Eindresultaat der Burgerzinlening van Haarlem f2,233,400 Lynne Thorn's dilemma Kort en bondig ■Clowntje Rick Het „Théatre de Mime" van Decroux Waardiger entree W aar der polder Röntgen-kwartet gaf Duinrell-concert Debat over verdeling van het bouwvolume Bouw van 346 woningen in Haarlem-Oost vrijwel verzekerd A. L. de Jong overleden Burgerlijke stand van Haarlem Voor de kinderen FEUILLETON Provinciale Staten Sport in 't kort DINSDAG 15 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Thans is de inschrijving: op de Haarlemse Burgerzinlening: voor Woningbouw te Haarlem officieel gesloten. Het eindbedrag is 2.233.400. Er is evenwel nog een kansje dat er wat bijkomt, want over een belang rijk bedrag lopen nog onderhandelingen. „Volkomen geslaagd" B. en W. menen dat de Burgerzinlening volkomen geslaagd kan worden genoemd, zo deelde ons wethouder Happé mede. Wel kan niet uit het oog verloren worden dat B. en W. het bedrag op 5.000.000 hadden gesteld, maar het maximum was met op zet hoger genomen dan de feitelijke ver wachting was, om zeker te zijn dat alle inschrijvingen volledig konden worden toe gewezen. Haarlem heeft weliswaar minder gekregen dan Leeuwarden en Utrecht, maar als men de grote bedragen, die deze steden van daar gevestigde verzekerings maatschappijen op hun Burgerzinlening kregen, buiten beschouwing laat, dan is het Haarlemse resultaat niet slecht. Haarlem heeft nu eenmaal geen ondernemingen met beleggingsfondsen binnen haar muren. Verdeling der obligaties De obligaties die op de Haarlemse lening genomen zijn, zijn als volgt verdeeld: 1468 van 1000. 767 van 500. 3809 van 100. Onder de inschrijvingen waren er een van 200.000 en twee van 100.000. Verder blijkt uit de verdeling der obliga ties dat dit een lening is waaraan in de ware zin des woords de burgers hebben deelge nomen. Ook de medewerking van de bedrij ven is zo vertelde de heer Happé be vredigend geweest. Er waren enkele be drijven die hun inschrijving beperkt heb ben omdat zij het niet eens zijn met de leningspolitiek der regering. Onder de 3809 inschrijvers die obligaties van 100 namen, zijn er zeer velen die spaarobligaties hebben aangevraagd, zodat zij na 15 jaar voor 100 170 terug ont vangen. Veel medewerking B. en W. zijn dankbaar voor de vele medewerking die ondervonden is. Vele ambtenaren van de secretarie en de Ge neeskundige Dienst hebben er niet alleen in de kantooruren hard voor gewerkt, maar ook 's avonds. En dat zonder aanspraak maken op extra betaling. Een gepension- neerd ambtenaar was niet tevreden met wat bij hem op de zittingsuren binnen kwam, maar hij ging er ook zelf op uit en dat heeft een groot bedrag opgeleverd. Ook de besturen der bouwverenigingen toonden veel medewerking, evenzo de vrouwen organisaties en jeugdverenigingen. Een aanvullende lening B. en W. hebben zich voorgesteld, dat uit de Burgerzinlening in elk geval het eerste complex van 346 woningen op het terrein ten Zuiden van de Amsterdamse vaart ge bouwd zal kunnen worden. Daarvoor is het benodigde bedrag van 1 3.460.000 nog niet aanwezig. Maar er lopen onderhandelingen met drie instellingen om, onder dezelfde voorwaarden als de Burgerzinlening biedt, een aanvullende lening te sluiten. De vooruitzichten daarop zijn gunstig, zodat B. en W. in elk geval de bouw van Te Haarlem is in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer A. L. de Jong, directeur van de N.V. Handelmaatschappij voorheen firma weduwe L. de Jong. De ouders van de thans overledene openden in 1878 in de Grote Houtstraat een winkel in huishoudelijke artikelen. In 1909 nam hij het bedrijf, waar aan hij al enige jaren zijn krachten had ge geven, van zijn moeder, mevrouw De Jong— Lempers, over. Toen de familie De Jong zich in de Grote Houtstraat vestigde woon den daar slechts enkele neringdoenden. On der leiding van de heer A. L. de Jong is het bedrijf enige malen uitgebreid en het strekt zich thans uit tot de Gierstraat. De heer De