren, dat hij niet van alle spelers de nodige medewerking ontving om het resul taat te bereiken, waarop zijn zorgvuldige regie aanspraak mocht maken. Vooral het gebrek aan rolkennis speelde sommigen parten, hetgeen juist in de grote slotscène van het derde bedrijf bepaald hinderlijk was. Theo Donkerlo bijvoorbeeld, die de burgerlijk-benepen Lucas Bastiaanse ove rigens zeer behoorlijk uitbeeldde, hield de handeling door zijn wanhopige pogingen zich de tekst te herinneren telkens niet alleen onnodig op, maar hij belette Joop Portegies bovendien aan Jan Douma de sluwe arglist te verlenen, die deze rol on mogelijk ontberen kan. Daar tegenover stonden gelukkig enige typeringen, die van meer verantwoordelijkheidsgevoel getuig den, zoals de beminnelijke oma van Leni van Opzeeland. Kion, het zielige figuurtje dat Annie Jeltema.van der Mark van tante Elsje maakte en de enigszins snibbige Lena van Lien Wijnstroom-Schellinger- hout. Bij het jonge paar, gespeeld door Joke van der Veldt-Kerkhof en Jan Bronk- horst, muntte de eerste nu ook niet direct uit door een voorbeeldige rolkennis. Lie- neke Meyer tenslotte kan als Marie op een gelukkig debuut terugzien. Het publiek was gul met bijval. D-m. Tot notaris te Amsterdam is in de vaca- ture-J. D. Meinders benoemd de heer P. Meyer, candidaat-notaris, wonende te Haarlem. Met ingang van Woensdag 16 Januari wordt de distributie van gasolie, dieselolie, huisbrandolie en dunne stookolie opge heven. Verlichting der Haltestraat De Haltestraatvereniging komt heden avond in vergadering bijeen in café Bluijs. Als belangrijkste punt komt op de agenda voor een bespreking over de seizoen-ver lichting van de Haltestraat. Er is gebleken dat deze in de laatste jaren door badgasten en inwoners wordt gewaardeerd. De kosten van deze verlichting kunnen echter voor het komende seizoen moeilijk door de win keliers van de Haltestraat alleen worden opgebracht en daar het gehele dorp van deze illuminatie'profijt trekt, wil men het daarheen zien te leiden, dat óók de Handels vereniging en R.K. Middenstandsvereniging zich hiervoor financieel zullen gaan inte resseren. Op de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal is hedenmiddag om 1 uur het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer B. G. Dorhout Mees, in leven tweede particulier secretaris van Prins Bernhard en jagermeester van de Koningin voor Zuidholland. Stad Dordrecht 12 van Sagunto te R'dam. Stad Leiden, van Halifax te R'dam. Salatiga, 13 van Penang. Sibajak, 13 360 m. N.NO. Galapagos. Stad Breda, 13 van R'dam naar New Orleans. Stad Vlaardingen, 12 van Vlaardingen naar Hampton Roads. Stad Maassluis, 13 50 m. N. Burlings. Stanvac Pendopo, 13 v. Penang n. Port Swetten- ham. Straat Malakka, 12 te Mombassa. Swartehondt, 14 te Soerabaja v. Tj. Priok. Sambas, 13 300 m. Z. Cambodia Point. Sarangan, pass. 13 Sabang. Scherpendrecht, 14 v. Portland n. Philadelphia. Sliedrecht. 