Derde Weg Rotterdams schip bij Lowestoft in nood, 3 opvarenden vermist Engeland vraagt geen goud maar wapens en staal" Faure door Franse parlement als premier aanvaard Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wilde zee was vele schepen te erg Het woord is aan. 11 CHURCHILL IN HET CONGRES Britse premier verzoekt legering van troepen in Suez-kanaalzöne Britse lasten Engeland krijgt staal uit de Verenigde Staten Ruime meerderheid voor zijn programma 7 mar a tol aan hat verkeer Nog geen voortgang in Panmoendjom Russisch „vredesplan" gaat een deur verder „Merope" bii Hoek van Holland lekgestoten Van de trawler „Alkmaar" ontbreekt nog elk spoor Dr. Drees ziet Niagara West-Duitse luchtmacht Vergeldingsmaatregelen bij bestandsschending 66e JAARGANG No 162 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie eh Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom fH^DAG 18 JANUARIX952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 15 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IS EEN MANIFEST verschenen van de vredesbeweging De Derde Weg. De ondertekenaars constateren dat bij de tegenstelling Oost-West, die voor zeer velen onoplosbaar schijnt, in Nederland een niet grote groep bestaat, die zich geheel stelt aan de kant van het Oosten. Er is een grote groep, die zich geheel stelt aan de kant van het Westen. Maar er zijn ook mensen in Nederland die zich noch bij het Oost-blok, noch bij het West-blok willoos willen laten inschakelen. Zij wensen naar beide zijden volledig hun onafhankelijkheid te bewaren en werpen elke verdenking, dat dit niet het geval zou zijn, ver van zich. Zij wijzen flaarom zowel het door Amerika beheerste Atlantische Pact als de door Rusland be heerste Kominform af, ongeacht het karak terverschil tussen beide organisaties en zien de Derde Weg als de weg, die uit het doodlopende slop van deze tweeledige af hankelijkheid naar de vrede leidt. Zover gekomen zijnde met het citeren van dit manifest gevoel ik dat een aantal namen van ondertekenaars vermeld dienen te worden. De gehele lijst is wat lang. Maar hier volgen een aantal: Ds. J. J. Buskes Jr., Mary Dresselhuys, Dr. C. P. Gunning, Prof. dr. G. J. Heering, Dr. W. J. Jong, Dr. P. J. Meertens, Prof. dr. K. H. Miskotte, Ds. J. A. van Nieuwenhuyzen, Prof. dr. H. Olde- welt, Prof. dr. H. J. Pos, H. M. van Rand wijk, Mevr. Dr. Henriëtte Roland Holst, Prof. dr. J. M. Romein, Ds. K. Strijd, A. Viruly, Victor E. van Vriesland, Sam de Wolff, A. van Zutphen. De samenstelling van deze vredesbeweging geeft zeker blijk van een veelzijdigheid, die zowel een be paald partij-karakter uitsluit als enige ge dachte aan een „mantel-organisatie". Zij vraagt om zakelijke en heldere voor lichting over de wereldsituatie en geeft als haar mening te kennen, dat in de huidige situatie met de strijd voor de vrede nauw verbonden is de strijd voor een diepgaande structuur-verandering der maatschappij. De ondertekenaars achten zich niet gebon-, den aan het traditionele respect voor de bestaande maatschappelijke toestanden en verhoudingen en voor de ideologieën, waar in zij hun rechtvaardiging vinden. Deze strijd, in daad en woord, noemen zij „het beste antwoord, dat zij kunnen geven op de sympathie van een deel van het volk voor het politieke systeem van Sovjet- Rusland". Ook achten zij het nodig dit accent te leggen „ten opzichte van allen, die de vragen van Brood en Gerechtigheid menen te moeten achterstellen bij de vraag naar wapens „ter verdediging van de Vrij heid." Eerder zeggen zij in hun manifest, dat als zij zich niet willen laten inschakelen in het Oost-blok deze onwil niet gegrond is op overwegingen van behoudzucht, maar op redenen van principiële aard. Zij stellen zich op het standpunt dat het problematische en demonische van het huidige