Aanhouding van anti-Franse verzetsleiders in Tunis Schipper Brinkman van de „President J. Leis" verdronken Bevredigende economische accoorden met Duitsland Ti Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Belangstelling Komende NA VO-conferentie staat voor grote besluiten E1 Churchill accoord met Amerikaanse vlootvoogd Redders hielpen bergers Twee Rotterdamse sleepboten bij Hoek van Holland in nood Het woord is aan, „Piet Hein" met averij teruggekeerd Stikker, Spaak en Alphand genoemd voor rol van „politieke Eisenhower" Amerika niet enthousiast over Churchills voorstel Engeland krijgt millioen ton staal Oproep tot staking, botsingen en protest bij de UNO Delattre de Tassifmy teraarde besteld Vooral mijn concessies zullen ons vele dollars besparen Critiek op Adriaan Pelt Het Suez-kanaal 66e JAARGANG No 163 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 19 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 16 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EN ENQUêTE onder de Franse jeugd heeft tot een nogal teleurstellend re sultaat geleid. Zij gold de belangstelling voor de grote politieke vraagstukken van deze tijd. Dus: de internationale proble men, want die ziijn overwegend in beteke nis. Het bleek dat de meeste jongeren, ook in studentenkringen, slecht op de hoogte waren en dat maar weinigen zich actief met deze zaken bezighielden. Een Frans man, die mij hierover sprak, zei dat de jonge mensen in zijn land door Frankrijks herhaalde bittere ervaring met buitenland se pogingen-tot-overheersing meer ontmoe digd en sceptischer gestemd zijn dan jonge Nederlanders. Al erkende hij dat het vraagstuk der overbevolking van ons land een andere grote moeilijkheid voor de toe komst schept. Groot verschil ligt in de kennis van moderne talen. Evenmin als de Engelse jeugd heeft de Franse zich daar, bij traditie, sterk om bekommerd. In Ne derland wordt die kennis al sinds zoveel generaties erkend als noodzaak om in be paalde levenstaken te slagen. Dat heeft meegebracht dat de actieve belangstel ling voor het buitenland ook bij zovelen intens en oprecht is. In grote landen, bij grote volken, heeft zonder twijfel buiten een kleine kring van speciaal- geïnteresseerden altijd de gedachte ge golden dat men genoeg had aan de eigen taal. Mijn Franse zegsman merkte verder naar aanleiding van die enquête op, dat velen hadden verklaard dat persoonlijke moeilijkheden hun aandacht zozeer in be slag namen, dat weinig belangstelling voor algemene vraagstukken overbleef. Die persoonlijke kwesties betroffen dan vaak hun studie, het volbrengen van de vereiste examens om de een of andere positie te kunnen bereiken, vaak ook het bekostigen van die studie. Dit is een ook in ons land welbekende zaak; men behoeft maar even te denken aan het grote aantal werkstu denten, die op de een of andere wijze hun studie door eigen arbeid moeten bekosti gen. En men kan niet verwachten dat dit aantal in de eerstkomende jaren zal afne men. Veeleer is te voorzien dat het zal stijgen, omdat de loodzware belastingdruk als gevolg van de kolossale defensie-uit gaven zijn uitwerking in toenemende mate zal doen gelden. Mijn Franse zegsman verklaarde overi gens dat organisatie, ter voorlichting van de jeugd in de grote politieke problemen van de tijd, niet in voldoende mate in Frankrijk is ontwikkeld. In het algemeen toonde hij evenwel zich het meest bezorgd over de bestaande malaise, de lauwheid en het ongeloof als om dergelijke belangstel ling wordt gevraagd. Die blijkt bijvoor beeld ook te bestaan ten aanzien van de U.N.O., door velen aangeduid als: nou ja, die voortzetting van de mislukte Volken bond onder