Ambtenaren krijgen tegemoetkoming in ziektekosten volgens de rijksregeling CENTRALE VERWARMING -Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Nieuws van Comedia GROEN Co. OPRUIMING BOEKEN BEGINT ZATERDAG 19 JANUARI Taak van de vrouw voor Europese eenheid „St. Genesius" speelde bekende thriller Causerie over Europa voor meisjesscholieren Anton van Duinkerken over de geestes-crisis H.S.V. DE KAMPIOEN VRIJDAG IS JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Sluitende gemeentebegroting in Maart in behandeling PYAMA 's HALVE PRIJZEN Bureau van consultatie bij de rechtbank Mej. dr. Van Dulleman sprak voor Vrouwenraad Jubileum M. Hirs Amateurtoneel Voor de kinderen Hoopgevende slotconclusie Nat. cycle cross Motorrijder geslipt en daarna aangereden Wisselloper overvallen en van 6000.- beroofd Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON De inwoners van Bloemendaal hebben dit jaar een Nieuwjaarsrede van hun burge meester moeten ontberen. Jhr. mr. C. J. A. den Tex deelde gistermiddag voor de aan vang van de gemeenteraadszitting mee, dat hij in Maart, bij de behandeling van de begroting, in de algemene beschouwingen het gebruikelijke overzicht zal geven. Dat de begroting ditmaal zo laat aan de orde komt, vindt zijn oorzaak in ziekte van amb tenaren. Het komt de gemeente overigens niet slecht uit dat de begroting zo laat is, want door enige „buitenkansjes" in De cember van het vorig jaar, is men er, zij het dan na het overwinnen van tal van moeilijkheden, in geslaagd de begroting sluitend te maken. De raadsagenda baarde weinig stof voor discussie en werd in vlot tempo afgehan deld. De heer P i n x t e r (K.V.P.) beet het spits van een kort debat af, door het college te verzoeken om het voorstel ter verwer ping van een bezwaarschrift tegen plaat sing op de monumentenlijst van Huize Sparrenheuvel aan te houden, in welk ver zoek hij onder meer werd gesteund door de heer Sc hu 1 z (P.v.d.A.) die er een voorstander van bleek te zijn om pas een beslissing te nemen, als de definitieve plannen voor de gronden met vijverpartij, bekend zijn. De burgemeester willigde dit verzoek in. De benoeming van een onderwijzer aan de Hartenlustschool werd aangehouden nadat enige raadsleden de wens te ken nen hadden gegeven meer inlichtingen te verkrijgen over twee van de drie candi- daten. Men was namelijk van mening dat alleen over de heer E. J. Joosse, die als nummer één op de voordracht prijkt, vol doende gegevens ter beschikking waren. De Bloemendaalse gemeenteambtenaren zullen in het vervolg een tegemoetkoming ontvangen in de kosten verband houdende met ziekte. Daarbij zal de rijksregeling (Interimregeling ziektekosten ambtenaren 1951) gevolgd worden hoewel het college met het voorstel in de raad kwam om amb tenaren, die niet vrijwillig verzekerd wa ren, van deze regeling uit te sluiten. De heren Vliegen (P.v.d.A.), Wildt Meyboom (V.V.D.) en Lagendijk (A.R.) bi-aken een lans voor deze categorie. En met succes. De presentiegelden voor de raadsleden zullen voor het bijwonen van een raads vergadering van 5 tot 8 en voor het bij wonen van een commissievergadering van 2,50 tot 6 verhoogd worden. De heer Van Holten (V.V.D.) was het daar niet mee eens. Om principiële redenen gaf hij evenals enige fractiegenoten zijn stem niet aan het voorstel: „Er moet al zo veel aan subsidies getornd worden en het heeft heel wat moeite gekost de begroting slui tend te maken." Hamerstukken Van mevrouw H. B. Honing Mostert zal de gemeente een strook grond voor het huis aan de Militaireweg 12 kopen, ten einde het voet- en het fietspad aldaar in de volle breedte te kunnen doortrekken. De koopsom is bepaald op 800. De raad ging voorts