13 260 m. NO. Comro eil. Sommelsdijk, 13 van Londen te Bremen. Stad Alkmaar, 13 490 m. O. ten N. Abaco. Straat Soenda, 13 860 m. NW. Tristan da Cunha. Schiedijk, 14 van Makassar n. Soerabaja. Slamat, 14 van Colombo naar Djeddah. Stad Maassluis, pass. 14 Finisterre. Tabian, 13 te Savona. Tegelberg, 14 Durban verwacht. Ternate, 13 van R'dam te Philadelphia. Tjisadane, 12 van Maurits naar Mombassa. Tosari, 13 te Mena el Alahmadi. Tomori, 13 van Singapore. Tongkol, 13 van Hamburg te R'dam. Titus, 13 te Piraeus. Tero, 19 v. Santiago de Cuba te R'dam verw. Tankhaven II, 12 v. TJ. Priok te Palembang. Tjibesar, 12 250 m. W. Kaapstad. Tjipondok, 12 v. Singapore naar Isabella. Tjiwangi, 14 v. Tj. Priok te Singapore. Tankhaven I, pass. 13 Kp. Padaran. Taria, pass. 13 Anamba eil. Twali, 13 550 m. O.ZO. Socotra n. Makalla. Tjiluwah, pass. 13 ten Z. Hainan. Trajonus, 14 v. Maracaïbo te Port au Prince. Tiberius, 13 bij Kp. San Antonio. Tjipanas, 15 Singapore verwacht. Tarakan, 13 van Soerabaja te Halifax. Utrecht, 14 van Port Swettenham naar Singapore Veendam, 13 van Southampton. Van Heutsz, 12 van Hongkong naar Kobe. Waterman, pass. 13 Port Said. Wieldrecht, 13 v. Beira te Rastanura. Winsum, 12 te Vlaardingen. Winterswijk, 13 van Venetië naar Sfax. Westerdam, 14 van New Vork te R'dam. Woensdrecht, 13 200 m. W. Kreta. IJsel, 12 te Algiers. Zeeland (KRL), 13 te Sungeigerong. Zijpenberg, 13 120 m. NO. Algiers. Zaan, pass. 14 Kp. Finisterre. tot ca. f 12.000. Leeg te aan vaarden. Brieven no. 8913 Alchiba, 13 150 m. Z. Esperance n. Aden. Aletta, 13 van Telokanson naar Pladju. Algenib, 12 400 m. W.NW. St. Vincent. Alioth, pass. 13 Dungeness. Altair, 12 ten anker voor Santos. Amstelvaart, 12 510 m. W.ZW. Flores. Antonia, 13 te Pladju. Armilla, 12 te Singapore. Axeldijk, 12 225 m. W.NW. Finisterre. Albireo, 13 180 m. ZW. Madeira naar Antwerpen. Almkerk, 13 540 m. Z. ten W. Cocos eil. Amstelpark, 13 320 m. W. ten N. Finisterre. Arkeldijk, 13 280 m. ZO. Kp. Race. Aalsum, 13 420 m. O.NO. Abaco. Alphard, 13 dwars Accra naar Freetown. Averdijk, 13 te Norfolk. Arendsdijk, 10 te Santos. Aalsdijk, 15 van Le Havre naar Antwerpen. Agamemnon, 15 v. R'dam te Amsterdam. Akkrumdijk, 15 18 u. voor Hoek v. Holland verwacht. Almdijk, 13 van Houston te Galveston. Arundo, 14 van R'dam te Galveston. Bawean. 12 v. Pasir naar Bandjermasin. Blitar. 12 te Banjuwangi. Barendrecht, 13 700 m. NW. ten W. Kaapstad. Bonaire, 13 840 m. NO. Barbados. Blommersdijk, pass. 13 v. Vlissingen. Bengkalis, 15 Tj. Priok verwacht. Borneo, 15 te Tj. Priok. Boschfontein, pass. 14 Finisterre n. Antw. Bali, 14 van Djedda naar Penang. Caltex Nederland, pass. 13 Finisterre. Caltex Pernis, 13 van Sidon naar R'dam. Caltex Utrecht, 13 van Sidon te R'dam. Ceram, 14 te Genua. Caltex Delft, 14 v. Sidon te R'dam. Cronenburgh, 12 van Londen te R'dam. Clavella, 12 v. Corpus Christi naar Curasao. Callisto, 13 810 m. ZW. Flores. Caltex Leiden, pass. 13 Galeta eil. Cleodora, 13 ten anker Pta. Cardon. Cottica, 13 370 m. NO. Fayal naar Plymouth. Cio, 10 v. Cristobal naar Pto. Cabello. Caltex The Hague, 14 van Sidon naar R'dam. Celebes, pass. 14 Gibraltar naar Algiers. Diemerdijk, 12 v. Vancouver te R'dam. Dongedijk, 12 van R'dam op proeftocht. Danae, 14 Genua verwacht. Duivendijk, 12 