een andere naam. Ons gesprek moest wel leiden tot een vergelijking met het tijdvak na de eerste wereldoorlog, dat zich wel in zoverre van het huidige onderscheidde doordat menig een toen grote verwachtingen van de jonge Volkenbond had, maar dat in waarlijk ac tieve belangstelling toch eveneens tekort schoot. Het duurde acht tot tien jaar eer in brede kring bezinning op de wereld ramp, die zich voltrokken had en op haar gevolgen zich deed gelden. Die ging toen met een snelle ontwikkeling van de vredes- actie gepaard. Zijn wij nu al zover, ook in ons land, dat men zich in waarlijk brede kring rekenschap geeft van hetgeen ge schied is en eruit volgen kan, en een eigen houding heeft gevonden? Dat geloof ik niet; dat is ook zeker ten dele de verkla ring van het fatalisme van die moede loze opvatting: „wij kunnen er toch niets aan doen; wij moeten maar afwachten wat over ons zal komen" waartegen de bewe ging „De derde weg" te velde is getrokken in haar manifest. Voor het overige doet zich ook in ons land bij talrijke volwasse nen de moeilijkheid geiden, dat zij zozeer door persoonlijke en gezins-problemen in beslag worden genomen, en de ingewik keldheid der huidige maatschappij zoveel van hun aandacht vergt, dat belangstelling voor de grote vragen des tijds er vaak bij inschiet. Onder de jeugd in Nederland, en niet alleen de studerende jeugd, is wel een dui delijke opleving merkbaar. Er zijn ook steeds meer ouderen die daar van harte aan medewerken. Zij is, in binnenlandse politieke vraagstukken, mede tot uiting ge komen door de proefnemingen met een studenten-parlement in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Mijn gesprek met een Fransman over de in Frankrijk gehou- den enquête versterkt de overtuiging, dat initiatief der Nederlandse jeugd bij het leggen van internationale contacten buiten gewoon nuttig is. Evenmin als andere vol ken zien wij soms kelder in, welke in wer kelijkheid onze sterkste troeven zijn en in welk opzicht wij het nuttigste werk kun nen doen. Onze „veeltaligheid" en onze traditionele grote belangstelling voor de cultuur van ons omringende grote volken geven onze actieve jonge mensen de kans om in deze tijd een stuk opbouwend werk te verrichten, dat van grote duurzame waarde kan zijn. Er is al veel werkelijk contact van jongeren met het buitenland geweest, in deze naoorlogse jaren wellicht meer dan ooit tevoren. Toeneming en ver sterking blijven in ieder opzicht gewenst. R. P. WASHINGTON, (Reuter). Winston Churchill heeft toegestemd in de benoeming van een Amerikaanse admiraal tot opper bevelhebber voor het gebied der Atlanti sche Oceaan, aldus een officiële bekend making te Washington. De twee staatslieden zijn het verder eens over het bij de NAVO aanbevelen van be paalde veranderingen, waardoor het Britse commando tot een deel van de Atlanti sche Oceaan wordt uitgebreid en meer soe pelheid wordt gegeven aan het leiden van operaties in het Oostelijk deel van de At lantische Oceaan. Voorts is bekend gemaakt, dat de Ver enigde Staten dit jaar aan Engeland een millioen ton staal zal leveren. In ruil voor het staal zal Engeland allu- minium ter beschikking van de Verenigde Staten stellen en een hoeveelheid tin ver kopen. Leerlingen van het opleidingsinstituut voor koopvaardij-officieren „Abel Tasman" te Delfzijl hadden een estafetteloop naar Soestdijk georganiseerd, om aan prinses Margriet ter gelegenheid van haar verjaardag een oorkonde te overhandigen. Vrijdag middag werd door een deputatie van deze estafettelopers de oorkonde aan het Prinsesje aangeboden. G r y p h i u s Het begin vreest vaak datgene waarom het einde lacht. In de onstuimige zee