Onder schriele struiken liggen rijpe trossen Pierre Fournier met de H.O.V. Amsterdamse Beurs Ingezonden stukken Prof. Zeijlemaker sprak over de Vrijmetselarij Bloemendaal Zandvoort Lisse Bennebroek Hillegom 6 EEN EILAND IN DE ATLANTISCHE OCEAAN De Heemsteedse Gemeente bedrijven Celloconcert van Dvorak Politie en voetballende jeugd Mr. J. Fabius overleden Vermoedelijke daders van inbraak in arrest A. R. Kiesvereniging bestaat dertig jaar Haltestraatvereniging Het zendingswerk in Suriname Scheepvaart WOENSDAG 16 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3COO.XCC--OCO-V iXXXOOOCOOOOOOOCCOOCOOCCCOOOOCOCCOCCOCCOODC In de ze winterse dagen is het prettig vi gedachten in zonniger streken te ver toeven. Vandaar dat wij thans wederom overgaan tot de publicatie van een reis journaal, eveneens van de hand van een schilder. Het is een verheugend ver schijnsel dat. sommige beeldende kun stenaars over een verrassend vermogen tot het hanteren van de pen beschikken. Hun opmerkingsgave voor het pitto reske détail komt hun daarbij goed van pas en het is nu eenmaal zo dat wij doorgaans de schoonheden van de na tuur pas leren zien en waarderen dank zij de tussenkomst van de gevoelige artist. Wij gaan ditkeer met Frans Funhe naar een eiland tegenover de kust van Frankrijk, waar ook Koningin Juliana en Prins Bernhard nog niet zo lang geleden een korte vacantia hebben doorgebracht. Zijn drie artike len worden verlucht met evenzovele tekeningen, die geen nadere toelichting behoeven. Wie er meer van wil zien kan terecht op de Kersttentoonstelling, die nog tot 28 Januari in „Het Huis Van Looy" wordt gehouden. Zo ongeveer moet het Columbus te moe- er daar verschillende manieren op na om de geweest zijn, toen hij, na de kreet „land die heerlijkheden te bereiden. Kom laten in zicht", dat vage strookje aan de horizon we maar gauw doorgaan, want het water zag opdoemen. loopt me in de mond. Dat ging me door het hoofd op die mooie We moeten trouwens weer instappen. Nu Septembermiddag in La Pallice, ergens aan moet u zich bij dit laatste huis daar even de Franse kust, op zo'n dikke duizend kilo- omdraaien. Ziet ge hoe schilderachtig het meter afstand van het goede oude Haar- dorp daar ligt in die kromming, met al die lem. Ik bevond me aan boord van de boot bootjes in de baai? Nu gauw terug kijken, die mij van het vasteland naar lie de Ré want daar voor u ligt een oud fort, ge- zou brengen, een eiland in de Atlantische bouwd in de tijd van Lodewijk XIII en Oceaan. Op de reling leunend, tuurde ik eens bezet door de Engelsen onder com- naar dat smalle streepje, land, dat zich in mando van Lord Buckingham. Daar ver- vage contouren aftekende tegen de blauwe derop, dat zijn de ruïnes van een klooster, lucht en voelde me, als wijlen Columbus, gesticht door St. Bernard, een echte ontdekkingsreiziger. Ik weet, dat lie de Ré al sinds mensen- ..^a^ bedoelt ge? Wat dat voor planten heugenis op de kaai-t voorkomt, maar voor zÜni daar op die velden? Nee, dat zijn mij betekende het een volkomen onbeken- noch aardappelstruiken, noch brandnetels, de wereld, waar van alles te ontdekken Het zijn wijnranken. Inderdaad, ze zien er viel. Dat de reis van Columbus, in mate- zeer onooglijk uit. Door de zeewind blijven rieel opzicht, meer zoden aan de dijk heeft de struiken altijd laag, verschrompeld en ten, aan kettingen omhoog getakeld worden gezet dan die van mij ooit zal doen, spreekt lelijk van kleur. Maar vergist u zich niet, en zo langs rails naar de gapende trechters vanzelf, maar dat neemt niet weg, naar het want onder die schriele struiken liggen de gebracht worden. Daar stort men ze dan mij althans voorkomt, dat mijn ontdekkin- volle rijpe^ trossen op de zandgrond. „Les leeg en worden de druiven tussen twee gen zó interessant zijn, dat ik ze u niet wil vendanges". zoals men de wijnoogst in tegen elkaar in draaiende cylinder uitge- onthouden. Ik zal u niet lastig vallen met Frankrijk noemt, zijn in volle gang. Kijk perst. Er wordt tot diep in de nacht, onder de geschiedenis van het eiland, die ouder maar, overal ziet ge mannen, vrouwen en het licht van schijnwerpers, gewerkt, het- is dan de onze, want