Amerikaans-Engelse verster kingen beloofd voor Indochina Egypte waarschuwt Den Haag: „Geen interventie - politiek" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Maarschalk Delattre te ruste gelegd Werkelijkheid Offensief der Vietminh verwacht Faure vandaag voor Nationale Vergadering Leider van Indonesische opstandelingen gedood Landen van Gemenebest maken bezwaren Het woord is aan. Churchill en de vrijheidsoorlog Hulp aan Engeland „onvriendelijke daad" Voetbal-profeten wonnen fortuin Frankrijk wil invoer nog meer beperken IJmuidense trawler sinds Maandag vermist Nederlandse leerling vlieger in Amerika verongelukt Rode Kruis-vertegenwoor- digers in Noord-Korea geweigerd Rotterdamse vliegveld plannen Japanse vloot herrijst Wellicht stuurloos bij Stavanger Nog minder bewegings vrijheid voor diplomaten in Moskou 66e JAARGANG No 161 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 17 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 14 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman D te Ottawa heeft Winston Churchill ge zegd: „het Atlantisch pact moet zich ver breden tot een Noord-Atlantische gemeen schap van vrije landen, tezamen handelend, niet slechts voor de defensie maar ook voor het welzijn, het geluk en de vooruitgang van alle vrije volken in de wereld". Dit is mooi gezegd. Een aardige phrase. Als een volksredenaar haar met stijgend stemge luid zou uitspreken tegenover een welge zind publiek en haar doen volgen door de bekende afwachtende vijf seconden pauze, geaccentueerd door de niet minder bekende triomfantelijke blik, zou hij op het applaus kunnen rekenen. In dit geval leest ge wel licht haastig zo'n zin, er alleen maar de vage indruk van krijgend dat de grote Win ston het toch maar weer goed met ons alle maal voor heeft. Maar die zin zegt niets. Wie haar aan dachtig leest zal opmerken, dat Churchill het Atlantisch „pact" wil verbreden tot een „gemeenschap". De vraag rest dus: wat bedoelt hij met. een gemeenschap? Blijkbaar iets meer, of liever: veel meer dan een pact. Laat ons derhalve zien wat hij er verder over zegt: „Om deze reden dienen de vrije landen alles in het werk te stellen voor de vorming van een Verenigd Europa en de vorming van een Europees leger, waaraan ook Duitsland zal deelnemen. Ik ben reeds lang een openlijk voorstander van beide denkbeelden geweest. Wij zullen alles doen wat in onze macht ligt om de plannen te doen slagen." Op dit punt moet de aandachtige lezer van de krant van Donderdag verblijd heb ben gedacht: Dit is reusachtig, Engeland verandert plotseling van houding, Churchill keert tot zijn oorspronkelijke aanbevelin gen terug, de Engelsen zijn bereid deel te nemen in een Verenigd Europa. Weineen. De volgende zin slaat immers die hoop al de bodem in. Want de volgende zin behelst: „Dit betekent echter niet dat En geland een deel van een Europese federatie zal worden, noch dat zijn leger, dat reeds op het vasteland paraat staat en nog steeds groeiende is, op een dergelijke wijze zal worden opgenomen dat het zijn identiteit verliest." Ge ziet wat, na het applaus en de blijd schap, ervan overblijft. Alleen maar samen werking onder een pact, een verdrag. Dat is er al. Wat is nu de verbreding tot een ge meenschap? Slechts een phrase, alleen maar betekenend dat de samenwerking zich in die zoals ervaring volop leert: losse band zou kunnen uitbreiden. Hoe weinig kans daarop bestaat kan men afleiden uit de voortdurende mislukkingen die gemeld moeten worden: staten vertrouwen elkaar niet zolang niet de volken in een werkelijke gemeenschap verenigd zijn, zolang zij niet één gezamenlijke