Thans Bloemendaal in bezit van Oterleekse brandweerstaf Wettelijke regeling van de lijkverbranding voorgesteld Koninginnedag wordt voor Haarlem ook Limburgse dag J „Der Freischütz" in concertvorm onder auspiciën van de H.O.V. De radio geeft Dinsdag Herirtga Wuth rich Nieuwe bepalingen voor het afgeven van verklaringen van overlijden PANDA'S HEREN-LEVEN MAANDAG 21 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 'n TIP VAN BOOTZ Kunstschatten uit Vaticaan in 1953 naar Den Haag Uniformiteit ïn zwemmend redden Cartiavalsjool, boogschieten en orkesten in vol ornaat Televisie Demonstraties Gift voor de Ten Boom Stichting „Mira" voor de Haarlemse Kunstgemeenschap Burgerlijke stand van Haarlem Zilveren jubileum Als dieven in de nacht hebben vijf Haar lemse brandweerlieden de brandweerstaf van Oterleke uit Koog aan de Zaan gehaald en als dieven in de nacht hebben zij het kostbare kleinood opgeborgen in het spuit- huis te Spaarndam. Het waren overigens vrolijke krakenzetters die de staf naar haar schuilplaats voerden en dat hoeft geen ver wondering te wekken als men weet dat zij tevoren in restaurant Brinkman aan het Houtplein hun heldendaad feestelijk heb ben herdacht. Samen met Haarlemse en tal van andere Noordhollandse collegae, die be halve met wat bluswater nog met duistere plannen op het tapijt verschenen. Die plannen haalden overigens weinig uit waarmee wij niet willen zeggen dat het bluswater daar iets mee van doen had. Maar kort en goed: de spuitgasten van Noordholland hebben Zaterdagavond het succes van de Haarlemmers gevierd. En dat in tegenwoordigheid van de commandant van de Haarlemse brandweer, de heer H. C. Vernout, die door dief nummer één, M. C. Hoole, de kostbare staf kreeg aange boden met een opgelucht: „Alstublieft commandant, nu moet u er maar op passen". Maar daar voelde de commandant niet veel voor, met als gevolg dat de heer Hoole de hele avond geducht op zijn buit moest passen. Want er waren kapers op de kust. Hoofdbrandmeester dr. C. Spoelder ver momde zich als een ras-intervieuwer en liet de roversbende haar verhaal over de kraak vertellen. En dat was zo kostelijk dat iedereen met een: „Steek nog eens op en drink nog eens uit" de verdere program mapunten afwachtte. Maar met het ver strijken van de tijd werd ook het probleem waar de "staf verborgen zou worden drin gender: Vierentwintig uur na de diefstal moet de staf weer opgeborgen zijn. Uit de duizend-en-een onderduikadressen werd het spuithuis in Spaarndam tenslotte ge kozen. En het heeft er de eerste de beste nacht gespannen rond dat spuithuisje: Brandweerlieden uit Bloemendaal, Velsen en Halfweg hebben allerlei listen aange wend om de staf uit Haarlem weg te sle pen, maar het mocht niet lukken. Tegen het ochtendgloren verschenen er zelfs een paar vertegenwoordigers van een bedrijfsbrand weer uit Harwich, met de kennelijke be doeling het ding de Noordzee over te smok kelen. Maar ook zij dropen, zonder staf af naar Amsterdam, waar ze op excursie zijn. Met dat afdruipen zijn de Haarlemmers overigens weinig opgeschoten, want nau welijks hadden de Engelsen hun hielen ge licht of daar kwamen de Bloemendalers weer aan. Brandweermeester N. van Beem en brandwacht eerste klasse H. G. van Riessen hadden de moed blijkbaar niet opgegeven. Zondagmorgen om klokke één waren ze zonder resultaat op ver kenning geweest. Even na tweeën deden ze de stoute schoenen andermaal aan maar alweer zonder succes. Door al deze tegen slagen niet ontmoedigd gingen zij 's middags de omgeving van het spuithuis nog eens verkennen om 's avonds nog een poging te wagen. Na ruim een uur zoeken ontdekten zij de staf in de