totalitaire militaire geweld ons allen blijvend behoort te verontrusten. „Het geweten van het Nederlandse volk mag niet worden verdoofd door de systematisch aan gewakkerde oorlogspsychose. Het fatalisme moet worden doorbroken. Welke conse quenties voor het individu hieruit zullen voortkomen zal men aan het individuele geweten moeten overlaten." De beweging is van zins het Nederlandse volk voortdurend in aanraking te brengen met de opbouwende pogingen, die worden gedaan om enige orde in de internationale chaos te brengen. Zij noemt bijvoorbeeld de bemiddelende activiteit van Pandit Nehru en anderen, het streven van de Quakers naar verzoening tussen Oost en West en de werkzaarttheid van hen. die in de geest van de Derde Weg naar wereld federatie streven. Zij zal door middel van een documentair orgaan, pamfletten, lezin gen en grote bijeenkomsten de stem van de Derde Weg in Nederland laten horen en vraagt om betuigingen van adhaesie. Ik volsta vandaag met een korte com mentaar. Er zal aanleiding genoeg zijn om op deze actie terug te komen. Dat zij in ons land ontstaan is zou ik zonder voorbehoud verheugend willen noemen. Na al hetgeen op deze plaats reeds geschreven is over de noodzaak van bemiddelende pogingen, over de afwijzing van fatalisme, tegen „het tota litaire militaire geweld" en ter waarschu wing tegen het ontstaan van een oorlogs psychose zal dat de lezer niet verbazen. Ik behoef er evenmin uitvoerig aan te herin neren hoe vaak hier betoogd is dat de democratie van het Westen haar kunnen moet bewijzen, haar geestelijke kracht, haar blijvende levensvatbaarheid, door zich in groter kader te ontplooien en te bewij zen dat zij begrijpt dat het leven niet stil staat. Dit manifest zegt ook: laten wij ons zelf zijn, niet willoos, niet fatalist, ons be zinnend op de levenshouding en de waar den die wij erkennen. Inderdaad. R. P. Donderdagmiddag is het Panamese stoomschip „Merope" bij het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg op de Noorder- pier bij Hoek van Holland gestoten. Het zette de machines op volle kracht om zich los te stomen maar bleef vastzitten en maakte water in twee ruimen. Vier sleep boten, de „Ganges", de „Blankenberg", de „Witte Zee" en de „Maas" alsmede de red dingboten „President Jan Leis" en „Ko ningin Wilhelmina" begaven zich op weg naar het Panamese schip. De „Blanken berg" en de „Witte Zee" slaagden er in om het schip vlot te trekken, maar spoedig daarop brak de tros. Tevoren had een dei- reddingboten vijf opvarenden van de „Merope" aan boord genomen. Gedurende de afgelopen nacht hebben de sleepboten steeds weer pogingen gedaan om vast te maken, maar zij hadden geen succes. Hoewel het schip op eigen kracht voer, bleef sleepboothulp dringend nodig aangezien het water in twee ruimen door drong. De kapitein wilde dan ook zo spoe dig mogelijk Rotterdam bereiken om deze ruimen leeg te laten pompen. Enkele ma len slaagde een der slepers er in een tros vast te maken, doch die brak enkele ogen blikken later weer in de vliegende storm. De „Merope" is inmiddels voor anker gegaan. Koningin Juliana en Prins Bcrnhard hebben de koning en de koningin van Egypte telegrafisch gelukgewenst met de geboorte van hun zoon. Prinses Margriet, die morgen, Zaterdag 19 Januari, haar negende verjaardag viert. (Opname M. Woldringh, N.F.K.) Het 400 ton metende Nederlandse schip „Seaham", dat toebehoort aan de Scheep vaart- en Steenkoleiimaatschappij in Rot terdam en uit Huil naar de thuishaven op weg was, kwam Donderdagmiddag voor de Britse kust ter hoogte van Lowestoft in ernstige moeilijkheden. Het begon in de wilde zee een zware slagzij te maken en dreigde te zinken. Schepen in de buurt werd gevraagd in de nabijheid te komen. Bij pogingen een reddingboot uit te zetten zijn vier bemanningsleden overboord