vóór de Romeinen heb- kinderen op de knieën tussen de struiken geen een fantastisch schouwspel oplevert, ben de Grieken en Kelten er reeds hun liggen. Ziet u wel, ze deponeren de drui- Verleden jaar bedroeg de officieel opge- voetsporen gedrukt in het warme mulle ventrossen in die kleine ovale houten vaat- geven wijnoogst in lie de Ré 8.000.000 liter, zand van de stranden. Nee, ik wil u mee- ies- 's Middags en 's avonds worden die Als ge nu bedenkt dat men het hier niet nemen op een tocht van de ene punt van vaatjes op een kar geladen en naar de zo nauw neemt, dan voelt ge wel dat. men het eiland tot de verste uithoek aan de an- coöperatie gebracht. er nog een aardig slokje bij kan tellen, dere kant. Van „Sablanceau" naar „Les Boft u even, daar komt net zo'n kar aan. Baleines". Is het niet prachtig? De langzaam voort- Maar kom, daar naderen we het derde Sablanceau (oftewel in goed Nederlands waggelende os met daarachter die twee- dorpje al. Dat is „La Flotte". Ziet ge hoe „bewegend zand") dankt zijn naam aan het wielige boerenkar. Die enorme parapluie, schilderachtig het haventje is, met de in feit dat er hier indertijd veel drijfzand daar op zij, dient om de druivenplukkers verschillende kleuren geschilderde vissers- voorkwam. Het is een aardig klein dorp tegen regen en zon te beschermen. Tot schuitjes. Pas op, daar komen weer zo'n met lage huisjes, die wit, zachtrose of licht- vorig jaar maakte iedere boer zijn wijn zelf, paar nauwe straatjes. Denkt ge ook niet geel gekalkt zijn en beschut door vele den- maar nu brengt men de druiven naar een dat. als het op behendigheidsproeven aan nebomen. Hier is de aanlegsteiger waar de coöperatieve fabriek, die dit jaar opgericht komt, deze chauffeur menige beroemde boot van het vasteland aankomt en hier is. De boeren krijgen hun aandeel naar ge- coureur de baas zou zijn? Ik geloof het beginnen we onze tocht. Kijk, de autobus lang het gewicht en het suikergehalte van vast. Op dat leuke pleintje daar is een bus- staat al klaar. Het is een oud beestje hè, de door hen aangevoerde druiven. halte en daar zullen we uitstappen. Ge doch stap maar gerust in. Ik ken namelijk Ge zoudt dat eens moeten gaan zien, het kunt dan op uw gemak het dorp bekijken, de chauffeur en ik verzeker u dat hij u, on- loont de moeite. Al die ossenkarren die af waarbij ge u beslist niet vervelen zult. De danks alles, heelhuids aan de andere 'kant en aan rijden. De enorme kuipen, die tot volgende keer zullen we dan onze tocht brengt. Ge 'moet alleen geen haast hebben, achthonderd kilo druiven kunnen bevat- voortzetten. FRANS FUNKE maar dat past ook niet in deze omgeving waar alles even oud is en alles even traag gaat. Voelt ge dat hier een moderne auto bus, met veel blinkend nikkel, volkomen uit de toon zou vallen? Daar gaan we al. Het hobbelt en botst een beetje, maar dat went wel. We slaan daar nu linksaf dat straatje in. Precies, net wat ik ook dacht de eerste keer: we lopen zo vast als een muur. Maakt u zich maar niet bezorgd en let maar eens op hoe handig de chauffeur er doorheen laveert. Ziet u hoe hij bij elke bocht op een hand breedte langs de gevels scheert? Elke keer zou je denken bij de mensen in de kamer terecht te komen. Maar niets van dat alles. Nu dat ene straatje nog en ziezo, daar zijn we er al doorheen en rijden we op het kronkelweggetje tussen de groene velden door. Nu moet ge even geduld hebben, we komen zo aan het volgende dorp. Kijk, daar rechts is het al. Dat is „Rivedoux' wat zoveel zeggen wil als: beschut tegen weep en wind. Het is in de lengte gebouwd, langs de kust van het eiland. Ziet ge die borstwering daar? Als ge u daar overheen buigt, zult ge zien dat het een muur is die loodrecht uit zee oprijst. Zullen we dade lijk, wanneer de bus stopt om passagiers op te nemen, even uitstappen en een paar minuten op verkenning gaan? Nee, de bus gaat er niet zonder u vandoor. Het is hier alles even gemoedelijk. Kom, gaat u even mee? Moet u toch eens zien hoe aardig dat is, al die kleine roeibootjes die daar voor anker liggen met hier en daar een grote vissersboot er tussen. Daar worden oesters gevist. Van oesters gesproken, ziet u dat