politiek kunnen voeren en zich welbewust zijn van het feit dat zij, ieder voor zich, elkaar blijven dwarszitten en vliegen afvangen. In dezelfde rede heeft Churchill gezegd: Engeland heeft in de laatste oorlog al zijn energie ingezet en wenst thans zijn eigen moeilijkheden op te lossen. Dat is duidelijker. Maar het kan zijn eigen moeilijkheden niet oplossen, zoals uit de feiten blijkt, onder andere uit deze reis van Churchill zelf, die hij (onder andere) ondernomen heeft om Amerika opnieuw om steun te vragen. Het kan zijn eigen moeilijkheden evenmin oplossen als Neder land, Frankrijk, Italië en de andere West- Europese landen dat kunnen. Het heeft er even sterk als zijn naburen belang bij, dat het zijn naburen goed gaat. Maar het wil niet werkelijk een gemeenschap met hen aangaan door de verzameling zwakke, el kaar bovendien nog hinderende en tegen strevende krachten tot één grote kracht te verenigen. Het durft het roer niet om te gooien en een nieuwe koers in te slaan. De Engelse journalist McLachlan, ad junct-hoofdredacteur van de Economist en een bekend en in zijn land invloedrijk pu blicist, heeft zich verleden week toen hij in Amsterdam en Den Haag een drietal redevoeringen hield in nog veel scher- per-afwijzende vorm dan Churchill uitge sproken. Hij uitte te Amsterdam zelfs aperte onjuistheden zoals de merkwaar dige opmerking, dat geen enkel parlements lid van het vasteland zich ooit voor federale Unie zou hebben uitgesproken, ofschoon zeer velen dat hebben gedaan die ons noopten het verslag van zijn rede onmid dellijk door een weerleggende commentaar te doen volgen. Deze woordvoerder ging zelfs zover, zich te keren tegen de mogelijk heid van vorming van een Europese Unie ook zonder Engeland, hetgeen menigeen heeft moeten doen denken: bemoei u daar niet mee, dat is ónze zaak. Overigens beriep hij zich op het Engelse eigenbelang met een zekerheid, een houding van „dat spreekt vanzelf", alsof dat voor iedereen te allen tijde de vaststaande norm zou moeten zijn en blijven. Alsof de mens eng nationalis tisch eigenbelang steeds zou moeten laten voorgaan. Ik zou hier nog eens een citaat van Ortega y Gasset willen bezigen, een citaat uit ziin essay „Wie oefent de heer schappij uit?", geschreven in 1931 en in deze tijd nog veel scherper tot ons besef sprekend dan toen: „Al die nationalismen zijn echter doodlopende stegen. Men pio- bere er slechts een eindweegs in voort te gaan, reeds spoedig zal men tegen de muur oplopen. Er is geen uitweg langs die kam. Het nationalisme werkt steeds in een rich ting, die tegenovergesteld is aan het natio naliserend beginsel. Het nationalisme sluit uit, het beginsel echter dat de natie ]^ee^ gevormd sluit in. Het nationalisme heeft in tijden van bestendiging van de natie wel een stellige waarde en is dan een verheven richtsnoer. In Europa is die bestendiging evenwel al overmatig en het nationalisme is nu slechts een manie, een voorwendsel dat men aangrijpt om de plicht, nieuwe normen en grootse ondernemingen uit te denken, te ontgaanAlleen het besluit, met de groep der volken van dit continent een grote natie te vormen zal Europa weer nieuw, krachtig leven geven. Europa zou dan weer in zichzelf gaan geloven en daar door zich weer hoge eisen gaan stellen en zich onder tucht brengen. De toestand is echter veel gevaarlijker dan men doorgaans denkt. De jaren gaan voorbij en men loopt gevaar dat de Europeaan gewoon raakt aan dit vervallen bestaan." Welnu? „De jaren gaan voorbij" schreef Ortega in 1931. Wij leven in 1952. Hoeveel meer jaren nog? R. P. PARIJS (Reuter). Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond verklaard, dat Engeland en Amerika beloofd hebben snel versterkingen voor luchtmacht en vloot te sturen, als het conflict in Indochina zich door Chinese interventie zou uitbreiden. Hij ontkende, dat generaal Juin op de dric- mogendhedenbesprckingen te Washington gevraagd zou hebben om Amerikaanse landstrijdkrachten. De Franse waarnemend opperbevelheb ber in Indochina, generaal Salan, heeft verklaard, dat de Vietminh-opstandelingen ruim 100.000 soldaten hebben samenge trokken voor een. grote aanval op de delta van de Rode Rivier. Hij zeide te verwach ten dat het offensief voor 27 Januari met volle kracht zal beginnen en gericht zal zijn op het gebied ten Zuid-Westen van Hanoi. Vijfhonderd kilometer meer naar het Zuiden hebben de Fransen, gesteund door kanonneerboten, een krachtige aanval van de opstandelingen op Quangtri (bij de kust van Annam) afgeslagen. Woensdag zijn door bomaanslagen twee personen om het leven gekomen en 35 personen gewond. Ten Noord-Westen van Pnompenh liep een trein op een mijn, waardoor 20 burgers werden gewond. In Saigon werden vijf granaten in twee res taurants en een danszaal geworpen, waar door twee Chinezen werden gedood en 15 personen werden gewond. Volgens een door het persbureau „Nieuw- China" aangehaald communiqué van de Vietminh hebben de Vietminh-troepen de verdedigingslinie, die door generaal Jean Delattre de -Tassigny in de Tonkin-delta was gevormd, „volledig vernietigd". Een groot gedeelte van de provincie Hoabinh is bevrijd en de hoofdstad om singeld, aldus het communiqué. De Vietminh-strijdkrachten hadden in de eerste negen dagen van Januari in het gebied van de delta van de Rode Rivier en in Noord-Vietnam 1.928 man van de troe pen der Franse unie gedood en 436 gevan gen genomen. De Franse verliezen in Noord-Vietnam sedert November van het vorige jaar werden hierdoor gebracht op meer dan 10.000 man, aldus het communi qué. PARIJS .A.F.P.). Edgar Faure, de Franse radicaal aan wie president Auriol verzocht heeft een nieuwe regering te vor men, zou hedenmiddag in de Nationale Vergadering zijn investituur tot minister president pogen te verkrijgen. De verwachting was, dat Frankrijk heden een nieuwe premier zou hebben in de persoon van deze jonge radicale leider. Na zes dagen van onderhandelingen heeft de advocaat en politicus Faure de uitnodi ging van president Auriol om te traehter\ een nieuwe regering te vormen aanvaard. Faure, die 44 is, zou de jongste Franse premier zijn. Hij was minister van Justitie in het demissionnaire kabinet en spreekt vloeiend Russisch. Hij is er nagenoeg zeker van tot premier verkozen te worden, daar de socialisten en andere gematigde partijen hem feitelijk hun steun hebben toegezegd. Men acht het evenwel onwaarschijnlijk, dat de socialisten aan de regering zullen deelnemen. Verder wordt verwacht, dat ondanks druk van sommige kringen Robert Schuman minister van Buitenlandse Zaken zal blijven. DJAKARTA (Aneta). Kapitein Sof- fijan, de leider van het bataljon 426 in Midden-Java, dat ongeveer een maand ge leden in opstand kwam, is op 2 Januari in een gevecht met Indonesische strijdkrach ten op de hellingen van de berg Tjikik ge dood, zo heeft het ministerie van Defensie Donderdagmiddag bekendgemaakt. De korporaal leerling-vlieger van de Nederlandse Luchtmacht C. C. Versteeg uit Dordrecht, die in de Verenigde Staten een opleiding tot vlieger volgde, is Woens dagmiddag in de nabijheid van Eloy (Ari zona) bij een ongeluk met een „Shooting Star" om het leven gekomen. Korporaal Versteeg was 21 jaar. Op 5 Januari van het vorig jaar vertrok hij met een groep leerling-vliegers