schoorsteen en een half uur later werd zij in triomph Bloemendaal binnen gebracht. Vanavond zal de Bloe- mendaalse brandweer beslissen waar de staf verborgen zal worden. Tegen de regels De Haarlemse brandweer is overigens ontsticht over de methode die de Bloemen dalers hebben gebruikt om de staf te pak ken te krijgen. De dieven hebben namelijk een ruit ingeslagen en dat is tegen het re glement, dat strikt bepaalt, dat geen ge bruik van braak mag worden gemaakt. De Haarlemse brandweer zal de Bloemenda lers dan ook verzoeken de staaf terug te geven. Vijf Haarlemse brandweerlieden kaapten Zaterdagmorgen de Oterleekse brandweer staf uit Koog aan de Zaan weg. Hun vreug de over die prestatie zal inmiddels wel getemperd zijn, want hedenmorgen legden twee Bloemendalers beslag op de staf. Foto: De Haarlemse kapers ADVERTENTIE Als U links of rechts in de krant kijkt, Dan is er niet veel meer wat goed lijkt, Maar één ding blijft best, laat dan waaien de rest, Blijf gebruiken Uw TIP en de zorg wijkt. Inz. Hr. C. V. Utrecht ontv. 1 fles TIP In de Zaterdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van 's-Gravenhage werd medegedeeld dat van Juni tot September 1953 in het Haagse Ge meentemuseum een tentoonstelling zal worden gehouden voor kunstschatten uit het Vaticaan in verband met de herden king van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland in 1853. Het Vati caan zal een keuze uit de kunstschatten van zijn paleizen, kerken, bibliotheek en musea naar Den Haag zenden. Het geheel zal de Christelijke kunst tot de Renaissance tonen. Naar aanleiding van het verschijnen van de vierde druk der bondshandleiding van de Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen, is Zaterdagmiddag in hotel „De Leeuwerik", door het district Noordholland een bijeenkomst gehouden. Vele technische leiders van reddingsbrigades en leden van de districtsexamencommissie waren aan wezig toen de heer J. L. Kattestaart, voor zitter van het district een kort openings woord sprak. Hij zette het doel van deze bijeenkomst uiteen. Het is de bedoeling te komen tot meer uniformiteit in de opleiding van de zwemmende redders. De heer J. W. van Gemen, voorzitter van de technische commissie van de N.B.R.D. behandelde de wijzigingen waarna tenslotte velen van de gelegenheid tot het stellen van vragen ge bruik maakten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.1Ó Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en zang, 13.00 Nieuws. 13.20 Groeten van emi granten uit Australië. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.05 Kinderkoor. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.55 Voor kinderen 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.44 Herinneringen uit mijn letterkundig verleden, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Platen. 21.25 Aha! Oho!, cau serie. 21.30 Metropole-orkest. 22.00 Dat is uw land, uw volk, klakbeeld. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Luchtmacht- nieuws. 13.25 Promenade-orkest. 14.00 Geva rieerde muziek. 14.55 Sopraan en piano. 15.00 Schoolradio. 15.20 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 18.00 Nieuws. 18.15 Actua- litieten. 18.20 Sport. 18.30 Pianoduo. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 29.00 Hier is vrij Europa, voudeville-programma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Kamer orkest en solist. 21.00 Pianotrio. 21.30 Dokter. 21.40 Orgel. 22.05 Sopraan en piano. 22.30 Platen. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.2524.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma; 20.1521.45: Actualiteit of film; Interview; Interview; Weeroverzicht; Voordracht; Wedstrijd voor verloofde paren. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Boe- kenspiegel. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.0015.30 Schoolradio 18.00 Studentenleven. 18.30 Voor soldaten- 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 2000 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Orkest. 21.4522.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak. Dertig April wordt dit jaar voor Haar lem een dubbel feestdag. Want die dag zal het voor de Spaarnestad niet alleen Ko ninginnedag maar ook de „Limburgse dag" zijn. Niet minder dan 359 Limburgers ko men die dag op uitnodiging van het Cen trum-comité Koninginnedag naar Haarlem, mét hun orkesten, mét hun carnavalsver eniging, mét hun boogschutters en vooral mét hun Zuidelijke jool, die zeker de Haar lemse reserve zal ontdooien, om er een feestdag van te maken, die men niet licht zal vergeten. Het is een uitstekende ge dachte van het comité om dit juist op Ko ninginnedag te laten gebeuren, om juist op deze dag de band Noord-Zuid eens na drukkelijk te onderstrepen met de gulle lach, waarin het Zuiden zo graag het wat killere Noorden wil laten delen. Hoe het feest in détails zal verlopen, wel, daar wordt nog druk aan gedokterd. Onder meer door de heer Th. Iding van de Ko ninklijke Sint Philomena Harmonie uit Kerkrade en de heer J. Dohmen van de „Kirchroatsjer Vasteloavends-verain", die we Zaterdagmiddag in Haarlem troffen en die ons een en ander over de plannen ont hulden. Het gezelschap van de 359 Zuider lingen bestaat uit de Harmonie Sint Philo mena. de Bergkapel van de Dominiale Mijn, het schuttersgilde St. Lambertus, het fluit en tamboercorps Wilhelmina en de mensen van de carnavalsvereniging. Het feest be gint met een grote optocht, waarin onder meer een aantal Vaandeldragers en zes „kompels" van de Dominiale in mijnwer kers-uniformen zullen meelopen. Over uni formen gesproken, de bergkapel van de Dominiale komt in vol ornaat, in haar luisterrijke traditionele uniformen En dan zijn er de „theepoppen", een specialiteit van het carnaval in Kerkrade, niet minder dan 65 dames in prachtige zijden costumes als theemutsen verkleed. En dan niet te vergeten de Prinsengarde, de Elvenroad en de Prinsenroad. die de Prinsenwagen zul len omringen, waarop plaats zal nemen Prins Frans II. de grootste zót van gans Kerkrade, met hofnar en pages. Koning en ere-koning Na de optocht zal, waarschijnlijk op de Stadsdoelen, een carnavalszitfing worden gehouden, waarin een komische parodie op een toneelstuk zal worden gegeven met de onafscheidelijke „buuttenreedners", met ballet en de Prinsenkapel. Na enige tiid zal dan op het „vlooienveld" aan de Pavil- joenslaan het Koningsvogelschieten door St. Lambertus plaats grijpen. De leden vlassen er nu reeds op koning in Haarlem te worden. En bovendien zal voor deze spe ciale gelegenheid er een „ere-koning" ko men, een titel, die slechts bij uitzondering te verdienen is. De Haarlemse autoriteiten zullen hiervoor hun vaardigheid met de handkruisboog moeten tonen. De koning en de ere-koning zullen dart in triomf met muziek haar de Grote Markt worden ge bracht. En op diezelfde Grote Markt zal althans het Limburgse feest worden beslo- Het Koningin Julianafonds, nationaal fonds ter bevordering van maatschappelijk werk, heeft onlangs een belangrijke gift geschonken aan de Ten Boom Stichting te Bloemendaal,- ten behoeve van haar tehuis voor herstellenden en tijdelijk rustbehoe- venden, huize „Zonneduin", aldaar. Het tehuis werd in Mei van het vorig jaar ge opend, ter voortzetting van het tevoren op „Schapenduinen" verrichte werk. Het biedt