over tot de defini tieve vaststelling van het partieel uitbrei- ADVERTENTIE ZEER GROTE COLLECTIE TEGEN TOT 1 FEBRUARI. COSTUUMS HERENMODE REGENJASSEN 9 Het verslag van de werkzaamheden van het bureau van consultatie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem over 1951 ver meldt, dat zich op de zittingen 1275 (vorig jaar 1216) bezoekers vervoegden. Buiten de zittingen om wendden nog 149 (142) recht- zoekenden zich tot het secretariaat van het bureau, hetzij schriftelijk of in persoon. In totaal wendden zich dus 1424 (1358) tot het bureau. In 1012 (805) gevallen, waarvan 890 in zitting, 122 (105) buiten zitting, werd vol daan aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat voor geheel kosteloze bijstand. Er waren 558 echtscheidingszaken. In het verslag van rechtsbijstand in straf zaken wordt meegedeeld, dat zich 65 (vorig jaar 67) bezoekers en buiten de zittingen 18 (16) verdachten tot het bureau wendden. In 14 gevallen (17), waarvan 13 in zitting, werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een raadsman. dingsplan „Bloemendaal aan Zee", dat reeds in de raadsvergadering van 15 No vember 1951 voorlopig was vastgesteld. Tijdens de rondvraag sprak de heer Van Holten (V.V.D.) zijn verwondering er over uit dat bij de Elswoutlaan niet-zieke bomen zijn gerooid, die op de monumenten lijst staan. De burgemeester deelde mee dat de eigenaar ervan daartoe opdracht had gegeven en dat de bomen wel ziek waren. Het zou niet getuigen van een ruime geest, aldus jhr. Den Tex, de eigenaar hiervoor te vervolgen. De toneelgroep Comedia heeft twee stuk ken in studie genomen, die bij wijze van doublure gespeeld zullen worden, een systeem dat men aanvankelijk niet had willen volgen: „The call on the widow" door James Doran, vertaald door Nel Bak ker, onder regie van Joan Remmelts en „Bobbeltje" (Bobosse) door André Roussin (de schrijver van onder meer „Nina") in de vertaling en onder regie van Jan Teu- lings. Vermoedelijk, doch de directie kon dit nog niet met zekerheid bevestigen, zal daarna een Nederlands stuk op het réper toire worden genomen, namelijk „Rathe- nau" van de Amsterdamse advocaat mr. Arthur Bauer. Indien dit plan doorgang kan vinden, krijgt de in Aerdenhout wo nende acteur Willem van der Veer daarin een belangrijke rol te vervullen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Te Ede is in de ouderdom van 78 jaar overleden mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, oud-burgemeester' van Tilburg. ADVERTENTIE BOEKVERKOPERSVERENIGING HAARLEM EN OMGEVING Op uitnodiging van de Haarlemse VTou- wenraad hield mej. dr. J. J. van Dulleman Donderdagavond een lezing over de taak van de vrouw in de Europese Beweging. Onder haar gehoor bevonden zich verschei dene vrouwelijke raadsleden van Bloemen daal, Haai-lem en Heemstede. Namens de Haarlemse afdeling van de Europese Beweging was mr. C. C. van Helsdingen aanwezig, die de discussie leidde. Mej. Van Dulleman beschreef de gi-ote cultuurwaarden, die de wereld overal nog rijk is maar die in deze tijd dreigen te ver worden, mede door het défaitisme, waar mee velen de tegenstellingen en twisten schijnen te aanvaarden. „De lijdende mens heid is eenstemmig in zijn hunkeren naar vrede, maar de erkenning van elkanders waai-den ontbreekt en daardoor kan er van die vrede niets terechtkomen", zo zeide spreekster „Ons gebrek aan nationale zelf kennis leidt er altijd weer toe, dat wij het recht bij ons zelf zoeken en het misver stand bij de anderen. Geen volk ter wereld is zo goed als het zichzelf ziet en zo slecht als zijn tegenstander het ziet." Deze eeuw heeft, naar zij accentueerde, geleerd dat de problemen niet meer nationaal kunnen worden