knusse hotelletje daar? Nee, u moet zich even omdraaien, daar, tussen die mooie huisjes in. Ja juist, nu moet u eens even lezen wat er op dat bord geschreven staat: Kreeft, langouste, oesters, gefarceerde mos selen, enzovoorts, enzovoorts. Ze houden Een der tekeningen die Frans Funke op lie de Ré maakte. Bijzonderheden uit de bedrijfsbegrotingen voor 1952 Verschenen zijn de begrotingen voor 1952 van de Heemsteedse gemeentebedrijven. Daaraan ontlenen wij de volgende bijzon derheden. Gas. water en electriciteit Op de begrotingen voor gas-, water- en electriciteitsbedrijven zijn de verkoopsprij zen onveranderd gelaten. Men weet even wel dat wij enige weken geleden hebben medegedeeld dat er nog voorstellen te ver wachten zijn over een vermoedelijk zelfs belangrijke verhoging van het electriciteits- tarief, omdat daar van regeringswege voor schriften aan alle gemeenten over zullen komen. Het rijk overlegt nog over de aard der verhoging. Heemstede moet thans voor 6.000.000 m3 gas die van Haarlem ingekocht zullen wor den 457.855 betalen. De basisprijs is slechts 120.000 (2 cent per m3), maar er moet door de kolenclausule een toeslag be taald worden van 5.925 cent per m3. Voor 6.000.000 kw electriciteit moet Heemstede aan Haarlem 275.151 betalen, plus 253.000 ingevolge de kolenclausule. v De winsten zijn als volgt geraamd: gas de Fransman Pierre Fournier. De indruk- f 66.915 (voor 1951 was het 60.786) water f 19.581 (1951: 23.630) en electriciteit 95.546 (1951: 92.769). Het gasbedrijf reserveert 49.016, het waterleidingbedrijf 1641 en het electrici- ieitsbedrijf 6313. Het Grondbedrijf heeft 23.600 uitgetrokken voor reservering. Het tekort van de reiniging is geraamd oo 104.785 (1951: 96.119). Er is 7500 uitgetrokken voor de aanschaffing van een nieuwe vrachtauto voor dit bedrijf. De overige nadelige saldi zijn als volgt geraamd: badhuis 2750 (1951: 2950), zwemvijvers 3100 (1951: 3050), sport parken 28.950 (1951: 29.500). In het reservefonds voor bijzondere doel einden der gemeente is aanwezig 375.437,46. Het H.O.V.-concert van Dinsdagavond, onder leiding van Toon Verhey, was er een zonder noviteiten; het vergde van het publiek geen inspanning, maar bood het het genot van de vertrouwde muzikale schoonheden der ouverture „De verkochte bruid" van Smetana, de Tweede Sympho- nie van Brahms en het Celloconcert van Dvorak. In de vertolking van laatstgenoemd werk kreeg men gelegenheid een van de befaamdste cellisten van deze tijd te horen: ken die deze rasmuzikant en fijnzinnige kunstenaar wist te wekken, toen hij vier jaar geleden voor de Haarlemse afdeling van Toonkunst een recital gaf, zijn ons on vergetelijk gebleven. En zo zal ook de gezonde, steeds fraai klinkende, markante en rustig beheerste interpretatie, die hij deze avond van het Dvorak-concert gaf, bij velen onuitwisbaar in het geheugen blijven. Zo gaaf, zo natuurlijk en ongeforceerd en toch dominei-end door innerlijke kracht, krijgt men immers dit kapitale werk zelden te horen. Wie, aangelokt door de reputatie van Fournier als ongeëvenaard virtuoos, een sensationele vertolking van hem ver wachtte, waarbij de orchestrale omlijsting in het niet zou verzinken, kwam bedrogen uit. Maar hij kreeg wat beters, namelijk een volmaakt aangepast samenspel met het ensemble van Verhey, wat een subliem onderling musiceren mocht heten. „De verkochte bruid" was kennelijk weer eens opgefrist. De scherpe profileringen lieten merken dat Verhey deze brillante ouverture analyserend uiteen had gehaald, om het werk vervolgens als een legprent nauwsluitend, maar met hoorbare contou ren, in elkaar te zetten. Het gaf verrassen de effecten van kleurwerking en themati sche functie. De Tweede van Brahms, de beminnelijk ste van het viertal, zou zonder Wenen niet denkbaar zijn. Zelfs de meer melancholi sche passages horen er als zodanig in thuis; zij doen menigmaal aan Schubert denken, door hun wisseling van mineur en majeur: het karakteristieke „Weinen und Lachen" van de grote Weense liederencomponist. Aldus een dankbare opgave voor Toon Verhey, die de sfeer van Donaustad in zich opnam, zoals ook Brahms dit een enkele keer in zijn werk deed. Het