in de mooie omgeving van het Bloemen- daalse Bos een rustige gelegenheid om aan te sterken aan hen die na een ernstige ziek te of door oververmoeidheid rust behoe ven of nog lichte verpleging nodig hebben. Behalve deze bijdrage ontving de Ten Boom Stichting nog andere giften uit het binnen- en buitenland, onder meer van de stichting „Hulp na Onderzoek". ten met een ere-concert van de Dominiale Bergkapel. Ziehier dan een kijkje vooruit op deze grote dag, waarop naar wij vurig hopen Noord en Zuid tezamen zuilen laten zien, dat zij nog werkelijk kunnen feestvieren en dat, zij in alle vrolijkheid en -alle ge moedelijkheid zullen kunnen genieten van de beste remedie tegen alle zorgen: de on bedorven lach. Operazang is tegenwoordig erg in trek, ten koste en dat is te betreuren van de eigenlijke concertzang. En daar de ra dio deze tendenz in hoge mate aanwak kert, is het einde van deze evolutie van de volkssmaak nog niet in zicht. Intussen moet het publiek zich in de meeste geval len tevreden stellen met de kruimels dio vallen van de rijke tafel, welke „opera" heet. Het zij toegegeven dat die brokstuk ken wel appetijtelijk kunnen zijn, maar los van het geheel waartoe zij behoren wordt het zwaartepunt van huu betekenis toch bedenkelijk verlegd. Een volledige uitvoering van een opera in concertvorm is zeker een te waarderen poging om dichter tot de kern van het werk te- ko men, vooral in een land waar operaverto ningen schaars zijn. Maar ook dan blijft het half werk, ten hoogste te beschouwen als een repetitie met orkest, doch onge- costumeerd, zonder actie, zonder décor, zonder alles wat er sfeer aan moet geven en wat het tot een opera maakt. Doch men kan met recht hiertegen aanvoeren dat men beter af is met een half ei dan met een lege dop. Nu zijn er wel opera's die zich vrij goed voor dit experiment lenen, de „Orpheus" van Gluck bij voorbeeld, waarin maar drie solisten zijn en het koor een prachtige taak heeft. Dit geeft vooreerst al minder haken en ogen dan bijvoorbeeld met „Der Freischütz" van Weber, die een bezetting van negen solisten vergt, wat een hachelijke onder neming wordt als men daar allemaal be hoorlijke krachten voor wil engageren. Doch ter zake. Zondagavond kregen we dus „Der Freischütz" te horen, onder lei ding van Hans Lichtenstein, met Corry Bijster, Erna Spoorenberg, Leo Larsen en Herman Schey in de voornaamste solo partijen, met een zeer uitgebreid koor („De Stem des Volks" uit Haarlem en „Kunst en Strijd" uit Amsterdam) en met de H. O. V. als instrumentaal ensemble. Hans Lichtenstein had het geheel goed in zijn macht, zodat er geen erge ontspo ringen voorkwamen. Integendeel: wanneer er eens iets verkeerd liep (bijvoorbeeld een te vroege inzet) wist hij de zaak han dig te redden. Toch eist hét aanmerking dat zi,in directie soms de rustige beheer sing miste om nu eens werkelijk mooi te musiceren. De beste resultaten bereikte hij in het tweede bedrijf, de scène van de Wolfskuil" inbegrepen. Een paar geheugenfoutjes daargelaten was de vertolking die Corry Bijster van de Agatha-partij gaf zeer mooi. Erna Spoorenberg verdiende, behalve lof voor haar fraaie zang, een extra compliment voor de geestige voordracht van haar twee grote aria's. Op stuk van voordracht heeft zij sinds een paar jaar beduidend gewonnen. Het duet van de beide dames („Schelm, halt fest") was buiten kijf het mooiste moment van de avond. Leo Lar sen mocht er wezen in de rol van Max en Herman Schey, hoewel de markantste partij van Karpar hem niet al te best ligt, wist er zich dapper doorheen te slaan. In het toneel van het gieten der kogels was laatstgenoemde op zijn best. De overige solisten (waaronder de spreker van de verbindende tekst) kunnen beter onbe sproken blijven .Alleen verdient het ver- melding, dat er bij.