opgelost. Daai-om is het Europees federalisme een stap op de góede weg. Het aandeel, dat de vrouwen daarin kunnen leveren, ligt in de opvoeding van de jeugd. Die kan, niet alleen in het onderwijs en in de jeugdorganisaties, maar vooral ook in het gezin geestelijk rijp gemaakt worden voor het streven naar harmonie tussen de volken. De kinderen worden nog al te veel opgevoed in vei'keerde idealen. Zij moeten vroeg, leren dat het heldendom niet alles is, dat gevoeligheid geen weekheid is én dat het geweld niet het laatste woord heeft. „Moedei-s gebruiken veel te weinig hun zo grote invloed op hun zoons om deze hun aggressiviteit af te leren en hun menselijk te leren denken, om hun kinderen op te voeden tot internationaal begrip, dat wel de eerste voorwaarde voor de verwezen lijking van de Europese eenheid is." Alles moet worden gedaan om de horizon van de jeugd te verwijden. Jongeren van allerlei volken moeten elkaar steeds meer kunnen ontmoeten in internationale vacantie- kampen. „Wij moeten ons als vrouwen veel meer bewust worden van onze verantwoordelijk heid: het doel van de opvoeding moet uit gaan boven ons eigen gezin onze eigen stad en ons eigen land", zo besloot zij. In de discussie werd de voorlichting van de jeugd over de Europese problemen en hun oplossing besproken. Het orgaan, dat hiertoe door de jongerenorganisatie wordt uitgegeven, werd niet voldoende aantrek kelijk en begrijpelijk genoemd en, de wens kwam tot uiting dat ook de dagbladen deze zaken ook eens speciaal voor de jeugd uit de doeken doen. De discussie verzandde min of meer in het pro en contra van dienstweigering, waarover weliswaar inte ressante meningen naar voi*en werden ge bracht, maar waardoor het accent van de bijeenkomst drastisch werd verlegd. De heer M. Hirs hoopt op Dinsdag 22 Januari de dag te vieren, waarop hij veertig jaar werkzaam is bij de drukkerij O. Th. Dantuma. De aanstaande jubilaris heeft bui ten zijn dagelijkse werk vele verdiensten in sportkringen. Hij is meer dan dertig jaar lid van de voetbalvereniging EDO en maakte daarvan twintig jaar deel uit van het be stuur. In het bijzonder was hij belast met het materiaal en toezicht op de terreinen. Van de honkbalclub EDO was hij dertien jaar lid van het bestuur. Voorts is hij lid der com missie tot het samenstellen van het Haar lems negental en ongeveer tien jaar is hij consul van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. De katholieke gemengde toneelvereniging „St. Genesius" heeft voor de eerste voor stelling in haar zilveren jubileumjaar de oprichting vond plaats op 27 Oct. 1927 de zo langzamerhand alom bekende thriller „Tien kleine negertjes" van Agatha Christie gekozen. Helaas had men, zoals de voorzitter gisteravond in zijn openings woord in de Haarlemse Stadsschouwburg meedeelde, onder meer door ziekte met veel tegenslag te kampen gehad. Op het laatste ogenblik moest zelfs een der hoofdrolspe lers verstek laten ga,an, doch men had het geluk over een prima voor zijn taak be rekende invaller te beschikken in Jan van Eeden, die in het vorige seizoen bij de zus- tervei'eniging „Ludanxusreeds als kapi tein Philip Lombard was opgetreden. Het publiek verwelkomde hem met een hartelijk applaus. Het was over het algemeen geen onaar dige vertoning, maar toch hebben wij het ondernemende „St. Genesius" onder leiding van J. H. W. Kraay wel eens beter werk zien verrichten. Gezegd moet worden dat de situaties, gehoord de vaak nerveuze reac ties uit de zaal, meer vat schenen te hebben op de toeschouwex's dan op de medewerken den, hetgeen in ieder geval bewijst dat de huiveringwekkende effecten in het stuk zorgvuldig en met kennis van zaken be rekend zijn. Op de