ge slagen. Een van hen kon worden opgepikt. De drie anderen worden nog vermist. Men vreest dat zij zijn verdronken. Op het vernemen van de noodseinen zet ten verschillende schepen koers naar de „Seaham". Het 7405 ton metende Zweedse schip „Bio-Bio" ging op weg en spoedig kwam het Engelse geleideschip „Warden" langszij. Enkele leden van de bemanning werden door de reddingboot van Lowestoft van boord gehaald. Kapitein De Vries van de „Seaham" en de machinist bleven aan vankelijk aan boord om sleepboothulp af te wachten. Deze werd geboden door de sleepboot „Richard Lee". De kapitein Vauvenargues: Niemand wil beklaagd worden om zijn dwalingen. WASHINGTON, (Reuter) Gisteren heeft de Britse premier, Winston Churchill, te Washington een gemeenschappelijke vergadering van het Amerikaanse Congres toegesproken. Na een luidruchtig welkom door senatoren en afgevaardigden begon Churchill met te verklaren, dat hij niet naar Amerika was gekomen om meer geld te vragen, teneinde het leven voor het Britse volk aangenamer of gemakkelijker te maken. Hij voegde er aan toe „onze levensstandaard is onze eigen zaak", Engeland za! zijn zelfvertrouwen en zijn onafhankelijkheid slechts kunnen bewaren, als het zelfs toezicht houdt op zijn eigen levensstandaard. „Denk niet, dat Engeland de huidige donkere jaren van tegenspoed niet te boven zal komen", aldus Churchill. Hij was niet naar de Verenigde Staten gekomen om goud te vragen, doch staal, niet om gunsten te verwerven doch uitrusting. „En dat is de reden, waarom zovele van onze verzoeken zo goed en mild zijn vervuld", zei Churchill. Hij verklaarde, dat Engeland na de oor log, onverstandig en tegen Amerikaans advies in, bijna 4 milliard pond sterling aan aanspraken van landen, die het had geholpen of tegen invasie had beschermd, als normale schulden had aanvaard, in plaats van tegenaanspraken in te dienen, die de last op Engelands schouders zouden hebben verlicht. Bovendien is Engeland begonnen met het terugbetalen van de Amerikaanse lening van 1 milliard dollar (die het volgens Churchill gebruikt heeft om anderen te helpen) en heeft het Euro pese en Aziatische landen 1,3 milliard pond sterling gegeven in „onvergolden" uitvoer. De Britse productie is groeiende en de uitvoer is vergroot met tweederde, aldus de Britse premier. Het herstel, hoewel vertraagd, gaat door en wij zijn vastbeslo ten, dat het door zal blijven gaan". Steun in Suez Churchill zei, dat het Engeland tot steun zou zijn, als zelfs maar symbolische een beden, van andere mogendheden van het voorgestelde pact voor het Midden-Oosten in de zóne van het Suez-kanaal zouden worden gelegerd. Suez was meer een in ternationale, dan een nationale aangele genheid geworden en Engeland handhaafde niet 50.000 Britse soldaten in de zóne ter meerdere glorie van zichzelf, aldus Chur chill. „Wij trachten niet meesters van Egypte te worden, doch zijn daar als dienaren en beschermers van de wereld handel." Churchills mening over andere belang rijke vraagstukken was: Korea: Engeland en de Verenigde Staten zijn het er over .eens, dat als een bestand zou worden gebroken „het antwoord van Engeland en Amerika kortaf, vastberaden en doelmatig" zal zijn. De atoombom: Het doelmatigste wapen tegen een derde wereldoorlog is eerder de dappere vastberadenheid van een goedge wapend internationaal leger dan „het vre selijk geheim, dat aan de natuur ontwor steld was". Churchill voegde hieraan toe: Zorg er echter boven alles voor het atoomwapen niet prijs te geven, voordat ge er zeker en meer dan zeker van zijt, dat ge andere middelen om de vrede te bewaren in handen hebt. China: Het is geenszins zeker, dat China generaties lang in de „communistische greep" zal blijven. Engeland staat aan de zijde van de Verenigde Staten tegen Chi nese communistische