Jong heeft in enkele besturen zitting gehad, vroeger o.a. in de Grote Hout straatvereniging, waarvan hij het oudste lid was. HAARLEM, 14 Januari 1952 BEVALLEN van een zoon: 12 Jan., H. van der Tuinde Klerck; 13 Jan., M. J. Moer kerk—Metten; M. Wilteman—Haver. BEVALLEN van een dochter: 11 Jan., T. HoutsmaTwijnstra; 12 Jan., C. J. Odijk Oldenburg; J. W. FennisMurk; 13 Jan., B. E. van Roosmalen—de Kruijff: M. Horeman —van Wort; G. de Wilde—Buurman: J. J. E. DingemanseSuik; H. de GrootNes; 14 Jan., C. H. HoefsmitSiegerist; F. Auf dem Brinkevan de Putte; E. E. FischerStoffel. OVERLEDEN: 12 Jan., A. J. van Stralen, 4 j., Gasthuisvest; E. C. SteenkistBruis, 74 j., Pijlslaan; M. In 't VeldPruis, 98 j., Rad- boudstraat; 13 Jan., J. Michel, 73 j., Heren singel; J. H. Krabshuis. 54 j., Grote Hout straat; C. C. Koole, 67 j., Lange Heerenvest. dit complex van 346 woningen verzekerd achten. Valt het resultaat der aanvullende lenin gen extra mee, dan is het aantal woningen nog op te voeren. Nog 40 industrie-woningen Ook de bouw van 40 woningen voor de industrie is dezer dagen verzekerd gewor den. Onder het personeel der Ned. Spoor wegen dat van de Werkplaats in Utrecht naar de Werkplaats in Haarlem is overge plaatst, zijn 40 gezinnen die in Utrecht geen ruilobject hebben. Voor die 40 die feitelijk gerekend kunnen worden tot de urgente gevallen in Haarlem zal de ge meente een huis bouwen. Het geld dat daarvoor nodig is wordt verstrekt door het pensioenfonds der Nederlandse Spoorwegen. Nederlandse cineasten gaan Amerikaanse film maken De heer H. D. Hale, een van de leiders van de productie-afdeling van de R.K.O. Radio Pictures, vertoeft in Amsterdam om een documentaire over ons land te vervaardigen, die in de Amerikaanse bioscopen in het voorprogramma vertoond zal worden. Het plan daartoe is tot stand gekomen in samen werking met de Nederlandse ambassade te Washington. Hoe de heer Hale dit gaat doen, is hem nog niet precies bekend. Vandaag is hij naar Den Haag gegaan om de practische uitvoe ring van het plan te bespreken met de afde ling voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Wel staat vast, aldus de heer Hale, dat de film gemaakt zal worden met behulp van Nederlandse krachten. Deze hebben hun sporen op cineastisch gebied reeds verdiend met documentaires en film journaals. Men heeft het dus overbodig geoordeeld een hele staf uit Hollywood te laten overkomen. Het 5173 brt. metende Griekse s.s. „Anna" dat in Rotterdam voor de Koningin- nebrug moest wachten is door de sterke ebstroom afgedreven en 15 meter uit de kant vastgelopen. Het wrakke bruggetje in de toegangsweg tot de voor industrie-uitbreiding bestemde Waarderpolder gaat in de toekomst verdwijnen. De werkzaamheden daartoe zijn nu bij de Oude Weg begonnen. Een overzicht van het werk. Het optreden van het Röntgen-Kwartet in de reeks Duinrell-avonden, die in de tuinzaal van het Haarlemse Concertge bouw gegeven worden, betekende een wel kome afwisseling in ons muziekseizoen, want de gelegenheid om de edelste vorm van musiceren die van het strijkkwartet in onze stad te beluisteren, is zo lang zamerhand zeldzaam geworden. Waar is de tijd, dat zowat alle vermaarde kwartet ten hier optraden en een toegewijd publiek vonden, de tijd dat volledige Beethoven- cycli konden worden gegeven? Het Röntgen-Kwartet (bestaande uit Joachim Röntgen, Piet Nijland, Manuel Steuer en Cornelis Preuyt) opende zijn programma met „Jaehtkwartet" van Mo zart, het vierde van de zes die aan Haydn werden opgedragen. Het leek ons toe, dat de executanten moeite hadden om de sfeer voor een goed samenspel te bereiken. Vooral de aanvoerder maakte zich vaak los van het geheel. Zulks werd beduidend beter in het Adagio, maar een overdreven romantische expressie werkte hier nog al storend. Mozarts nuanceringen in dit deel nog al rijkelijk aangebracht heb ben naar wij menen geen aanvulling van extra pathos nodig. Als tweede werk werd het Kwartet in