WTBERT Taxi? 18000 Euwe neemt de leiding met een overwinning op Van Scheltinga Van de Jan Gijzenvaart af wordt waterleiding naar Hoogovens gelegd Juist nu! Fred. Luyken speelde in Minerva-theater De melksanering „Ora et Labora" Vandaag ontmoet hij Fuderer Benelux-bedrijfsleven staat klaar en wacht 5 Uit Velsens nieuwjaarsrede; Zevende H.O.V.-concert voor Raad van Overleg Amateurtoneel Ook de tweede emissie der P.E.G.E.M. geslaagd Bijbelvertaling aan de kerken uitgereikt RUSTIGE DAG IN BEVERWIJK Sport in 't kort Verwijt aan staatslieden Omgeslagen sloepen van Pennsylvaniagevonden Boksen Schoenmaker winnaar der weltercompetitie Basketbalprogramma Een machine doet nu het werk Haarlems Dagblad Dr. Drees in Amerika WOENSDAG 16 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De traditionele Nieuwjaarsrede van Vel sens burgemeester heeft aan het begin van de eerste zitting van de gemeenteraad in 1952 drie kwartier in beslag genomen en een terugblik geworpen op de ontwikkeling der gemeente in het achter ons liggende jaar. Uiteraard beheersten twee dringende zaken deze uitgebreide kroniek: de wo ningbouw en de tunnel onder het Noord zeekanaal, punten waarover de eerste bur ger der gemeente een gematigd optimisme kon laten doorklinken. „Ik geloof dat het goed is voor hen, die leiding moeten geven aan de bouw van een nieuwe stad hier aan de zee om telkens weer opnieuw gecon fronteerd te worden met het grootste so ciale euvel, n.l. de woningnood" aldus mr. M. M. Kwint, die verder terugziend op het jaar 1951, reden zag om tevreden, verheugd en misschien zelfs wel tot zekere hoogte trots te zijn. Riolering voor 79.000 mensen Met het oog op de groei van Velsens in wonertal wordt de uitbreiding van de be staande rioolwaterzuivering tot een capa citeit van 79.000 inwoners noodzakelijk. Plannen voor deze uitbreiding zijn in voorbereiding; verwacht wordt, dat in 1952 met de uitvoering van het werk zal kunnen worden begonnen. Wegens de in 1951 gereedgekomen ka naalverbreding zijn door de gemeente enige werken ter plaatse uitgevoerd en is de Stationsweg b 1 ij v e n d voor het door gaande verkeer gesloten. Alle tekenen wijzen er op, dat in 1952 door de Rijkswaterstaat een begin zal wor den gemaakt met de bouw van de tunnels onder het Noordzeekanaal en met de uit voering van de daarmede verband hou dende werken. In overleg met de gemeente worden door de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken plannen voorbereid voor de aanleg van een waterleiding van de Jan Gijzenvaart naar de nieuwe fabriek van de Breedband N.V. Een zware doorgaande waterleiding van het P.W.N. zal door de gemeente worden getraceerd; een ontwerp voor het betrok ken tracé-gedeelte is in overleg met de ge meente vastgesteld. Het is Dinsdagavond overigens „kliekjes dag" voor Velsens raad geweest: de laatste zitting voor de begroting. Die komt volgen de week Dinsdag om twee uur onder de hamer met haar jaarlijkse aanhef van al gemene beschouwingen door de diverse fractieleiders naar alle waarschijnlijk heid dit keer een zeer omvangrijk en wel licht pittig „hors d'oeuvre". ADVERTENTIE Nu zoveel men sen om U heen verkouden zijn, moogt U vooral Uw keel niet ver waarlozen: Geef de bacillen geen kans, gebruik Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol. Het waren geen gunstige omstandigheden waaronder de pianist Fred Luyken gisteren zijn recital in het Minerva-theater te Heem stede gaf. Een aanval van griep belemmerde hem in zijn optreden. Het was wellicht beter geweest de avond uit te stellen, want nu was het tocht wel merkbaar, dat Fred Luyken gehandicapt werd door de kwaal van het seizoen. De pianist begon met de vier Impromptus van Franz Schubert, uitgegeven als opus 90. Het meest bekend is de laatste van dit viertal, die in As, geworden. Arabesque-achtige muziek, afgewisseld door melodische lyriek. En dan wordt ook vrij vaak de derde Im promptu gespeeld met haar innige snaren- zang. De tweede, in Es, gaat niet zo diep. Zij bekoort door de golving der tonenfigu- raties. De eerste Impromptu, in C, treft