voor Hoek van Holland werd Donderdagmiddag het aantal in nood verkerende schepen verdubbeld. Behalve het Engelse vrachtschip „Radmar", dat reeds sinds Zaterdag op de Maasvlakte vast zit en het Panamese schip „Merope", dat op het Noorder havenhoofd van Hoek van Holland was lekgestoten en dringend sleepboothulp nodig had, raakten achter eenvolgens de twee sleepboten „Witte Zee" en „Ganges" van Smit en Co in Rotterdam in ernstige moeilijkheden. De reddingboten „Koningin Wilhel- mina" en „President Jan Leis" voeren on middellijk uit en boden hulp. Doch bij deze uiterst moeilijke reddingsactie is de 31-jarige schipper van de „Jan Leis", Arie Brinkman in de vliegende storm overboord geslagen en verdronken. Achtentwintig opvarenden van de beide sleepboten werden door de „Koningin Wil- helmina" aan wal gebracht. Op de „Witte Zee" bleven zeven bemanningsleden achter en op de „Ganges" twee, de schipper en de eerste machinist. Zij moesten wachten tot er een andere reddingboot zou komen. Schroeven onklaar Bij een poging om de „Merope" op sleep touw te nemen kreeg de „Witte Zee" de tros in de schroef, waardoor de motor niet meer kon worden gebruikt, hetgeen de positie van cleze boot bij windkracht 10 zeer gevaarlijk maakte. Daarop snelde de „Ganges" te hulp om haar mede-sleper onmiddellijk naar veilige haven te trek ken. Maar even later zat deze boot in pre cies dezelfde moeilijkheden: ook zij kreeg de tros in de schroef. De twee schepen die aan de golven waren overgeleverd, werden tegen elkaar geworpen met het ge volg dat de „Ganges" lek sloeg. Beide sche pen presenteerden de ankers en de pom pen van de „Ganges" werkten op volle kracht om het water te keren. Dit laatste schip dreef af totdat het vast kwam te zit ten ten Zuiden van Hoek van Holland. Inmiddels waren de reddingboten „Pre sident Jan Leis" uit Hoek van Holland en „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam uit gevaren. De eerstgenoemde trachtte zo snel mogelijk de „Ganges" te bereiken om dat deze er het ergst aan toe was en de bemanning te kennen had gegeven, dat zij van boord wilde. Geruime tijd heeft men toe niets van de „Jan Leis" gehoord of gezien, waardoor gevreesd werd, dat deze boot verongelukt was. Achteraf bleek ech ter dat de schipper, de gehuwde Arie Brinkman van de steigerende boot was af geslagen en onmiddellijk daarop afgedre ven. De reddingboot heeft toen nog enige tijd de zee afgezocht naar de drenkeling maar hem niet gevonden. De „Witte Zee" meldde, dat er een man met een zwemvest om was langs gedreven en dat hem een lijn was toegeworpen, die hij echter niet had kunnen grijpen. De „Witte Zee" seinde onmiddellijk naar de bemanning van de „Ganges": „Hij drijft op jullie aan. Werp hem een lijn toe". Het mocht niet baten. Op het strand te Noordwelle op Schou wen is vanmorgen het stoffelijk overschot van de schipper van de „President J. Leis" aangespoeld. Moeizame redding De andere reddingboot, de „Koningin Wilhelmina", worstelde zich onder com mando van schipper W. de Jager door zware grondzeeën naar de „Ganges". Tien keer moest zij opnieuw langszij van deze sleepboot komen om er 17 man af te halen. Deze sprongen van de verschansing op de reddingboot. De kapitein en de marconist wensten aan boord te blijven. TUNIS (Reuter). Gisteren is in Tu nesië een oproep uitgegaan tot een alge mene staking en zijn in Tunis voertuigen met stenen bekogeld, nadat de politie zes communistische en zes nationalistische lei ders had gearresteerd en hen per vliegtuig naar een plaats buiten Tunis had gebracht. De politie sloot de wegen naar Tunis af en stelde een strenge controle in op het ver keer. Naar verluidt zou