één of andere wijze was er te weinig sfeer, waardoor de spanning zich na de momenten van opluchting door een komisch voorval of gezegde soms onvol doende kon verdichten. Haperingen in het tempo waren hier mede oorzaak van. Aan twee factoren dient men trouwens in het vervolg bijzondere aandacht te besteden: de uitspraak van vreemde woorden en namen (die leek thans eenvoudig nergens op) en ADVERTENTIE C A R S3 Q V E T (Actieve Kool-Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade stoffen. Per doos 41 cent. Flacon f 1.03. de plaatsing van het zinsaccent. Als men de tekst niet zégt, maar spéélt volgens de betekenis, kan men daarmee geen vei-gis- singen maken. Meestal gebeurde dit ook wel, maar de uitzonderingen waren te op vallend om er niet op te wijzen. Overigens is het voorgaande niet zozeer als critiek dan wel als vriendschappelijke raadgeving bedoeld en gelukkig was er ook veel prijzenswaardigs. De entrée der diverse personages op het mysterieuze eiland ver liep bijvoorbeeld uitstekend. Het begin was fris en vrijmoedig. Enkele spelpx'estaties verdienen trouwens een afzonderlijke ver melding, zoals de doorgaans kostelijk ge typeerde oude vrijster Emily Brent door Miep van Oostrom en de bedaarde rechter met zijn aristocratische allure door Jules van der Veldt, al ging de onthulling van zijn krankzinnigheid in het laatste tafereel ver boven zijn macht. Nel Langeveld had als de secretaresse voldoende geslaagde scènes om enig vei'trouwen in haar moge lijkheden te stellen al zal zij moeten leren haar gebaren meer zin en haar stem meer soepelheid te verlenen. D. K. Op „Het Kopje" en de Meisjes-HBS heeft mejuffixmw C. Staas gisteren voor de hogere klassen een korte inleiding ge houden over het streven naar Europese fedei-atie, onder auspiciën van de Haar lemse afdeling der B.E.F. Zij begon met een ovei-zicht van de directe voordelen, die de Europese burger daar van zou genie ten, zoals het wegnemen van reisbelem- mei-ingen en in meer algemene zin het opheffen van de vele scheidsmuren die Eux-opa verdeeld houden. Zij legde er ver volgens de nadruk op, dat de weg naar Europese eenheid geen eenvoudige is en dat men zich opofferingen moet getroosten, maar dat het aan de andere kant geen on mogelijke weg is gezien de voorbeelden, die de geschiedenis van ons eigen land en daarbuiten duidelijk heeft aangetoond. Zij spi-ak tenslotte van de bezieling der voor mannen van de Eui-opese beweging en vroeg haar toehoorsters diezelfde bezieling indachtig te zijn en de weg te gaan, die de enige mogelijke is, wil Europa blijven voox-tbestaan. Deze lezingen voor scholieren zijn uiter aard een belangrijk experiment. Het gaat er immers om deze jonge mensen het besef bij te brengen, dat zij Europeaan zijn. Dit besef is echter niet alléén door een op somming van argumenten te bereiken. Het komt ons daarom voor dat de Eui-opese beweging er goed aan zou doen, niet ten hoogste verdienstelijke sprekers en spi'eek- sters, die mogelijk voor een wat ouder pu bliek zeer geschikt zijn, naar de scholen te zenden, maar hiervoor juist haar aller beste geschut in stelling te brengen. Men sen die al hun enthousiasme en bezieling op oorspronkelijke en pakkende wijze op de jeugd weten over te brengen en haar verbeeldingskracht weten te grijpen. Bij vooi-keur wat jongere sprekers, die de ar gumenten en de toon om dat te bereiken, wat makkelijker kunnen vinden, en tegen over wie de jeugd bij de discussie na af loop onbevangener kan staan. In alle hof felijkheid moet worden gezegd, dat dit alles ons bij de spreekster van gisteren niet het geval leek. Gezien het grote belang van het onderhavige experiment, wilden wij niet nalaten hier op te