960 m. O. Bermudas. Duivendrecht, 13 770 m. NO. Sombrero. Delft, 15 van Antwerpen naar Trinidad. Eemdijk, 13 te Antwerpen. Edam, 12 280 m. Z. Kp. Race n. Antw. Eendracht, 12 100 m. O. Malta. Enggano, 12 v. Bremen naar Hamburg. Etrema, 14 van Thameshaven te Jarow verwacht Edam, 13 350 m. ZO. Kp. Race n. Antw. Ena, 14 v. Mariel op Meer v. Maracaïbo. Esso Amsterdam, 13 850 m. NO. Sombrero. Esso Rotterdam, 13 480 m. ZW.t.W. Lands End. Friesland (SSM), 13 v. Sunderland te Londen. Friesland (KRL) 13 v. Stavanger te Oslo. Farmsum, 13 330 m. ZW. Flores. Gadila, 13 v. Singapore ten anker Rio de Plata Gooiland, pass. 13 Finisterre n. Rio de Janeiro Graveland, 12 v. Bahia naar Las Palmas. Gaasterkerk, pass. 13 Daedalus. Grootekerk, 13 180 m. Z. Siera Leone. Garoet, pass. 14 17 u. Kp. Finisterre. Gordias, 14 van Algiers naar Burriana. Gaasterland, 14 v. Breinen naar Hamburg. Heemskerk, 12 te Genua. Haulerwijk, 12 van R'dam naar Cuba. Helena, 13 van Amsterdam naar W. Indië. Hydra, 13 van Hamburg te Antwerpen. Heelsum, 13 100 m. N. Azoren. Hestia, 13 van San Lorenzo naar Las Salinas. Hoogkerk, 13 dwars Capri naar Port Said. Hector, pass. 13 Kp. Malea naar Messina. Helicon, 13 290 m. Z. ten O. Kp. Hatras. Hercules, 13 in Golf van Biscaye n. Gibraltar. Hecuba, 15 te San Juan. Helder, 14 van Yham naar Bremen. Hydra, 15 van Antwerpen te Amsterdam. Ittersum, 14 van R'dam te Baltimore. Japara (KPM), 13 van Sanana naar Makassar. Java, 13 330 m. ZO. Guardafui n. Belawan. Jagersfontein, 15 v. Antwerpen te Amsterdam verwacht. Kota Agoeng, 10 van Tj. Priok te New York. Kota Baroe, 13 van Marseille. Kaloekoe, 13 van Meulaboh nar Oleholeh. K'edoe, pass. 13 Port Sudan naar Aden. Kota Gede, 13 v. R'dam te Rake. Kieldrecht, 13 bij Kp. Guardafui n. Aden. Klipfontein, 13 dwars Siera Leone. Lawak, pass. 13 Sabang naar Madras. Laurenskerk, 13 van Genua naar Port Said. Lawak, pas. 13 Sabang naar Maörs. Lemsterkerk, 14 Bahrein verwacht Leuvekerk, 13 te Damman. Loenerkerk, 13 te Aden. Lombok, 13 van San Pedro naar San Francisco Loppersum, 14 of 15 v. Casablanca te Vlaardin gen verwacht. Lekkerkerk, 13 van R'dam te Hamburg. Leerdam, 13 180 m. ZO. Kp. Sable. Lieve Vrouwekerk, 14 van Colombo n. Aleppey Langkoeas, pass. 14 Daedalus naar Aden. Maaskerk, 14 te Takoradi. Maasland, 13 te Las Palmas. Madoera, 11 van Cristobal naar Trinidad. Malea, 13 van Singapore te Bombay. Manoeran, 14 te Southampton. Mapia, 13 te Soerabaja. Marisa, 12 v. Pta. Cardon te Pauillac. Marpessa, 13 van Tampico te Avonmouth. Molenkerk, 12 van Dakar naar Le Havre. Muiderkerk, 12 te Kaapstad. Marken, pass. 12 Bermudas. Meerkerk, 12 te Genua. Maas, 13 ten anker La Takia. Mariekerk, 12 300 m. O. Chagos n. Aden. Macuba, 13 350 m. N.NW. Bombay. Mentor, pass. 13 Pantellaria n. Alexandrië. Mitra, 13 370 m. W. Thursday eil. Merwede, 13 420 m. W. ten N. Finisterre. Mirza, 13 100 m. N.NO. Golf van Solum. Murena, 15 van Sidon te Livorno. Mataram, pass. 14 22 u. Kp. de Gata 19 R'dam verwacht. Noordam, 13 van R'dam te New York. Nestor, 14 van Amsterdam te Hamburg. Nieuw Holland, 15 v. Soerabaya te Sydney