een delegatie van de nationalistische partij „Neo Destour" aangehouden zijn, toen zij op weg was naar het paleis van de Bey voor een onderhoud. Tunesische vertegenwoordigers in Parijs hebben in telegrammen aan delegaties bij de UNO geprotesteerd tegen „een staat van beleg" in Tunesië. Volgens berichten van Donderdagavond zouden drie personen gedood en 30 gewond zijn te Bizerta en Ferryville bij botsingen als gevolg van betogingen uit protest tegen het verbod van een nationalistische confe rentie, die de volgende dag in Tunis zou worden gehouden. De 12 man, die Donder dagavond zijn gearresteerd, werden er van beschuldigd, dat zij voorbereidingen trof fen om de conferentie toch te laten door gaan. Zij zijn per vliegtuig naar een onge noemde plaats gebracht, naar men ver moedt in het dunbevolkte Zuiden van Tu nesië, waar zij zullen worden vrijgelaten op voorwaarde, dat zij zich buiten de grote steden houden. In een communiqué van het bureau van de Franse resident-generaal wordt gewaagd van „ernstige moeilijkheden", die de laatste dagen in Tunis. Ferryville en Bizerta zijn ontstaan „na een openlijke campagne van aansporing tot geweldpleging". Het was, aldus het communiqué, „een poging om de verzoeningsmissie van de resident-generaal, graaf De Hautecloque. die vijf dagen ge leden is aangekomen, te verijdelen". Habib Bourgiba, een der arrestanten en reeds 30 jaar leider van de Neo Destour. is onlangs van een propagandareis in het bui tenland teruggekeerd. Dit is niet de eerste keer, dat hij naar het Zuiden van Tunesië is getransporteerd. Hoewel aan ziin partij een verbod tot het voeren van activiteit in het openbaar is opgelegd, maken verschei dene leden van de partij deel uit van de regering. Voor de UNO Mohamed Tsienik. de Tunesische pre mier, heeft de Veiligheidsraad verzocht om een onderzoek in te stellen naar het Franse bewind in Tunesië, dat een Frans protecto raat is. Onder de gearresteerde communisten be- MOUILLERON-EN-PAREDS, (Reuter) Gisteren is het stoffelijk overschot van wijlen Delattre de Tassigny, maarschalk van Frankrijk, op de begraafplaats van het dorpje Mouilleron-en-Pareds, in de Vendée ter aarde besteld. De maarschalk rust naast zijn enige zoon, de eerste luitenant Ber nard Delattre de Tassigny, die acht maan den geleden in Indochina is gesneuveld. Wijlen Delattre de Tassigny werd bijge zet in het familiegraf. Zijn 96-jarige bijna blinde vader, die burgemeester is van Mouilleron-en-Pareds, was, vergezeld door de weduwe, op de begraafplaats aanwezig. Toen hij bij het opgebaarde lijk van de maarschalk stond, verzocht hij de weduwe zijn hand te leiden voor een laatste groet, waarbij hij de uniform van zijn zoon en de op de lijkkist neergelegde onderschei dingen van de overledene, waaronder de maar-schalksstaf, even beroerde. vindt zich de secretaris van de partij, Mau rice Nizard, en de onder-secretaris van het algemeen vakverbond, dat terstond heeft opgeroepen tot een algemene staking van onbepaalde duur in het gehele protectoraat. Naar Vrijdag in Casablanca verluidde, zouden de leiders van de communistische partijen in Tunesië en Marokko en een af gevaardigde van de Franse communistische partij twee maanden geleden besloten heb ben tot de oprichting van een „Noord-Afri kaanse communistische partij". Salah ben Joessef en Mohammed Badra, minister van Sociale Zaken, die zich in Parijs bevinden om een boodschap aan de Veiligheidsraad te overhandigen, hebben Vrijdag een telegram gezonden aan de lei ders van alle delegaties bij de UNO waarin zij de aandacht vestigen op „de ernstige toestand, ontstaan na willekeurige arresta ties van politieke leiders." Zij verklaarden, dat