dooi de dramatiek, die hier in klank werd uit gedrukt. Bij de uitvoering werden de karak teristieke eigenschappen van deze werkjes slechts ten dele gerealiseerd. Fred Luyken speelde van het blad. Dit behoeft zeker geen bezwaar te vormen, als de gebondenheid aan de noten maar opgeheven is en plaats heeft gemaakt voor het contact met de klank. Doch dit stadium van bevrijding werd bij deze uitvoering nog niet bereikt. Van het monumentale „Prélude, Aria et Final" van César Franck verkreeg de Aria uit een oogpunt van technische gaafheid en uitdrukkingskracht een geslaagde vertolking. Bij de andere delen kwam er te weinig klaarte in de bouw van hoofd- en tegen- melodieën. Hier is geen sprake van meer of mindere belangrijkheid, want elke melodie vervult in de ontwikkeling van het werk een onmisbare functie. In deze compositie benadert César Franck heel dicht de absolute muziek, wat trouwens ook gezegd kan wor den van de Suite Bergamasque van Claude Debussy, die Fred Luyken na de pauze speelde. Een uitzondering moet gemaakt wor den voor het derde deel van deze suite, het stemmingsstuk „Clair de lune", dat al be denkelijk populair gaat worden. Dat zal met het tintelende „Prélude, Menuet en de Passepied" niet licht gebeuren. Met deze suite gaf Debussy muziek, waarin de beste tradities van de oude Franse clavecinisten voortleven. Al waren er goede momenten in de uitvoe ring van de suite, toch kon Fred Luyken ons hier minder mee overtuigen dan met de ver tolkingen van 4 Concert-études opus 8 van Scriabine, die over het geheel genomen te waarderen waren. Uit dank voor hartelijke bijval en fraaie bloemen speelde Fred Luyken het Adagio in b van Mozart als toegift. De avond werd gegeven in de bovenzaal van het Minerva-theater. De acoustiek bleek daar vrij goed te zijn. De zaal schalt iets te veel, hetgeen door wat meer stoffering mo gelijk verholpen zal kunnen worden. P. ZWAANSWIJK. Brievenbussen Wegens de voorgenomen vestiging van een postagentschap in het perceel Deckerstraat 1 te Haarlem, is de brievenbus, welke was aangebracht in de Jelgersmastraat, verplaatst naar de Deckerstraat hoek Mr. Cornelisstraat. De brievenbus, welke was geplaatst voor het perceel Santpoorterstraat 62, is overgebracht naar de Gerrit van Heesstraat, hoek Velser- straat. Er zijn gisteravond in totaal niet minder dan 23 agendapunten afgewerkt, waarvan er enige echter aanleiding gaven tot spitse debatten. Zo over het vermenigvuldigings- cijfer van de schoolgeldheffing, dat echter in afwachting van de nieuwe wettelijke regeling niet teruggebracht is op 1 voor het lager onderwijs en i/2 voor de ULO- scholen Op dit punt kregen ae communis ten de kous op de kop, zoals ze eveneens de strijd verloren voor een wijziging in de verordening op de schoolgeldheffing voor het gymnasium. Werk van Guillaume Landré op de gramofoonplaal De componist Guillaume Landré heeft van de Internationale raad voor muziek, die ten nauwste samenwerkt met de Unesco, de mededeling ontvangen dat op voorstel van de president, Roland Manuel, besloten is in 1952 van diens Derde Symphonie of van zijn „Quatre mouvements symphoniques" een gramofoonplaat te doen vervaardigen door een der grote internationale platen- concerns. Op Dinsdag 12 Februari geeft de HOV in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem het zevende concert onder auspiciën van de Raad van Overleg, met medewerking van Bouwe Lemkes, viool. Onder leiding van Toon Verhey wordt het volgende program ma uitgevoerd: ouverture „Donna Diana" van E.N. von Reznicek, balletmuziek uit „Rosamunde" van Schubert en Vioolconcert van Mendelssohn-Bartholdy. De onderdelen van dit programma worden door Wouter Paap mondeling toegelicht. De vorige week heeft de H.O.V. in Almelo; Zwolle, Groningen en Leeuwarden voorstel lingen door de Utrechtse Opera begeleid. Waarschijnlijk komt dit gezelschap zich op 1 Februari (met „The Telephone" van Me- notti en „Die Kluge" van Orff) aan het Haar lemse publiek voorstellen. Het comité van actie tegen de gedwongen, melksanering dat bestaat uit de heren Joh. de