-.de dames, die de cou pletten van het bruidslied] e zongen, een paar zijn met uitstekende, goed zittende stemmen. Het koor deed aanvankelijk nogal ge weldig, zodat de ensembles van het eerste bedrijf tamelijk ruig klonken. Dat was in het laatste bedrijf beter. Het mannenkoor kwam met het jachtlied knapjes voor de dag. Het orkest toonde zich over het ge heel zeer paraat en de instrumentale so listen laat ik vooral de solo-altist Jan Oly noemen verdienden bijzondere lof. Er was dus alles bijeen genomen veel goeds; maar ik heb nog veel meer gemist. Doch dit betreft dan datgene wat de beste concert-uitvoering van een opera niet ge ven kan en wat er toch evengoed bijhoort als zout in de soep. JOS. DE KLERK In het Frans Hals-theater werd Zondag morgen door de Volksuniversiteit in samen werking met het Nut de film Mira ver toond. Een film uit India, die de legende van stichtster en patrones van de devote broederschap der Mira-bais in beeld brengt. In het verhaal van Mirft vindt men het verlangen naar verlossing der ziel uit de kringloop der wedergeboorten, door de absolute vereenzelviging van de menselijke ziel met God. Krishna, een incarnatie van de herder-God en tweede persoon van de Hindoeïstische Goddelijke drie-eenheid, geeft een weg aan om dit doel te bereiken: exclusieve overgave van de mens aan het Goddelijke. Zijn erotisch-mystieke Gods liefde vinden we terug in de liefde tussen Mira en Krishna. Mira is de dochter van een prins. Zij wordt uitgehuwelijkt aan een naburige vorst, aan wie zij haar liefde niet schenken kan. Als kind heeft ze van een Guru een beeldje van Krishna gekregen en sinds dien weet zij zich slechts verbonden met hém. In plaats van haar plichten als vor stin te vervullen, wijdt zij zich geheel aan zijn eredienst. In de tempel, die voor hem gesticht is, wordt zij de priesteres, die al heel gauw een schare volgelingen om zich verzamelt. Na tal van conflicten met haar echtgenoot en diens hofhouding vlucht zij naar de Guru die haar het beeldje van Krishna heeft gegeven. En dan vindt zij het volmaakte geluk. Dit verhaal is in mystieke zin de sym bolische verbeelding van de hoogste strijd die volgens de religieuze leringen der Brahmanen kan worden gestreden, met als enig doel: Het bereiken der absolute waar heid. Dat is het ervaren der wezenlijke identiteit van de ziel met de Alziel (Brah man). HAARLEM, 19 Januari 2952 ONDERTROUWD: 19 Jan., N. J. van Gar deren en M. C. Diesel. BEVALLEN van een zoon: 16 Jan., A. van Gaale—van Loon; 18 Jan., J. Keesmaat Bruin; G. G. SmitHulst'; 19 Jan., J. A. van WoenselFransen. BEVALLEN van een dochter: 18 Jan., H. ZwartsHendriks; E. W. BeersGrooteman; A. M. BraaksmaSteevensz; J. P. Buisvan Bremen; M. A. MuddeRenz. OVERLEDEN: 17 Jan., N. J. Lopes de Leao —Scheer, 53 j., Hazepaterslaan; 18 Jan., H. Gosewehr, 77 j., ten Katestraat; J, Pinheiro, 24 j., Roosveldstraat. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat beoogt verassing van lijken wettelijk mogelijk te maken. In de Memorie van Toelichting wordt onder meer gezegd dat de Begrafeniswet alleen be graving kent als vorm van lijkbezorging. Reeds tientallen jaren vinden crematies plaats zonder dat daartegen van overheids wege wordt opgetreden Het behoeft geen betoog, dat deze toestand onbevredigend is en dat hij zo spoedig mogelijk dient te wor den beëindigd. Daarbij zal enerzijds in het oog moeten worden gehouden, dat grote groepen der bevolking, zij het op verschil lende gronden, ernstige bezwaren tegen lijkverbranding