in Tunesië ..een staat van beleg" heerst en dat het land „getuige is van ernstige gebeurtenissen, waarvoor het met doden en gewonden moet betalen". Ook in Marokko De Franse politie te Ourja in Marokko heeft Vrijdagavond een vooraanstaand lid van de Marokkaanse nationalistische partij, de Istiqlal en twee andere Mohammedanen, die beschuldigd worden van „activiteit, die de orde dreigt te verstoren", gearresteerd, aldus een bericht van AFP. Koningin Juliana heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Boek en Jeugd", die gehouden wordt in de nieuwe openbare lagere school te Bla- ricum. De vijfjarige Aafke Ploeger bood de Koningin een door haar vervaardigd model aan van de kleuterschool Margriet als geschenk voor prinses Margriet, die vandaag jarig is. BONN (A.N.P.). De overeenkomst in zake de overdracht van Duitse mijnconces- sies aan Nederland, die gisteren in Bonn werd gesloten, betekent, naar minister Van den Brink aan een A.N.P.-correspondeht mededeelde, voor Nederland een niet te onderschatten dollarbesparing. Nederland is thans namelijk genoodzaakt ziin kolen- tekort van zes millioen ton per jaar voor de helft uit Amerika te dekken, waarmee de helft van Nederlands dollarhulp gemoeid is. De thans gesloten overeenkomst bete kent, aldus de minister, dat Nederland ge durende een periode van veertig tot vijftig jaren in staat zal zijn zijn eigen kolenpro- ductie met twee tot drieduizend ton per jaar te verhogen, door de permissie tot het delven van kolen op Duits gebied. Naar minister Van den Brink zeide, zal door de overeenkomst de Duitse mijncon- cessie „Melanie" met onmiddellijke ingang kunnen worden geëxploiteerd door de Oranje Nassaumijnen. Sedert geruime tijd is de ontginning der kolenlagen in Limburg in de Oranje Nassau zover gevorderd, dat men voor de kolen- wand aan de Duitse grens heeft moeten halt maken. De exploitatie zal hier zonder grote investeringen spoedig kunnen worden begonnen met een productie van naar schatting honderd duizend ton per jaar. Deze productie zou later tot twee of drie honderd ton kunnen worden uitgebreid. De Nederlandse exploitanten zullen een coh- cessierecht van ongeveer een gulden per ton moeten betalen. De in de laatste weken gevoerde handels besprekingen tussen Nederland en de Bondsrepubliek zijn gisteren besloten met de ondertekening van een handelsaccoord, dat in grote lijnen een voortzetting van het lopende accoord betekent. Naar de leider der 'Nederlandse delegatie, mr. Teppema, mededeelde, kan op grond van deze overeenkomst worden verwacht, dat het volume van de Nederlandse handel met Duitsland ongeveer een milliard gulden per jaar in beide richtingen ook in het lopende jaar zal worden geconti nueerd. Wellicht zou zelfs nog een kleine stijging kunnen worden verwacht.Ofschoon zoals bekend de Duitse liberalisatielijst voor Nederland op zichzelf niet gunstig was uitgevallen, meent men aan Neder landse zijde, dat op grond van de toege stane contingenten voor niet vrije produc ten een bevredigende oplossing is bereikt. Dit geldt zowel voor textielproducten als voor landbouwproducten. Tevreden Minister Van den Brink heeft gisteren zijn bezoek aan West-Duitsland geëindigd. „Uit mijn besprekingen met leidende figu ren in de Bondsrepubliek, onder wie prof. Erhard, minister Bliicher en staatssecretaris Hallstein, is mij gebleken hoezeer men zich hier wil inspannen om tot een constructieve samenwerking met de buurlanden te ko men", zo zeide de minister aan A.N.P. „Het door Nederland en Duitsland zojuist geslo ten mijnverdrag is daarvan wel een zeer duidelijk bewijs. Het gold hier immers concessiegebieden, die van Duitsland uit