verw. Nigerstroom, pas. 13 Finisterre. Ootmarsum, 12 v. New Orleans n. Charleston. Oranjestad, 13 te La Guaira. Oranje, 13 230 m. O. Dondrahead n. Belawan. Oberon, 14 van Nickerie te Demerara. Oranjefontein, 15 v. East London te Durban verwacht. Ovula, 16 te Bergen verwacht. Prins Willem IV, 13 vn Hamburg te R'dam. Prins Maurits, 13 v. Valencia te Dublin. Prins Willem van Oranje, 14 van R'dam naai Tanger. Prins Alexander, 13 640 m. W.ZW. Ouessant. Prins Willem III, 13 500 m. NO. Casquets. Prins Willem V, 12 rede Abidjan. Pygmalion, pass. 13 Santiago Cuba. Parkhaven, 12 140 m. Z. Rio Grande do Sul. Poseidon, 12 v. Port of Spaüi n. Ciudad Trujillo Polyphemus, 16 Aden verwacht. Radja, 14 te Singapore. Rempang, 13 v. Tj. Priok naar Singapore. Koepat, 13 te Tj. Priok. Roebiah. 13 van Karlshamn te Amsterdam. Reniersz, 12 v. Dongala naar Makassar. Rotula, 13 op Elba. Rodas. 13 v Kingston naar Trinidad. Rijndam, 13 300 m. Z.ZO. Kp. San Antonio. Rijnland, 13 160 m. Z. Recife n. St. Vincent. Rossum, 14 van Huelva naar Rieme. Soestdijk, 12 van Port Said naar Halifax. Scherpendrecht, 12 v. Portland n. Philadelphia Frans Halsstr. 1 - Haarlem EBÜ Tel. 14624 feil DANS voor alle lessen, beginners of gevorderden, inschrijving van dames en heren, behalve de les voor gevorderden op Zaterdag 9 uur; hierop is nog plaats alleen voor dames. ('t mooiste ged. der Dreef) te koop aangeb. Spoedig te aanv. 2 k. en suite, zijkamer, keuken, kelder, hall, 4 slp.- kamers, badk., centr. verw. enz. Brieven no. 8914. DEKENS, BEDSTELLEN. Opruiming wollen dekens f 8.75, f 13.95, f 19.50; zware Leidse dekens van f 47.50 voor f 29.50; Anti Rheuma lakens van f 15 voor f 9.90; Damast bed- stellen f 42.50. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85, by de Gr. Markt, Haarlem. Internationale School van Het Rozekruisers Genootschap Het proces van Transfiguratie is werkelijk Levend Christendom Inlichtingen schriftelijk, en mondeling na afspraak, door het gehele land Bakenessergracht 11/15, Haarlem. van een rollen Makelaars- Veilingmeesters beëd. Taxateurs zullen op' Vrijdag a.s. (18 Jan. 1952) cm 14 uur, in hun veilingge bouw Nieuwe Gracht 74 te Haarlem, ten ver zoeke van de WelEd. Heer C. S. Weijers te Haarlem, in publieke brengen, de machines, en gereedschappen uit de Afdeling Chocola de- en Suikerwerkfa- bricatie van de Firma WEIJERS, gevestigd te Haarlem aan de Jans straat 51, o.m. bestaan de uit: 1 zesdeurs „Ze- phir" koelkast met compressor; 1 „For- grove" Repenwikkel- machine; 1 dribbelta fel met el. motor; 1 klutsmachine, 1 choco lade-handpers, 1 cou- verture-smeltbak voor gas; 1 vormen vulma- chine met div. vor men; grote partij dif ferente chocoladevor- men; kleine amandel-, pinda- en drupswal- sen; 1 partij rollen stanniol; couverture- bakken; 1 eikenh. Vi trinekast; 1 „van Ber- kel" snelweger, werk tafels, magazijnstellin gen, giettrechters, ge deeltelijk bureau-in ventaris etc. etc. Gelegenheid tot be zichtigen ter plaatse (Jansstr. 