hebben, anderzijds, dat de overheid in 'feite reeds lang de lijkverbran ding gedoogt en deze een zodanige omvang heeft aangenomen, dat een crematie-verbod de grenzen der redelijkheid te buiten zou gaan. Er moet dus een weg gevonden wor den om lijkverbranding binnen zekere grenzen toe te staan. Welke bezwaren men hiertegen ook kan aanvoeren, veel beden kelijker nog is het, dat dagelijks en wel onder het oog der overheid de wet wordt overtreden. Niets is zozeer onder mijnend voor het gezag dan het laten voortbestaan van wetsvoorschriften, die dagelijks met voeten getreden worden. Deze overwegingen aldus de Memorie van Toelichting leiden tot een toestaan der lijkverbranding. Zij leiden echter niet tot een algehele gelijkstelling van de ver assing met de begraving. Een dergelijke gelijkstelling is, naar de mening der mi nisters, in Nederland althans op dit ogen blik niet op haar plaats, daar volgens Ne derlandse traditie begraving regel, crema tie uitzondering is. Aansluitend aan deze traditie lijkt het juist, ook in de wet de begraving als regel voorop te stellen en crematie toe te laten, indien de overledene uitdrukkelijk de wens daartoe heeft ken baar gemaakt en ook de overige in de wet te noemen voorwaarden zijn vervuld. Volgens de ministers van Binnenlandse Zaken, van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezondheid verdient het aanbeve ling de balseming te verbieden, behoudens uitzonderingen voor vorstelijke of andere vooraanstaande personen en voor gevallen, waarin langdurig vervoer plaats moet vin den. De dispensatie zou kunnen worden verleend door de ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezondheid te zamen, wegens de betrokken criminalisti- sche en hygiënische belangen. Gezien de zeldzaamheid dezer gevallen kan worden voorgeschreven, dat de balseming door een bij de dispensatie aangewezen deskundige arts moet geschieden. Verklaringen van overlijden In het wetsontwerp wordt ook de kwestie van de verklaringen van overlijden gere geld, welke het medisch beroepsgeheim raakt. Voorgesteld wordt dat de behande lende arts een verklaring van overlijden slechts mag afgeven ingeval van een na tuurlijke doodsoorzaak. Bij een niet-na tuurlijke doodsoorzaak onthoudt hij zich van het afgeven van enige verklaring. In de gevallen, waarin hij tot verklaring be voegd is, kan hij dus steeds naar waarheid verklaren, dat de doodsoorzaak een na tuurlijke is. Het is niet nodig dat de geneeskundige de doodsoorzaak nader omschrijft; hij be hoeft slechts te verklaren, dat die oorzaak een natuurlijke is. In alle gevallen, waarin een verklaring van overlijden door de be handelende geneeskundige niet is afgege ven, wordt de doodscnouw verricht door een van gemeentewege tot lijkschouwer aangestelde arts, die bevoegd is, wanneer hij overtuigd is van de natuurlijkheid der doodsoorzaak, de verklaring van overlijden alsnog af te geven. In het tegengestelde geval kan het lijk niet worden begraven of verbrand zonder toestemming der justitie. De heer A. Boot, Delftlaan 79 te Haarlem, hoofdinspecteur van de levensverzekering maatschappij „Vesta", herdacht heden dat hij 25 jaar geleden in dienst trad. De directie bood de jubilaris in Brinkmann een lunch aan, waarbij hem een gouden hor loge en een enveloppe met inhoud overhan digd werden. Ook werden huldeblijken ge schonken door de hoofdinspecteurs, inspec teurs en agenten der maatschappij. 