op minder economische wijze te ontginnen zouden zijn dan van Nederland uit, zodat een internationale oplossing gewenst was". Minister Van den Brink zeide voorts: „Heteconomische verkeer tussen Neder land en Duitsland heeft zich dusdanig uit gebreid, dat wij wederzijds eikaars beste afnemers- zijn." Daarop werd de gevaarlijke tocht voort gezet naar de „Witte Zee", die een mijl verder dwarszees lag. De redding was hier nog veel moeilijker. Op dezelfde wijze als bij de „Ganges" alleen moest de reddingboot vaker langszij komen wer den elf man van dit schip gehaald. De voorsteven van de „Wilhelmina" is hierbij geheel ingedeukt. Zeven opvarenden moes ten deels tegen hun wil deels vrijwillig op een andere reddingboot wachten, aange zien de „Wilhelmina" in deze omstandig heden onmogelijk langer op zee kon blij ven. In de vooravond werden de 28 geredden in Stellendam afgezet. Ook de „President Jan Leis" keerde op zijn basis terug met een zeer gedeprimeerde bemanning. De Stellendam.se redders werden opgeroepen om naar Hoek van Holland te komen. Zij zouden namelijk' onmiddellijk de „Jan Leis" moeten bemannen en moeten uitva ren indien de positie van de mensen, die nog op de sleepboten waren achtergeble ven, hiertoe zou nopen. Er kwamen echter in de afgelopen nacht geen noodseinen meer binnen. Berging begint opnieuw Vanochtend werd de zee kalmer. De drie loodsdiensfen voor de Nederlandse zee- monden konden worden hervat en ook het bergingswerk begon opnieuw. De sleepboot „Holland" van Doeksen nam de „Merope" op sleeptouw naar Rotterdam, de,sleepboot „Blankenburg" deed evenzo met de „Witte Zee", waarop 7 opvarenden de nacht heb ben doorgebracht, en de reddingboot „Pre sident Wierdsma" verliet Stellendam om de kapitein en de machinist van de ge strande en lekgeslagen „Ganges" te halen. Een der opvarenden overboord geslagen Nadat de stafchef van het Militaire Huis van de Koningin, kapitein ter zee G. N. H. baron van Till en de adjudant van Prins Bei-nhard, luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers, afscheid hadden genomen van de commandant en de 240 opvarenden, is Hr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein" Vrij dag uit Nieuwediep vertrokken naar Korea. Tevoren had de Commandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht C. W. Slot, de opvarenden toegesproken en het schip ge ïnspecteerd. De „Piet.Hein" zal voor een jaar de taak van Hr. Ms. „Van Galen" overnemen. Dit schip zal thuisvaren. De hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sille- vis Smitt, maakt de reis van de „Piet Hein" mee. Terug naar Den Helder Uit een later ontvangen bericht blijkt dat de Piet Hein in de Noordzee door de storm averij heeft gekregen en dat een der opvarenden overboord is geslagen." Het schip keert naar Den Helder terug. Vanmorgen tegen tien uur is de Piet Hein de haven van Den Helder weer bin nengevaren. PARIJS (Reuter). Volgens diploma tieke kringen in Parijs zal de komende bij eenkomst van dc Noord-Atlantische ver dragsorganisatie (de N.A.V.O.) in Lissabon in Februari mogelijk leiden tot vervanging van verscheidene N.A.V.O.