Es (opus 125) van Schubert ten gehore ge bracht. Het hoge opusnummer zou doen ver moeden dat dit een compositie is uit Schu berts latere jaren. Dit is echter niet het geval, want de componist schreef het op 20-jarige leeftijd, toen hij nog ondermees ter was in de school van zijn vader. Maar niettemin was het reeds zijn tiende strijk kwartet en is er in de schijnbare onregel matigheden van de constructie der perio den al heel wat van de zelfstandige Schu- bertstijl te bespeuren. In het eerste hoofd deel was het andermaal een zoeken naar homogeniteit. Deze hoorden wij pas, maar dan ook bijzonder mooi en treffend, in de pianissimo-passage van het hoofdthema in het Adagio. Ook de finale van het werk was volmaakt van samenspel. De execu tanten vonden hier elkaar in de pétillante sfeer van een puntig-spirituele muziek- geest. In het Scherzo had het hieraan ont broken. Ten slotte werd het eerste Kwartet van Brahms (in c kleine terts) vertolkt. In dit werk had men de kleur en het vereiste sentiment direct te pakken. Het werd door lopend kwartetspel van zeer goed gehalte, markant rijk aan temperament en treffend van karakter. De mooie dynamiek in de Romanze (poco adagio) was bijzonder op vallend. Met dit stuk toonde het Röntgen- Kwartet zijn kracht en zijn mogelijkheden. JOS. DE KLERK Nederlandse werken voor internationaal muziekfeest Door de internationale jury, die werken kiest welke op het muziekfestival van de „Internationale vereniging voor hedendaagse muziek" in Juni te Salzburg worden uitge voerd, heeft als Nederlandse composities aangewezen het Vioolconcert van Marius Flothuis en het Duo voor harp en fluit van Lex van Delden. De Bond van Zangkoren in Noordhol land heeft besloten het bondsconcours dit jaar omstreeks half Juni in Andijk te hou den. Voor de jury zal een keuze worden ge daan uit H. Altink, G. H. Boedijn, Jac. Bon set, W. Hespe, Nico Hoogerwerf, Corn. Jon ker, Leo Smeets, S. Terpstra en Toon Verheij. Hoewel het Théatre de Mime van Etien- ne Decroux bij zijn optreden voor de Haarlemse Kunstgemeenschap in het ge heel gevulde gebouw St. Bavo niet over succes te klagen heeft gehad en vooral zijn droomfantasie „De bomen" een bijzonder geestdriftige waardering vond, toch geloof ik dat er onder het publiek wel enig mis verstand heerste. Dat komt misschien om dat men pantomimes had verwacht in de ook hier te lande onder meer door Marcel Marceau populair gemaakte trant: half burleske, half poëtische ofwel tragi-komi- sche schetsen, waarvan de techniek berust op gestyleerde nabootsing van verrichtin gen en gedragingen uit het dagelijks leven. Decroux echter streeft naar een pure, zelf standige theaterkunst. De pantomime kan men aldus het beste vergelijken met een stomme film, een spel zonder woorden. Maar de zuivere mime is de kunst van de stilte, die zich bedient van een eigen, oor spronkelijke taal: de beweging van het menselijk lichaam. Dus geen imitatie, maar expressie. In de hoogste vorm: uitdrukking van een geestestoestand. Nu zal het iedereen zijn opgevallen dat Decroux bij zijn vertoningen veel meer ge luiden gebruikt zelfs de menselijke stem wordt ingeschakeld dan Marceau en sommige toeschouwers meenden dit te moe ten veroordelen. Twintig jaar geleden, toen hij met zijn experimenten begon, zou Decroux een dergelijke steun van muzikale middelen zelf trouwens een soort heilig schennis hebben genoemd. Maar de erva ring heeft hem intussen geleerd dat nie mand tegen de spanning van een absolute stilte bestand is. Men moet deze eerst leren verdragen. De ten gehore gebrachte gelui den zijn echter geen directe nabootsingen of normale spreektaal, doch evenzeer „mi misch" en onderworpen aan hetzelfde rhythme als de gebarentaal. Het Théatre de Mime is misschien de werkplaats nog niet geheel ontgroeid en men zou op redelijk goede gronden het zelfstandig bestaansrecht kunnen betwij felen, doch dat neemt niet weg dat er toch reeds tafrelen van intense schoonheid