21. Panda was een enkel moment sprake loos; hij liet de krant zinken en staarde wazig voor zich heen. Toen zuchtte hij: „De Vleermuisdie rover.... hij kondigt in de krant aan, dat hij mijn juwelen gaat stelenontzettend... onbegrijpelijk. „Komt, komt laat ons gaan!", stelde Jolliepop voor. „Hah? Wat?", vroeg Graaf van Gaep tot Gaep belangstellend. „Dat klinkt aardig, zag! Heel aerdig, hah? Bijna afleidend!" Maar Panda wachtte niet af wat de verveelde edelman er van dacht hij kon het trouwens niet afwachten, want Jolliepop had hem intussen bij de arm gegrepen en sleurde hem in volle vaart naar buiten. „De wagen staat voor, wan neer ik zo vrij mag zijn!", stiet de goede bediende uit. „Wij moeten onmiddellijk handelen!" Graaf Gaston volgde hen ech ter met een voor hem ongebruikelijke haast, terwijl hij riep: „Mijn gelukwensen, man! Van harte, kerel! Dit klinkt toch waerlijk opwindend, hah?" Panda had nauwelijks gelegenheid te antwoorden. Hij was achterin de auto gesprongen, terwijl Jolliepop vastberaden het stuur greep en de auto startte reeds, toen de Graaf, ter bekrachtiging van zijn felicitaties, Panda hartelijk de hand begon te drukken. „Ik vind deze gebeurtenis héél aardig veur je, beste vent!", sprak de edelman. „Het beste er mee, zaghah? Wat?" Terwijl hij nog steeds bezig was Panda's hand te schudden, ging de auto er snel vandoor, en zo kwam het, dat Graaf Gaston werd meegesleurd en tenslotte in het inwendige van het voertuig belandde. We mogen ge lukkig aannemen, dat dergelijke voorval len zijn verveling een ogenblik onderbra ken. Dreiging. Volgens uit het grensgebied in Rangoon ontvangen berichten bewegen zich dagelijks goedgewapende Chinese nationalistische troepen door Thailand om zich bij de strijdkrachten van de nationalistische generaal Li Mi in Joen. nan, aan de onherbergzame Oostelijke grens van Birma, te voegen. Zaterdag hebben drie leiders van Birmese oppo- sitiepartijen in een gemeenschappelijke verklaring de regering gewaarschuwd tegen de groeiende Chinese nationalists sche dreiging en gezegd, „dat Birma een oorlogsterrein dreigt te worden." Critiek. Het officiële Oost-Duitse blad Tagliche Rundschau" heeft critiek ge leverd op het werk van de Oost-Duitse minister voor mijnen en staalfabrieken, Selbmarm. Het blad stelt hem verant woordelijk voor tekortkomingen bij del bouw van een nieuwe staalfabriek bij Fürstenberg aan de Oder. ,.De minister negeert rechtvaardige critiek en zet zijn j werk voort in bureaucratische stijl", aldus het blad. Uitspraak. Zondag heeft de West-Duitse mirvster van Justitie, dr. Dehler, te Bonn verklaard, dat een West-Duitse bijdrage aan de West-Europes# ver dediging volledig binnen de West-Duit se grondwet valt. De regering is niet bevreesd voor het besluit van de sociaal-democratische oppositie, om het federale grondwettelijke hof in deze uit spraak te laten doen, aldus Dehler. Bezweken. Honderdtwintig Engelse voet- j balsupporters zijn Zaterdag gewond ge- raakt, toen een voetbrug over een spoor lijn te Bury bezweek en acht meter om laag stortte op de spoorbaan. Van 50 gewonden is de toestand ernstig. Een naderende trein kon nog juist 200 meter voor de plaats des onheils stoppen. Een der gewonden zeide, dat de brug het begaf, toen de menigte, die wachtte op een extra-trein naar Blackburn, zich in beweging zette. Fantastisch. Het verbond van Soedanese arbeiders, dat vakverenigingen in het gehele land vertegenwoordigt, heeft Zaterdag besloten om Zondag een alge mene staking te beginnen. De aanlei ding hiertoe is een besluit van de gou verneur van de provincie Khartoem om optochten te verbieden en een voorge nomen bijeenkomst voor het hoofdkwar tier van het verbond, die Zondag ge houden zou worden, af te gelasten. De staking heeft ten doel de eisen van het verbond, waaronder een loonsverhoging van 75 vrij reizen door het gehele land voor arbeiders en