resultaat dezer confrontatie was een uitvoering waar het publiek geestdriftig op reageerde. JOS. DE KLERK 3-314 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 85ft/ie 85(4 158% 159 188 182 169 149 165-4 165 2861/2 286% 94 94 182'/2 182% 143% 143% 101(4 99% 731/2 72% 168 168 168% 168% 163% 1631/2 561/2 56 56% 56 45ii/i# 45% 75% 74% 51% 52(4 43% 45% 1811/2 180% Een van onze lezers neemt het in een brief aan de redactie op voor de jeugd, die tijdens de vrije dagen met haar ziel on der de arm loopt en dikwijls tevergeefs zoekt naar een terrein waar zij kan voet ballen of zich op andere wijze ontspannen. Dat tevergeefs zoeken heeft wel eens tot gevolg, dat de op voetballen uit zijnde jeugd zich bitter weinig aantrekt van de omstandigheid dat het verboden is om af gesloten terreinen te betreden en het ge volg daarvan is dan weer dat de politie, meestal met een vaderlijke vermaning, de jeugd onder ogen brengt dat zij in over treding is. Teleurgesteld druipen de voet ballertjes dan af, om het een volgende keer nog maar eens te wagen. Zo gebeurde het dezer dagen dat twee knapen over een hek naast de tuin van de speeltuinvereniging „Kindervreugd" aan de Godfried van Bouillonstraat klauterde om daar een staaltje van kinderlijke bal behandeling weg te geven. En of het zo moest zijn: Er kwam een agent langs die de bal in beslag en de jongens mee naar het bureau nam. De briefschrijver is daar ontstemd over en meent dat het allerminst de taak van de politie is, om zó tegenover de jeugd op te treden. Hij voegt daar aan toe dat hij de mening huldigt dat voetbal terreinen naast speeltuinen ook in de Kerst- vacantie en niet alleen in de zomermaan den geopend moeten zijn. Wij zouden naar aanleiding hiervan wil len opmerken dat het allerminst de ge woonte van de politie is om jongens, die op een afgesloten veld spelen, zonder meer „op te brengen". Tientallen keren per dag komt het voor dat een agent schoolkinderen vriendelijk op hun fouten wijst. En het is vooral de speeltuin van „Kindervreugd" aan de Godfried van Bouillonstraat, die een extra oogje in het zeil nodig heeft. Het be stuur van die vereniging heeft de politie trouwens dringend verzocht er op toe te zien, dat de kinderen niet in de tuin of op het voetbalveld er naast komen, zolang die nog afgesloten zijn. De knapen die door de agent naar de politiepost werden meegeno men, gedroegen zich echter onbehoorlijk toen zij er op attent werden gemaakt dat zij het veld moesten verlaten. Om deze reden zag de agent zich gedwongen de jon gens mee te nemen. Dat het wenselijk is dat de speeltuinen ook tijdens de Kerstvacantie geopend zijn, of dat in ieder geval de leden van een speeltuinvereniging tijdens de wintermaan den worden beziggehouden, zijn wij met de schrijver eens. Nu is het zó, dat de meeste speeltuinverenigingen na het zomerseizoen starten met haar winterwerk, zodat de kin deren in hun vrije tijd niet met hun ziel onder de arm behoeven te lopen. De speel tuinvereniging „Kindervreugd" kent dat winterwerk echter niet, zulks als gevolg van het feit dat „Kindervreugd" niet de beschikking over voldoende personeel daar voor heeft. Het bestuur is overigens druk in de weer om deze zaak in kannen en kruiken te krijgen. De goede wil is er. Nu het personeel nog. Op een bijeenkomst georganiseerd door de drie Haarlemse Vrijmetselaarsloges heeft gisteravond prof. mr. J. Zeijlemaker uit Amsterdam een lezing gehouden over doel en wezen van de Vrijmetselarij. Deze bijeenkomst, die werd gehouden in het gebouw van de Haarlemse Vrijmetselaars- stichting in de Ripperdastraat, was bedoeld om de geheimzinnigheid weg te nemen, die door sommigen in de Vrijmetselarij wordt gezien. De spreker behandelde in het kort de historische ontwikkeling van de Vrijmet selarij, die in haar georganiseerde vorm sedei't 1717 bestaat. Zij ontstond eigenlijk al eerder toen men zich los ging maken van het collectieve denken van de Rooms- Katholieke kerk. Dit losmaken had in de meest kenmerkende vorm plaats in het zoeken naar het levenselement. Uit de krin gen van die zoekenden groeide de bewe ging der Rozekruisers, een groep van inge wijden, die werkte met