zijn bereikt. Ik denk daarbij speciaal aan „De bomen". Deze geven hier vorm aan de droom van een dichter, zoals wolken dat kunnen doen aan die van een kind. Ieder een zal er een andere voorstelling in zijn op drift gebrachte fantasie bij maken. Mij bleef het beeld der „stille groeikracht" van Nijhoff het langste bij. Decroux is overi gens altijd door bomen gefascineerd ge weest. Ik herinner mij een gesprek tijdens onze eerste ontmoeting, een jaar of twee geleden, waarin hij het menselijk bestaan in perioden van angst en onzekerheid zeer treffend vergeleek met „de gevoelens" van een vastgewortelde boom bij een onaf wendbaar naderkomende bosbrand. Daar aan uitdrukking te kunnen geven, zei hij met een bezetenheid, die op een bijna reli gieuze overtuiging van de mogelijkheid duidde, is de hoogste taak die de mime zich kan stellen. Twee andere uitstekende nummers waren „De schrijnwerker" en vooral „De fa briek". Hoewel de techniek van de mime concreet is (en zodoende in tegenstelling staat tot het ballet) zijn de opgeroepen voorstellingen abstract. Het gaat er niet om de uitgebeelde handelingen te determi neren, maar om onder de aesthetische in druk te komen van de macht of de gratie waarmee deze worden verricht. Een grote rol hierbij speelt de gesuggereerde krachts inspanning door als het ware in het lichaam van de acteur een steeds tot nieuwe even wichtstoestanden te verschuiven contra gewicht aanwezig te achten. De uitwerking is na scherpe analyse en zorgvuldige selec tie verkregen. In dergelijke onpersoonlijke nummers (dit onpersoonlijke element wordt in het laatste geval nog door mas kers versterkt, waardoor de menselijke strijd tegen de materie een bijna tragisch Ze moesten nog even wachten. Er kwamen nog meer kinderen aangelopen, die alle maal vol verwachting voor de poppenkast bleven staan. Het rood-jluwelen gordijn was nog dicht. Daarachter was het toneel, waarop aanstonds de poppen zouden verschijnen. Eindelijk hield de man op met z'n getrommel; er waren nu kinderen genoeg. Hij kroop achter de kast en verdween. Vol verwachting keken de kinderen naar boven. En jaweldaar ging langzaam het rode gordijntje open.ze konden het toneel zien. „Haaa!", juichten de kinderen. En toen huppelde opeens een leuke, gekleurde pop het toneel op. „Hallo, kinderen", riep hij met 'n schel stemmetje. „Weet je wel wie ik ben?" „Jan Klaassen!", riepen ze allemaal. „Juist", riep de pop. „En kijk eens, wat ik hier hebEen zak vol geldDaarmee moet ik de huisbaas de huur gaan betalen!" door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 32) Ze zag een kleur op zijn wangen komen en even aarzelde hij met zijn antwoord. „Er is.iets dat ik je moet vragen", zei hij langzaam. „Zou je het heel erg vinden als Jessica met ons meeging? Ik weet dat ik veel van je vraag, maar Millicent is aan vacantie toe en heeft een erg prettige uitnodiging van oude vrienden gekregen; ik wilde haar niet teleurstellen en Ze voelde zich verstijven. Het was dus waar, wat zuster James had gezegd. Hij wist, dat Millicent zou vertrekken.... Hij had dringend iemand nodig gehad om Millicent te vervangen en had haar een geschikte persoon gevonden. Nu wilde hij zelfs het kind uit zijn eerste huwelijk mee nemen op hun huwelijksreis. De mensen zouden nog meer kunnen lachen „Ik moet me even gaan verkleden", zei ze kortaf. „Ik ben zo klaar en dan kun nen we zien, wat we doen. Natuurlijk heb ik geen bezwaar, dat Jessica meegaat, waarom zou ik?" „Lynne, lieveling. Ze rende de trappen op en wilde zijn stem niet meer horen. Ze wilde voor al les even alleen zijn In haar kamer trok ze haastig en ruw de grijze jurk uit, welke ze als een vod op de vloer liet vallen. Uit de klerenkast, die zij samen met Millicent ingericht had, koos ze een eenvoudig zij den pakje en trok dat aan. Daarna ging ze kalm naar de telefoon. Als ze van iets zeker was, dan was het van haar besluit, dat ze niet met Preston naar Cornwall zou gaan. Ze zou