hun gezinnen en beperking van de werkweek tot 39 uur, te steunen. Beide laatste eisen zijn door de regering fantastisch genoemd. Wens. De gewezen gemalin van koning Faroek, ex-koningin Farida, heeft haar voormalige echtgenoot geluk gewenst met de geboorte van zijn zoon, „waar mede uw sinds lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan". „Ik hoop", voegde zij hieraan toe, „dat Allah uw zoon moge zegenen en hem tot een groot man zal maken" Koning Faroek is in dertijd'van koningin Farida gescheiden, omdat zij hem wel drie dochters, doch geen zoon had geschonken. Terugreis. Zaterdag is de Britse premier Winston Churchill per trein uit Washington naar New York vertrokken. Hij zal enige dagen in New York blijven als gast van de Amerikaanse staatsman Bernard Baruch Dinsdagavond aan vaardt hij met de Queen Mary de terug reis naar Engeland. Op verzoek van de Engelse koning heeft Eden, -de Britse minister van Buitenlandse Zaken-, zich Zaterdagavond naar Sandrigham bege ven om verslag uit te brengen over de te Washington gevoerde Brits-Ameri kaanse besprekingen. Verboden. In Griekenland zijn Zaterdag 29 leden van de communistische partij gearresteerd op beschuldiging van spionnage en verstandhouding met de vijand". Onder de gearresteerden be vindt zich de oud-afgevaardigde uit Saloniki, Gravrilodis. Verder zijn Zater dag het in Athene verschijnende dag blad „Democratie" en het weekblad „Hoeders van de vrijheid" verboden wegens hun „communistisch karakter en hun betrekkingen met de communis tische partij." Vergelijking. De Amerikaanse minister van Marine, Dan Kimball, heeft verklaard, dat Ruslands duikbootvloot sinds de oorlog is uitgebreid tot 300 a 400 vaar tuigen. Kimball noemde dit „een zeer reële bedreiging in geval van oorlog". In dezelfde periode is de Amerikaanse duikbootvloot gegroeid van 70 tot on geveer 100 schepen. Hoe. Drie Engelsen, die sinds verleden week Zaterdag in Oost-Duitsland zijn vastgehouden, zijn Zaterdag te Helm- stedt, het Britse controlepunt aan de grens tussen de Britse en Russische zóne, vrijgelaten. De mannen waren verdwaald toen zij op weg waren van Berlijn naar West-Duitsland. Zij wer den door de Oost-Duitse politie aan de Russische autoriteiten overgeleverd. Resolutie. Het bestuur van de West-Duitse sociaal-democratische partij heeft Za terdag met slechts twee onthoudingen een resolutie goedgekeurd, die verklaart dat de partij gekant is tegen een mili taire bijdrage van Duitsland onder de huidige omstandigheden. Volgens de resolutie is nog geen van de vereisten geschapen waarvan de mogelijkheden voor onderhandelingen over een Duitse militaire bijdrage afhangen. De sociaal democraten achten tot dusver de risico's en kansen voor alle deelgenoten in het Europese defensieplan niet gelijk. Ongelukken. Door het verongelukken van twee Amerikaanse vliegtuigen zijn Zon dag waarschijnlijk 42 personen om het leven gekomen. Tenminste 61 personen werden gewond. Voorts wordt een derde vliegtuig met acht personen aan boord vermist. In Brits Columbia stortte een Amerikaans lijnvliegtuig in zee, dat mi litairen uit Korea naar de Verenigde Staten vervoerde. Door een roeiboot werden zeven personen gered, men vreest dat de andere 36 inzittenden om het leven zijn gekomen. Op de lucht basis te Sacramento (Californië) stortte een bommenwerper neer op een politie post. Tien minuten nadat de reddings ploegen de post waren binnengedron gen om opgesloten gevangenen in veilig heid te brengen, vloog het gehele ge bouw in brand. Zes personen verbrand den levend, tenminste 61 anderen liepen verwondingen op.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2