wijzen. Hahaha!, juichten de kinderen, want ze waren het met Jan Klaassen eens. Hij hoefde toch zeker zijn eigen geld niet af te geven. Jan Klaassen liep weer verder. Hij floot 'n vrolijk liedje. „Jan Klaassen!Pas op", schreeuwden de kinderen. Want daar was opeens 'n rare gedaante verscheneneen mannetje met een vreemd hoofd en wapperende haren. „Hela.wat zullen we nou weer hebben?", vroeg Jan Klaassen. Wie ben jijrare meneer „Ik ben Pierlala!", zei het mannetje. „En wat wil je van me?", zei Jan. „Ik wil die zak met geld hebben", zei Pierlala. „Wat? Jij ook al? Ik denk er niet over!", zei Jan Klaassen boos. „Je moet niet denken, dat ik bang voor je ben, hoor, al kijk je me nog zo lelijk aan!" „Wacht maar", zei Pierlala. „Dadelijk zul je wel anders piepen!" „Ik piep niet.pas maar op, dat ik jou niet laat piepen!", zei Jan kwaad. „Brrrrwwwwrrrü"bromde Pierlala. En toen werd-ie opeens heel, heel groot! Hij begon te groeien, al maar langer en lan gerz'n kop kwam al helemaal boven het toneel van de poppenkast uit. In het Noorse plaatsje Hamar traint de Nederlandse schaatsenrijdersploeg ijverig voor de Olympische Winterspelen in Oslo. Door onderlinge en internationale wedstrijden in het Hamarstadion trachten zij hun tijden te verbeteren. Van links naar rechts: Huiskes, Langedijk en Kees Broekman. In de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum heeft Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs) gisteravond op uitnodiging van de Haarlemse Kunstge meenschap voor een vrij talrijk gehoor een belangwekkend referaat gehouden over „het levensgevoel van de moderne mens". Hij gaf daartoe eerst een beschrijving van het denk-„klimaat" van vroegere generaties, dat tot in de vox-ige eeuw beheerst werd door de drievoudige onaantastbaarheid van de histoi-ie, de causaliteit en de identiteit der dingen. Het hedendaagse denken heeft deze drie grondstellingen echter goeddeels overboord gezet, omdat men inmiddels tot het inzicht gekomen is, dat: a) de historie tenslotte niets meer is dan een verzameling van zeer persoonlijke (en dus feilbare) interpretaties van het gebeur (en) de door de geschied schrijvers; b) „causaal denken" zelfs in de exacte wetenschappen al evenzeer een il lusie kan blijken, en c) tenslotte ook de laatste strohalm, de identiteit der dingen, geen veilig houvast meer biedt, hetgeen spreker met vele voorbeelden toelichtte. Heeft het opgeven van deze drie axioma's de ganse bodem uit ons „moderne denken" geslagen, ook ten aanzien van de schoon heidsleer waren de eeuwenoude pijlers der waarheid aan het wankelen geslagen en ten slotte ingestort. Hier heerste immers sinds de klassieke tijden nog altijd het dogma van Aristoteles dat „kunst is nabootsing der natuur", met andere woorden: de schoon heidsgraad van een kunstwerk wordt uit sluitend bepaald door zijn meerdere of min dere congruentie met het origineel, de na tuur. Met dit naïeve realisme stond men reeds in de Middeleeuwen op gespannen voet, maar pas na Kant rekende men radi caal af met de wet van Aristoteles en met haar fundament: het axioma van „Wat ik zie, is er". Van toen af leerde men denken in de termen als: „De samenhang der dingen, zoals mijn zintuigen deze ervaart, doet mij die dingen zien, zoals Ik ze zie". Die nieuwe inzichten, later geamendeerd door o.m. Tolstoi en Huizinga „Kunst is de nabootsing van de oorspronkelijkheid in de natuur"), gaven niet slechts het aanzijn aan een ganse reeks -ismen (en excessen!) in de kunst, maar vormden tevens de inlei ding tot een volledige omwenteling in het denken en het „levensgevoel" van de mens, die zich het dualisme tussen wil en geweten, tussen zelf-expressie en verantwoordelijk heidsbesef nu