aggressie. Europa: Wat er het meest op aankomt is niet de vorm van éénwording, doch zijn aantal divisies en de grootte van zijn lucht macht. Churchill kan „van niemand" het geringste verwijt aanvaarden over wat En geland op dit punt doet, omdat het Britse gemenebest niet bereid is een staat of groep van staten te worden in enig con tinentaal stelsel aan een van beide zijden van de Atlantische Oceaan. Carlsen gepasseerd In geheel Amerika is de rede van Chur chill door de televisie en de radio uitge- zouden. Het televisie-verslag van de ont vangst van kapitein Carlsen in New York was ten behoeve van de uitzending van Churchills rede komen te vervallen. Belangrijke bespreking Vandaag zullen Churchill en Truman een bespreking voeren op het Witte Huis. Volgens Britse bronnen heeft Churchill het onderhoud aangevraagd. De bespreking zal worden gehouden in het bijzijn van de belangrijkste adviseurs. Men verwacht, dat de laatste hand zal worden gelegd aan een belangrijke formu lering van een gemeenschappelijke Brits- Amerikaanse politiek op drie terreinen: atoomenergie, de Koreaanse oorlog en het Mid'den-Oosten. LONDEN (Reuter). Het Britse kabinet heeft gisteren in zijn bijeenkomst de invloed besproken, die de grondstoffenovereen- komst, welke minister-president Churchill te Washington heeft gesloten, op het Britse economische leven zal hebben. De overeen komst, die heden te Londen en te Washing ton gepubliceerd zal worden, voorziet, naar men gelooft, in de levering van grote hoe veelheden Amerikaans staal aan Engeland, voor dit jaar misschien meer dan een mil- lioen ton. Engeland zal een niet bekende hoeveel heid aluminimum aan Amerika toewijzen, dat naar verluidt er ook in zou hebben toegestemd de aankoop van Malakka-tin te hervatten. Het hervatten van Amerikaanse tin-aankopen zal een belangrijke hulp zijn voor het sterlinggebied bij het overbruggen van de dollarkloof, al zal een millioen ton staal Engeland twee keer zo veel dollars kosten als de 20.000 ton tin, welke Amerika naar men verwacht, zal kopen. Op de lange duur evenwel, wanneer Engeland de pro ducten van zijn staalindustrie kan ver kopen, zal de overeenkomst mogelijk een waardevol wapen in de strijd cm het pond sterling blijken te zijn. Door dit staal zal Engeland de machines kunnen leveren, die zo dringend nodig zijn .voor de ontwikke ling in de landen van het gemenebest en elders. Sir Walrond Sinclair van het Londense bankiershuis William Deacon heeft ver klaard, dat devaluatie de crisis van het Britse pond niet zou oplossen. Hij wees er daarbij op, dat door de herbewapening in elk geval de uitvoer van Engeland zou verminderen en de invoer groter zou wor den. „Onze positie is op het ogenblik in sommige opzichten slechter dan zij zelfs in 1947 is geweest," zo zeide hij. NIAGARA FALLS (A.F.P.). Dr. Drees heeft gisteren korte tijd doorgebracht bij de Niagara watervallen alvorens zijn reis naar Pittsburgh voort te zetten. Het gezelschap van de eerste minister reist in een viermotorig vliegtuig van het Amerikaanse ministerie van Defensie. In Buffalo werd minister Drees ontvan gen door de Nederlandse consul aldaar, de heer Visser 't Hooft. poogde de tros vast te maken. Deze raakte echter verward en brak later. Daarop werd de „Seaham" door de laatste der opvaren den verlaten. De reddingboot van Lowestoft heeft vijf opvarenden van de „Seaham" aan land gebracht, waaronder de kapitein. In de omgeving van de „Seaham", die volgens de laatste berichten elk ogenblik kon zinken, zochten in de afgelopen nacht en vanmorgen vroeg verschillende schepen naar de drie vermisten. Er werd ge bruik gemaakt van zoeklichten. De vermis ten droegen zwemvesten toen zij overboord sloegen. De zee is echter zeer ruw, zodat men vreest, dat zij zich niet drijvende hebben kunnen houden. Behalve