Mol, P. de Wilde en F. Wallekers, schrijft ons: Met grote belangstelling zullen de huis vrouwen kennis hebben genomen van de mededelingen in de dagbladen over de goedkeuring van het gemeentebestuur ten aanzien van de invoering van de ge dwongen melksanering, op advies van de gezamenlijke vrouwenorganisaties. Het comité van actie spreekt er zijn grote te leurstelling over uit dat geen der leden van deze organisatie contact heeft gezocht met de tegenstanders van de sanering, ten einde zich op de hoogte te stellen van de argumenten die de oorzaak zijn van het verzet daartegen. Naar 't schijnt, hebben de adviserende dames ook geen ruggespraak gehouden met haar leden, want sinds de publicaties in de dagbladen van de Haar lemse Coöperatie van Melkhandelaren, is een golf van verontwaardiging gegaan onder duizenden huisvrouwen in Haarlem en omgeving. Als wij goed zijn ingelicht, zal deze verontwaardiging weldra georga niseerd tot uiting komen. Wij zien zulks dan ook met grote belangstelling tegemoet. Natuurlijk zullen vele ingezetenen vra gen: „Wat gaan nu de tegenstanders doen?" Het antwoord op deze vraag kan men iedere dag lezen op de wagens van alle tegenstanders, waarop grote biljetten prij ken die waarschuwen tegen de gevolgen van de gedwongen melksanering. Zij heb ben de moed er voor uit te komen dat zij tegenstanders zijn en blijven. Lang niet alle voorstanders van de gedwongen melk sanering durven even rond voor hun mening uit te komen, doch door deze maat regel zijn zij althans genoodzaakt tegen over de klanten kleur te bekennen. Echter blijft het niet bij deze eerste maatregel; er is nog veel meer activiteit op komst en waaruit die zal bestaan, zal spoedig blijken. Wij willen niet in herhalingen vervallen en daarom zullen wij het bij deze enkele regels laten. Wij doen echter een dringend beroep op alle ingezetenen uit Haarlem en omgeving, zich met ons zo scherp mogelijk te verzetten tegen de sanering, waarmee men de Haarlemse gezinnen in grote moei lijkheden brengt, en ons wil dwingen, onze zelfstandigheid prijs te geven en straks een knecht in staatsdienst te worden. Voor lopig is het beste middel om, als de sane ring ingevoerd mocht worden, in geen ge val melk te betrekken van de opgedrongen melkleverancier en van de eigen melk handelaar te eisen, dat hij zijn klanten op dezelfde wijze blijft bedienen, als voor de invoering van deze dwang. Een tweede middel is, in alle wijken actie-comités te vormen en het gemeentebestuur te over stromen met protesten tegen deze dwang. Het resultaat zal zeker zijn, dat Haarlem en omgeving niet dezelfde moeilijkheden zullen ondervinden als de bevolking van Heemstede, waar men nog steeds zucht onder het juk van de gedwongen melk sanering. „Wat in het leven juist zo en niet anders is, blijkt op het toneel onhoudbaar", schreef Frans Coenen een halve eeuw geleden na de première van „Ora et labora" van Herman Heijermans, één van de zwakste stukken van onze grootste dramaturg. Maar nu is het al zo ver zoals men gisteravond bij de op voering in de Haarlemse schouwburg door de naar de schrijver genoemde toneelver eniging kon bemerken dat dit „epos der ellende" meer hilariteit dan medegevoel verwekt. Het verpauperde bestaan van Friese turf schippers en keuterboeren heeft Heijermans meer aanleiding tot een gedétailleerde be schrijving dan tot het scheppen van spel- mogelijkheden gegeven. Daardoor zit er veel te weinig beweging in. Het is een afschuwe lijk tafereel aldus dr. B. Hunningher in zijn studie „Toneel en werkelijkheid" in grauwe en morose tinten, van het uiterste gebrek, dat rauwer nog dan „De aardappel eters" van Vincent van Gogh de staat van verdierlijking aangeeft, waartoe de mens in volledige armoede vervalt. Maar de opeen hoping van donkere kleuren ontneemt het zwart z'n waarde. Dit geldt natuurlijk nog sterker nu men zich dergelijke toestanden als de hier geschilderde nauwelijks meer kan voorstellen. Om deze duurzaam aangrijpend te maken was de door Heijermans gevolgde methode van reportage volstrekt ontoe reikend. De titel „Ora