haar taak hier in dit huis op zich nemen, ze zou al haar verplichtin gen, die uit dit huwelijk voortkwamen, stipt vervullen, maar ze ondernam geen huwelijksreis met een man, die openlijk aan iedereen te kennen had gegeven, dat hij niet van haar hield, dat hij haar ge bruikte als kinderverzorgster voor het kind uit zijn eerste huwelijk en als huishoud ster. Zoals iedere vrouw had ook Lynne romantische dromen gehad over de huwe lijksreis, die ze eens met de man harer keuze zou maken. De gedachte, dat ze thans met Preston een idylle op zou moeten voe ren, die in werkelijkheid niet bestond, was haar ondragelijk. Vastberaden draaide ze een nummer. Na even wachten, herkende ze de stem van de telefoniste uit de kliniek. Ze verdraai de haar stem enigszins en vroeg of dr. Charles May aanwezig was. „Dr. May, de tandarts? vroeg de tele foniste. „Hij is er wel, mevrouw, maar hij is met een patiënt bezig. Hij komt maar twee keer per week in de kliniek en heeft het dan altijd erg druk „Ik weet 't", zei Lynne kalm. „Maar dit is erg belangrijk. Zegt u hem maar, dat ik uit het ziekenhuis opbel. Mijn naam doet niet ter zake....". Ze wachtte weer en zag in gedachten de roodharige tandarts voor zich. Hij zou in twijfel zijn, of hij al of niet naar de telefoon moest gaan. Ze kende Charles May goed en er was altijd een prettige ver standhouding tussen hen. Er was een tijd geweest, dat ze de indruk had gekregen, dat hij méér dan normaal in haar geïnte resseerd was, maar ze had verdere toena dering onmogelijk gemaakt, daar ze na de geschiedenis met Jimmie voor zo iets niet in de stemming was. Toen ze hem hoorde antwoorden, klonk zijn slem kortaf. „Charlesje spreekt met Lynne Thorn", zei ze. „Wil je me een grote dienst bewijzen?" „Lynne Thorn"?, herhaalde hij ongelo vig. „Die trouwt vandaag „Dat weet ik, Charles", zei ze ongedul dig. „Luister goed, ik ben inderdaad ge trouwd, maar er is een speciale reden, waarom ik nu onmiddellijk naar het zie kenhuis wil, en jij moet me helpen aan een goed voorwendsel. Bel me over enkele minuten op, dat er een dringend geval is en dat ik absoluut moet komen „Allemensen, Lynne", protesteerde hij, „dat kan ik niet doen. Ik haat Preston Mannerley, omdat hij jou ingepikt heeft, maar ik kan niet meedoen aan dergelijke flauwe grapjes.,..". „Het is geen grap, Charles", zei ze ern stig. „Het is een zaak van het grootste belang voor mij. Betekent dat niets voor je? O Charles, ik ben heus geen verlegen jong meisje, dat nu op het laatste ogen blik tegen de huwelijksreis opziet, maar ik heb m'n speciale, zeer gegronde reden, waarom ik vandaag niet met Preston naar Cornwall wil vertrekken. Als je werkelijk een goede vriend van me bent, bel me dan op. Ik ga heus later hier terug, ik tracht me niet te onttrekken aan m'n verplich tingen, het is geen kinderachtig spelletje, dat ik speelCharles, alsjeblieft, help me?" „Goed," antwoordde hij enkel, „ik zal het doen. Maar als 't een grap is. „Nogmaals, het is géén grap," zei ze bit ter. „Ik zweer je, dat ik nog nooit in mijn leven zó ernstig ben geweest. Je belt dus?" Na zijn belofte gekregen te hebben, legde ze de hoorn op de haak. Ze begon zich verder aan te kleden. Ze voelde zich opeens doodkalm, nu ze wist, dat ze deze klucht van een huwelijksreis niet zou be hoeven. op te voeren. Toen de telefoon ging, liet ze de bel enkele malen over gaan, voordat ze antwoordde. Ze wilde er zeker van zijn, dat Preston 't ook gehoord had. Enige ogenblikken later ging ze naar beneden en riep Preston. „Ik ben in de bibliotheek", riep hij te rug en langzaam liep ze naar dit vertrek toe, dat ze sinds het innige moment, dat ze er met Preston beleefd had enige we ken geleden, thans voor het eerst weer accent krijgt) is Decroux dank zij de scheppende intelligentie op zijn best. Zijn humor is echter wat stroef, niet on bezwaard genoeg. Het komische nadert soms bedenkelijk het kinderachtige. Een gegeven als dat van „De dichter die zich