scherper bewust begon te worden, zonder daar nochtans goed raad mee te weten. Ook en vooral in de heden daagse romankunst (speciaal bij de Ame rikaanse auteurs) vindt men dit machte loos besef der menselijke gespletenheid te rug: de „eerlijkheid" der zelf-belijdenis en de moed om zich „uit te leven" in de ban cirkel van het Niets worden verheei'lijkt, zonder dat men een ethische rechtvaardi ging tracht te vinden, laat staan een uit weg te suggereren. De mensheid verkeert kennelijk in een diepe geestes-crisis nu de oude waarden haar ontvallen zijn en nieuwe haar ontbreken, maar in tegenstelling tot vele cultuur-pessimisten was de heer Van Duinkerken niet van oordeel, dat de huidige chaos noodzakelijk een finale zal worden, want in het chaotische openbaart zich steeds weer de geest der revolte die, „hoe wel nu nog richtingloos, straks misschien de ethiek en de aesthetica nieuwe wegen zal opsturen, waar die beiden best een bood schap kunnen hebben", aldus de troostrijke slotconclusie, die de spreker zijn toehoor ders meegaf. ADVERTENTIE organiseert a.s. Zondag 20 Januari KRAANTJE LEK. 85 deelnemers. Start 2 uur. Beste renners van Nederland op dit gebied. De motorrijder A. B. C. B. uit Badhoeve dorp is Dondei'dagavond nabij zijn woon plaats op de rijksweg Amsterdam-Den Haag geslipt doordat het wegdek door sneeuw en hagel glad was geworden. Toen hij probeerde op te staan werd hij door een personenauto aangereden. Hij liep ern stige kwetsuren op en is naar een der Am sterdamse ziekenhuizen vervoerd. De sopraan Erna Spoorenberg zingt een belangrijke rol bij de uitvoering in concert- vorm van de populaire opera „Der Frei- schütz" van Carl Maria von Weber door de H.O.V. onder leiding van Hans Lichten- stein op Zondagavond. 20 Januari in het Gemeentelijk Concertgebouw, waaraan verder twee koren en vele andere vocale solisteri (onder anderen Cory Bijster, Leo harsen en Herman Schey) medewerken. Donderdagavond omstreeks kwart over zes is te Ruinerwold een overval gepleegd op de wisselloper van de Coöperatieve Landbouwbank te Meppel, de 35-jarige H. Koster. K. was per rijwiel op weg naar zijn woning en had ruim f 6.000 bij zich, dat hij te Havelte voor de Landbouwbank had geïnd. Op het donkerste gedeelte van de Havelter weg werd hij aangevallen door twee mannen. Zij duwden hem van zijn fiets en slaagden er in zijn portefeuille te bemachtigen. Hierna vluchtten zij per rijwiel. De politie is er tot nu toe niet in ge slaagd de daders te vinden. HAARLEM, 17 Januari 1952 ONDERTROUWD: 17 Jan., J. H. Terpoor ten en M M. Sewalt. GEHUWD: 17 Jan., J. F. van Dam en A. Spithoven; J. F. van Opzeeland en M. M. Bijster; G. Moeke en J. Bouwhuis; K. van Dam en J. E. Tames. BEVALLEN van een zoon: 16 Jan., S. van Eekelen—Wiegel; H. PlaggenborgKrui- zinga; M. M. PleysierVooi-velt; 17 Jan., G. van de KlokEbbenhorst; J. E. Noijons Ram. OVERLEDEN: 13 Jan., S. F. Keizer, 71 j., M. v. Heemskerkstraat; 15 Jan., T. C. M. Kreuger, 1 d., Reitzstraat; J .van Rooden, 43 j., Kamperlaan; R. H. C. Dieulefit, 55 j., Kamperlaan; 16 Jan., N. MeijerCornelissen, 78 j., Kleine Houtweg; J. Admiraal, 48 j., Gasthuisvest; H. P. Mooijekind, 50 j., Kam perlaan. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 35) „Ik vind het nu niet erg meer", zei ze vertrouwelijk. „Wij getrouwde vrouwen onderling moeten elkaar helpen, vindt u niet? Voordat u getrouwd was, voelde ik me niet zo op m'n gemak, maar nu is dat allemaal anders. U begrijpt alles nu na tuurlijk beter. Ik heb m'n man gezegd. Lynne onderbrak het verhaal en vulde een kaart in voor moeder Dent. Ze wilde het ijzer smeden, terwijl het heet was. Zuster James op de achtergrond sloeg Lynne gade met een onaangename uit drukking op haar andei-s zo vriendelijk gezichtje. Ze volhai-dde nog steeds in haar zonderlinge houding ten opzichte van Lynne. De beide vrouwen hadden met geen woord over de receptie gesproken en Lynne wist zeker, dat het verpleegstertje er onkundig van was, dat ze het commen taar op haar huwelijk gehoord had. De overplaatsing, waarom ze gevraagd had, had nog niet plaats gevonden en Lynne had dagelijks de onaangename gewaarwor ding, dat het meisje het afschuwelijk vond voor haar te werken. Ze begreep niets van de veranderde houding van deze verpleeg ster, die vroeger prettig met haar samen werkte en ^Ifs tekenen van affectie voor haar had getoond. Ze had vroeger altijd het liefst voor dr. Thorn gewei-let, dat wist de hele kliniek. Slechts dr. Mannerley stond in nog hoger aanzien bij haar. Aan het eind van een drukke middag, toen zuster James bezig was instrumenten schoon te maken, besloot Lynne om het meisje om een verklaring van haar zon derling gedrag te vragen. „Ik merk hoe langer hoe meer, dat u niet graag voor mij werkt, zuster", begon ze rustig. „Wilt u, dat ik met de directrice hierover spreek? U kunt naar het zieken huis overgeplaatst woi-den als u dat zoudt willen". Het meisje keek niet op. „Doet u geen moeite, dokter", antwoordde ze koeltjes. „Ik heb al iets anders op het oog. Het zal nog niet dadelijk zijn, maar ik wil er op wachten. In de tussentijd blijf ik hier en ik hoop, dat u over mijn werk tevreden bent". „U bent een uitstekende verpleegster", gaf Lynne toe. „Maar vroeg.er was u méér dan dat. Er was een tijd, dat ik U ook als een kameraad beschouwde. Maar dat schijnt nu niet langer mogelijk te zijn". De verpleegster keek haar doordringend aan. „Waarom zegt u dat?", vroeg ze na enige aarzeling. „Als u niet tevreden over me bent, kunt u me natuurlijk wegzenden". Lynne speelde met haar vulpen. „U bent niet gemakkelijk, zuster", zei ze ongedul dig. „U weet heel goed, dat ik over uw werk tevi-eden ben, en dat het er alleen om gaat, dat ik het hoe langer hoe moei lijker vind samen te werken met iemand, die zo overduidelijk laat blijken, dat ze een hekel aan mij heeft. Sinds mijn huwe lijk bent u anders tegenover mij gewor den. Heeft het daarmee iets te maken?" Het meisje keek haar aan. Haar gezicht was bleek en haar ogen leken enorm. Ze zei geen woord en na enkele ogenblikken draaide ze zich om en verliet het vertrek. De deur werd met een slag dichtgetrokken. Lynne slaakte een uitroep van protest. Even later kwam Preston binnenlopen en keek haar vragend aan. „Ben je al klaar?", vroeg hij. „Zuster James kwam net de gang door met een woedend ge zicht. Is er iets gebeurd?" En haar hoog rode kleur ziende, voegde hij er aan toe: „Hebben jullie samen ruzie gehad? Maak in hemelsnaam James niet van streek, Lynne, ze is meer waard dan tien andere verpleegsters tezamen. Ik vind Helen 'n aai-dig meisje....". „Dat vond ik ook", gaf Lynne toe. „Maar ze schijnt om de een of andere reden op eens een hevige antipathie tegen mij op gevat te hebben. Ik kan 't niet verklaren, tenzijze een heimelijke passie voor jou koestert, Preston." Hij keek haar strak aan en er was geen lach op zijn gezicht. „Kun je je werkelijk een vrouw voorstel len, die een heimelijke passie voor mij zou koesteren?", vroeg hij sarcastisch. „De meeste vrouwen die ik ken, vermijden het zelfs om met mij alleen te zijn". Ze keek hem ernstig aan. „Ik heb zo'n antwoord verdiend Preston. Het spijt me. Ik hoopte, dat je mijn gedrag van destijds vergeten wilde. Ik zou je kunnen bewij zen. Hij kwam op haar toe en nam haar handen in de zijne. Ze was verrast door zijn glimlach en een ongewoon vriende lijke blik in zijn ogen. „Misschien