51) op Don derdag a.s. van 10 tot 16 uur en op Vrijdag d.a.v. van 9 tot 13 uur, waarna om 14 uur de veiling in ons boven genoemd veilingge bouw plaats vindt. Dame, alg. ontw. m. 1. goede gast-huisvrouw, sportief, zou gaarne in besch. omg. Hulp v. ruw werk. Goede ref. Salaris bij zaak. Brieven no. 8911. te Haarlem door oude dame, welke niet bedlegerig is en zeer weinig verpleging be hoeft. Vereist: leeftijd ca. 50 jaar en P.G, Mevr. A. Donker Middenlaan 1, Haarlem. Gevraagd in gezin van 2 per sonen, Heemstede, 1 of 15 Februari leeftijd 4045 j., goed kunn. koken, werken, tafeldienen (geheel zelfstandig), vanaf 1 Mei intern. Soli, met getuig schriften, ref. no. 8918. Gevraagd: een op rijpere leeftijd om tegen genot van kost en inwoning een oude dame wonende in Haarlem-Noord behulpzaam te zijn. Brieven no. 8917. Vochtechte Velours Ingeschoren Moquette wol Zware Moquette wol Zware Epinglé wol Epinglé met Moquette wol Crimmer Ons devies: „Grote sortering, lage prijzen!" Grote eigen stoffeerderij. Telefoon 24325 tot 18 uur. GIJSBRECHT VAN AEMSTELSTRAAT 116 (b.d. Vergierdeweg, bus 1 en 5), HAARLEM-N. van 35. p.m. voor Wegens liquidatie van een gedeelte der magazijn- voorraden van een te goeder naam bekend staande firma op het gebied van Woninginrichting, zullen op Dinsdag 15 Jan., des n.m. 7 uur in de grote zaal van CAFé-RESTAURANT „DE WEYMAN" a. d. Hoofdstraat 216 te Santpoort-dorp, publiek worden verkocht: Hierbij zijn: salonameublementen, eetkamer, haard en fantasie-fauteuils, worteln. en eiken dames- bureaux, worteln. en eiken commodes. Kelim- en fantasiefauteuils, boekenkast, salonkastnaaimachine (gebruikt). waarbij Afghanistans, Herez, Hamedan, Shiraz, Beloudchistan, e.a. Smyrna, Wilton en andere kle den in alle prijsklassen. Serre-, hall- en bijkleedjes, wollen dekens, bed spreien, tafellinnen, kussens, tafel-, divan-, kap stok- en schoorsteenkleden, Gobelins, schilderijen en wat verder ter tafel zal worden gebracht. KIJKDAG: Dinsdag 15 Januari van 104 uur. G. TEKELENBURG, Deurwaarder Kleine Houtweg 81, Telef. 14377 GEVRAAGD voor direct Aanmelden dagelijks van 85.30 uur bij Hezemans' Con fectiebedrijf, Klein Heiligland 66. Een beperkt aantal goede krachten kan in aanmerking komen. Ons uitgebreide Textielbedrijf biedt U in zijn moderne ateliers Voor bespreking kunt U zich melden bij Mevr. Lindeman, Santpoorterstraat 18, tussen Verspronckweg en Kleverpark, dagelijks van 4 tot half 8. DAVUM EXPORTATION, Groothandel in Edelstaal, vraagt voor spoedige indiensttreding een hoofdzakelijk voor telefoonbediening en andere lichte kantoorwerkzaamheden. Talenkennis strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties, met vermelding van opleiding, leeftijd, godsdienst, verlangd salaris enz. te richten aan de Directie, Wilhelminastraat 40, alhier. AANNEMERSBEDRIJF vraagt voor onderhoud en reparatie bouwmachines, goed kunnende lassen (autogenisch en electrisch) op de hoogte van electra en benzinepompen. Schr. aanb. m. opg. v. ref onder no. 8916 Moet bekend zijn met alle voorkomende werkzaamheden. Zij, die met de PAARDENSLAGERIJ op de hoogte zijn, genieten de voorkeur. Slagerij MOEIJES, Paul Krugerstraat 15, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3