-organen door een enkele groep op hoog niveau. Deze kringen voorspellen het afschaffen van de raad van plaatsvervangers," de raad voor defensieproduclie en de financiële en economische raad. Zij zouden vervangen worden door een nieuwe permanente groep met een hoofdkwartier in of bij Parijs in de nabijheid van het geallieerde hoofd kwartier, het bureau voor wederzijdse vei ligheid en de 18 landen omvattende organi satie voor Europese economische samen werking. De belangrijkste post van -dit nieuwe or gaan zou worden bekleed door een secre taris-generaal, een soort „politieke Eisen hower", die aan het hoofd zou staan van een staf van internationale deskundigen, die in staat zijn defensie, productie alsmede politieke problemen, die nu door afzonder lijke staven te Parijs, Londen en Washing ton worden behandeld, af te werken. Men acht het waarschijnlijk, dat voor des post van secretaris-generaal een Euro peaan zou worden aangewezen en als mo gelijkheden worden de namen van de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, Stikker, Spaak (België) en Hervé Alphand (Frankrijk) genoemd. Het Parijse blad „Le Monde" houdt rekening met de mogelijkheid, dat een Amerikaan zou wor den benoemd: Harriman, Draper of Hoff man. Vertegenwoordiging in het nieuwe or gaan op hoger niveau dan op het ogenblik in de raad van plaatsvervangers het geval PARIJS (Reuter) In een rapport over de gang van zaken in Libië, voordat dit gebied vorige maand onafhankelijk werd, hebben de afgevaardigden van Egypte, Pakistan en Tripolitanië in de Raad van Advies van de UNO critiek ge leverd op het beleid van de commissaris van de UNO voor Libië, de Nederlander Adriaan Pelt. Volgens genoemde afge vaardigden zou Pelt geen overleg met de raad hebben gepleegd bij de uitoefening van zijn functie, hetgeen in strijd was met de richtlijnen van de Algemene Ver gadering. Pelt verklaart zelf in genoemd rapport, dat naar de Algemene Vergade ring gaat, dat de raad slechts een advise rende functie had, maar dat men gepoogd had hem de mening van de meerderheid der leden op te dringen. Volgens de Egyptische vertegenwoordi ger zouden verder de financiële overeen komsten, welke Engeland en Frankrijk met de regering van de nieuwe staat had den gesloten, afbreuk doen aan de onaf hankelijkheid van Libië. Pelts bevoegdheden eindigden op het ogenblik dat Libië onafhankelijk werd. is, wordt eveneens voorzien. Het doel van de nieuwe organisatie zou zijn regerings actie te bespoedigen. WASHINGTON, (Reuter) Naar in Washington vernomen wordt, is men in officiële kringen in de V.S. op het ogen blik gekant tegen het zenden van symbo lische strijdkrachten naar de Suezkanaal- zöne. Het denkbeeld werd Donderdag door Churchill in zijn toespraak tot het congres geopperd. Een woordvoerder van de Egyptische delegatie bij de UNO te Parijs heeft ver klaard. dat Egypte een beroep zal doen op de Veiligheidsraad, indien de V.S., Turkije en Frankrijk ingaan op Churchills voorstel, een symbolische troepenmacht naar het gebied van het Suez-kanaal te zenden. De woordvoerder zei, dat Egypte het zenden van een dergelijke troepenmacht zou beschouwen als een vijandige daad. WASHINGTON, (Reuter) In gezag hebbende kringen te Washington is mee gedeeld, dat de Britse erkenning van com munistisch China een eventueel Brits- Amerikaans optreden ingeval een bestand in Korea zou worden geschonden, niet in de weg zal staan. RUSTIG EN DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Langs de kust aanvan kelijk nog vrij krachtige Noordelijke wind, overigens matige tot zwakke wind, aanvankelijk uit Noordelijke en later uit uiteenlopende richtingen. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 20 Januari Zon op 8.37 uur, onder 17.05 uur. Maan op 1.34 uur. onder 11.07 uur. (Laatste kwartier). 21 Januari Zon op 8.36 uur, onder 17.07 uur. Maan op 2.57 uur, onder 11.25 uur. Hoog en laag water in IJmuïden Zaterdag 19 Januari Hoog water: 8.02 en 20.22 uur. Laag water: 3.32 en 15.55 uur. Zondag 20 Januari Hoog water: 8.45 en 21.03 uur. Laag water: 4.12 en 16.40 uur. Maandag 21 Januari Hoog water: 9.36 en 22.09 uur. Laag water: 5.02 en 17.35 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1