gewonnen geeft" zou beter bij de stijl van Marceau passen. In het duet „Des morgens in het voorbijgaan" was voornamelijk het vermogen om steeds meer ruimte op het toneel te scheppen opmerkelijk, wederom een contrast met de dans, die immers juist probeert de aanwezige ï-uimte te vullen. De aardige vondst van „De kwelgeest" mag niet ongeprezen blijven. Het was jammer dat twee van de beste medewerkers van Decroux niet aan deze Nederlandse tour- née deelnemen, want daardoor kon de kos telijke en tenslotte aangrijpende revue „De soldaatjes" slechts fragmentarisch worden uitgevoerd en was de indruk on bevredigend. Men heeft Marceau al dikwijls met Char lie Chaplin, de koning van de stomme film, vergeleken. Een dergelijke vergelijking zou Decroux onrecht doen. Zijn gebarentaal, soms romantisch en bijna steeds geani meerd, doet eerder denken aan de abso lute film: het schrijven met bewegingen van zinnen in een klein vlak, waarbij de woorden zich letterlijk en figuurlijk los zingen van hun betekenis en als wond'ren verder drijven om nogmaals een variatie op teksten van Nijhoff te gebruiken. DAVID KONING De hedenmorgen begonnen algemene be schouwingen over de begroting-1952 van de provincie Noordholland in de vergade ring van de Provinciale Staten werden ge opend door de heer Jac. Groen (K.V.P.), die meedeelde, dat zijn fractie zich over het algemeen met het beleid van Gedepu teerde Staten kan verenigen. Zij wijkt ech ter op één punt af, namelijk ten aanzien van de leniging van de woningnood. Het college heeft zich nog niet over de plannen uitgelaten en het is er voorstander van op die plaatsen woningen te bouwen, waar zich industrieën bullen vestigen. Volgens de spreker dient men aandacht te besteden aan die gemeenten, waar acute woningnood heerst. Daarbij deed hij mededelingen in welke streken de bevolkingsaanwas het grootst was. Wat, het beleid van Gedepu teerde Staten betreft, zeide de heer Groen, dat het college rekening moet houden met de tijdsomstandigheden en zij moet zich houden aan het beleid van de regering, doch het mag zich er niet slaafs bij neer leggen. De heer Hooyschuur (K.V.P.) be sprak eveneens het bouwen van woningen. Het college heeft bij de verdeling van het bouwvolume rekening cehouden met econo mische factoren. In het algemeen kan dit juist zijn, doch het kan onjuiste behande ling voor verscheidene gemeenten tot ge volg hebben. Bij de voorbereiding van het besluit hadden Gedeputeerde Staten de op vatting van gemeentebesturen dienen te vragen. De spreker bepleitte in die gemeen ten woningen te bouwen, waar het nodig is. De heer Baas (A.R.) hield een betoog over het behartigen van het provinciaal belang. Als er brieven komen van hogere colleges dan dienen de lagere organen er rekening mee te houden dat in de brieven gedachten worden ontwikkeld. De brieven mogen geen richtlijnen geven. Wat de bouw van woningen betreft, zeide de spreker, dat de Provinciale Staten niet moeten discus siëren over concrete besluiten van Gedepu teerde Staten over woningtoewijzing. Wel kunnen zij richtlijnen geven voor de toe toekomst. De heer Schippers (K.V.P.) merkte op, dat de uitkering aan de provincie uit het provinciefonds aangepast is aan de tijdsomstandigheden, doch er kan zich wil lekeur voordoen. Voorts drong hij aan op het verkrijgen van middelen op lange ter mijn. Mr. dr. van Bruggen (C. H.) ver zocht aandacht voor de verdeling van de subsidies, waarbij richtlijnen gevolgd moe ten worden en hesprak het aangaan van geldleningen. De provincie heeft moeilijk heden bij het sluiten van leningen ten be hoeve van de bedrijven, omdat deze, in tegenstelling met die in andere provinciën, geen naamloze vennootschappen zijn. Noordholland wordt door deze omstandig heid „gestraft". De heer Mul (V.V.D.) drong aan op be zuiniging bij het verlenen van subsidies Het gebeurt, dat subsidies verstrekt wor den, als het een taak van het rijk betreft. Met de maatregelen voor de agrarische