symbolische tekens en voorstellingen. Zij deden later hun in trede in het. gilde der metselaars in Enge land, dat daardoor langzamerhand werd omgezet in een genootschap met een gees telijke doelstelling. Primair in de Vrijmetselarij was en is het zoeken naar het werkelijke in dit leven, naar het wezen van het leven met het doel iets van het leven te maken. Daaruit vloeit voort de poging ons zelf te kennen, onszelf te beheersen, te weten waar wij staan en wat wij zijn. Men moet dit niet zien als een studie, maar als een poging tot benade ring en vooral beleving in de volle omvang van het mens zijn. Prof. Zeijlemaker zei, dat men daarbij voor onoplosbare problemen komt te staan, waar het verstand, het woord en de logica te kort schieten. Maar het besef „er is meer" blijft wel bestaan. Velen vinden dan troost in het geloof, dogma's en kerkelijke leer. Een dwang tot geloven maakt het ge loof echter niet levend. Het geloof moet veroverd worden. Nochtans blijft het verlangen bestaan om het besef „er is meer", te concretiseren, grijpbaar te maken. Om hem die vrij denkt, toch tot religiositeit te brengen, tot het besef van de verbondenheid met de eeuwig heid, gebruikt de Vrijmetselarij symbolen en een ritus, iets dat zij trouwens met de Katholieke kerk gemeen heeft. Deze sym bolen moeten de vervagende gedachten vasthouden. Hun emotionele waarde daar bij is niet gering. De ster in de tempel, de passer, de winkelhaak, de steen, de hamei en de driehoek mogen voor de oningewijde geen betekenis hebben, in het arrangement van de ritus hebben zij een zeer sterke werking en maken zij de religieuze gevoe lens zo beleefbaar, dat zij de weg aan geven tot de benadering van de eeuwig heid uit de tijdelijkheid, van de verbonden heid uit de verdeeldheid. De Vrijmetselarij wenst volledige men sen, in wie verstand, intuïtie en emotie een harmonisch evenwicht vormen. Zij hebben het recht zelfstandig naar de waarheid te zoeken en dragen de volle zedelijke ver antwoordelijkheid voor hun doen en laten. De weg der Vrijmetselarij leidt sommigen tot een bepaalde godsdienst, anderen tot algemene religiositeit. Die weg kunnen zij samen gaan. Zij leidt tot de opvatting van broederschap, eenheid en verdraagzaam heid en vooral tot erkenning van de waar de der menselijke persoonlijkheid. Dat heeft in deze tijd waarin zovelen het geloof verloren hebben, of niet kunnen grijpen, waarin zovelen als wrakhout op de levens zee ronddrij.ven, waarin zovelen het slechts in het materialisme, de aesthetiek of de wetenschap zoeken, een grote waarde, al dus prof. Zeijlemaker. In Den Haag is overleden mr. J. Fabius, advocaat-generaal bij het .Amsterdamse gerechtshof. Mr. Fabius werd op 26 April 1889 te Amsterdam geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen aan de rijksuniversi teit te Leiden en promoveerde in 1917 tot doctor in de rechtswetenschappen. Van 19171919 was mr. Fabius werkzaam als adjunct-inspecteur der directe belastingen, van 19191929 ambtenaar van het Open baar Ministerie, van 19291946 substituut officier van justitie en sedert 1946 advo caat-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam. Personalia De heer Alb. Helmus te Lisse is benoemd lot dirigent van het Geref. kerkkoor te Noordwijk, het Gem. Zangkoor „De Lofstem" te Voorschoten en het Meisjeskoor „Juliana" te Rijnsburg. Mej. Tr. Meyland slaagde voor het examen manicure. Naar aanleiding van een inbraak, die in begin van December in een woonhuis in Bloemendaal is gepleegd en waarbij een hoeveelheid textiel en costuums werd ont vreemd, bevinden zich thans twee Amster dammers in arrest bij de Bloemendaalse politie. Het zijn de 57-jarige antenne bouwer Van B. en de 38-jarige tegelzetter K„ die beiden reeds verscheidene veroor delingen wegens inbraak achter de rug hebben. De afdeling Zandvoort van de Anti- Revolutionnaire Kiesvereniging bestaat op Woensdag 23 Januari dertig jaar. Het be stuur stelt zich voor om op die dag in ge bouw Zomerlust een jubileumbijeenkomst te beleggen die een feestelijk karakter zal dragen. De hoofdschotel van het program ma zal worden gevormd door de vertoning van de Arjos-film die op 30 Juni van het vorig jaar is opgenomen tijdens de open- luchtsamenkomst op het circuit. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Haltestraatvereniging in café Blufjs werd het bestuur herkozen en uitgebreid met de heren J. Kroon en F. van Herwijnen. Met algemene stemmen werd het voorstel van het bestuur, om ook dit jaar weer de seizoenverlichting in de Haltestraat te laten branden. Het bestuur zal de verlichting in eigen beheer houden. De vergadering hecht te haar goedkeuring aan de plannen voor de verlichting en de versiering in het ko mende seizoen en zij verklaarde zich accoord met een nog door het bestuur uit te werken plan over de verdeling der kosten die aan de versiering en verlichting verbonden zijn. Klaverjascluh „De Kraaij" De klaverjasclub „De Kraaij" hield zijn eerste jaarvergadering. De voorzitter de heer v. d. Wolde, schetste de prettige geest dei- club in het afgelopen jaar. Ook de laatst gehouden wildavond werd nog door de voor zitter gereleveerd welke als zeer geslaagd kon worden beschouwd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Van der Wolde en Baard bij acclamatie her kozen. Hun werd dank gebracht voor het vele werk in het afgelopen jaar verricht. Vooral de penningmeester de heer Baard •werd ter vergadering hartelijk dank gebracht voor het accurate beheer der financiën. Ter aanvulling van het bestuur werd bij accla matie tot secretaris gekozen de heer A. Draijer. Als wedstrijdleider werd herkozen de heer A. C. ten Broeke. N.V.V.V.A.R.A.-avond De afdeling Hillegom van de VARA vierde samen met de I-Iillegomse Bestuurdersbond feest, en had zich daartoe van de diensten van het Kleinkunst-ensemble Adrie van Oor schot verzekerd. Voorzitter Verdonk stelde vast dat Hille gom de kleinste afdeling is en wekte de aan wezigen op ervoor te zorgen dat dit anders wordt. Adrie van Oorschot, de leider van het ge zelschap, toonde zich in een vlot afgewerkt cabaret-programma als goochelaar, buik spreker en imitator van vele markten thuis. Ellie Westermeyer en Rudi West secondeer den hem voortreffelijk en Justs Essayer zorgde voor de muzikale begeleiding, zodat van een geslaagde avond kon worden ge sproken. Solisten-wedstrijd De R.K. Harmonie Crescendo heeft een tweetal donateursuitvoeringen gegeven, waarvoor dirigent L. van der Hoef onder meer de muziek voor het Fausl-ballet van Gounod op het programma had gezet, een moeilijk stuk voor het gezelschap. Een no vum was het houden van een solisten-kwar tetwedstrijd, waarbij het publiek als jury fungeerde. Ongetwijfeld zou het beter zijn geweest voor deze beoordelende taak enkele deskundigen uit te nodigen. Men hoorde onder meer een Air van Bach (voor bari-; ton en klarinetten) en het Adoramus Te van Palestrina (door een saxofonist!). Na afloop van het concert voerde de toneelgroep „Con-j cordia" het lachsucces „Cel 13 is vrij" vani Jac. Braun op" en tenslotte bestond er nog, gelegenheid tot dansen. Nutsavond Dinsdag werd de 3de Nutsavond in De Witte Zwaan gehouden, waarin door de heer S. J. Bouma, directeur van het Zuiderzee Museum te Enkhuizen, werd gesproken over „Kleur en fleur rond de Zuiderzee". In ge dachten voerde de heer Bouma zijn gehoor langs de kust van het IJselmeer en ver telde vele bijzonderheden over de historische plaatsen en steden en de bijzondere gebrui ken en gewoonten die daar nog nageleefd worden. Een en ander werd met films verduidelijkt. „Oefening kweekt kunst" Dinsdagavond gaf de fanfarevereniging „Oefening kweekt kunst" voor een stamp volle zaal haar jaarlijkse uitvoering. Onder leiding van de heer Peter Witte werden ach tereenvolgens ten gehore gebracht de mars „Death or Glory" van R. B. Hall, de ouver ture „Rossiniania" van Gerard Boedijn. de wals „Herinnering" van Peter Witteen ten slotte „Mars Parade no. 22" van Besselink, Met een goede opvoering van het toneelstuk ..Rimboe in Amsterdam" van Reinier van Weert werd deze uitvoering besloten. De heer E. M. Koorndijk, een Surinamer die hoofd is van een school in Suriname en werkzaam is als evangelist aan de Sara*- kfeek, heeft gisteravond een grpte schare belangstellenden 'tijdens een bijéénkomst van de Nederlandse Christelijke