kapitein Chr. de Vries uit Har- lingen en matroos E. Roos uit Schevenin- gen zijn van de „Seaham" gered de eerste stuurman R. Martens uit Groningen, de eerste machinist A. Zoetelies uit Doetin- chem en matroos A. Kraan uit Den Haag. Vermist worden de kok M. van der Ende uit Den Haag, 43 jaar, gehuwd; de tweede machinist J. Breederveld uit Vlaardingen, 19 jaar, en de lichtmatroos Carolus Sarton uit Rotterdam, 21 jaar. Nader vernemen wij dat de sleepboot „Richard Lee" er vanmorgen in geslaagd is, de „Seaham" op sleeptouw te nemen en er mee naar Lowestoft koerst. Het noodverkeer tussen de schepen, die de „Seaham" hulp boden, werd in de afge lopen nacht opnieuw gestoord door groten deels onnodige gesprekken op de noodgolf van een Poolse trawler. Het zoeken naar de duurt voort. .Alkmaar' De „AJkmaar" van de Visserij Mij. „Petten" N.V. te IJmuiden, bemand door 14 koppen, wordt nog steeds vermist, hoe wel bijna alle schepen in de omgeving waar men deze trawler zou kunnen ver moeden, oplettend zijn. Drie andere IJmui- dense trawlers, de „Bergen" van de „Pet ten", de „Vikingbank" van de N.V. Stoom- visserij Mij. „Mereurius" ën de „Eli Ché- névière" van de „Marezaten" hebben de visserij gestaakt om naar het vermiste vaartuig te gaan zoeken. Alle Noorse, Deense en Duitse kuststations staan in ver binding met de drie speurende trawlers. De rederij van de „Alkmaar" heeft de ra dio-stations in een wijde straal om de laatst bekende positie verzocht loggers en trawlers op de visgronden attent te maken op de vermissing. Reddingboten nemen deel aan het zoeken. De „Alkmaar" is in 1333 gebouwd op de N.V. Scheepswerf P. Smit Jr. te Rotter dam. De trawler ging naar Frankriik, waar hij de naam „Tarascon" kreeg. In 1938 werd het schip verkocht aan de Engelse rederij C. H. Baily Ltd. te New port en op de brug kwam nu te staan „Miss Claine NT 2". Zes jaar later ver trok het naar Noorwegen, waar de rederij A./S. Nordhavet te Kristiansund eigena resse werd. De naam luidde daar „Nord havet I M". In December 1948 keerde de De torpedobootjager „Piet Hein" onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe gaat de „Van Galen" aflossen in de Koreaanse wateren. Voor het vertrek, dat vandaag plaats vindt, wordt danig „schoon schip" gemaakt. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht om half één na een zitting, die al des middags om vier uur was be gonnen. Edgar Faure, de zesde kabinets formateur, die aan 3e jongste crisis heeft gedokterd, een meerderheid van 401 stem men voor zijn programma gegeven. Alleen de 101 communisten stemden tegen. De Gaullisten onthielden zich en de rest van het parlement, de zogenaamde derde macht, sprak zich voor de Faure's programma uit. De socialisten hielden niettemin, hun ge woonte getrouw, een slag om de arm. Zij wensen, zo verklaarde hun woordvoerder, hun vrijheid van beslissingen voor de toe komst voor te behouden op economisch terrein. In politieke kringen acht men dat een tamelijk kwaad voorteken wat de vol gende étappe van Faure's opdracht be treft. Het is voor hem namelijk nu zaak mannen te kiezen, die zijn programma zullen moeten, willen en kunnen uitvoeren. Waarschijnlijk zal Dinsdag de formateur met zijn ministers voor de Kamer ver schijnen, die dan dus volgens de constitu tionele ritus een tweede uitspraak zal moeten doen. Mochten de socialisten dan terugkomen op hun steun van gisteren, dan hebben Faure's moeite en inspanning tot niets ge leid. Concessies Wat zijn programma betreft, bleek Faure vooral de socialisten een tweetal royale concessies te hebben gedaan, concessies, waartoe zijn voorganger Pleven niét bereid was geweest. Ze betroffen in het bijzonder de sanering van het spoorwegbedrijf en de sociale verzekering, waarover niet per re geringsdecreet, maar door het parlement