bedrijven kon de spreker zich verenigen. De heer Gortzak (Comm.) informeer de, of Gedeputeerde Staten raadsbesluiten niet hebben goedgekeurd, omdat zij finan ciële bezwaren hadden en of plannen van de provincie niet uitgevoerd kunnen wor den, omdat een hoger gezag bezwaren had. Voorts besprak hij de bouw van woningen. Door de regeringspolitiek is er een grote achterstand in de woningbouw en er zijn vele werklozen in het bouwbedrijf. De pro vincie volgt deze politiek. De spreker pleit te voor het sluiten van een gedwongen BINNENLAND Mevrouw dr. A. Vollgraff—Roes zal op 22 Januari in het Kunsthistorisch Instituut aan de Drift te Utrecht een voordracht hou den over de Kaniharos van Stevensweert. Bij deze gelegenheid zal de befaamde Kan- tharos van Stevensweert, het enkele jaren geleden in ons land ontdekte meesterwerk van Grieks-Romeinse zilversmeedkunst, voor de eerste keer worden tentoongesteld. De Haagse politierechter heeft een hou der van een speelbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en vijfhon derd gulden boete. Drie croupiers werden tot boetes van 50 tot 300 gulden en voorwaar delijke straffen van 14 dagen tot 3 maanden veroordeeld. Een juwelier aan de Arnhemseweg te Apeldoorn werd 's nachts om half één wak ker door glasgerinkel. Hij zag nog juist hoe een man in een voor de winkel staande auto stapte en er met grote snelheid vandoor ging. Bij onderzoek bleek, dat een etalage ruit was vernield en dat 32 gouden ringen en enige armbanden en horloges waren ont vreemd. In diergaarde Blijdorp te Rotterdam is nijlpaard Bob voör de veertiende keer vader geworden. Moeder Joele heeft haar zevende jong ter wereld gebracht en daar mee het record van Bobs andere vrouw, die in het naastgelegen bassin haar zevende wicht, dat zeven maanden oud is, vertroe telt, geëvenaard. Alle veertien kinderen zijn in diergaarde BÏijdorp geboren sinds 1942. Tijdens een luchtgevecht in 1944 stortte een zware Amerikaanse bommenwerper, be mand met 7 personen, bij Lemmer neer. Een van de inzittenden kon zich redden; de an deren kwamen om het leven. Een aantal woonwagenbewoners uit Lemmer is thans bezig de wrakstukken van het vliegtuig op te graven. Zij troffen de stoffelijke resten van de piloot in de wrakstukken van het toestel aan. Het is overgebracht naar Amers foort ter identificatie. In het afgelopen jaar hebben wilde zwijnen op de Veluwe zeer ernstig schade aan de gewassen toegebracht. Minister Mansholt wil echter herhaling voorkomen, en heeft in een brief aan jagersverenigingen gewezen op de noodzakelijkheid in de win termaanden met afdoende resultaat tegen de dieren op te treden. Doet zich wederom schade voor, dan zal de minister genood zaakt zijn ingrijpende maatregelen te nemen waarbij met jachtbelangen geen rekening meer kan worden gehouden. In Juni van het vorig jaar werd in een dierenpark in Doornspijk een 10-jarig kind van de eigenaar door een wolf gegrepen. De wachtmeester der rijkspolitie G. Draayer ring de kooi binnen en wist het kind te bevrijden. De wachtmeester heeft thans de medaille in brons van het Carnegie Helden fonds voor betoonde moed ontvangen. In Wormerveer is eert nieuwe gashouder in gebruik genomen met een capaciteit van 12.000 kubieke meter, ter vervanging van een gashouder van 1898. die een inhoud had van 3000 kubieke meter. De bouwkosten bedroegen ruim 300.000. Het 29 jaar oude passagiersstoomschip ..Volendam" van de Holland-Amerika Lijn ligt thans in de Maashaven te Rotterdam. Het mag, omdat geen zeewaardigheidscerti ficaat meer is verstrekt, niet meer varen. Daar een vernieuwing in de millioenen zou lopen, zal het schip vermoedelijk gesloopt worden. De lieer J. Kolk, oud-schipper van de reddingboot Hilda te Lemmer, is ter gelegen heid van zijn 70ste verjaardag benoemd tot broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. (In een vorig bericht stond abusie velijk de naam Klok). HAARLEM EN OMGEVING Ds. L. Hoorweg Jr., Geref. predikant