Gemeenschaps- bond, een en ander verteld over het zendings werk in Suriname. Met enige fraaie kleuren films verduidelijkte hij zijn betoog. Speciaal het werk onder de bosnegers maakte de heer Koorndijk een onderwerp van bespreking. Hij wees er op dat deze mensen, die in af zondering in het oerwoud leven, lang afkerig hebben gestaan tegen inmenging van blan ken. Hij verhaalde over zijn ervaringen onder de Aucaners, waar het zendingswerk van de Evangelische broedergemeente lang zaam maar zeker vruchten gaat afwerpen en betoogde dat niet alleen financiële, maar ook daadwerkelijke steun nodig is om het werk met succes te kunnen voortzetten. Katholieke arbeidersbeweging bestaat 45 jaar Op Zondag 20 Januari zal de afdeling Bennebroek van de Kath. Arbeidersbewe ging 45 jaar bestaan. Ter inleiding van deze herdenking wordt op Donderdag- en Vrij dagavond een Triduum in de St. Jozefkerk gehouden, dat geleid zal worden door ka pelaan P. Riep te Heemstede. Op Zondag morgen zal een H. Mis worden opgedragen, en des avonds vindt eerst een plechtig slui tingslof plaats. Daarna wordt in het R.K. Verenigingsgebouw een herdenkingsavond georganiseerd; o.a. zal hier de voorzitter van de Diocesane Bond, de heer G. de Vos, het woord voeren en diploma's uitreiken aan de leden die 25 jaar en langer lid zijn van de Kath. Arbeidersbeweging. A. R. Propaganda-vergadering Op Dinsdag 29 Januari wordt in „Flora" een propagandavergadering gehouden door de A.R. Kiesvereniging. Als sprekers zullen optreden de heren Chr. v. d. Heuvel, lid dei- Tweede Kamer en prof. dr. S. U. Zuidema, hoogleraar te Utrecht. Enkele jongeren zul len een voor deze gelegenheid geschreven éénracter „De stem van Rienus Rozewater" opvoèren. Vietminh-terroristen hebben in Saigon twee tijdbommen gelegd in auto's die gepar keerd stonden op het plein voor de Schouwburg. Bij ontploffing van deze bommen werden tien personen gedood en 30 ernstig gewond. Vijftien auto's brandden uit. De brandweer in actie. Agamemnon, 15 v. R'dam te Amsterdam. Almdijk, 13 van Houston te Galveston. Arunao, 14 van R'dam te Galveston. Aalsum, pass. 14 Bahamas. Albireo, pass. 14 ten NO. Madeira. Algenib, 14 280 m. W.NW. Dakar n. Recife. Alphard, 14 dwars Gr. Bassam naar Freetown. Amstelvaart, 14 900 m ZW. Flores. Axeldijk, 14 240 m. NO. San Miguel. Aldabi, pass. 15 Lissabon naar Las Palmas. Alpherat, 14 van R'dam te Galveston. Aalsdijk, IS te Antwerpen. Alhena, 16 te Bahia v. Victoria. Ampenan, 15 v. New Orleans te Philadelphia. Amstelpark, pass. 15 Terceira Azoren. Arkeldijk. 16 van R'dam te New York verwacht; Akkrumdijk, 15 Perzische Golf te Rotterdam. Alamak, 16 van Antwerpen te R'dam. Alblasserdijk, 16 te Mobile. Aldabi, pass. 16 Madeira n. Las Palmas. Amsteldijk, 16 te Hamburg. Argos, 15 van R'dam te Amsterdam. Arnedijk, 14 v. R'dam te New Orleans. Averdijk, 15 van Norfolk t:e New York. Bengkalis, 15 Tj. Priok verwacht. Borneo, 15 te Tj. Priok. Bali, 14 van Djedda naar Penang. Breda, 14 van Paita naar Cristobal. Barendrecht, 14 440 m. W.NW. Kaapstad 16 verw.: Bonaire, 14 600 m. NO. Barbados. Britsum, 14 800 m. ZW. ten W. Flores. Blijdendijk, 14 150 m. NO. Kp. Hatteras. Bantam, 15 van Bahrein naar Bombay. Blitar, 16 te Soerabaja. Boschfontein, 17 Antwerpen verwacht. Blommersdijk, pass. 15 Scilly's. Caltex The Hague, 14 van Sidon naar R'dam. Caltex Utrecht, 14 van R'dam naar Sidon. Callisto, 14 550 m. ZW. Flores. Caltex Nederland, pass. 14 Ouessant 16 R'dami verwacht. Cottica, 14 630 m. ZW. Plymouth. Castor, 14 van Georgetown te Paramaribo. Caltex Leiden, 17 te Sidon verwacht. Celebes, 15 te Algiers. Delft, 15 van Antwerpen naar Trinidad. Delfshaven, 14 240 m. N. ten O. Kp. Blanco. Dongedijk, 15 van proeftocht terug te R'dam. Duivendrecht, pass. 15 Sombrero eil. Erinna, 14 dwars Belawan. Edam, 14 600 m. NW. Azoren. Elmina, 15 nog te Monrovia. Esso Amsterdam, 17 v. R'dam te Aruba verw. j Felipes, 15 van Bangkok te Pladju. Garoet, pass. 14 17 u. Kp. Finisterre. Gordias, 14 van Algiers naar Burriana; Gaasterkerk, 14 dwars Port. Sudan. Gooiland, 14 dwrs Lissabon n. Rio de Janeiro. Grootekerk, 14 260 m. Z. ten W. Kp. Palmas. Ganymedes, 10 v. Ciudad Trujilio