naar de Ver enigde Staten. LONDEN (Reuter). Verscheidene landen van het Britse Gemenebest, onder meer Australië, India en Pakistan, zijn niet bereid in te stemmen met nieuwe, ver reikende invoerbeperkingen om een einde te maken aan de druk op de goud- en dol larreserves van het sterlinggebied. Enige afgevaardigden, die deelnemen aan de conferentie van de ministers van Financiën van het Britse Gemenebest, welke te Lon den wordt gehouden, zouden als hun standpunt te kennen hebben gegeven, dat hun regeringen in dit opzicht niet verder kunnen gaan. Woensdag is de conferentie voortgezet met een gedetailleerde beschouwing van de maatregelen, die op korte termijn geno men kunnen worden om de daling der reserves tot staan te brengen. Australië zou echter hebben laten weten, dat het meer belangstelling heeft voor een politiek op lange termijn dan voor onmiddellijke maatregelen. Vertegenwoordigers van grondstoffen- producerende gebieden zouden naar voorts verluidt ter conferentie hebben voorge steld om te komen tot een evenredige uit wisseling van hun producten tegen de kapitaalgoederen en fabrieksproducten van de meer geïndustrialiseerde landen van het sterlinggebied. Financiële waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat de kans op vermindering van het betalingstekort van het sterling gebied door verhoging van de inkomsten uit hoofde van de uitvoer niet zeer groot is, tenzij de prijzen van de belangrijke grondstoffen, welke het sterlinggebied produceert, zich herstellen. Voorspelling:. Senator Clinton Anderson heeft gisteren na een onderhoud met Truman voorspeld dat deze door de democratische conventie opnieuw can- didaat voor het presidentschap zal wor den gesteld. Twee vertegenwoordigers van het Inter nationale Rode Kruis, Otto Lehner en Al- bert Decocatrix, hebben besloten hun po gingen te staken om van de Noordelijken toestemming te krijgen naar Noord-Korea te gaan met een persoonlijke boodschap voor premier Kim il Soeng. De Noord-Koreaanse afgevaardigde in de subcommissie voor het krijgsgevangenen- vraagstuk, generaal Lee, schoof hen opzij, toen zij trachtten hem bij de uitgang van de tent, waar de wapenstilstandsbesprekin gen worden gehouden, aan te spreken. Later wisten zij hem een enveloppe te over handigen en de verzekering te krijgen, dat hij de boodschap zou doorzenden naar Kim il Soeng en de Chinese generaal Peng Teh Hoeai. De vertegenwoordigers van het Rode Kruis waren Woensdag onverwacht uit Tokio in Korea aangekomen om genoemde boodschap te overhandigen. De Noorde lijken hebben tot dusver geweigerd om het Rode Kruis toe te staan hun krijgsgevan genenkampen te inspecteren. Maxwell Gray: De zonden der buren zijn de vreugden van de mens. B. en W. van Rotterdam hebben aan de raad voorgesteld in beginsel medewerking te verlenen aan de oprichting van een N.V. tot aanleg en exploitatie van een start baan met bijbehorende outillage op aan de gemeente in eigendom toebehorende gron den in de polder Zestienhoven. Voor de deelneming in het aandelenkapitaal van die N.V. willen B. en W. ten laste van het Industrie- en Bouwfonds een millioen gul den beschikbaar stellen. Voorts vragen B. en W. machtiging aan de toekomstige aan deelhouders in principe medewerking toe te zeggen tot het deelnemen in het maat schappelijk kapitaal tot een bedrag van 500.000, door inbreng van de grond. WASHINGTON (Reuter). Op een kleurrijke plechtigheid ter gelegenheid van de inwijding van Churchill in de „Society of the Cincinnati", een organisatie van rechtstreekse afstammelingen in manne lijke lijn van de 3000 officieren, die met generaal George