et labora" is ironisch bedoeld. In het tweede bedrijf zegt Hiddes, één der hoofdfiguren: „Al bid je dage en weke, werk is 'r nie en werk komt 'r nieDe schrij ver laat dergelijke uitingen van opstandig heid verstikken in de troosteloze verslagen heid en heeft gehoopt dat het jammerlijke beeld als zodanig reeds als aanklacht zou werken. Maar gelukkig was de natuur ster ker dan deze naturalistische leer en ziet men ook in dit stuk welk een treffend vermogen tot karaktertekening Heijermans bezat: de hardnekkige boer Watze is een bijna tra gische figuur en zijn vrouw Maaike leeft zich tenslotte volledig uit in haar door de treu rige omstandigheden ontaarde hebzucht. De drie genoemde rollen maakten dan bok de meeste indruk. Zij werden respectievelijk door E. Hatenboer, B. Tulen en mevrouw Kienjet—R'eemer trouwens sterk gespeeld. De voorstelling was door Willem van der Veer destijds een naaste medewerker van Heijermans zorgvuldig en met kennis van zaken geregisseerd, al trok het de aandacht dat geen der personen ook maar enigszins last van de koude scheen te hebben, hoewel de sneeuw duimendik op het toneel lag en in de plaggenhut de kachel zo hard brandde dat de rode gloed zich op de hemel af tekende. Mevrouw PeperHeijnis was als de warmbloedige Sytske in de emotionele scènes op haar best, doch maakte in de eerste be drijven niet de gewenste natuurlijke indruk. De meeste bijrollen waren bevredigend be zet. D. K. Naar wij vernemen is op de emissie van 5.000.000 4i/2 20-jarige obligatiën ten laste van de N.V. Provinciale en Gemeen telijke Electriciteits-Maatschappij (tweede lening 1952) te Haarlem voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat op de inschrij vingen een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. Evenals de gelden verkregen uit de eerste lening 10.000.000.dienen de aangetrokken middelen voor de financiering van een deel der vergroting van de capaciteit van productie- en distributiemiddelen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In het Bijbelhuis te Amsterdam is van middag een exemplaar van de Bijbel in de nieuwe vertaling van het Nederlands Bij belgenootschap aan de vertegenwoordigers van een twintig kerken in Nederland uitge reikt. Voorts werden exemplaren ter hand gesteld aan vertegenwoordigers van uni versiteiten en theologische hogescholen, afgevaardigden van 24 landelijke organi saties, onder meer jeugdorganisaties als de Oecumenische Jeugdraad, de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale; aan verenigin gen voor evangelisatie en aan de Vereni ging tot Verspreiding van de Heilige Schrift. Bij de uitreiking waren bijna alle ver talers aanwezig. De voorzitter van het Nederlands Bijbel genootschap, de 70-jarige hoogleraar aan de Vrije Universiteit, prof. dr. F. W. Gros heide, reikte de Bijbels aan de vertegen woordigers uit. Vooraf hield hij een rede, waarin hij het werk van de vertalers dat reeds in 1911 begon, memoreerde. ADVERTENTIE Een kleine omzetting van het rooster in het Hoogovenschaaktournooi gisteren werd de vijfde ronde gespeeld en vandaag zal de vierde ronde plaats hebben was ge wenst, omdat dr. Euwe door beroepsplichten niet aanwezig kon zijn. Zijn partij tegen Van Scheltinga wordt niettemin vandaag in Amsterdam nog gespeeld. De uitslag en het verloop zullen dus later worden medegedeeld. Er zaten acht meesters achter de borden toen de gongslag de aanvang van de strijd aankondigde tien minuten later zaten er nog maar zes. Kostic en Fuderer, de beide Joegoslaven, hadden waarschijn lijk vooraf besproken het vandaag heel rustigjes aan te doen. Na tien zetten symme trisch Italiaans volgde reeds een remise aanbod, dat werd aanvaard.Voor Fuderer een extra rustdag, die hij goed kon gebruiken, aangezien hij vandaag dr. Euwe als tegenstander krijgt. RellstabDonner afgebroken De Reti-opening, gevolgd door een fian- chetto is geen speelwijze die grote verras singen bevat. Het werd een streng positioneel duel waarin aanvankelijk wit de betere papieren had, maar waarin zwart de weg naar herstel wist te vinden en zelfs