zelf zal mogen worden beslist, en ten tweede de bewegende loonschaal, ook een socialistische eis, die de premier licht ge corrigeerd in grote lijnen aanvaard heeft. Ofschoon hij er tamelijk vaag over bleef, zou de nieuwe premier in de toekomst, zo meent men, geneigd zijn bij elke globale prijsverhoging van 5 pet., die officieel wordt geconstateerd, binnen een maand de salarissen te herzien, indien een druk op de prijzen deze niet op het vroegere peil zou hebben teruggebracht. De nieuwe be lasting-verhogingen van 10 pet., die Pleven al had aangekondigd, heeft Faure in zijn regeringsverklaring overgenomen Over buitenlandse problemen, het Europese leger en de oorlog in Indochina liet Faure zich slechts sober uit. Hij zou zich, zo zei hij, aan de traditionele lijn van de vorige ka binetten houden. Moeilijke opgave Na deze eerste overwinning wacht Faure volgende dagen een veel delicater opgave, namelijk hoe hij de portefeuilles over de verschillende partijen verdelen moet. Dat de socialisten, die Faure hun steun ver leenden, ook in de nieuwe regering zitting zouden willen nemen, moet gezien hun uit latingen uitgesloten worden geacht. De concessies, die Faure hen echter deed, ver groten niettemin niet weinig de moeilijk heden, die Fauro met zijn eigen partijge noten en onafhankelijken wachten. Die moeilijkheden zijn overigens stellig door de nieuwe premier voorzien, want men schrijft hem het voornemen toe de meerderheids partijen een soort driemaandelijks contract ter tekening voor te leggen, welke even tueel zou kunnen worden verlengd, indien de samenwerking een niet al te onbevre digend verloop gehad zou mogen hebben. NEW YORK (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft met Engeland en Frankrijk er mee ingestemd, dat West- Du itsland in de zomer van 1954 een tac tische luchtmacht van meer dan duizend vliegtuigen zal mogen hebben, aldus een bericht van de „New York Times" uit het geallieerde hoofdkwartier te Parijs. Het blad zegt, dat het. beginsel, gesteund door België. Italië, Luxemburg en Neder land, „tot in bijzonderheden volledig goed gekeurd" is. Naar aanleiding van dit bericht merkt men van bevoegde zijde in Den Haag op, dat de besprekingen over een Europees leger, welke te Parijs worden gehouden, nog niet geschieden op een niveau waarop van enige beslissing sprake kan zijn. Alleen de herbewapening van Duitsland is in be ginsel aanvaard. Veronderstellenderwijs is gesproken over een aantal van duizend vliegtuigen. In Amsterdam zijn in 1951 12.344 ver keersongevallen geteld. In 1950 bedroeg dit aantal 11.624. Het aantal ernstige ongeluk ken in 1951 was 12.2 pet. van het totaal, in 1950 12 pet. Het aantal doden en ernstig gewonden was in 1951 32.8 pet. van het totaal aantal slachtoffers; in 1950 was dit percentage 33.8. Het aantal doden als ge volg van verkeersongelukken was in 1951 70, in 1950 47. trawler terug naar Nederland, v/aar de N.V. Visserij Mij. „Petten" het schip van IJmuiden uit naar de visgronden liet va ren. De „Alkmaar" heeft een „Maier- vorm", hetgeen inhoudt, dat de steven schuin achterwaarts gebogen is. Tengevolge van de ruwe zee kwamen ook nog verscheidene andere schepen in moeilijkheden, waaronder het 47 jaar oude Duitse zeilschip „Pamir", dat met 49 zee cadetten een oefenreis om de wereld zou maken en halverwege Ostende en Fore land zijn anker verloor en het Liberiaanse schip „Liberty", dat bij Landsend strand de. De 37 opvarenden van laatstgenoemd schip werden door een Brits schip overge nomen. De „Pamir", die aanvankelijk werd bijgestaan door de „Empire Wansbeck" met 1000 passagiers aan boord nam een reserve-anker in gebruik en zette van morgen, nadat het weer was gekalmeerd, de reis voort. (Reuter) Van de zijde van de UNO is meegedeeld, dat de wapenstilstandsonder- handelingen