heb je 't in zekere zin al bewezen", onderbrak hij haar. „Je zult er misschien verwonderd over zijn, als ik je vertel, dat ik me ge lukkig heb gevoeld, sinds jij in mijn huis bent gekomen. Het zou me moeilijk val len, je precies uit te leggen, wat het voor me betekent, jou 's avonds laat thuis te vinden, als ik van mijn werk terug kom, jou aan tafel te zien en je met Jessica gade te slaan, kortom samen mét jou ons leven in te richten. Ik hoop altijd, dat je je niet tè ongelukkig voelt. We kunnen toch op z'n minst goede vrienden zijn Lynne!" „Goede vriendenherhaalde ze zacht. „Is dat alles, wat je van het leven verlangt, Pi-eston?" Hij drukte haar handen vaster in de zijne. „Ik heb 't al heel lang geleden op gegeven om dingen van het leven te ver langen, Lynne", zei hij met nadruk. „Het leven heeft de onaangename gewoonte je een flinke duw te geven, wanneer je je zinnen op bepaalde dingen zet. Heb je dat zelf ook niet ervaren, Lynne?" „Is het jou ook nooit overkomen, dat je alles cp alles zette om een bepaalde wens vervuld te zien worden, om dan te ervaren, dat er op het laatste moment een kink in de kabel komt?" „Ja....", fluisterde zij, „o ja, Preston, dat heb ik ook meegemaakt. „Loop dat risico dan vooral geen twee de keer, Lynne", zei hij dringend. „Neem mijn raad aan en wees tevreden met wat je hebt. Hunker niet naar dingen, die waarschijnlijk, als je ze zou krijgen, je hart zouden breken. Maar" hij hield op en liet met een lach haar handen los „waar hebben we 't eigenlijk over? Je bent klaar om weg te gaan geloof ik. Vind je 't erg, dat ik de oude Blankard gevraagd heb om vanavond bij ons te komen? Hij is met een buitengewoon interessant ge val bezig, iets wat ook jouw belangstelling heeft en ik zou het prettig vinden, als hij ons hierover nader vertelt. Als je het ge zellig vindt, vraag dan Charles May ook, dan zijn we met z'n vieren. Hij is in de kliniek op het moment....". Ze verbleekte. De naam van deze tand arts was niet meer tussen hen genoemd sinds het ongelukkige vooi-val op hun huwelijksdag. Waarom wilde hij hem nu in zijn huis uitnodigen? Ze schudde haar hoofd. „Ik vind het helemaal niet erg om met z'n drieën te zijn", antwoordde ze. „Rijdt Blankard met ons in de auto mee?" Terwijl ze nog even een en ander af spraken, ging de telefoon, en Preston nam deze voor haar aan. Het bleek Rita te zijn. „Jessica is niet helemaal in orde", deelde hij Lynne na afloop van het gesprek mede, „ze schijnt koortsachtig te zijn en moei lijk te hanteren. Zou het misschien beter zijn, dat één van ons vooruit gaat? Kith- ness moet dezelfde kant uit en zal je graag meenemen, Lynne. „Maar Preston, ik ben nog niet hele maal klaar hier. Lynne trachtte 'n zeker ongeduld uit haar stem te weren. „Ik moet nog enkele rapporten schrijven en boven dien komt moeder Clenson nog met haar kind bij me. De vrouw is de hele dag uit werken en kan hier niet voor half zes zijn". „Een van de anderen zou dat kind Clen son kunnen helpen", merkte hij op. „Jes sica heeft je misschien nodig....". „Moeder Clenson heeft me ook nodig", sti'ibbelde ze tegen. ..Ik kan wex'kelijk nog niet weg. Rita schijnt op de een of andere manier in de waan gebracht te zijn, dat Jessica een speciale behandeling nodig heeft. Het is bespottelijk. Je hebt me zelf nog verzekerd, dat ze een kerngezond kind is Zijn stem klonk boos, toen hij haar on derbrak: „Noem jij jezelf een dokter? Je weet even goed als ik, dat een kind het ene ogenblik gezond als een vis kan zijn en het volgende ogenblik koortsachtig en ziek. Heb je dit niet voor Jessica over? Je bent verantwoordelijk voor haar, zo voel je het zelf toch ook?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6