tot een niet te onderschatten druk tegen de witte koningsstelling kwam. De partij werd onder broken in een stelling waarin zwart nog flinke aanvalskansen heeft, al is de winst vooralsnog niet duidelijk. O' KellyKramer UVa De Franse opening welke Kramer als ver dedigingswapen koos, droeg het kenmerk van een verzwakking van de zwarte konings vleugel, waarop door beide spelers werd ge reageerd met een lange rochade. Bij deze manoeuvres boette zwart weliswaar een pion in, doch dit verlies was van zeer tijdelijke aard. Kramer won spoedig de pion terug, verkreeg in het eindspel zelfs een pion meer, doch deze was niet voldoende voor de winst. Bouwmeester—Yanofsky afgebroken Bouwmeester heeft zich snel hersteld van de nederlaag van de vorige dag. Hij kreeg met Yanofsky te doen en de wijze, waarop hij de Canadees in een Dame-Indische verdedi ging aanpakte was verre van zachtzinnig. Hij verkreeg duidelijk voordeel op de dame- vleugel en won een pion. In de afgebroken stelling heeft hij deze nog, maar Yanofsky is zelfs nu nog niet gemakkelijk te verslaan. Dr. EuweVan Scheltinga 10 In het Grünfeld-Indisch volgde Van Schel tinga een andere weg dan Yanofsky in de eerste ronde, maar niet tot zijn voordeel. Dr. Euwe kwam door een centrumactie snel in het voordeel, won een pion en toen een twee de op het punt van vallen stond, streek van Scheltinga de vlag. De stand is nu: 1. Euwe (3'A pnt.); 2. Rell stab (2% pnt. en 1 afgebr.); 3. Fuderer (2Vz pnt.); 4. en 5. Kostitz en O'Kelly (2 pnt.) 6. Yanofsky (lMs pnt. en 1 afgebr.); 7. Kramer Jhr. D. van Foreest (89 jaar) en jhr. J. E. van Foreest (88 jaar), beiden schaakmeesters van Europese vermaardheid in de negentiger jaren van de vorige eeuw, brachten gistermiddag een bezoek aan het Hoogoven-schaaktournooi in Beverwijk, waar zij de jongste deelnemers H. Donner en H. Bouwmeester een lesje in ouderwets schaken gaven. Op de joto: jhr. Van Foreest tot jhr. Van Foreest: Hoe kun je nu zo'n zet doen?" (1% pnt.); 8. Bouwmeester (1 pnt. en 1 af gebroken); 9. Van Scheltinga 1 pnt.; 10. Don ner H pnt. en 1 afgebroken partij. Uitslagen van de 10-kampen Groep A I: SpanjaardKroone li—'U; San- difortArne Hansen afgebr.; MollerGum- prich afgebr.; Mulder v. Leens Dijkstra Cieraad afgebr.; OrbaanBiggs 10. Groep A 2: WoudstraBos 1—0; Bijkerk—. Waling Dijkstra afgebr.; KleynConrady 10; Apking—Donk 0—1; Suiker—Jansen 1—0. Groep B: StrengersStaal aafgebr.; Larsen —Bos 10; BonkenburgHerfst liVz\ Djie —O' Hanlon 10; Andersenv. Wieringen 0—1. Groep C: Steemanv. Geest 01; Blans- jaar—Gigengack liVzDe Haas—Camm 0—1; Salomons—Knutsson afgebr.; Kruit— Tabe Bos afgebr. Groep D: BrugmanHoltes 01; Borgaa Pool 0—1; Brokermej. Bacic V4Vz\ Ooster huisHumer 10; MeyerVeis 10. Groep E: Trompetv. 't Hoff 10; Schreu- derJaconson 10; MolinAndersen 01; PrangerPloeger 0—1; WoudstraHolthaus 1—0. VoorwedstrUden Nederland dameskampioenschap Mevr. v. Udenmevr. v. Aalst 01; mevr. Veismevr. Roodzant 01; mevr. Peening mevr. Kleyn li'A; mej. De Klerkmevr. v. Veen afgebr.; mevr. Hubert v. Beusekom mej. Bouman 01. Uitslagen negenkamp Visscher—Hoeffelman afgebr.; Goris—v. d. Steeg 1—0; v. d. Linden—Groos 0—1; Akker mandr. v. Dorp 10. De bridgedrive Desavonds kwamen vele schakers (en mis schien nog wel meer niet-schakers) naar het Kennemer Theater waar de bridgedrive van alle jaren is gespeeld. Er hadden zich liefst ruim 200 liefhebbers opgegeven, zodat de heer P. A. Veldheer in zijn openingswoord zich blij toonde met deze goede opkomst. Hij bracht dank aan de bridgeclub van de Hoogovensbeambtenvereniging „De Giete- ling" die de organisatie van deze massale drive op zich genomen heeft. AMERIKAANSE BELANGSTELLING VOOR HELSINKI. Erich von Frenckell, de president van het Finse organisatie comité voor de Olympische zomerspelen deelde mede, dat hij in onderhandeling is met een Zweedse scheepvaartmaatschappij voor het in gebruik nemen van het 10.000 ton metende motorschip „Anna Salen". het schip, dat 2500 passagiers kan herbergen, en dat op het ogenblik in reparatie is, zou dan ter beschikking worden