te Haarlem, staat op het tweetal te De Bilt (U.). Mej. J. Henneveld te Haarlem is be noemd tot onderwijzeres aan de Groen van Prinstererschool te Haarlemmermeer. Georgette Hagedoorn naar Antwerpen en Parijs Georgette Hagedoorn, die de vorige week in Almelo de hoofdrol in het met medewer king van de H.O.V. uitgevoerde oratorium Jeanne d' Are au bücher" heeft vervuld, treedt de volgende maand weer in het bui tenland op. Te beginnen op 8 Februari zal zij met Pierre Verdonck een aantal voorstellingen geven in het cabaret „Cyrano" in Ant werpen. Daarna gaat zij naar Parijs om in „Le cinq a neuf" van Michel'ine Grandier oude en nieuwe nummers ten beste te geven. HENK SCHIJVENAAR. die als linksback van het Nederlands elftal een been brak in de wedstrijd tegen België op 25 November heeft van de Belgische voetbalbond een invitatie ontvangen om bij de wedstrijd op 6 April in Antwerpen en het daarop volgend banket de eregast van de Belgische bond te zijn. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. lening en stelde het indienen van een motie over dit punt in het vooruitzicht. Mr. D e Roos (Arbeid) schaarde zich achter het beleid van Gedeputeerde Staten. Volgens hem is het niet nodig, dat het col lege mededelingen doet over het niet goed keuren van raadsbesluiten. betrad. Ze voelde een warme intimiteit haar tegemoet komen. Twee diepe stoelen stonden naast het open vuur en op een laag tafeltje stonden diverse flessen. Pres ton's gezicht zag echter bleek en zijn houding was gereserveerd. Hij stond tegen de schoorsteenmantel geleund en keek haar zwijgend aan. „Prestonik weet niet hoe ik 't je zeggen moet", begon ze stamelend. „Ze hebben me zo juist uit het ziekenhuis op gebeld Hij toonde geen verrassing. „Ze"?, vroeg hij zacht. „Wie bedoel je met „ze"? „Ik bedoel de directrice", verbeterde ze, „er is een vrouw, één van mijn speciale patiënten, die een lelijke terugval gehad heeft, ze willen, dat ik kom kijken. Ik heb natuurlijk gezegd, dat ik net getrouwd was „Dat weet de directrice heus wel", merk te hij op en ze voelde zich blozen. „Je bent niet erg goed in het vertellen van leugens, he Lynne?, voegde hij eraan toe, terwijl hij haar onderzoekend aankeek. „Je doet 't nog slechter dan Jessica en die is er al bar slecht in.Ga door met je verhaal". „Wel, de directrice heeft me in ieder geval opgebeld", hield ze koppig vol, „en hoewel ze haar excuses aanbood, dat ze me op dit ogenblik lastig moest vallen, leek het haar de enige oplossing, dat ik naar het ziekenhuis kwam. Het behoeft natuurlijk niet lang te duren, Preston, maar het zal te laat worden om nog naar Corn wall te vertrekken, geloof je niet? Mis schien kunnen we dat 'n andere keer doen. Hij maakte geen enkele beweging. Er was slechts een vreemde glimlach op zijn gezicht, een glimlach zonder vrolijkheid of warmte. „Er is iets, dat ik je vergat te zeggen, liefste", zei hij luchtig. „Het moet op dit moment vrij vervelend voor je zijn dit te horen. Mijn telefoon hier staat in verbin ding met die van boven. Als jij boven belt, tinkelt hier mijn telefoon, en vaak neem ik dan automatisch de hoorn van de haak in de mening, dat ik opgebeld word. Ik heb erg veel plezier gehad in jouw conver satie met de goede Charles May. Was het werkelijk nodig, die aardige jongeman zo in verlegenheid te brengen? De directrice of een verpleegster, zijnde van je eigen sexe, zouden je toch veel gemakkelijker hebben kunnen helpen?" Ze stond doodstil, haar gezicht zag bleek en haar hart bonsde. Wat haar gevoelens voor hem ook mochten zijn, op dit moment overheerste een gevoel van medelijden. Ze besefte duidelijk, wat dit voor hem moest betekenen. „Preston", begon ze, „Preston, als je me de gelegenheid wilt geven om een en ander uit te leggen Hij richtte zich op uit zijn leunende houding en ze schrok van de uitdrukking van woede en verachting, die op zijn ge zicht was gekomen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6