Washington gevochten hebben voor de Amerikaanse onafhanke lijkheid, heeft de Britse premier gezegd trots te zijn op zijn Amerikaanse voor ouders. „Ik vind het schitterend, dat ik mij over dit feit kan verheugen, zonder de constitutionele verplichtingen tegenover mijn eigen land te verzaken". Churchill is door zijn Amerikaanse moeder een af stammeling van een der eerder genoemde officieren. Er heerste hilariteit toen hij zei: „Toen de gebeurtenissen plaats vonden welke deze vereniging herdenkt, was ik aan beide zijden in de oorlog tussen ons en wij. Thans trekt een onweerstaanbare kracht Amerika en Engeland weer naar elkaar toe voor de verdediging van de vrijheid der wereld". PARIJS, (Reuter) Volgens een Egyp tische woordvoerder te Parijs zal Egypte Noorse, Nederlandse, Franse of Ameri kaanse „interventie" in het conflict tussen Engeland en Egypte over de Suez-kanaal- zönc als een „onvriendelijke daad" be schouwen. Egypte zou overwegen een klacht in te dienen bij de UNO indien genoemde mogendheden oorlogsschepen naar het be trokken gebied zouden zenden. De woord voerder verklaarde een en ander in een persconferentie naar aanleiding van be richten, dat Engeland de vier landen zou hebben gevraagd om technische hulp in de kanaal-zöne. Naar de woordvoerder verder verklaarde, hebben de Egyptische ambassadeurs in Oslo, Den Haag, Parijs en Washington opdracht gekregen, de vier re geringen mede te delen, dat haar „inter ventie" zou worden beschouwd als een schending van internationale overeen komsten. Tenslotte zeide de Egyptische woord voerder, dat de Egyptische regering een contract had gesloten met een Duitse ge neraal om als militair deskundige voor Egypte op te treden. Ook had de Egyptische regering informaties ingewonnen met het doel te weten te komen of dr. Schacht zich als economisch deskundige beschikbaar zou willen stellen. Dorpjes bezet Bijna duizend man Britse troepen heb ben gisteren twee dorpjes in de omgeving van Tel el Kebir doorzocht, van waaruit in Deze vier Britse mijnwerkers uit Derbyshire die Zaterdag tezamen de hoogste prijs in een voetbalpool wonnen, keerden Maandagochtend toch naar hun werk terug, hoewel ieder van hen nu bijna twee ton bezit (zij wonnen in totaal ruim 750.000). Op de foto: de ovatie voor de vier geluk kige winnaars door hun kameraden aan de ingang van de mijn. de laatste tijd herhaaldelijk Engelse mili tairen zijn beschoten. De troepen staken kort voor het aanbreken van de dag het zoetwaterkanaal over en omsingelden de dorpjes met tanks en pantserwagens. Het Egyptische „bevrijdingsleger" heeft in het afgelopen weekeinde uit beide dorpjes aan vallen op Britse verdedigingsstellingen in de omgeving van Tel el Kebir uitgevoerd. Egyptenaren vermoedelijk politie boden weerstand. Vijf hunner werden ge dood en twee gewond. De Britse troepen hebben 130 man Egyptische politie, die in of in de omgeving der beide dorpjes werden aangetroffen, ontwapend en voor verder verhoor vast gehouden. In het Egyptische hoofdbureau van politie te El Hamada zijn grote hoe veelheden wapens en ammunitie in beslag genomen. Britse troepen zullen de beide dorpjes blijven bezetten, om te voorkomen dat zij opnieuw worden gebruikt als bases voor Egyptische aanvallen op Engelse militairen. Onder de gearresteerde Egyptische po litiemannen bevinden zich het hoofd van de afdeling politie van het Egyptische mini sterie van Binnenlandse Zaken, generaal Mohammed Abdoellah Raoef en zijn staf. Generaal Raoef verklaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat hij zo juist uit Zagazig ter plaatse was aangekomen, om de politie te