gesteld van Ameri kanen, die de Olympische zomerspelen wil len bezoeken. OLYMPISCHE REVANCHES TE AMSTER DAM. Besprekingen tussen het Neder lands Olympisch Comité, het Olympisch sta dion en de KNAU hebben er toe geleid, dat een Engelse en een Amerikaanse athletiek- ploeg zullen uitkomen op de Olympische revanche-wedstrijden, welke 10 Augustus ter gelegenheid van 'het veertigjarig bestaan van het N.O.C. en van de N.V. maatschappij „Het Nederlands Sportpark" in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden. De Engelse en de Amerikaanse ploegen zullen bestaan uit athleten, die hebben deelgeno men aan de Olympische Spelen, welke te Helsinki plaats vinden. Het Januari-nummer van het blad „Be- nelux-nieuws", orgaan van het comité Benelux (een civiele commissie van actie, waarin persoonlijkheden uit de drie landen zitting hebben) opent met een hartekreet onder de titel „Staatslieden?" „Ruim één jaar geleden werd aangekon digd, dat het verdrag der Economische Unie zou worden ondertekend. De minister conferentie, waarop dit zou geschieden werd plotseling uitgesteld. Ruim één maand geleden werd bericht, dat het Unieverdrag vrijwel gereed was en binnenkort aan de minister zou worden voorgelegd. Dit bericht wordt inmiddels al weer tegengesproken De tekst van dit verdrag werd zorgvuldig voor het Nederlands bedrijfsleven geheim gehouden toch ook weer niet zo zorg vuldig of er lekte althans van uit, dat zowel voor een inter-parlementair contactorgaan als voor inschakeling van het bedrijfsleven geen plaats in dit verdrag is ingeruimd. Dit kon niet anders, aangezien de „Bene- luxdeskundigen" elke gedachtenwisseling met het bedrijfsleven meden, terwijl elk advies van lieden, die in de volle practijk van het dagelijks leven staan, terzijde werd gelegd. Meer dan ooit is dan ook aangetoond, dat men volken niet kan laten samenwerken volgens theoretische plannen, opgesteld van achter departementale bureaux, noch door gewichtige geheimzinnigheid. Destijds heeft de Nederlandse regering het bedrijfsleven geadviseerd zich voor te bereiden op de Unie. Welnu, het bedrijfs leven staat klaar en wacht wacht zelfs reeds jaren. De „deskundigen" hebben nu zeven jaar kunnen tonen wat zij konden. Zij hebben veel bereikt, maar niet datgene waar het om ging: de Economische Unie. Nu een ieder deze mislukking duidelijk is geworden, wordt het de hoogste tijd om in te grijpen. Er zal onmiddellijk een aantal personen bij het bedrijfsleven moeten worden ge vonden die tot taak krijgen de Unie voor te bereiden. Hiertoe is nodig: 1. Een inventaris van hetgeen bereikt is. 2. Een volledige openbaarheid inzake Benelux. 3. Studie van het ontwerpverdrag en de aanvulling op korte termijn hiervan, opdat althans de instelling der hogere Benelux-organen door de ministers kan worden goedgekeurd. De tijd is rijp, meer dan rijp. De positie van de Nederlandse betalingsbalans wordt steeds beter; in België realiseert men zich, dat de industrie welke 25 van haar export naar Nederland zendt het zonder Benelux zwaar te verantwoorden zou krij gen, terwijl de noodzaak van samenwerking op het internationale plan zich meer dan ooit laat voelen. Welnu, zijn er nog staatslieden, die met deze factoren voor ogen eindelijk eens dur ven doortasten?" Deens schip in nood SEATTLE, (Reuter). De Amerikaanse kustwacht heeft meegedeeld, dat twee om geslagen reddingboten van de Amerikaanse vrachtboot „Pennsylvania" (7.608 ton) zijn waargenomen in het Noordelijk deel van de Stille Oceaan. De bemanning van 45 personen heeft vorige week Woensdag bij stormweer het schip verlaten, toen dit was lekgeslagen en begon te zinken. Sinds dien heeft men van haar lot niets meer vernomen. Volgens radio Stavanger heeft het Deen se, 358 ton metende schip „Cerisio" Dins dagmiddag om assistentie gevraagd. De door negen personen bemande boot heeft machineschade en is enkele mijlen ten Zuiden van de vuurtoren van Egeroy, een klein eilandje in het district Stavanger, voor anker gegaan. De kapitein van de „Cerisio" vroeg of de bemanning door een reddingboot van boord