n. Guanta. Gaasterland, 15 van Amsterdam te Hamburg. Hecuba, 15 te San Juan. Hydra, 15 van Antwerpen te Amsterdam. Haarlem, 14 te Bachaquero. Heelsum, 14 1000 m. W. Finisterre. n. Le Havre. Helicon, 15 van Pto Plata te New York. Hera, 14 130 m. ZW. Lands End n. R'dam. Hersilia, 14 nog Callao. Hoogkerk, 14 70 m. O. Sicilië n. Port Said. Helder, 15 van R'dam te Bremen. Ino, 11 te Santiago de Cuba. Hos, 14 van New York n. Cp. Haitien. Java, 14 460 m. W. ten N. Miriicoy naar Belawan Jagersfontein, 15 v. Antw. te Amsterdam. Jupiter, 15 v. Amsterdam te Izmir. Katwijk, pass. 15 Finisterre. Kaloekoe, 14 dwars Massawa. Klipfontein, 14 bij Dakar naar Teneriffe. Kota Inten, 15 van Singapore n. Tj. Friok. Lieve Vrouwekerk, 14 van Colombo n. Alepn<& Langkoeas, pass. 14 Daedalus naar Aden. Lissekerk, 15 v. Basrah te Rotterdam. Lawak, 14 600 m. ZO, Madras. Lutterkerk, 14 nog te Khorramshar. Lemsterkerk, 15 van Bahrein. Larenberg, pass. 14 ten N. Kp. Bougaroni. Laagkerk, 15 van Colombo. Leersum, pass. 16 West Kapelle n. Bremen. Leopoldskerk, 15 van Londen te R'fsuft. Langlee Scott, 16 van Beira te Amsien-Nu. Leerdam, 15 van R'dam te New lork. Murena, 15 van Sidon te Livorno. Maas, 14 ten anker bij Mersin. Maetsuycker, 14 van Fremantle naar Singapore. Mapia, 14 van Soerabaja naar Kidjang. Markelo, 14 230 m. Z. Dakar. Marken, 14 390 m. O. ten Z. Bermudas. Mentor, 14 150 m. O. ten Z. Malta n. Alexandrië Mirza, 14 100 m. ZW. Kreta. Madoera, pass. 14 Curacao 16 te Trinidad. Maasland, vertr. 16 v. Las Palmas. Mcliskerk. 16 te Genua. Malaram, pass. 15 Gibraltar. Nieuw Holland, 15 v. Soerabaja te Sydney. Nigerstroom, 14 dwars Kp. St. Vincent. Notos, 11 van Kp. Haitien. Oranjefontein, 15 v. East London te Durban verwacht. Ovula, 16 te Bergen verwacht. Overijsel,_ 14 te Hongkong. Omala, 15 van Pladju te Singapore. Ootmarsum, 13 340 m. NW. Key West. Oranje, 15 van rede Belawan n. Singapore. Oranjestad. 15 van Aruba naar Pto Limon Onon, 15 van Candia Kreta naar Gibrltar. Polyphemus, 16 Aden verwacht. Prins Alexander, 14 340 rn. NO. Flores. Prins Philips Willem, 14 390 m. Z.ZO. Kp. Race. Prins Willem V, 14 bij Cp. Palmas n. Bathurst. Poseidon, 16 te Ciudad Trujilio. Rossum, 14 van Huelva naar Rieme. Riouw, verm. 16 v. Makassar naar Singapore. Rempang, pass. 14 Straat Banka n. Singapore. Reymersz, 14 van Makassar naar Soerabaja. Raki, 15 te Aden. Rijnland, pass. 15 Fernando Noronha. Rijndam, 16 van Havanna te Nassau verwacht. Schiedtjk, 14 van Makassar n. Soerabaja. Slamat, 14 van Colombo naar Djeddah. Scherpendrecht, 14 v. Portland te Philadelphia. I Sambas, 14 120 m. ZW. Cambodia Point. S bigo, vertr. 15 van Bangkok n. Tj. Priok. Shedrecht, 14 390 m. ZO. Mogdishu. Sloterdijk, 19 Belawan verwacht. Straat Soenda, 14 510 m. NW. Tristan da Cunha. Samannda, 14 440 m. NW. Yap eil Stad Alkmaar, 14 bij Bahamas. Sarpedon, pass. 15 Azoren naar Curacao. iJjPjf Makassar te Soerabaja verw. Sibajak, 15 600 m. W. ten Z. Galapagos. Skaubryn, 14 van Port Said. Stad Haarlem, vertr. 16 v. R'dam naar Savona. Stad Leiden, vertr, 16 v. R'dam naar Galveston Stad Maassluis, 18 6 u. voor Hoek van Holland verwacht. Tjipanas, 15 Singapore verwacht. Tarakan. 13 van Soerabaja te Halifax. Tankhaven II, 14 v. Palembang naar Tj. Uban. Taria 14 240 m. Z. ten W. Kp. Padaran. Tawali. 14 240 m. O. Socotra, 16 Makalla verw. Tjibesar, 14 810 m. W. Kaapstad. Tjiwangi,14 van Singapore naar Hongkong. Tomori, 14-Belawan verwacht. Triton. 12 te New York. Tarakan, 14 v. Halifax. Tomini, 15 van Tj. Priok naar Aden. Thomiöti5 ik Mena el All mad i n. Bandarshapur Ihemisto, 15 van IJmuiden te Amsterdam. Trompenberg, 17 New Orleans verwacht. Tamo, 15 19 u. v. Montevideo. Titus, 15 van Piraeus naar Thessaloniki. Utrecht, 14 van Port Swettenham naar Singapore Um, 12 te New Orleans. Waterland pass. 14 Recife naar Rio de Janeiroo. Winterswijk, 14 bij Brindisi. Waterman, pass. 16 Malta. Willemstad, 15 te Antwerpen. Woensdrecht, 15 van Port de Bouc te Zahrani. jJsel, 15 van Algiers. Zijpenberg, 15 van R'dam te Civita Vecchia. Zaan, lo van R dam te Leixoes. Zonnewijk, 16 van Amsterdam naar R'dam.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8