inspecteren. PARIJS (Reuter). De Franse minister voor de Buitenlandse Handel, Pierre Pflim- lin, heeft Woensdag aan de Parijse Kamer van Koophandel medegedeeld, dat Frank rijk mogelijk nieuwe beperkingen zal moe ten leggen op de invoer uit andere Euro pese landen. Het Franse nadelige saldo in de Europese betalings-unie heeft het punt bereikt, dat Frankrijk met goud moet gaan betalen en aan deze toestand wil men een einde maken. Pflimlin waarschuwde, dat de Franse zware industrie een ernstig gebrek begint te krijgen aan de basisgoederen, die nodig zijn voor de uitvoering van het be wapeningsprogramma. Pflimlin zeide, dat wanneer de leden van de Europese beta lingsunie tezamen geen doeltreffende maat regelen zouden nemen tot herstel van het evenwicht. Frankrijk genoodzaakt zou zijn uit voorzorg beschermende maatregelen te nemen. TOKIO (Reuter). Volgens het Japanse blad „Asahi" is de Japanse regering van plan een bewapende vlootreserve te vor men. De raad voor de kustbeveiliging zou 20.000 man in dienst nemen om patrouille vaartuigen van 2000 tot 4000 ton te beman nen. Dit bericht volgt op mededelingen van gezaghebbende zijde, dat Japan dit jaar Amerikaanse patrouilleschepen en fregat ten zal lenen om de vloot van genoemde raad op te bouwen. Men beschouwt deze vloot als de kern van een nieuwe Japanse vloot. Officiële kringen te Tokio wilden het bericht van de „Asahi" noch bevestigen, noch Tegenspreken. (Van onze correspondent te Parijs) Frankrijk heeft generaal Delattre de Tassigny, die door het parlement posthuum tot maarschalk werd verheven, een indruk wekkend laatste eerbetoon gebracht. Vier dagen lang rouwt het land om het verlies van een zijner roemrijke zonen. Sedert de dood van Foch en Joffre zag Parijs geen militaire plechtigheid van zo imposante omvang. Sinds Zaterdag was het stoffelijk omhulsel van maarschalk Delat tre de Tassigny opgebaard in de Döme des Invalides naast de resten van Napoleon, waar tienduizenden Fransen hem tot laat in de avond bij zijn baar, die verlicht werd door kaarsen, een laatste groet hebben ge bracht. Na de plechtigheden in de Notre Dame, waar een requiem mis werd opgedragen, werd het stoffelijk overschot weer naar de Döme teruggebracht, voorafgegaan door detachementen van alle eenheden, die de generaal had gecommandeerd, infanterie, Algerijnse spahi's, leerlingen der militaire opleidingsscholen, jagers, koloniale para chutisten, Marokkaanse mitrailiisten, zoge naamde rode duivels, en speciaal overge komen manschappen van het expeditie- leger in Indochina. Vandaag werd de overleden maarschalk op een militaire auto naar Mouilïeron in het departement De IJmuidense trawler „Alkmaar" (IJM 31) van de Visserijmaatschappij Petten N.V., die 5 Januari uit IJmuiden is ver trokken voor een normale reis „naar de 60", schijnt op het ogenblik in niet geringe moeilijkheden te verkeren. Had de IJM 31 aanvankelijk al met enige averij te kam pen, die in Harstadt verholpen werd, van Maandagavond af heeft men niets meer van het schip vernomen. De „Alkmaar" is het laatst gesignaleerd op 59 gr., 15 min. N.B. en 3 gr. 10 min. O.L., ongeveer 250 mijl van IJmuiden ter hoogte van Stavanger, een positie, waarin zeer zeker wijziging gekomen is. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat het roer van.de trawler is weggeslagen. Het weer is ter hoogte van Stavanger de laatste dagen zeer slecht, hetgeen de trawler „Eli Chéné- vière" van de rederij Marezaten radiotele- fonisch bevestigde. De „Eli", die zich ook in dat gebied ophield, heeft evenmin sedert Maandagavond iets meer van de „Alkmaar" vernomen. Men veronderstelde, dat de mo gelijk stuurloze „Alkmaar" in Oostelijke richting is afgedreven, maar dit blijft uiter aard een gissing. Scheepvaart attent Maandagmorgen is de „Alkmaar" met 170 kisten vis uit Harstadt andermaal ter visserij gegaan omdat de vangsten niet van dien aard waren, dat er redelijk besomd zou kunnen worden. De IJmuiden 32 „Eli Chénévière" is ge vraagd bemiddeling te verlenen door uit te zien naar de vermiste „Alkmaar" en con tact te houden met de rederij in IJmuiden. De scheepvaart werd verzocht scherp uit te zien naar de „Alkmaar". Naar verluidt zou een toestel van de Marine Luchtvaart Dienst van het vliegveld Valkenburg op stijgen om aan het zoeken deel te nemen. Hiervan konden wij echter geen officiële bevestiging krijgen. Van de „Alkmaar" werd tot vanmorgen 12 uur nog steeds niets vernomen. De IJM 31 is in 1933 gebouwd en meet 326 ton bruto en 154 netto. De trawler is 45.82 meter lang, 7.49 meter breed en 3.46 meter diep en heeft een 750 pk motor. De kist met het stoffelijk overschot, ge plaatst op een „canon automobile", voor het graf van de Onbekende Soldaat. Vendée gebracht.. Deze reis werd bij de vermaarde mili taire opleidingsscholen te Saint Cyr en Saumur onderbroken. In dat dorpje Mouil ïeron, ook de geboorteplaats van Clemen- ceau, dat door de 96-jarige vader van de overledene sedert een halve eeuw als bur gemeester wordt bestuurd, zal Vrijdag in aanwezigheid van de minister van over zeese gebiedsdelen maarschalk Delattre'de Tassigny worden bijgezet in het familie graf, waarin sinds negen maanden zijn enige zoon Bernard, die in Indochina sneu velde, rust. Het gemotoriseerde kanon-affuit, waarop het stoffelijk overschot van de maarschalk naar zijn laatste rustplaats werd vervoerd, is te Courville nabij Chartres in brand gevlogen. Soldaten doofden de vlammen. De rouw stoet werd een uur opgehouden en kon daarop weer verder gaan. MOSKOU (A.F.P. en Reuter). Hei Russische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft bepaald dat buitenlandse diplo maten zich voortaan niet verder dan veer tig kilometer van Moskou mogen begeven. De Russische regering bepaalde in 1948 dat buitenlandse diplomaten, die zich ver der dan vijftig k'lcmeter van Moskou wil den verwijderen, de Russische autoriteiten tevoren bijzonderheden over hun voorge nomen reis moesten mededelen. Voorts is een lijst van 22 andere Sovjet- Russische steden bekendgemaakt, waarin reizen door leden van de diplomatieke ko lonie is verboden. Behalve de beperking van 40 km zijn voorschriften voor reizen in sommige voorsteden gegeven Op de lijst komen onder meer voor: No vosibirsk, Omsk, Tomsk, Stalinsk, Tsje- remkhowo, Jakoetsk, Tsjkalow, Oefa, Saratow, Astrakhan, Kharkow, Witebsk, Gomel, Psjow en Jaroslawl. Ook de havenstad Igarka komt op deze lijst voor. Igarka mag echter wel door bui tenlandse schepen worden aangedaan. De haven vervult een belangrijke rol in de houthandel tussen Engeland en de Sovjet- Unie. GUUR WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Guur weer met wisselende bewolking en nu en dan sneeuw-, hagel- of regen buien. In het Zuid-Oosten van het land tijdelijk matige, overigens krachtige tot harde of wellicht stormachtige wind, ruimend naar richtingen tussen West en Noord. 18 Januari Zon op 8.39 uur, onder 17.02 uur. Maan op onder 10.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 Januari Hoog water: 6.48 en 19.00 uur. Laag water: 2.26 en 14.45 uur. Vrijdag 18 Januari Hoog water: 7 23 en 19.38 uur. Laag water: 2.58 en 15.18 uur. ÓOQCGOOXKKXX~VMJC<x>^AjOOOCBOOaOOO<.VClu<xaXCXXICCOÖOOCOOa

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1