kan worden ge haald. Gezien de zeer harde wind vreesde hij dat het schip op de kust zou stoten, wanneer het anker zou losslaan. Een red dingboot is uit Egersund vertrokken, doch moest des avonds door de woeste zee naar de haven terugkeren. De finale van de internationale welter competitie welke in de Haagse dierentuin werd gebokst, is gewonnen door Nico Schoenmaker (Den Haag). Hij versloeg de Belg Mino in 10 ronden op punten. Het programma voor Donderdag in het Krelagehuis luidt: HHC IV—HOC IV; SC Haarlem I—RAC I; OK II—HHC II; ROA II—HHC III; PSVH I —HHC I; SC Haarlem IV—SCH III. Vrijdag worden gespeeld: Antilopen III SC Haarlem IV; HOC I—HHC I; OK III Res. Politie; IHJ I—HGA II; PSVH II—HOC III; Rapiditas ISC Haarlem I; Rapiditas II —SC Haarlem H; Schoten I—HHC III. De uitslagen van de dezer dagen gespeelde v/edstrijden waren: Antilopen IIIHOC IV 14—7; OK I—HHC I 32—22; HOC II—HGA II 14—10; RAO II—HOC III 26—10; HGA IV SC Haarlem TV 2—13; PSVH I—Antilopen I 15—28; Antilopen II—PSVH II 27—18; HHC II—SC Haarlem II 27—11; SC Haarlem III HGA III 25—15. Dames: OK I—SC Haarlem I 9—34; HHC II —HGA I 26—18; HOC I—Antilopen I 20—6; SC Haarlem IIAntilopen II 157. Ook in de afgelopen week behaalde het herenteam van Antilopen een overwinning, waardoor de situatie nog hei zelfde gebleven is. Reeds bij de rust had het team een veilige voorsprong van 144 en hoewel de Politie mensen nog iets op deze achterstand inlie pen, zij konden de kansen niet doen keren. In de andere wedstrijd behaalde OK een zege op de kampioen van verleden jaar HHC, waardoor het team waarschijnlijk uitgescha keld is voor de bovenste plaats. De wedstrij den tussen de ploegen van Antilopen, RAO en OK zullen de beslissing moeten brengen, waarbij het team van HHC nog veel werk zal kunnen verzetten. De ploeg van RAO zal deze week moeten winnen, wil het een woordje mee blijven spreken. HHC zal vermoedelijk zegevieren over HOC. Bij de dames in de eerste klasse gaat de strijd nog steeds tussen HOC en SC Haarlem en wij verwachten dat de returnwedstrijd de beslissing zal moeten brengen. Voor de tweede en derde klasse zijn ook enige belangrijke wedstrijden vastgesteld, zodat ook deze week weer een zeer aantrek kelijk programma verspeeld zal worden. BINNENLAND Nadat op de proefboerderij van de Lim burgse Land- en Tuinbouwbond te Beesel bij enige varkens vlekziekte was geconstateerd, is de gehele varkensstapel, 200 stuks, ge slacht, daar men niet het risico wilde lopen dat de ziekte later weer zou uitbreken. In de ouderdom van 76 jaar is te Amers foort overleden prof. dr. Th. Weevers, oud hoogleraar in de plantenphysiologie en pharmacognosie aan de gemeente-universi teit te Amsterdam. Mr. W. Cnoop Koopmans, die benoemd is tot gezant bij de Syrische republiek, zal binnenkort te Damascus zijn geloofsbrieven aanbieden. De rijkspolitie te Renswoude heeft de 37-jarige H. S., directeur van een melk fabriek te Veenendaal, aangehouden. Hij be kende de 41-jarige boerenarbeider H. Vlas- tuin uit Ederveen met zijn auto te hebben aangereden. V. is ten gevolge van deze aan rijding overleden. S. was na het ongeluk doorgereden. P.T.T.-ambtenaren hebben in de omge ving van Almelo opnieuw een clandestiene radio-zender opgespoord, die kort na de in beslagneming van de zender „Texas I" onder de naam „Texas II" in de aether kwam en in heel Overijsel kon worden gehoord. De opsporingsambtenaren hadden zich met de rijkspolitie in een hooiberg verstopt nabij de woning, waar zij de zender vermoedden. Toen de uitzending van „Texas II" begon, ar resteerden zij de eigenaars. De zender bleek te zijn verborgen achter een haardplaat. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot burgemeester van Ede H. M. Oldenhof met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Kampen. Een Nederlandse emigrant, H. van der Hoef uit Voorthuizen, is te Wetaskiwin in Canada om het leven gekomen toen de land- bouwtractor waarmee hij aan het werk was kantelde. Van der Hoef was een half jaar geleden naar Canada gegaan. Hij laat een vrouw en twee kleine kinderen achter. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal Vrijdag niet van io tot 12 uur, maar van 14 tot 15 uur spreekuur houden. De Haarlemse recherche heeft de 56- jarige Haarlemse kleermaker A. M. gear resteerd als verdacht van oplichting. Eind vorig jaar had hij een bewoner van de Rijks straatweg een betrekking in het vooruitzicht gesteld, mits deze een borgsom van f50 stortte. De man deed dat, maar hoorde niets meer van de kleermaker. Gistermorgen om negen uur vloog een bed in een huis aan de Jan van Galenstraat in brand, toen een vierjarig kind in bed met lucifers speelde. Een 20-jarige broer van het kind, wierp het bed het raam uit. De brand weer doofde het vuur. Het kind liep geen letsel op. Er was eens een tyd nog niet zó lang geleden dat stoffer en blik het enige „gereedschap" was om de tapijten schoon te houden. Toen kwam de aanvankelijk dure stof zuiger Dagbladreclame en nog eens dagblad reclame maakte de stofzuiger zo popu lair, dat massafabricage mogelijk werd tegen lagere prijs. Nu zijn deze onder bereik van veel meer huisvrouwen dan vroeger. Bedenk, wat dagbladreclame vermag OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT brengt de naam er IN! NEW YORK (ANP). Dr. Drees heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan het hoofdkantoor van de internationale vak vereniging van arbeiders in de dameskle dingindustrie, een der machtigste vakver enigingen in Amerika, die na de oorlog aan de Nederlandse transportarbeidersbond een lening van 100.000 dollar heeft ver strekt voor de aankoop van werkkleding. Minister-president Drees werd rondgeleid door de voorzitter van de vakvereniging, David Dubinsky. Hij bezocht de opleidings school voor stafpersoneel van de vakvere niging. Dr. Drees heeft de leerlingen toe gesproken. Door Dubinsky werd een lunch aangeboden, waarop vertegenwoordigers van andere vakverenigingen een overzicht gaven van het werk op vakverenigingsge- bied. 's Middags woonde de premier arbitrage procedures bij in het permanente hof van arbitrage van de New Yorkse kleding industrie. Bij de Nederlanders Dr. Drees is Dinsdagavond een enthou siaste ontvangst bereid in de Nederlandse club te New York. De opkomst van de Nederlandse kolonie was groter dan bij enige vorige gelegenheid. Na verwelkoming door de voorzitter, J. A. Delanoy, hield dr. Drees bij de maal tijd een rede, waarin hij de toestand van Nederland onmiddellijk na de bevrijding vergeleek met die van thans. Hij wees er op dat de industriële pro ductie, die aan het einde van de oorlog nauwelijks meer bestond, in zes jaar tijd is opgevoerd tot bijna anderhalf maal het vooroorlogse peil. De minister-president sprak hierbij de grootste waardering uit voor zowel de ondernemers als de werk nemers, wier geest van samenwerking, aanpassing en offervaardigheid naar zijn oordeel een grote waarde voor het Neder landse volksleven betekende. Spreker zei- de voornemens te zijn de Amerikanen dui delijk te maken, dat het geen kleinigheid voor het Nederlandse volk is geweest het economische leven te redden door zware opofferingen. „Het is begrijpelijk, dat er in Nederland soms gemopperd wordt over de zware lasten", aldus dr. Drees, die hier echter aan toevoegde, dat het hem was opgevallen, dat er ook in de Verenigde Staten over belastingdruk en hoge prijzen wordt geklaagd. Spreker prees vervolgens de Amerikaan se hulpverlening, hoewel hij toegaf, dat de Nederlandse regering liever op andere wijze het dollartekort zou willen aanvul len. Ondanks de ontzaglijke moeilijkheden van de laatste jaren is er, aldus dr. Drees, „iets bereikt, waarover wij ons moeten verbazen. Het Nederlandse volk heeft ge toond ondanks politieke en geestelijke te genstellingen. genoeg eenheid te bezitten om dingen tot stand te brengen, waarom het buitenland Nederland kan benijden". De aanwezigen dankten de minister-pre sident met een enthousiast applaus en zon gen het Wilhelmus, gevolgd door het be kende lied voor populaire persoonlijkheden „He's a jolly good fellow".

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7