van heden geen resultaten hebben opgeleverd. In de subcommissie voor het toezicht op de naleving van een bestand is men het nog steeds niet eens kunnen worden over de kwestie betreffende de aanleg van vlieg velden. Ook in de subcommissie voor het krijgs- gevangenenvraagstuk zijn geen vorde ringen gemaakt. Volgens officiële kringen in Washington zijn, zo verklaart de correspondent van Reuter, Amerika en Engeland het eens ge worden over „krachtige vergeldingsmaas- regelen" voor het geval de Noordelijken een eventueel bestand in Korea zouden schenden. Men meent, dat de territoriale beper kingen voor de strijdkrachten van de UNO dan opgeheven zouden worden en dat op dracht gegeven zou kunnen worden om de Chinese bases in Mandsjoerije te bombar deren en de blokkade langs de gehele Chi nese kust uit te strekken. Benevens zou men andere maatregelen in de zin hebben om het militaire potentieel van het com munistische China slagen toe te brengen. Men zou het voorts eens zijn geworden over maatregelen, welke Frankrijk, Ame rika en Engeland zouden treffen voor het geval de Chinese communisten een be stand in Korea zouden gebruiken „om hun aggressie tegen Zuid-Oost-Azië te richten". In officiële kringen liet men zich niet uit over de aard der maatregelen doch men gaf te verstaan, dat iedere communistische in terventie in dit gebied beschouwd zou wor den als het optreden van China in Korea, dat door de UNO veroordeeld is. De geallieerde verliezen in Korea bedra gen momenteel niet minder dan 414.000 man. Het Nederlandse détachement verloor 71 man aan doden. 269 Nederlanders werden gewond, 1 is er gevangen genomen en twee worden vermist. PARIJS (Reuter) De politieke com missie van de UNO heeft gisteren het Sovjet-Russische voorstel tot verbod van de atoomhom en de controle daarop ter verdere bestudering naar de ontwape ningscommissie verwezen. Met 53 tegen 5 stemmen bij twee ont houdingen werd besloten \üjf punten van het Russische „vredesplan" ter behande ling naar de pasgevormde ontwapenings commissie, die voor 10 Februari haar eer ste bijeenkomst moet houden, te zenden. De overige drie punten van het Sovjet- Russische plan, welke het Noord-Atlan tisch verdrag als aggressief brandmerken, aandringen op ontruiming van Korea door buitenlandse strijdkrachten binnen drie maanden en aansporen tot het tekenen van een vredespact door de grote vijf, werden echter met zeer grote -meerder heid verworpen. India en Argentinië ont hielden zich. Honduras was afwezig. In zijn laatste pleidooi voor aanvaarding van het plan verzocht de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Wysjinski nogmaals met klem om een onmiddellijke verklaring van de algemene vergadering, strekkende tot het verbod van de atoom bom, daar zulks, aldus Wysjinski, op zich zelf reeds veel zou bijdragen tot het ver minderen van de oorlogsdreiging. Hij noemde „het gepraat" over een Russische aanval tegen de Atlantische landen „leeg en gekunsteld". De „onredelijke eisen" van de Amerikanen in Korea lieten wei nig hoop op een wapenstilstandsovereen komst. Het is ongefundeerd te zeggen, daf de Sovjet-Unie een wapenstilstand in Ko rea tot stand zou kunnen brengen. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door heï K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Guur weer met wisselende bewolking en sneeuw-, hagel- of regenbuien. Langs de kust nu en dan stormach tige, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noord. 19 Januari Zon op 8.38 uur, onder 17.03 uur. Maan op 0.15 uur, onder 10.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 Januari Hoog water: 7.23 en 19.38 uur. Laag water: 2.58 en 15.18 uur. Zaterdag 19 Januari Hoog water: 8.02 en 20.22 uur. Laag water: 3.32 en 15.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1